Potopa | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Řeky
 • Amatka
 • Vaše tváře zla
 • Zaslepení
 • Přepadení ve vzduchu
 • Senzační sbírka doktora Proktora
 • Skleněný pokoj

Potopa (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #6)

Cena:
399 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-687-2
Překlad:
Martina Kašparová
Datum vydání:
27. 08. 2018
Počet stran / vazba:
448 / vázaná

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 219 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: Potopa

V křesle před krbem ve vlastním domě je nalezen postarší muž. V prsou mu zeje díra po kulce, na malíčku má z neznámého důvodu navlečený snubní prsten své dcery. V jiné části města se majitel pohřebního ústavu pokouší najít svého bratra, který nikomu jinému kromě něj očividně nechybí a který namísto plánovaného přesídlení do Austrálie možná zmizel navždy. Ve stejnou dobu se zoufalá žena usilovně snaží neztratit kontrolu nad vlastním životem, zatímco se z jejího muže stává čím dál nebezpečnější člověk. Času už moc nezbývá a ochránit sebe a své děti pro ni začíná být nadlidský úkol.

Když Fredrika Bergmanová a Alex Recht mezi těmito na první pohled odlišnými případy odhalí spojitost, ocitají se v kruhu stop úzce souvisejících s hříchy z minulosti. Alexovi chodí anonymní dopisy od člověka, který by rád ve všem zjednal pořádek. Kdo za dopisy stojí a proč je pachatel očividně vždy o krok napřed?

Potopa, šestá kniha z krimi série o Fredrice Bergmanové a Alexi Rechtovi, přináší napínavý příběh, v němž to, co bylo dosud skryto, znovu vyplouvá na povrch.

Úryvek: Potopa

Recenze: Potopa

Recenze: Kristina Ohlsson – Potopa

severskekrimi.cz, 3. října 2018, autorka: Monika Mudrová

Kristina Ohlsson není pro české čtenáře žádným nováčkem. Švédská autorka detektivních románů si vydobyla pevné postavení na knižním trhu svou sérii se svéhlavou kriminalistkou Fredrikou Bergmanovou. Potopa je šestým dílem mapujícím nejen osobní kotrmelce Fredriky, ale především další případ brutálních vražd.

Vrah v Potopě udeří hned několikrát, což je karta, na kterou autorka sází všechno a tento krok se jí vyplácí.
Alex Recht, Fredričin kolega, se nachomýtne k nálezu těla starého muže. Ze světa ho sprovodila kulka a jediným vodítkem pro bezradné kriminalisty je snubní prstýnek dcery zavražděného, který má starý muž navlečený na malíčku.

Policii už nějakou dobu urguje majitel pohřební služby v přesvědčení, že jeho bratr se s rodinou neodstěhoval do Austrálie, jak se ostatní domnívají, ale že se stal obětí zločinu. Přestože policii předkládá rozumné argumenty, laxní přístup orgánů jej přivádí k zoufalství.

Mladá žena se pokouší dostat svůj rozjitřený život zpátky do mezí únosnosti, situace se jí však vymyká z rukou a muž, po jehož boku žije, začíná být hrozbou pro ni i její děti.

Fredrika Bergmanová s sebou sama vláčí těžké břemeno, které ji pronásleduje na každém kroku, společně s Alexem Rechtem ovšem mohou najít pojítko mezi případy a ukončit tak smrtící běsnění.

Vnitřní motivace ke zločinu opět utváří dominantní prvek příběhu, který autorka používá jako opěrnou konstrukci románu. Navzájem prolínající se linie jsou nositeli silných emocí a důvodem, proč čtenář po zběžném prolétnutí anotace po Potopě sáhne. Modus operandi a naaranžování obětí je rovněž škoda nezmínit a Kristina Ohlsson tak znovu dokazuje, že práce s místem činu patří mezi její silné stránky. Scény tak vyvolávají spoustu otázek nejen v hlavách vyšetřovatelů, ale i čtenářů, a jejich popisy jsou navzdory povaze zločinu komorní a zachovávají určité dekorum.

Autorka ve svých románech šetří humorem a i v Potopě je v této oblasti velmi skoupá. Přesto Potopa donutí čtenáře se bavit, ačkoli i vedlejší dějové linie jsou laděné spíše šedou optikou, linie osobního života Fredriky Bergmanové pak vyloženě bluesově. Rozhodně nelze říct, že by tato série patřila k lehčímu oddechovému čtení, naopak; Fredrika do čtenáře promítne své strasti i naděje natolik intenzivně, že to člověka leckdy vyčerpá.

Mezi silné tahouny Potopy patří nepochybně právě osudy Fredriky a Alexe. Stává se pravidlem, že životopisy hlavních postav románů Kristiny Ohlsson svým zpracováním a duchem směle konkurují postavám z jiných žánrů, u nichž by čtenář tuto emocionální sílu a energii předpokládal spíše. Autorka nenechává postavy procházet rájem, staví jim do cesty hoře a překážky mnohdy předčící reálný život.

Potopa je rozloučením s touto sérií, přestože je koncipována tak, aby ani na konci cesty nezapadla vrátka na sedm západů. Kristina Ohlsson učinila z Potopy důstojné zamávání Fredrice i jejímu týmu a končí opravdu v nejlepším.

Za recenzní výtisk děkujeme nakladatelství Kniha Zlín

Monika Mudrová

Zdroj

Dotaz k produktu Potopa

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Miovo blues (paperback)

Miovo blues (paperback) (Martin Benner #2)

Miovo blues začíná tam, kde skončil dramatický thriller Lotosové blues. Martin Benner je proti své vůli zatažen do pátrání po čtyřletém zmizelém chlapci. Dokud ho nenajde, nenechá ho…

Andělé strážní (paperback)

Andělé strážní (paperback) (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #3)

V lesíku na stockholmském předměstí Midsommarkransen je nalezeno rozřezané a zahrabanétělo mladé ženy, kterou se podaří identifikovat jako studentku Rebecku Trolleovou, která už je dva…

Lotosové blues

Lotosové blues (Martin Benner #1)

Venku lije jako z konve a do advokátní kanceláře Martina Bennera přijde zoufalý muž, který tvrdí, že jeho sestra potřebuje pomoc. Má to ale jeden háček. Jeho sestra je totiž…

Nechtění

Nechtění (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #1)

Z rychlíku X-2000, který přijel na stockholmské hlavní nádraží, zmizela malá holčička. Policie začne brzy podezřívat jejího otce, na jehož dopadení vynaloží veškeré síly. Na…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily