Potopa | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Potopa (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #6)

Cena:
399 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-687-2
Překlad:
Martina Kašparová
Datum vydání:
27. 08. 2018
Počet stran / vazba:
448 / vázaná

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 219 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Potopa

V křesle před krbem ve vlastním domě je nalezen postarší muž. V prsou mu zeje díra po kulce, na malíčku má z neznámého důvodu navlečený snubní prsten své dcery. V jiné části města se majitel pohřebního ústavu pokouší najít svého bratra, který nikomu jinému kromě něj očividně nechybí a který namísto plánovaného přesídlení do Austrálie možná zmizel navždy. Ve stejnou dobu se zoufalá žena usilovně snaží neztratit kontrolu nad vlastním životem, zatímco se z jejího muže stává čím dál nebezpečnější člověk. Času už moc nezbývá a ochránit sebe a své děti pro ni začíná být nadlidský úkol.

Když Fredrika Bergmanová a Alex Recht mezi těmito na první pohled odlišnými případy odhalí spojitost, ocitají se v kruhu stop úzce souvisejících s hříchy z minulosti. Alexovi chodí anonymní dopisy od člověka, který by rád ve všem zjednal pořádek. Kdo za dopisy stojí a proč je pachatel očividně vždy o krok napřed?

Potopa, šestá kniha z krimi série o Fredrice Bergmanové a Alexi Rechtovi, přináší napínavý příběh, v němž to, co bylo dosud skryto, znovu vyplouvá na povrch.

Úryvek: Potopa

Recenze: Potopa

Recenze: Kristina Ohlsson – Potopa

severskekrimi.cz, 3. října 2018, autorka: Monika Mudrová

Kristina Ohlsson není pro české čtenáře žádným nováčkem. Švédská autorka detektivních románů si vydobyla pevné postavení na knižním trhu svou sérii se svéhlavou kriminalistkou Fredrikou Bergmanovou. Potopa je šestým dílem mapujícím nejen osobní kotrmelce Fredriky, ale především další případ brutálních vražd.

Vrah v Potopě udeří hned několikrát, což je karta, na kterou autorka sází všechno a tento krok se jí vyplácí.
Alex Recht, Fredričin kolega, se nachomýtne k nálezu těla starého muže. Ze světa ho sprovodila kulka a jediným vodítkem pro bezradné kriminalisty je snubní prstýnek dcery zavražděného, který má starý muž navlečený na malíčku.

Policii už nějakou dobu urguje majitel pohřební služby v přesvědčení, že jeho bratr se s rodinou neodstěhoval do Austrálie, jak se ostatní domnívají, ale že se stal obětí zločinu. Přestože policii předkládá rozumné argumenty, laxní přístup orgánů jej přivádí k zoufalství.

Mladá žena se pokouší dostat svůj rozjitřený život zpátky do mezí únosnosti, situace se jí však vymyká z rukou a muž, po jehož boku žije, začíná být hrozbou pro ni i její děti.

Fredrika Bergmanová s sebou sama vláčí těžké břemeno, které ji pronásleduje na každém kroku, společně s Alexem Rechtem ovšem mohou najít pojítko mezi případy a ukončit tak smrtící běsnění.

Vnitřní motivace ke zločinu opět utváří dominantní prvek příběhu, který autorka používá jako opěrnou konstrukci románu. Navzájem prolínající se linie jsou nositeli silných emocí a důvodem, proč čtenář po zběžném prolétnutí anotace po Potopě sáhne. Modus operandi a naaranžování obětí je rovněž škoda nezmínit a Kristina Ohlsson tak znovu dokazuje, že práce s místem činu patří mezi její silné stránky. Scény tak vyvolávají spoustu otázek nejen v hlavách vyšetřovatelů, ale i čtenářů, a jejich popisy jsou navzdory povaze zločinu komorní a zachovávají určité dekorum.

Autorka ve svých románech šetří humorem a i v Potopě je v této oblasti velmi skoupá. Přesto Potopa donutí čtenáře se bavit, ačkoli i vedlejší dějové linie jsou laděné spíše šedou optikou, linie osobního života Fredriky Bergmanové pak vyloženě bluesově. Rozhodně nelze říct, že by tato série patřila k lehčímu oddechovému čtení, naopak; Fredrika do čtenáře promítne své strasti i naděje natolik intenzivně, že to člověka leckdy vyčerpá.

Mezi silné tahouny Potopy patří nepochybně právě osudy Fredriky a Alexe. Stává se pravidlem, že životopisy hlavních postav románů Kristiny Ohlsson svým zpracováním a duchem směle konkurují postavám z jiných žánrů, u nichž by čtenář tuto emocionální sílu a energii předpokládal spíše. Autorka nenechává postavy procházet rájem, staví jim do cesty hoře a překážky mnohdy předčící reálný život.

Potopa je rozloučením s touto sérií, přestože je koncipována tak, aby ani na konci cesty nezapadla vrátka na sedm západů. Kristina Ohlsson učinila z Potopy důstojné zamávání Fredrice i jejímu týmu a končí opravdu v nejlepším.

Za recenzní výtisk děkujeme nakladatelství Kniha Zlín

Monika Mudrová

Zdroj

Hříchy z mládí vyplouvají na povrch v nové detektivce Potopa

kritiky.cz, 24. října 2018, autorka: Daniela Slouková Recová

Boom severské krimi na českém knižním trhu trvá nepřetržitě už několik let. Za začátku jakoby tato disciplína byla hlavně doménou mužů, ale feminizace zasáhla i do této oblasti a poslední dobou přibývá žen – autorek detektivních příběhů temných jako zimní noc za polárním kruhem. Jednou z nich je i Kristina Ohlssonová. Spisovatelka, která není na literárním poli žádným nováčkem a jejíž tituly zdobí nejednu knihovnu. Připomeňme její prvotinu Nechtění, následovanou Sedmikráskami,…  A pak už přichází na řadu série s vyšetřovatelkou Frederikou Bergmanovou, která figuruje i v dosud poslední knize s názvem Potopa. Údajně by se mělo jednat o derniéru této postavy, ale nikdy neříkej nikdy.

Frederika Bergmanová a její kolega Alex Recht tvoří stabilní pár vyšetřovatelů a pravidelný čtenář detektivek Kristiny Ohlssonové s nimi prožil několik let života a kromě zapeklitých případů řešil i nejednu osobní krizi. A nejinak tomu bude i tentokrát. Životní partner Frederiky se do hledáčku policie dostal už v minulosti a jednu z hlavních rolí bude nedobrovolně hrát i tentokrát.

Alexi Rechtovi přichází během vyšetřování vraždy dopis s textem, který na první pohled nedává žádný smysl, ale s postupem času obětí přibývá a čas se krátí. A krátí se dvakrát tak rychleji, když se mezi pohřešovanými objeví rodina s malými dětmi nezvěstná už několik měsíců. Najdou Frederika s Alexem pojítko mezi jednotlivými případy, které by jim pomohlo najít vraha co nejrychleji? Bude Frederika schopná dotáhnout vyšetřování do konce, když se s jejím osobním životem začíná prolínat čím dál víc? Mnoho otázek a odpovědi stále chybí.

Kristina Ohlssonová dokáže čtenáře vtáhnout do děje a nepustit až do poslední stránky. Na začátku knihy rozehraje několik dějových linek, které se postupně splétají a slibují dovést do zdárného konce.  Milovníci krimi ví, že pokud sáhnou po kterémkoliv etablovaném autorovi ze severu Evropy, nemohou se zmýlit a pokaždé dostanou slušnou porci napětí, složitou zápletku a překvapivé rozuzlení. Ohlssonová se do tohoto klubu zařadila už dávno a svoje čtenáře nezklamala a nezklame ani v Potopě.

Závěr nahrává tomu, že autorka opravdu plánuje odsunout postavu Frederiky Bergmanové ze světa vyšetřování nejhorších zločinů do běžného civilního života. Pokud by to tak opravdu bylo, dočkala by se tato sympatická vyšetřovatelka důstojného konce. A kdyby si to autorka náhodou rozmyslela, čtenáři to jistě jen uvítají, protože postav detektivů, kteří prokazují vlastnosti člověka spíše než vlastnosti supermana, není nikdy dost.

Zdroj

Recenze: Kristina Ohlssonová - Potopa

severskedetektivky.cz, autorka: Veronika Černucká

Fredrika Bergmanová a Alex Recht jsou už sehraní parťáci. Nový případ se ale liší od všeho, s čím se jako vyšetřovatelé vražd dosud setkali. Společně pátrají po brutálním vrahovi, který si hraje na mstitele nevinných. Nechává za sebou spoustu mrtvých, a jak se zdá, hodlá si vyrovnat účty s Alexem.

Švédka Kristina Ohlssonová (1979) vystudovala politologii a poté pracovala v řadě organizací zabývajících se mimo jiné i kriminalitou. Do světa literatury vstoupila v roce 2009, kdy vyšel její krimi román „Nechtění“. Ukázalo se, že v ní dřímá slibný talent, a pokud jste četli všechny její detektivky, určitě se mnou budete souhlasit, že co se týče kvality, zraje jako víno. Novinku „Potopa“ vydalo nakladatelství Kniha Zlín a předpokládám, že se stane bestsellerem stejně jako všechny předchozí díly série.

Zajímá vás, v čem je Ohlssonová výjimečná? Její prózy vybočují z řady a najdete v nich všechno, co očekáváte od napínavého a emocemi nabitého příběhu. Ohlssonová se nenechala svázat konvencemi a kašle na rady literárních kritiků. Je svá, nejde po vyšlapaných cestičkách a zná vkus svých čtenářů. Ačkoliv ji někteří recenzenti nazývají „královnou severské detektivky“, její příběhy jsou univerzální a severské je v nich pouze prostředí. „Potopa“ je z ranku thrillerů, v nichž problémy zatížená dvojice pátrá po nelítostném vrahovi.

Autorka nepopírá svou ženskou stránku, nebojí se jít s kůží na trh a je až nepříjemně osobní a upřímná. „Potopa“ vyvolává neklid, úvahy o spravedlnosti a pomstě vás nenechají chladnými, a protože postavy nejsou černo-bílé, nebude vám dělat problém ztotožnit se i s největším záporákem. Ohlssonová měla také šťastnou ruku při výběru svých hrdinů. Fredrika a Alex jsou prototypem severských kriminalistů, kteří navíc disponují ostrým jazykem a báječným smyslem pro humor.

Oba dva jsou příjemně nedokonalí, a pokud se projeví jako hrdinové, je to mnohdy proti jejich vůli. Fredrika si v „Potopě“ projde peklem a zažije něco, čeho se každý z nás děsí. Její příběh je velmi civilní a sám o sobě by vystačil na psychologický román. Detektivní linii má na starosti Alex, který si čím dál víc uvědomuje, že je mezi ním a vrahem jistý vztah. Ohlssonová boří mýty a dokáže vám, že za určitých okolností je každý z nás schopný násilí anebo lží. Kvůli „Potopě“ ztratíte iluze a neustále budete konfrontováni s činy obou policistů.

Kniha je rozsáhlá a autorka začíná poměrně ze široka. Díky různým narážkám a dvojsmyslům si vás získá už během prvních kapitol, ale dvojsečné je, že její obecná označení a záměrné tajnosti působí rozpaky. Možná budete zmatení, ale je to naprosto úmyslné a zápletka vám to bohatě vynahradí. Autorka si pohrála s jazykem, a tak se počáteční pohádkové vyprávění změní v nefalšovaný horor. Styl vyprávění je tak sugestivní, že cítíte, jak ubývá času a zlo je blíž a blíž.

Pokud máte rádi děsivé příběhy a důmyslné komplikované zápletky plné falešných stop a nervydrásajících scén, potom by „Potopa“ neměla uniknout vaší pozornosti. Na své si přijdou i milovníci románů zabývajících se filozofickými a etickými otázkami, které jsou staré jako lidstvo samo. „Potopa“ je chytrá, napínavá a myslet na ni budete ještě dlouho poté, co ji dočtete.

Hodnocení: 90 %

Zdroj

Všechno napravím, slibuje vrah v nové knize Kristiny Ohlssonové Potopa

informuji.cz, 31. října 2018, autorka: Andrea Morkusová

Když Alex Recht obdrží uprostřed vyšetřování vraždy staršího muže anonymní dopis, ani zdaleka netuší, jaký spád události naberou v příštích několika málo dnech… Společně se svojí kolegyní Fredrikou Bergmanovou je postupně vtahován do spletitých a zdánlivě nesouvisejících tajemství z minulosti, mezi nimiž se jim nedaří nalézt žádnou souvislost. A mrtvých stále přibývá…

Švédská autorka Kristina Ohlssonová přichází s dalším pokračováním úspěšné krimi série s vyšetřovateli Alexem Rechtem a Fredrikou Bergmanovou. Potopa je šestou a, podle slov samotné autorky, pravděpodobně poslední knihou s případy obou hlavních aktérů (Nechtění, Sedmikrásky, Andělé strážní, Oběti ráje, Davidovy hvězdy, Potopa). Ale i ona sama přiznává, že “úplně jistý si člověk samozřejmě nikdy být nemůže”.

"Dělám to, čeho ty nejsi schopný a nikdy jsi schopný nebyl. Dělám něco, co přinese změnu. A všechno napravím."

Text krátkého anonymního vzkazu adresovaného Alexovi zpočátku nikomu nedává smysl. Na co odkazuje a proč je určen právě jemu? A jak souvisí s vyšetřovaným případem? Následují však další vzkazy a další mrtví a Fredrika s Alexem brzy poznávají, že vrah má přesný plán i seznam budoucích obětí... Co však mají společného a čím se vrah řídí při jejich výběru? Touto otázkou si lámou hlavu nejen Alex s Fredrikou, ale i celý tým vyšetřovatelů. Jediným pojítkem mezi zavražděnými se zdá být tajemná kniha, kterou vrah svým obětem těsně před vraždou posílá. A nebo ne? Každá z obětí odkazuje na něco z minulosti, na dávné hříchy a skrytá tajemství….

"Stalo se toho až moc. Myslím to vážně. Těch mrtvých přibývalo. Dopisů taky."

Příběh se od samotného počátku dělí do několika dějových linií, které se střídají v krátkých, rychle po sobě jdoucích  kapitolách a zprvu se zdají být zcela oddělené. Seznámíme se tak s pohledem a situací všech hlavních postav, aniž bychom tušili, jakou roli v příběhu vlastně mají. Postupem času se však jednotlivé linie a osudy hrdinů prolétají stále více a více, až se nakonec propojí úplně. Nechybí ani střípky z minulosti a nelehkého osobního života Alexe a Fredriky, v nichž se do středu událostí dostává především Fredričin manžel Spencer.

I když je děj líčen velmi podrobně - všechny události se odehrávají během pár dnů jednoho týdne - rychlý sled krátkých kapitol vtáhne čtenáře do děje a nutí ho číst stále dál a dál. 441 stran textu tak rozhodně není na překážku. V kontrastu k detailnímu líčení vyšetřování a vysoké hladině napětí, kterou si kniha po celou dobu udržuje, je však samotný závěr. Rozuzlení příběhu přichází až nečekaně rychle a jakoby mimochodem, bez gradace, což čtenáře nejen překvapí, ale i trochu zamrzí. I přesto však Potopa zůstává ideálním čtením nejen na podzimní a zimní večery.

Zdroj

Kristina Ohlsson – Potopa

schefikuvblog.eu, 12. září 2018

Kristina Ohlsson si v průběhu let vydobyla výsadní místo mezi autory severských krimi. Ostatně i u nás se těší vcelku slušnému zájmu čtenářů, které si získala především díky své bestsellerové sérii s Fredrikou Bergmanovou a Alexem Rechtem. Ty sice nechala pár let odpočívat, avšak nyní se k těmto oblíbeným hrdinům opět vrací, aby za jejich příběhem napsala poslední tečku. Tedy alespoň prozatím…

Ohlssonová patří mezi autory, kteří se mohou pyšnit bohatými zkušenostmi z oblasti práva a politologie. Tento obor mimo jiné i vystudovala, aby posléze pracovala jako analytička v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, na švédském Ministerstvu zahraničních věcí a na švédském Policejním prezidiu. Tato bohatá praxe ji bezesporu postkytla velkou inspiraci pro její kriminální příběhy. Svou kariéru na literárním poli zahájila v roce 2009 detektivním románem Nechtění, který je mimo jiné i první knihou, ve které se objevuje policejní vyšetřovatelka Fredrika Bergmanová. Její druhý román Sedmikrásky získal cenu Stabilopriset a byl v roce 2010 nominován na nejlepší švédský detektivní román roku.V současné době v Česku vychází již šestá kniha z této série, jenž vychází s podtitulem Potopa.

Nebyla by to severská krimi, kdyby vše již tradičně nezačínalo smrtí. V křesle před krbem ve vlastním domě je nalezen postarší muž. V prsou mu zeje díra po kulce, na malíčku má z neznámého důvodu navlečený snubní prsten své dcery. Na Fredriku a Alexe tak opět čeká nelehký případ. Aby toho však náhodou nebylo málo, toto je pouze jedna z linií, kterou si pro nás autorka připravila. Kromě zavražděného muže, přichází na scénu i celá řada lidských tragédií, od zmizelého muže počínaje, až po příběh zoufalé ženy, která se snaží udržet svůj život v normálu, navzdory svému stále nebezpečnějšímu manželovi…

Tato série se navíc vždy vyznačovala velmi silnou vedlejší příběhovou linií, která se týkala samotných vyšetřovatelů. Ta je nyní důležitější, než kdykoliv dříve. Ostatně jak již samotná autorka zmiňuje ve svém doslovu, tento román by měl být závěrečným dílem celé série. Ohlssonová však zcela nevylučuje, že by se k oblíbeným postavám někdy v budoucnu vrátila. Tomu mimochodem odpovídá i samotný závěr knihy, jenž je sice skvěle ukončený, zároveň si zde ale autorka nechává otevřená vrátka pro případné pokračování. S ohledem na tuto koncepci se můžeme těšit na jakési vyvrcholení celého vedlejšího příběhu, který se linul napříč celou sérií.

Navíc se celá série vždy opírala právě o skvěle prokreslené charaktery, kterým vévodila ústřední dvojice vyšetřovatelů. Životy hlavních postav tak v knihách Kristiny Ohlsson vždy měli svou nezastupitelnou úlohu a nejinak je tomu samozřejmě i tentokrát. Autorka zkrátka exceluje na všech frontách. To však pro čtenáře, kteří již přišli s touto skvělou sérií do styku rozhodně není nic nového.

Knihy Kristiny Ohlssonové naví v sobě vždy ukrývaly originální námět. Ať už to byla hrozba teroristický útoků, unesené dopravní letadlo, či inspirace starými židovskými pověstmi. Ani aktuální novinka v tomto ohledu rozhodně nevybočuje nikterak z řady a bezesporu uspokojí všechny autorčiny fanoušky. O kvalitách Kristiny Ohlsson tak asi netřeba dlouze debatovat a tak je více než jasné, že se můžeme opět těšit na dechberoucí příběh v němž autorka umě proplétá jednotlivé linie dohromady a postupně tak skládá jedinečnou mozaiku, ve které každý střípek zapadne přesně na své místo.

Kristina Ohlsson opět dokázala, že patří k tomu nejlepšímu co tento žánr nabízí. Pokud se navíc jedná skutečně o poslední knihu této série, je Potopa více než důstojným zakončením příběhu Fredriky Bergmanové a Alexe Rechta. Byla by tak věčná škoda, kdyby tato kniha upadla v zapomnění, minimálně šanci si u čtenářů bezesporu zaslouží, jen bych doporučil začít pěkně od prvního dílu, aby byl dojem dokonalý.

Zdroj

Dotaz k produktu Potopa

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Nechtění (paperback)

Nechtění (paperback) (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #1)

Z rychlíku X-2000, který přijel na stockholmské hlavní nádraží, zmizela malá holčička. Policie začne brzy podezřívat jejího otce, na jehož dopadení vynaloží veškeré síly. Na…

Davidovy hvězdy (paperback)

Davidovy hvězdy (paperback) (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #5)

Podle jisté staré židovské pověsti se prý po západu slunce zjevuje Papírový chlapec a unáší děti, které nejsou včas v posteli. Dnes už si na něj nikdo ani nevzpomene, ovšem jen do…

Miovo blues (paperback)

Miovo blues (paperback) (Martin Benner #2)

Miovo blues začíná tam, kde skončil dramatický thriller Lotosové blues. Martin Benner je proti své vůli zatažen do pátrání po čtyřletém zmizelém chlapci. Dokud ho nenajde, nenechá ho…

Oběti ráje

Oběti ráje (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #4)

Na palubě plně obsazeného Boeingu 747 letícího ze Stockholmu do New Yorku je krátce po startu nalezen výhružný dopis adresovaný švédské i americké vládě. Pokud v něm nadiktované…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily