Pláč | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Pláč

Cena:
289 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-587-5
Překlad:
Lukáš Novák
Datum vydání:
04. 09. 2017
Počet stran / vazba:
280 / vázaná

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 169 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Pláč

Joanna a Alistair cestují se svým devítitýdenním synem Noahem do Austrálie, protože Alistair se potřebuje dostavit k soudu – usiluje o opatrovnictví své čtrnáctileté dcery Chloe z prvního manželství. Věří v úspěch své mise, má totiž v rukávu trumf – jeho bývalá žena má problémy s alkoholem. Tedy tak to vidí on. Malý Noah si evidentně let příliš neužívá, je podrážděný a k neutišení. Joanna si se situací neví rady, i ona je podrážděná, dá se říci na pokraji nervového zhroucení. A palubnímu personálu i některým cestujícím začíná docházet trpělivost. Atmosféra houstne, průšvih visí ve vzduchu. Spisovatelka Helen FitzGeraldová bravurně stupňuje napětí hned na úvodních stránkách knihy.

Když letadlo konečně po mnohahodinovém letu přistane a čtenář si myslí, že si může na chvíli vydechnout, je mu dáno poznat, že se mýlí.

V pronajatém autě směřují Alistair a Joanna, s Noahem na zadním sedadle, do Geelongu, aby ukázali vnoučka babičce a užili si i vysněnou dovolenou. Australská mise se však znovu nečekaně komplikuje a čtenář se stává svědkem nejen policejního pátrání po zmizelém novorozenci a mediální hysterie, kterou případ vyvolá, ale také proměny, jíž pod tlakem extrémních okolností prochází vztah jeho rodičů.

...

Ocenění

Not the Booker Prize, 2013, nominace
Theakston’s Old Peculier Crime Novel of the Year, 2013, nominace

...

„Naprosto trýznivé, zcela přesvědčivé, nepřetržitě nervy drásající. Autorka hraje na nejhlubší a nejtemnější strunu obav všech rodičů o své děti… Pláč je pozoruhodný román – jeho ohromující síla je působivější díky svému realistickému vykreslení. Geniální.“
— Doug Johnstone, Independent on Sunday

Úryvek: Pláč

Recenze: Pláč

Recenze: Helen Fitzgerald – Pláč

severskekrimi.cz, 28. září 2017, autorka: Monika Mudrová

Australská autorka thrillerů pro dospělé si čtenáře už dříve podmanila románem Virál. Fitzgerald do tvorby promítá své vlastní zkušenosti z dob, kdy pracovala jako sociální pracovnice u kriminální policie. Pláč je thrillerem, který ztvárňuje noční můru všech rodičů, ovšem oblibu si získá i u bezdětných čtenářů.

Vyčerpaní rodiče Joanna a Alistair zažívají během letu ze Skotska do Austrálie muka. Jejich devítitýdenní syn Noah svým křikem dohání matku na samotné dno sil a i ostatní cestující jsou chlapcovými projevy nespokojenosti značně rozladěni. Všichni si vydechnou, když je v cílové stanici přivítá horká vlna a chlapec konečně utichne. Joannu a Alistaira v Austrálii čeká opatrovnický soud, během něhož chce Alistair získat do plné péče svou dospívající dceru z prvního manželství. Vidina soudní tahanice novopečeným rodičům dělá vrásky, proto si obzvlášť užívají Noahova dlouhého spánku. Ani po náročném letu však není Joanně a Alistairovi dopřán klid. Australská buš skrývá horší nástrahy, než jsou rozsáhlé požáry; malý Noah znenadání mizí z auta a rozbíhá se tak rozsáhlé policejní pátrání, které těžce dopadá nejen na vztah Joanny a Alistaira.

Pláč operuje s jasně daným a otevřeným příběhem, který však svou přímočarostí neobírá román o roušku tajemství. Fitzgerald přesně ví, kdy čtenáře zasáhnout nezvratnými fakty a kdy přijít s kontroverzním odhalením. Pláč představuje drama zjitřených citů a náhlých prozření ve velmi příjemném formátu.

Poněkud nesourodá dvojice hlavních postav působí velmi disharmonicky, nicméně při záplavě dokonalých knižních párů představují Joanna a Alistair vítanou změnu. Fitzgerald vykresluje oba rodiče a jejich vztah syrově a bez příkras, aby si čtenář od začátku uvědomoval nesoulad a nevyrovnání sil mezi partnery a mohl záhy vytvářet domněnky. Ani jeden z dvojice nevyvolává ve čtenáři sympatie, proto může zůstat až do konce nestranný.

Prostředí australské buše s pálícím sluncem nepředstavuje zrovna prototyp místa činu, o to lákavějším soustem tato lokalita je. Autorka odkazuje rovněž na skutečný případ, jehož podstata je podobná Noahově zmizení, čímž Pláč nabývá na uvěřitelnosti a drama chlapcova zmizení má rázem vyostřenější hrany.

Autorka se čtenářem nehraje žádné psychologické hry a každou novou skutečnost okamžitě uvádí na pravou míru. Brzy se s neokolkujícím stylem autorky čtenář srovná a soustředí se tak na fakta, aniž by se snažil zahlédnout lest mezi řádky. Fitzgerald postupuje k jádru věci s pedantským krokem, nespekuluje a jako autorka tak odvádí takřka policejní práci.

Velké odhalení se obejde bez zbytečných akcí a jelikož byl na pravdu čtenář po celou dobu víceméně připraven, nejedná se o šokující záležitost. Naservírování je jedinečně strohé a přesně lícuje s celkovým pojetím románu.

Ve výsledku se ovšem Fitzgerald nechala poněkud unést a minimalistickou skořápku Pláče náhle rozbíjí melodramatickým vyvrcholením, které vůbec nezapadá do konceptu románu a jakákoli jiná varianta závěru by zřejmě působila patřičněji. Zdánlivě pomatené rozhodnutí autorky šmahem odstřelit vysokou úroveň románu béčkovým koncem je tak opravdu nešťastným počinem a vrhá tak stín na jinak kvalitní thriller.

Pláč zaujme nejen fanoušky Virálu, ale i ty, kteří s Helen Fitzgerald ještě neměli tu čest. Autorka svým slohem umí rozeznít struny strachu, které má v skrytu duše každý z nás.

Helen Fitzgeraldová popsala nejhorší noční můru všech rodičů

Právo, 3. října 2017, autorka: Lucie Zelinková

Za nenápadným románem Pláč z produkce nakladatelství Kniha Zlín od Helen Fitzgeraldové se skrývá stylem i námětem poměrně sofistikovaný román na pomezí thrilleru a psychologického dramatu. Zpracovává téma nechtěného zabití novorozence matkou.

Dokumentární a temný styl
Dvě vyprávěcí linie sledují mladou matku Joannu v minulosti a v současnosti. Minulost se vrací do doby, kdy s manželem a devítitýdenním synem Noahem cestovala dlouhým letem ze Skotska do Austrálie. Po celou dobu letu miminko neutěšitelně plakalo, Joanna padala únavou, vyčerpáním a vztek a hysterie z vypjaté situace převážily její mateřské pudy. V Austrálii je dítě mrtvé, neboť mu namísto utišující medicíny pro děti podala svá antibiotika. Ve druhé linii se autorka věnuje současnému vyšetřování případu, nechává promlouvat svědky celé Joanniny cesty.

Příběh tematizuje relativitu viny v momentu, kdy člověk záměrně zabíjet nechce a obětí je někdo, koho miluje. Pohrává si s tématem síly svědomí a vlivu pocitu viny na psychické zdraví jedince, s tím, kam až nás mohou zavést špatná rozhodnutí. Popisuje nejhorší noční můru všech rodičů.

Fitzgeraldová píše temným, v linii současnosti až lehce dokumentárním stylem. Ve svém vyprávění nechává čistě promlouvat zúčastněné postavy a nikterak je nesoudí, nepředkládá čtenáři morální soudy, jen vypráví nešťastný příběh mladé rodiny, která měla šanci žít svůj život málem dokonale.

Efektivně udržované napětí
Autorka nepracuje s postavami ploše, Joanna není jen psychicky zničená mladá matka na pokraji nervového zhroucení a laktační psychózy, její manžel není jen prostý záletník, který vyměnil stejně starou manželku za mladší model, hlavní i vedlejší protagonisté mají hlouběji rozpracované charaktery, což vede k jejich nepředvídatelnosti a zároveň tak k efektivně udržovanému napětí po celou dobu děje.

V první třetině román v námětu mírně připomíná prvotinu francouzského  pisovatele Michela Bussiho Vážka.

Ve středu děje rovněž stojí novorozeně na palubě letadla, jehož osud se brzy zásadně změní. Dítě, s nímž jeho rodiče směřují na návštěvu prarodičů, kteří ho ještě neviděli.

Australské prozaičce vyšel před rokem v českém překladu román Virál na téma virálního šíření choulostivého obsahu po internetu.

Už nebreč, prosím

hotcoffee.cz, 3. října 2017

Pláč v podání malého dítěte, ne-li rovnou miminka, je hodně nepříjemný zvuk, který dohání k šílenství rodiče a všechny okolo. Nejprve jsou rodiče nad věcí a vyzkouší klasický koloběh - přebalit, nakrmit, zabavit, uspat. Když to nezabere, zkouší to celé znovu, protože jednou prostě usnout musí. S postupujícími koly už ale trpělivosti, sebedůvěry a sil ubývá a na scéně jsou vyčerpaní a zoufalí rodiče, kteří by udělali cokoliv, COKOLIV, aby to dítě konečně mlčelo.

Kdo tohle nezažil, netuší, jaká je to beznaděj a jak toužíte po jakémkoliv vysvobození. Zacpat něčím pusu, dát ho někomu jinému, dát mu kapky, vyhodit z letadla, sami vyskočit z letadla? Třeba takový let z Glasgow do Dubaje trvá sedm hodin. Sedm hodin řevu v uzavřeném prostoru, kde před brekem neutečete, je zkouška nejen pro cestující, ale hlavně právě pro rodiče. V případě této knihy je to zkouška pro Joannu, Alistaira a malého Noaha.

Alistair to zvládá s přehledem, část letu prospí jako příkladný a nápomocný otec. Joanna to zvládá se stupňující beznadějí a hysterií a je připravená předat dítě komukoliv jinému, kdo by byl ochoten pomoci. K ubrečeným miminům se ale nikdo nehrne. Noah to nějak přežít prostě musí. Až po dalším klidném patnáctihodinovém letu do Melbourne a několika kilometrech Austrálií zjišťují, že si v dětské autosedačce na zadním sedadle vezou mrtvé dítě. Z důvodu publicity, Alistair má našlápnuto na úspěšnou politickou kariéru, nahlásí místo úmrtí únos dítěte. Únosce se žádný s požadavkem o výkupné ale překvapivě nehlásí.

Nesourodá dvojice racionálního Alistaira a emočně labilní Joanny se musí poprat nejen s dotěrnými novináři, nedůvěřivými policisty, ale především se svým vlastním svědomím, i mezi sebou navzájem, aby tajemství udrželi. Jejich vztah měl už doteď poměrně hodně trhlin, vypjaté události je mohou jedině prohloubit. Vylíčení postav i jejich reakcí je v knize zvládnuté perfektně stejně tak jako nápad na příběh. Emotivní scény, všechny ty hysteráky i dojáky jsou popsané tak, že máte pocit, že je zažíváte. Jestli za něco dávám mínus, tak za vysvětlení příčiny smrti Noaha, které plave na vodě a je jen domněnkou těch dvou. Kniha Pláč ale vcucne a nepustí, za mě doporučuji.

Dotaz k produktu Pláč

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Virál

Virál

Lea a její adoptivní sestra Su jsou skoro stejně staré, ale odmalička představují naprosté protiklady: zatímco Lea je rebelka a prudká povaha, Su je vzorná dcera a příkladná studentka…

Zářivý anděl

Zářivý anděl (John Corey #7)

DeMillův mrazivý a prorocký román proniká pod povrch nové studené války... a v hledáčku teroristů se znovu ocitá Manhattan.

Davidovy hvězdy (paperback)

Davidovy hvězdy (paperback) (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #5)

Podle jisté staré židovské pověsti se prý po západu slunce zjevuje Papírový chlapec a unáší děti, které nejsou včas v posteli. Dnes už si na něj nikdo ani nevzpomene, ovšem jen do…

Červenka

Červenka (Harry Hole #3)

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily