Ostrov Antrax | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Ostrov Antrax (John Corey #1)

Cena:
369 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-87497-62-3
Překlad:
Pavel Kaas
Datum vydání:
24. 04. 2013
Počet stran / vazba:
vázaná
4.03 / 39520

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 199 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Ostrov Antrax

John Corey, detektiv z oddělení vražd newyorské policie, se po zranění ve službě zotavuje ve venkovském domě svého strýce na Long Islandu. Právě v té době zde dojde k vraždě atraktivního manželského páru, s nímž Johna pojí přátelské vazby. Oba manželé pracovali jako biologové ve výzkumném zařízení na Plum Islandu, o němž kolují fámy, že se tam ve skutečnosti vyrábějí zbraně pro biologickou válku. Najednou to začíná vypadat, že lokální případ dvojnásobné vraždy by mohl mít otřesné globální důsledky, což Coreyho přivádí k nebezpečnému hledání tajemství, která skrývá Plum Island…

Titul se držel v žebříčku nejprodávanějších knih v USA na prvním místě po dobu dlouhých pěti týdnů.

Úryvek: Ostrov Antrax

Recenze: Ostrov Antrax

Čtivá detektivka Ostrov Antrax

Fremy.cz, 20. května 2013, autor: Jakub Vaněk

Tuto knihu jsem si vybral podle obálky s očekáváním, co přinese její obsah. Když pošťačka přinesla zásilku, byl jsem překvapen, že budu po dlouhé době číst tištěnou knihu navíc dosti tlustou. Tím jsem začal ze všech stran zkoumat, o čem Ostrov Antrax je.

Na Long Islandu se stala vražda manželského páru, biologů pracujících ve výzkumném zařízení, o němž kolují fámy, že se tam ve skutečnosti vyrábějí zbraně pro biologickou válku. K vyšetřování je přizván John Corey, detektiv zotavující se po zranění ve službě na chatě u strýce poblíž události. S mrtvými je spojují přátelské vazby. John je rýpavý, všímavý čtyřicátník. Obdivuje pohledné ženy a tu a tam se stane, že z pěti lidí v místnosti si oblíbí hned tři. Spolu s detektivem Corey se o případ zajímají šerif Max, který Johna najal, Elizabeth Penrosová z oddělení vražd a pánové Foster a Nash. Ti jsou tu nehlášeně, z FBI respektive ministerstva zemědělství. V momentě, kdy souvislosti začnou mířit k Plum Islandu, začne tým odhalovat tajemství ostrova, kde se vyvíjejí vakcíny a testují smrtelné nemoci na zvířatech.

Příběh je velmi přímočarý a svižný. Krásně rozdělen na gradující kapitoly. Byl jsem mile potěšen, když mi nedělal problém si za celou knihu zapamatovat jména postav a utvářet obrazovou představu. Americká jednoduchost podněcující zvědavost s dostatečně drzou hlavní postavou, abyste si ji ihned oblíbili. Není divu, že se Ostrov Antrax držel v žebříčku nejprodávanějších knih v USA na prvním místě po dobu dlouhých pěti týdnů. Sáhne po ní mnoho lidí, které neodradí název, touží po záhadách a nebo stejně jako mě je zaujme obálka.

Sami uvidíte po přečtení první kapitoly v úryvku na webu Knihy Zlín. Vydavatelství děkuji za možnost odhalit novou sérii, která bude navazovat volným pokračováním Hra s lvem, Odvetný úder (podzim 2013) a dalšími.

Ostrov Antrax – Nelson DeMille [RECENZE]

Wolfdraven.eu, 19. května 2013

Ostrov Antrax (Plum Island) mi byl doporučen jednou mou zahraniční známou, která má velmi podobný vkus na knihy jako já a měla za to, že by se mi i tato kniha mohla zamlouvat. Když jsem o pár dní později náhodou narazila na poslední chvíli (v nemocnici byl tehdy můj přístup na internet velmi omezený) na stránkách Knihy Zlín na vypsaný konkurz na „reading copy“ právě tohoto „dílka“, zkusila jsem svoje štěstí a o knihu, tentokrát v papírové verzi a ne elektronické, jak bývá u Knihy Zlín běžné, si napsala. Moc jsem si od toho ale neslibovala. K mému překvapení mi ale nakonec opravdu přišel e-mail s žádostí o adresu, na kterou mi knihu mají poslat. Pak už jsem jen natěšeně čekala. A čekala. A čekala…

Česká pošta se totiž zřejmě rozhodla, že mi balíček s knihou nedoručí. To, že je u nás neustále někdo doma, takže by balíček kdykoliv převzal, je nezajímá. Aby nechali alespoň lístek, že je zásilka na poště, tak to bych zřejmě po nich chtěla příliš. Ale to, že jsem šla 2x přímo na poštu se zeptat a do očí mi tvrdili, že opravdu žádný balíček u nich nemám, mě opravdu naštvalo. Na potřetí totiž, kdy už zbývalo jen pár dní do posledního možného termínu odeslání recenze (což je přesně dnes 19.5.2013), poté, co se paní nadvakrát podívala do počítače, se najednou zásilka záhadně objevila a bylo mi sděleno, že už na poště leží od
2. května a že jsem se měla přijít zeptat dřív, když na ni tolik spěchám. Na to už jsem neměla sílu nic říct, vzala jsem si balíček a běžela jsem domů přemítajíc, jak mám, proboha, za tak krátkou chvíli přečíst takovou bichlu!?! Zvlášť, když mám na celý víkend domluvenou brigádu a bohužel neovládám rychločtení jako někteří jiní knižní bloggeři.

Jakmile jsem se ale začetla, zjistila jsem, že díky poutavému čtení to snad nebude takový problém. Stránky ubíhaly jedna za druhou a než jsem se nadála, byla jsem již vnořena plně do příběhu. A kdybych každý den nemusela brzy vstávat a řešit i jiné povinnosti, nejspíš bych za 2 dny neměla co číst.

Hlavním hrdinou příběhu je newyorský detektiv John Corey z oddělení vražd, působící na severním Manhattanu, momentálně ovšem na zdravotní dovolené. Zotavuje se z několika střelných zranění ve staromódním venkovském letním domku svého strýčka Harryho ve vesničce Mattituck na Long Islandu.

Když si tak jednoho dne na verandě domku sedí, popíjí pivko a poslouchá magneťák, přijde za ním místní šerif Sylvester Maxwell, přezdívaný Max, a požádá ho o pomoc s vraždou manželského páru Toma a Judy Gordonových. Místní policejní oddělení totiž nemá žádné detektivy na trestné činy vraždy, což málokdy vadilo, protože tady se tyhle věci stávaly jen opravdu zřídka.
John Gordonovy znal, pokládal je za své známé, přátele, a to je jeden z důvodů, proč se rozhodne šerifovi pomoci. No a navíc se také už začíná na zdravotní dovolené nudit.

Oba mladí manželé Gordonovi byli biologové a pracovali v ústavu na Plum Islandu, kde se údajně provádí jakýsi supertajný biologický výzkum.

Během vyšetřování, do kterého se zapojí i agenti FBI a CIA, začnou na povrch vyplouvat utajované skutečnosti související s ostrovem a nebezpečnými bakteriemi a viry, vše se začne zamotávat a ještě více komplikovat a opět se ukáže, že nic není takové, jaké se někdy může zpočátku jevit. V knize na vás čeká nejedno překvapení.

Detektiv John si mě okamžitě získal převážně svými drzými ironickými poznámkami, sarkastickými komentáři i smyslem pro humor.
Příběh mě neustále udržoval v napětí a ani na moment jsem se nenudila. Spíše naopak, občas jsem zjistila, že místy tajím dech. A některé vtipné dialogy mě dostávaly do kolen.

Četbu jsem si velice užila a autorův mistrovský styl vyprávění se mi líbil natolik, že si zajisté nenechám ujít další připravované díly s Johnem Coreym, popřípadě i jiné knihy tohoto populárního amerického spisovatele.

Obálka se mi také velice zamlouvá, protože navozuje přesně tu správnou tajemnou atmosféru a koresponduje i s názvem knihy. A vlajka s lebkou a zkříženými hnáty vám dává najevo, že rozhodně nepůjde o nějaký pohádkový příběh.

Tento strhující detektivní thriller bych doporučila všem velkým milovníkům detektivek, napětí a záhad, které neodradí poněkud tlustější kniha.

Zajímavostí je, že Plum Island i s Centrem pro výzkum chorob zvířat opravdu existuje a to dodává příběhu na strašidelnější realističnosti a věrohodnosti.

Recenze: Nelson DeMille: Ostrov Antrax

The Zeitung, 19. května 2013, autor: Rostislav Oboňa

Ostrov Antrax je v podstatě taková standardní oddychová detektivka. Zápletka není špatná, neobsahuje zásadní wtf momenty a vše do sebe slušně logicky postupně zapadá. Takových knih je dnes všude plno a tahle je navíc na detektivku neskutečně tlustá, má téměř 600 stran. A přesto jsem zatraceně rád, že se mi dostala do ruky. Je totiž neskutečně zábavná.

Může za to především hlavní hrdina a vypravěč v jedné osobě, detektiv Corey, dle jeho vlastních slov „samolibé, arogantní a tvrdohlavé šovinistické prase„. Je to takový mix drsného Marlowa a otravného Columba, který bez mocného technologického aparátu za zády vyšetřuje na vlastní pěst a jeho hlavní zbraní je přivádět podezřelé k šílenství svou nebetyčnou drzostí a sarkasmem.

Příjemné je, že jakmile to hrdina se svým „hláškováním“ začne přehánět, je velmi často jinou postavou usazen ve stylu „mohl by ses aspoň na chvíli přestat chovat jako idiot„. Dialogy vůbec jsou asi největším kladem knihy, několikrát jsem se musel zasmát nahlas, což se mi obecně u knih nestává.

Kniha se čte sama. Styl vyprávění je svižný a nesnaží se o takovéto umělohmotné vytváření napětí ve stylu „největší špek dáme na konec kapitoly.“ Corey/DeMille bere čtenáře spíše jako posluchače historek, takže tam, kde byste obvykle čekali podrobný popis osoby či místa, tak na vás mrkne nějakým přirovnáním nebo mávne rukou, jako např. „stěny byly natřeny křídovou zelení připomínající mátovou žvýkačku a koberec byl…, ale koho to vlastně zajímá?“

Pokud tedy máte rádi inteligentní humor, ironii a nekorektní vtipy, zabalené do dobré a vygradované detektivky, určitě s touhle knihou nešlápnete vedle.

Já jsem byl velice spokojen a těším se na další knihy se stejným hrdinou, následující by měla vyjít snad už na podzim.

Ostrov Antrax se držel v žebříčku nejprodávanějších knih v USA na prvním místě po dobu dlouhých pěti týdnů.

Nelson DeMille ma dostal (a po Ostrove Antrax si od neho chcem prečítať všetko)

o knihách, ktoré mi berú dych, 19. května 2013, autorka: Eva Güttlerová

Ako vydržím do jesene, kedy vyjde jeho ďalšia kniha s hlavným hrdinom Johnom Coreyom...? Ale pekne poporiadku, najprv anotácia knihy Ostrov Antrax od vydavateľa: John Corey, detektív z oddelenia vrážd newyorskej polície, sa po zranení v službe zotavuje vo vidieckom dome svojho strýka na Long Islande. Práve v tom čase tu dôjde k vražde atraktívneho manželského páru, s ktorým Johna spájajú priateľské väzby. Obaja manželia pracovali ako biológovia vo výskumnom zariadení na Plum Islande, o ktorom kolujú fámy, že sa tam v skutočnosti vyrábajú zbrane pre biologickú vojnu. Zrazu to začína vyzerať, že lokálny prípad dvojnásobnej vraždy by mohol mať otrasné globálne dôsledky, čo Coreyho privádza k nebezpečnému hľadaniu tajomstiev, ktorá skrýva Plum Island.

Titul sa držal v rebríčku najpredávanejších kníh v USA na prvom mieste dlhých päť týždňov. A vôbec sa nečudujem. Kniha má takmer 600 strán, ale prepadla som jej od začiatku a rozsah mi vôbec nerobil problém. Má to niekoľko dôvodov. V ostatnom čase som prečítala desiatky severských kriminálok a aj keď sa mi stále neprejedli, zmena prišla vhod. Navyše, Ostrov Antrax je americká detektívka, takže som sa tešila na klasiku a bolo to lepšie, ako som čakala. Ďalším dôvodom bol príbeh a jeho zápletka. Nič zbytočne dramatické, čo by sa hralo na prvoplánové šokujúce zmeny napätia, napriek tomu s dobrým tempom, ktoré sa nemení až do poslednej stránky. Ako som napísala na úvod, Nelson DeMille ma dostal. Teda presnejšie, dostal ma detektív John Corey a jeho zmysel pre humor. Pri krimi románoch sa mi skôr zatají dych, rozosmiať sa nahlas je ojedinelé. Ale Johnove hlášky to spôsobovali pravidelne, a práve to ma bavilo. (Tu je zopár ukážok, aj keď vytrhnutých z kontextu, kým si knihu neprečítate:„Život nabízí řadu možností, ale jednou z těch, které by ste nikdy neměli volit, je vybavení hlasovým výstražným a informačním systémem.“Vyzbrojen tedy pouze mapou a svým špičkovým intelektem jsem zamířil na sever.“ „Jdi dolů a schovej se. A udělej si martini. Protřepat, nemíchat.“) Zmysel pre humor hlavného hrdinu je hlavným dôvodom, prečo sa už neviem dočkať ďalšieho prekladu detektívok Nelsona DeMille a prečo sa zaradil k autorom, od ktorých prečítam všetko, čo sa ku mne dostane. Nechcem zabudnúť ani na to, čo ma zaujalo hneď na úvod: obálka knihy. Navrhla ju Lucie Mrázová a má presne tú emóciu, ktorú pocítite z knihy. Mne najviac pripomínala hlavne jej záver.

Autor Nelson DeMille je čerstvý sedemdesiatnik, rodák z New Yorku. Študoval na Hofstra University, potom vstúpil do armády a bol prijatý do dôstojníckej školy. Stal sa poručíkom americkej armády (1966-1969) a zúčastnil sa bojov vo Vietname ako veliteľ pechotnej čaty 1. divízie kavalérie. Po návrate do Štátov znovu nastúpil na Hofstra University a dosiahol univerzitný titulu v odbore politických vied a histórie. Rané DeMillovy knihy sú detektívky z prostredia New Yorku. Jeho prvým veľkým románom bol titul By the Rivers of Babylon (1978). Kniha Zlín pripravuje vydanie týchto deMillových kníh: Plum Island (Ostrov Antrax), The Lion 's Game (Hra sa Levom), Night Fall (Nočná pád), Wild Fire (Požiar) a The Lion (Lev).

Ostrov Antrax z edície Fleet v preklade Pavla Kaasa je prvou knihou s hlavnou postavou detektívom Johnom Coreyom (v origináli vyšla v roku 1997 pod názvom Plum Island). Kniha Zlín opäť potvrdila, že má mimoriadny zmysel pre výber autora a príbehu, ktorý môže byť hitom aj na českom a slovenskom trhu. Marek Turňa a spol., thumbs up a pokračujte v tom, prosím.

A ešte rozptýlenie na záver. Hľadala som na YouTube oficiálny book trailer, ale našla som niečo lepšie, posúďte sami. Detičky z triedy paniValenzas majú rovnaký humor ako John Corey :)

Pozor! Tato kniha je biologická zbraň…

Databázeknih.cz, 19. května 2013, autor: Petr Čmerda

Než začnete tuto knihu číst, doporučuji vám pořídit si vlastní soupravu OPZHN (ochranu proti zbraním hromadného ničení). Případně zalovte ve skříni a vytáhněte staré pomalované „žebradlo“ s plynovou maskou, nakupte chirurgické rukavice a tabletky na úpravu kontaminované vody. Mezi řádky se totiž skrývají spory sněti slezinné, v písmenech je zakódovaná ebola, z věčných keců detektiva Johna Coreyeho dostanete kopřivku a na závěr si k tomu všemu ještě uženete mořskou nemoc. Vystrašil jsem vás? Tak to mě těší. Velmi dobře si rozmyslete, jestli se do této tlusté knihy začtete, protože se vám nebude chtít přestat…

Kniha Ostrov Antrax, kterou vydalo nakladatelství Kniha Zlín, je důkazem toho, jak je důležité pro autora a pro knihu samotnou mít dobrého nakladatele. Říkám to proto, že s příchodem e-knih se na internetu rozhořela debata o tom, zda je nutné nějakého nakladatele mít, že si autoři přeci dokážou vydat své knihy sami, a že nakladatelé jsou „paraziti“, co okrádají jak spisovatele, tak čtenáře. Chápu, že se v případě e-knih jedná o malinko jiný trh, ale princip je stejný. Dostat dobrou knihu mezi čtenáře není vůbec jednoduché a málokdy platí, že to dobré se prodává samo.

Kniha Zlín znovu ukazuje, že umí úspěšně resuscitovat to, co trhem prošlo bez povšimnutí díky odfláknuté práci jiného nakladatele. Dokázali to s Joem Nesbøm a nyní to určitě dokážou i s Nelsonem DeMillem.

Jeho knihy totiž nejsou na českém trhu novinkou, ale pamatujete si je? Zaujaly vás? Četli jste je? Já myslím, že spíše ne. Vyšlo jich několik na konci devadesátých let pod hlavičkou několika nakladatelství, v nevábných obalech, bez jakékoliv mediální podpory, skoro bez povšimnutí. Samotný Ostrov Antrax vyšel v roce 1998 pod názvem Nebezpečný ostrov (Alpress), ovšem ořezaný o 170 stránek textu. Nové vydání má chytlavou obálku, velmi dobrou podporu (jak už jsme u tohoto nakladatelského domu zvyklí), a hlavně vychází v zrevidovaném nezkráceném překladu. Máte tak možnost si užít tohoto trochu upovídaného spisovatele takříkajíc „v plné palbě“.

Ačkoliv by se tedy podle názvu a podle mého malinko expresivního úvodu mohlo zdát, že vás čeká další novodobý dystopický román, plný teroristických hrozeb, biologických zbraní, krve a milionů mrtvých opak je pravdou. Kniha Ostrov Antrax (Plum Island) je detektivka jako ze staré školy. Detektiv John Corey je další do party nezávislých a nezkrotných tvrďáků typu Phila Marlowa. Staromilsky zábavný ovšem s názory, které dnešní genderový svět těžko polyká. Neomalený jako Colombo. Požitkářský jako Nero Wolf. Občas nesnesitelně ukecaný a za každou cenu vtipný. Drsně romantický. Čestný, neústupný a jak jinak - neúplatný.

Ústředním motivem je skutečně tajuplný ostrov s ještě více tajuplnou státní laboratoří, kde se vědečtí divousové rejpou v roztodivných breberkách, co až jednou skutečně utečou, tak nám nepomůže ani Superman, ale který krom toho také skrývá něco daleko zajímavějšího, kvůli čemu se lidé vraždí již tisíce let. Zlato… Kde se tam vzalo? No to si nechte vyprávět!

Nelson DeMille je skvělým vypravěčem. Je vidět, že zná místo o kterém píše, zná jeho historii, zná lidi, kteří tam žijí a vše to umí spojit do čtivé podoby. Tu a tam je upovídaný až moc, tu a tam máte chuť hlavního hrdinu nakopat do… no však víte kam, a samotný závěr je malinko utahaný. Ale kladnému drsoňovi rádi držíte palce a slizkému záporákovi přejete spravedlivý trest. Prostě tak, jak tomu má být v dobrém příběhu.

A ještě si přihřeju svou e-polívčičku. Kniha takovýchto rozměrů (myslím počet stránek) je přímo určená k tomu státi se e-knihou. Šesti set stránková bichle se vám v tašce pěkně pronese. A proto kvituji, že Kniha Zlín je i v tomto směru průkopníkem na českém trhu. Většinu knih vydává současně v tištěné i elektronické verzi. Pokud se tedy bojíte, že by se na vás ze stránek knihy mohlo vysypat něco neidentifikovatelného bílého prášku, objednejte si raději e-knihu a předtím, než ji začnete číst ji prožeňte antivirem...

Poctivá americká detektivka Ostrov Antrax

Neoluxor.cz, 17. května 2013, autor: Petr Macháček

V dnešní recenzi se podíváme na novinku nakladatelství Kniha Zlín z edice Fleet. Tou je americká detektivka Nelsona DeMilleho Ostrov Antrax, první kniha autorovy série s detektivem Johnem Coreym.

Newyorský detektiv a pohledný čtyřicátník John Corey se na Long Islandu zotavuje ze zranění, které utrpěl ve službě na Manhattanu. Jednoho zářijového dne se u něj zastaví místní šerif, který mu oznámí, že jeho dva známí byli zavražděni. Byli to mladí manželé – vědci, kteří pracovali na nedalekém ostrově Plum Island. V laboratořích na izolovaném ostrově probíhá výzkum infekčních smrtelných nemocí a většina místních je toho názoru, že kromě mírového a obranného výzkumu jsou v jeho laboratořích prováděny experimenty a vývoj biologických zbraní pro vládu Spojených států (mimochodem, na Plum Islandu opravdu takové laboratoře jsou). Obyvatelé městečka věří, že mladé vědce někdo zabil kvůli krádeži nebezpečných látek, které chtěl pak prodat na černém trhu.

John je přizván k vyšetřování, ačkoliv je na zdravotní dovolené. Ostrov a lidé, kteří se kolem něj pohybují, sehrají v celém vyšetřování klíčovou roli, i když úplně jinou, než si budete na začátku myslet.

Ostrov Antrax patří do skupiny nenáročných detektivek, které zhltnete za prodloužený víkend. Což ale vůbec není špatně, protože DeMille je skvělý vypravěč! Ačkoliv po vás nechce, abyste sami luštili nevyslovené záhady, vývojem vyšetřování vás dovede neustále překvapovat až do poměrně brutálního konce. Rafinovaná a nepředvídatelná zápletka jako u Agathy Christie vás sice nečeká, DeMille je mnohem přímočarejší. Spíše bych Johna Coreyho přirovnal ke Columbovi. Bez laciného doutníku, baseta a neviditelné ženy (Corey je rozvedený a tak trochu děvkař), ale dostatečně chytrý, bystrý a spratkovsky drzý na to, abyste si ho oblíbili.

Detektivka je čtivá, zápletka má svůj spád a katarze je dostatečně překvapivá. Nic totiž nevypadá na první pohled tak, jaké to doopravdy je. Mohli byste ji v klidu srovnávat s nějakou detektivkou od McBaina. Určitě se bude líbit každému, kdo si aspoň trochu libuje v záhadách a drzých detektivech amerického ražení.

Nelson DeMille je podle novin The New York Times jedním z nejlépe prodávaných současných amerických autorů. Věnuje se především detektivce a akčnímu žánru. Ostrov Antrax je první knihou, kde se objevuje postava Johna Coreyho. DeMille, narozený v roce 1943, je veteránem z Vietnamu a velkou část života strávil v New Yorku a na Long Islandu. Ve svých knihách se vždy snaží o co nejvěrnější dodržení skutečných reálií, ať už se jedná o prostředí, nebo o správné policejní postupy. Využívá zde svých bohatých životních zkušeností a inspiruje se klasikou - Agathou Christie, Georgem Orwellem, A.C. Doylem.

Kniha Zlína v příštích dvou letech připravuje vydání dalších DeMillových románů. Na nejbližší se můžete těšit už na podzim.

Hodnocení: 85 %

NELSON DEMILLE: OSTROV ANTRAX

Střípky z kultury i nekultury, 16. května 2013, autorka: Jindřiška Mendozová

Poslední dobou jsem většinu času trávila s literaturou evropskou a možnost „odskočit si“ k literatuře zámořské mě potěšila. Do rukou se mi hned po té, co 24. Dubna vyšel v Knize Zlín, dostal Ostrov Antrax (v originále Plum Island) Nelsona DeMilla. Detektivka o téměř šesti stech stranách není zrovna obvyklá, udrž rytmus, napětí a tajemství na tak rozsáhlém prostoru rozhodně není nic snadného. Byla jsem tedy upřímně zvědavá, co mne čeká.

Hlavním hrdinou knihy je newyorský detektiv John Corey, který se po zranění zotavuje na Long Islandu. Ovšem není mu dopřána klidná rekonvalescence, protože dva jeho přátelé jsou zavražděni a místní šerif Johna požádá, aby se coby poradce stal součástí vyšetřovacího týmu. Vražda totiž budí větší rozruch a obavy než obvykle, protože zastřelený manželský pár pracoval na ostrově Plum Island, ve výzkumném ústavu zaměřeném na studium nejrůznějších životu nebezpečných bakterií a virů.

Samozřejmě každého – čtenářem počínaje a románovým detektivem konče – napadne, že motivem vraždy je nezákonný obchod s čímkoli od zárodků sněti po virus eboly. Kniha tak má velmi záhy našlápnuto na to, být skvělým špionážním románem, říznutým politickým thrillerem, spíš než klasickou detektivkou. Poměrně záhy ale přichází zlom, který Ostrov Antrax vrací do kolejí detektivního žánru. Je to zlom, který na okamžik zpomalí rytmus knihy, ale autor i příběh druhý dech naberou poměrně záhy.

Nelson DeMille (mimo jiné autor například románu Při řekách babylonských) je rozhodně skvělý vypravěč, který dokáže udržet čtenářovu pozornost – a to i na zmiňované velké ploše - od začátku až do konce. Děj oživují dialogy, které mají spád až filmový. Hlavní hrdina je tak nejen ostrý hoch, který přežije nějakou tu kulku v těle bez větší psychické či fyzické újmy, ale navíc je to ironický vtipálek, který nějakou tu drsnou hlášku vysype z rukávu i ve chvíli, kdy se dívá do hlavně nabité osmatřicítky. Podle mého by ohňostroj ostrovtipu mohl občas mírně prořídnout, ale vesměs detektivovy komentáře pobaví.

Ke knize mám jen jednu zásadnější „výtku“. Bývala bych uvítala více podezřelých, obzvlášť v závěrečné třetině knihy, kdy už je až příliš jasné kdo, co a proč. Přesto ale román stojí za přečtení a většina čtenářů se s největší pravděpodobností s autorem i jeho hlavním hrdinou ráda setká i v dalších románech (Hra se Lvem, Odvetný úder, Požár, Lev a Levhart), které mají v Knize Zlín postupně vycházet.

Ostrov Antrax - Nelson DeMille

Jahoda jinak, 13. května 2013, autorka: Terez Zdvihalová

"Tři mohou mít tajemství, pokud jsou dva z nich mrtví" Benjamin Franklin

Pokud knihu otevřete, bouchne vás do očí přesně tato citace. Citát o tajemství a dvou mrtvých. A věřte, že tam není jen tak. Celá kniha je totiž opředena tajemstvím okolo ostrova, kterého by jste si jen tak nevšimli a přeci tam je. Píše o něm jen místní plátek a nikdo přesně neví, o co lidem na něm vlastně jde.

Postřelili ho. Skoro tedy zastřelili a přesto tu s námi je celých 590 stránek. Kdo? Přeci detektiv John Corey. Usídlil se na zdravotní dovolené v sídle svého strýce na Long Islandu. Skvělé nic nedělání, ale přeruší místní šerif Sylvester Maxwell, který ho požádá o pomoc při vyšetřování dvojnásobné vraždy v jindy tak až nudném městečku. A je to tu, dva mrtví, ale kdo je ten třetí, který má tajemství pro kterého museli, ti dva nebožáci zemřít?

Oba mrtví pracovali jako vědci na blízkém ostrově Plum Islandu, kde se snažili vyrobit protilátky na nemoci zvířat. Místní plátek o ničem jiném nepíše a místní si dokonce myslí, že na ostrově vyrábějí biologické zbraně.Domněnku začíná potvrzovat i skupina vyšetřovatelů ve které se mihne agent FBI i CIA.

John však znal oběti osobně a snaží se přijít na to, o co opravdu šlo. Byli Tom a Judy Gordonovi opravdu ti milý a přátelští známí, kteří dělali ti nejlepší steaky v okolí, pašeráci či vrazi? A hrozí světu biologická zkáza, či jde jen o obchod s drogami, který bohužel nevyšel? Přečtěte si tuto super detektivku a dozvíte se odpovědi. :)

Ostrov Antrax

Skvělá, čtivá a parádní detektivka, která člověka chytne a nepustí. Není divu, že byla nejprodávanější knihou v USA celých pět týdnů. John Corey je sice často nepříjemný na kolegy, ale ví proč a když jde do tuhého a člověku věří nebojí se podělit o své poznatky při řešení případu, které jiní nevidí. Jen kvůli osudu jeho postavy nebudete chtít se čtením přestat a copak my víme, zda se vůbec dostane na poslední stránku živý ? :) :)

A víte, že ostrov Plum Island opravdu existuje? A opravdu se zde hledají protilátky na různé zvířecí nemoci.

Nelson DeMille

Podobně jako jeho literární vzor Ernest Hemingway odjakživa toužil po dobrodružství. V roce 1966 byl odveden k pěchotě a povolán do Vietnamu, kde začal svou spisovatelskou dráhu doposud nevydanými deníky, v nichž popisuje svě válečné zkušenosti a postřehy. Když svlékl vojenskou uniformu, vyměnil své sny o kariéře žoldáka za psaní detektivních románů. Jeho romány se překládají do řady jazyků včetně češtiny a některé se staly předlohou divácky velice úspěšných filmů.

Ostrov Antrax - Nelson DeMille

Naše knihovnička, 12. května 2013, autorka: Hanča

V pobřežním městečku na Long Islandu si detektiv John Corey užívá zdravotní dovolenou. Místní šerif Sylvester Maxwell ho požádá, aby mu pomohl vyřešit vraždu manželů Gordonových. Tom a Judy Gordonovi byli vědci a oba pracovali na nedalekém Plum Islandu v Centru pro výzkum zvířecích chorob a zároveň to byli velice příjemní lidé, kteří se účastnili kulturního života v obci, a Johnovi přátelé. Rozbíhá se šílené vyšetřování plné agentů FBI a CIA. Ti jsou tam hlavně kvůli spojení obětí s Plum Islandem, výsostnou půdou ministerstva zemědělství. A to všechno kvůli možnosti krádeže nebezpečných virů, které můžou ohrozit nejen zvířata, ale v horším případě i lidi. Všechno se docela zamotává, protože každý má svou teorii a nikdo netuší, která je správná. Víc už ale neprozradím. Počkejte si, jestli někdo objasní smrt dvou nadaných vědců a zatkne jejich vraha.

Plum Island je součástí Long Islandu a ten je zase součástí New Yorku. Rozloha ostrova je 840 akrů a je vlastněn vládou Spojených států Amerických. Nachází se zde Centrum pro výzkum chorob zvířat, které sídlí ve Fort Terry. Pevnost Fort Terry byla postavena v roce 1897 jako pobřežní opevnění ostrova. Byla používána až do konce druhé světové války, protože je skvěle strategicky umístěná. Centrum zde bylo založeno až v roce 1954.

Nelson DeMille je americký autor, píšící thrillery a detektivky. Narodil se na Jamajce a nyní žije na Long Islandu. Sloužil v armádě a byl i ve Vietnamu. Jeho knihy jsou většinou psané v první osobě a děj je lineární. Některé z jeho knih byly i zfilmované, jako například Generálova dcera, kde hrál John Travolta nebo Na mou čest, kde hrál Don Johnson. Kniha se řadí mezi kriminální romány s prvky thrilleru.

Hlavním hrdinou je John Corey, New Yorkský detektiv na nemocenské. Při jednom případu dostal zásah do plic, do břicha a do nohy. Při vší smůle měl trochu štěstí a kulky prošly skrz, takže ho sice čeká dlouhá rekonvalescence, ale přežije to. Na rekonvalescenci si vybere pobřežní domek svého strýčka v Nassau County. Tam také poznává Gordonovy a šerifa Maxwella. Max, jak se tu šerifovi přezdívá, je takový ten místní polda, který má rád svůj klid a vyloženě nesnáší Centrum na Plum Islandu, převážně proto, že je po větru :-). Případu se ujímá policie Suffolk se svým oddělením vražd a s ním i Elisabeth Penrosová. Je krásná, chytrá a vtipná a je to opravdu dobrá policistka. Agent FBI George Foster a agent CIA Ted Nash jsou v knize jen jako doplňující postavy, které pomáhají všechno zamlžit. Jde jim to tak dobře, že jejich mlhu prohlédnu i já, a to mám na řešení detektivních případů nos asi tak jako sněhulák na léto. Jsou tu samozřejmě i další postavy vedeny buď jako svědci vraždy nebo kolegové a přátelé obětí. Ty jsou pro případ více či méně důležité. Například kolegové oběti a jejich šéf pro případ nemají moc velkou vypovídací hodnotu, ale sousedé obětí jsou naopak důležití a hodně se od nich dozvíme.

Několik slov k obálce. Je taková jednoduchá a ukazuje pobřeží, kterého je na ostrovním státě dost a dost. Zároveň je tam ale pirátská vlajka, takže si myslím, že jde o výhled z pobřeží u domu obětí. Obálka je laděná do tmavých barev a ke knížce se perfektně hodí. Líbí se mi.

Jak už Vám jistě došlo, mám v ruce první případ Johna Coreyho a jsem jím úplně unesená. Knížka se mi moc líbila a byla opravdu napínavá. Jediné, co mi kazilo skvělý zážitek z knížky bylo O.K. na každé stránce a někdy se to objevilo i víckrát. Jako by nebyla jiná možnost, jak vyjádřit souhlas, než to praštěné O.K. Překlepy jsem nenašla, jen asi dva na poslední stránce a to v tak tlusté knížce není tak hrozné. Těším se, až vyjdou i další případy Johna Coreyho. Jsem moc zvědavá, kam se to bude dál vyvíjet, protože po tom, co se stalo na konci, jsem opravdu zvědavá, jak se dostane k dalším případům. Dále musím vyzdvihnout sarkasmus, s kterým John všechno řeší. Na začátku se mi to moc vtipné nezdálo, ale jak jsem se prokousávala stránkami, tak všechno začalo tak nějak dávat smysl a nakonec už jsem byla opravdu ráda, že je takový jaký je, protože odlehčoval napjaté situace a já jsem se alespoň mohla zase nadechnout. Konec byl totiž napínavý až hrůza. A ještě jedna věc, autor vymyslel super bestiálního vraha a opravdu nešetřil příšernostmi a to zvláště na konci. Brrr. Bylo ale osvěžující přečíst si po dlouhé době něco, co se alespoň částečně zakládá na pravdě. Teď nemluvím o vraždě, ale o existenci Plum Islandu. To že opravdu existuje a že na něm opravdu stojí Centrum pro výzkum chorob zvířat celému příběhu dodává na autenticitě a zároveň na děsivosti. Co kdyby se opravdu nějaký šílenec rozhodl provést útok? Kdo ví, co by se stalo. Snad to nikoho ani nenapadne. Knížce dávám krásné 4,5 hvězdičky.

Nelson DeMille – Ostrov Antrax

Sietovka.sk, 9. května 2013, autor: Jozef Kuric

Vražda je desivý fenomén. Je to zločin, ktorý každá kultúra, v ktoromkoľvek historickom období, jednoznačne odsudzovala ako prečin číslo jeden. Vražda bola vždy vnímaná ako útok na kmeň, klan a jednotlivca. Ešte obludnejšou sa však stáva v tom momente, keď zámerom vraha je likvidácia niekoľkých desaťtisícov ľudí.

Vražda je aj ústredným motívom románu s názvom Ostrov Antrax, ktorého autorom je americký spisovateľ Nelson DeMille. Nezostane však iba pri jednom násilnom zločine. Po brutálnej vražde atraktívneho manželského páru Toma a Judy Gordonovcov, kriminalisti dokonca pracujú s verziou, že po ich vražde sa naplní aj scenár o holokauste s využitím biologických zbraní. Zavraždení manželia totižto pracovali ako biológovia vo výskumnom ústave chorôb so sídlom na ostrove Plum Island, ktorý je verejnosťou vnímaný ako Pandorina skrinka plná zákerných chorôb, od antraxu až po ebolu.

Hoci sa na tomto malom ostrove realizuje sofistikovaný a prospešný výskum, jeho izolovanosť a ozbrojená ostraha vyvoláva u obyvateľstva mnoho podozrení o vládnych sprisahaniach, ktoré nevymizli ani po skončení studenej vojny. Keďže hranica medzi regulárnym biologickým výskumom a potenciálnou biologickou hrozbou je vždy krehká, aj na zavraždených biológov okamžite padne tieň podozrenia, že práve oni prepašovali nebezpečné mikroorganizmy z prísne stráženého pracoviska a predali ich nepriateľskej strane alebo teroristom.

Začína sa rozmotávať pavučina zločinu, konšpirácií a tajomstiev. Hoci do prípadu vstupuje niekoľko strán a aj tajná služba, hlavnú úlohu preberá John Corey – detektív z newyorského oddelenia vrážd. John Corey sa však v tom čase zotavuje zo strelných zranení, ktoré utrpel v službe, a tak do prípadu vstupuje iba ako odborný konzultant, toho času na zdravotnej dovolenke.

Keďže s obeťami zločinu ho spájalo aj priateľstvo, do pátrania sa neskôr pustí aj na vlastnú päsť. V začiatkoch svojho hľadania pravdy tiež pracuje s verziou, že jeho zavraždení priatelia zišli zo správnej cesty, no neskôr aj pod váhou argumentov ich zamestnávateľov nadobúda presvedčenie, že ich motiváciou bol možno neetický obchod, nie však biznis so smrťou. Prikloní sa tak k hypotéze, že zavraždení vedci predávali skôr život, keď už pre nič iné, tak preto, že nimi objavená vakcína by im priniesla určite väčší zisk.

Tajomstvá izolovaného ostrova sú však oveľa záhadnejšie a nebola by to moderná detektívka, keby zápletka nebola s pribúdajúcimi stránkami ešte zamotanejšia. Toho dôkazom je aj 590 strán textu, ktorého rozsah poskytol autorovi a aj čitateľom skutočne obrovský priestor na jedno monštruózne kriminálne klbko. Nezostane však iba pri modernom zločine. Autorovi s univerzitným vzdelaním v odbore politické vedy a história, sa podarilo priblížiť aj historické udalosti a reálie newyorského ostrova Long Island. Čitateľ má tak možnosť zoznámiť sa aj s vybranými osudmi pôvodných indiánskych obyvateľov, holandských a anglických kolonistov a aj s miestnymi dejinami námorného pirátstva.

Na svoje si tak prídu nielen milovníci krimi, ale čitatelia, ktorí v ranej mladosti venovali svoj prázdninový čas čítaniu románov o pirátskych pokladoch. Ostrov pokladov od Roberta Louisa Stevensona bol aj v mojom prípade výborná dorastenecká predpríprava, pretože som si mohol naplno vychutnať viacvrstvový moderný thriller, ťahajúci čitateľa od priemyselno-špionážneho románu, k honbe za pokladom pirátov.

Nelson DeMille - Ostrov Antrax

Žrádlo do koníka, 9. května 2013

Nelson DeMille (1943) je americký autor detektivek, který pochází z New Yorku, ale většinu svého života prožil na Long Islandu. Po třech letech na Hofstra University se rozhodl vstoupit do armády. Jako velitel pěší čety 1. obrněné divize se zúčastnil také bojů ve Vietnamu. Znalost prostředí Long Islandu využil i pro svou spisovatelskou dráhu, kterou zahájil detektivkami přímo z prostředí New Yorku. Jeho první velký román byl titul z roku 1978 "By the Rivers of Babylon".

Nyní se do České republiky dostal jeho román z roku 1997 Ostrov Antrax (Plum Island), který se po svém prvním vydání v USA držel na prvním místě žebříčku nejprodávanějších knih po dobu pěti týdnů. U nás jej vydalo nakladatelství Kniha Zlín. V knihkupectvích je k dispozici od 24. dubna 2013. Přiznávám, že už jsem téměř zapomněla, jak voní papírová kniha, a to myslím bez jakékoliv ironie a návaznosti na to, že se děj knihy točí kolem chorob šířených vzduchem. Za sebe tuto detektivku papírově nebo elektronicky jednoznačně doporučuji.

Román Ostrov Antrax je první knihou, kde vystupuje John Corey. John je detektiv z oddělení vražd newyorské policie. Zotavuje se ve venkovském domě svého strýčka Harryho a užívá si výhled do zálivu, poté co v New Yorku viděl do kanálu odkapávat svou krev. Jak Johna charakterizovat? Sám sebe vystihl docela přesně: "Jsem samolibé, arogantní a tvrdohlavé šovinistické prase. V tom jsem skvělý."

Sebevědomí mu prostě nechybí a každý v jeho okolí, kdo s ním chce aspoň chvíli vydržet, si musí zvyknout na jeho poznámky, svérázný humor a ironické poznámky, které si nenechává jen pro sebe. Vůči těm, které nemá od pohledu rád, si nebere žádné servítky a je tak brzy mnohým trnem v oku. Ženy musejí počítat s tím, že se jim podívá na zadek a na nohy, když jdou před ním po schodech. Žije v přesvědčení, že je (on a jeho nádobíčko) darem pro každou ženu, která ho potká. Za pitomce považuje i Hispánce, kteří se z patnácti vystřelených ran trefili z deseti metrové vzdálenosti pouze třikrát. Svou otevřeností si mě John ale jednoznačně získal. Vždyť kdo si na ochutnávce vín ve vinařské oblasti nechá do skleničky nalít z lednice raději pivo? A kdo použije víno místo vody do ostřikovačů, aby se zbavil nadílky od racka? Koho by tím nevytočil? Myslím, že překladatel Pavel Kaas udělal pořádný kus práce a představil mi hlavního hrdinu tak, že jsem ho měla ráda, i když to byl protiva.

Poklidná rekonvalescence Johna končí ve chvíli, kdy se u něj na verandě objevuje kamarád a šerif Sylvester Maxwell zvaný Max. Za dolar týdně jej Max najme na konzultace při vyšetřování vraždy manželů Toma a Judy, kteří byli nejen jeho přáteli, ale také uznávaní vědci, kteří pracovali ve výzkumném zařízení na Plum Islandu. Díky čmuchání Johna však nezůstane pouze u dvou zavražděných, neboť ostrov je znám svým pravidlem: "Co Plum Island schvátí, nikdy nenavrátí." O ostrově kolují fámy, že se na něm vyvíjejí smrtící mikroorganismy pro biologickou válku, i když je oficiálně pouze výzkumným centrem ministerstva zemědělství, kde se zkoumají choroby zvířat a hledají se proti nim vakcíny. Vyšetřovatelům je ale jasné, že některé z těchto nemocí mohou mutovat a přenést se na člověka.

Oba manželé měli přístup do pásma s nejvyšší biologickou kontaminací a podle všeho si žili nad poměry. Detektivové si tak dali dohromady jedna a jedna a předpokládali, že ze zařízení bylo vyneseno "něco" (ebola, antrax,..), co už mohlo být prodáno teroristům a co v globálním důsledku může znamenat konec života. Navenek je poskytnuto prohlášení, že vědci vynesli a chtěli zpeněžit pouze vakcínu. John si ale nechtěl připustit, že by propadli sebeklamnému zlatu, aby pro peníze kradli biologické zbraně, nebo vakcíny. Možná pašovali drogy? Anebo možná také něco jiného? Na celém případu však Johnovi něco nesedí. Nikdy mu neřekli, že jsou členy Historické společnosti Peconic Bay, což je opravňovalo toulat se o něco volněji po ostrově pod záminkou hledání vykopávek, které tam podle legendy mohl uložit i sám kapitán Kidd.

I přes rozsah knihy, má 590 stránek, se čte dobře a rychle a má skvělý spád. Příběh je strhující. Škoda však, že vrah byl představen už v polovině románu. Další části už se věnují jen tomu, jak jej dopadnout, což nakonec knihu ještě vygraduje. Nelson DeMille poutavě popsal i krajinu Long Islandu a pravého vesnického ducha, kde každý zná každého. A když v oblasti s dvacetitisíci obyvateli nezná každý každého, tak zná minimálně někoho, kdo je známý někoho jiného, kdo už ho zná toho, o kom je řeč. Na místě je pak i citát Benjamina Franklina v úvodu knihy: "Tři mohou mít tajemství, pokud jsou dva z nich mrtví."

K mému potěšení byla kniha opravdu o vyšetřování vraždy, nikoliv o tajuplné džungli, ze které se lidé vracejí bez rukou, nebo s větším počtem končetin než v úvodu, případně mu ruka upadne až po několika hodinách, nebo už se nevrátí nikdy. Název knihy Ostrov Antrax mě v tomto smyslu zmátl, anglický Plum Island by byl pro mě přijatelnější. Uznávám ale, že ani překlad "Plum Island" do češtiny by nedával smysl "Švestkový ostrov", to zavání koláčem.

Na to, že jsem si říkala, že celá mapa, názvy míst a hlavně samotný Plum Island jsou fikce, jsem po přečtení zůstala na Google Maps zírat s otevřenou pusou. Plum Island existuje. Nachází se na něm dokonce to, co bylo v knize popsáno: Výzkumné středisko pro zvířecí choroby Plum Island (Plum Island Animal Disease Center) i Fort Terry i požární stanice. Asi by stálo za to, aby si na oficiálním webu zaktualizovali dokument Environmental Management Policy Statement z května 2005, na kterém je uvedeno, že další revize proběhne do 3. května 2006. I když na stránkách Centra píší, že za celých padesát let existence, nedošlo k jedinému úniku zvířecího patogenu z ostrova, stačí jen popustit uzdu fantazii, co kdyby byla pravda ještě některá jiná část knihy...

Kniha Zlín připravuje další volná pokračování případů s Johnem Coreyem. Na podzim 2013 je plánována kniha Hra se Lvem (The Lion´s Game) a Odvetný úder (Night Fall). V roce 2014 se můžeme těšit na romány Požár (Wild Fire), Lev (The Lion) a Levhart (The Panther). Za sebe jsem si téměř jistá, že si žádné z těchto pokračování nenechám ujít.

Ještě si dovolím jeden citát z knihy na závěr: "Pokud se zabýváte zejména tím, že neděláte nic, váš problém je obvykle v tom, že nevíte, jestli už jste hotoví." Zřejmě si jej dám do podpisu e-mailu v práci.

Dotaz k produktu Ostrov Antrax

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Hra se lvem

Hra se lvem (John Corey #2)

Duben 1986. Americké letouny bombardují sídlo plukovníka Kaddáfího v Libyi. 16-letý Asad – což v arabštině znamená lev – ztratí při náletu matku, dva bratry a obě sestry. Cítí se…

Zářivý anděl

Zářivý anděl (John Corey #7)

DeMillův mrazivý a prorocký román proniká pod povrch nové studené války... a v hledáčku teroristů se znovu ocitá Manhattan.

Odvetný úder

Odvetný úder (John Corey #4)

Vítejte v Custer Hill Clubu – pánském klubu nacházejícím se v luxusní lovecké chatě v národním parku Adirondack. Členy tohoto klubu jsou nejmocnější muži Ameriky, obchodní…

Lev

Lev (John Corey #5)

John Corey, člen elitní protiteroristické jednotky a bývalý policejní vyšetřovatel, je zpátky. Bohužel pro něj se vrací také Asad Chalíl, nechvalně proslulý libyjský terorista…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily