Odplata | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Odplata

Cena:
399 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-530-1
Překlad:
Markéta Kliková
Datum vydání:
26. 06. 2017
Počet stran / vazba:
440 / vázaná
4.03 / 357

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 229 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Odplata

Jednoho podzimního odpoledne dojde v největším dánském zábavním parku Tivoli k teroristickému útoku. Sebevražedného atentátníka pustí do parku zadním vchodem nic netušící Ain, dívka pákistánského původu. Při útoku zahyne 1241 lidí, ale atentátník po sobě nezanechá žádné stopy.

Nějakou dobu po útoku jsou tajné služby opět v pohotovosti. V Kodani se chystá summit světových diplomatických špiček a teroristé jsou připraveni udeřit znovu. Tou dobou se vyšetřovatelce Lene Jensenová dovolá vyděšená Ain a Lene jen bezmocně poslouchá, jak během hovoru přijde Ain o život. Lene, hluboce deprimovaná smrtí své dospělé dcery Josefine, je přesvědčena o tom, že Aine nespáchala sebevraždu, jak se ostatní policisté domnívají, proto se pustí na vlastní pěst do vyšetřování.

Lena však vůbec netuší, že stopy vedou mnohem hlouběji do nitra teroristické organizace, která plánuje zaútočit během kodaňského summitu. Svou neústupností v případu Ain si Lena udělá mnoho nepřátel, a navíc je na ni uvaleno podezření z vraždy. Má jen dvacet čtyři hodin, aby prokázala svou nevinu. Naštěstí se opět setká opět s Michaelem Sanderem, bezpečnostním poradcem, se kterým již v minulosti vyšetřovala případ lovců lidí, a který ji nabídne pomoc. Události v krátké době eskalují a Lena s Michaelem záhy pochopí, že odhalit pravdu bude jedna z nejnebezpečnějších věcí, která je životě čeká.

Odplata je aktuální thriller 21. století – nechybí mu napětí, neotřelá zápletka, nečekané zvraty, ani tolik diskutované téma teroristických útoků. Steffen Jacobsen, v Dánsku po Jussi Adler-Olssenovi druhý nejprodávanější autor, opět v Odplatě dokázal, že patří k velkým vypravěčům, kteří posouvají žánr severské krimi do nové podoby.

Úryvek: Odplata

Recenze: Odplata

RECENZE: Odplata - Steffen Jacobsen

Michaela Rubášová, kniznidenicek.blogspot.cz, 25.července 2017

Tivoli - 17. září - den, kdy zemřelo 1241 civilistů.
Den, na který Dánsko nikdy nezapomene!

Steffen Jacobsen je povoláním ortopedický chirurg, který v roce 2008 debutoval se svým prvním krimi románem Pasažér. Díky jeho spisovatelskému a vypravěčskému umu se nyní autor řadí mezi takové velikány jako je: J. A. Olssen, Stieg Larsson, Henning Mankell a Jo Nesbø. A já s tím musím souhlasit! Pokud autor léčí tak jako píše, tak je rozhodně mistrem svého oboru!

Odplata je druhým dílem ze série se svéráznou vyšetřovatelkou Lene Jensenovou a soukromým detektivem Michaelem Sanderem. Jejich životy se zkřížily v předchozím díle Trofej, kterou jsem bohužel nečetla a nyní toho hořce lituji.

Jako v mnoha jiných severských krimi románech, i zde mají hlavní hrdinové svoje neutuchající démony, které je den za dnem sužují a užírají. Lene se nedokáže vyrovnat se smrtí svojí dcery a Michael je poznamenám svojí válečnou minulostí a mnoha mrtvými, které na vlastní oči viděl. V Odplatě párkrát zabrousíme do jejich minulosti a do příběhu z minulého dílu. Kniha se dá číst samostatně, ale abych byla upřímná, tak mi celkem dost vadilo, že mi první díl unikl a tudíž jsem neznala souvislosti vztahu hlavních postav a jejich osobních životů.

Nabíl se chopil detonátoru v kapse bundy, zavřel oči, aby neviděl tváře lidí, a snažil se neslyšet jejich křik. "Alláhu akbar, Bůh je veliký," zašeptal a stiskl tlačítko nadoraz.

17. září se pro Dánsko stává tou nejhorší noční můrou. Toho dne vymaže z mapy města Kodaně sebevražedný atentátník, který přišel s jasným úmyslem, nejnavštěvovanější dánský zábavní park - Tivoli. Cestu do parku mu otevírá mladá dívka Ajn, která si myslí, že dělá dobrý skutek pro chudého studenta. Jenže každý dobrý skutek bývá po zásluze potrestán. Ajn se dál věnuje svojí práci v restauraci na okraji parku, ale za pár okamžiků nastane hotové peklo. Ten den zemřelo 1241 nevinných lidí. Největší ztráta v dějinách Dánska. Ajn přežila jen díky tomu, že se nacházela v dostatečné vzdálenosti od místa výbuchu. Měla štěstí? Tak proč tedy záhadně umírá o tři roky později a proč má pocit, že ji někdo sleduje? A proč se neustále obviňuje z nějakého neštěstí za které by si zasloužila zemřít více než tisíckrát?

Lene mladou dívku zná, několikrát ji volala na linku života, kde Lene pracovala jako dobrovolnice. Domnívala se, že dívka trpí psychickou poruchou, ale už by ji nikdy nenapadlo, že by spáchala sebevraždu. Ve chvíli, kdy se Dánsko připravuje na sumit zahraničních ministrů a snaží se co nejvíce zabezpečit veškeré objekty Ajn zavolá Lene celá vyděšená. Někdo ji sleduje a zaslouží si smrt, zřejmě totiž provedla něco neodpustitelného. Ale co? Lene vyráží za Ajn, musí si promluvit, jenže než se za ní dostane, tak telefonní linka utichá a Lene už jen slyší skřípání brzd projíždějící soupravy. Něco je hodně špatně a Lene to tuší. Ač se v tom ve skutečnosti nechce moc šťourat, tak se maličkosti samovolně rozběhnout, drobné detaily začnou něco naznačovat a Lene do této záhady spadne rovnou po hlavě. A aby toho nebylo málo, potkává opět Michaela Sandera.

Skvělý krimi román na aktuální téma, který stojí za to si přečíst.

Můj dojem: Páni, tak tohle byla parádní jízda. Poutavé od samého začátku. Nepředvídatelné a překvapivé. Občas jsem měla dojem, že si hlavní postavy a také některé policejní jednotky dělaly, co chtěly. Což mi přišlo trošku přitažené za vlasy, vzhledem k vážnosti situace, ale zároveň to knize dávalo tu správnou šťávu. Jedno se těm seveřanům musí nechat. Mají koule na to, napsat drsný a realistický příběh a rozhodně je z toho cítit, že se s tím nemazlí a nebojí se.

Moje první seznámení se Steffenem Jacobsenem a hned ho řadím mezi své oblíbence: Nesbø, Olssen, Larsson, Kepler, Theorin. Jacobsen je skvělý vypravěč, který si pohrává s drobnostmi a celý příběh dokonale vyšperkovává aniž by přicházel o čtenářovu pozornost a ubíral na gradaci. Další díl série se týká aktuální celosvětové problematiky, čímž je terorismus a boj proti němu. Autor skvěle líčí mentalitu a etniku islámských zemí a teroristických organizací. Perfektně zmapoval zeměpisnou i politickou stránku. Neskutečně jsem se podivovala nad vynalézavostí technické stránky věci při plánování útoků a vymýšlení zpracování speciálních vest pro výbušniny. Opravdu klobouk dolů. Nezapomíná ovšem ani na vedlejší linku příběhu a tou jsou vztahy hlavních hrdinů a ostatních vedlejších postav.

Skvěle propracované a velmi zajímavé. Čtenář bude maximálně spokojen, protože dostane nadupaný příběh plný akce a napětí.V nejbližších dnes se chci podívat i na první díl této série. Potřebuji znát pár odpovědí na určité otázky ze života našich hlavních hrdinů a hlavně, Trofej svou anotací opravdu neskutečně láká.

Odplata je kniha, která sedne každému čtenáři toužícímu po akci a napětí.

Nakladatelství Kniha Zlín je zárukou kvalitního čtení, nejednou jsem se o tom přesvědčila a je tomu i tentokrát. Skvělý krimi román, který si zaslouží plný počet hvězd!

Odplata – recenze

Topi Pigula, pigula.blog.respekt.cz/odplata-recenze, 15. července 2017

V dobách bipolárního světa byla nepřítelem ruská KGB, čemuž se přizpůsobovaly například dobrodružství Jamese Bonda. Dnes je nepřítelem islámský fundamentální terorismus a té náleží odplata. Odplata Steffena Jacobsena.

Pokud sháníte knížku, která by vás odváděla od pracovních povinností, Odplata je velmi dobrý letní tip. Kdyby se příběh Odplaty vepsal do jednoho tweetu nebo facebookového profilu, okamžitě by pod ním zaplály ohnivé vášně, nadávky a nacionalistické urážky. Tak to totiž u islamisty spáchaných teroristických činů v západní Evropě chodí. Tentokrát jde o opravdu „úspěšnou akci“, kdy v rámci teroristického útoku v Tivoli přišlo o život 1241 lidí. Taková událost mění vlády, zákony, rozohňuje parlamentní i hospodské diskuze, a vyvíjí obrovský tlak na vyšetřující policisty.

Jelikož byla akce vypracovaná v dokonalém utajení a atentátník byl rozmetán, chybí svědci a vyšetřování se ztrácí, což rozhodně nevyhovuje těm, kdo mají podávat výsledky „výš“. Navíc má Kodaň hostit summit světových politiků, což extrémně zvyšuje pravděpodobnost dalšího útoku. Vše, včetně informací tajných služeb tomu nasvědčuje.

Dovolme si ostrý střih a ostrý pohled na nešťastnou vyšetřovatelku Lenu Jensenovou, která má spadeno na psycholožku své dcery. Je totiž přesvědčená, že stojí za špatnou léčbou, v jejíž důsledku mladá dívčina spáchala sebevraždu. Možná i proto policistka trochu přilnula ke stejně staré Ain, s níž se jako dobrovolnice setkala na lince tísňového volání. Při posledním z telefonátů na Jensenové služební číslo přijde muslimská Ain o život (pád pod kola přijíždějícího metra) a jakkoli má být případ uzavřen jako nehoda, Jensenová věří, že šlo o vraždu. I přes nepřízeň vedení rozjíždí vyšetřovaní a nechtíc se dostane do hledáčku tajné služby. Její práce se kříží nejen s možným atentátem na přicházejícím summitu, ale zároveň ohrožuje agentku usazenou v samé špici jedné z islamistických teroristických organizací. Boj i vyšetřování začíná být osobní. A pod časovým tlakem, neboť sama uvízla v síti mezi podezřelými a má jen 24 hodin „podmínečné“ svobody.

Příběh sám o sobě je psán příjemně svižně, neoplývá thrillerovou skandinávskou ponurostí, ale blíží se Forsythovu švihu a dynamice. Očekávaně si čtenář „naběhne“ na to, že dopředu tuší alespoň část pointy, aby následně zjistil, že všechno je jinak a i ti dobří se občas musí chovat zle. Odplata je dobře stavěným příběh sám o sobě a milovníci detektivek i akčních thrillerů rozhodně litovat nebudou. A militantní atislamisté bezesporu vezmou tuto knihu jako chmurnou vizi skutečnosti.

Odplata – teroristický útok poznamenal všechny a přijde znovu

Kristina Doubravová, kukatko.cz, 30. července 2017

Teroristický útok na kodaňský zábavní park zanechal 1241 obětí. Ti, kteří přežili, ale pohřbili své blízké touží po odplatě. Ve svých činech a nenávisti pokračují i teroristé. Takřka po roce se chystá velký summit evropských politiků. Teroristé, policie a tajné služby jsou v pohotovosti. Dánsko nedokázalo odhalit původce tehdejšího atentátu a nyní čelí nové hrozbě stejně obnažené jako tenkrát.

Kriminální thriller Odplata se představuje s neotřelou a více než aktuální zápletkou.

Hlavní hrdinkou je komisařka Lene. Její osobní i profesní život krutě poznamenal teroristický útok v zábavním parku. Na jejím chování je patrná velká profesionalita a jedinečná intuice limitovaná těžkými depresivními stavy, alkoholismem a celkovým rozpadem osobnosti. Typický polda, který je zatraceně dobrý, všem jde na nervy a vždycky má pravdu. Klišé v postavě Lene se potýká s jistými neduhy, které brání hlubší empatii. Vlastně je vám ta ženská stejně protivná jako celému policejnímu sboru.

To vyvažuje Michael. Není policistou ale žoldákem. Pojí je dávné přátelství a důvěrné jiskření. Oproti Lene je charismatický, chytrý profesionál. Svým bystrým úsudkem dovednostmi je tím pravým akčním hrdinou, který táhne celý příběh.

Ostatní postavy totiž trpí více či méně touhou po odplatě, jsou traumatizovány teroristickým útokem. Svou deprivaci snadno přenáší na čtenáře, který se tak rád a ochotně upne k postavě Michaela.

Po poněkud rozpačitém úvodu nasadí autor poměrně svižné tempo. Události jdou v rychlém sledu za sebou. Od okamžiku, kdy je nebezpečí jasně definované a karty jsou rozdány, se napětí umocňuje s každou stranou a spěje k dramatickému finále. Toho se čtenáři dostane s rozšafností velkých filmových akčních bijáků. Až do poslední chvíle je děj hnán ve svém tempu originálními nápady a nečekanými zvraty. Některé jsou, pravda, trochu očekávané, ale nijak neruší celkový dojem.

Dotaz k produktu Odplata

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Trofej

Trofej

Mladý manželský pár se po několika letech vydává na společnou dovolenou. Když se jim ale na paty pověsí skupinka brutálních násilníků, promění se výlet do zimních hor v noční…

Syn

Syn

Sonny je ideální vězeň. V moderní, přísně střežené věznici Staten se těší značné oblibě, neboť slouží ostatním vězňům jako zpovědník – naslouchá jejich přiznáním a…

Temný anděl

Temný anděl (Anders Knutas #6)

Ve Visby se chystá okázalá kolaudační party nové kongresové haly. Pro organizátora úspěšné velkolepé akce architekta Viktora Algårda je to však party poslední. Druhý den je nalezen…

Náhradník

Náhradník

Rafinovaný psychologický thriller, který svou atmosférou evokuje Dívku ve vlaku.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily