Norsko v noci | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Norsko v noci

Cena:
369 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-283-6
Překlad:
Pavel Černovský
Datum vydání:
30. 03. 2015
Počet stran / vazba:
330/vázaná
3.92 / 10533

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 219 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Norsko v noci

Nikdy by to nepřiznal ani před Rheou, ani před Larsem – nikdy, ani za nic – ale Sheldon jednoduše nechápe, co tu dělá…

Sheldon Horowitz, čerstvý dvaaosmdesátiletý vdovec, se neochotně přestěhuje do Osla ke své vnučce a jejímu norskému manželovi. Jakožto bývalý mariňák často mluví s přízraky z vlastní minulosti – s přáteli, o které přišel v Pacifiku, a se synem, který v jeho stopách vstoupil do americké armády a zemřel ve Vietnamu.

Poté co se Sheldon stane svědkem vraždy ženy v domě, ve kterém bydlí, zachrání jejího šestiletého syna a rozhodne se uprchnout. Pronásleduje ho nejen balkánský gang, který má vraždu na svědomí, ale i norská policie. Chce-li Sheldon chlapce ochránit, musí se spolehnout na svůj již více než půl století starý výcvik. Uprostřed neznámé a zvláštní krajiny si tento nevyrovnaný pár, který ani nemluví stejným jazykem, začne budovat pouto, které by je snad jediné mohlo zachránit.

Norsko v noci, pozoruhodný debut s nezapomenutelným hlavním hrdinou, vypráví o posledním dobrodružství muže, který se stále ještě snaží vyrovnat s tragédiemi, které mu život přinesl. Tato strhující a promyšlená kniha je současně thrillerovou honičkou v lesích i emočně působivým románem o stárnutí a žalu.

„Norsko v noci má mozek románu a tělo thrilleru.“ – The New York Times

„Oduševnělý, lidský a jiskřivě vtipný román. S hrdiny příběhu stačí strávit jen zlomek času ve
skandinávské divočině a může se stát, že najdete usmíření se svým bohem, duchy i sebou
samým.“ – Gary Shteyngart, autor knihy Super Sad True Love Story

„Miller se připojil ke svaté trojici skandinávských autorů detektivek: Jo Nesbø, Stieg Larson a
Henning Mankell.“ – Booklist

„Thriller Norsko v noci je fantasticky skvělý debut, duchaplný a dojemný, se skutečně
originálním hrdinou...“ – The Times

Úryvek: Norsko v noci

Recenze: Norsko v noci

Sheldonova odysea

iLiteratura.cz, 8. května 2018, autor: Pavel Bušta

V severských kulisách a se seversky existenciálními trabli tentokrát pracuje autor americký, navíc židovského původu. Jeho thriller o starci, který s klukem z Balkánu prchá před gangstery i policií, má naštěstí i dostatek uštěpačného humoru.

Sheldonova odysea
Derek B. Miller
: Norsko v noci. Přel. Pavel Černovský, Kniha Zlín, Zlín, 2015, 330 s.

Nezanedbatelnou část produkce nakladatelství Kniha Zlín tvoří severská krimi (knihy zavedených autorů jako Jo Nesbø, Kristina Ohlssonová, Steffen Jacobsen a další). Norsko v noci má četné z jejích prvků: dvaaosmdesátiletý Sheldon Horowitz se po smrti své ženy přestěhuje z Ameriky do Norska za vnučkou Rheou a jejím manželem Larsem. Brzy se stane svědkem vraždy ženy pocházející z Balkánu, jejíhož syna se mu povede před zabijáky ukrýt. Následně se s ním vydá na útěk jak před mafiány, tak před norskou policií. Jejich putování se prolíná se Sheldonovými válečnými flashbacky, úvahami o Norsku a vhledy do fungování tamních bezpečnostních struktur. Jednu podstatnou složku severské detektivky ale Norsko v noci nemá – severského autora.

Derek B. Miller je americký autor s židovskými kořeny a Norsko v noci je jeho prvotina. O to působivější je skutečnost, že dovedl zkombinovat velké množství zdánlivě nesouvisejících ingrediencí, aniž by vytvořil nepoživatelný literární guláš plný neduhů typických pro začínající autory. Nenásilně a uvěřitelně propojit korejskou válku, vietnamskou válku, smrt manželky a syna, vraždu a démony ozbrojeného konfliktu v Kosovu by se mohlo zdát jako nemožný úkol, avšak Miller se ho zhostil s nečekanou bravurou a obeznámeností. O mimořádné analytické schopnosti tohoto specialisty na mezinárodní záležitosti svědčí mimo jiné i dlouhá řada jeho akademických titulů.

Úběžníkem Millerovy knihy, již Susannah Meadows v recenzi pro New York Times popsala jako knihu „s mozkem románu a tělem thrilleru“, je postava Sheldona Horowitze. Životopis a současný stav židovského staříka skýtá autorovi široký manévrovací prostor k prozkoumání pocitů osobní viny či vykořeněnosti židovského etnika, obzvláště v takové zemi, jako je Norsko. „Výsledek je ten, že i když tady – nebo jinde – žijí Židé tři tisíce let, to jediné, co se Norům vybaví, když uslyší slovo ,Žid‘, je holokaust a pak to izraelsko-palestinské fiasko. Problém je, že v tomhle překrouceném a zjednodušeném příběhu není jediné místečko (...) pro tři tisíce let dějin, filosofie, učenosti, řemesel, psaní, mystiky, divadla, umění, smilnění nebo dobře načasovaného a vybroušeného humoru, sakra!“

Poté co Sheldon uteče se synem zavražděné ženy, vloží se do příběhu norská policie a zároveň teze, že starý muž trpí pokročilou senilitou. Rozhodnutí závisí na samotném čtenáři – interpretace Sheldonem deklarovaných vzpomínek a podivně ožívajících přátel a členů rodiny, kteří mají být dávno mrtví, však spočívá mnohem spíš v obranných mechanismech bystré, avšak bolestně ztrápené mysli. Záchrana malého chlapce, jenž za celou knihu neřekne jediné slovo, je pro Sheldona tak důležitá proto, že vlastního syna před smrtí zachránit nedokázal.

Na to, aby Norsko v noci bylo jen přehlídka ničivých existenciálních trablů, se v něm však vyskytuje příliš mnoho (povětšinou uštěpačného) humoru. Samotný námět důchodce utíkajícího před zločinci i před zákonem nemůže nepřipomenout bestseller Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel švédského autora Jonase Jonassona. Zatímco ten se však bez zjevného komického účinku urputně pokoušel propojit řadu absurdních situací ve stylu Forresta Gumpa, Miller se z lehkostí naváží do řady témat politických („Paul Viking! Paul Bezchybně Maskovaný Albánský Kluk Co Není Na Útěku Norskou Divočinou Se Starým Bláznem. (...) Jaký by to byl ale Viking bez válečné sekyry nebo něčeho podobně ničivého? Kdybych tady měl kopii republikánského stranického programu, dal bych ti ho“) i jiných. Například teoretizování norských policistů o tom, jakou roli v případu vraždy hraje Sheldonův etnický původ, je k popukání.

Sheldon si zkrátka jde svým osobitým stylem pro rozhřešení, přičemž se s postupujícím dějem stupňuje napětí, zda se mu ho dostane. Závěrečná zpřítomněná scéna pak působí takřka hypnoticky a koncentruje se v ní vše, co Millerův styl psaní dělá tak poutavým: schopnost výstižného úsporného výrazu, snové vyvolávání minulosti a vtahující popis místa aktuálního děje. Derek B. Miller přivedl na svět napínavý, mírně ironický román s prvky thrilleru, který bez potíží obstojí v konkurenci „vážných témat“ (o tom svědčí i nespočet nominací na literární ocenění). Na knižní debut je to více než úctyhodné.

Zdroj

RECENZE: Norsko v noci - Derek B. Miller

Tisicezivotu.blogspot.cz, 8. července 2015, autorka: Michaela Vavřinová

Jako milovník všeho, co je jakkoli spojené s Norskem, jsem si tuhle knihu chtěla přečíst už jen kvůli názvu. A zklamaná jsem rozhodně nebyla, i když nešlo jen o Norsko, ale také o židovství či Kosovo...

Sheldon Horowitz se na stará kolena na popud své vnučky přestěhuje do Osla. Rhea, vnučka, ho chce mít pod dohledem, protože starý Sheldon už vykazuje známky pomatenosti a Rhea ho tak chce mít pod dohledem. To ale netuší, že se její dědeček velmi brzo po příjezdu připlete k vraždě sousedky. Nepodaří se mu zachránit ji, a tak alespoň uteče s jejím synem a snaží se ho podle jeho nejlepšího vědomí a svědomí udržet naživu a v bezpečí. Společně překonají mnoho překážek a Sheldon navíc nám i chlapci odvypráví svůj životní příběh. Příběh židovského Američana, který který chce zlepšit svět i sebe.

Kniha Norsko v noci by se dala označit za román s prvky thrilleru. Čtenář si přečte o velkém množství životních příběhů, které se navzájem úzce prolínají. Nejdůležitější je však ten, který vypráví sám Sheldon Horowitz. Jeho příběh je plný mnoha životních tragédií, přičemž Sheldona tíží i tragédie světové. A za mnoho z nich si Sheldon klade vinu. Často přemítá, co mohl udělat jinak, nebo si jen situace stále dokola přehrává. A to silně ovlivňuje jeho chování. Román má tak silně psychologický nádech.

Velkou roli v celém příběhu hrají i sociální faktory. Sheldonovo židovství, srbská a kosovská národnost, ale také národnost americká a norská. Když se k těmto hnacím motorům, které jednotlivé postavy pohánějí, přidá i nenávist a vina, vzniknou silné emoce a konají se často až nepochopitelné činy. Rozdíly mezi jednotlivými národnostmi autor, Sheldon i jiné postavy často rozebírají, a tak čtenář vidí, co si asi Američan myslí o Norech, či Srbové o Kosovanech.

Detektivní a thrillerové prvky jsou v ději důležité, dodávají mu totiž spád a vyvažují tak delší pasáže, kdy se Sheldon vrací hlavně ke své minulosti, přesto bych řekla, že hrají až druhé housle. Životní trable Sheldona a jeho blízkých autor vypráví zdá se náhodně, přesto vždy záhy poznáte, proč se Sheldon, ať už v mysli či slovem, k dané epizodě svého života nebo života někoho jiného, vrací. Jedna věc vás ale bude při čtení udržovat na vážkách, a to Sheldonova údajná demence. Díky ní budete stále hádat, zda si Sheldon jen vymýšlí a přikresluje tak svůj život, který sám považuje spíše za obyčejný.

Obyčejný ale opravdu není, už jen proto, že Sheldon nepřemýšlí, jako ,,obyčejný člověk". Nejen, že vidíte do hlavy člověka, který má pořád pocit, že dělá pro svět i své okolí málo, ale také vidíte do hlavy člověku, jež má za sebou vojenský výcvik, a tak přemýšlí i ve svém pokročilém věku jako voják, který stále čelí nebezpečí.

*****
Rhea má potřebu věci vyjadřovat a vykládat a snaží se učinit svět pochopitelným, třebas by to bylo pouze pro ni samotnou.
Nechat něco být, přejít to a vydat se dál, odevzdat se mlčení - to není její styl.
Avšak Larsův ano. Lars dokáže přijmout lidstvo takové, jaké je vidí. Neprojevuje se přívalem slov, myšlenek a zkratů, náhlých prozření a nečekaných propadů, ale schopností čelit tomu, co přichází. Vidět to jasně. Říct pouze to, co je nutné říct, a skončit. Co je pro Rheu akt vůle, to je pro Larse běh života.

Knihu Norsko v noci bych doporučila lidem, kteří mají chuť při čtení přemýšlet a zamýšlet se nad životem Sheldona, životem svým i nad mezinárodními problémy. Samotné se mi kniha líbila, nejde však o knihu, kterou bych přečetla jedním dechem. Právě kvůli tomu, že před dějem má přednost psychologická, sociologická a politická stránka příběhu, četla jsem pasáže s myšlenkami, názory a jednotlivými životními příběhy déle, snažila jsem se myšlenky vstřebat a sama si z nich něco vzít. Člověk si ani neuvědomí, kolik se toho může od židovského Američana či kosovského migranta naučit. Čtenář navíc pozná, že je autor odborníkem na mezinárodní politiku. Děj pro mne byl až druhořadý, i když je sám o sobě také zajímavý, hlavně díky Sheldonovi a jeho netradičním záchranným postupům.

Smrákání duše

Vaseliteratura.cz, 14. června 2015, autorka: Lucie Šimková

Debutový kriminální román amerického spisovatele Dereka B. Millera Norsko v noci vypráví příběh bývalého amerického mariňáka s židovskými kořeny. Čerstvě ovdovělý Sheldon Horowitz se stane svědkem vraždy mladé srbské ženy a před stejným osudem se rozhodne zachránit jejího syna. Norsko v noci svému autorovi v říjnu 2013 přineslo ocenění asociace CrimeWriter´s Association John Creasey Memorial Award.

Americký stařík Sheldon hned na prvních stránkách asociuje dalšího známého staříka, Allana Karlssona. Sheldon Horowitz ale nevyleze z okna. Vykrade se tajným zadním východem z bytu své vnučky v Oslu a zmizí v doprovodu malého srbského chlapce, kterého se snaží zachránit před vrahem jeho matky. Rozpoutá tím divokou honičku, protože se po jeho stopách pustí nejen norská policie, ale také kosovský gang v čele s chlapcovým otcem, vrahem jeho matky. V příběhu nenajdete absurdní scénky nabité velmi specifickým humorem, ačkoliv k tomu asociace staříka vybízí, ale především citlivou sondu do duše člověka, který má celý život za sebou.

„V tomhle životě zbyl z kdysi pevného těla jen seschlý proutek. (…) V tomto životě pajdám jako stařec, i když jsem uměl zvysoka přeskočit každou pochybnost a rozpor. V tomto životě je z mých vzpomínek dým, jenž mě dusí a štípe v očích. V tomto životě si pamatuju touhy, jaké už se nikdy nevrátí. (…) Tento život! Tento život se bez vysvětlení a bez omluv chýlí ke konci a každý záchvěv citu v duši a každý paprsek slunce pronikající z mraků hrozí, že bude poslední. Tento život byl kratičký a tragický sen, který mě přemohl (…).“ [1]

Dalo by se říct, že Norsko v noci svým kriminálním příběhem jen kamufluje mnohem hlubší rovinu vyprávění. Norsko v noci je totiž především psychologickým románem o stárnutí, žalu nad skutky, které člověk vykonal a neměl, nad slovy, která zůstala nevyřčena, o žalu nad pomíjivostí a marností života, který nakonec člověk žije sám, obklopen jen vzpomínkami, stíny svých lásek, přátel a rodiny, sám stín ve světě, který už dávno není jeho.

Derek B. Miller se ve své první knize mimo jiné dotýká i ožehavého tématu imigrantství. Tuto citlivou situaci reflektuje vrchní policejní inspektorka Sigrid Ødegårdová, vyšetřující vraždu srbské ženy, únos chlapce a Sheldonův útěk. Sigrid kritizuje problémy mezinárodní imigrační politiky, která kvůli nedostatečné a často neexistující dokumentaci do země vpouští nejen válečné oběti, které se snaží vybudovat si nový život, ale také válečné zločince, což je případ záporných postav knihy, bývalých členů UÇK (Kosovské osvobozenecké armády).

Ale hlavně je v knize vyprávěn životní příběh Sheldona Horowitze, dvaaosmdesátiletého amerického muže, který pravděpodobně trpí demencí (Ale kde skutečně končí zdravý rozum a začíná jeho chátrání?), který téměř po šedesáti letech musí oprášit svůj mariňácký výcvik, aby dokázal opět přežít na souši i ve vodě, uniknout nepříteli a zachránit život malému chlapci. Přítomný okamžik však tvoří jen kulisu pro retrospektivní návraty do minulosti. Tak je nit vyprávění neustále přetrhávána a Sheldon se vrací zpět do Koreje, ke své manželce, a hlavně ke svému synovi, jehož smrt ve Vietnamu si klade stále za vinu. Sheldona navíc doprovází duch jeho mrtvého přítele Billa, jehož zjevování nabývá na intenzitě především během posledního závodu o život, aby se Sheldon nakonec dobral poznání, že Bill je jen přestrojení toho, koho se v návalu žalu a zlosti zřekl, kdo ale přesto stále stojí tiše po jeho boku.

Velmi se mi líbila autorova práce s časem, jeho prolínání – stačí jeden krátký vjem (vůně, odraz světla v koruně stromu, smích z okna), aby čas unesl Sheldonovu mysl zpět do doby jeho mládí. Autor věnoval velkou pozornost i postavám. V poměrně krátkém rozsahu dokázal každé postavě vdechnout život a jedinečnost, žádná z nich nebyla plochá. Sympatická mi byla snaha nerozdělit postavy černobíle na hodné a zlé, každá postava má své stinné a světlé stránky. U hlavních protagonistů odkrývá vypravěč i jejich minulost, abychom mohli nahlédnout, co je utvářelo, proč se stali tím, čím jsou. Neotřelý se mi jeví způsob, jakým vypravěč reflektuje stárnutí hlavního protagonisty – počáteční psychická sebereflexe je ke konci knihy střídána uvědomováním si hrdinova starého těla v rozporu s mládím a ohebností útočníků, a to přesně v souladu se situacemi, ve kterých se stařík nachází, čeho se mu právě nedostává, nebo co je okolím vnímáno jako ochabující. Děj měl – navzdory odbočkám – spád a udržoval si napětí až do poněkud kýčovitého konce.

Americký důchodce a balkánský chlapec na útěku Norskem

Neoluxor.cz, 13. dubna 2015, autorka: Michaela Doubravová

Americký spisovatel Derek B. Miller si pro svůj debutový román Norsko v noci (Norwegian by Night) vybral neobvyklého hlavního hrdinu. Dvaaosmdesátiletý Sheldon Horowitz je americký Žid, vysloužilý mariňák, čerstvý vdovec a ke všemu možná trpí demencí (slovo „možná“ je tady velmi důležité). Nedávno se proti své vůli přestěhoval z New Yorku do Osla ke své vnučce a jejímu norskému manželovi. Navzdory svému věku si o poklidném důchodu může nechat jen zdát.

Sheldon odmítne doprovodit Rheu a Larse na procházku, a když se ocitne sám doma, před jeho ušima (nikoliv očima) je spáchána vražda. Ve snaze ochránit syna zavražděné sousedky (a také sebe jako klíčového svědka) vydá se s ním na útěk neznámou krajinou Norska. Šestiletého srbsko-kosovského chlapce pojmenuje Paul, jeho pravé jméno nezná. Nesourodá dvojice zamíří do vzdáleného rodinného srubu v lesích, který by jim měl poskytnout bezpečný úkryt před balkánským gangem i norskou policií. Sheldon nemá tušení, že mezitím je v ohrožení života i Rhea se svým chotěm.

Na útěku po souši i po vodě si musí Sheldon vzpomenout na svůj půlstoletí starý výcvik a oživit všechny své zkušenosti válečného veterána z Koreje. Současně se snaží vcítit do dětské mysli a beze slov porozumět Paulovi. Zatímco traumatizovaný chlapec celou cestu mlčí, Sheldon mu neustále něco vypráví, ačkoliv si je vědom, že Paul anglicky neumí. Mezi chlapcem a staříkem se však i přes jazykovou bariéru vytvoří zvláštní pouto.

Na pozadí kriminální zápletky se Sheldon vyrovnává s přízraky minulosti, v myšlenkách se setkává se svým synem Saulem, který padl jako voják ve Vietnamu, s nedávno zesnulou manželkou Mabel či kamarádem Billem. Dozvídáme se také životní příběh jeho milované Rhey, pojmenované podle titánské bohyně. Hlavní dějová linie často ustupuje do pozadí, aby poskytla prostor Sheldonovým vzpomínkám, které neslouží jen k retardaci děje a upřesnění vztahů, ale především utvářejí do hloubky charakter hlavní postavy.

Z detektivního thrilleru, jak se kniha jeví na první pohled, se tak stává psychologický román popisující bilancování starého muže na sklonku života, který naplno prožívá své poslední dobrodružství. Právě proplétání různých žánrů a formální vybroušenost přidává Millerově knize na poutavosti. Příběh neupadá do šedi žánrových stereotypů, nechybí jí však thrillerově vyhrocené situace, které čtenářům rozbuší srdce. Napětí přichází ve vlnách a stupňuje se až k náhlému závěru.

Miller líčí osudy svého fiktivního hrdiny s neobyčejným citem a místy i laskavým humorem, který jinak dramatický příběh odlehčuje. Přestože Norsko v noci je jeho prvním románem, je to vyzrálé dílo talentovaného autora. Při psaní příběhu, který v sobě míchá několik kultur a národností, mu byly nápomocné profesní zkušenosti. Jako specialista na mezinárodní vztahy pobýval mimo jiné v Norsku či Izraeli. Na další beletristický počin oceňovaného autora si čtenáři zatím musejí počkat.

Hodnocení: 95 %

Dotaz k produktu Norsko v noci

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Odkaz na články Norsko v noci

Dále doporučujeme

Stockholm DELETE

Stockholm DELETE (Teddy & Emelie #2)

Když se zničehonic na odlehlé samotě na ostrově Värmdö spustí alarm, vyráží hlídač zjistit, co se stalo. Nečekají ho tam však lupiči, ale oběť, zavražděná tak brutálně, že…

Honicí psi

Honicí psi (William Wisting #8)

Nová detektivka od autora, který má na kontě více než milion a půl prodaných knih. Jeho detektivky čte norský ministr spravedlnosti a doporučuje i Jo Nesbø.

Ostrov Antrax

Ostrov Antrax (John Corey #1)

John Corey, detektiv z oddělení vražd newyorské policie, se po zranění ve službě zotavuje ve venkovském domě svého strýce na Long Islandu. Právě v té době zde dojde k vraždě…

Krev na sněhu (paperback)

Krev na sněhu (paperback) (Krev na sněhu #1)

První část diptychu Krev na sněhu od krále severské krimi. Olav je měkký jako máslo, příliš snadno se zamilovává, ztrácí hlavu. K čemu se tedy hodí? Je skvělý zabiják.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily