Noční pád | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Noční pád (John Corey #3)

Cena:
389 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-164-8
Překlad:
Pavel Bakič
Datum vydání:
20. 06. 2014
Počet stran / vazba:
517/vázaná
4.09 / 23474

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 229 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Noční pád

Za soumraku na pláži na Long Islandu se Bud Mitchell a Jill Winslowová oddávají milostným radovánkám a vše si natáčejí na kameru postavenou tak, aby zachytila každý lechtivý detail. Noční oblohu však najednou ozáří obrovský výbuch. Zatímco se policejní vozy ženou k místu neštěstí, dvojice popadne kameru a mizí.

Pět let po nehodě je pád letu 0800 připsán mechanické závadě. Pro Johna Coreyho a Kate Mayfieldovou z elitní protiteroristické jednotky tím však případ není uzavřen. S podezřením na snahu o ututlání případu vycházející z nejvyšších kruhů a v rozporu s rozkazy se rozhodnou získat důkaz, který odhalí pravdu o tom, co se opravdu stalo s letem 0800 – videokazetu zachycující milostné hrátky na pláži a poslední okamžiky letadla odsouzeného k záhubě.

„Nelson DeMille se se svým literárním géniem a talentem pro stupňování napětí pouští do zachycení jedné z nejzáhadnějších tragédií současnosti – letu TWA 800. V celé jeho kariéře je tou nejpovedenější a nejnapínavější knihou právě Noční pád.“ Dan Brown, autor románu Šifra mistra Leonarda

„Tento DeMillův román bude určitě bestsellerem číslo jedna... Čtenáři na něj jen tak nezapomenou.“ Publishers Weekly

Úryvek: Noční pád

Recenze: Noční pád

Teroristický útok nebo nehoda?

Neoluxor.cz, 28. srpna 2014, autorka: Michaela Vavřinová

17. července 1996 se poblíž Kennedyho letiště do moře zřítilo civilní letadlo. Podle mnoha očitých svědků mohlo být sestřeleno, případ je ale uzavřen, protože vyšetřování ukazuje na nehodu. Co když ale existuje nahrávka celé tragédie?

Píše se rok 2001 a od letecké tragédie uplynulo přesně pět let. Detektiv a policista John Corey se společně se svou manželkou Kate Mayfieldovou zúčastňuje zádušního obřadu za oběti letu TWA 800, který se každoročně koná na pláži poblíž místa, kam do moře dopadly trosky hořícího letounu. John moc dobře ví, že je případ již uzavřen se závěrem, že se jednalo o nehodu v palivovém prostoru, ale překvapí ho, když mu pracovník FBI v průběhu sešlosti bezdůvodně domlouvá, aby se vyšetřování nesnažil zpochybnit. To detektiv sice v úmyslu neměl, když mu ale ještě ten večer jeho manželka, která tehdy na případu pracovala, ukáže několik sporných faktů, začne se John o případ opravdu zajímat.

Podle FBI a CIA může za pád letadla zkrat v jedné z palivových komor. Jenže v průběhu let se ozývají očití svědkové, kteří tvrdí, že před výbuchem stroje k němu viděli stoupat ještě další těleso, o kterém někteří s přesvědčením tvrdí, že to byla řízená raketa. John a Kate začínají leteckou katastrofu i přes výslovný zákaz a výhružky znovu vyšetřovat a nabývají podezření, že se někdo snažil možný teroristický útok ututlat. Vědí, že ke znovuotevření celého případu potřebují pádný důkaz, nejlépe videozáznam celé tragédie. A ten možná opravdu existuje…

Detektivní thriller Noční pád vás bude od začátku držet ve velmi bdělém stavu, protože vám, stejně jako detektivu Johnovi, nesmí uniknout jediná indicie. Nebojte se, že si některé informace nedokážete dát do souvislostí, protože stejně jako v opravdovém vyšetřování je vám situace ukázána hned z několika stran. Pokud si i nadále nebudete jisti, co máte vlastně ve změti informací hledat, bystrý John rychle přispěchá s vysvětlením.

Většinu příběhu autor odvyprávěl pomocí výslechů, což dává ději rychlý spád. Hlavní zápletka je pouze jedna a navíc je odhalena hned na začátku celé knihy. Narazíte však i na mnoho menších překážek, které budou celé vyšetřování brzdit a mařit. Napětí obstarávají hlavně výhružky a fakt, že John na případu pracuje, i když mu bylo důrazně sděleno, že vyhazov z práce je ten nejmenší trest.

Spisovatel Nelson DeMille má velmi přímočarý styl psaní. Neměly by vás překvapit hovorové výrazy ani sprostá slova, která příběhu dodávají na autentičnosti. Budete si připadat, jako by se hlavní postava hádala přímo s vámi. Kromě napětí a detektivních prvků naleznete v knize i humor - syrový, až sarkastický.

Věřím, že většina z vás na detektivce Noční pád nejvíce ocení bravurní zakomponování skutečnosti do celého příběhu. Tragédie, která v knize hraje prim, se opravdu stala a navíc je do detailu popsaná. Tyto události čtenáři dovolí zamyslet se nad válkou a terorismem, což můžeme společně se sestřeleným letounem zasadit do dnešní doby, i když byl příběh v USA vydán již v roce 2004.

Pokud bych měla knize sama něco vytknout, pak bych autora nejspíš požádala o více napětí ve chvíli, kdy se příběh blíží k závěru. Na druhou stranu je konec tak zlomový, že vám všechno vynahradí a na knihu nebudete moci ještě dlouho zapomenout.

Sečteno a podtrženo - Noční pád je román, který zaujme nejednoho čtenáře. Detektivní prvky jsou perfektně zpracované, nechybí humor ani popisy situací ze života a v neposlední řadě autor skutečnost skvěle doplňuje fikcí.

Hodnocení: 85 %

Vyšetřování sestřeleného letadla na stránkách knihy Noční pád

Fremy.cz, 28. července 2014, autor: Jakub Vaněk

Když přišla nabídka ke přečtení již třetího případu Johna Coreyho, neváhal jsem ani vteřinu. Vnímavější čtenáři vědí, že knihyOstrov Antrax a Hra se lvem se už v článcích na blogu objevily. Byla to chvíle, na kterou jsem čekal. Corey se pochlapil a postavil se čelem pět let uzavřenému spisu o pádu letadla, nejspíše sestřeleného raketou. Po vzpomínkovém obřadu na pláži poblíž místa události se s manželkou Kate Mayfieldovou, taktéž agentkou protiteroristické jednotky, rozzáří jiskra touhy po pravdě. S potížemi, tajemstvím a ukrýváním se před oficialitami policejních složek se počítá.

Přístup hlavní postavy se mi stále více líbí. Jak sám říká: „Z hlediska zákona jsem se teď nacházel na špatné straně barikády, ale z hlediska spravedlnosti jsem snad stál na té správné straně.“ Což v posledním knize přivádí Johna na hranici ve vztahu s manželkou i mezi prací a osobním přesvědčením. Případ Noční pád vidělo několik stovek svědků, dva z nich dokonce akt natočili na kameru. Avšak akt pádu letadla nebyl jediný, který záběr zaznamenal. Romantická nevěra v první části knihy pozdržuje vyšetřování, protože se pár ze zřejmých důvodů nedaří vypátrat. Naštěstí se najde několik agentů, dnes již mimo službu, kteří tehdy na případu dělali a jsou ochotni se s vytrvalým Johnem bavit. Jak to s oficiálním vyjádřením protiteroristických složek s Nočním pádem je, nedá Coreymu spát.

Členěním do kratších kapitol si Nelson DeMille, autor knihy, zajistil mou přítomnost každé ráno při cestě autobusem. Ideální na cesty už také díky svižnému ději, snad jen dychtivost není na takové úrovni jako předtím. Nevadilo mi počkat na pokračování do druhého dne. Ale můžu být jen jiný druh čtenáře. Spisovatele si oblíbil svět, stejně jako já, pro jasný styl psaní. Líbí se mi, že netají zásadní události pro udržení napětí i do dalších příběhů a jeho pečlivost při sbírání podkladů k případům v knihách. Za mě jiný dojem ze čtení, než jsem byl zvyklý. Důvěryhodnější, napínavější.

Noční pád dopad skvěle

Kosmas.cz, 27. července 2014, autor: Václav Vlk

Letecké neštěstí, k němuž došlo v roce 1996 v New Yorku, zřejmě u většiny českých čtenářů už za ta téměř dvě desetiletí upadlo poněkud v zapomnění. Pokud si osvěžíte paměť třeba na stránkách Wikipedie, nepochybně narazíte i na otázku, okolo které se celá knížka točí. Totiž byla příčinou onoho nočního pádu opravdu nějaká tragicky banální technická závada, nebo letadlu k zemi někdo z nedbalosti či dokonce úmyslně pomohl?

John Carey a jeho manželka Kate Mayfieldová se ve dnech, kdy od neštěstí uplynulo právě pět let, snaží přijít pravdě na kloub. Jde o nanejvýš sympatický pár [„Mohl bych sepsat dlouhý seznam toho, na čem se neshodneme (v hudbě, jídle, pití, přístupu k práci, poloze záchodového prkýnka a tak dál), ale z nějakého důvodu jsme do sebe blázni.“], a komu bude navíc po chuti i nejednou naprosto politicky a genderově nekorektní Johnův humor, nebude se mu na konci knihy s touto dvojicí chtít rozloučit.

Hledáte-li v detektivce akční scény, dramatické honičky a krvavé scény, budete zklamáni. Až na jedinou rvačku, která navíc podle mého názoru z knihy tak trochu nepatřičně trčí, totiž vlastně budete svědky vzpomínání, rozhovorů, uvažování. Přesto je to celé po čertech zajímavé a napínavé.

Závěr je na jednu stranu překvapivý, na straně druhé ho bylo vlastně možné předvídat. Nechci vás připravit o čtenářský zážitek, proto nemohu prozradit víc. Také zde platí staré známé proti gustu žádný dišputát, ale podle mého soudu jde o vyústění, který nemá chybu. Nejen kvůli němu, ale i třeba kvůli perfektnímu překladu Pavla Bikače, který ani jednou nezaklopýtá, se vyplatí Noční pád číst.

E-kniha je, alespoň tedy ve formátu MOBI, ve kterém jsem ji přečetl, bezchybně upravena.

Noční pád byl mé první setkání s Nelsonem DeMillem, a hned napoprvé mu rád dávám plný počet bodů. Skoro se obávám, že sáhnu-li po některé z dalších jeho knih, přeložených do češtiny, budu možná zklamán (doporučíte mi některou?). Noční pád, Nelson DeMille a John s Kate totiž nastavili laťku hodně vysoko.

Noční pád

Riahtan.blogspot.cz, 27. července 2014

Za vlahé letní noci roku 1996 se milenci Jill a Buduchýlí do zátiší prázdné pláže, spolu s vínem a kamerou, kterou hodlají nahrát své sexuální hrátky. V polovině lechtivé scény je však vyruší jasný záblesk a zvuk srážky. Zatímco ze strachu před policisty odjíždějí z pláže, na videu jsou nahrány poslední okamžiky Letu 800 společnostiTWA.

O pět let později se John Corey s manželkou Kateobjevují na zádušní mši za oběti letu 800. Podle CIA šlo o závadu paliva v nádržích a 200 svědků vidících raketu stoupající od moře přímo kBoeningu 747-131 mělo jen vidiny. Jenže Katetohle vysvětlení nesedí a když se do vyšetřování vrhne i John, situace se začne přiostřovat a na světlo vylézá skutečnost, že do snahy o utajení pravdy o letu 800 jsou zapleteny i státní služby.

Román Noční pád vychází ze skutečné události, což je dost ožehavý nápad, protože přece jenom je potřeba si všechno důkladně prostudovat, promluvit si s pár svědky a celkově strávit většinu času na internetu v knihovně. A tohle Nelson DeMille opravdu udělal. Na knize jde vidět, že se snažil odvést co nejlepší práci a opravdu dal do psaní všechno (což je v dnešní době, kdy hodně autorů píše hlavně kvůli financím úžasné).

Nelson DeMille se spolehl na typickou představu bývalého New Yorského policisty a vybavil Johna Coreyho ironií, sarkasmem a statečností přiostřenou trochou vulgarismu (takže nic pro citlivé povahy nečekejte). Ačkoli bychom ho netoužili v reálném světě potkat, v knize působí jeho hrubost skutečně jediněčně a přitažlivě, přičemž je hlavním prvkem, který Noční pád odděluje od obyčejných kriminlních románů.

Samozřejmě, kde je skvěle kladný hrdina, tam musí být i typický padouch, který by mohl ve vhodných okamžicích popohnat dějovou linku. A kdo by se této role mohl zhostit lépe, než agenti FBI? Přimíchejme trochu tajemné zmrtvýchvstání a přímo před našima očima vznikne nová hranice krimi thrilleru.

Čtenář neznalý letadel či raket by mohl mít malý (ale opravdu malý) problém se zkratkami a celkovou terminologií, které se vyskytují především u výslechů a samozřejmě, že mají zásadní význam, jen mohou být trochu matoucí.

I přesto je Noční pád kniha, od které je téměř nemožné se odtrhnout. Způsobí Vám v hlavě chaos, každou chvíli budete přemýšlet nad konspiračními teoriemi a jestli mohl pravý let 800 skončit ze stejné příčiny jako ten románový. Kniha vyvolává silnou paranoiu a neúctu k policijním orgánům. Zčínající čtenáře nevědící, co číst nebo zastánce konspiračních teorií by mohl Noční pád zaujmout, byť už jen kvůli tématu a čtivému stylu napsání.

Dokonale napínavé čítanie nielen na leto: Nelson DeMille – Noční pád (recenzia)

Pravá knihomolka, 23. července 2014

To, že Kniha Zlín vydáva vynikajúce a napínavé knihy, som už vedela – a napriek tomu sa mi podarilo ich trochu podceniť. Naplánovala som si totiž, že z tohto románu si počítam každý večer tak hodinu a pol, a potom pôjdem spať v rozumnom čase, aby som mala dosť síl na ďalší prázdninový deň s deťmi. Nechápem, ako som mohla byť taká naivná. Dámy a páni, predstavujem vám Noční pád od Nelsona DeMille, perfektný napínavý triler, ktorý definitívne posunul moju večierku k polnoci.

Za súmraku na pláži na Long Islande sa Bud Mitchell a Jill Winslowová oddávajú milostným radovánkam a všetko si nahrávajú na kameru nastavenú tak, aby zachytila každý vzrušujúci detail. Nočnú oblohu však náhle ožiari mohutný výbuch. Zatiaľ, čo sa policajné vozy ženú k miestu nešťastia, dvojica rýchlo berie kameru a mizne.

O päť rokov neskôr je tragický pád letu 800 pripísaný technickej chybe. Pre Johna Coreyho a Kate Mayfieldovú z elitnej protiteroristickej jednotky však prípad uzatvorený nie je. Kvôli rozporom v dôkazoch a dôraznému zákazu nadriadených pokračovať v pátraní získajú pocit, že najvyššie miesta sa snažia prípad ututlať. Na vlastnú päsť sa teda pokúsia získať dôkaz, ktorý by mohol odhaliť skutočnú pravdu o tom, čo sa vlastne stalo s letom 800 – videokazetu zachytávajúcu milostne hry na pláži a posledné chvíle lietadla odsúdeného k záhube.


Román Nelsona DeMilleho Noční pád je pozoruhodný jednou vecou – je založený naskutočnej udalosti. Let TWA 800 naozaj existoval. Lietadlo sa skutočne zrútilo niekoľko minút po štarte a skutočne zahynulo všetkých 230 cestujúcich. Kontroverzný výsledok vyšetrovania, ktorý odporoval svedeckým výpovediam, skutočne vzbudil veľký rozruch. A množstvo nešťastných pozostalých ešte stále chodí uctiť pamiatku svojich blízkych, ktorých v ten tragický letný deň roku 1996 stratili. Tento východzí bod je veľmi vďačný, zároveň ale postavil autora pred ťažkú úlohu: citlivo uchopiť smutnú tému, písať zaujímavo a pritom sa držať skutočnosti, aby sa vyhol označeniu za človeka, ktorý iba parazituje na dramatickej udalosti a nešťastí druhých. A treba povedať, že DeMille to zvládol bravúrne.

Jeho hrdina John Corey pri vyšetrovaní získava dôkazy, ktoré spolu “neladia”, neukazujú na nejaké jednoznačné riešenie, presne tak ako to bolo naozaj. John je odhodlaný zistiť, či svedecké výpovede, ktoré FBI pred piatimi rokmi ignorovala, majú pravdu, a to najlepšie tak, že získa fyzický dôkaz – videokazetu. Neuchyľuje sa ku konšpiračným teóriám, ale na druhej strane ani slepo neverí tvrdeniam nadriadených. Je správne skeptický, kladie logické otázky, ktoré si dávate pri čítaní aj vy sami a skrátka ukazuje, že nie je vyšetrovateľom len podľa mena. Veľmi sa mi pri čítaní páčilo, že DeMille neznižuje silu svojho románu zbytočným konšpiračným špekulovaním kto, prečo a ako, aj keď zmienky o teroristických útokoch, ktoré v tej dobe zasahovali USA na rozličných miestach naznačujú, čo si myslí. Zameriava svoju knihu a pátranie Johna Coreyho na to, čo sa vôbec ten osudný večer stalo – a premýšľanie o tom prečonecháva na neskôr. To všetko dodáva románu na dôveryhodnosti a po strhujúcom a mrazivom finále sa pristihnete pri myšlienke – čo keď to takto skutočne bolo?

Kto by čakal zbesilú akciu, naháňačky a strieľanie, mohol by byť sklamaný. Corey sa hlavne stretáva so svedkami, zisťuje, ako prebiehalo vyšetrovanie pred piatimi rokmi a postupne dáva dokopy obraz toho, čo sa vlastne vtedy dialo. Napriek tomu je kniha veľmi pútavá a napínavá a ako sa postupne odhaľujú ďalšie súvislosti, budete mať veľké problémy sa od nej odtrhnúť.

Triler Noční pád je skvele napísaný a vystavaný, no ako si ho užijete závisí dosť na tom, nakoľko sa vám zapáči hlavný hrdina. John Corey je totiž typický drsný chlapík, ktorý neuznáva nadriadených, s veľmi nekorektným zmyslom pre humor, ktorý nemusí sadnúť každému. A keďže je príbeh rozprávaný v prvej osobe, jeho hlášok si užijete viac ako dosť. Ak vám John bude liezť trochu na nervy, neznamená to, že sa vám román nemôže páčiť – pravdepodobne z neho ale nebudete takí nadšení ako my, ktorí sme sa na jeho poznámkach výborne bavili.

Federální orgány a všichni jejich zaměstnanci jsou ohromně citliví k právům a citům všech minorit, čerstvých imigrantů, indiánů, štěňátek, lesů a ohrožených druhů hlenky. Oproti tomu já tuhle citlivost postrádám a moje pokrokářství se zaseklo někdy v době, kdy policejní regule zatrhly možnost vymlátit z podezřelého přiznání.

Ale i když nejsme se zvláštní agentkou Mayfieldovou naladění zrovna na stejnou vlnu, komunikace nám nevázne a za poslední rok jsem si všiml, že se učíme jeden od druhého. Kate začala víc klít a nadávat lidem do kreténů a já pro změnu víc dbal na to, jaká různí kreténi a hajzlové prožívají vnitřní muka.

Perfektnú knihu Noční pád si určite vychutnáte v každej ročnej dobe, ja vám ju ale odporúčam ako ideálne čítanie na pláž. So svojimi 517 stranami sa vám hneď tak neminie a vďaka jedinečným hláškam Johna Coreyho poslúži ako skvelá odpočinková literatúra. Zároveň je neuveriteľne pútavá, takže vám nehrozí, že by ste s ňou na pláži od nudy zaspali a zobudili sa o tri hodiny neskôr spálení od slnka, prípadne zahrabaní v piesku a zlomyseľne ponechaní napospas krabom. Noční pád si užijú milovníci trilerov ale aj tí, ktorí so žánrom ešte len koketujú a radi by začali niečím fakt dobrým. Nelson DeMille totiž vie ako na to a touto svojou knihou dokazuje, že napínavé a strhujúce príbehy, ktoré pobavia a neurážajú inteligenciu čitateľa, ešte nevymreli.

RECENZE: Noční pád je skvělý špionážní román o katastrofě letu TWA 800

iDnes.cz, 19. července 2014, autorka: Klára Kubíčková

Kniha Zlín vydává jeden z nejlepších špionážních románů. Nelson DeMille se ve své knize Noční pád vrací ke katastrofě letu číslo 800, při níž zemřelo 230 lidí.

Špionážní román Noční pád vyšel v roce 2004, ale odehrává se v létě roku 2001, kdy si Amerika připomínala páté výročí leteckého neštěstí známého jako Let TWA 800. Důležité datum. Protože v knize se často mluví o teroristech.

Třeba i o Usámovi bin Ládinovi, který už měl tou dobou na svědomí desítky mrtvých z teroristických útoků v Tanzanii a Keni a také smrt pěti vojáků a sedmnácti námořníků americké armády z dalších atentátů. Hlavní hrdina John Corey se ptá své manželky Kate, která slouží u FBI: „Odešel na odpočinek?“ A ona odpovídá: „Na to bych nesázela.“ Slova, která mají dnes úplně jiný rozměr.

Příliš mnoho svědků

DeMille připomíná, že na Světové obchodní centrum zaútočili teroristé už dřív, v roce 1993 zaparkovali blízkovýchodní atentátníci v podzemních garážích centra dodávku napěchovanou výbušninami, jejichž exploze zabila šest lidí a dalších tisíc zranila. „Šlo o vůbec první útok zahraničních teroristů na americké půdě. Taky to pro nás měl být budíček, jenže ho všichni přeslechli,“ říká John. Budíček, který pár týdnů po téhle promluvě srovnal obě věže Světového obchodního centra se zemí, už se přeslechnout nedal. A tvoří očekávatelný závěr knihy.

Číst román Noční pád připomíná objevné retro, i když teroristický útok je jen jednou z vyšetřovacích verzí. Celý se točí kolem zastaveného vyšetřování tragédie letu číslo 800, který v roce 1996 vybuchl několik minut po startu z Kennedyho letiště a jehož trosky se zřítily blízko pobřeží do moře.

Komise FBI i CIA uzavřela vyšetřování nehody jako mechanickou závadu na letadle, jenomže tohle vysvětlení působilo od začátku nedůvěryhodně. Bylo tu příliš mnoho očitých svědků, kteří spatřili, jak k letounu před výbuchem stoupá ohnivá střela. Včetně veterána z Vietnamu, který viděl střely země-vzduch mnohokrát za život a ví, jak vypadá sestřelené letadlo, byť dopravní.

Skeptik nejtěžšího kalibru

Noční pád vychází ze skutečných událostí a je víc než věrohodný. Nelson DeMille pečlivě posbíral fakta, prošel stovky stran záznamů o tragédii, zvažoval všechna pro a proti, radil se s odborníky na letectví i na terorismus. Oficiální verze závěrů vyšetřování má dodnes mouchy, ale stejně tak není možné dát za pravdu za vlasy přitaženým konspiračním teoriím. I proto je DeMillův hrdina skeptik nejtěžšího kalibru. Nevěří nikomu, nespoléhá na intuici, rozporuje každou větu, vrací se ke svědkům. Jeho dialogy s nimi jsou úmorné. Přesto dokáže DeMille k pětisetstránkové knize plné přímých řečí čtenáře připoutat. I proto, že fakta kolem tragédie letu číslo 800 u nás málokdo zná, na rozdíl od amerického publika.

V Calvertonu nedaleko od pobřeží v obřím hangáru tehdy dokonce znovupostavili havarované letadlo, víc než milion kusů trosek vyzvedli potápěči zmořského dna, některé se dostaly až do čtyřicetimetrové hloubky. Stroj pak znovu poskládali, podařilo se shromáždit devadesát procent úlomků včetně ohořelých koberečků, sedadel, kusů křídel i trupu stroje. Přesto těch nejdůležitějších deset procent chybí. „Žádnému týmu, který na tom projektu dělal, nemůže nikdo nic vyčíst. Vymykalo se to veškerým standardům. Pro obor to byl průlom, přepsali pravidla toho, jak se letecké havárie mají vyšetřovat. Jediné dobro, které z té tragédie vzešlo,“ tvrdí John. Přesto zůstaly pochybnosti a případ je v povědomí americké veřejnosti dodnes veden jako nedostatečně vyřešený.

Povedený pár

Sám DeMille má pozoruhodný osud - sloužil ve Vietnamu, přednášel na univerzitě, získal tři čestné doktoráty a tři medaile za statečnost. Vyrostl na Long Islandu a zná v těch místech každý kámen. Včetně Moricheské zátoky, do níž se zřítil onen nešťastný boeing s 230 pasažéry na palubě. Nejprve psal o obyčejných policistech z New Yorku, pak se pustil do špionážních thrillerů. V teroristických útocích se vyzná, jeho Odvetný úder, který vyjde v nakladatelství Kniha Zlín na podzim, už přímo reaguje na jedenácté září.

Dvojicí vyšetřovatelů tu budou opět John Corey a Kate Mayfieldová, ostatně Coreymu věnoval DeMille šest románů. Mimochodem hodně povedený pár. Na nic si nehrají, ona se od něj naučila slušně klít a on díky ní občas připustí, že z podezřelého je lepší přiznání dostat bez použití násilí. Navíc leží v žaludku kravatám z FBI i CIA, protože při hodnocení práce agentů nepoužívá žádné superlativy. Jeho práce má daleko k hollywoodským honičkám, tady se mluví, mluví a zase mluví. Dokud není obraz skutečnosti kompletní.

DeMilleho knih se po světě prodávají miliony, patří k tomu nejlepšímu ze svého žánru.

NELSON DEMILLE - NOČNÍ PÁD (RECENZE)

Střípky z kultury i nekultury, 17. července 2014, autorka: Jindřiška Mendozová

Spisovatel Nelson Richard DeMille se mezi mými recenzemi neobjevuje poprvé. Prvně jsem o něm psala zde a již tehdy šlo o recenzi pozitivní. DeMille mne nezklamal ani tentokrát v detektivním thrilleru Noční pád.

Hlavním hrdinou je opět John Corey. Posunuli jsme se ale v čase a John už nepracuje jako detektiv u mordparty, ale u Protiteroristické operační skupiny. Je léto roku 2001, teroristé o sobě rozhodně dávají vědět (i když přímo na území USA zatím nijak zásadně), každý druhý by tedy předpokládal, že nové Johnovo působiště mu bude jeho oblíbený adrenalin přinášet v míře více než vysoké.

John Corey má ale názor naprosto opačný. Kromě jediného případu, který ho sice stál několik dalších kulek v těle, ale nakonec se rozpliznul a žádné zatýkání se nekonalo, většinu času prověřuje týpky, z kterých se nakonec vyklubou nevinní taxikáři nebo prodavači, jejichž největší chybou je, že angličtina není jejich silnou stránkou. John se u POS nudí a jak je známo, kdo si nehraje zlobí...

Kromě života pracovního se ale změnil i Johnův život osobní. Zatímco v Ostrovu Antrax si lízal rány po rozchodu s první ženou, v Nočním pádu už má manželku novou. Přitažlivou agentku Kate, s kterou se seznámil právě při řešení případu na ostrově Antrax (přesněji Plum Island J ). Kate před pěti lety vyšetřovala pád letadla TWA, které se zřítilo u pobřeží Long Islandu ve státě New York. Jenže Kate pochybuje o oficiálním závěru vyšetřování a pochybuje natolik, že se se svými pochybnostmi svěří Johnovi... A kolečka nového dobrodružství se pomalu roztáčejí...

Nelson DeMille vychází v této knize ze skutečnosti. 17. července 1996 se skutečně zřítil let 800 společnosti TWA a zahynulo přes 200 pasažérů i celá posádka. Oficiální zpráva pád přisuzovala mechanické závadě, ale vyrojila se spousta pochybností a nejrůznějších teorií, mezi kterými samozřejmě nechyběla možnost teroristického útoku.

DeMille si prostudoval svědecké výpovědi, nashromážděné důkazy, informoval se o průběhu vyšetřování, stejně jako si vyslechl odpůrce oficiálních teorií. Na základě toho vytvořil vlastní příběh o tom, co se tehdy mohlo stát. A není to vize nijak veselá...

Stejně jako v první knize, kterou jsem recenzovala, i v této se John Corey staví velmi skepticky ke státním strukturám, rozhodně nepatří mezi ty knižní a televizní agenty, kteří by hodlali vypustit pro vlast duši, aniž by si nejdřív položili otázku, jestli je to skutečně nutné a v některých případech, jestli to není přímo nesprávné... Opět se tak stává noční můrou těch, kdo když nevědí, nejsou si jisti nebo mají nepříjemný pocit, že by mohli odhalit něco nemilého... zvolí variantu zametání pod koberec...

Celá kniha má příjemný spád (a John Corey k mé radosti maličko ubral na vtipkování a drsné vtípky rozsévá nikoli v každé, ale v každé druhé větě) a konec je přesně v duchu DeMillových rozuzlení. Žádná hollywoodská selanka v paprscích zapadajícího slunce. Často nechává svého hrdinu stát před vyhlídkou, že jeho kariérní vyhlídky do budoucna nemohou být horší, případně naznačí, že tajemství kdesi dál žije a může kdykoli znovu vyplout na povrch... drží prostě diváka dál v napětí a v očekávání, co přinese další román. Noční pád není výjimkou a za přečtení určitě stojí, ve svém žánru určitě patří k tomu lepšímu na přehlceném trhu. Knihu vydalo nakladatelství Kniha Zlín.

Nelson DeMille - Noční pád

Hot Coffee, 16. července 2014

Hodnocení: Hlavním nedostatkem knihy je to, že už ji mám za sebou. Toto čtení jsem si opravdu užila.

Chuť: Leteckého paliva.

Káva ke knize: Napadá mě snad jen obarvená voda, která se servíruje v letadlech pod názvem "káva". Uděláte ale rozhodně lépe, když si uvaříte espresso z kolumbijských zrnek.

Kniha Noční pád je založená na skutečné události. Let 800 společnosti TWA s cílem v Paříži na letišti Charlese de Gaulla se 17. července 1996 zřítil několik minut po startu u pobřeží Long Islandu ve státě New York. Případ byl oficiálně uzavřen a jako příčina havárie byla označena mechanická závada v jedné z palivových nádrží. Bylo ale také mnoho svědků, stovky, kteří si stáli za tím, že k letadlu viděli stoupat raketu.

"Každý miluje záhady. Jen policajti ne. Záhada, která zůstává záhadná, znamená pro policajta problémy v práci." Autorem tohoto výroku není nikdo jiný než rýpal, šťoura, stále vtipný egoista, bývalý detektiv a současný člen Protiteroristické operační skupiny John Corey. Oproti minulému románu, Hra se lvem, se ale změnil - zamiloval se a podruhé se oženil. Do chomoutu se pustil s právničkou z FBI, Kate Mayfieldovou, se kterou spolupracoval na dořešení případu Asada Chalíla. Kdo o sobě může říct, že se seznámil se svou budoucí ženou díky lybijskému teroristovi? Podle svých kamarádů prostě jen rád vyjebává s právničkami.

Kate vytáhla Johna jako své garde na pátý zádušní obřad za oběti letu 800, který se konal každoročně v den výročí. Na vyšetřování případu tehdy pracovala, vyslýchala svědky, a žádný pietní akt si proto nikdy nenechala ujít. Když se k Johnovi zničehonic přitočil zvláštní agent a oznámil mu, že se má od pět let starého případu držet dál, přestala pro něj, starého čmuchala, být tragédie pouze akademickou otázkou a probudil se v něm policajt.

Pozvolna se nechal i svou ženou vmanipulovat do případu a pustil se potajnu do přezkoumávání událostí, které se v osudný den udály. "Jak kdysi kdosi řekl, šílenství je, když pořád dokola děláte totéž, ale slibujete si, že to tentokrát dopadne jinak. Podle téhleté definice jsem byl fakt magor," musel uznat sám o sobě John. Kate a John byli prakticky jediní, kteří chtěli zjistit, co se událo. FBI a CIA jim spíše házely klacky pod nohy a vypadalo to, že některé důkazy záměrně odstranili ze světa. Měli k tomu nějaký konkrétní důvod? Věci se pořádně rozhýbaly ve chvíli, kdy John zavětřil, že stále existuje o celé tragédii videozáznam. Platí i v tomto případě jaho pořekadlo: "Když chcete něco schovat před manželem, tak to postavte na žehlící prkno."?

Kniha se čte téměř jedním dechem a nechává všechny v napětí až do úplného konce. Není přeplácaná akcí a rvačkami, přitom ani zdaleka nenudí a rozvíjí nejrůznější konspirační teorie událostí jediné noci. Mínusové body u mě získává za závěr, který mě jednoduše rozsekal. Ve chvíli, kdy mi bylo jasné, kam autor míří, zavyla jsem si: "Ne, to ne, takto to nesmí skončit!" Skutečný svět ale není vždy o happy endech a na tomto místě pouze uvedu, že knihu zakončil další skutečnou událostí.

V souvislosti s aktuálním děním mi kniha nahnala husí kůži. Nejenže před několika dny bylo 18. výročí pádu letadla a já jsem si večer poměrně živě představila pozůstalé, kteří se opět sešli na pláži a dívali se do míst, kde skončil život jejich blízkých pádem z oblohy. 17. července, tentokrát roku 2014, došlo k pádu letadla MH17 poblíž Doněcku na Ukrajině. Prozatímní zprávy hovoří o raketě, která letadlo sestřelila... Mají obě události něco společného nebo je vše jen náhoda? Rozhodně to může být tématem pro další román.

Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi konspirační teorie a napětí. Pokud Vás zaujaly předchozí díla od tohoto autora, předkládaný Noční pád Vás nadchne a nepustí. K dostání je od 20. června od vydavatelství Kniha Zlín a o skvělý překlad se zasloužil i tentokrát Pavel Bakič.

Dotaz k produktu Noční pád

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Ostrov Antrax

Ostrov Antrax (John Corey #1)

John Corey, detektiv z oddělení vražd newyorské policie, se po zranění ve službě zotavuje ve venkovském domě svého strýce na Long Islandu. Právě v té době zde dojde k vraždě…

Odvetný úder

Odvetný úder (John Corey #4)

Vítejte v Custer Hill Clubu – pánském klubu nacházejícím se v luxusní lovecké chatě v národním parku Adirondack. Členy tohoto klubu jsou nejmocnější muži Ameriky, obchodní…

Hra se lvem

Hra se lvem (John Corey #2)

Duben 1986. Americké letouny bombardují sídlo plukovníka Kaddáfího v Libyi. 16-letý Asad – což v arabštině znamená lev – ztratí při náletu matku, dva bratry a obě sestry. Cítí se…

Zářivý anděl

Zářivý anděl (John Corey #7)

DeMillův mrazivý a prorocký román proniká pod povrch nové studené války... a v hledáčku teroristů se znovu ocitá Manhattan.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily