Neviditelný | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Neviditelný (Anders Knutas #1)

Cena:
339 Kč
Dostupnost:
není skladem
ISBN:
978-80-87497-58-6
Překlad:
Karolína Kloučková
Datum vydání:
18. 04. 2012
Počet stran / vazba:
264/vázaná
3.59 / 3917
Jejich obsah je vizuálním projevem vás sama, stejně tak jako proud oblíbené hudby. Proč by knihy měly byt uvězněny bez světla? Dejte své knihy na obdiv, dotvořte design vašeho prostoru a využijte je k vizualizaci vás samotných. V každé knize se najde alespoň jeden příběh, který byste chtěli zažít. WENDY

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 189 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Neviditelný

Na malebném švédském ostrově Gotlandu se blíží letní prázdniny. Helena a Per pořádají v letním domku na západním pobřeží každoroční večírek s přáteli, který končí prudkou žárlivou hádkou. Za svítání se Helena vydává na procházku po pláži a v husté ranní mlze někoho potká. Je nalezena brutálně zavražděna.

Když je zanedlouho poté objeveno tělo další mrtvé ženy, zavražděné podobně bestiálním způsobem, je kriminálnímu komisaři Andersi Knutasovi jasné, že se jedná o téhož pachatele. O pátrání po sériovém vrahovi mají velký zájem i média a ostrovem se šíří panika. Podléhají jí jak místní obyvatelé, tak přijíždějící turisté. Vybírá si vrah náhodně nebo má nějaký plán? A pokud ano, kdo bude další obětí?

Marek Lutonský v rámci své recenze připravil také mapu míst, která se v knize objevují. Najdete ji ZDE.

Úryvek: Neviditelný

Recenze: Neviditelný

Recenze: Neviditelný je detektivka, která má spád

Fajnsvět.cz, 1. srpna 2012

Tak jsem se konečně donutila sednout k detektivce. A stálo to za to! Tenkou knížku Neviditelný od švédské autorky Mari Jungstedt jsem zhltala jako malinu. Jde totiž o detektivní příběh, který má spád, nikde nevázne a příběh si přečtete pohledem mnoha hrdinů. Verdikt? Vřele doporučuji!

Původem novinářka Mari Jungstedt se v knížce, která ve Švédsku vyšla už v roce 2003, ale u nás byla přeložena až nyní, opravdu vyřádila. Dokonce sem vnesla své žurnalistické zkušenosti a jednoho z hlavních hrdinů pasovala na reportéra. Takového, který svým způsobem znesnadňuje práci policejnímu komisaři Knutasovi, ale na druhou stranu mu i dost pomáhá. V knížce se dočkáte více vražd, jedna navazuje na druhou a vy celou dobu netušíte, kdo je vlastně vrahem. I pro vás se stane neviditelným! Jeho totožnost mi začala docházet až téměř na konci knížky. A poslední stránky jsou pak plné překvapení, při jejich čtení si říkáte: no jo vlastně, to je on!

Skvělé na této detektivce je, že čtete příběh z pohledu obětí i vraha, který se tu objevuje v takzvaných flashbacích kurzívou. Trošku škoda mi přišlo, že autorka zařadila slovníček jmen, jak se čtou, až na konec knihy, kde si ho běžný čtenář prohlédne až po dočtení poslední stránky. To je dost kontraproduktivní. Jinak ale nemohu absolutně nic vytknout! A o čem vlastně Jungstedt vypráví? Jde o švédský ostrov Gotland těsně před letní sezónou. Helena a Per pořádají v letním domku večírek, končí hádkou a druhý den Helenu kdosi zavraždí a nacpe jí do pusy kalhotky. A není jedinou obětí na ostrově... Vybírá si vrah náhodně nebo má nějaký plán? A pokud ano, kdo bude další obětí? To všechno se nedozvíte ode mě, ale z knížky. Můžete si ji koupit u nás ve Fajn světě za 279 korun. Přeji příjemné počtení.

Až tam na sever

Lidé, čtěte!, 5. května 2012, autor: Michal Cemper

Po sérii detektivek z Norska do Čech přišla i detektivka švédská. Jak uspěje švédská spisovatelka v porovnání s Jo Nesboem, králem současných žebříčků v prodejích knih s podobným tématem? Mari Jungstedt rozjíždí detektivku, které uvěříte. Bude to jejím hlavním pilířem anebo tomu něco chybí?

Neviditelný je prvotina od švédské spisovatelky Mari Jungstedtové. Celý román zasadila na švédský ostrov Gotland, kde přes léto žije s jejím manželem. Po velkém úspěchu jejího debutu přišla další vlna detektivek psaných jejím nezaměnitelným stylem. Podívejme se ke kořenům, právě na detektivku Neviditelný, kterou vydala Kniha ZLIN v dubnu letošního roku.

Hlavním pilířem románu Jugstedtové je uvěřitelnost, něco u Nesboa vidíme zřídka. V příběhu se neobjevuje žádné deus ex machina, machistické typy policistů, detektivní klišé a další Nesbovy neduhy. Popis práce je realistický, uvěřitelný a nutno dodat, že fakticky i správný. Jugstedtová dává důraz na práci celého týmu, nikoliv jednotlivce a jeho mnohdy nekonformních metod.

Příjemně se zde rozvíjí i charaktery postav. Žádná nevyčnívá. Všichni spolupracují i přes to, že se nemají v lásce. Komisař Anders Knutas je typ poldy, kterého potkáte na ulici. Sběhlý životem. Nedělá, co nemusí. Své vlastní problémy staví nad problémy vlastní, alespoň povětšinu času, je zároveň ochotný se do případu obout a snažit se ho konstruktivně řešit. Jugstedtová ukazuje, že sympatická postava se dá vytvořit i z někoho, kdo nemá své vlastní démony a závislosti. Média, která zde hrají jednu z hlavních postav, vystupují jako správné mediální mrdky ženoucí se za senzací a schopni kvůli ní udělat cokoliv. Vrtají se v policejní práci, rýpají, hledají senzace.

Celý koncept detektivky spíš než syrový naturalistický román připomíná detektivku takovou, jakou ji známe od Agathy Christe. Minimum akce, logika až na kost. Žádné zbytečné odbíhá. I přesto, že chápame, proč pachatel zabíjel, nemáme ho rádi. Vidíme ho jako grázla. Definice dobra a zla je oddělena velkou černou tlustou čarou.

A právě proto by měla Jugstedtová uspět v České republice více než Nesbo. Možná se v jejich detektivkách nestřílí.

Dalším výborným faktorem je prostředí. Zamiloval jsem si Gotland, který vypadá jako jedna velká vesnice s okázale pohádkovou přírodou. Pokud si budu někdy vybírat chatu v zahraničí, tak to bude právě tam. A doufám, že třeba někde na ulici potkám Mari. Mojí novou nejoblíbenější spisovatelku detektivek.

Neviditelný dopaden

Martinus.cz, 17. dubna 2012, autorka: Jana Kosová

Ačkoli jsme byli v poslední době svědky boomu detektivek ze severských zemí, Mari Jungstedtová se se svým Neviditelným rozhodně nesnaží svézt na vlně popularity a má co nabídnout. Autorka tráví každý rok dovolenou na ostrově Gotland, který se stal dějištěm jejích příběhů. Společnou mají i postavu policejního komisaře Anderse Knutase.

Švédská Agatha Christie nám tentokrát naservírovala svižnou detektivku, od které se pravděpodobně hned tak neodtrhnete.Z osobní zkušenosti musím uznat, že se dá přečíst jedním dechem. Autorka si nepotrpí na zdlouhavé popisy, ale postavy a vztahy mezi nimi jsou vykresleny velice detailně a věrohodně. Stejně tak popis a fungování policejních složek a chodu redakce švédských novin.

Detaily, detaily, detaily

Za velký klad považuji i to, že každá z důležitějších postav má svůj vlastní život, do kterého jí vražda zasahuje a výrazně jej komplikuje. Celý příběh se tedy stává daleko uvěřitelnějším a snáz vás vtáhne do děje. Na své si přijdou i puntičkáři, součástí knihy je totiž slovník se správnou výslovností jmen a míst.

Sérii vražd odstartuje nalezení ženského těla s velkým množstvím ran od sekyry a s kalhotkami v ústech. Gotland je šokován a případu se okamžitě ujímá policejní komisař Anders Knutas. Za podezřelého je označen přítel oběti, který se se svou přítelkyní minulou noc pohádal a uhodil ji. Brzy však dojde k nálezu druhé oběti. Vražda je totožná, ale vrah stále chybí, neboť přítel první oběti byl v noc vraždy ve vazbě. Panika na ostrově Gotland stoupá a třetí vražda ji jen znásobí.

Strach v Gotlandu

Policie ani kriminální reportér Johan Berg vyslaný na ostrov švédskou redakcí netuší, kdo by mohl být vrahem. Nemají žádné další podezřelé v Gotlandu ani ve Stockholmu a média i veřejnost tlačí na odhalení vraha. Policie stále neprokázala, že by oběti měly něco společného. Řádí snad v Gotlandu opravdu sériový vrah? Kdy se podaří dopadnout vraha a vyřešit případ? A dokáže to komisař Knutas vůbec?

Kniha je napínavá do poslední stránky.

Nechybí jí boj, láska, tajemství, falešné stopy ani vrah, kterého asi jen tak neuhodnete.

Zkrátka vše, co má pořádná detektivka mít.

Na severu je vrah

Knihožrout.cz, 16. dubna 2012, autor: Lukáš Gregor

Nakladatelství Kniha Zlín se může pyšnit pečlivě koncipovanými edičními řadami. Tu s názvem FLEET obohacuje řada významných, nikoliv však "provařených" jmen z evropské i světové tvorby. Z edice se odloupla pravděpodobně komerčně nejúspěšnější větev nakladatelství – THRILL. Název hovoří za vše. V Knize Zlín se orientují na mapování severským vzduchem prosycené krimi literatury.

Není jen Nesbø

Doposud jednoznačným talismanem uvedené řady byl Jo Nesbø, s květnem mu po boku má stát Antti Tuomainen. THRILL však nepatří pouze mužům, protože sever disponuje i množstvím kvalitních autorek detektivek. Na scénu vstupuje detektiv Anders Knutas, pod jehož příběhy se podepisuje Mari Jungstedtová.

Jungstedtová využívá nabytých zkušeností reportérky. Po studiu žurnalistiky se dlouhodobě věnovala novinařině nejen v rádiu, ale také v televizním zpravodajství. "Přičichla" k zápletkám, z nichž pak mohla s novinářskou dovedností pro jasné vyjadřování získat solidní základ pro budoucí případy Anderse Knutase.

Český čtenář může do rukou poprvé vzít překlad prvního dílu, přičemž však nejde o pevně svázanou sérii. Dílčí příhody lze číst v libovolném pořadí, ústřední hrdina není v Neviditelnémnijak zvlášť exponován. Knutas de facto není ani tolik zajímavý hrdina, autorka nám neumožňuje nahlížet do jeho nitra, funguje jako muž v pozadí, který se zkrátka snaží dělat svoji práci a zamezit dalším zločinům.

Když se detektiv drží v pozadí

V Neviditelném nejen policista, ale ani sériový vrah nedostává prostor, abychom mohli mít pocit, že postavy známe a sledujeme je. Jungstedtová své mrazivé vyprávění staví na distanci. Jako bychom byly spíše diváky televizních zpráv, čtenáři novin, víme pouze to, co se podařilo vyšetřovatelům či novinářům sesbírat. A jen čekáme, zda bude tajemný pachatel chycen dříve, než udeří znovu. (Pochopitelně se také obáváme, že by to mohl být někdo velmi blízký… někdo, kdo přijde se sekyrou za zády, aniž by nás napadlo jej podezírat a klidně mu otevřeme dveře.)

Chladný odstup posilují zvolené jazykové prostředky. Jungstedtové jazyk je strohý až úsečný. Nepotkáme zde opisy, autorka není na procházce a nekochá se krajinou. Na straně druhé opakuje dosavadní nasbíraná "data" o jednotlivých případech. To je pro navození reálnosti vyšetřování logické, ale v tak útlé knize může působit poněkud nadbytečným dojmem. Snad proto, že už už chceme vědět něco nového, chceme znát vraha, nebo alespoň důvod, jak a proč vybíral své (zdánlivě náhodné) oběti.

Všichni ubližují všem

Rozkrývat detaily zápletky a nepoškodit přitom možný čtenářský zážitek nelze, zabývat se psychologizací postav prakticky však také ne. Jediný významnější prostor zde dostává Emma a novinář Johan, skrze něž se podrobněji nahlíží na křehkost partnerských vztahů a na krizi v manželství. Ostatně, ačkoliv Jungstedtové jde primárně o budování napětí, nejen díky ozřejmění vrahovy motivace pojmenovává všudypřítomné společenské zlo – nemocné vztahy, nenávist či chlad, apatie nebo nezdravá závislost. Líbí se mi, že Jungstedtová tento problém – stejně jako násilí na ženách (ale de facto také mužích) pojmenovává bez zbytečného patosu a agrese, na rozdíl od Stiega Larssona a jeho Milénia.

Když už však padlo porovnání s Larssonem, vyvarujte se očekávání bohaté struktury vyprávění a niternějších pohledů na postavy. Jungstedtová napsala jednohubku, která výtečně "šlape", ale nemá v úmyslu být něčím víc, než kdysi například Agatha Christie. Pokud k Neviditelnémupřistoupíte s prostým úmyslem se bavit napětím, kniha vás nezklame.

Recenzia: Mari Jungstedtová - Neviditelný

The Zeitung, 16. dubna 2012, autor: Juraj Hladký

Tridsiatnička Helena sa zobudila do skorého, studeného a hmlistého rána nielen vonku, ale aj v sebe. Bolo jej zle. Opuch z hornej pery už našťastie zmizol. Predchádzajúci večer dopadol nedobre. Párty pre pár blízkych priateľov z mladosti skončila žiarlivým výbuchom jej priateľa.

Potrebuje si v hlave ujasniť, ako ďalej. Zobrala psa vyvenčiť na zahmlených piesočných dún. Krátko na to sú obaja mŕtvi. Nájdu ju nahú, s hlbokými ranami sekerou a s jej nohavičkami v ústach. No nebola znásilnená.

Gotland, veľký, trochu ospalý ostrov v Baltickom mori, je medzi Švédmi obľúbená letná dovolenková destinácia. Tak beštiálnu vraždu by tu nikto nečakal. Kriminálny komisár Anders Knutas a jeho podriadení sa nemajú skoro ničoho chytiť. Prácu im sťažuje televízny reportér Johan Berg. Pozná dôverné detaily o vyšetrovaní od tajomného informátora. No ešte viac im to sťaží druhá nohavičková vražda.

Pôvodne žurnalistka Mari Jungstedtová (1962) napísala “Neviditelný” ako svoju prvotinu v roku 2003. Je síce severanka, ale nedá sa povedať, že by bola svojím štýlom typickou predstaviteľkou škandinávskej vlny detektívky. Nepíše obsiahlo, jej postavy nie sú psychologicky komplikované a nerieši závažné celospoločenské problémy. “Neviditelný” je snáď až puristická detektívka. Vražda sa objaví rýchlo, autorka sa nezdržuje a čtivo posúva dej a vyšetrovanie ďalej. K premýšľaniu, kto a prečo vraždil, pomáhajú krátke flashbacky vraha samotného.

Na knižke je trochu vidieť, že sa jedná o debut. Niektoré časti sú nevybalansované. Napríklad manželke komisára sa venuje o niečo viac priestoru, než sa pýta. Táto postava pritom nijak nezasahuje do deja. Niekde schéma trčí až príliš a niektoré fakty sa objavujú ako Deux ex machina. V dialógoch cítiť istú strojenosť. Vyústenie deja mi príde ako uponáhľaná, až kŕčovitá snaha o efektnosť.

“Neviditelný” je prvou zo zatiaľ deviatych detektívok odohrávajúcich sa na Gotlande. Úspech u čitateľov dáva tušiť, že autorka sa časom vycibrila a je snáď právom označovaná za “kráľovnú švédskej literatúry”.

Kniha vychádza 19. 4. vo vydavateľstve Kniha Zlín.

Ten, kterého nevidíš (recenze)

Annacharlotte.posterous.com, 16. dubna 2012, autorka: Anna Charlotte

Mari Jungstenová - Neviditelný

- poprvé román vyšel v roce 2003
- autorčina prvotina
- vražda ženy na pláži na ostrově Gotland
- kalhotky v ústech
- oběť rozsekaná sekyrou
- podezřele snadný podezřelý

Kniha nemá výrazného hlavního hrdinu, někoho jako Mikael Blokvist nebo Harry Hole. Střídají se vyprávění z pohledu různých osob (včetně samotného vraha), do jejichž nitra sice nahlédneme, ale nedohlédneme dál než na kraj, většina věcí je jen naznačena a pro nějaké psychologické prokreslení postav není místo (a vlastně to ani není potřeba). Komisař Anders Knutas (který nás bude provázet dalšími autorčinými romány) nedostává výrazně větší prostor (navíc je úplně obyčejný, příjemná změna!).

Kniha se čte poměrně rychle, na jeden dlouhý zimní večer je tak akorát, nebude vás zdržovat popisnými pasážemi nebo složitými větnými konstrukcemi. V knize vlastně není nic navíc.

Nepřirozené dialogy, které se ve většině případů odehrávají formou otázka - odpověď (můžeme vinit autorčino žurnalistické pozadí?), a posouvání děje stylem "někdo zapomněl při výpovědi něco říct" dojem ze čtení ale trochu kazí. A nejslabší moment nastane, když zhruba v půlce knihy vám autorka naservíruje vraha - ve chvíli, kdy policie ještě tápe. Nemohla ještě pár (desítek) stránek počkat?

Nakonec ale autorka dovede průměrnou severskou detektivku do poměrně napínavého finále, <spoiler> kde se propojí do té doby zdánlivě nesouvisející vedlejší linka nevěrné Emmy s vyšetřováním vraždy </spoiler>.

A ano, těším se na další "díly".

Děkuji za reading copy Knize Zlín.

Mari Jungstedtová: Neviditelný

Neoluxor.cz, 13. dubna 2012, autor: Tomáš Fojtík

Ostrov Gotland – zima, chlad a samota. Mladá žena venčící psa na pobřeží. Noc skončila nepovedenou párty, která vyústila v partnerskou hádku. A vrah. Vrah, jakého ostrov ještě nezažil. V ústech zavražděné mladé ženy policie nachází její vlastní kalhotky. Pátrání po neviditelném vrahovi začíná. Není se čeho chytit, stopy téměř žádné. A vrah rozhodně ještě neřekl své poslední slovo. Ostrov Gotland právě prožívá svou krvavou epizodu.

Mari Jungstedtová je ve své rodné zemi známou a populární autorkou, my – čeští čtenáři – se s její knihou setkáváme poprvé. Narodila se v roce 1962 a než napsala svůj první román (v roce 2003 - jedná se právě o knihu Neviditelný), živila se jako novinářka a moderátorka (žurnalistiku ostatně i studovala). V současnosti se plně věnuje literatuře, kriminálních románů napsala už devět a plánuje další. Bývá nazývána „královnou švédské literatury“ – po celém světě se už prodalo kolem tří milionů výtisků, v 15 jazycích.

První, co vás zaujme, je úsporný styl vyprávění. Neviditelný je rozsahem zhruba poloviční oproti knihám například Joa Nesbøho nebo třetinová v porovnání s Číňanem Henninga Mankella, ke kterému je její styl občas přirovnáván. Jungstedtová neplýtvá slovy, a nepotřebuje pět stránek, aby popsala místo, situaci a scénu knihy. Její kniha je definicí čistého krimi příběhu, bez jakýchkoliv přesahů jinam. V recenzích bývá připomínána Agatha Christie. To je určitě hodně silné přirovnání, ale ne nepatřičné. Jungstedtová umí příběh podat stručně a efektně, jak bylo zvykem v době klasické anglické detektivky

Slabším místem jsou dialogy, které „šustí papírem“. Při vědomí, že se jedná o její literární debut to je slabina, kterou můžeme knížce rádi odpustit. Protože vše ostatní je takové, jaké čekáme. Napínavé, tajemné, čtivé a děsivé. Mari Jungstedtová v líčení některých detailů vraždy zvedla hozenou rukavici a vyrovná se tak podobným pasážím z pozdějších knih právě Joa Nesbøho, který své čtenáře rozhodně nešetří.

Na ostrově Gotland se odehrává kniha, díky které stále ještě můžeme vědět, že severská literární scéna má hodně co nabídnout.

Mari Jungstedtová: Neviditelný (recenze)

ŽivotopisyOnline.cz, 9. dubna 2012, autor: Marcel Kupka

V úterý 5. června se to na Gotlandu stalo. I když stalo. Tohle slovo jen stěží vypovídá něco o tom, že na turisty oblíbeném ostrově řádil vrah.

Jako první objevil psa. Erik Andersson, třiašedesátiletý invalidní důchodce z Eksty ve vnitrozemí ostrova, nyní na návštěvě u své sestry ve Fröjelu. Chodívali společně se sestrou každý den na dlouhé procházky okolí pobřeží. Bez ohledu na počasí, tedy i dnes, v takovém zamlženém dni. Dnes s ním ale sestra nešla. Jen nachlazená a kvůli silnému kašli zůstala raději doma.

Erik se rozhodl i přes to vyrazit. Po společném obědě, rybí polévce a brusinkovém koláči, který sám upekl, si nazul holiny, oblékl větrovku a šel.

Na lukách i polích po obou stranách úzké štěrkové cesty bylo docela jasno. Ranní mlhová pokrývka se rozplynula. Vzduch byl chladný a vlhký. Upravil si čepici a rozhodl se sejít dolů k vodě. Štěrk důvěrně křupal pod nohama. Od pastvy k němu vzhlédly černé ovce, když procházel kolem. Na staré zrezivělé brance dole, kde končí les, seděly vedle sebe tři vrány. Když se přiblížil, naráz s dotčeným krákáním vzlétly.

Právě chtěl zase sebou zavřít zrezivělou petlici, když zavadil pohledem o cosi divného na kraji příkopu. Vypadalo to jako nějaká část zvířete. Přikročil blíž a předklonil se. Byla to tlapka a byla zakrvácená. Na králíka příliš velká. Mohla patřit lišce? Ne, srst pod krví byla černá.Pohledem sledoval krvavou stopu. O kousek dál uviděl velkého černého psa. Ležel na boku s otevřenýma očima. Hlavu měl vytočenou v divném úhlu a srst zcela zbrocenou krví. Ocas byl uprostřed toho krveprolití nápadně huňatý a lesklý. Když přistoupil blíž, viděl, že pes má useknutou hlavu. Byla téměř úplně oddělena od zbytku těla.

Udělalo se mu špatně a musel se posadit na kámen. Těžce dýchal, ruku si držel před ústy. Srdce bušilo v strašlivém tichu jako zvon. Po chvíli se unaveně zvedl a rozhlížel se kolem. Co se tady stalo? Nestačil se ani zamyslet a jeho zrak padl na ni. Mrtvá žena tam ležela částečně zakrytá větvemi. Byla nahá. Tělo pokryté velkými krvavými ranami, jako od sekyry. Tmavé vlasy spadly do čela a rty ztratily veškerou barvu. Ústa měla napůl otevřená, a když se odvážil o něco blíž, všiml si, že mezi rty je vidět kousek nějaké látky.

Vyšetřování případu se ujímá komisař Knutas. Hlavním podezřelým je přítel oběti, večer před vraždou ji při žárlivé scéně fyzicky napadl. Popřít to nemůže, výměně názorů, která skončila škrábanci a roztrženým rtem, bylo přítomno několik svědků. Když policie nalezne vražednou zbraň (ano, opravdu je to sekyra), na které jsou jeho otisky, považuje Knutas případ za vyřešený stejně jako televizní reportér Johan Berg, který přijel o případu natočit reportáž ze Stockholmu.

O několik dnů později je na hřbitově ve Visby nalezeno tělo druhé oběti. Původní podezřelý vraždit nemohl, byl ve vazbě. Vyšetřování začíná od začátku. Mladá žena, vzorná matka a manželka. Proč byla ubodána? Vražedná zbraň je jiná, ale Knutas je přesto přesvědčen, že obě vraždy souvisí. Pojítkem je kousek látky, který měly oběti vloženy do úst. Kousek kalhotek, které jim nepříčetný vrah strhnul z těla. Na ostrov se vrací také Johan Berg. Policista i novinář jdou každý svou cestou, přitom ale oba za stejným cílem – kdo vraždí a proč?

Policie i investigativní novinář si musí cestu k vrahovi najít sami, čtenář to má (zdánlivě) jednodušší – do děje jsou vsunuty kurzívou psané části, které evidentně mluví hlasem vraha. Neznámého vraha. Čtenáři postupně začne svítat, hlavní hrdinové nejsou pozadu…

Neviditelný je dobrá detektivka. Napínavá. Ale… v posledních pěti týdnech jsem měl možnost přečíst tři krimi příběhy – Sestru Rosamund Luptonové, Box 21 autorské dvojice Anders Roslund a Borge Hellström a Neviditelného. A ať už jsem jakkoli spojen s nakladatelstvím Knižní klub, který první dvě knihy vydal, nestranně říkám, že Neviditelný mi sedl nejméně.

Sestra, která se na začátku tváří jako „román pro ženy“ má naprosto originální zápletku a pointu, která čtenáři nadlouho utkví v mysli, Box 21 je hodně drsný příběh, ve kterém se litevská prostitutka ve Stockholmu rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou. Také Neviditelný je skvělá detektivka, bezesporu, ale ten závěr. Ten závěr! Moc americký. Závěr Neviditelného se mi nelíbil. K poslední oběti vrah nepřistupoval stejně jako k těm předchozím a autorka to vzala všechno tak trochu zkratkou…

I přes tento nedostatek Neviditelného doporučuji, pokud patříte mezi svižné čtenáře a čtenářky, za jedno odpoledne knihu zvládnete a pokud hltáte vše „severské“, bude se vám líbit.

Mari Jungstedtová je další z hvězd severské detektivky, která se k českému čtenáři dostává poprvé. A s velkým zpožděním. „Novinka“ Neviditelný vyšla ve Švédsku už v roce 2003 (anglicky pak v roce 2006 jako Unseen). Dobrá detektivka ale nestárne a zaplaťbůh, že se nakladatelství Kniha Zlín rozhodlo Mari Jungstedtovou na český knižní trh přivést. Pane Turňo, vřelé díky:)

Kniha Neviditelný vychází 18. dubna 2012 v naklada­telství Kniha Zlín v překladu Karolíny Kloučkové.

Mari Jungstedt, Neviditelný: detektivka, jaké já rád (recenze)

Tady je Markovo, 9. dubna 2012, autor: Marek Lutonský

Jedna vražda, druhá vražda... Na ostrov Gotland, kde se žije pomaleji než za vodou v mateřském Švédsku, to je víc než dost. Policie pátrá a kalhotky v puse zaujmou i televizi, jejíž reportér se kriminalistům plete do řemesla. Neviditelný od Mari Jungstedt je klasická detektivka, kterou můžeme kvůli módě klidně nazvat severskou, ale vystačí si i bez tohoto přívlastku.

Neviditelný v češtině zatím nevyšel, Kniha Zlín ho chystá na polovinu dubna. Titul jsem měl k dispozici v rámci tzv. reading copies, které nakladatel poskytl vybraným blogerům. Stejně jako nedávno u Nesbøova Spasitele jsem četl díky tomu, že vy teď čtete tohle.

Ať se hlavně něco děje

Mám rád knihy a především detektivky, kde se autor nezdržuje s podrobnými psychologickými profily každé postavy. Místo plácání mě zajímá děj; fakta místo pocitů. Takže za to, co Jungstedt a jejímu Neviditelnému vyčítaly zahraniční čtenářské recenze, jsem já naopak velice rád.

Ani trochu mi nevadí, že postavy nebyly do detailů prokreslené, že se u některých nedokázala rozvinout jejich osobnost. Na první vraždu je nejlepší doba do desáté stránky a potom má hned následovat vyšetřování a zápletka. Nechci žádnou filozofii, psychologii ani obrazy duše.

Osm knih, ale zatím jen jedna česká

Neviditelný se mi líbil. Autorka jde bez dlouhých řečí a úvah hned k věci, neplýtvá místem zdlouhavými vysvětlujícími odbočkami. Dokonce i vztah mezi postavami, který zpočátku hrozil jen romantickou vložkou, má smysl a cíl.

Kniha se rozjíždí čím dál rychleji a toto tempo jí vydrží až do konce. Kdo za vším stojí, jsem zjistil téměř v okamžiku, kdy to prozradila sama autorka. K přemýšlení vedou krátké „flashbacky“ – několik vyznačených odstavců, které se tu a tam objeví mezi kapitolami. Postupně zjistíte, že... ale to si nechám pro sebe.

Na většinu logických nedostatků jsem zpětně v knize našel odpověď. Už mi vrtá hlavou jen to, jak je možné, že ho na jednom místě nepoznala. A moc se mi nelíbila berlička v podobě tajného informátora, který se několikrát vynoří, dá novinářům tip a opět zmizí.

V sazbě knihy mě zaujalo mě nezvyklé vyznačování přímých řečí: žádné uvozovky, před odstavcem je jednoduše pouze pomlčka. Všiml jsem si toho přitom až za polovinou, takže to funguje.

A ještě jedna věc se mi líbila: slovníček na konci knihy, který pomáhá s výslovností švédských vlastních jmen. Škoda, že jsem o něm nevěděl a nepřečetl si ho hned na začátku.

Mari Jungstedt napsala už osm knih, ve kterých je hlavním hrdinou komisař Anders Knutas. Tato první vyšla ve švédštině už v roce 2003. Tak kde to vázne? Chci další!

––––––––––––

Neviditelný na mapě

Při čtení mi ani nepřišlo, že kniha je plná odkazů na konkrétní místa na Gotlandu nebo ve Stockholmu. Začal jsem si ale potom na mapě hledat, kde je Gotland a město Visby, kde ostrov Fårö... Znovu jsem listoval knihou a skončil s několika desítkami míst uložených ve vlastní mapě v Google Maps. Některé věci mi došly až poté, co jsem si je takhle geograficky zařadil.

Mapa nejvíc řekne těm, kteří už knihu četli. Jestli Neviditelného ještě nemáte, tak se na niklidně podívejte, protože děj neprozradí a poznámky si potom asi při čtení nevybavíte. Snad jen pokud jste právě začali číst, s kliknutím raději počkejte. Nebo se dívejte jen na data ke kapitolám, které jste dočetli – místa jsou v seznamu řazená podle toho, jak se objevují v knize.

Je to na vás. Kdo chce, může se na mapu podívat.

Některá místa v byla popsaná úplně přesně, u dalších jsem musel víc pátrat a třeba si spojovat indicie v různých částech knihy. Autorka si nikde nevymýšlela, teď lze klidně udělat okružní jízdu Gotlandem po stopách kalhotkového vraha.

Tři mapové postřehy:

1. Mari Jungstedt ani jednou neprozradila, kde žije hlavní hrdina, kriminalista Anders Knutas. U každé jiné důležité osoby přitom vždy popisovala, kde se právě pohybuje.

2. Jednou byla zmíněna přesná adresa včetně čísla. Kdo asi bydlí v tomto domku na Gullvivegränd 38 v Hässelby? Viz obrázek ve Street view (je to nejspíš ten červený vzadu za garáží).

3. Zaujalo mě, že novinář Johan Berg žije ve Stockholmu jen pár ulic od rodin dvou dalších hlavních postav. Autorka to nijak nevysvětlila a v příběhu to nemá žádnou souvislost. Proč ho v celém velkém Stockholmu ubytovala právě tady?

Neviditelný

Inflow.cz, 8. dubna 2012, autorka: Kateřina Hošková

Opět jsem měla tu čest si přečíst dříve než většina ostatních reading copy knihy od Knihy Zlín a opět jsem nelitovala času, který jsem knize věnovala. Jedná se o další z řady severských detektivek, tentorát Neviditelný od Mari Jungstedtové. Dneska ve vlaku jsem málem zapomněla vystoupit, jak jsem se nemohla odtrhnout, zbývalo mi už jen pár stránek.

Co mi na Neviditelném udělalo největší radost je, že jde o klasickou detektivku a la Agatha Christie, kdy na začátku knihy máme vraždu, seznámíme se postavami, probíhá vyšetřování, postupně jsou nám předkládány stopy a nakonec odhalíme vraha. Na malém švédském ostrově Gotland je nalezena mrtvola ženy, která na ostrov přijela ze Stockholmu na návštěvu známých. Nahé tělo je poseto ranami sekyrou a v ústech jsou nacpány ženiny vlastní kalhotky. Vyšetřování se ujímá místní policejní jednotka v čele s detektivem Knutasem, kterému brzy dojde, že případ nebude jen tak ledajaký a začíná se mu pěkně kouřit z hlavy. Případ se totiž brzy stává středem pozornosti všech švédských médií a veřejnost hladoví po odhalení vraha, hlavně také proto, že nezůstane jen u jedné vraždy a zdá se, že na Gotlandu mají sériového vraha.

Knížka je psána poměrně dost svižným tempem, nezdržuje nás sáhodlouhými detailními popisy a rychle nás vtahuje do děje. Autorka v příběhu nepopisuje stroze jen vyšetřování zločinu, ale snaží se postavám dát lidskou tvář tím, že nás seznámí s jejich soukromými životy a trápeními a nedrží se jen jedné dějové linie. Kromě komisaře Knutase poznáme i novináře Johana, reportéra kriminálních případů, jež do vlastního vyšetřování dá více než jen svoji profesionalitu a především záhadnou (nicméně po krůčkách se odhalující) postavu vraha, a nakonec nám všechny linie zapadnou přesně do sebe a těsně před tím, než sami detektivové odhalí pravou totožnost vraha, víme to už i my, čtenáři.

Neviditelný je poctivá detektivka, která je skvělým společníkem na slunečné odpoledne na pláži i na zimní večery ke krbu. Nebudete se nudit ani vteřinu. Zajímavou tečkou je malá lekce švédštiny v podobě seznamu použitých vlastních i místních jmen s přepsanou výslovností.

Doufám, že moje recenze alespoň trochu vyhovuje návodu Jak napsat dobrou recenzi:-).

Kalhotky, berušky a Gotland

Nofreeusernames.posterous.com, 8. dubna 2012, autorka: Olga Biernátová

Švédský ostrov Gotland je vcelku poklidné místo, turisty vyhledávaná destinace, kraj provoněný solí a zamořeným beruškami. Místní policejní oddělení sídlí v ošklivé budově bez klimatizace a má jen 12 členů. Málokdy se tu něco děje. A pak se něco pokazí. Na jedné pláži u Fröjelu je nalezena mrtvá žena. Nahá, zabitá sekyrou s vlastními kalhotkami nacpanými v ústech. A v horkém létě nebude (a není) první obětí. Komisař Anders Knutas [Andrš Knýtas] tuší, že najít vraha nebude jednoduché, je totiž téměř neviditelný, stejně jako byl celý svůj život.

Pokud sáhnete po knize Neviditelný švédské autorky Mari Jungstedtové, nečekejte víc, než skvělou detektivku. Možná jsme poslední dobou trochu rozmlsaní komplikovanými hrdiny jako je Harry Hole nebo Lisbeth Salander, možná jsme zklamaní, když nám severská krimi nepřinese navíc nějaký ten šťavnatý společenský problém, možná jsme už zapomněli na to, jak příjemná je prostě jen dobrá zápletka a kvalitní detektivka ve stylu Agathy Christie. Taky jsem byla zklamaná, když jsem zjistila, že policajti na Gotlandu jsou vcelku normální lidé bez superschopností a oběti vedou vcelku běžné životy bez extra špinavých tajemství. Harry Hole je chybující alkoholik neustále porušující pravidla, Anders Knutas je normální policajt s milující rodinou, který žije vcelku zdravě, jedná velice férově a podle pravidel (na začátku jsem si ho představovala jako mladšího Petera Falka - hrál slavného Columba - než zhruba v třetině knihy dal pár bazénů, což mi k němu trochu nesedělo a umazala jsem si v představách lenivý pupík). A tak to má být! Je čas si oblíbit taky normální lidi a přestat očekávat, že každá současná detektivka musí mít alespoň trochu úchylného nebo asociálního hrdinu.

Neviditelný nám nabízí zcela reálnou situaci, s reálnými postavami a s reálnou zápletkou. Tento příběh patří mezi ty, které se opravdu mohly stát! Navíc mu přičtěme k dobru rychlý spád. Děj vás ani chvíli nenudí, můžete si odškrtnout příjemné vtažení do děje i celého vyšetřování a neustálé opakování důkazů a zjištěných faktů vám dá pocítit, jak se takový vyšetřovatel asi cítí, když si pořád dokola v hlavě omýlá, co se to sakra stalo a jak to do sebe (ne)zapadá. Styl psaní není zrovna filmový, připadá mi spíše fotografický. Při čtení jsem jakoby cítila cvakání policejních foťáků na místě činu a v hlavě mi běžel děj v obrázcích. To ty rychle po sobě jdoucí krátké věty. V knize není ani slovo navíc.

Hodně se mi líbily pasáže, které přibližovaly myšlenky vraha. Pomohlo mi to pochopit, proč jedná tak, jak jedná. Je to maniak a je fajn celou dobu vědět proč.

Knihu v půlce dubna vydává Kniha Zlín a později se dočkáme také e-knihy! Ukázka z knihy

Těším se na další díl s názvem Této tiché noci. Konečně bude na Gotlandu pěkně zima (netajím se tím, že mě severské detektivní léto moc nebere).

Neviditelný vrah v uspokojivé detektivce – Mari Jungstedtová: Neviditelný

Sibiřanka diktuje, 7. dubna 2012, autorka: Marie Grafová

Maminka mi vždycky říkala, abych si vzala pěkné prádlo, kdyby se mi něco stalo a já musela do nemocnice. Po přečtení Neviditelného si rozhodně budu brát pěkné prádlo, kdyby mě někdo zabil a policie mě našla s kalhotkama v puse.

(Mami, dělám si srandu.)

Atributy Neviditelného: Severská detektivka, sériový vrah, zajímavý motiv, přemýšlivý vyšetřovatel, krátká lovestory. Kdo má obecně rád detektivky a vyhledává ty s jasnou, logickou zápletkou, může přeskočit zbytek recenze a rovnou si předobjednat vlastní výtisk.

A teď vy ostatní…

Můj dojem z knihy je něco jako positioning osobního účtu u Ery: „Je to jen obyčejný účet. Ale má vše, co jste chtěli.“ Je to čistokrevná detektivka, bez kulturních narážek, sociologických studií a všelijakých vsuvek. Nečekejte druhého Larssona, těšte se na novou Christie.

Mladá žena se na večírku pohádá se svým přítelem, druhý den ráno je nalezena brutálně zavražděná. Jiná žena v baru flirtuje s cizím mužem, druhý den ráno je nalezená, hádáte správně, brutálně zavražděná. Třetí žena o samotě vyrábí hliněný džbán, druhý den ráno… Spojuje je něco? Nebo někdo? Kdo je vrah a jaký má motiv? A proč mají všechny tři ženy pusu zacpanou vlastním spodním prádlem? Komplikovaný příběh rozmotávají policejní vyšetřovatel spolu s televizním reportérem; každý z jedné strany, až se nakonec setkají nad posledním uzlíkem.

Jungstedtová píše úsporně; používá krátké věty a neříká víc, než je nutné. Vyhovuje mi svižné, hutné vyprávění bez zbytečných okecávaček. Dialogy bohužel trochu pokulhávají, jsou šroubované, jako by vypadly z rozhlasové hry (možná je to zásluha překladatelky). Naštěstí jich je v knize jen několik.

– Je fantastická, vydechl a otočil se k Peterovi, který šel těsně za ním s kamerou na rameni.
– Dlouho jsem neviděl krásnější ženu, souhlasil kolega. Kouzelný přízvuk. A ty oči. A tělo. Jsem ztracen.

Neviditelný je čtení na jedno dlouhé, deštivé odpoledne. Milovníci komplikovaných, mnohovrstevných příběhů budou trochu zklamaní, vášniví detektivkáři ze staré christiovské školy budou spokojení.

Děkuji Knize Zlín za zaslanou reading copy.

MARI JUNGSTEDT – NEVIDITELNÝ

Miklasova.eu, 5. dubna 2012, autorka: Barbora Miklášová

V švédskom kráľovstve detektívok bola korunovaná ďalšia kráľovná. K tróniacim spisovateľkám ako Åsa Larsson, Helene Tursten a Camilla Läckberg sa pridáva Mari Jungstedt.

Mari sa narodila v Štokholme v roku 1962. Leto trávi na Gotlande odkiaľ pochádza jej manžel a kam zasadila aj dej detektívok s komisárom Andersom Knutasom. Už prvá s názvom Neviditelný(orig. Den du inte ser) si získala svojích fanúšikov. Do dnešného dňa vydala osem ďalších kníh, posledná vyšla minulý rok. Českým a viac menej aj slovenským čitateľom sa predstavuje po prvýkrát vďaka vydavateľstvu Kniha Zlín, ktoré plánuje vydať aj ďalšie dve voľné pokračovania pod názvami Této tiché noci (I denna stilla natt) a Vnitřní kruh (Den inre kretsen).

Dej Neviditelný sa odohráva na ostrove Gotland v juhovýchodnom Švédsku, krátko pred začatím hlavnej letnej turistickej sezóny. Helena s manželom sem prišli za oddychom a na začiatok svojho pobytu usporiadajú večierok pre pár priateľov. Zábava sa však nepríjemne zvrtne a rýchlo skončí. Helena sa ide ráno prejsť na vzduch, z prechádzky so svojím verným psom sa bohužiaľ nevráti. Nebudem zachádzať do detailov, ale pekný pohľad na ňu ani na psa veru nebol.

Prvým podozrivým a zadržaným je Helenin priateľ Per, lenže keď nastane druhá vražda, sedí vo vyšetrovacej väzbe. A polícia musí začať od začiatku. Aj napriek veľkému úsiliu, vrah naďalej ostáva neviditeľný a voľne sa pohybuje po ostrove. Alebo vôbec z ostrova nie je? A spája vôbec niečo obete? Prečo museli zomrieť práve tieto ženy, prečo sú ich telá tak zohavené a vrah im do úst vkladá ich vlastné nohavičky?

„Na hřbitově byla nalezena mrtvá žena, řekl temně a natáhl se pro kabát.“

V knihe je aj druhá dejová línia z bližšie neurčenej doby. V neposlednom rade je dôležitým prvkom prítomnosť médií a reportérov. Obzvlášť jeden z nich má pomerne kľúčovú úlohu a dej nielen posúva, ale i objasňuje a možno trošku komplikuje.

Autorka od začiatku zvolila svižné tempo, ani na okamih nepoľavuje, práve naopak. Až dokonca vás pripúta k napínavému vyšetrovaniu a pátraniu po vrahovi. Pomerne často opakuje výsledky vyšetrovania, ale nijak to nekazí dojem z príbehu. 264 strán prečítate jedným dychom.

Ešte začiatkom roka som si myslela, že len ťažko objavím severského spisovateľa, ktorý ma strhne ako Jo Nesbø. Sklamal ma Švéd Johan Theorin, Islanďanka Yrsa Sigurdardóttir i Nemec Jan Costin Wagner, ktorého detektívky sa odohrávajú vo Fínsku. Našťastie ma v marci nadchol ďalší Švéd Mons Kallentoft a dnes môžem povedať, že k mojím obľúbeným spisovateľom, ktorých knihy budem netrpezlivo očakávať sa pridala aj Mari Jungstedt.

Vydáva Kniha Zlín, marec 2012, 264 strán, ISBN 978-80-87497-58-6, preložila Karolína Kloučková. Ukážku si môžete prečítať tu.

Neviditeľný zo severu prichádza

Jozefkuric.blog.sme.sk, 3. dubna 2012, autor: Jozef Kuric

Gotland je najväčší švédsky ostrov, pre mnohých ľudí z pevninských miest skutočná oáza pokoja. Pozornému návštevníkovi z pevniny neunikne ani ten fakt, že tento ostrov je v mnohých veciach iný, ako zbytok Švédska. Traduje sa, že aj hospodárske zvieratá tu majú inú farbu. Kým gotlandské ovce sú čierne a kravy biele, na pevninskej strane je to skôr naopak. A ešte niečo. Vraždy sú tu naozaj skôr zriedkavosťou. Od 50.rokov 20.storočia ich bolo len pár a ich hlavným motívom bola hlavne žiarlivosť a opitosť.

Po jednom víkende sa to však všetko načas zmení. Na ostrove zavládne nepokoj a strach po tom, ako náhodný okoloidúci nájde v húštine zohavené ženské telo a povedľa neho aj mŕtveho psa. Obeťou je Helena Hillerströmová zo Štokholmu, ktorá ostrov navštevuje pravidelne so svojim priateľom a ich cieľom je práve oddych a relax. Po identifikácii obete je prvým obvineným práve jej partner a jeho motívom má byť pre gotlandské kriminálne štatistiky typická žiarlivosť.

Táto vražda je však iná. Obeť bola rozsekaná sekerou, jej telo bolo nahé a v ústach mala natlačené vlastné nohavičky. Jej psovi okrem oddelenej hlavy chýbala aj jedna labka. Asi aj toto bol dôvod, prečo sa o tento prípad začali zaujímať aj média. Keď sa do troch týždňov udejú ešte dve podobné vraždy, miestnej polícii a aj celoštátnym médiám je jasné, že sa zrodil sériový vrah.

Práve takto rozohráva prvé kapitoly Mari Jungstedtová, švédska spisovateľka, autorka severského detektívneho románu „Neviditelný". Jugstedtová stvorila naozaj skvelú žánrovú detektívku, ktorú predstavila švédskemu čitateľovi už v roku 2003, a česko-slovenský čitateľ bude mať príležitosť na zoznámenie sa 15. apríla 2012, a to vďaka českému vydavateľstvu Kniha Zlín.

Práve vďaka tomuto vydavateľstvu a ich projektu „reading copies" som mal možnosť sa s týmto literárnym počinom stretnúť o čosi skôr a napriek tomu, že zatiaľ sa so škandinávskym detektívnym žánrom len zoznamujem, je možné súhlasiť s výrokom, že pokiaľ je Larsson kráľom tohto štýlu, Jungstedtová je možno jeho kráľovnou.

Napriek tomu, že sa teda jedná o špecifický detektívny žáner, v skutočnosti mi román „Neviditelný" počas čítania pripomínal klasickú detektívku. A to hlavne tým, že autorka čitateľa vťahuje do deja a vyšetrovania sprostredkovaním výpovedí zainteresovaných osôb a svedkov. Ten je tak verne sprevádzaný procesom vyšetrovania, a to nielen toho policajného, ale aj nezávislého investigatívneho bádania zúčastnených médií a novinárov, vťahovaný do prostredia kriminálnych vyšetrovateľov, ale aj do sveta po senzáciách túžiacich médií.

Autorke sa podarilo pravidelnou rekapituláciou zistených faktov a zaistených dôkazov naplniť jej pravdepodobný zámer, aby sa čitateľ akoby priamo podieľal na rozplietaní prípadu, aby sa dokonca približoval k odhaleniu možného motívu, ale aby páchateľ zostal až do samého konca neviditeľný.

Čo ešte dodať na záver, aby nebola prezradená pointa? Snáď ešte toto. Tak ako Larsson vdýchol dušu Lisbeth a Mikaelovi Blomkvistovi a Jo Nesbo stvoril Harryho Holea, tak Jungstedtová darovala knižný život detektívovi s menom Anders Knutas, ktorý chápe, že vrah nemusí byť psychicky chorý, možno stačí, že je len hlboko vnútorne zranený.

Dotaz k produktu Neviditelný

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Vražedné léto

Vražedné léto (Anders Knutas #5)

Na ostrůvku Fårö dojde k chladnokrevné vraždě muže. Nevinného otce rodiny, která v místním kempu trávila dovolenou, někdo zabil jediným výstřelem do hlavy. Uprostřed letní sezóny…

Této tiché noci

Této tiché noci (Anders Knutas #2)

Blíží se začátek adventu a na Gotlandu ztichlém v mrazivém větru padá první sníh. Je vyhlášeno pátrání po 14leté Fanny. Souvisí její zmizení s děsivou vraždou fotografa Henryho…

Temný anděl

Temný anděl (Anders Knutas #6)

Ve Visby se chystá okázalá kolaudační party nové kongresové haly. Pro organizátora úspěšné velkolepé akce architekta Viktora Algårda je to však party poslední. Druhý den je nalezen…

Vnitřní kruh

Vnitřní kruh (Anders Knutas #3)

Gotland uprostřed léta. Dvě malé dívky objeví v ohradě koně bez hlavy. Komisař Knutas se pouští do pátrání po pachateli odporného činu, brzy se ale s vyšetřováním ocitá ve slepé…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily