Náhodná smrt patriarchy | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Náhodná smrt patriarchy

Cena:
369 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-225-6
Překlad:
Lada Halounová
Datum vydání:
31. 10. 2014
Počet stran / vazba:
447/vázaná
3.50 / 123

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 229 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Náhodná smrt patriarchy

V průběhu jediného zasněženého dne dojde v Moskvě ke dvěma úmrtím. Ruský patriarcha zemře poklidně ve své posteli a chvíli poté je v zapadlém dvorku nalezen k smrti ubitý Dán Gabriel Lassen. Zdánlivě spolu tato dvě úmrtí nijak nesouvisí, ale doma v Dánsku přijde Gabrielovo dvojče Adam na podezřelé indicie, které ukazují na možnou souvislost. Při pokusu odhalit bratrovu vraždu se Adam vrací hluboko do vlastní minulosti: jeho rodiče se setkali v sedmdesátých letech v Sovětském Svazu a prožili zde dánsko-ruský milostný příběh. Dostane se však i do srdce moderního Ruska, kde se ekonomické a náboženské zájmy spojují do velké politické hry, která kromě jiného zahrnuje i boj o grónské nerostné bohatství. Je to hra, ve které se stěží odlišují přátelé od nepřátel.

Úryvek: Náhodná smrt patriarchy

Recenze: Náhodná smrt patriarchy

LEIF DAVIDSEN - NÁHODNÁ SMRT PATRIARCHY - RECENZE

Z-kultury-i-nekultury.blogspot.cz, 18. ledna 2015, autorka: Jindřiška Mendozová

Leif Davidsen je dánský spisovatel a novinář. Po studiu žurnalistiky krátce působil ve Španělsku, ale postupem se času se specializoval především na Rusko. V letech 1984 až 1988 působil v SSSR jako zahraniční korespondent pro Dánský rozhlas. Poté cestoval po nejrůznějších zemích světa, aby se po návratu do rodného Dánska a stal se šéfredaktorem zahraničního rozhlasového zpravodajství zaměřeného na oblast Ruska a východní a střední Evropy.

Své zkušenosti do dnešního dne zúročil v jedenácti špionážních thrillerech, dvou povídkových sbírkách a jednom cestopisu.

Kniha Náhodná smrt patriarchy v sobě spojuje motivy krimi, špionáže, thrilleru i klasické detektivky. A od první věty autor nezapře své novinářské kořeny – přesné popisy prostředí i zajímavá sonda do života jak ruské, tak dánské společnosti jsou velmi výrazným rysem celého vyprávění.

Příběh vypráví v první osobě Adam Lassen. Adam v Dánsku patří mezi celebrity. Je meteorolog, který se ale z pořadu o počasí vypracoval až k jakési vlastní reality show o globálním oteplování. Tu natáčí v Grónsku a z prvních stránek knihy je jasné, že v danou chvíli ho zajímá jediné – udržet se na vlně úspěchu, který mu přináší popularitu, zájem krásných žen a poměrně slušný životní standard.

Všechno se ale změní ve chvíli, kdy se Adam, který je poloviční Rus, dozvídá, že v Moskvě zabili jeho bratra-dvojče, Gabriela... Adam se vrací do Dánska a spolu s matkou, která kdysi kvůli Adamovu otci z Ruska odešla, aby se už nikdy nevrátila, odlétají do Moskvy. Podle prvních zpráv Gabriel přišel o život při náhodném přepadení... Adam ale velmi rychle začíná mít podezření, že všechno bylo úplně jinak. Dostává se do role amatérského detektiva a při pátrání po příčinách smrti svého bratra se dozvídá i celý příběh svých rodičů...

Po pomalejším rozjezdu kniha nabírá velmi příjemný spád a rytmus, z kterých už až do konce nevypadne. Napínavý příběh navíc ozvláštňuje i autorova hluboká znalost ruské reality a jeho schopnost věci krátce a výstižně popsat a pojmenovat... a to i tehdy, když jde o popisy a pojmenování, která nejsou nijak lichotivá.

V Čechách zatím Leif Davidsen stojí maličko ve stínu Jo Nesbøa, Monse Kalentoffta nebo Åsy Larssonové, když ale knihu Náhodná smrt patriarchy uvidíte v knihkupectví, neváhejte... rozhodně stojí za přečtení.

Recenze: Leif Davidsen - Náhodná smrt patriarchy

Severskedetektivky.cz, 30. listopadu 2014, autorka: Veronika Černucká

„Náhodná smrt patriarchy“ je čtivý krimi román, jehož děj se odehrává hned v několika zemích. Příběh vypráví v první osobě Dán Adam Lassen, jehož bratr byl zavražděný v Rusku. Kromě toho, že je kniha napínavou detektivkou, funguje i jako perfektní sonda do ruské společnosti. Autor si nebere servítky a jeho příběh je surový a bez příkras.

Leif Davidsen (*1950) vystudoval žurnalistiku a dlouhá léta působil jako zahraniční zpravodaj. Od roku 1984 vydal jedenáct politických špionážních thrillerů, z nichž dva byly zfilmovány. V Dánsku patří k nejpopulárnějším spisovatelům a za své knihy získal řadu cen. „Náhodná smrt patriarchy“ je jeho poslední počin, o kterém (správně) říká, že v Rusku nemá šanci na vydání.

„Náhodná smrt patriarchy“ má v sobě prvky špionáže, krimi i klasické detektivky. Příběh vypráví v první osobě hlavní hrdina, který se z donucení stane amatérským detektivem pátrajícím po vrahovi svého bratra – dvojčete. Výjimkou je pouze kapitola týkající se jeho matky. Ta se odehrává v minulosti a vypráví ji autor s objektivním nadhledem.

Adam Lassen je prototyp lehkovážného dareby k zulíbání. Lassen je typický chlap. Je ješitný, lehkovážný a závazkům se vyhýbá jako čert kříži. Nebýt jeho smyslu pro humor a sebeironii, nebylo by s ním k vydržení. A čtenáře by nejspíš na těch 440 stránkách pořádně otrávil. Ve skutečnosti vás bude bavit a stane se vaším nejlepším přítelem. Autor si naštěstí odpustil Adamovu změnu k lepšímu. Adam je cynik v cynickém světě.

Nutno podotknout, že autor mu připravil takové příhody, které by slabší povahu naprosto odrovnaly. Adam je televizní hvězda a svou zářivou kariéru si vybudoval na předpovídání počasí. My se s ním setkáváme ve chvíli, kdy na Islandu natáčí dokument s ekologickou tematikou. Stačí několik odstavců a vy zjistíte, že neexistuje nic, co by mu bylo svaté. S nadhledem a ironií přistupuje ke své rodině, ke své práci i ke všem ekologickým poselstvím. O jeho smysl pro humor a cynické nazírání ho nepřipraví ani pozdější pobyt v Rusku.

Tam odjede se svou matkou, která kdysi jako mladá novomanželka uprchla za svým manželem do Dánska. Adam hledá vraha svého bratra a jeho matka se musí vyrovnat se svou minulostí. Naprosto úžasné jsou pasáže o tom, jak to v Rusku funguje. Autorovi stačí pár vět, abyste si udělali obrázek. Je upřímný a na nic a na nikoho nebere ohledy. Současná ruská společnost je sice demokratická, ale ve skutečnosti vládnou ti, kteří tu vládli před revolucí. Tohle může být pro dánské čtenáře novum, český čtenář tu najde určité paralely s politickou situací v Česku.

Kniha se bude líbit všem, kteří mají rádi dobré detektivky šmrncnuté politikou. Muži ocení špionážní stránku, ženské čtenářky pobaví Adam a jeho vztah k matce. Kromě toho se leccos dozvíte o Rusku. A to i včetně věcí, které se většinou neříkají nahlas.

Leif Davidsen – Náhodná smrt patriarchy

Schefikuvblog.eu, 26. listopadu 2014

Jak se zdá, severské detektivky čtenáře stále přitahují, a tak na pultech knihkupců přibývají stále nové a nové tituly z tohoto žánru. Jedním takovým je i nejnovější kniha z nakladatelství Kniha Zlín Náhodná smrt patriarchy dánského bestselleristy Leifa Davidsena. Román jenž spadá především mezi špionážní thrillery, zavádí čtenáře do postkomunistického Ruska, kde i přes relativní demokracii je stále cítit silný vliv tajných služeb.

Dánský spisovatel a novinář Leif Davidsen poznal Rusko opravdu dokonale. Ještě za komunismu zde působil jako zahraniční korespondent pro Dánský rozhlas a i v současnosti se jeho novinářská činnost zaměřuje na tento region. Kromě novinařiny se ovšem věnuje i psaní a v domovském Dánsku platí za jednoho z nejpopulárnějších a nejčtenějších autorů. Od roku 1984 má na kontě jeden cestopis, řadu povídek a především jedenáct politických špionážních thrillerů, mezi něž spadá i Náhodná smrt patriarchy, o němž autor prohlásil, že by ho z důvodu cenzury nikdy nedovolili přeložit do ruštiny.

Rusko, země netušených možností, zatímco politici hrají své mocenské hry, běžní občané se konečně mohou beztrestně obrátit k bohu. Tamní pravoslavná církev má vůbec silné postavení ve společnosti, a tak když náhle zemře ruský patriarcha (představitel pravoslavné církve), dotýká se to celého národa.

Ve stejný den, je v jednom zapadlém moskevském dvorku nalezen k smrti ubitý Dán Gabriel Lassen. Na první pohled to vypadá, že se stal obětí loupežného přepadení, ovšem zranění, která mu neznámí útočníci způsobili, vyvolává řadu otázek. Ty si pokládá i jeho bratr Adam, který přijel do Ruska spolu s matkou pro bratrovo tělo. Adam přichází postupně na řadu indicií a zdá se, že Gabrielova smrt nebyla pouhou náhodou. Navíc některé stopy ukazují na jeho spojení s právě zemřelým patriarchou. Mají tyto dvě smrti nějakou souvislost? Nebo se jedná jen o shodu náhod?

Autor ve své knize rozehrává složitou hru plnou zrady, úskoků a nezodpovězených otázek. Po kratším úvodu, kdy je čtenář uveden do děje, nabírá příběh na obrátkách a roztáčí nezadržitelné soukolí událostí, které vyvrcholí v závěru knihy. Kromě moderního Ruska, kde čtenáři spolu s Adamem pátrají po vrahovi jeho bratra, se vracíme i zpět do minulosti. Konkrétně do sedmdesátých let v Sovětském svazu, kdy se v této nelehké době setkali Adamovi rodiče a prožili svůj dánsko-ruský milostný příběh.

Ač se na první pohled může zdát, že tento výlet do minulosti bude pro čtenáře lehkým oddechnutím, postupně i zde nabírají události na obrátkách a vtahují své čtenáře naplno do děje. Autor se rozhodně nebál a ukazuje tehdejší i dnešní poměry v Rusku bez jakýchkoliv příkras a nebojí se tnout do živého. Po samotném dočtení je jasné, jak to se svým prohlášením autor myslel, protože i když je v Rusku demokracie, o některých věcech se zkrátka nemluví.

Náhodná smrt patriarchy je skvělou volbou pro všechny milovníky severských detektivek, a to i přesto, že žánrově kniha patří spíše mezi thrillery. Pátrání po vrahovi s všudypřítomnou hrozbou tajných služeb v sobě skrývá atraktivní dějovou linii, která má rozhodně co nabídnout, pořádné porce napětí až po zajímavý pohled na minulost i současnost Ruska.

Dotaz k produktu Náhodná smrt patriarchy

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Jo Nesbø - box (6.-10. díl)

Jo Nesbø - box (6.-10. díl) (Harry Hole)

Dalších pět případů legendárního Harryho Holea

Policie

Policie (Harry Hole #10)

10. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Na místech, kde bylo v minulosti spácháno několik vražd, jež nebyly objasněny, jsou nalezeni mrtví policisté, kteří tyto zločiny tehdy…

Krev na sněhu

Krev na sněhu (Krev na sněhu #1)

První část diptychu Krev na sněhu od krále severské krimi. Olav je měkký jako máslo, příliš snadno se zamilovává, ztrácí hlavu. K čemu se tedy hodí? Je skvělý zabiják.

Odplata

Odplata

Jednoho podzimního odpoledne dojde v největším dánském zábavním parku Tivoli k teroristickému útoku. Sebevražedného atentátníka pustí do parku zadním vchodem nic netušící Ain…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily