Mona | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Mona (Mona #1)

Cena:
369 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-219-5
Překlad:
Karolína Kloučková
Datum vydání:
20. 10. 2014
Počet stran / vazba:
vázaná
3.58 / 254

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 219 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Mona

Eric Söderquist, stockholmský profesor informatiky, vymyslel systém, který za pomoci přenosu myšlenek umožňuje handicapovaným lidem používat internet. Jeho žena Hanna upadá do kómatu poté, co vynález svého manžela testovala. I když se to všem jeví jako šílený nápad, Eric je přesvědčený, že se nakazila počítačovým virem známým pod názvem Mona, který pustoší ekonomiku celého světa, především Izraele. A že jediný způsob, jak ji vyléčit, je vystopovat jeho tvůrce, Libanonce Samíra Mustafu, který býval předním odborníkem na počítačové viry v MIT Cambridge a jehož rodinu zabili právě agenti Izraele. Pátrání ho za dramatických a čím dál nebezpečnějších okolností zavádí na Blízký východ a izraelská rozvědka Mosad, FBI i Hizballáh střeží každý jeho krok na cestě vedoucí přes Francii a Izrael do pásma Gazy.

Debutový román Dana T. Sehlberga Mona dovedně propojuje témata vysoké politiky, mezinárodního terorismu a vědeckého pokroku v oblasti neurologie a počítačových technologií.

Úryvek: Mona

Recenze: Mona

Recenze: Dan T. Sehlberg - Mona

Severskedetektivky.cz, 2. února 2015, autorka: Petra Buriánová

Vynálezce nejsilnějšího počítačového viru na světě s názvem Mona má za úkol narušit izraelské bankovnictví. Poté jeho tvůrci nabídnou antivir, ale pouze výměnou za návrat hranic do podoby v roce 1967. Tento vir ničí bankovnictví celého světa a trápí především Hannu, která má na starosti počítačovou technologii a ochranu bankovního systému. Její manžel Eric se s tímto virem setkává také a má pocit, že jím onemocněla i Hanna, která zkoušela jeho internetový vynález. Jeho život se tak bortí jako domeček z karet. To ale netuší, že pod vším musí hledat politické komplikace a nalezení vynálezce nebude vůbec jednoduché.

„Mona! Nakazí nás všechny.“
„Miláčku, blouzníš. Zkus si lehnout.“
Pevně sevřela jeho zápěstí, nehty se mu zaryly do kůže.
„Poslouchej mě! Umřeme!“
Vypadala jako šílená. Že by jí horečka ještě stoupla? Znervózněl.“ (str. 125)

Švédský autor této knihy, Dan T. Sehlberg, je úspěšným podnikatelem v oblasti informační technologie. Je proto samozřejmé a pochopitelné, že svoji prvotinu Mona založil právě na těchto prvcích. Zkombinoval jej však s politickou problematikou a napínavými prvky ze žánru science fiction.

V díle se nachází více dějových linií a mnoho hlavních postav, ve kterých není příliš jednoduché se orientovat. Navíc autor své dílo pojal opravdu poctivě a zaměřil se na mnoho detailů, které na jednu stranu činí příběh sice reálnějším, ale zároveň je pro čtenáře poměrně náročnějším a zdlouhavějším.

„Mona byla hotová. Pomalu ukusoval z tabulky čokolády a přemýšlel o své práci. Měsíce dřiny byly za ním. Teď už musí jen nahrát virus do systému TBI.“ (str. 88)

V centru veškerého dění sledujeme společný osobní i pracovní život dvou hlavních protagonistů Erica a Hanny. Tato inteligentní dvojice se soustředí především na svůj profesní život a kariéru, ale spisovatel čtenářům odhaluje nemálo z jejich soukromého vztahu a trablů, které společně řeší.

„Byla už unavená z toho, že s jakoukoli iniciativou musí pokaždé přijít ona. I z toho, že jenom ona cítí nutnost vytahovat na světlo to, co mezi nimi nefunguje. Kde přišla k téhle roli zatrpklé ženské? Kdyby rozhodoval on, všechno by se pokaždé jen zametlo pod koberec.“ (str. 109)

Celá kniha o rozsáhlém množství stránek je rozdělena do tří hlavních částí a to, co se zpočátku zdálo jako jasné a jednoduché, se postupně zamotává v jeden komplikovaný a složitý spletenec událostí, který rozmotáte jen tím, když si Monu přečtete, a já vám ji vřele doporučuji.

Hodnocení: 87 %

Mysl napadená počítačovým virem

Klubknihomolu.cz, 8. prosince 2014, autorka: Eva Korytářová

Ani déšť nedokázal kudrnatou holčičku v tyrkysových svátečních šatech odradit od dobrodružné cesty na pole za babiččiným domem. Když dívenka v hromadě bláta našla plechového tygříka, běžela ho ukázat mamince a babičce. Nebýt toho, že se jednalo o granát z izraelské kazetové pumy, svět by o pět let později neokusil, jak chutná Monina pomsta…

Debutový román Mona od švédského spisovatele Dana T. Sehlberga nás zavede do prostředí, kde se mísí až fantaskní pokrok v oblasti výpočetní techniky a neurologie s vysokou politikou a mezinárodním terorismem. Tento nápaditý thriller s prvky sci-fi je výsledkem autorových zkušeností z oblasti IT a masmédií, jež zkombinoval se zájmem o aktuální dění a nejnovější vědecké poznatky. Román Mona, který u nás vydalo nakladatelství Kniha Zlín, je prvním dílem z připravované dvoudílné série. Volné pokračování nazvanéSinón by v originále mělo vyjít začátkem příštího roku.

Libanonský specialista na počítačové viry Samír Mustafá po pěti letech usilovné práce doladil dosud nejpropracovanější a nejničivější virus, s jakým se svět setkal. Jeho životní dílo má sloužit jako pomsta za smrt jeho rodiny, zvláště pak milované dcerky Mony, podle níž je tato počítačová hrozba pojmenována.

Ve stejnou dobu se švédskému vědci Ericu Söderquistovi podaří konečně dokončit jeho největší a také nejambicióznější projekt nazvaný Mind surf. Program, díky kterému by lidé dokázali ovládat internet pouhými myšlenkami, by mohl změnit život všem nevidomým a handicapovaným a způsobit obrovský průlom jak na poli neurologie, tak i výpočetní techniky.

Když svůj vynález vyzkouší na své ženě Hanně, netuší, jak dramatické důsledky bude tento experiment mít. Organizace Hizballáh totiž použila Monu na izraelskou banku TBI, což způsobí chaos nejen v Izraeli, ale ovlivněna je i celosvětová ekonomika. Chvíli poté, co virus prolomil ochrannou bariéru banky, se Ericova žena, jež pracuje pro švédskou pobočku TBI, připojí ke svému pracovními emailu přes Mind surf. O pár dní později skončí v nemocnici v bezvědomí…

Nejvýraznějším rysem thrilleru Mona je jeho roztříštěnost. Příběh románu je vyprávěn prostřednictvím hned několika dějových linek, přičemž každá se odehrává v jiném koutě světa. Díky tomu budete moci navštívit nejen Tel Aviv nebo Stockholm, ale i Nice, Dubaj, Jeruzalém či Pásmo Gazy. Ve správný moment se však tyto linky setkají a jednotlivé kousky skládačky se spojí do dokonalého, velmi propracovaného obrazu.

Přestože má kniha trochu pomalý rozjezd, je už od začátku patrné, že jakmile nám autor prozradí dost informací o obou projektech i o hlavních aktérech románu, začnou se dít velké věci. Sehlberg si výborně pohrává s mírou napětí, kterou postupně zvyšuje, díky čemuž se nejspíše nebudete schopni od románu odtrhnout.

Nelze opomenout ani autorovy znalosti hned z několika různých oblastí, jež v Moně skvělým způsobem zúročil, aniž by čtenáře zahltil příliš velkým množstvím informací.

Osobně se domnívám, že Mona není zcela mainstremovým románem, ale že spíše zaujme čtenáře zajímající se o informační technologii, neurologii nebo zahraniční politiku a problematiku terorismu. Pokud patříte mezi fanoušky zmíněných oblastí vědění, určitě si tento titul nenechte ujít.

Science fiction, která se může stát brzy skutečností

Neoluxor.cz, 23. října 2014, autorka: Zuzana Šumlanská

Představte si, že bychom se zítra vzbudili a mohli ovládat internet pouhými myšlenkami. Že by mohli internet používat i nevidomí a jinak handicapovaní lidé, protože vizuální podoba internetových stránek by putovala přímo do mozku jako nervový vzruch bez využití oka. Science fiction? Teď možná, ale jednou, kdo ví…

Eric Söderquist je švédský vědec, který pracuje na dokončení Mind surfu, zařízení, díky kterému je možno internet ovládat pouhou myšlenkou. Samír Mustafá je naopak libanonský expert na počítačové viry, který vytvořil doposud ten nejsofistikovanější a pojmenoval ho po své tragický zesnulé dceři - Mona. Monu použijí hizballáhští teroristé ke kyber útoku na izraelskou banku TBI, aby ji zničili a ochromili tím nejen izraelskou ekonomiku, ale prakticky celý svět.

Ve Švédské pobočce TBI shodou okolností pracuje Ericova žena Hanna. Po dokončení Mind surfu je Hanna první osoba, která systém zkouší. Za několik dní od prvního testování však dostane velmi silné migrény, ztratí paměť a nakonec upadne do kómatu. Jak tedy spolu souvisí nemoc Erikovy ženy s útokem Hizballáhu? Na tuto a mnohem více dalších otázek se snaží Eric odpovědět na vlastní pěst a bez pomoci kohokoliv dalšího.

Jak je znát z popisu děje, debutová kniha Dana T. Sehlberga Mona má několik na první pohled nesouvisejících dějových linek, které se postupem času propojí. Žánrově se kniha pohybuje na pomezí thrilleru s detektivními prvky a science fiction. Největší předností příběhu je výborně vykreslená tísnivá atmosféra, která vás při čtení nechá úplně strnout. S napětím budete očekávat, co přijde dál. Román Mona je velmi chytrý, inteligentní a do detailů propracovaný příběh. Navíc se z velké části opírá o skutečné vědecké poznatky z oblasti výzkumu mozku a IT. Úctyhodná je autorova šíře fantazie při popisování fungování Mind surfu. Pro dokreslení a autenticitu příběhu používá autor v knize také citace z Koránu.

Knihu si raději přečtou muži a ženy, kteří se zajímají o vědu, lékařství, ale také o mezinárodní politiku a otázky terorismu. V knize najdete i útržky z teorie mediálních studií apod. To vše vychází ze zájmů samotného autora Dana T. Sehlberga, který je původním zaměstnáním novinář a podnikatel v oblasti informačních technologií.

Na rok 2015 plánuje Dan T. Sehlberg vydání pokračování s názvem Sinón.

Hodnocení: 95 %

Dotaz k produktu Mona

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Sinón

Sinón (Mona #2)

Několik pacientů stockholmské nemocnice je v kritickém stavu. Nakazili se dosud neznámým, ale velmi zákeřným virem nazvaným NCoLV. Jedinou osobou, která se z nákazy uzdravila, je Hanna…

Alex

Alex (Verhœven #2)

Při únosu rozhoduje prvních několik hodin – už tak mizivá šance na přežití pak s postupujícím časem klesá prakticky k nule. Alex Prévostová, krásná, schopná a houževnatá…

Neviditelný

Neviditelný (Anders Knutas #1)

Na malebném švédském ostrově Gotlandu se blíží letní prázdniny. Helena a Per pořádají v letním domku na západním pobřeží každoroční večírek s přáteli, který končí prudkou…

Zářivý anděl

Zářivý anděl (John Corey #7)

DeMillův mrazivý a prorocký román proniká pod povrch nové studené války... a v hledáčku teroristů se znovu ocitá Manhattan.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily