Moje temné srdce | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Moje temné srdce

Cena:
289 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-234-8
Překlad:
Vladimír Piskoř
Datum vydání:
10. 02. 2015
Počet stran / vazba:
vázaná
3.50 / 347

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 169 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Moje temné srdce

Moje temné srdce je napínavý psychologický thriller o posedlosti a pomstě. Je to příběh mladého muže, který se snaží zjistit, proč jeho matka před dávnými lety beze stopy zmizela a kdo je vlastně zodpovědný za to, že v dětství osiřel. Svého otce totiž nikdy nepoznal.

Při rozkrývání střípků dvacet let zasuté minulosti Aleksi Kivi zjistí, že jeho matka krátce před zmizením udržovala vztah se svým zaměstnavatelem a dnes pohádkově bohatým podnikatelem Henrikem Saarinenem. Aleksi tuší, že tenhle samolibý nadutec má se zmizením jeho matky něco společného. Aby se k podnikateli dostal blíž a dobral se jistoty, nechá se zaměstnat na Saarinenově venkovském sídle u moře jako údržbář a domovník. Získává sice čím dál víc podezřelých indicií, ale zároveň si pátrání pořádně zkomplikuje vášnivým vztahem se Saarinenovou výstřední dcerou Amandou a konfliktem s rodinným šoférem Markusem Harmalou. Do hry také podstatně zasáhne penzionovaný policista Ketomaa, který kdysi vedl neúspěšné vyšetřování matčina zmizení a jehož si Saarinen zrovna najal jako soukromé očko. Umanutý Aleksi se ocitá na tenkém ledu, jeho původní záměry se ze dne na den rozpadnou jako domeček z karet a on sám se přestává orientovat, komu a čemu lze věřit a na koho spoléhat.

Úryvek: Moje temné srdce

Recenze: Moje temné srdce

Antii Tuomainen – Moje temné srdce

Schefikuvblog.eu, 21. března 2015

Severské země jsou pro české čtenáře v posledních letech zárukou napínavých až nervy drásajících kriminálek, při kterých slabším jedincům tuhne krev v žilách. Mezi tyto země bezpochyby patří i Finsko, přestože se k nám z tohoto státu nedostává tolik produkce, jako ze sousedního Švédska, nebo Norska, najdou se světlé výjimky. Jednou z těchto výjimek je i Antii Tuomainen, jemuž v nakladatelství Kniha Zlín právě vychází druhá kniha pod názvem Moje temné srdce.

Kromě této novinky, jež je zároveň zatím posledním autorovým románem, má Tuomainen na kontě další tři knihy. Nejznámější a zároveň nejúspěšnější je bezpochyby Léčitel z roku 2010, za níž získal prestižní cenu Vuodenjohtolanka (volně přeloženo Stopa roku) udělovanou finským Klubem přátel detektivek. Kromě psaní se ovšem živil také jako reklamní textař a kreativec. V současnosti působí především jako nezávislý redaktor, mj. pro nejčtenější finský lifestylový magazín Image.

Drtivá většina jeho knih je kritikou řazena mezi noir detektivky, přesto i Moje temné srdce v mnoha ohledech tento žánr přesahuje. Především zde není hlavním hrdinou policista, jak už je to u tohoto typu knih běžné. Ze současné produkce by se Tuomainen dal nejblíže přirovnat k vycházející švédské hvězdě Christofferu Carlssonovi. Knihy obou autorů v sobě skrývají podobné rysy, díky kterým se odlišují od běžného průměru a přinášejí svému žánru zajímavé nové prvky.

Jak již bylo řečeno, hlavním hrdinou tentokrát není žádný policista, i když i ten zde svou roli sehraje, ovšem pouze jako jedna z vedlejších postav. Tou hlavní je Aleksi, když mu bylo třináct let zmizela mu matka a i když bylo prakticky jasné, že je mrtvá, nikdy se na nic nepřišlo. Není mrtvola, nejsou stopy, není vrah. Pro policii případ uzavřen, ne však pro Aleksiho, ten nezapomíná a hlavně neodpouští.

Dnes mu je třiatřicet let a celých dvacet let touží po pomstě. Ve skrytu duše totiž ví, že vrahem jeho matky je Henrik Saarinen, známý finský podnikatel a boháč. Když se tedy naskytne příležitost nechat se zaměstnat na jeho víkendovém sídle neváhá ani minutu. Každým dnem se tak blíží konec jeho trápení a odhalení pravdy o jeho matce.

A happy wheels právě dvacetileté trápení a pochybnosti jsou nosnou linií tohoto příběhu. Od toho se ostatně odvíjí i žánrové zařazení. Moje temné srdce spadá mezi psychologické thrillery, i díky tomu se mohou čtenáři těšit na zajímavou pitvu do pocitů a myšlenek jednotlivých postav, které jsou vykresleny velmi věrohodně a tak není problém hrdinům cokoliv uvěřit.

Největší slabinou knihy tak zůstává příběh samotný, který je sice velmi dobře vystavěn a fanoušci se mohou těšit i nějaký ten zvrat, což mimochodem vyústí v překvapivé finále celého děje, ovšem na druhou stranu je také vcelku prvoplánový. Občas se tak nedá ubránit pocitu, že osud hlavnímu hrdinovi nahrává až moc, díky tomu ztrácí trochu na věrohodnosti. Na druhou stranu kniha není nikterak dlouhá a tak je jasné, že se zde nedají vytvářet nějaké složité dějové linie.

I přes toto lehké zaškobrtnutí, které sice může ubrat pár bodíků na hodnocení, jistě tuto lineárnost autorovi drtivá většina čtenářů mile ráda odpustí, protože jako celek působí kniha výborně. Krátké kapitoly, skvěle vystavěné hlavní postavy a barvité popisy prostředí dotvářejí celkovou atmosféru, která své čtenáře dokáže naplno pohltit.

Bolest řecké tragédie v severské krimi

Neoluxor.cz, 13. února 2015, autorka: Dagmar Čechová

Jestli jsou severské země plné temnoty a mrazu, Finsko to ze Skandinávie odneslo nevíce – vypovídá o tom i kniha Moje temné srdce od Anttiho Tuomainena. Vypráví totiž příběh honu za pravdou dvacet let starého případu zmizení a potencionálně i vraždy. Najít vraha nebude tak těžké – Aleksi, kterému měl zabít matku, si ale bude muset dávat setsakramentský pozor, aby při tom sám nepřišel o život!

Když mu bylo třináct, zmizela mu matka. Dnes je Aleksimu třiatřicet. Pracuje na víkendovém sídle Henrika Saarinena, známého finského podnikatele a boháče, který má zvláště úlisný úsměv a mluví výhradně v hádankách. Aleksi věří, že právě Henrik je vrahem jeho matky, jenže po dvaceti letech není hledání pravdy tak jednoduché, jak si myslel.

Jaké to je vyrůstat bez matky, která jednoho večera odjede, a pak už se prostě nevrátí? Aleksiho, hlavní postavu knihy Anttiho Tuomainena, celých dvacet let užírá otázka, kam se jeho matka poděla, proč zmizela a zda je mrtvá. Její smrtí si je jistý, teď už mu zbývá jen usvědčit vraha. Hledat ho nemusí, ví totiž s jistotou, kterou mu dodává jakýsi šestý smysl, že to byl její šéf.

Ten zvláštní šestý smysl a až neuvěřitelné štěstí a výdrž jsou asi hlavními znaky celého příběhu. Aleksi je nadpřirozeně vytrvalý, i když dostane několikrát pořádnou nakládačku. Nakonec se mu ale vše vyplatí.

Moje temné srdce sice v některých místech působí trošku nevěrohodně, protože osud jakoby hrál Aleksimu do karet. Jenže to si jen autor mistrně hraje se čtenářem, kterého dokáže takříkajíc opít rohlíkem. Připravte se, že všechny vaše teorie budou špatné, takhle nečekaný konec byste neviděli ani dalekohledem!

Tuomainen je jedním z mála finských autorů, kteří se probojovali až do našich knihkupectví. A rozhodně právem – jeho pečlivě vybudovaný příběh ubíhá vlastním pozvolným tempem. Stejně jako Aleksi nikam nespěchá, ale s jistotou se blíží k vyřešení případu. Asi si nebudete děsem kousat nehty, tento román vás ale rozhodně nechá v očekávání toho, co přijde dál.

Hodnocení: 85 %

ANTTI TUOMAINEN - MOJE TEMNÉ SRDCE - RECENZE

Z-kultury-i-nekultury.blogspot.cz, 10. února 2015, autorka: Jindřiška Mendozová

Už před nějakou dobou jsem od A. Tuomainena četla Léčitele. Knihu, která byla současně detektivkou, sci-fi i psychologickým románem. Ač nepatřím k těm, kdo by sci-fi vyhledávali často a pravidelně, v Tuomainenově případě jsem se od knihy nemohla odtrhnout.

Na Moje temné srdce jsem se tedy velmi těšila a... nebyla jsem ani v nejmenším zklamaná. Příběh třicátníka Aleksiho Kiviho, který hledá pravdu o zmizení své matky a tím také pravdu o celé své minulosti, připomíná matrjošku... Tak jako se v jedné panence skrývá další, v Tomainenově knize se ve chvíli, kdy už se zdá, že je příběh jasný a u konce, vynoří jeho další pokračování, překvapivé zjištění, které zvrátí dosavadní vývoj, další úhel pohledu na situace, které se zdály jasné, srozumitelné a přehledné.

Aleksi Kivi přichází do venkovského domu známého finského podnikatele Saarinena, protože je přesvědčený, že právě zde se ukrývá klíč k tajemství, které i po dvaceti letech představuje náhlé a nevysvětlitelné zmizení jeho matky. Opouští Helsinki, které až dosud byly jediným místem, kde kdy žil. Opouští i učitelku Miu. Navzdory tomu, že se mu zdálo, že právě s ní by možná mohl najít tolik kýžený klid. Ani jí se ale nedokáže svěřit s tím, po čem pátrá a proč, za čím se vlastně žene. Jediným důvěrníkem v jeho životě tak stále zůstává stárnoucí policista Ketomaa, který kdysi vedl případ Aleksiho matky.

Na venkově se seznamuje se Saarinenovou dcerou Amandou, zvláštní ženou, která ho současně přitahuje, ale u níž má přesto pocit, že právě před ní by měl své soukromí pečlivě chránit.

Když už se zdá, že odhalil všechno, co odhalit potřeboval, přijde poslední zvrat, který obrátí Aleksiho život doslova vzhůru nohama. A po něm další přemet, aby čtenář zjistil to, co ví často ze své vlastní zkušenosti... ne všichni, kdo se zdají být oběťmi jimi jsou a ne všichni, kdo se zdají být viníky jimi jsou beze zbytku...

Kniha má svého hlavního hrdinu, ale kromě ostatních postav je mu skvělým partnerem – díky barvitým a plastickým Tomainenovým popisům – i sama finská příroda, jejíž nálady a proměny provázejí všechny očekávané i nečekané změny a zvraty v Aleksiho životě. Ne každý má pasáže s popisy krajiny, počasí či věcí rád, ale v Mém temném srdci jsou stejně živou součástí příběhu jako sama zápletka.

MOJE TEMNÉ SRDCE

Imoox.blogspot.cz, 9. února 2015

Finský spisovatel Antti Tuomainen má na svém kontě už několik knih. V roce 2012 u nás vyšla kniha Léčitel, která autorovi přinesla doposud největší úspěch - prestižní cenu. Již 10. února 2015 u nás vychází jeho další kniha Moje temné srdce - psychologický thriller o pomstě, kde nejdůležitější je věřit sám sobě.

Pátrání na vlastní pěst

Aleksi Kivi je sirotek. Otce nikdy nepoznal a ve svých třináctých letech mu záhadně zmizela matka. Policie případ vyšetřovala, ale čím déle to trvalo, tím jasnější bylo, že brzy budou muset případ uzavřít, poněvadž nenašli žádnou stopu a navíc ani žádné tělo. Postupně se skamarádil s policistou Ketomem, kterého přemlouval, aby mu řekl k případu více informací. Sám Aleksi podezříval osobu, která by mohla být za zmizení jeho matky zodpovědná. Bohužel, Ketomaa nic neprozradil, a tak Aleksi musí jednat na vlastní pěst. Nechá se zaměstnat jako údržbář ve venkovním sídle, které patří velmi bohatému podnikateli a zároveň je i minulým zaměstnavatelem jeho matky - Henrik Saarinen.

Tři časové roviny

Celý příběh se odehrává v několika časových rovinách, i když je naším vypravěčem stále Aleksi Kivi. V roce 1993 se přeneseme do doby, kdy je Aleksimu třináct let a je pár dní před zmizením jeho matky. V roce 2003 Aleksi stále pátrá po své matce, přičemž narazí na podobný případ, který mu ještě více zvedne sebevědomí a touhu případ dokončit. A v současnosti (2013), kdy Aleksi cítí, že už je k vyřešení případu blízko.

Krátké kapitoly, výstižné dialogy a napětí po celou dobu čtení dohromady tvoří záhadný thriller, u kterého se zaručeně čtenář nebude nudit. Autor si vás získá velmi čtivým a jednoduchým stylem psaní a hlavně nepředvídatelným dějem a neočekávanými zvraty. Objevy, jenž bude Aleksi postupně nalézat, čtenáři dokáží zamotat hlavu a absolutně nebudou tušit, kdo by za záhadným zmizením mohl být. O to větší nás na konci čekápřekvapení, kde bych já, osobně, uvítala více stránek.

Moje temné srdce

Fremy.cz, 8. února 2015, autor: Jakub Vaněk

Každou další elektronickou knihou poznávám, jak těžké je oproti klasickým tištěným knihám je vyfotit. Pevná vazba v pěkném prostředí působí na fotce pěkně i pro nečtenáře, ebook nikoli. O obou se dá však dobře psát. Nejnovějším přírůstkem do mé Kindle rodiny je psychologický thriller o posedlosti a pomstě Moje temné srdce. Pro mě, s neznámým spisovatelem a mou prvotinou v tomto žánru co se týče četby knih, to byl krok do nových vod. Antti Tuomainen je Fin narozen v Helsinkách r. 1971, kde kromě vlastní tvorby přispívá jako nezávislý redaktor do nejstaršího a nejčtenějšího finského lifestylového magazínu Image.

Obálka sama o sobě není tolik výmluvná. Pokusím se trochu napovědět, co čekat od obsahu uvnitř. Zahradník není vrah. Motivem knihy je rozkrývání dvacet let staré minulosti zmizení matky Alekse Kiviho. Ten objevuje střípky pravdy vztahu matky se svým bývalým zaměstnavatelem a dnes pohádkově bohatým podnikatelem Henrikem Saarinenem. Z vlastní vůle se nechá přijmout jako údržbář a domovník na Saarinenově ranči, aby mohl svému údajnému vrahu být nablízku. Příběh by se vyvíjel v poklidu nebýt milostného vztahu s dcerou a konfliktu s rodinným šoférem. Propletenost postav se v té chvíli zamotá a do hry vstoupí ještě penzionovaný policista Ketomaa, který vyšetřoval před lety vraždu Aleksovo matky, a závistivá kuchařka. Vývoj vyšetřování se náhle ubíhá trochu jiným směrem, což přináší novou živou krev do čtecích večerů.

Dá se říci, že vyprávění Anttiho Tuomainena přiková mnohé ke stránkám poměrně krátké četby. Obliba severských autorů u nás stoupá a tak můžu posoudit, že výběr z neznámých vod nebyl nakonec tolik neprobádaný. Jistou podobnost vyprávění s například Jo Nesbøm s umem dokážu najít. Nečekali jste, že vám tu prozradím konec. Napovím, že knihu vydalo nakladatelství Kniha Zlín, tam najdete celý příběh i s jeho posledními řádky. Do zítra 9.2.2015 včetně je v předprodeji ebook s 30% slevou, hned stáhnete 1/3 knihy a druhý den dorazí zbytek. Knih ve čtečce, co se špatně ukazují na instagramu, mám více. Nebudu se proto vracet k tomuto thrilleru dvakrát, vlastně jsem to neudělal zatím nikdy. Ale už se těším až dočtu opravdový paperback Ten, kdo stojí v koutě od své kamarádky. Přeci jen to je kniha, ve které se více poznám, dokonce velmi podobně napínavá.

Recenze: Antti Tuomainen - Moje temné srdce

Severskedetektivky.cz, 6. února 2015, autorka: Lucie Ferrante

Svět je čím dál temnější místo a jediným světlým bodem je fungující partnerský vztah, rodina, nebo aspoň přátelství. Tak bych shrnula poselství dvou knih Anttiho Tuomainena, které u nás vyšly. V Léčiteli hrdina v rozpadajícím se světě zoufale pátral po své zmizelé partnerce, v Mém temném srdci se pak jiný hrdina snaží objasnit dávné zmizení své matky. Jak se dá předpokládat, atmosféra je v obou případech dosti pochmurná, což ovšem vůbec není na škodu.

Tedy škodu ve smyslu čtenářovy újmy. Ten si lebedí, zatímco protagonistovi ztráta matky změnila následujících dvacet let života v posedlost. Aleksi osiřel ve třinácti, ale ani v dospělosti se s neobjasněnou ztrátou nedokáže vyrovnat. Odhodí vztah s milující přítelkyní, aby se mohl naplno ponořit do svého plánu.

V románu hraje velkou roli intuice - Aleksi z nevysvětlitelných důvodů začne být přesvědčen o vině matčina bývalého zaměstnavatele, známého bohatého podnikatele a vydá se zjistit pravdu přímo do jámy lvové (tj. začne u něj pracovat). Nežene nás ani tak touha se dozvědět, "jak to tenkrát bylo" (i když tato možnost je samozřejmě k dispozici), jako to spíš přejeme Aleksimu. Jeho posedlost se dočká přirovnání k rakovině, on se ale domnívá, že nemá na výběr. Žene se za svým tušením hlava nehlava a např. při scéně náhodného setkání s jeho bývalou přítelkyní ho nelze nepolitovat.

Motiv třídních rozdílů, konkrétně bohatých lidí bez problémů a obyčejných lidí se starostmi, je sice uvěřitelný, ale trochu ohraný. Musí být každý bohatý člověk, který se objeví ve skandinávském příběhu, minimálně bezcitný hajzl (nebo rovnou vrah)? Ovšem neprozrazujme, konečný soud nemusí být úplně takový, jak se na začátku zdálo být jisté…

Ano, zvraty a překvapení se konají, rovněž eskapády s hřebíkovací pistolí a noži. Plusem pro mě bylo i zábavné užití ironie, kdy je dialog, při kterém se Aleksi musí držet na uzdě a přetvařovat, prokládán jeho myšlenkami. Navrch přidejme závěrečnou scénu, která nás zanechá s novým tajemstvím (i když červík tušení může samozřejmě po libosti hlodat) a dostaneme velmi solidních 80 %. Kdo navštívil Helsinky a zmínky názvů čtvrtí apod. v něm vyvolávají nějaké představy, si k hodnocení může ještě pár procent přihodit.

Hodnocení: 80 %

Moje temné srdce

Samankova.blog.idnes.cz, 2. února 2015, autorka: Eva Šamánková

Je sirotek. Otce nikdy nepoznal a o matku přišel ve třinácti letech. Touží po pravdě i pomstě. Už dvacet let hledá odpovědi na otázky. Kdo tehdy jeho matku zavraždil, a kam schoval její tělo

Severské thrillery se u nás těší stále velké oblibě a jeden z dalších, který v nejbližší době rozšíří tuto početnou „rodinku“, je titul Moje temné srdce od finského spisovatele Antti Tuomainena. Zmíněný psychologický thriller vychází 10. února 2015 v nakladatelství Kniha Zlín, a autor v něm vsází na téma, které lidstvo provází už od nepaměti. Na téma pomsty.

Hlavním hrdinou je 33-letý Aleksi Kivi, který přišel před 20 lety o matku, když se jednoho dne zkrátka nevrátila domů a nikdo ji už nikdy neviděl. Aleksi se tak stal ve 13 letech sirotkem, který začal putovat po dětských domovech a pěstounských rodinách. Policie nikdy na vysvětlení záhadného zmizení nepřišla, ale všichni předpokládají, že Aleksiho matka byla zavražděna a její tělo vrah pečlivě ukryl.

Aleksi je už dlouhou dobu přesvědčený, že ví, kdo je viníkem. Dotyčného touží z vraždy usvědčit i pomstít se mu, a tak se nechává v jeho venkovském sídle zaměstnat jako údržbář. Vypadá to, že jeho tušení je správné, protože i drobné střípky, které se pomalu dozvídá, tomu nasvědčují. Jenže… Co když je to všechno úplně jinak? Komu věřit, a před kým se začít bát?

Sunul jsem se podél zdi, a abych se dostal ke dveřím, musel jsem se protáhnout mezi dvěma autovraky. Průchod byl těsný a na zemi spousta autosoučástek, musel jsem se dívat pod nohy a to i v okamžiku, kdy jsem se měl dívat před sebe. Kovová trubka mi zasáhla bránici. Úder byl silný a já se zlomil v pase. Bolest se rozšířila do celého těla, měl jsem vyražený dech. Před sebou jsem uviděl pytlovité nohavice, jejichž konce byly zasoukané do bagančat. Vrhl jsem se dopředu.

Tuomainen vypráví v několika časových rovinách. Současnost na venkovském sídle je střídána jednak Aleksiho vzpomínkami na dobu těsně před zmizením matky, a jednak momenty předešlých deseti let, v nichž Aleksi domnělému viníkovi přicházel „na stopu“. Všechny linky se sbíhají do jedné a postupem stránek objasňují dosud neobjasněné.

Napětí provází příběh od první do poslední stránky. Zprvu kvůli postupnému skládání hlavních informací a důvodů, později pak díky nově objeveným indiciím. Kratší kapitoly, výborné dialogy a pečlivě dávkovaná malá či větší překvapení se starají o plynulý spád i napětí. Mohlo by se zdát, že krátké popisky, zdánlivě zbytečné, budou brzdit tempo, ale opak je pravdou. I ony velkou měrou přispívají k téměř hmatatelné, všudypřítomné temné atmosféře.

Tuomainen klade důraz v dialozích i zdánlivě obyčejných okamžicích, a snaží se být zcela nepředvídatelný. Což se mu daří. Navzdory tomu, že pracuje s poměrně skromným počtem postav, dokáže překvapit. A dokonce vícekrát! Otočení poslední stránky zanechává čtenáři uspokojivý pocit vysvětlení, ale i malý, dráždivý kousek čehosi nespojeného.

Moje temné srdce“ je čtivé, tajemné a napínavé. Fanouškům severské krimi by nemělo uniknout.

Moje hodnocení: 80%

Dotaz k produktu Moje temné srdce

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Odkaz na články Moje temné srdce

Dále doporučujeme

Než natáhnu brka

Než natáhnu brka

Jaakkovi je 37, když mu lékař oznámí, že nemá chřipku, ale umírá na otravu – a nemá už moc času. To člověku na dobré náladě nepřidá. A aby toho nebylo málo, když se z ordinace…

Léčitel

Léčitel

Děj románu se odehrává v Helsinkách blízké budoucnosti, kdy fatální změna klimatu přinesla do zdejších ulic kromě přívalů vody také chaos, utečence, narůstající zločinnost a…

Důl

Důl

Ctižádostivému novináři Jannemu Vuorimu se v průběhu několika zasněžených lednových dnů převrátí život naruby. Nejprve obdrží anonymní tip – jistý niklový důl na severu…

Spasitel

Spasitel (Harry Hole #6)

6. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily