Modrá světla Jokohamy | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Modrá světla Jokohamy (Iwata #1)

Cena:
349 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-576-9
Překlad:
Pavel Bakič
Datum vydání:
16. 10. 2017
Počet stran / vazba:
440 / vázaná

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 199 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Modrá světla Jokohamy

Inspektor Iwata se po těžkém životním období vrací k práci u policie a nastupuje na tokijské oddělení vražd, kde je s novou horkokrevnou kolegyní okamžitě postaven před hrůzu nahánějící případ vyvražděné rodiny. Pachatel vyňal jedné z obětí srdce, na místě po sobě zanechal tajemný symbol a vše nasvědčuje tomu, že půjde pouze o první ze série brutálních rituálů. Detektiv, který vyšetřování vedl původně, spáchal po krátké době sebevraždu a pátrání po vrahovi podrobí těžké zkoušce také Iwatovu křehkou psychiku zatíženou nejedním traumatem z minulosti.

...

„Napětí zvolna, ale neodvratně houstne. Vražda, kolem níž se zápletka točí, sice vychází ze  skutečného nevyřešeného případu, je však jen jednou z japonských záhad, jimiž se kniha zaobírá a jejichž jednoznačná řešení moudře odmítá poskytnout.“
— The Sunday Express

„Obregón navnadí čtenáře prologem a trvale jej pak ve svém vynikajícím debutu udržuje v napětí, přičemž důmyslně zkonstruovaná detektivní zápletka nebrání autorovi v hlubokém ponoru do nitra postav. Komplikovaný Iwatův případ na sebe strhává čtenářovu pozornost, ale skutečně největší předností knihy je inspektor sám: působivě rozervaný hrdina, který svým vnitřním běsům nedovolí, aby ho svedli ze zarputilé cesty za pravdou.“
— Publishers Weekly

„Spletitý děj a sympatický hlavní hrdina. Modrá světla Jokohamy jsou silný román nasvědčující tomu, že se dočkáme celé vynikající série.“
— The Guardian

Úryvek: Modrá světla Jokohamy

Recenze: Modrá světla Jokohamy

Nicolás Obregón: Modrá světla Jokohamy

Naskokjinam.blogspot.cz, 3. prosince 2017, autorka: Hana Kubíková

Mám slabost pro Japonsko. Sice neholduju mangám, ale jakákoliv Murakamiho kniha mě spolehlivě dostane do kolen. Stačí ta zvláštní jména, podivné pokrmy, které hlavní hrdinové konzumují na ulici či v bistrech bez ohledu na denní či noční dobu, k tomu trochu těch vlaků a hlavní hrdina poslouchající evropskou vážnou hudbu. No dobře, asi to úplně takhle v Japonsku nechodí, ale na mne to jako recept funguje spolehlivě. A byl to i jeden z důvodů, že jsem strávila dva dny s inspektorem Iwatou. Druhým důvodem pak byla ona trampská píseň mého dětství o Japonečce malé, co se s ní v Jokohamě v přístavu loučí námořník…:-)
Iwata je drsný chlapík. Takový japonský Harry Hole, nebo major Kuneš, který je drsnější než Krušné hory. Iwata je ale ještě temnější. Trápí ho noční můry, a to prakticky vůbec nespí, situaci nezachraňují ani vzpomínky na dětství v katolickém děcáku či zpackané manželství, o závislostech nemluvě. Tyto skutečnosti se ale vyjevují jen pomalu a postupně. Na začátku knihy Iwata po mnoha měsících v ústraní nastupuje znovu do policejní služby, do tokijského prvního oddělení. Dostane přidělenou parťačku Sakaiovou a za úkol vypátrat člověka, který vyvraždil korejskou rodinu, rodiče a dvě děti. Na místě rituální vraždy pachatel zanechal tajemný symbol černého slunce. Velmi rychle se ukáže, že nesourodá kriminalistická dvojice má co do činění se sériovým vrahem a že těch obětí bylo a bude více. Jenže co je může spojovat? Proč spáchal předchozí vyšetřovatel sebevraždu skokem z mostu? Z jakého důvodu nadřízení házejí Iwatovi klacky pod nohy? A proč zní Iwatovi neustále v uších stará písnička o světlech v Jokohamě?
Modrá světla Jokohamy jsou poměrně komplikovanou knihou. Neustále se prolínají časové roviny – současné vyšetřování a policistova minulost. V knize se nachází enormní množství postav, přičemž jejich japonská jména orientaci moc neusnadňují. Hlavní hrdina je také pořád v pohybu – stále se někam přemisťuje, žádná byrokracie ho evidentně nebrzdí a nesvazují ho ani fyzické limity. Ano, od začátku to sice schytává na všech frontách, ale ze všech zranění se dokáže rychle oklepat… Výborná je ale hlavně neortodoxní kriminalistka Sakaiová, která se s nikým dlouho nepáře:

„Sleduj, Hatanako. Požádala jsem tě, abys nám otevřel, ale kdožvíproč o tom vedeme diskuzi. Tak co kdybych ti zkusila něčím pohrozit? A pod tím něčím si nepředstavuj protokolární stížnost. Vůbec. Představ si svoji odpornou tučnou prdel, partu buzerantů, který rajcuje, když se bráníš, a blízkou budoucnost strávenou v plenkách pro seniory. Doufám, že si rozumíme, protože pochybuju, že jsou plenty ve tvojí velikosti vůbec k sehnání.“

Drsné, co? No jo, tohle není knížka pro citlivé jedince. Přesto jsou ale dialogy Sakaiové s Iwatou velmi vtipné, na rozdíl od reality, která kolem nich v poklusu probíhá. Spoustu detailů a poznámek, které dohromady s dějem tvoří působivý a stále houstnoucí koktejl. Čtenář se chce dopídit nejen rozřešení samotného případu, ale i odhalit tajemnou minulost ústřední postavy. Musím říct, že mě to bavilo, i když zápletka samotná mi chvílemi přišla trochu/hodně překombinovaná.
Autorem knihy je Nicolás Obregón (1984), autor, který vyrůstal v Madridu a v Londýně a nyní žije v USA. Pro Japonsko má podobně jako já slabost, a proto do něj umístil děj své románové prvotiny a první díl zamýšlené série s inspektorem Iwatou. Bezprostředním podnětem pro román se stal reálný kriminální případ – nikdy nevyřešená vražda korejské rodiny, o které se Obregón dozvěděl z tisku při své první návštěvě země vycházejícího slunce. Jsem zvědavá, jak se Obregónovi povede v dalších dílech. Prvotina se mu rozhodně vydařila.
Děkuji nakladatelství AlbatrosMédia za recenzní výtisk.
Hodnocení: 90%
Zdroj: https://naskokjinam.blogspot.cz/2017/12/nicolas-obregon-modra-svetla-jokohamy.html

Recenze: Nicolas Obregon – Modrá světla Jokohamy

severskekrimi.cz, 20. ledna 2018, autorka: Monika Mudrová

Nicolas Obregon procestoval kus světa a žil na mnoha místech (momentálně v Los Angeles), jeho srdce však zůstává na ostrovech Japonska. Japonská kultura mu uchránila už jako dítěti, proto také děj následujícího románu zasazuje právě tam. Při psaní Modrých světel Jokohamy autor vycházel ze skutečného případu, který se odehrál na území Japonska a doposud nebyl vyřešen.

Úvod románu je vcelku klasický; inspektor Iwata, svojský člen tokijské policie, se ještě stále úplně nevyrovnal s ranami, které mu zasadil osud, a už opět pluje v neúprosnému tempu pracovního života.

Aby moc nezahálel, přidělí Iwatovi novou posilu, inspektorku Sakaiovou, a případ.

Pachatel vyvraždil korejskou rodinu a neušetřil žádného člena. Zločin vykazuje známky rituální vraždy a Iwata se Sakaiovou brzy pochopí, že u jednoho mordu se vrah nezastaví. Vyšetřování však nemá hladký průběh, vedení si z neznámého důvodu hledá cestičky, jak ústřední dvojici případ zkomplikovat, a situaci neusnadňuje ani fakt, že předchozí vyšetřovatel spáchal sebevraždu.

Modrá světla Jokohamy zavedou čtenáře do tepajícího srdce japonské kultury, což je po plejádě severských krajin docela změna. A ne nepříjemná.

Autor opírá příběh o mocnou kostru, kterou v tomto případě představuje hlavní hrdina Iwata. Přestože se tokijský inspektor nevymyká z řady podobně postižených kriminalistů s psychickými a alkoholovými problémy, silná postava s přehršlem řízných charakteristik je něco, co čtenář v románu prostě uvítá. Je to pojistka zaručující alespoň nějaký výrazný prvek v případě, že by dějová linie postrádala chuť a vůni.

Ani ostatní postavy nezůstávají ladem, Iwatově kolegyni Sakaiové autor rovněž věnuje dostatek prostoru a inspektorka tak nezůstává svéráznému Iwatovi nic dlužná. Ač spolu naoko ústřední dvojka neladí, pod chatrným povrchem neporozumění však pulzuje harmonie a souznění.

Obregon bez váhání hází Iwatu po jeho comebacku na oddělení rovnou do vody, čímž nešetří a nezdržuje ani čtenáře. Případ rituální vraždy je optimálním startem každého románu a i v tomto případě má ozvěna startovního výstřelu dlouhý dozvuk. Krvavý zločin ruku v ruce s pestrou hlavní dvojicí jsou tak vynikajícím podkladem pro nezapomenutelnou detektivku.

Střídání časových os udržuje autor v přehledné rovině a my tak máme možnost se dozvědět zásadní fakta z Iwatova života před vraždou.

Obregonova znalost Japonska i samotného případu je pro příběh rovněž velkým přínosem. Čtenář pronikne do tajů Japonska mnohem lépe, než prostřednictvím „pouhého“ fanouška kultury země vycházejícího slunce. Obregon boří zažité stereotypy a nastoluje nová fakta a poznatky, které postrkují román výš na výsluní.

Přes všechna superlativa si však Modrá světla Jokohamy nesou i svá stigmata. Autor se nechává příběhem unést natolik, že úplně vypíná kontrolu klišé a náznaků, které bystrého čtenáře přivedou vrahovi na kobylku dříve, než ho stihne svým důvtipem dopadnout Iwata sám. Případ je sám o sobě kontroverzní natolik, že už není třeba více přehánět a zveličovat, čímž autor románu spíše škodí.

Modrá světla Jokohamy jsou však nejen okénkem do exotických krajů, ale i plynulá a záživná detektivka s dokonale pochmurným podbarvením. Díky Modrým světlům se autor ukázal v nejlepším světle a myslíme, že pro další román si získal nemalý počet čtenářů.

Zdroj: http://severskekrimi.cz/recenze-nicolas-obregon-modra-svetla-jokohamy/

Dotaz k produktu Modrá světla Jokohamy

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Levhart (paperback)

Levhart (paperback) (Harry Hole #8)

Objednejte si ke knížce i tematickou magnetickou záložku. Krásně ladí! 8. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Norským hlavním městem otřásl nález dvou ženských těl i…

Přízrak (paperback)

Přízrak (paperback) (Harry Hole #9)

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu…

Alex

Alex (Verhœven #2)

Při únosu rozhoduje prvních několik hodin – už tak mizivá šance na přežití pak s postupujícím časem klesá prakticky k nule. Alex Prévostová, krásná, schopná a houževnatá…

Krev na sněhu

Krev na sněhu (Krev na sněhu #1)

První část diptychu Krev na sněhu od krále severské krimi. Olav je měkký jako máslo, příliš snadno se zamilovává, ztrácí hlavu. K čemu se tedy hodí? Je skvělý zabiják.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily