Mimo dosah | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Mimo dosah

Cena:
299 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-093-1
Překlad:
Šťěpán Dudešek
Datum vydání:
30. 06. 2014
Počet stran / vazba:
388 / vázaná
3.57 / 251

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 179 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Mimo dosah

Po návratu z uzbeckého Andižanu, ve kterém byl svědkem vládou nařízeného masakru civilního obyvatelstva, musí americký novinář Charlie Davis řešit spoustu palčivých otázek, týkajících se budoucnosti. Má žít v klidu a bezpečí s rodinou na losangeleském předměstí a hodit tak za hlavu všechny dřívější snahy o nápravu nespravedlivého světa, nebo se vrátit do nebezpečného světa investigativní žurnalistiky a ohrozit tím ženu a děti? Může ještě důvěřovat vlastní ženě a užírat se tak pocity úzkosti, nebo ohrozit jejich manželství a snažit se vypátrat, proč je stále v kontaktu se svým bývalým milencem z Uzbekistánu? Možná by se Charlie ani nikdy nepřinutil něco podniknout, nebýt toho, že se jednoho dne jeho žena Julie nevrátí s dětma z výletu do Disneylandu…

Hank Steinberg ve svém prvním románu splétá klubko mezinárodních intrik, teroristických únosů, milostných trojúhelníků a filmových přestřelek na pozadí jednoho z největších masakrů posledních let, který se odehrál na náměstí uzbeckého města Andižan 13. května 2005.

Úryvek: Mimo dosah

Recenze: Mimo dosah

Mimo dosah nebo beze stopy?

Neoluxor.cz, 21. srpna 2014, autorka: Alena Bouchalová

Hank Steinberg... Máte pocit, že už jste o toto jméno zavadili, ale nevíte kde? Titulky televizního seriálu Beze stopy prozradí, že byl jedním ze scénáristů. O své knize Mimo dosah mluví sám autor jako o největší epizodě této televizní show, která ne nadarmo získala několik cen Emmy a Zlatý glóbus za titulní roli. Zvolila jsem opačné pořadí a po výborné zkušenosti s knihou si seženu i všechny odvysílané díly seriálu.

A tak začal konečně chápat, že byl stejný jako oni. Vlastně se vůbec nijak nelišil od bezejmenných lidí bez tváře, kteří se stanou oběťmi útoků, které naplánoval.

Charlie Davis je americký novinář, který miluje dobrodružství stejně jako jeho manželka Julie. Poslední pracovní výlet do divokého Uzbekistánu absolvoval před šesti lety a mohl při něm přijít o ženu, dítě i vlastní život. S Julií se po tomto zážitku rozhodli usadit, opustili Uzbekistán i ideály, za které bojovali, tamní známé a kamarády včetně Ališera Byka, pořídili si místo toho dům v Los Angeles, dvě roztomilé děti a začali se tvářit jako spokojená rodina. Pokud ale máte v krvi akční náboj a žili jste hlavně díky adrenalinu, není manželství, život na předměstí a každodenní rutina tak trochu nuda? Charlie se dočká ledové sprchy, když zjistí, že jeho žena si přece jen nějaké to dobrodružství dopřávala. Aby se jí zeptal, do čeho a s kým se zapletla, musel by ji napřed najít. Zůstal po ní ale jen slib, že mu “za pět minut” zavolá, opuštěné děti v autě a pohozený Kačer Donald na benzínové stanici. Charlie díky různým indiciím a vlastní intuici vytuší, že má svou ženu hledat v Uzbekistánu. Dostává tak novou možnost navázat zpět ztracené kontakty a napravit to, co nechal od minulé návštěvy nedokončené. Jenže Julie nebyla jediná, která něco skrývala.

Poslední dobou mám ve zvyku zkoumat, jestli je kniha inspirována skutečnou událostí, nebo je vše jen autorova fikce. Ani tentokrát jsem neodolala a zkusila, co zjistím o pohnutých osudech Báburova náměstí v uzbeckém městě Andižan. Až mě zamrazilo, když jsem si uvědomila, že syrový popis událostí v knize je pravdivý. 13. května 2005 bylo toto místo svědkem povstání lidu za práva a svobody a lepší sociální i hospodářské podmínky, které ale přerostlo v největší vládou nařízené krveprolití 21. století, tzv. “andižanský masakr”. Uzbecké zdroje uvádí, že událost měla na svědomí 187 mrtvých (islámských extrémistů a teroristů), podle údajů OBSE se jednalo spíše o stovky až tisíce osob (včetně žen a dětí beze zbraní).

Dnes si vezmeme něco zpět. Dnes z tohohle malého města spustíme něco, co zasáhne ty takzvané velké národy, takzvané mocnosti.

Své čtenáře si kniha rozhodně najde mezi těmi, kteří sáhnou např. po Nočním pádu od Nelsona DeMilleho. I když není tak detailně propracovaná, má nápad a zajímavé téma, navíc vtáhne do děje od první stránky. Příběh, který je místy až thrillerem, však narušuje sladká romantika. Při čtení jsem někdy zaváhala, jestli bylo záměrem napsat napínavý román, nebo čtení pro ženy. Rozhodně ale nenarazíte na rozvleklé pasáže. Konec nabírá takový spád, že nebudete chtít knihu odložit, dokud se nedostanete na poslední stránku. Zároveň je právě tato část nejvíc přitažená za vlasy a vykresluje Charlieho jako dokonalého stratéga a ocelového bojovníka, který se nebojí postavit nejlepším vojákům. U mě si proto kniha vysloužila nějaký ten mínusový bod.

Celý tým veteránů ruských tajných sil proti jednomu novináři. A ten pisálek je všechny postřílel…

Eto muž. On odnoj.

Hodnocení: 85 %

MIMO DOSAH

Fototerarium.blogspot.cz, 27. července 2014

Velké ideály... velké cíle... Snaha změnit svět... Ale jde to vůbec? A co když je cena příliš vysoká?

Uzbekistán se zmítá v rukou prezidenta Karimova, lidskost a spravedlnost jsou mu cizí, ne tak bezpráví a krutost. Charlie Davis se snaží západnímu světu ukázat tuto tvář v krutostech zmítané země, jako novinář má po ruce slova a fakta jako jedinou zbraň. Ale spolu se svou ženou Julií věří, že se jim povede situaci změnit a přesvědčit nebohé Uzbeky, aby se vládě vzepřeli. Vše se změní, když jsou při původně mírumilovné demonstraci v Andižanu téměř všichni přítomní lidé zmasakrováni. Všude je strach, hrůza, panika a smrt...

Charlie s Julií přežijí, ale strach a boj o vlastní život jsou silnější, odjedou do Los Angeles a už se neotočí zpět... Nebo také možná ne tak docela... Po šesti klidných letech spořádaného rodinného života se ale všechno mění - Julie je unesena a Charlie zjišťuje, že nic není tak jak se zdá... Musí se vrátit do Andižanu... Tam, kde to před šesti leti skončilo...

Charlie je takový hrdina nehrdina, o to sympatičtější. Není to impulzivní adrenalinový blázen, který se vrhne do prvního nebezpečí, které potká. Ale jeho žena pro něj znamená všechno a je ochoten zaplatit i cenu nejvyšší.

Příběh Vás dostane svým napětím a akcí, nebudete chtít přestat číst. Občas se může zdát, že je vše trochu přitažené za vlasy, ale protože autor dovede mísit vypjaté situace s chladnou logikou, bojem o život, nesmyslností umírání a to vše v kontextu národní a mezinárodní korupce a vypočítavosti, vtáhne Vás do děje po prvních přečtených stránkách.

Pokud by fikce měla být realitou, zamrazí Vás z toho, co se děje nejen v Uzbekistánu, ale i z toho, jak neohleduplně, sobecky a zvráceně se mohou chovat "vyspělé" západní země. Možná Vás napadne, jak byste se v dané situaci chovali Vy - ať už v kůži Charlieho, Julie nebo dalších klíčových postav příběhu.

Není to tedy "jen" honička za osvobozením ženy, ale příběh o znovunalezení vlastního já, možnosti udělat něco pro to, aby byl svět lepší a o tom, že někdy není jiná možnost, než se spolehnout jen na sebe.

Knihu jsem četla jedním dechem, na letní večery ideální četba. Jen Vás varuji - pokud se pustíte do čtení, konec přijde trapně brzy. :-)

Mimo dosah

Valar-morghulis.eblog.cz, 26. července 2014

Kniha od úspěšného amerického scénáristy Hanka Steinberga se zabývá líčením příběhu amerického novináře Charlieho Davise a jeho ženy Julie.

Poté, co oba novináři jen o vlásek uniknou smrti na náměstí v uzbeckém Andižanu (kde se skutečně roku 2005 konala demonstrace, která skončila masakrem), se rozhodnou odstěhovat do Kalifornie, kde založí rodinu. Avšak ne vše, je tak idylické, jak se zdá.

Toto dílo skvěle vystihuje věčné dilema toho, zda zůstat do konce života v pohodlí a bezpečí domova, nebo se pokusit něco změnit v jinak nespravedlivém a krutém světě, za cenu obrovského ohrožení. Jak Charlie, tak Julie stojí před touto volbou a marně se přitom snaží zmírnit odcizení, které mezi nimi vzniklo.

Věci by nejspíše zůstaly v zajetých kolejích každodenního fádního života, nebýt toho, že se Julie zaplete se svým bývalým přítelem z Uzbekistánu… a tím se roztáčí kolo plné únosů, zběsilých honiček a přestřelek i mezinárodních intrik.

Autorovi se povedlo poutavě zkombinovat teroristické a špionážní zákroky mocnářů společně s bojem o život a lásku dvou téměř obyčejných lidí. Děj má velmi rychlý spád a je doslova nabitý akcí a překvapivými momenty. Proto na vás snad z každé stránky čiší napětí, které vás, když si nedáte pozor, pohltí a už nepustí.

Kniha je rozhodně vhodná pro všechny milovníky akčních a dobrodružných filmů, své si tam však najde i běžný čtenář.

AMERICKÝ MASAKR ŽÁNRU (V UZBEKISTÁNU)

Nailacte.blogspot.de, 25. července 2014

Občas si ráda dopřeji páteční večer „po americku“. Pytlík chipsů, limonáda obsahující víc cukru než vody, pohodlný gauč a nějaký pořádný akční thriller. Dramatická scéna střídá druhou tak rychle, že citlivějším jedincům hrozí z těch záblesků epileptický záchvat, padouši se kácí k zemi přemoženi hlavním hrdinou a všude je spousta zbraní a umělé krve. Ale může styl amerického akčního filmu fungovat v knize? Hank Steinberg se pokusil dokázat, že ano a svůj thriller napsal ve stylu americké filmové akční tvorby. Jako úspěšný filmový a seriálový scénárista měl k tomuto stylu psaní nejlepší předpoklady. A skutečně se mu podařilo napsat zábavnou knihu plnou efektů. A prodat filmová práva Paramouth Pictures.

Mladí američtí manželé Charlie a Julie touží, aby svět byl lepším místem. A asi proto, že jsou mladí, nerozvážní, plní nadšení a touží po dobrodružství, vydají se šířit svobodu do Uzbekistánu. Bohužel se jim přitom podaří připlést k masakru na Báburově náměstí v Andižanu. Začátek knihy zasadil autor do skutečných událostí. Masakr, při kterém uzbecká armáda povraždila protestující proti diktátorskému režimu Islama Karimova, se v Andižanu 13.5.2005 skutečně stal a je možná vůbec nejhorším masakrem civilního obyvatelstva ve 21. století, přestože to tak podle statistik počtu obětí nevypadá (údajně jsou zkresleny). Hank Steinberg však historické události nepopisuje ani nevysvětluje, přestože by zcela určitě stačily na výbornou konspirační knihu. Používá je pouze jako dramatickou kulisu. Stejně činí i s jinými uzbeckými reáliemi v průběhu příběhu, což podle mého názoru činí z jeho knihy výborný scénář, ale méně kvalitní knižní thriller. Já, coby věrný ludlumovský fanoušek, si neodpustím srovnání – Steinbergův román je jako zfilmovaný Bourneovský příběh – sexy hlavní hrdina, akce, výborná kamera, ale na rozdíl od knihy vám film přijde jako přelétání mezi městy, místy a situacemi bez hlubších souvislostí.

Hlavní hrdina Charlie se po traumatickém zážitku rozhodne i s rodinou vrátit do bezpečí americké domoviny a žít poklidný život na předměstí. Více či méně se mu daří přesvědčit sebe sama, že to je ideální život, po kterém toužil. Dokud Julie nezmizí při výletu do Disneylandu. Charlie začne postupně odhalovat tajemství své ženy, která s poklidným životem zřejmě až tak spokojena nebyla. Začíná série konspirací, střelby, mučení pomocí injekcí a waterboardingu, šílených transportů na druhý konec světa (jednou se snad nechám zaměstnat u spediční firmy jen proto, abych zjistila, jestli jsou v každém druhém kontejneru cestujícím po světě nějací uvěznění a omámení lidé), honiček ve všemožných dopravních prostředcích a výbuchů.

Stejně jako u akčního filmu i u knihy Mimo dosah se můžete do nekonečna podivovat nad tím, kde se v průměrném americkém tatíkovi bere kondička člena speciálního komanda a kde se naučil ovládat malé i velké střelné zbraně tak, že tasí rychleji než profesionálové. Jenže těmito všetečnými otázkami si zbytečně zkazíte „jízdu“ touto knihou. Na úspěch vrchního zloducha ale zbytečně nečekejte, přestože jeho postava je skoro nejlépe zpracovaná a podle mne je u ní aspoň náznak pokusu o psychologickou hloubku, takže nepůsobí uměle jako dokonalý manželský pár. Čekali byste ale u akčního filmu něco jiného než happy end? Tak proč u této knihy?

Kniha Mimo dosah je obsahově i literárně spíše průměrná. Přesto se u jejího čtení můžete dobře pobavit, necháte-li se unášet příběhem a nebudete-li nad ním příliš dumat. A pokud Paramouth vybere „dostatečně sexy“ herce do hlavních rolí, pak akčnímu filmu podle této předlohy nebude chybět naprosto nic a já se těším na pohodový večer v gauči.

Mimo dosah – Hank Steinberg

Blog.web-mag.sk, 24. července 2014

Úvod

13. mája 2005 sa na námestí mesta Andižan v Uzbekistane odohral najväčší masaker posledných rokov. Na pozadí tohto masakru autor Hank Steinberg vytvára príbeh, ktorý je prepletený rôznymi intrigami a drží čitateľa v napätí až do konca knihy.

O autorovi

Hank Steinberg (1969) sa narodil a vyrastal v New Yorku. Po vyštudovaní anglickej literatúry na University of Pennsylvania krátko pracoval ako športový novinár. Úspešnú kariéru rozbehol až ako filmový a seriálový scénarista. Hneď za prvý film 61 (2001), dostal nomináciu na Emmy za najlepší scenár. Potom napísal ešte jeden filmový scenár, RFK (2002). V roku 2010 podpísal Steinberg zmluvu s vydavateľstvom Harper Collins na dvojdielny román, jeho prvý diel vyšiel v tom istom roku (Out of range). V súčasnosti ho prepisuje na filmový scenár.

Načrtnutie obsahu

Príbeh knihy začína na námesti v Andižane v Uzbekistane kde hlavný hrdina Charlie Davis, americký novinár je svedkom vládou nariadenej masakry civilného obyvateľstva. Pri ktorej skoro on aj s manželkou Júliou prídu o život. Po tejto masakre sa rozhodne pre kľudný život na losangelskom predmestí v bezpečí s rodinou a chce tak hodiť za hlavu všetky skoršie snahy o nápravu nespravodlivého sveta. A skoro 6 rokov sa mu to darí. Nepripúšťa si, že Julii život v domácností nevyhovuje a chcela by sa vrátiť a pomáhať ľuďom v Uzbekistane. Prichádza nato až keď Julia záhadne zmizne, že mala pred ním tajomstva, kvôli ktorým ju asi uniesli pri návrate s Disneylandu. Tu začína celý príbeh. Charlii sa ju snaží zachrániť a postupne prichádza nato čo sa vlastne deje ….

Záver

Štýl písania mi vyhovoval a kniha sa mi čítala veľmi dobre. Autor dokázal udržať napätie až do konca a kedže zatiaľ nenapísal ďalšiu knihu rozmýšľam si pozrieť jeho filmy, ktoré som spomínal v úvode.

Dotaz k produktu Mimo dosah

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Falzifikátoři

Falzifikátoři (Falzifikátoři #1)

Román Falzifikátoři se odehrává v paranoidním světě tajné mezinárodní organizace. Jeho dezorientovaný hlavní hrdina – Islanďan Sliv – připomíná postavy z románů Jorgeho Luise…

Švábi

Švábi (Harry Hole #2)

2. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na…

Červenka (paperback)

Červenka (paperback) (Harry Hole #3)

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž…

Špionova dcera

Špionova dcera (Philip Mangan #3)

Špionážní thriller se smrtelně nebezpečným tajemstvím.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily