Lotosové blues | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Lotosové blues (Martin Benner #1)

Cena:
389 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-370-3
Překlad:
Luisa Robovská
Datum vydání:
22. 10. 2015
Počet stran / vazba:
400/vázaná
3.65 / 1182

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 199 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Lotosové blues

Venku lije jako z konve a do advokátní kanceláře Martina Bennera přijde zoufalý muž, který tvrdí, že jeho sestra potřebuje pomoc. Má to ale jeden háček. Jeho sestra je totiž mrtvá.

Než spáchala sebevraždu, přiznala se k pěti vraždám. A její bratr teď chce očistit její jméno a najít jejího zmizelého syna.

Martin Benner má všechno, co si může přát. Skvělou práci, krásné ženy a malé dítě. Má ovšem i své slabosti. Například nedokáže odolat výzvám. A při hledání pravdy se dopustí strašlivého omylu.

Z úspěšného advokáta se stane pouhou figurkou v závratně vysoké hře, jež vyústí v tu nejděsivější noční můru.

Úryvek: Lotosové blues

Recenze: Lotosové blues

Blues pro advokáta

Vaseliteratura.cz, 17. září 2016, autorka: Sabina Huřťáková Hašková

Severský detektivní román Lotosové blues přináší pohled na život téměř obyčejného advokáta Martina Bennera a jeho kolegyně Lucy. Oba si žijí poklidným životem, ve kterém míchají dohromady práci i soukromí. Ovšem jen dokud za Martinem nepřijde podivný muž s žádostí, aby jako advokát očistil jeho sestru z obvinění. Sara údajně spáchala pět vražd, a i když se k nim přiznala, cizinec tvrdí opak. Proč má Martin obhajovat ženu, která se ke svým činům přiznala a poté spáchala sebevraždu? Co z toho on sám bude mít?

Martin Benner je sympatický hrdina, který i přes počáteční nevoli tento podivný případ přijme. Jak totiž cizinec prorokoval, je natolik zajímavý, že se Martin chce dozvědět víc. Netuší, že tím rozehrává nebezpečnou hru, která ho vtáhne a rozemele, pokud se co nejdřív nedozví, kdo za tím vším stojí.

Martin žije sám, pouze se svou neteří Bellou, kterou adoptoval jako miminko, když jeho sestra s manželem tragicky zahynuli. Odmítl nechat dívku adoptivní rodině kdesi ve vidlákově a tak se vzdal částečně svého soukromého života, aby ho věnoval tomuto děvčátku. Nyní jsou Belle čtyři roky a Martin ji bezvýhradně miluje. Pomáhá mu s ní matka a chůva, stejně jako Martinova kolegyně a občasná milenka Lucy. S Lucy spolu kdysi chodili, ale vztah s někým, jako je Martin, byl natolik komplikovaný, že se s ním Lucy nakonec rozešla. Přesto zůstali přáteli a kolegy a vlastní společnou advokátní kancelář.

Martin s Lucy se stávají zajímavým vyšetřovatelským párem. Rozhodně jsou netradiční, neboť nepřistupují k problému z policejního hlediska, a přesto mohou nahlížet jako advokáti do papírů týkajících se dřívějších výslechů apod. Tak také začnou s prvotním pátráním. Zatímco Lucy o Sařině vině nepochybuje, vždyť se koneckonců přiznala, Martin je přesvědčen, že Sara byla pouze obětí nějakého mafiánského komplotu. Ukazuje se, že jeho instinkt byl možná správný. Přesto si ani chytrý Martin neuvědomuje, do jakého nebezpečí se žene a že tím ohrožuje nejen sám sebe, ale i svou maličkou rodinu.

Nejedná se o žádný drsný thriller, kde by se hemžily mrtvoly, kulky lítaly vzduchem či tekly hektolitry krve. Toto je čistě detektivní pátrání na základě toho, co se událo v minulosti. Přesto se za půlkou příběh víc zdramatizuje, když se objeví další mrtví, u kterých je naprosto jasné, že je nemohla sprovodit ze světa mrtvá Sara. Kdo to tedy byl? Mají tyto vraždy něco společného s těmi pěti, ze kterých byla Sara obviněná? Nebo je to jen výstraha pro Martina, aby se nemotal do uzavřeného případu a neotvíral staré rány?

Musím se přiznat, že po přečtení posledních tří románů z první série Kristiny Ohlssonové jsem čekala něco podobného. Lotosové blues ale přineslo úplně nový, originální příběh, nové hrdiny i nový způsob zpracování. Pátrání po případu, který je již dávno uzavřen a připomíná trochu archivní bádání historika, mi bylo velmi sympatické a blízké. Navíc Ohlssonová dokázala, že i v této detektivce dokáže udržet mysl čtenáře napnutou do poslední stránky a vlastně ještě dál, neboť příběh zůstane hodně otevřený. Osobně sice nemám otevřené konce ani takto rozpracované série ráda, ale podařilo se mi si čtení Lotosového blues dobře načasovat. V mé knihovně již čeká na přečtení další díl Miovo blues, ve kterém se má celý případ konečně uzavřít, a já se do něj ihned pustím.

Pokud máte rádi severské detektivky a ještě jste od Kristiny Ohlssonové nic nečetli, určitě vám mohu tuto dvoudílnou sérii doporučit. Druhý díl Miovo blues vychází v nakladatelství Kniha Zlin právě v těchto dnech.

Lotosové blues

Chrudimka.cz, 30. března 2016, autorka: Tereza Špetlíková

Mám ráda série. Dobrá knižní série podle mě potřebuje zejména pořádnou hlavní postavu. Ta postava musí být čtenáři sympatická, musí se mu líbit, což ale nutně neznamená, že oplývá jen kladnými vlastnostmi, naopak dnes spíš frčí neurvalí, ale charismatičtí narcisti... Co by ale hlavní postavě chybět určitě nemělo, jeoriginalita a osobitost.

Detektivní série patří mezi mé vůbec nejoblíbenější. Nic nepotěší knihomola víc než ohlášení dalšího dílu detektivky s oblíbeným vyšetřovatelem, zvlášť pokud nám autor v předchozím dílu udělal něco tak hrozného, jako je otevřený konec - to be continued za x měsíců, než se to k nám dostane.

Již ověřená a skutečně velmi schopná ŠvédkaKristina Ohlsson nám v tomto případě udělala obojí. Autorka uvedla v život kvalitní hlavní postavu – mulata, právníka a sukničkářeMartina Bennera - a nechala nás v zastávce čekat na další vlak... jinými slovy, nestydatě rozvyprávěla skutečně zajímavý, velmi čtivý příběh, ve kterém nám spousta věcí zůstala utajena, a nezbývá, než si počkat na další díl. Takže, hurá k Martinovi a jeho příběhu s pořadovým číslem jedna!

"Ve sluchátku se ozval povzdech. „Myslíte případ Sary Tellové?“ Do hajzlu. „Ano,“ přiznal jsem barvu. „Nezlobte se, ale..."

První díl série s poetickým názvem Lotosové blues rozehrává příběh mladého páru právníků, který spolu nechodí. Nebo se tak alespoň tváří. Martin Benner má se svou bývalou oficiální přítelkyní Lucy, překrásnou zrzkou světloučké pleti s pihami, otevřenou soukromou advokátní praxi a občasný, nezávazný sex. Druhou stálou (školkou povinnou) ženou Martinova života je Bella, jeho adoptivní dcera, o kterou se Martin ke svému vlastnímu překvapení nakonec rozhodl sám postarat, když její rodiče, Martinova sestra s manželem, zahynuli.

Jednoho deštivého dne přijde k Martinovi do kanceláře cizí, ne právě důvěru vzbuzující muž, který se představí jakoBobby Tell a požaduje (nikoli žádá) posmrtné očištění jména své sestry Sary. Kromě toho, že je Martin právník, nikoli policista, příliš nechápe, proč by se tím měl vůbec zabývat: Sara je už několik let mrtvá a k činu, respektive k činům - pěti vraždám - se sama doznala, ale když vidí, že se Bobbyho jen tak nezbaví, nakonec slíbí, že se na případ blíže podívá. Od té chvíle je ale v pasti, a aniž tuší, jakou hru se to právě rozhodl hrát, už není cesty zpět...

„Martine,“ zatřásla mnou. „Martine, probuď se. Chce s tebou mluvit policie. Prý je to naléhavé.“

Kniha je velmi čtivá. Čte se v podstatě úplně sama. Nechybí jí kvalitní vypravěčský styl, napětí, spád... Zkrátka je to slibný začátek jedné další severské série. Oproti svým kolegyním od jiných autorů se ale přesto v něčem liší -není tolik krvavá a šokující, jak jsme si možná už v jejich případě zvykli. Na úkor popisů muk obětí dostává větší prostor popis pátrání a přemítání hlavní postavy, a to se mi vlastně také dost líbí... Takže, Martine, kdy se k nám vrátíš?

85 %

Recenze: Kristina Ohlssonová - Lotosové blues

Severskedetektivky.cz, 23. listopadu 2015, autorka: Veronika Černucká

„Lotosové blues“ je napínavý román 2v1. Představte si vypravěče z drsné školy, který vyšetřuje záhadu z minulosti ve stylu Agathy Christie. U této novinky nebudete vědět, zda vás víc baví děj nebo styl vyprávění v první osobě. Knihu vydalo nakladatelství Kniha Zlín.

Švédka Kristina Ohlssonová (1979) je už profesionální autorkou, které vyšlo množství detektivek. „Lotosové blues“ je prvotinou ze série s advokátem Martinem Bennerem a nutno podotknout, že je to prvotina víc než slibná. Zápletky jsou komplikovanější než v dřívějších knihách a styl o poznání čtivější a svižnější. Protože je Martin soukromý advokát, dočkáte se i třenic s policií a subjektivního vyšetřování. Díky tomu si přijdou na své i ti, kteří neholdují krimi románům založeným na policejních metodách. Policisté jsou tady už z principu nepřátelé, a to i přesto že jeden z nich je Martinův kamarád.

Zápletka připomíná knihy Agathy Christie. Takové ty příběhy, kdy záhadná postava nakráčí k soukromému detektivovi a pověří ho vyšetřováním dávného a policií uzavřeného případu. V tomto případě navštíví Martina Benny, bratr pachatelky pěti vražd. Některé se staly v Americe a některé ve Švédsku. Martin zprvu neví, co by měl vlastně řešit, ale už brzy je jasné, že v případu je řada nejasností. Existovaly polehčující okolnosti, ale někdo se velice snažil, aby se k nim nedostala policie. Policisté neměli jednoznačné důkazy, ale spokojili se s tím, že se údajná vražedkyně přiznala. První zádrhel je nabíledni. Proč se přiznávala i k vraždám, ze kterých ji nikdo nepodezíral?

Martin je proti své vůli vtažen do případu, ve kterém půjde doslova o život. Lidé kolem něj intrikují nebo umírají. Pátrání nás zavede do Ameriky a setkáme se s velkou mafiánskou organizací. Přesto je zločin, na který je Martin najatý, do jisté míry intimní. Autorka vám nabídla řadu stop k vyřešení, ale myslím si, že ani ty vám nepomůžou. Čeká vás řada překvapení, dějových zvratů i šoků. V hlavní roli exceluje Martin Benner, což je nejlepší věc, kterou mohla Ohlssonová udělat. Martin používá první osobu a díky tomu se dozvíme i to, jak dění komentuje a co si o ostatních myslí.

Navíc jde o postavu, která se vám zaryje pod kůži. Čtenáře oslní svými dedukcemi a neohrožeností a čtenářky podlehnou jeho šarmu. Martin není prioritně kladná postava. Upřímně řečeno, doma byste ho nechtěli mít. Jako člověk selhává, ale jako postava v knize je úžasný. Je to hajzík, kterého si prostě zamilujete. Jako advokát je úspěšný a nemá problém dát na odiv své bohatství. K ženám se chová jako čuně a nijak se netají tím, že rodinný život není nic pro něj.

Úsměvné je sledovat rozpor mezi jeho tezemi a chováním. Ačkoliv nesnáší malé děti, vychovává osiřelou neteř Bellu. Pro svou matku by udělal první poslední, i když vám bude tvrdit, že je mu lhostejná. A nejspíš mu záleží i na kolegyni a občasné milence Lucy, třebaže s ní zachází jako s onucí. Jeho hlášky budete milovat a za jeho úspěchy v soudní síni nebo během vyšetřování mu budete tleskat. Martin je Velký detektiv, který dokáže logicky uvažovat i tehdy, když naráží na jednu mrtvolu za druhou. Příběh je plný krve a s násilím souvisí i na první pohled poetický název „Lotosové blues“.

Abych byla zcela férová, měla bych vás upozornit na jednu věc. Všechny záhady, které má Martin vyřešit, se v této knize skutečně vyřeší. Dozvíte se, kdo je vrahem a proč vraždil. Totožnost vraha (vrahů) a jeho (jejich) motivy vás hodně překvapí. Kdyby šlo jen o řešení zločinu, funguje to tady jako v klasické detektivce s vysvětlovací scénou na konec. Jenže jde o sérii a Martin se během vyšetřování setkává s dalšími a dalšími záhady. Nu a jejich vyřešení si autorka nechala do dalšího dílu. Efekt je takový, že zhltnete první díl a nedočkavě se budete třást na další.

Hodnocení: 85 %

Nová krimi série Kristiny Ohlsson rozhodně zaujme

Knihcentrum.cz, 18. listopadu 2015, autor: Petr Čapek

Co přivede úspěšného advokáta k tomu, aby se pustil do předem prohrané bitvy? Navíc když je již dobojováno a obviněná se přiznala a návdavkem k tomu spáchala sebevraždu? To asi neví ani sám Martin Benner, hrdina nové kriminální série Kristiny Ohlsson, jenž právě vychází v nakladatelství Kniha Zlín.

Kristinu Ohlsson v našich končinách asi moc představovat nemusíme. Tato autorka se u nás již velmi dobře zabydlela především díky své kriminální sérii s Fredrikou Bergmanovou a Alexem Rechtem, kterou českým čtenářům přineslo, stejně jako její nejnovější počin, nakladatelství Kniha Zlín. Nyní však dozrál čas nechat tyto dva populární vyšetřovatele chvíli odpočinout a přivést tak k životu další zajímavou postavu, kolem které se bude točit nejnovější série z pera této autorky.

Martin Benner vede spolu se svou přítelkyní ve Stockholmu úspěšnou advokátní kancelář. Vlastně si nemá na co stěžovat. Má skvělou práci, o ženy také rozhodně nemá nouzi a navíc má krásnou malou holčičku. Jedinou jeho neřestí je fakt, že nedokáže odolat sebemenší výzvě. A tak, když k němu do kanceláře napochoduje zoufalý bratr Sáry Tellerové s tvrzením, že jeho mrtvá sestra, která se přiznala k pěti vraždám, je nevinná, nedá mu to spát.

A to i přesto, že případ této ženy je na první pohled jasný - ostatně ani justice by s jejím odsouzením nijak neváhala, kdyby k tomu dostala příležitost. Důkazů bylo více než dost a Sára se k vraždám i doznala. Otázkou však zůstává, co se stalo s jejím malým synkem? Její bratr je však skálopevně přesvědčený, že Sára tyto zločiny spáchat nemohla a jako důkaz donesl i lístek z vlaku, který měla jeho sestra údajně v inkriminovanou dobu použít. Bude to však stačit? Jisté je, že v Martinovi postupně narůstají pochybnosti a tak se rozhodne na případ podívat trochu více zblízka. To ovšem ještě netuší, kam až ho pátrání po pravdě dovede…

Předchozí knihy Kristiny Ohlsson se vyznačovaly úžasnou čtivostí, rychlým spádem, originálními nápady a sympatickou dvojicí hlavních hrdinů, kteří si získali bezpočet fanoušků v řadě zemí světa. Již po pár stranách její nejnovější knihy je jasné, že všechny tyto klady si autorka ponechala i pro svůj nejnovější počin. Díky tomu žádný její fanoušek rozhodně nebude zklamán, ba právě naopak. Po dvojici policistů, kterých se v tomto žánru vyskytuje bezpočet, sáhla Kristina Ohlsson sice po podobné profesi, která má ke zločinům blízko, přesto je advokát, coby hlavní hrdina, vcelku originálním prvkem. A to i přesto, že se postupem času přetaví spíše v soukromé očko.

Když už jsme u těch přirovnání, nesmíme zapomenout ani na to, že všechny autorčiny knihy byly vcelku dobře uvěřitelné. Kristina Ohlsson se tak nepouštěla do zbytečných fabulací a násilného přehrávání, jak je už vcelku běžné. Díky tomu neměli čtenáři problém si jednotlivé zločiny a případy přehrát před očima a uvěřit, že by se to skutečně mohlo stát. V tomto stylu autorka pokračuje i zde, tedy alespoň zpočátku. Postupem času se jí to sice možná malinko vymkne z ruky, ale na druhou stranu na to Martin Benner upozorňuje již v samotném začátku vyprávění.

Lotosové blues je bezpochyby výborným počátkem nové série, která má rozhodně šanci na úspěch. Protože stejně jako předchozí knihy Kristiny Ohlsson splňuje ty nejdůležitější aspekty pro dobrý příběh. Celá kniha má výborný spád, je dobře vystavěná a s hlavním hrdinou nebudete mít sebemenší problém se sžít. Autorka neopomněla ani přidat pár střípků ze soukromý hlavního hrdiny, čímž si samozřejmě připravuje půdu pro další pokračování, které vyšlo letos v domovském Švédsku pod názvem Mios blues. Pokud vás tedy ještě severské kriminálky neomrzely, Lotosové blues je bezpochyby výborným tipem na pár příjemně strávených večerů.

Čo spravila Sara z Texasu

Orvokki.sk, 30. října 2015

Ostávali dva týždne a Martin Benner by s kolegyňou, ku ktorej ho okrem práce viazal i nezáväzný vzťah, odišiel do Nice na dovolenku. Ostávalo už iba pár minút a bol by na ceste domov. Do jeho advokátnej kancelárie vojde zúfalý muž. Predstaví sa ako brat mŕtvej Sary Tellovej a po Martinovi chce, aby očistil jej meno. Sara predtým, ako sa rozhodla skoncovať zo životom, čelila obvineniu z piatich vrážd.

Na chvilku jsem se zamyslel nad tím, proč se vlastně zajímam o to, jestli mrtvá ženská spáchala pět vražd, nebo ne.

Prípad, ktorý bol známy ako kauza Sary z Texasu by sa zdal na prvý pohľad jasný. A najmä vyriešený. Sara sa k vraždám priznala a existovali početné dôkazy, že by tomu nemalo byť inak. Kam sa však podel jej syn? Naozaj dokázala tá žena spáchať tak ohavné zločiny? Naviac na dvoch kontinentoch. Martinovi nektoré otázky nedajú spať a prípad sa rozhodne preskúmať bližšie, no zatiaľ nič nesľubuje. Netuší však, že už i tým sa dostal do nebezpečnej hry, kde bude v nebezpečí on sám. A tí, na ktorých mu záleží najviac.

Člověk by předpokládal, že některých zážitků ho život ušetří. Anebo je aspoň pokládá a krajně nepravděpodobné. Takovým zážitkem bylo i zatčení pro podezření z vraždy.

Lotosové blues je písané z pohľadu Martina Bennera. Rozprávanie v prvej osobe bolo použité veľmi dobre, viac som sa do Martinovho príbehu a jeho situácie vžila. Každá so šiestich časti ale začína rozhovorom Martina s nezávislým novinárom. Trošku mi to pripomenulo počítačovú hru Mafia. Dokonca i celkovou atmosférou príbehu. Za mňa bod navyše.

Martin Benner: A ještě něco vám musím říct, než se do toho pustíme.
Fredrik Ohlander: Co?
MB: Tolik klišé najednou jste ještě nikdy neslyšel.
FO: Myslíte?
MB: Tak si to spočítejte: Záhadné vraždy. Mocný drogový magnát. Úspešný advokát posedlý sexem. A k tomu všemu roztomilé děcko. Mohl by to být dokonalý film. Nebýt jedné drobnosti.

Úžasné na deji je skutočnosť, že nečakáte žiadne fígle. Viete, že sa niečo stalo, že Martin sa dostal do problémov a že musí zapojiť všetky možnosti, aby sa z toho dostal. Viete, že on nie je ten zlý a neobráti celý dej hore nohami. Naopak, od začiatku až do konca, ide iba o odhaľovanie čoraz väčšieho pozadia celého prípadu. Či bola Sara naozaj tak nevinná, ako na prvý pohľad vyzerá, ako to bolo s jej minulosťou, kto je Lucifer, kam vedú nové dôkazy, čo sa stalo v Texase a kto stojí za novými vraždami, ktoré sa niekto snaží hodiť na Martina.

Podivné souhry okolností a náhod společně utvářely celek, který jsem nechápal.

Zápletka je geniálna, premyslená a pomerne realistická. A úprimne neverím, že kniha mala 400 strán. Tak rýchlo sa mi snáď ešte žiadna krimi nečítala. Naviac s tak poetickým názvom. Odhalenie, čo sa za ním skrýva, však už veľmi príjemné nie je.

Od autorky som tak napínavú knihu nečakala. Čítala som prvý diel série Fredrika Bergmanová a Alex Recht (Nechtění) a bola to slabšia detektívka, než na čo som zo severu zvyknutá. Do ďalších dielov som sa ani nepúšťala. O to viac ma prekvapila kvalita Lotosového blues.

Naviac Martin Benner je jedna z najsympatickejších postáv v detektívke. Vychováva neter ako vlastnú dcéru potom, čo jej rodičia tragicky zahynuli, matke hovorí iba jej vlastným menom a s kolegyňou Lucy ho okrem práce spája i sex. Ten má obecne rád a vernosť mu veľa nehovorí. Miluje svoju vyššiu životnú úroveň a jeho názory mi boli blízke.

To, že boháči nejsou šťastnější, jsou kecy. Za peníze si můžete koupit čas, a tím pádem i svobodu. A svoboda rovná se štěstí.

Tento rok som prečítala viacero dobrých krimi, no Lotosové blues medzi nimi vyniká. Ale plné hodnotenie si nechám až na druhé dejstvo. Mám také tušenie, že Mios blues, ako sa ďalší diel vo švédčine volá, bude ešte lepší.

4,2/5

Přečetl jsem: Kristina Ohlssonová – Lotosové blues

Poslepu.cz, 30. října 2015

Před časem jsem od Kristiny Ohlssonové četl krimi Nechtění. Protože se mi líbilo, využil jsem možnost získat reading copy (tímto děkuji nakladatelství Kniha Zlín za její poskytnutí) Kristinina u nás právě vycházejícího díla s názvem Lotosové blues a hned se pustil do čtení.

Kniha Lotosové blues je dle mého názoru jedna z těch, která čtenáře na začátku chytne a nepustí až do samého závěru. V tomto kontextu musím říci, že mi docela vyhovuje rozkopané Brno, protože cesta do a z práce mi trvá déle a mám tedy více času na čtení.

Hlavní postavou knihy je Martin Benner – úspěšný stockholmský advokát, který vychovává dcerku své tragicky zesnulé sestry. Rozumí své práci, má velké ego a sex appeal, kterému neodolá žádná žena a kterého i přes nezávazný vztah se svou partnerkou Lucy rád využívá. V knize to tedy občas eroticky zajiskří, což ději pochopitelně vůbec neškodí.

Jednoho dne se v Martinově kanceláři objeví muž, který si říká Bobby. Požádá Martina, aby mu pomohl očistit jméno jeho mrtvé sestry, která byla obviněna z několika trestných činů. Bobby tvrdí, že Sářin advokát neodvedl dobrou práci a že on má důkazy o její nevině. Současně také požádá Martina, aby našel Bobbyho synovce Mia, který se ztratil právě ten den, kdy Sára spáchala sebevraždu.

Martinovi se do toho zpočátku vůbec nechce, protože se nepovažuje za soukromého detektiva. Zvědavost jej ale nakonec přemůže a pustí se do pátrání. Postupně zjišťuje, že na celém tom případu opravdu něco nesedí a Martin se snaží zjistit co. Ve výpovědích objevuje mezery, má k dispozici materiály od asistentky advokáta, který se případem zabýval či deník, který dodala Sářina kamarádka Jenny, ale nikdo mu nepřikládal žádnou váhu.

Celý případ jej pohlcuje víc a víc a ačkoliv je několikrát varován, aby v pátrání přestal, nestane se tak a postupně se Martin i jeho nejbližší dostávají do velkého nebezpečí. Většího, než si v první chvíli vůbec dokáže představit. On sám je najednou podezřelý ze závažných zločinů. Ačkoliv nemá opouštět Švédsko, vydává se spolu s Lucy do USA, aby zde pátral po dalších stopách. Situace se ale stále více komplikuje a Martin si uvědomuje, že se zapletl do opravdu velmi nebezpečné hry. Bude mít vůbec nějakou šanci opustitsmrtonosnou horskou dráhu, na kterou nevědomky nasedl a po níž se nezadržitelně řítí vpřed?

S postupujícím pátráním mu některé souvislosti začínají dávat smysl a když už se zdá, že vše spěje ke zdárnému konci, přijde nečekaný úder soupeře do míst, která jsou pro něj nejcitlivější. Kniha rychlým tempem graduje do strhujícího finále, které sice přinese odpovědi na některé otázky, ale že by člověk zavíral knihu s pocitem mám hotovo a vše je mi jasné, to se tedy nestane ani náhodou. Finále naopak připravuje půdu pro další díl s Martinem Bennerem v hlavní roli.

Osobně mi velmi vyhovuje styl, jakým Kristina Ohlsson píše. Její knihy mají spád, příběh nenudí, je dobře vystavěný a neobsahuje žádné nelogické odbočky či zvraty.Pokud tedy máte rádi detektivky, které splňují výše uvedené, určitě si knihu kupte.

Já se už teď těším na druhý díl ze série Martin Benner. Ten by se měl jmenovat Mios Blues a věřím, že se v něm dozvíme odpovědi na otázky, které v této knize zůstaly nezodpovězeny.

Lotosové blues – Kristina Ohlssonová [RECENZE]

Wolfdraven.eu, 28. října 2015

Kniha Lotosové blues je jedna z těch, která vás chytne a nepustí a vy si jen v duchu říkáte „Tak ještě jednu kapitolu a pak už opravdu půjdu spát“ a ráno odkládáte dočtenou knihu a ani nevíte, jak se to stalo. Bylo to prostě tak napínavé, že nešlo se čtením přestat.

Knihá má šest částí a ani u jedné z nich se nebudete nudit.

Hned zkraje se seznamujeme s hlavní postavou – advokátem Martinem Bennerem, v přepisu rozhovoru s nezávislým novinářem Fredrikem Ohlanderem. Martin mu líčí vše, co se mu přihodilo. Tvrdí, že se stal obětí spiknutí a byl obviněn ze zločinu, který nespáchal.

Vypráví vše hezky od začátku…

Toho dne, kdy se Bobby objevil u něj v kanceláři, lilo jako z konve a Martin neměl moc do čeho píchnout. Duchem už byl ale stejně v Nice, kam se s přítelkyní Lucy (taktéž advokátkou) chystal za pár dní na dovolenou.
Muž jménem Bobby žádá Martina, aby pomohl očistit jméno jeho mrtvé sestry, která byla obviněna z několika trestných činů.

Postupně se dostávají k tomu, že jde o nechvalně známou sériovou vražedkyni Saru Tellovou neboli „Saru z Texasu“, která se přiznala k pěti vraždám v USA i Švédsku, než uprchla a spáchala sebevraždu.
Bobby tvrdí, že Sara nic neudělala, že na to má důkazy. Její advokát prý neodvedl dobrou práci.
Také chce po Martinovi, aby našel jeho malého synovce Mia, který se ztratil ten stejný den, kdy se Sara zabila. Benner napřed odmítá, není přece žádné soukromé očko, aby se soustředil na hledání pohřešovaných osob. Později mu to ale nedá a začne si na netu hledat informace ohledně Sařina případu.

Sara spáchala dvě vraždy v době, kdy byla v USA jako au-pair a později další tři ve Švédsku už jako svobodná matka. S vraždami z Texasu byla spojená díky náhodě, ale k těm třem ve Švédsku se přiznala sama, aniž by někoho napadlo ji z nich podezírat. Martinovi se zdá, že tu něco opravdu „smrdí“. Na místech činu se nenašly žádné otisky prstů ani stopy DNA, jako jsou krev, sliny nebo vlasy. Žádné zapomenuté předměty, nejsou ani žádní svědkové.

Od sekretářky advokáta, který měl Sařin případ na starost, získá krabici s materiály o případu. Čím víc se v tom vrtá, tím víc má pocit, že je něco hodně špatně. Ve výpovědích objevuje mezery, nachází Sařin deník, který dodala její kamarádka Jenny, ale nikdo mu nepřikládal žádnou váhu.

Nakonec nedokáže tomu případu déle odolávat, dostává se mu čím dál tím víc pod kůži. Ačkoliv je několikrát varován, aby ten případ nechal být, Benner se v něm nepřestává šťárat a vyptávat se na všemožných místech dál, což nejen jeho, ale i jeho blízké dostává do obrovského nebezpečí.

On sám je najednou podezřelý ze závažných zločinů. Ačkoliv nemá opouštět Stockholm, vydává se spolu s Lucy do Texasu, aby zde pátral po dalších stopách. Zde se vše ale ještě více zkomplikuje a Martin si uvědomuje, že se zapletl do opravdu velmi nebezpečné záležitosti. Jak z této smrtící hry ven?

Jak už jsem zmínila výše, tahle kniha je tzv. „page-turner“. Jakmile ji jednou otevřete a začtete se do ní, bude se vám jen velmi těžko přerušovat a odkládat. Radím vám, abyste si nejlépe udělali volno a přečetli si knihu na jedno posezení. Jinak se budete stejně jen trápit a v duchu se budete neustále vracet k rozečtenému příběhu, protože vám ani v nejmenším nedá spát.

Od Kristiny Ohlsson jsem měla tu čest číst už jednu knihu – Nechtění, ze série o výrazné dvojici vyšetřovatelů Fredrice Bergmanové a Alexi Rechtovi, která byla neméně napínavá.
Tentokrát ale byla spisovatelka na své čtenáře opravdu zlá a připravila jim na konci pěkný „cliffhanger“, který je má navnadit na pokračování této knižní série o Martinu Bennerovi. Já osobně pevně doufám, že i druhý díl vyjde v nakladatelství Kniha Zlín a to co nejdříve, protože jinak nebudu hodně dlouho spávat a budu neustále napnutá („jak malé gaťky“), co všechno se protagonistům příběhu ještě přihodí. A možná se dozvíme i něco více o Miovi (jelikož se druhý díl jmenuje Mios blues).

Co se ústřední postavy této knihy a série týče, advokát Martin Benner mi byl vcelku sympatický hned od začátku. Má sice několik ne úplně hezkých vlastností, jako je např. až příliš velké ego a takový sexappeal, kterému neodolá žádná žena (a on toho docela rád zneužívá, protože jak sám tvrdí, je tak trochu posedlý sexem), někdy je arogantní a namyšlený a tvrdě si jde za svým cílem, má ale i spoustu kladných vlastností.

Mezi tu nejpodstatnější patří jeho krásný vztah s malou Bellou, čtyřletou dcerkou jeho sestry, která spolu se svým manželem před třemi lety tragicky zahynula při leteckém neštěstí. Tehdy si manželova sestra nechtěla Bellu vzít k sobě, protože už měla vlastní dvě děti a sirotek by jí narušoval její představu o spořádané rodině. Belle hrozilo, že skončí někde v dětském domově nebo u kdoví jakých pěstounů. Proto se Martin nakonec rozhodl vychovávat malé miminko sám jen za malé pomoci své matky a chůvy Signe. Dělá pro Bellu co je v jeho silách, aby jí zajistil pěkný život. Za tohle si vysloužil mé velké sympatie.

Čekání na pokračování s Martinem Bennerem si prozatím zkrátím další autorčinou knihou, kterou jsem si nedávno pořídila – Skleněné děti, což by měl být tajemný až hororový příběh pro děti.

Sara z Texasu zatáhne Martina Bennera do pekelné hry

Neoluxor.cz, 27. října 2015, autorka: Michaela Doubravová

Po pětidílné sérii krimi thrillerů, v níž šlapala zločincům na paty dvojice detektivů Alex Recht a Fredrika Bergmanová, přichází skandinávská autorka Kristina Ohlssonová s novým hrdinou. Martin Benner, hlavní postava románu Lotosové blues (švédsky Lotus blues), je úspěšný stockholmský advokát, který vychovává dcerku své tragicky zesnulé sestry a udržuje nezávazný vztah se svou partnerkou Lucy. Blíží se jejich společná dovolená v Nice, ale ta musí náhle ustoupit podivnému případu, v němž umírají nevinní lidé.

Jednoho deštivého odpoledne se v Bennerově kanceláři objeví muž, který se představí jako Bobby, a požádá o pomoc. Zoufale chce očistit jméno své mrtvé sestry, která je veřejnosti známá jako sériová vražedkyně. Martin Benner nemá chuť hrát si na soukromého detektiva, ale případ Sary Tellové neboli Sary z Texasu, jak jej nazvali novináři, ho neustále přitahuje celou řadou nesrovnalostí. Před půl rokem se za zvláštních okolností přiznala k pěti vraždám, ale ještě před zahájením soudního procesu uprchla z vězení a spáchala sebevraždu. Po jejím synovi Miovi se slehla zem.

Benner má v ruce důkazy, které by mohly dokázat Sařinu nevinu, ale samy o sobě nestačí. Nedbá četných varování a rozhodne se zjistit víc. Spletitý případ zavede Martina a Lucy do Texasu, kde byly spáchány první dvě vraždy. Zatímco dvojice pátrá na vlastní pěst v zahraničí, Bennerova dcera Bella zůstává v bezpečí u prarodičů. Jenže bezpečí je v tomto případě relativní, o čemž se samozvaný detektiv záhy přesvědčí. Aniž by to tušil, zapletl se do zatraceně nebezpečné hry. Do hry přímo pekelné, kterou na dálku ovládá záhadný Lucifer. Informace, které se advokátům podaří v Americe shromáždit, osvětlí mimo jiné i význam poeticky znějícího názvu knihy.

Kniha je rozdělena do šesti částí. Každá z nich začíná přepisem rozhovoru nezávislého novináře Fredrika Ohlandera s Martinem Bennerem a pokračuje Bennerovým vyprávěním v ich‑formě. Interview tvoří spíše jakýsi rámec příběhu, samo o sobě děj nikam neposouvá. Ohlssonová svým osobitým stylem nenápadně graduje napětí. V druhé polovině nabírá vyprávění na obrátkách až do v podstatě otevřeného konce. Závěrečný úryvek rozhovoru předznamenává děj následující knihy z Bennerovské série, která u nás zatím nevyšla (v originále Mios Blues).

Zápletka Lotosového blues je do detailu propracovaná a neustále překvapuje novými zvraty. Není překombinovaná, spíše dost sofistikovaná, nicméně může dát práci pochytit všechny souvislosti. Úvodní kapitoly mají poněkud pomalejší tempo, ale přesto dokážou udržet čtenářovu pozornost. Kousek neformálního publicistického rozhovoru, který jim předchází, okamžitě vyvolá očekávání. Jak a proč se stal advokát Martin Benner podezřelým z vraždy? To je otázka, která vyplyne už z první strany, ale k odpovědi se musíme pročíst.

Hodnocení: 85 %

Dotaz k produktu Lotosové blues

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Davidovy hvězdy (paperback)

Davidovy hvězdy (paperback) (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #5)

Podle jisté staré židovské pověsti se prý po západu slunce zjevuje Papírový chlapec a unáší děti, které nejsou včas v posteli. Dnes už si na něj nikdo ani nevzpomene, ovšem jen do…

Nechtění

Nechtění (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #1)

Z rychlíku X-2000, který přijel na stockholmské hlavní nádraží, zmizela malá holčička. Policie začne brzy podezřívat jejího otce, na jehož dopadení vynaloží veškeré síly. Na…

Andělé strážní (paperback)

Andělé strážní (paperback) (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #3)

V lesíku na stockholmském předměstí Midsommarkransen je nalezeno rozřezané a zahrabanétělo mladé ženy, kterou se podaří identifikovat jako studentku Rebecku Trolleovou, která už je dva…

Hořící stromy

Hořící stromy

Detektivka s hororovým nádechem z pera jedné z nejlepších skandinávských autorek.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily