Levhart | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Levhart (Harry Hole #8)

Cena:
399 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-110-5
Překlad:
Kateřina Krištůfková
Datum vydání:
05. 11. 2013
Počet stran / vazba:
722/vázaná
4.09 / 38381

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 199 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Levhart

Objednejte si ke knížce i tematickou magnetickou záložku. Krásně ladí!

8. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Norským hlavním městem otřásl nález dvou ženských těl i způsob jejich smrti. Obě totiž utonuly ve vlastní krvi. Oddělení vražd čelí záhadě – bodné rány ve tvářích obětí jsou četné, pravidelné, a navíc byly vedeny zevnitř úst. Jaká vražedná zbraň je mohla způsobit? Mladá kriminalistka Kaja Solnessová je vyslána do Hongkongu, aby odsud přivedla zpátky do Osla jediného člověka, který může takový případ vyřešit. Jenže Harry Hole se v milionovém městě skrývá nejen před věřiteli, ale zvláště před vzpomínkami a přízraky z minulých případů a nemá sebemenší zájem se do vlasti vrátit. Kaja se musí uchýlit k citovému vydírání. Vyšetřování pak Harryho zavádí nejen na zasněžené opuštěné pláně v norských horách, nýbrž i do horké Afriky na úpatí sopky. A jde v něm o život. Vrah je silný, chytrý a bezskrupulózní a v souboji s ním bude muset Harry obětovat víc, než čekal.

Ke knize jsme dodatečně vydali slovník. Prohlédnout a stáhnout si ho můžete na našem Issuu.

Book trailer:

Úryvek: Levhart

Recenze: Levhart

Z Konga přichází Levhart

iLiteratura.cz, 1. ledna 2014, autor: Vojtěch Matocha

Kdybyste v Oslu nasedli do vlaku a vydali se po staré železniční trati na sever směrem na Geilo, brzy za sebou necháte fjordy a obklopí vás hory. Zasněžené holé pláně Hallingskarvetu, táhnoucí se od obzoru k obzoru, šedé skály proti ocelovému nebi. Rozesety v krajině stojí samoobslužné chaty, ve kterých může turista přespat, rozdělat si oheň z připraveného dřeva, uvařit si čaj. Jedné noci se na takové chatě uprostřed závějí cosi odehraje. A brzy nato začne v Norsku řádit vrah.

Oddělení vražd se záhy rozhodne vynést svou nejvyšší kartu: daleko v Hongkongu se před věřiteli a hlavně před vlastní minulostí skrývá legendární Harry Hole. Lovec sériových vrahů, drsný chlapík s křehkou duší a bolavým svědomím, alkoholik a hazardní hráč. On jediný může být důstojným protivníkem zlu, které se v Norsku probudilo. On jediný se dokáže vydat za bestií, která za sebou nezanechává skoro žádné stopy. A od začátku je jasné, že uříznutý prst, o který ho minule obral vrah s přezdívkou Sněhulák, nebude zdaleka posledním šrámem, který stárnoucí detektiv utrpí.

Levhart, knižní novinka od Joa Nesbøho (norsky 2009), vás chytí od první stránky a budete si ji užívat od začátku do konce. Ve svém žánru ční hodně vysoko nad okolím a skandinávským autorům thrillerů by mohla sloužit jako učebnice tvůrčího psaní. Nesbø na sedmi stech stránkách rozehrává rozmáchlý příběh plný živých postav, ve kterém je samotné pátrání vlastně jenom jednou z několika zápletek. Celou dobu vás nenápadně zásobuje informacemi, které se vždycky budou o pár kapitol později hodit, ale vždy tak, abyste si toho nevšimli. Nikdy nemáte takový ten pocit „Aha, tohle bude důležité“ nebo „Jasně, teď nazýváš postavu ,on' a my si máme myslet, že je to Oleg, ale ukáže se, že to celou dobu byl Bjørn.“

A co je na celé knize možná nejhezčí: děj dává smysl i po přečtení posledního slova, když jsou všechna tajemství odhalena. Je neuvěřitelné, kolik autorů takovou samozřejmost nezvládne. Buď doufají, že si čtenář nepamatuje, co bylo před sto stranami, anebo se z nějakého důvodu domnívají, že je mu to srdečně jedno. Příkladem za všechny budiž nedávno vyšlé Inferno od Dana Browna, které se při znalosti odpovědí na všechny otázky mění ve... ehm... slátaninu. U Nesbøho se bát nemusíte, příběh je jako matematická rovnice. Když se dozvíte hodnotu všech neznámých, můžete v klidu dosadit a levá strana se rovná pravé.

Svět Levharta je temný svět. Svět plný bolesti, nenávisti a okázalé krutosti. Děj je od začátku rozkročený mezi Norskem a černou Afrikou: Rwandou a Kongem. Do Nesbøho Afriky přišlo zlo s evropskými kolonizátory, nikým nehlídáno bujelo v přehlížených válkách a masakrech na černém kontinentě a dnes se jeho stíny do Evropy vracejí. Zhmotněním toho všeho je v knize Leopoldovo jablko, ďábelský mechanismus, sestrojený belgickým inženýrem, kterým kolonizátoři mučili africké náčelníky, aby z nich dostali polohu coltanových ložisek. V knize se Leopoldovo jablko vrací páchat zlo do Evropy a zdaleka není jediným odporným vražedným nástrojem. Když Nesbo píše o mučení a vraždách, člověk se začíná bát i autora samotného. Psychicky zdravého jedince by totiž něco takového nemohlo nikdy napadnout. Od přečtení pasáže s vteřinovým lepidlem jen doufám, že má pan Nesbø opravdu dobrého psychoterapeuta a neplánuje výlet do Prahy.

Levharta každopádně doporučuji k přečtení a sám si jdu doplnit předchozí díly Harryho Holea, které mi zatím utekly. Co se autora týče, modleme se, aby byla úspěšná tahle kniha i všechny další a aby se spisovateli dařilo. Totiž... kdo si píše, nevraždí.

Harry Hole se vydává na krvavou cestu za spásou

Aktuálně.cz, 24. listopadu 2013, autor: Boris Hokr

Dvě mladé ženy potkala bizarní smrt - po zásahu neznámou zbraní se utopily vlastní krví. A oddělení vražd v Oslu, dobře si vědomé hlasů volajících po jeho radikální reorganizaci (čti: kontrole zvnějšku) se v nouzi rozhodne povolat slavného Harryho Hola. Má to však háček - geniální, avšak problematický detektiv zmizel kdesi v Hongkongu.

Najítt jej v doupatech překupníků opia a sázkařských gangů však bude jen prvním krokem v případu, který spojí sněhem pokryté Norsko se žhavým konžským sluncem. Policie i Harry Hole se vydávají na nebezpečnou cestu za spásou. Pokusí se nalézt vraha a opravit svou vlastní pošramocenou identitu. Pokud jim to tedy jejich nepřátelé dovolí.

Dlouhé čekání na osmý případ Harryho Hola, vyplněné reedicí prvních dvou románů Jo Nesba (Netopýr a Švábi), je u konce. Nedostává se k nám pouze jako další várka eskapád oblíbeného hrdiny, ale především jako odpověď na otázku, co bude dál? Ve Sněhulákovi totiž Nesbo uzavřel většinu zápletek procházejících sérií v podstatě od samého začátku a také vyčerpal vedlejší postavy. Bylo jasné, že Harry potřebuje nový impulz a perspektivy.

Jízda několika žánry

Což je přesně to, co Levhart, rozkročený mezi třemi kontinenty - a minimálně stejným počtem žánrů - nabízí. Harry musí dokázat, že po vzoru legendárních "tough guys" (o narážku na Hemingwaye nebudeme pochopitelně ochuzeni) obstojí v jakémkoliv světě. Mezi složitě organizovanými asijskými gangy, ve zdánlivě bezpečné civilizaci, kde jednotlivé úrovně státní moci bedlivě sledují jedna druhou, i v anarchistickém prostředí afrických rasových bouří.

Rozchod s předchozími díly se zdá být doložen již na první pohled; román je rozčleněn do deseti částí (nepočítaje epilog) a zabírá více jak sedm set stran. Pryč je tradice posledních knih, kdy Nesbo před čtenářem vytvářel jakési kompozičně velmi sevřené divadelní kriminální drama. Oproštěn od až metafyzických vychytávek (jako bylo mystérium krve v Pentagramu) se Harry vrací ke svým kořenům a divokým adrenalinovým jízdám.

Jenže oproti nim se mnohem více baví. Už jsem zmínil, že Levhart koketuje hned s několika žánry - a kromě očekávaných thrilleru a krimi se dostává do velmi blízkého kontaktu s komedií; ovšem notně černou. Dozvíme se, co je nejdůležitější průpravou pro obsazení postu v norské vládě, zásadní pátrání probíhají z cel blázince a u střetu Harryho s dopravní policií má jeden skoro chuť si psát poznámky.

Podobná odlehčení byla pochopitelně v sérii přítomna vždy, ale nikdy tak výrazně. A stejně tak se dosud nikdy Nesbo tolik neinspiroval v současných krvavých thrillerech. Již v první kapitole naservíruje čtenáři scénu, která by se neztratila v kterémkoliv díle filmové série Saw.

Bizarní a mnohdy naturalisticky vylíčená úmrtí, pomocí prostého násilí i obskurních vražedných technik, pak před pádem do hlubin laciných útoků na první signální zachraňuje právě zmíněný černý humor, obsažený v chování vyšetřovatele, vraha i samotného autora.

Nejde přitom jen o způsob, jakým Nesbo rozehrává další ze svých již pověstných her s falešnými stopami a postupným nabízením hněd několika "stoprocentních" pachatelů. Popravdě řečeno, v tomto ohledu je Levhart nejpůsobivější paradoxně tehdy, když se vůbec nejedná o vraha, ale o milence pohledné kriminalistky Kaji Solnessové. Nesbo zde se čtenářovým očekáváním vyběhne opravdu potměšile.

Stejně potměšile pak dává vyniknout popisované brutalitě - třeba když je, psychologicky naprosto perfektně, zdůvodněno, proč se jedné z obětí nedostane pomoci, přestože se jí daří na sebe upozornit hlasitým kopáním.

Spojení několika informací a postřehů o lidském charakteru je v takové chvíli mrazivější než kupříkladu scéna, v níž se stane Harry obětí laviny a musí zvolit, koho z kolegů zachrání...

Harry Hole - Houdini žánrových pastí

Toto vyhýbání se lacinosti bychom mohli nazvat také autorským utíkáním se z žánrových pastí. Harry - a s ním Nesbo - se rozhodně nenaučí nové triky, jen znovu nachází radost v těch starých. Hole se ani na okamžik nezpronevěří svému chrakteru, jak jej ustavily předchozí knihy, ale přesto působí svěžeji. A tak si může Nesbo dokonce dovolit pojmout některé pasáže Levharta jako rekapitulaci, čím vším už Harry prošel, a dopřát tak svému hrdinovi jakousi katarzi.

Více než kdy jindy proto hraje roli Harryho minulost a jeho úvahy, nakolik se může změnit. Naštěstí však ne v těch důležitých věcech: Nesbo sice chce umožnit Harrymu být lepším člověkem, ale rozhodně nechce popřít skutečnost, že nejsilnější je jeho hrdina tehdy, když se stává neřízenou, odbržděnou střelou; někým, kdo nehledí na kompomisy a jde až démonicky za potrestáním zločinu.

Toto "unikání" autora se odráží i s samotném ději, kde se motiv pastí a útěků opakovaně vrací. Nejen v rovině vrahových obětí, ale pochopitelně i Harryho (viditelně v již zmíněné scéně zavalení lavinou; symbolicky tehdy, kdy je zranitelný a manipulovatelný kvůli zdravotnímu stavu otce), ale i ve vedlejších liniích.

V pasti je Harryho šéf, na kterého tlačí ministerstvo spravedlnosti, v pasti je kriminalistka Kaja a nakonec i vrah sám...

Toto dvojí unikání, respektive jeho propracovanost, je pak tím, čím se Levhart tak dokonale napojí na svého čtenáře. Ten se stává nakonec jediným, kdo nemá šanci ze své pasti uniknout. Podobně jako jmenovaná šelma, i kniha si dokáže svou obět dokonale podmanit a strhnout ji k zemi na několik vydatných večerů.

Ovšem upřímně řečeno: být takovou obětí je za podzimních večerů rozhodně příjemné.

Harry Hole ještě žije, dívíte se?

Neoluxor.cz, 7. listopadu 2013, autorka: Olga Biernátová

Nová "holeovka" Levhart se směle řadí po bok Sněhuláka a můžeme ji bezpochyby zařadit do škatulky "to nejlepší od Joa Nesbøho". Fakt! Bude to za 100 %.

Harryho Holea nalézáme v Honkongu. Žije v zatuchlé díře, má dluhy z dostihů, fetuje a bojuje s démony, kteří mu z posledního případu zbyli. Ráchel s Olegem jsou pryč, a tak Harry bloumá od jedné dávky opia nad nudlovou polévkou k druhé. Mladá kriminalistka Kaja Solnessová má Harryho najít a dotáhnout zpátky do Norska. Je totiž jediný, kdo může vyřešit případ vražd dvou žen, které utonuly ve vlastní krvi. Harry odmítá, poprvé, podruhé, potřetí souhlasí. Jeho otec totiž leží na smrtelné posteli, a to se zdá být jedinou motivací pro návrat do města, které je plné přízraků minulosti.

Levhart je tlustá kniha. Více než 700 stran je však pro každého fanouška krále severské krimi spíše potěšením. Je sice jasné, že za den/dva už zase nebudeme mít co číst, protože knihy s Harrym Holem patří mezi ty, které dáte na jeden zátah, ale ta radost z rozsahu každého nového případu je opojná. Úvodní scéna vás přiková k židli. Jak už je u Nesbøho zvykem, někdo zemře, potkáme vraha. Tentokrát se ale opravdu těšte. Už ve Sněhulákovi bylo jasné, že autora přestává bavit obyčejné střílení a podřezávání obětí. Levhart pracuje s opravdu zvláštní vražednou zbraní, takovou, která vám v ústech zanechá 24 bodných ran a udusíte se vlastní krví. Chuťovka!

Kde je on? Stojí přímo za ní? Zadržela dech, naslouchala. Neslyšela nic, vnímala však fyzickou přítomnost. Jako levhart. Někdo jí vyprávěl, že levhart je tak neslyšný, že se dokáže ve tmě připlížit až těsně ke své kořisti, dokáže ovládat svůj dech tak, aby dýchal ve stejném rytmu se svou obětí. Zadržuje dech, jestliže ho zadržuje i kořist. Připadalo jí, že cítí jeho tělesné teplo. Na co ten člověk čeká? Opět začala dýchat. A ve stejném okamžiku ucítila na zátylku cizí dech.

Pozorujeme též autorův odklon od klasické detektivky a rozboru policejní práce, více si užijeme popisy vražd a akční scény. Žánrový posun k thrilleru mu svědčí. Do příběhu se navíc přimíchá zase kousek z Harryho, jeho minulosti, osobního života, jeho strachu, zklamání i odhodlání, pokud jste si ho dosud nezamilovali, teď přichází ta chvíle. Kamarád Jim B. tentokrát zůstane zavřený ve skříni, alespoň občas. Až budete ve tři ráno (Levharta na noc prostě neodložíte) číst finále knihy a modlit se, aby to Harry přežil, budete zase v tom správném holeovském rauši, který máte tak rádi.

Levhart přivádí na scénu postavy z minulého dílu. Jako rádce zde působí samotný Sněhulák, jako pomoc bývalá kolegyně zavřená v blázinci. Podíváme se do rozpálené Rwandy, abychom za chvíli s Harrym mrzli na horské chatě v Ustaoset. Do toho probleskují Levhartovy myšlenky, které nás nechají podezřívat vždy špatného pachatele a ukazují, jak je společně s námi úplně mimo i samotný Harry Hole. Rychlé dialogy, filmový střih, napětí, krvavé scény, dokonalá psychologie postav, zajímavé a propletené vztahy, vynikající zápletka bla, bla, bla... vždyť to znáte. Nesbø nikdy nezklame... a Harry také ne.

O šest minut později stál Harry zády na okraji strže, dalekohled kolem krku a dýmající cigaretu v koutku úst. „Jste nervózní?“ usmál se Bellman. „Ani v nejmenším,“ odpověděl Harry. „Jsem posraný strachy.“

Hodnocení: 100 %

Recenze knihy -Jo Nesbø - Levhart

Inflow.cz, 7. listopadu 2013, autorka: Katka Hošková

Jestliže jste se někde dočetli, že Levhart je Nesbøovo mistrovské dílo, pak vězte, že je to pravda. Tentokrát se Jo Nesbø přímo překonává. Pokud doposud ve svých detektivkách předvedl, že dokáže čtenáře přikovat ke knížce neobvyklou zápletkou, skvělým vykreslením postav a nečekaným rozuzlením, tentokrát dovedl svoje dílo k dokonalosti.

Posunuli jsme se v čase půl roku po vyřešení případu Sněhulák, který zasáhl Harryho Holea nejen po profesní, ale i po osobní stránce, neboť se v ohrožení ocitla jeho láska Ráchel a její syn Oleg, kteří po uzavření případu Harryho opouštějí a stěhují se do ciziny. Harry se utápí v sebelítosti a odebírá se do Hong Kongu, kde, aby se vyhnul totálnímu propadnutí alkoholu, propadá jiné droze, opiu a prohrává vysoké částky v sázení na koně v dostizích. S oddělením vražd v Oslu už nechce mít nic společného. Jeho přání však není vyslyšeno, když ho v Hong Kongu vyhledá kolegyně z oddělení vražd Kaja Solnessová a přemlouvá jej, aby se vrátil do Norska a pomohl policii s případem dalšího sériového vraha. Harry se po delším přemlouvání nakonec vrátí a pouští se do případu, který bude pořádně těžké rozmotat. První dvě oběti jsou ženy zavražděné poměrně brutálním způsobem. Mají v ústech podivná zranění, která jim způsobila smrt a není jasné, co je mohlo způsobit. Objevují se další oběti, které však umírají zcela jiným způsobem, ale Harry Hole brzy přichází na to, že všechny vraždy jsou propojeny. Oběti strávily jednu společnou noc na zapadlé chatě v norských horách.

Nesbø nám servíruje spletitý případ, který nás zavádí do drsných norských hor a dokonce do Afriky, kde Harry Hole pátrá po netradičním mučicím nástroji, který způsobil smrt několika obětí. Zápletka je tentokrát opravdu zapeklitá, a když už si myslíte, že víte, přijde autor s dalším nečekaným zvratem, který zavede vyšetřování novým směrem. Pasáže odehrávající se v horách pokrytých sněhem považuji za obzvláště povedené, člověk jako by cítil studený vítr za krkem a slyšel hučení padající laviny. Nesbø se překonává i ve vykreslení postav, neomezuje se jen na známé hlavní hrdiny, ale poměrně dost prostoru věnuje i novým či vedlejším postavám; dokáže do příběhu vtěsnat právě takovou várku popisu psychiky zúčastněných aktérů a jejich životních peripetií, že na konci knihy vše zapadne do sebe a dává dokonalý smysl.

Jediné, co bych tentokrát vytkla, je chování samotného Harryho Holea, které je dle mého vkusu tentokrát až příliš „opilecké“. Myslím, že pro získání sympatií čtenáře nemusí být hlavní hrdina nutně čím dál větší alkoholik, propadat drogám a potácet se na samotném dně své existence. V tomto směru mi začíná být Harry Hole méně sympatický, nicméně jeho brilantní policajtská hlava to pořád ještě kompenzuje.

Recenzia: Levhart – Harry Hole v novej Nesbovke

The Zeitung, 6. listopadu 2013, autor: Juraj Hladký

Harry Hole je opäť na dne. Po vyšetrení prípadu so Snehuliakom, keď boli v ohrození života priateľka Rachel a jej syn Oleg, si už pol roka líže rany v Hong Kongu. Z ópiového brlohu ho vytiahne až Kaja Solnessová. Mladú kriminalistku sem vyslal Gunnar Hagen, šéf oddelenia vrážd, s jedinou úlohou. Presvedčiť Holea k návratu do Nórska, kde zrejme znovu vraždí sériový vrah. Zatiaľ zomreli dve mladé ženy, ktoré, okrem smrti spôsobenej záhadným vražedným nástrojom, zdanlivo nemali medzi sebou nič spoločné. A čoskoro pribudnú ďalšie obete zabité bizarným, až hororovým spôsobom.

Hagen je v ťažkej situácií. Tento prípad sa stal kľúčovým bodom v spore medzi oddelením vrážd a Kriposom, centrálnou jednotkou polície vytvorenej na podporu vyšetrovania vrážd v celej zemi. Dve oddelenia s takmer totožnými kompetenciami sú na jednu malú krajinu príliš. Po nástupe Mikaela Bellmana, nového šéfa Kriposu, sa spor znova rozhorel a v rámci reorganizácie ministerstvo jedno oddelenie zrejme zruší. Hagen práve preto na prípad povolá svoje eso, jediného odborníka na sériové vraždy v Nórsku, Harryho Holea.

Harry sa tak ocitá v stredobode tohto sporu s úlohou zachrániť chytením vraha reputáciu, a tým aj existenciu, oddelenia vrážd. Jo Nesbø nechá Holea neochotne súhlasiť. V objemnom, vrstevnatom, od začiatku pútavom a spletitom deji plnom prekvapivých zvratov ho nechá pátrať nielen v Osle či nórskych horách, ale aj v africkom Kongu. Autor plne využíva prostredie a počasie k utuženiu atmosféry. Ale dalo by sa povedať, že pri finálnej konfrontácii s vrahom to už prehnal smerom k absurdnosti.

Hole tu je znova melancholický, utiekajúci sa k alkoholu, no aj intuitívny, nekompromisný, stavajúci sa proti autoritám a porušujúci pravidlá. Príbehom v pozadí je stratená láska Rachel a nedoriešené emocionálne vzťahy s umierajúcim otcom. Utrpí ďalšie fyzické rany, z ktorých sa zotaví spôsobom príhodným skôr hrdinovi zo škandinávskych eposov než policajnému komisárovi.

Nesbø tu dodržal črtu severskej kriminálky, sociálnu kritiku. Tentoraz sa zameral na drancovanie nerastných zdrojov a neblahé vplyvy na africké krajiny. „Levhart“ je už ôsmou knihou s Holeom v hlavnej úlohe. Je plný odkazov na predchádzajúce knihy a z časti sa prelína s predchádzajúcim dielom „Sněhulák“ (nielen ďalšou podivuhodnou vražednou zbraňou). No aj čitateľ, čo po prvýkrát vezme niečo od Nesbøa do rúk, si vychutná kvalitnú kriminálku bez nejakých obmedzení.

80 %

RECENZE: Nejtlustší, nejděsivější, nejlepší Nesbo straší i pouhým lepidlem

iDnes.cz, 5. listopadu 2013, autorka: Klára Kubíčková

Vychází osmá detektivka s Harrym Holem, v níž má norská spisovatelská hvězda už mnohem blíž k thrilleru než ke klasické kriminálce.

Osmý díl série detektivek Jo Nesboa, v níž je hlavní postavou alkoholik a potížista Harry Hole, se jmenuje Levhart, vychází v úterý a je famózní. Snad ještě o stupeň lepší než předchozí Sněhulák.

Jen by se čtenář měl začít děsit: je totiž málo možností, jak rafinovanějším způsobem zabít oběť, než jak to dělá vrah v Levhartovi. Tohle je galerie psychopatického vraždění. Jenomže Nesbo se nevyžívá v popisu krvavých scén, stačí mu pár vět, aby byl obraz dokonalý.

A člověk se pak bojí třeba i vlastnit vteřinové lepidlo, protože už ví, co se s ním dá oběti způsobit.

Nakrmit případem či alkoholem

Jsou tu dvě ženy zalknuté krví z vlastních úst, jedna bezhlavá oběšená na skokanské věži nad bazénem, muž utopený ve vlastní vaně a další mrtví. Harry má tentokrát k ruce sympatickou a praktickou policistku Kaju a rozkročený je málem po celé zeměkouli, začíná v Hongkongu, cesta vede do norské zasněžené vísky Ustaoset, pak do Rwandy.

Podobně jako ve Spasiteli Nesbo nenásilně zkomponoval motiv z válečných událostí v bývalé Jugoslávii, tady se dá na pozadí vytušit třeba znásilňování Afriky a těžba coltanu.

Vyšinutí vrazi mají ke svému vyšinutí obvykle důvod, monstrum samo má své trauma, jež křísí temnotu. Ostatně i Hole má své vnitřní psy, kteří vyjí a chtějí nakrmit. Případem. Nebo alkoholem. S každým dalším dílem jsou hladovější, Harry asociálnější a případy brutálnější. Jsou to už spíš thrillery než čisté kriminálky.

Milovaní Sex Pistols

Nesbo je ukrutně dobrý díky vrstvám, kterými knihu tvoří. Nejde jen o vyšetřování vražd. Ale i o souboj mezi policejními složkami, vztahy mezi hrdiny, o muziku, kterou zmiňuje tak, že si čtenář s Holem brouká Sex Pistols i Tracy Chapmanovou. Místo vztahu k Rachel, která byla po otřesu ve Sněhulákovi "odklizena" pryč, je tu možná zajímavější vztah k umírajícímu otci.

A tradičně se Nesbo opírá o schopnost vrhat do příběhu postavy, které působí plasticky. I každá oběť, která na světě pobude jen pět šest stran, má za sebou věrohodný příběh, odněkud přichází a někam by šla, kdyby ji vrah nezastavil.

Sečteno podtrženo: Levhart je zatím nejtlustší, nejděsivější a nejlepší "holeovkou".

Levhart - Jo Nesbø

Nase-knihovnicka.blogspot.cz, 4. listopadu 2013

Borgny Stem-Myhreová se probudila v temné místnosti. V temnotě s ní neslyšně jako leopard stál muž. Ten jí donutil, aby si do úst strčila zvláštní kouli s červenou šňůrkou. Následně muž zatáhl za provázek a z koule vyrostlo plno trnů, které jí tlačili v ústech. Jedinou jeho další instrukcí, než jí píchl injekci a odešel bylo, aby netahala za šňůrku. Proč? Co se stane?

Jo Nesbø se narodil v roce 1960 v Oslu. Za svoje kriminální příběhy dostal řadu ocenění. Napsal knihy Netopýr, Švábi, Červenka, Nemesis, Pentagram, Spasitel, Sněhulák, Levhart a Přízrak (vyjde v roce 2014). To je výčet knih, kde jako hlavní postava vystupuje Harry Hole. U nás vycházejí pod taktovkou nakladatelství Kniha Zlín. Kromě toho mu také vyšel kriminální román Lovci hlav s hlavní postavou Rogera Browna. Jo Nesbø se věnuje i tvorbě pro děti. Určitě vám říká něco jméno doktor Proktor. Tuto sérii vydává nakladatelství Jota. Můžete si tak přečíst Doktor Proktor a prdící prášek, Doktor Proktor a vana času a Doktor Proktor a konec světa, možná. Jo Nesbø také plánuje napsat dvě knihy pod pseudonymem Tom Johansen. První se jmenuje Krev na sněhu a za další rok vydá pokračování. Levhart se řadí k detektivnímu žánru.

Harry se opět vrací na scénu a zdeformovaná čelist není daleka jeho největší problém. Tentokrát nesahá jen po flašce s alkoholem, ale do repertoáru si přidal i opium. Po minulém případu se Holeovi sype život. Jedním z důvodů je, že Ráchel a její syn (nemluvě o Harrym) byli ohrožováni sériovým vrahem. Následně se od Harryho raději odstěhovali. Jeho otec je vážně nemocný. A to je jeden z důvodů, proč Kaja dorazila do Hongkongu. Tím hlavním je ovšem vyšetřování nového případu.

Na počátku byla vražda. Trochu mi to připomínalo horor Saw. Žena, která je předem odsouzená k neúspěchu - k smrti, je uvězněná v podivné místnosti. Ale to je teprve první vražda. Mrtvých bude postupně víc. Autor celkově přitvrdil v tom, jakým způsobem oběti umírají. Celkově je atmosféra knihy temnější. I přesto zůstal typický suchý humor, který příběh osvěžuje. Nedílnou součástí Levharta jsou i zvraty. Zatímco si myslíte, že už je vrah jasný, se všechno zcela otočí. Příběh je napsaný v er formě, ale jsou zde i části napsané v ich formě. Čtenář ovšem netuší čí tento pohled je a dozví se to až v pozdější části.

Jo Nesbø vytvořil postavu Harryho Holea, do vínku mu přidal skvělé dedukční schopnosti, ale taky závislost na alkoholu. Postavil proti němu zločince, ale odepřel mu trvalý stabilní vztah. Harry rozhodně není klasický hrdina a klady vyvažují zápory. Přesto mu do konce držíte palce. A že to tentokrát bude opravdu potřebovat!

Jo Nesbo: Levhart Recenze

Blog.hubalek.net, 5. listopadu 2013, autor: Tomáš Hubálek

Rok se s rokem sešel a máme tu další Nesbøovku. Tentokrát Nesbøovku číslo osm. Tu osmičku neuvádím náhodou, protože pokud jste (jako já) na jaře četli Šváby, můžete mít ze začátku trošku (jako já) chaos ve vývoji postav ;-) Pokud to ale Levharta zařadíte na Sněhuláka bude všechno v nejlepším pořádku, Levhart dokonce na Sněhuláka částečně odkazuje.

Levhart začíná tam, kde Sněhulák skončil. Harry tentokrát utekl před svými přízraky do Hong Kongu a žije tam mezi bezdomovci, jde po něm mafie a bere drogy. A zcela logicky ho ale potřebují v Norsku, kde (opět) začíná řádit šílený sériový vrah. Vyzvedává ho tedy vnadná policistka a přesvědčuje k návratu domů. Klasický začátek.

Pro ty, kteří hlavní postavu Harryho Holea neznají, nastíním pár charakteristických rysů celé série: hlavní hrdina je mimořádně schopný a inteligentní detektiv, který ale bohužel nemá daleko k nadměrnému pití alkoholu a k drogám. Jeho práce je mu vším, ale zároveň ničí jeho a jeho okolí. Pátrání po vrahovi velice často probíhá tak trochu navzdory nadřízeným, je plné zvratů a převapivých přemetů v ději. Děj je napsán mimořádně čtivě a napínavě, nikdy není nic tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Leopard je napsán přesně ve stylu předchozích Holeovek, snad jen styl mi přijde trochu ornamentálnější a některé sadistické scénu trochu (někdy až moc) explicitní. Děj se tentokrát odehrává jednak v Africe, odkud pochází nejen Leopoldovo jablko (vražedný nástroj použitý hned na prvních stránkách knihy), ale i některé postavy k tomuto kontinentu mají určité vazby a druhak v Norských horách na rozsáhlých zasněžených pláních. Nechybí akční scény, výbuch v továrně, lavina, propletenec postav, překvapivé zvraty.

Kniha rozhodně nezklame žádného fanouška detektivních trillerů, Jo Nesbø je špičkový vypravěč a napětí dokáže dávkovat neuvěřitelně přesně. Novým čtenářům bych rozhodně doporučil číst Holeovky sekvenčně (začít tedy Netopýrem), stávajícím fanouškům kniha taky udělá radost, protože si zachovává všechny atributy předchozích knih a přitom autor nevykrádá sám sebe, pořád dokáže ze stejných surovin namíchat překvapivě nový koktejl.

Malou připomínku bych měl k “sazbě” elektronické knihy. V jedné části se prolínají dvě dějové linie a postavy tam nejsou jmenovány. V elektronické knize bohužel toto prolínání není zřetelně vyznačeno, takže skončíte odstavec, začnete další a přestane vám nějak dávat smysl. Až teprve po několika větách pochopíte, že děj se odehrává jinde a že “on” není ten “on” z přechozího odstavce. Mě osobně by velmi pohohlo v elektronické knize použít nějaký výraznější oddělovač těchto částí.

Pár zajímavostí

Leopoldovo jablko – podle všeho nic takového ve skutečnosti neexistuje (naštěstí), Nesbø ho skontruoval jen pro potřeby knihy.

Kniha se v mnoha jazycích jmenuje Levhart nebo Leopard, což je narážka na tichého predátora, který se může objevit kdykoliv za vámi a možná taky na určitou vadu kůže jedné z postav. Na Slovensku to ale přeložili jako Pancierové srdce, což je mnohem blíže původnímu norskému Panserhjerte

Levhart. Ze dna až na vrchol krimi žánru

Blog.enti.cz, 4. listopadu 2013

Nesbø svému nejslavnějšímu hrdinovi dopřává cestování. V nejnovějším českém překladu se Harry Hole ocitá v Hongkongu. Vysílený ze Sněhuláka, zdrogovaný, bez Ráchel a s dluhy u čínské sázkařské mafie. U policie dal jako už poněkolikáté výpověď a nikdo by jej v Oslu ani nepostrádal. Kdyby…

Kdyby se v Norsku neobjevily záhadné vraždy dvou mladých žen. Nic je nespojuje, pouze záhadný způsob úmrtí, s jehož původem si neví rady ani eso osloské kriminalistické expertízy Bjorn Holm (vražedný mučící nástroj Leopoldovo jablko si podle všeho Nesbø vymyslel) . Řádí snad v Norsku další sériový vrah? Šéf kriminálky si to myslí, a tak posílá do Hongkongu svou novou podřízenou Kaju, která má jediný úkol. Dovézt Harryho.

Ještě akčnější detektivka

Jo Nesbø s každou holeovkou posouvá své literární umění o kousek výš. Přesto jsem se nezbavil dojmu, že Levhart je mladším bratříčkem Sněhuláka. Mají hodně společného a pokud jste Sněhuláka četli, tak budete mít plus. Nesbø na předchozí díl série několikrát odkazuje.

A ve finále je to právě umírající Sněhulák, který Harrymu s vyřešením případu pomůže. Protože… a to mi příznivci holeovek odpustí, Nesbø se stále drží stejného schématu. V půlce knížky se zdá, že známe pachatele, sedí důkazy i motiv, ale…

Detektivka, nebo thriller?

Jo Nesbø přidává na akčnosti a z detektivky se rodí neskutečně napínavý thriller, Harry bude muset předvést ještě více umu, aby se dostal z pastí, do kterých ho chytí protivníci. Nesbø tentokrát neklade důraz na popis kriminalistických postupů, více se zaměřuje na provedení vražd, místa činu. Řešení případu zavede Harryho nejen do horských oblastí Norska, na turistické chaty a zasněžené pláně, ale tentokrát i do Afriky, do válkou zbídačeného Konga, do hranic s neklidnou Rwandou.

Právě tam Levhart vyvrcholí.

Kde skončí samotný Harry? Vrátí se k policii, vrátí se k němu Ráchel? Nebo najde novou lásku, která ho konečně udrží v bezpečné vzdálenosti od kamaráda Jima Beama?

Jo Nesbø – Levhart

Nejnovější český překlad ze série kriminálních románů s Harrym Holem vychází v nakladatelství Kniha Zlín již 5. listopadu ve výborném překladu Kateřiny Krištůfkové. Mimochodem, v originále se román jmenuje Pancéřové srdce, název odkazuje na osobní linku příběhu kolem vyšetřovaných vražd, která je často silnější, než samotný kriminální případ.

Recenze: Jo Nesbø – Levhart

Severskedetektivky.cz, 4. listopadu 2013, autorka: Monika Štěpková

Severští autoři nám, čtenářům, servírují přímo neuvěřitelné detektivky. Ačkoliv nemám ráda nálepky jako král a královna severské krimi, tak jednou musím udělat výjimku - za krále severských detektivek, právem, považujeme Joa Nesba. O tom není žádný pochyb. Fanoušci knih tohoto autora netrpělivě očekávají, po půlroční odmlce, na vydání jeho další knihy, která by se měla objevit během tohoto týdne na pultech knihkupectví. Levhart, tak zní název další Nesbovky. Jedná se v pořadí o osmou knihu ze série s osobitou hlavní postavou, Harrym Holem. A je se opravdu na co těšit. Levharta vydává nakladatelství Kniha Zlín.

Jo Nesbo se narodil roku 1960 v Oslu, norský spisovatel a hudebník, původním vzděláním ekonom a finanční analytik. V roce 1997 odstartoval jeho literární dráhu kriminální román Netopýr, první detektivka, v níž vystupuje osobitý a nekonvenční kriminalista Harry Hole. Následovaly další knihy s Harrym Holem v hlavní roli, jež se záhy staly čtenářsky velmi oblíbenými. Kromě Harryho Holea vydal i jednu knihu, ve které je hlavním hrdinou Roger Brown. Ten vystupuje v knize Lovci hlav. Nesbo nezapomíná ani na knihy pro děti. V nich vystupuje jako hlavní postava doktor Proktor.

S panem Nesbem se já osobně teprve seznamuji. Jako první kniha se mi do rukou dostali již zmínění Lovci hlav. Z této knihy jsem byla unešená. Druhou knihu, kterou jsem od něj četla, byl Pentagram. Z něj jsem měla ještě lepší pocit než z Lovců hlav, přestože byly obě dvě neopakovatelným zážitkem. Oblíbila jsem si napětí, které využívá Nesbo ve svých knihách. Myslím tím konkrétně to, že čtete, jste napjatí až k prasknutí a myslíte si, že už více neunesete. Ale Nesbo vás donutí k opaku - napne vás ještě víc. Toto se mi u žádného jiného severského autora nestalo. Nesbo prostě zkouší, kolik toho vydržíme. Ale my jsme silní a vydržíme, protože v závěru nás čeká pokaždé neuvěřitelné rozuzlení. Číst jeho knihy je vážně čtenářským zážitkem.

A teď se mi do ruky dostal Levhart. Bála jsem se toho, že v něm bude hodně narážet na předcházející případ Sněhulák, který jsem prozatím nečetla. Sice tam několik zmínek bylo, ale ne tolik, aby se Levhart nedal číst bez znalostí ostatních případů.

Harry Hole. To je jméno, které se jednou zapíše do dějin literatury. Je to nebojácný chlap, kriminalista s vlastními názory, který nemá příliš v lásce lidi. Osobitý chlap, který na rovinu řekne co si myslí a který se neschovává za lži. Obdivuji jeho správný odhad při vyšetřování vražd. Ten chlap je neuvěřitelně chytrý, ačkoliv ne každému se tak na první pohled může zdát.

V Levhartovi procestujeme kus světa, dostaneme se do Honkongu, kde si Harry Hole po svém posledním případě vegetí a dodržuje svůj plán, že nikdy více nechce mít nic společného s policií a vyšetřováním. Prozatím. Dále se ocitneme v horké a nezkrotné Africe, odkud pochází vražedná zbraň užitá během několika vražd. A pak budeme ve starém známem norském Oslu, kde se cítíme společně s Harrym jako doma.

No a když jsem psala, že se Harry rozhodl pro to, že už nechce pracovat jako kriminalista, tak je za ním do Honkongu vyslána mladá policistka Kaja Solnessová, která dostala za úkol přivést Harryho zpět, aby se mohl opět vrhnout do pátrání. V Norsku totiž nalezli dvě mrtvé ženy, které utonuly ve vlastní krvi. Sebevražda? A nebo vražda? Mohlo by se dokonce jednat o sériového vraha, jež bude mít na svém kontě mrtvých víc?

Harry se nakonec přemluvit nechá a může začít pátrat a řešit. Pod rukama mu proplouvají různé důkazy, které zákonitě ukazují na to, kdo takto ohavné činy udělal. Setká se dokonce i s několika podezřelými, ale zůstane pouze u podezřelých? Moc se mi líbí zvraty v knize, které pak celý příběh otočí a vy doslova zíráte s otevřenými ústy. Kromě obětí, kterých přibývá, máme možnost se více seznámit s Harryho tatínkem. Ačkoliv je připoután k lůžku, zjišťujeme, po kom se Harry tak povedl. Líbila se mi i postava Kaji Solnessové. Každý máme ve skříni schovaného nějakého strašáka a u Kaji tomu není jinak. Líbí se mi, jak autor popsal psychickou stránku nejen u Kaji, ale i u ostatních postav.

Máme možnost se seznámit i s jejich soukromím, což knihu trochu zlehčí předtím než po vás Levhart skočí. Kniha je rozdělena do devíti částí, které jsou následně rozděleny do kapitol, celkem jich je pětadevadesát.

Levhart pro mě byl doslova bombou. Na závěr mi nezbývá napsat nic jiného než to, že se co nejdříve poohlédnu po autorových dalších knihách a budu posuzovat, která z nich je lepší.

Přečetl jsem: Jo Nesbø – Levhart

Poslepu.blogspot.cz, 4. listopadu 2013, autor: Radek Pavlíček

Na další dobrodružství Harryho Holea jsem se těšil jak malý kluk a netrpělivě čekal, kdy Kniha Zlín nabídne reading copies (aby bylo jasno, tak ne proto, že by mi bylo líto si knihu koupit, ale proto, že si ji takto mohu přečíst o nějaký ten týden dřív, než půjde do prodeje). Když mi v půlce října Levhart skočil do Dropboxu a do Kindlu, hned jsem se do něj začetl a stejně jak ostatní knihy o Harrym Holeovi, ani od tady této se nemohl odtrhnout. A protože kniha je opravdu dlouhá, měl jsem o několik krátkých nocí postaráno.

Levhart už ani není detektivka, jako spíš thriller. Nesbø se tentokrát odchýlil od precizního popisu kriminalistické práce a soustředil se spíše na popis událostí a prostředí, v nichž se Harry ocitá. A rozhodně to není na škodu. Některé vražedné nástroje či způsoby jsou opět velmi originální a vrah neváhá - v případě, kdy je to třeba a má k tomu podmínky - využít nejen věci, ale třeba i přírodní síly.

Harryho Holea nacházíme na začátku knihy v Hongkongu, kam se vydal po dopadení Sněhuláka. Daleko od všeho, co by mu mohlo připomínat prožité události. V Norsku ale byla nalezena dvě ženská těla a vše nasvědčuje tomu, že v Norsku se po Sněhulákovi objevil další sériový vrah. Obě ženy totiž byly zavražděny stejným způsobem a totiž utonuly ve vlastní krvi. Mladá kriminalistka Kaja Solnessová je vyslána do Hongkongu, aby přivedla Harryho zpět a ten se pokusil vraha vypátrat. Ačkoliv se Harrymu nechce, po mírném nátlaku se vrací a zapojuje se do pátrání. To komplikuje i boj o moc mezi dvěma policejními odděleními. Proti oddělení vražd tu stojí Kripos - norská národní kriminální policie. Je tedy třeba dávat pozor nejen na nepřátele zvenčí, ale i zevnitř.

Kromě výletů do Hongkongu a Afriky strávíme s Levhartem většinu času nabzasněžených norských pláních a horských chatách, které využívají k přespání běžkaři. Vražd začíná přibývat a kniha je - jak už to u Harryho Holea bývá - opět plná dějových zvratů. Chvíli si myslíme, že už víme, kdo je vrah, pak je najednou všechno jinak, pak si zase myslíme, že už víme, kdo je vrah, pak se to zase celé otočí, pak si zase myslíme, že už je vrah naprosto jasný... Pokud jste nějaký příběh Harryho Holea četli, tak určitě víte, co mám na mysli. A buďte si jisti, že v tomto případě to nebudete tušit až do úplného konce. Pointa je ještě zajímavější a propracovanější, než v předchozích dílech série.

Je skvělé, že Jo Nesbø nejede podle osvědčené šablony, ale pokaždé se snaží nabídnout něco nového. A v Levhartovi se mu to daří skvěle. Už jen za vymyšlení vražedného nástroje, který ve skutečnosti neexistuje - nebo jsem ho aspoň přes Google nedohledal - klobouk dolů.

Jo Nesbø – Ve spárech levharta

Databázeknih.cz, 3. listopadu 2013

Je všeobecně známo, že se Norsko řadí mezi nejbezpečnější země Evropy. V průměru je ročně v Norském království spácháno 0,7 vraždy na sto tisíc obyvatel. Při počtu necelých 4,7 miliónů obyvatel, tak podle statistiky dojde přibližně pouze k třiatřiceti vraždám v jednom roce. Pár loupežných vražd, nějaké to zabití v opilosti nebo ze žárlivosti. Občas se ale stane, že i v tak poklidném státě začne řádit sériový vrah. A na ty je v Norsku jen jeden specialista…

Jak už je tomu zvykem, po půlroční odmlce vydává nakladatelství Kniha Zlín dílo z pera mistra současného světového krimi-románu, Joa Nesbøho. 8. díl série o detektivu Harrym Holeovi nese název Levhart. Dostojí kniha svému názvu a dokáže ulovit čtenáře do svých spárů?

…Harry Hole. Živoucí legenda osloského oddělení vražd. Policista, který má na svém kontě tolik objasněných případů, jako nikdo jiný. Toho času vlastně už bývalý policista. Po dopadení Sněhuláka dal výpověď a odjel do Hongkongu, kde se nyní ukrývá před vzpomínkami, které se snaží z mysli vytěsnit kombinací alkoholu a opia. Oslem ale v nedávné době v krátkém sledu otřásly vraždy dvou žen, provedené stejným, obzvláště bizarním způsobem. Osloská policie se v obavách před novým sériovým vrahem uchýlí k zoufalému kroku: Vyšle do Hongkongu mladou policistku Kaju Solnessovou, aby Harryho našla a přivedla zpět, protože jenom on může případ vyřešit…

Autor opět sází na osvědčený koncept, který vykrystalizoval okolo třetího dílu série a od té doby variuje v různých podobách a opakovaně slaví úspěch. Nesbø má děj knihy promyšlený předem do nejmenších detailů - může si tak pohrávat se čtenářem lačnícím po rozuzlení, záměrně ho svádět na falešné stopy, aby pak děj obrátil o 180 stupňů. Ani poté si však nemůže být čtenář jistý, že onen obrat nebyl zase jen další falešnou stopou. Na jednu stranu prvek, díky němuž je tato série velice čtivá, na stranu druhou prvek neustále se opakující a na mnohé fanoušky Nesbøho knih už může působit stereotypně. Naopak netradičním způsobem autor zachází se stavbou příběhu, v němž je posílená vedlejší linie, která nám dává nahlédnout do soukromého života Harryho, který řeší problémy se svým otcem, noří se do svých myšlenek a více než kdy jindy a odhaluje nejzazší zákoutí své mysli. Více rozvinutá je zde postava právě Harryho otce, setkáme se ale i s dalšími novými postavami, jejichž charakteristika a psychologie jsou vykresleny, podobně jako v předchozích dílech, velice uvěřitelně.

Pravidelný konzument Nesbøho děl usoudí, že Levhart je po nepřekonatelném Sněhulákovi jen další knihou série, která si sice drží svůj vysoký standard, ale nijak zvlášť nevybočuje z řady. Naopak věřím, že čtenář, který ještě neměl s žádnou autorovou knihou tu čest, bude nadšen, ne-li přímo Levhartem sežrán zaživa.

A na zasněžené pláni číhá levhart

Martinus.cz, 30. října 2013, autorka: Dita Kristanova

Další holeovka je spíše thriller. Velmi napínavý. Nebudete chtít přestat…

Úvod klasický: Harry Hole na dně – bez peněz, na opiu, pronásledován vymahači. Krajina: Hongkong. Norsko zcela nenávratně uloženo k ledu, protože hrdina musí zapomenout. Na Sněhuláka, který mu vzal definitivní naději.

Dlouho jsme sledovali Harryho Holea jako kriminalistu, ale nyní sledujeme i jeho životní příběh a osudy – v Nesbøových románech vždy leží zničen, aby pak najednou vstal z popela a rozlouskl tajemnou mystérii. Zároveň zkoumáme i jeho soukromý život, sázkové kanceláře by mohly vypsat kurz na to, zda se dá konečně definitivně dohromady s Ráchel, či nikoli. A konečně znamená svatební zvony a rozloučení se s alkoholem. Konkrétně s kamarádem Jimem B.

Jenže pak Norsko vydá své krutosti: opět (pokolikáté už) se zjevuje sériový vrah a policie je bezradná. Harry je chycen na krásnou návnadu a ujímá se vyšetřování, v němž nejde jen o vraždu. Souboj o ženu se tu zrcadlí v mnoha podobách a může být rovněž důvodem pro dávnou nenávist.

Úmrtí hrdinů jsou podivná, vypadá to, že se utopili ve vlastní krvi, která jim začala crčet ze stejně zhotovených děr v dutině ústní. Nálezy mrtvých těl jsou tak trochu spektákl, visící poslankyně na koupališti či tělo dívky na dně jezera naplněné kameny. A dle hybatele na šachovnici je policie hloupá, přicházejí další a další vraždy. I Harry se plete ve svých odhadech, odsuzuje lidi, kterým by měl věřit, protože kromě vražd se v Levhartovi odehrává ještě něco – boj o pozice mezi dvěma odděleními policie.

Velmi povedené jsou pasáže odehrávající se v horách, narozdíl od předchozích dílů působí Nesbø na vizuální představivost – zasněžené pláně a malé horské chatky, kde může násilí být ještě temnější než ve městě. Levhart je vskutku násilný až do morku kostí.

K Harrymu se přidává nová vyšetřovatelka, odkazuje-li její příjmení k Ibsenově hře Stavitel Solness, je otázkou pro samotného autora. Vášní pro jediného světoznámého norského dramatika se Nesbø netají, stejně tak jako všichni jeho fanoušci vědí, že je bývalý rocker, což opět promítne i do Levharta. Pravdou však je, že Kaja Solnessová chce budovat. Harry ne. Harry je dekonstruktér světa a životů i poslední spravedlivý v momentě, kdy se opět setkává se Sněhulákem. Sadistický vrah, kterého mu jeho poslední protivník pomáhá honit – což je samo o sobě dost paradoxní, stále uniká a Harry uniká také. Před minulostí.

Kromě vyšetřování vražd řeší román i jiná citlivá témata, jako je problematika eutanasie a práva si vybrat. Zároveň je i dílem až naturalistickým, připravujícím genetickou determinovanost jako jedinou volbu.

Harrymu se však vyhnula a opět propásl šanci. Mohlo by se zdát, že tento věčný loser tak nakonec čtenáře přestane bavit, protože přiznejme si to, skvělý příběh, skvělé mordy, ale už to známe. Na konci do sebeHarry zase obrátí flašku, případ skončil, adios, čtenáři. Zase za rok! V tomhle přijímá Nesbø strategiiscenáristy komerčně úspěšného seriálu.

Další dva díly – Fantom a Policie, alespoň dle anglických anotací a recenzí budou jiné. I když… Škoda, že vyjdou až v příštích letech.

Jo Nesbø - Levhart

Pcapek.blogspot.cz, 27. října 2013, autor: Petr Čapek

Norským hlavním městem otřásl nález dvou ženských těl i způsob jejich smrti. Obě totiž utonuly ve vlastní krvi. Oddělení vražd čelí záhadě – bodné rány ve tvářích obětí jsou četné, pravidelné, a navíc byly vedeny zevnitř úst. Jaká vražedná zbraň je mohla způsobit? Mladá kriminalistka Kaja Solnessová je vyslána do Hongkongu, aby odsud přivedla zpátky do Osla jediného člověka, který může takový případ vyřešit. Jenže Harry Hole se v milionovém městě skrývá nejen před věřiteli, ale zvláště před vzpomínkami a přízraky z minulých případů a nemá sebemenší zájem se do vlasti vrátit. Kaja se musí uchýlit k citovému vydírání. Vyšetřování pak Harryho zavádí nejen na zasněžené opuštěné pláně v norských horách, nýbrž i do horké Afriky na úpatí sopky. A jde v něm o život. Vrah je silný, chytrý a bezskrupulózní a v souboji s ním bude muset Harry obětovat víc, než čekal.

~~~~
Král severské detektivky je zpět, aby nám naservíroval další mrazivé dobrodružství vycvičeného alkoholika a drsného anti-hrdiny Harryho Holea. Letošní rok byl na knihy od Joa Nesbøho vcelku úrodný. Na začátku roku nám Kniha Zlín přinesla první dva díly z této série Netopýr a Švábi, abychom se na podzim mohli posunout ve vyprávění o pár let a pár případů dopředu a užili si v pořadí osmé pokračování případů Harryho Holea, tentokrát s podtitulem Levhart.

Jo Nesbø se těší v České republice neutuchajícímu zájmu čtenářů. A každá jeho další přeložená kniha je vyhlížena s nedočkavostí malého dítěte, které čeká na Ježíška. V dnešní době se málokterý spisovatel může těšit celosvětovému zájmu jako on. Vždyť podle jeho britského vydavatele se nějaká z jeho knih prodá každých 23 sekund. A nejedná se pouze o populární sérii o svérázném alkoholikovy a nejlepším vyšetřovateli, jakého kdy osloská policie měla, ale nemalou měrou se na ní podílí i neméně úspěšná série pro mladší čtenáře Doktor Proktor.

Harry Hole má po dopadení Sněhuláka všeho plné zuby a tak se vydává z Norska pryč. Daleko od všeho co by mu mohlo připomínat prožité události. Zločin v Norsku ovšem nespí a na scéně se objevuje další sériový vrah, který si nic nezadá s nechvalně známým Sněhulákem. A tak je mladá kriminalistka Kaja vyslána do Hongkongu s úkolem vypátrat Harryho a přivézt ho zpět do země za každou cenu. Holea sice najde, ale nebyl by to Harry aby se za tu dobu nedokázal dostat do problémů místní mafii dluží nemalou sumičku peněz a jako bonus do svých závislostí přidal další položku opium. Po "menším" nátlaku se Kaje podaří Harryho přesvědčit, a tak se vydávají vstříc po stopách nové bestie, která v Norsku řádí.

Postava Harry Holea si u čtenářů získala oblibu především tím, že Harry není žádný klasický hrdina a klaďas v pravém slova smyslu. A nejinak je tomu i v nejnovější knize Levhart. Harry je opět sarkastický, místy možná trochu moc drsný a pro štiplavou poznámku nejde daleko. Navíc jeho boj se závislostí na alkoholu a jiných látkách nemá konce. Jednoduše řečeno starý dobrý Harry je zpět a s ním přijde zákon. Tedy možná.

Nesbø nenechal nic náhodě a opět čtenáři předkládá hodně hutný děj, který vás strhne a nenechá vydechnout až do poslední strany, této více než sedmiset stránkové knihy. O zvraty rozhodně není nouze a čtenáři, kteří si libují v hledání viníka spolu s Harrym budou mít žně. Navíc se nám dál rozvíjí i vedlejší dějová linie, která se line napříč všemi knihami a přidává další střípky z Harryho osobního popřípadě profesního života.

Jedinou skvrnkou se tak může jevit, zdánlivá Harryho neporazitelnost, až by se mohlo zdát, že s normálním smrtelníkem má společného opravdu málo. Kdy jako Robocop, nebo nějaká podobná postavička, propluje ze všech smrtelných situací s grácií sobě vlastní a nezapomene to i řádně okomentovat. Zde mohl přeci jen autor trošku ubrat, někdy je méně více mister Nesbø, chtělo by se říci.

Stejně jako se vyvíjí Harry, se vyvíjejí i samotné knihy a tak je postupně znát, že se autor od čistokrevné detektivky, zaměřené hlavně na kriminalistickou práci přesouvá spíše do žánru thrilleru. Ovšem pozor, neznamená to, že by to byla chyba. Ba právě naopak, Levhart je toho zářným příkladem. Jedná se o hodně děsivý a napínavý thriller, při kterém budete trnout až do poslední strany.

STRHUJÍCÍ LEVHART

Peaceful kitchenette, 26. října 2013, autorka: Radka Malečková

Další, v pořadí již osmá kniha se svérázným norským kriminalistou na sebe nenechala dlouho čekat. Tentokrát se abstinenční příznaky, které pociťuji již několik měsíců po dočtení a několik měsíců před vydáním novém knihy nedostavily, protože letos vyšly první dvě knihy ze světoznámé série s Harrym Holem. První pod názvem Netopýr a druhá s názvem Švábi. A stejně jako všechny knihy následující, i tyto knihy byly přeloženy Nesbøho dvorní překladatelkou Kateřinou Krištůfkovou. Levharta jsem měla možnost přečíst ještě dříve než se dostal do knihkupectví díky nakladatelství Kniha Zlín. Nyní, po dočtení Levharta již vím, že se abstinenční příznaky objeví a budu muset čekat až do dalšího roku, než vyjde další holeovka.

Stejně jako u předchozích dílů vás děj příběhu strhne natolik, že nebudete moci přestat číst a budete mít tendenci odkládat méně důležité povinnosti na později. Tato kniha v sobě obsahuje však i něco navíc. Jako všechny knihy ze série si i Levhart zachovává svůj humor, a až do posledních stránek netušíte, kdo je vrahem. Na rozdíl od ostatních knih ze série se vyznačuje krutostí, smutnými pasážemi a místy můžeme narazit až na filozofické otázky, které snad napadají čas od času každého, policisty snad více než ostatní.

Kniha začíná typicky holeovsky. Harryho najdeme v Hongkongu, kde propadl opiu a sázení na dostihové koně a kvůli dluhům z nevydařené sázky se dostává do nesnází s místní mafií, díky kterým přichází i o pas, a tudíž i o možnost odcestovat ze země. Tato situace však Harryho příliš neznepokojuje. Zdá se, že Harry bude zachráněn. Do Hongkongu přijíždí nová, mladá a velmi krásná policistka Kaja, jejímž úkolem je přivést Harryho zpátky do Osla. Z počátku se zdá být tento úkol nemožný, avšak Gunnar Hagen ví jak na Harryho a Kaja použije již předem připravenou větu, která Harryho přiměje, aby se vrátil zpět do Osla. Oddělení vražd potřebuje Harryho při řešení sériové vraždy, alespoň jak se vedení oddělení vražd domnívá. Mezitím v Oslu proti sobě stojí dvě instituce. Oddělení vražd a Kripos v čele s náčelníkem Bellmanem, který chce převzít veškerou moc ve městě.

I tentokrát Harry řeší celý případ neoficiální cestou jen v týmu s Kajou a Bjørnem Holmem. V království se podle všech dostupných stop (a že je jich poskrovnu) vyskytuje sériový vrah. První dvě oběti jsou zavržděny nástrojem, který Nesbø nazývá Leopoldovým jablkem pocházejícím až z Afriky s bohatou histoií, která se váže k jeho vzniku. Ačkoliv jsou následky tohoto smrtícího nástroje líčeny do největších detailů, které vám nahánějí husí kůži, nebudete schopni přestat číst a budete děj hltat.

Ani tato kniha není výjimkou – a to je dobře. Nesbø navazuje na Harryho osobní život ze Sněhuláka. Harry není zdrcen jen odjezdem Ráchel a Olega, ale i zdravotním stavem, ve kterém se nachází jeho otec. Čtenář může jen tipovat, jak skončí vyvíjející se sbližování mezi Harrym a Kajou. Harry se pouští do usilovného pátrání po pomstychtivém vrahovi a riskuje nejen svůj život, ale i životy svých kolegů.

“Zajímá vás, jak to skončí? Podle mého názoru dobře. Někdo sice může namítat, že mu závěrečné řešení připadé smutné, jiný může být názoru, že postavy dopadly tak, jak si zasloužily.”

Jo Nesbø definitivně opouští krimi žánr a začíná psát thriller, který má za úkol u čtenáře vyvolat silné emoce, což se Nesbømu do úplého závěru povedlo.

Tato kniha nestojí za přečtení jen proto, protože je to další kniha od nejprodávanějšího norského spisovatele, nebo proto, že jste “závislákem”, ale proto, protože Levhart je čistokrevný thriller, který vás nenechá chladným ani minutu.

Jo Nesbø - Levhart

Terezazuzana.blogspot.cz, 25. října 2013, autorka: Tereza Šteflová

Čtení knih je můj velký koníček a dnes jsem se odhodlala k pro mě zcela nové úloze vášnivého čtenáře - napsat na přečtenou knihu recenzi.

Krátce k autorovi: Jo Nesbø je současný norský spisovatel, který svou literární dráhu odstartoval v roce 1977 románem Netopýr, za nějž obdržel Rivertonprisen (cenu za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tematikou) a Glasnøkkelen (Skleněný klíč - skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román). Následovala řádka detektivek se svérázným kriminalistou Harry Holem, který se objevil poprvé právě v Netopýrovi, román Lovci hlav a sada humorných knížek pro děti o doktoru Proktorovi. Za své knihy dostal Jo Nesbø řadu literárních ocenění, jeho romány se překládají do 35 jazyků a vyšly už ve 140 zemích.

Levhart

V Norsku byly nalezeny dvě mladé ženy zavražděné podivným, krutým způsobem. Policie ve vyšetřování tápe, veřejnost se bojí řádení masového vraha. K řešení zvláštního případu je tajně povolán z hlubin svého soukromého smetiště vrchní vyšetřovatel Harry Hole. Z Hongkongu, kam se uklidil po případu Sněhulák, se vrací troska, která kromě alkoholu zjevně propadla dalším neřestem. Ačkoli se účasti na vyšetřování brání, brzy pochopí, že je tajným trumfem svého šéfa Gunnara Hagena v boji oddělení vražd proti Kriposu o podporu ministerstva spravedlnosti v plánované centralizaci vyšetřování vražd. Tak zatímco Kripos vede oficiálně přidělené vyšetřování v čele se zástupcem velitele Mikaelem Bellmanem, Harry Hole se dvěma přidělenými vyšetřovateli rozjíždí vlastní pátrání.

Všechno je proti němu: je na startovní čáře, prakticky bez přístupu k informacím, které má Bellman, obtěžkán rodinnými starostmi a nemůže nikomu věřit, ani sám sobě. A umírají další lidé, kteří nemají nic společného, nic, co by vneslo trochu světla do spletitého případu. Podaří se mu i tentokrát dopadnout vraha nebo bude odhalen, že pracuje na zakázaném případu? Nebo zvítězí jeho závislost a on definitivně selže?

Jo Nesbø v Levhartovi spletl neuvěřitelně hustou pavučinu surových vražd, chybějícího motivu, tajemné noci kdesi na chatě, ozvěnami minulosti a minima stop. Pavučinu, kterou budete těžce rozplétat s vyšetřovacím týmem a téměř do poslední stránky budete tápat kdo, jak a proč. A (jak už znáte z předchozích případů Harryho Holea) i když si při čtení začínáte myslet, že víte, Nesbø vzápětí v příběhu provede zásadní zvrat. Nečekané zápletky, dramatické rozuzlení a propastné hlubiny Holeovy duše jsou zárukou, že vás kniha nezklame.

Za jedinou slabinu považuji autorem udávánou pohnutku vedoucí ke všemu vraždění - příliš banální pro tak spletité, riskantní a vskutku brutální počínání. Obecně se mi zdá, že motivy ve většině Nesbøho knih pokulhávají za geniálním zpracováním zápletek jeho příběhů.

Mimochodem, Levhart je první kniha, v níž jsem se asi do Harryho Holea zamilovala :o)

Mimořádně krutý Levhart

Knihožrout.cz, 21. října 2013, autor: Tomáš Fojtík

Čekání na novou holeovku tentokrát uteklo rychleji než obvykle. Vždyť v první polovině tohoto roku vyšel Netopýr a Švábi, první dvě knihy série. Abstinenční příznaky se tedy letos nedostavily - alespoň ne před vydáním Levharta. Dostavují se teď: když mám Levharta dočteného a vím, že si na další knihu s Harry Holem budu muset nějaký ten měsíc počkat.

Ano, tušíte správně. Stejně jako jiné knihy Joa Nesbøho je i Levhart silně návykový. Bývá to již takový kolorit, téměř samozřejmost těchto nových částí, ale Levhart má přece jen něco navíc.

Příběh začíná typicky holeovsky. Harryho najdeme v Hongkongu, kde jede v opiu a místní mafie mu sebrala pas – dluží jí velké prachy utracené v dostizích. Prostě společensky padlý Harry Hole, jak jej důvěrně známe - a přiznejme si, jak jej má většina z nás nejraději. Do Hongkongu si pro něj přijede mladá policistka Kaja, členka norského policejního sboru, protože potřebují Harryho zkušenosti při pátrání po sériovém vrahovi. Jenže v policejních sborech norského království panuje konkurenční bitva. Proti oddělení vražd stojí Kripos, což je norská národní kriminální policie. Tato dvě oddělení bojují o místo na slunci a snaží se získat co nejvíce trofejí, kterými by porazila konkurenta.

Případ, který Harry vyšetřuje (ať už oficiálně, nebo – jak je opět zvykem – neoficiálně) nemá v norské historii obdoby. V království řádí sériový vrah, své oběti před smrtí mučí nástrojem, kterému Jo Nesbø v knize říká Leopoldovo jablko. Hledal jsem to na Googlu a vypadá to, že se jedná o výplod autorovy fantazie. Díkybohu, protože krutost tohoto „jablka“ je mimořádná. Nesbø své čtenáře nešetří, v barvitosti popisu se přímo vyžívá.

V Levhartovi, stejně jako v předchozích knihách, je vedlejší "osobní" linie stejně podstatná jako ta hlavní,pátrací. Po událostech ve Sněhulákovi se Harryho láska odstěhovala, i se synem Olegem. Harry se sblíží s Kajou (která ho dovezla z Hongkongu) a tento románek si postupně nechá přerůst přes hlavu.

V úvodu jsem zmínil, že Levhart má něco navíc. Kdo ho má holeovky načtené, dobře ví, že v Pentagramu vyvrcholila vedlejší linka, která se linula hned několika díly. Byla to zápletka profesní, na kterou již ve Sněhulákovi Nesbø navázal další kontinuální zápletkou, tentokrát osobní. Život Harryho Holeho je zde, jak už bylo ostatně i ve Sněhulákovi, propojen s dějem příběhu. Bavilo mě to a těším se na to, jak tento motiv bude pokračovat v dalších dílech.

Je vidět, že Nesbø také definitivně opustil krimi žánr a volně přešel do žánru thrilleru. Pokud jste například v Nemesis nebo v Pentagramu jásali nad precizním popisu kriminalistické práce, teď budete hrůzou trnout při popisu událostí, do kterých se Harry dostane. Další velké plus Levharta je pointa příběhu. Nejsem dobrý "hádač", ale zde bylo mé překvapení zatím asi největší ze všech holeovek.

Za zmínku stojí i skutečnost, že Jo Nesbø se vyhýbá tradici severské krimi a ve svých příbězích se příliš nevěnuje ani politice, ani zásadním společenským tématům. Levhart je čistokrevný thriller. Moc dobrý čistokrevný thriller!

Dotaz k produktu Levhart

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Sněhulák

Sněhulák (Harry Hole #7)

7. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě…

Netopýr (paperback)

Netopýr (paperback) (Harry Hole #1)

1. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního…

Žízeň

Žízeň (Harry Hole #11)

11. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V Oslu dojde rychle po sobě k vraždám několika žen, které si domluvily schůzku prostřednictvím seznamky Tinder. Vyšetřovacímu týmu…

Červenka (paperback)

Červenka (paperback) (Harry Hole #3)

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily