La Loba | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Zůstaň se mnou
 • Pražské jaro
 • Řeky
 • Agent orbulátoru
 • Skleněný pokoj

La Loba

Cena:
369 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-458-8
Překlad:
Karolína Ryvolová
Datum vydání:
08. 09. 2016
Počet stran / vazba:
367/vázaná
4.00 / 1182

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 189 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: La Loba

V rozmezí tří let se v hlubinách zmrzlé Aljašky ztratí dvě mladé ženy. Tváří v tvář nehostinné krajině je ruka zákona liknavá a nedůsledná, ale sewardský seržant Hamilton a Greg Martin, manžel první zmizelé, mezi oběma případy vidí jasnou spojitost. Společně jdou po stopách tajemného Grizzlyho Adamse, drsného zálesáka skrývajícího se v divočině. Mezitím se Nina, druhá žena násilím držená v pustině, připravuje na největší klání svého života, v němž zvítězit znamená přežít.

Z hlavního proudu žánrové literatury tento thriller vyděluje prostředí Aljašky, v níž se snoubí nedotčenost přírody s extrémní izolovaností. Americký stát s nejnižší hustotou zalidnění se stává jedním z protagonistů příběhu a kromě zábavy tak čtenáři poskytuje i řadu fascinujících reálií.

„Tento neobvyklý thriller nabízí čtenářů nejen dramatický boj o přežití, ale také fascinující zážitek z aljašské divočiny.“ — Booklist

„Vynikající thriller. (…) Sledovat proměnu Niny z role oběti do role mstitele je bolestivé, ale naprosto přesvědčivé.“ — Publishers Weekly

Úryvek: La Loba

Recenze: La Loba

ALAN RUSSELL - LA LOBA - RECENZE

Z-kultury-i-nekultury.blogspot.cz, 14. května 2017

Thriller Alana Russella vyvolává převážně kladné ohlasy, se svými rozpaky tak budu spíš výjimkou. Příběh, jehož napsání zabralo autorovi dvacet let, protože detailně studoval aljašskou přírodu a reálie, má několik linek a hlavních postav.

Samu Aljašku považuji za jednu z nich, protože její popisy i to, jak sama zasahuje do života ostatních postav a ovlivňuje jejich rozhodování a možnosti, z ní nedělají jen prostředí, v kterém se cosi odehrává, ale skutečně plnohodnotného hybatele děje, místy by se dalo říct až londonovského.

Na Aljašku se dostáváme ve chvíli, kdy se zde beze stopy ztratí Elese Martinová, která je zde se svým mužem Gregem Martinem na svatební cestě. Greg je samozřejmě jedním z prvních podezřelých, ale žádné důkazy proti němu neexistují a jeho zájem Elese najít je natolik opravdový, že nakonec přesvědčí i seržanta Hamiltona a případ – jak se zdá – bude odložen jako nevyřešený…

O tři roky později se ve stejném místě ztratí další žena, Nina, snoubenka známého politika… Greg vidí mezi oběma případy jasnou souvislost a spolu s Hamiltonem zahajují pátrání jak po Nině, tak po Elese…

Čtenář mezitím sleduje Ninin boj o přežití a posléze snahu o útěk od svého věznitele, kterého nezná pod jiným jménem než Mattvyed… Zpočátku příběh šlape jako příslovečné švýcarské hodinky, ale obzvlášť pro čtenáře, který podobný druh literatury vyhledává, není záhy vlastně ničím příliš překvapivý. Postavy sleduje jakoby z dálky, je těžké vytvořit si k nim hlubší vztah… obzvlášť, když se až příliš brzo nabízí myšlenka, jak by mohla celá kniha dopadnout. Paradoxně asi nejbližší vztah je možné si vytvořit nikoli k oběti – tedy Nině – ani k zoufalému novomanželovi, ale k místnímu seržantovi, který se k tomu, aby konal nad rámec svých povinností, propracovává opravdu těžce a věrohodně.

Závěrečná část knihy působí dojmem, že ji autor k textu „narouboval“ z knihy úplně jiné. Není ani šokující, ani zajímavá a dovede nás jen k tomu, co mnohé napadlo už o mnoho dříve. Ninin přerod do podoby, která mimochodem vysvětluje název celé knihy, by byl možná zajímavý jako samostatné, volné pokračování knihy La Loba. Takto působí cizorodě, jako záměrně šokující, i když vlastně nemá šokovat čím…

Russellův vypravěčský styl není špatný, udrží čtenářovu pozornost a věřím, že většina knihu přečte rychle a až do konce – i když možná poslední část jen tak proletí, aby si buď ověřili své domněnky nebo byli doopravdy překvapeni. Za toto, za popisy Aljašky a především pak za výborný překlad Karolíny Ryvolové ode mne pro thriller La Loba tři hvězdičky…

La Loba je velmi čtivý, poutavý, často až strhující příběh

Knihcentrum.cz, 25. listopadu 2016, autorka: Tereza Vršková

Detektivní a krimi romány z prostředí severu patří v literatuře mezi nejvyhledávanější. Většinou se ale jedná o příběhy, které se odehrávají na skandinávském kontinentu. La Loba je v tomto jiná. Kniha se odehrává na zmrzlé aljašské zemi a vypráví příběh dvou unesených žen, které jsou nuceny postavit se čelem velkému nebezpečí.

Před třemi roky odjeli na Aljašku novomanželé Greg a Elese. Jednoho dne ale Elese zmizela a nikdo dosud nezjistil, co se s ní stalo. Greg se sice stal jedním z hlavních podezřelých, ale nikdy mu nebyla prokázána vina. Společně s vyšetřovatelem seržantem Hamiltonem se ze všech sil snažil najít jakékoliv vodítko ke zmizelé manželce. O tři roky později se situace opakuje a mizí další žena. Unesená Nina je držena v drsném a nehostinném prostředí v příbytku tajemného zálesáka, který z jejího dokonalého života udělá peklo na zemi.

Vznik knihy La Loba nebyl otázkou krátké doby. Autor knihy, Alan Russell, sbíral informace a studoval prostředí Aljašky přes dvacet let. A všechny jeho poznatky se pak odrazily v této knize, kde najdete naturalistické zobrazení nádherné přírody. Přírody, která je na jednu stranu nespoutaná a krásná, a na druhou stranu dokáže i hravě zabít.

La Loba je velmi čtivý, poutavý, často až strhující příběh o velké víře, odhodlání a odvaze jedné ženy. Ženy, která byla postavena před nehostinnou přírodu a naprosto jiné lidské chápání. Hluboko v divočině, kde nežije žádná civilizace, žije muž, který má jiné morální hodnoty, jiný pohled na život, společnost i na současné dění. La Loba je velmi realistický román a to nejen v popisu samotného prostředí. Hlavní hrdinka Nina dojde prakticky na samotné dno své lidské existence, kdy vlastně ani neví, jestli má ještě chuť žít nebo bojovat o život. V určité chvíli ale dojde ke zlomu a z ní se stane někdo úplně jiný. Její věznitel, kruté mučení nebo i samotný pobyt v bohem zapomenutém místě ji naprosto změní životní priority, pohled na společnost i život samotný.

I když se hlavní dějová zápletka točí kolem Niny, knize dominují především popisy reálií. Na příběhu je opravdu znatelné, že se autor studiu Aljašky věnoval poctivě. Kniha si tak po celou dobu nese jakousi lehce pochmurnou atmosféru, kdy z každé stránky doslova dýchá chlad. Aljaška je země zimy a téměř věčného sněhu. Je to drsné a nehostinné prostředí, kde přežijí jen ti nejotrlejší. Malá změna pak nastane na posledních asi šedesáti stranách, které by se dali označit jako druhý příběh. Tato část je ale značně urychlená, nedotažená a do hlavní dějové linie se vůbec nehodí. I přes tyto výtky je ale tato část důležitou součástí celé knihy.

La Loba je kniha, která bude vybočovat právě díky zmíněnému prostředí. Aljaška si totiž tak trochu krade veškerou pozornost. Samotný příběh a i zápletka je spíše průměrná, a když pominete "druhý" příběh, tak je kniha i snadno odhadnutelná. Pořád se ale jedná o zajímavé a poutavé čtení, které je občas lehce překvapivé. Rozhodně vás ale donutí číst až dokonce, protože vás bude zajímat, jak to celé vlastně dopadne.

Recenze: Alan Russel - La Loba

Kniznikavarna.blogspot.cz, 21. října 2016, autorka: Veronika Černucká

Komplikovaná zápletka, řada šokujících překvapení, skvělý autorský styl a atraktivní kulisy. To je jen pár věcí, kvůli kterým byste si měli La Lobu přečíst. Pokud jste žena, měla byste vědět, že La Loba znamená Vlčí ženu, která je symbolem síly a nezničitelné energie. La Loba je unikátní v tom, že obsahově jde o mrazivý psychothriller a stylisticky o krimi ve stylu drsné americké školy.

Američan Alan Russel (1956) patří k předním autorům tzv. mystery novels, což jsou napínavé příběhy s prvky nadpřirozena. Russel pracoval desítky let v cestovním průmyslu a své zkušenosti zúročil v řadě svých knih. Ty si získaly velkou oblibu mezi čtenáři i literárními kritiky. „La Loba“ je první autorova česky vydaná kniha a je zřejmé, že se tu setkáváme s nebývalým talentem. Russel je skvělý vypravěč a pod jeho rukama ožívají nejen postavy, ale i místa a pradávné mýty. Jeho dialogy jsou neuvěřitelně živé a k charakterizaci postav mu postačí jen pár trefných vět.

Nevím, zda je to úmysl, ale jeho psaní připomíná kulometný styl detektivkářů z americké drsné školy. Russel se s ničím nemazlí, zbytečně se nevykecává a jde rovnou k věci. V praxi to vypadá tak, že dvě tři kapitoly u Russela by jiným autorům vystačily na celou knihu. A to přitom neošidí ani popisy budov či líčení přírody. Russel geniálně spojuje cynismus se sentimentem a jeho vyprávění ocení muži i ženy bez rozdílu věku. Recenze chválí pozornost, kterou Russel věnoval Aljašce, ale nebojte se, že by to bylo samoúčelné a odvádělo to od detektivní zápletky.

Magická Aljaška zde funguje jako místo, kde se v rozmezí tří let ztratily dvě mladé ženy. Elese zmizela během líbánek a její manžel Greg trvá na tom, aby po ní policie okamžitě vyhlásila pátrání. Seržant Hamilton mu tak docela nevěří a o jeho verzi událostí má jisté pochyby. O tři roky později zmizí Nina, snoubenka významného milionáře. Po Nině začne pátrat její milý i Greg s Hamiltonem a čtenář absolutně netuší, komu z nich může věřit. Hlavní postavou příběhu je Nina, která se ocitá v divočině s někým (či něčím), kdo (nebo co) už přesně ví, k čemu mladá žena poslouží. Folklor se mísí s racionální detektivkou, a i když tu není nouze o věci mezi nebem a zemí, vysvětlení je logické a reálné.

Nina se snaží přežít a v jedné chvilce se rozhodne, že si bude říkat La Loba, Vlčí žena. La Loba je podle pověstí prapůvodní divoška, která žije v souladu s přírodními živly a všemi tvory. Nina se pokouší o návrat do civilizace a k tomu jí má pomoci určitým specifickým způsobem Elese. Naprosto dechberoucí jsou pasáže o životě v drsné Aljašce, kde je nejbližší chatrč desítky kilometrů daleko. Z každé stránky čiší zlo a vy nevíte, kdo (nebo co) je jeho původcem. Některé pasáže jsou až hororové, a co se týče detektivní linie, čeká na vás několik parádních překvapení.

Russel není žádný snílek a moc dobře ví, že největší hrůzy nepáchá příroda, ale člověk. Jeho postavy se často ocitají v mezních situacích a musí se rozhodnout, jak se zachovají. Téměř každý tu řeší dilema, co všechno je ochotný udělat pro své přežití a pro své dobro. „La Loba“ je silný příběh, který se vám zažere pod kůži a na který budete myslet ještě hodně dlouho. Zřejmě budete doufat, že „La Lobu“ někdo natočí jako film, a rozhodně si budete přát, aby Russelovi u nás vyšlo mnohem více knih.

La Loba – Mrazivé Aljašské dobrodružství #recenze

Czechmag.cz, 10. října 2016, autorka: Klára Kučerová

Thriller z prostředí nehostinné Aljašky. Dvě mladé ženy, které se ztratily v rozmezí tří let. Mají tyto případy něco společného? Pomoc je na míle daleko. Nezbývá nic jiného, než čelit vlastnímu strachu, nehostinné krajině a té zrůdě.

Aljaška, prostředí, kde se příběh odehrává je jedním z amerických států s nejnižší hustotou zalidnění. Oblast, ve které se snoubí čistota přírody s extrémní izolovaností. Není to úplně idilické místo pro setkání. Přesto to neodradí naše hlavní hrdiny. Greg Martin se svou ženou Elese Martinovou si sem přijíždí užívat líbánky. Elese po několika dnech beze stopy zmizí. Vyšetřovatel celé události, seržant Hamilton, vidí v Gregovi hlavního podezřelého. O tři roky později ve stejnou dobu zmizí snoubenka bohatého politika Terrence Donnellyho Nina Granvilleová. Jejich vztah je velmi medializován, proto Niny zmizení neunikne pozornosti žádného Američana. Seržant Hamilton a Greg mezi oběma případy vidí jasnou spojitost a začínají pátrat.

Nina se probírá v autě a matně si vybavuje poslední vzpomínky na to, kde je a co se jí stalo. Vězením se pro ní na dlouhý čas stává chýše uprostřed aljašské divočiny. Skoncovat se životem nebo zmobilizovat poslední zbytky sil a uprchnou? A jak? Vydaná napospas daleko od civilizace vlkům, nástrahám přírody, svému únosci, ale také sama sobě. Nina svou situaci pojmenuje jako největší klání svého života, v němž zvítězit znamená přežít.

Kniha je velmi čtivá. Autor navíc celou situaci popisuje velmi živě a realisticky, jako by v minulosti minimálně sám čelil únosu nebo byl dokonce samotným agresorem. Na ději a ostrovtipu některých momentů má svůj podíl i povedený překlad Karolíny Ryvolové. Hned poté, co se děj rozvinul, jsem nemohla přestat číst a stále zabořená v knize hltala strastiplně se vyvíjející příběh v metru, autobuse, doma i ve škole.

Trochu zavádějící mi nejprve připadal název La Loba, který evokuje spíše prostředí prosluněného Španělska. Při čtení ale tuto souvislost rychle pochopíte. V originále se kniha jmenuje Cold War. Sám autor pečlivě studoval prostředí, reálie a sbíral materiály na tuto knihu přes dvacet let. Myslím, že se mu to vyplatilo a napsal skvělý kousek, který je velmi poutavý a nenechá přestat vaši mysl vymýšlet nejrůznější teorie o možném konci. Když už si myslíte, že vlastně „víte“ jak celá kniha dopadne, čelíte ve výsledku velkému zklamání a překvapivému zvratu děje. Poslední část mne trochu zklamala. Je psaná úplně odlišným stylem než zbytek knihy a přijdete si, jako byste najednou četli úplně jinou knihu. Na celkovém dojmu to ale nic nemění. Autor skvěle zachytil psychologii hlavních postav a s nimi spojenou obrovskou ženskou sílu, nezlomnost, odvahu i sounáležitost, jak se popasovaly se svým osudem.

La Loba - strhující příběh ze zmrzlé Aljašky

Chrudimka.cz, 2. října 2016, autorka: Kateřina Zezulová

Nakladatelství Kniha Zlín nám přináší strhující příběh z prostředí zmrzlé Aljašky. Z prostředí, kde by nikdo z nás nechtěl ztroskotat. A právě v těchto smrtelně ledových pařátech se v rozmezí tří let ztratí hned dvě mladé ženyElesa MARTINNina GRAVILL. Dvě naprosto odlišné ženy, které mají společné jedině to, že zmizeli obě v polovině září, což pro policii je naprosto nepodstatný údaj.

„Tento neobvykly? thriller nabízí čtenářů nejen dramaticky? boj o přežití, ale také fascinující zážitek z aljašské divočiny.“

Elesa právě prožívala své líbánky se svým manželem Gregem na cestovní lodi, která plula Severní ledovcovou trasu podél Aljašského pobřeží. V této chvíli kotvili v Sewardu, v posledním přístavu jejich plavby. Poslední den si vzala kabelku, a vyšla z kajuty. Poslala manželovi vzdušnou pusu a byla pryč. Navždycky pryč. Greg už ji nikdy neviděl…

Na případu se podílí místní seržant Hamilton, který případem doslova trpí. Nenašli se žádné ani sebemenší stopy. Zmizela jako pára nad hrncem. I teď po třech letech nemůže spát. Každou chvíli má podivné telefonáty od zničeného manžela. Něco mu na tom ale nesedí. Greg Martin se chová jako učebnicový příklad truchlícího manžela. Vlastně až moc…

„Vynikající thriller. Sledovat proměnu Niny z role oběti do role mstitele je bolestivé, ale naprosto přesvědčivé.“

Nina prožívá nejhorší období svého života. Nedávno se ji splnil sen každé mladé dívky. Zasnoubila se s mladým, krásným a hlavně nadějným politikem. Teď má pocit, že umírá. Pohledem bloudí po své zmrzačené ruce. Prsteníček zmizel i s jejím zásnubním prstenem a jediné co nyní připomíná její prst je jakýsi pahýl. Nesnášela ho. Grizzly Adams. To je ten, který ji zmrzačil jen pro svoji zábavu. Donutil ji ujít desítky kilometrů pod záminkou záchrany. Jediné co na ni čekalo, byla prázdná klec, kde se nemohla hýbat. Srub, ve kterém ji utábořil, obklopuje pouze drsná a nepřátelská aljašská krajina. Začíná boj o její holý život.

La Loba je po severské krimi velice příjemnou změnou. Prostředí Aljašky je pro thriller naprosto neprozkoumaný terén. Alan Russell se tohoto nelehkého úkolu zhostil bravurně. V příběhu se na rozdíl od aljašské přírody neztratíte. Vše je jasné skoro od začátku do konce.

Slovo skoro jsem použila schválně. Asi posledních 60 stránek před koncem se totiž dostáváme k části, která je jakoby z jiné knihy. Je to úplně jiný příběh než jsme doposud četli. Celou knihu očekáváte pomstu zlomené Niny, ale samotné finále mi připadá useknuté, zkrácené a zrychlené. Působí jaksi nedomyšleně. Po celkovém napětí nás dále čeká ještě několik desítek stránek. Stránek pro mě naprosto nesmyslného příběhu, který jsem četla jedním očkem. A bohužel právě tato nudná část nás přibližuje k celkové pointě knihy. Abych byla upřímná, já bych ukončila finále a nechala to být.

Přesto si tato výjimečná kniha Alana Russella zaslouží vysoké hodnocení. Za mě tedy to bude 80% procent i přes mé výtky. Já totiž La Lobu přečetla doslova jedním dechem.

RECENZE La Loba. Chladná kniha s úžasným závěrem

Krajskelisty.cz, 8. října 2016, autor: Zdeněk Svoboda

Alan Russell nazval svou dvanáctou knihu "A Cold War". Ve Státech vyšla v říjnu loňského roku. V říjnu letošního roku jsme ji díky Knize Zlín a pečlivému překladu Karolíny Ryvolové měli možnost přečíst a recenzovat. Pocity? Nadšené, místy nezvykle dojemné, hořce mrazivé a v podvědomí neuvěřitelně přesvědčivé. Málokdy totiž člověk narazí na příběh, který rozehraje svou harmonii až poté, co myslíte, že právě ustala a orchestr mizí za rudou oponou...

Úvodem bychom měli říci pár slov o autorovi. Neznali jsme ho. Pro nakladatelství je taktéž nový. Každopádně: Russell pracoval v turistickém průmyslu a dokonalou znalost prostředí – hotelů, restaurací a vyhlídkových jízd – často úročí ve svých příbězích. Víc říkat netřeba. Jsou totiž autoři, za něž mluví texty. To je i jeho příklad. Čerstvý šedesátník podle několika novinových článků, které jsme měli možnost přečíst, má literaturu a psaní v krvi. Podílel se na sloupcích, hlubších materiálech, psal jak pod svým, tak cizím jménem. V Americe má tento obor krásné pojmenování "ghostwritter". V tomto ranku se nachází i jeho práce pro studio Disney. Jak jsme ovšem napsali na začátku, pro nás se jedná o čistý, nepopsaný list.

Zato písmena, z nichž vytvořil La Lobu, tvoří bravurní kompozici. Abychom se vymanili z faktů, použijeme jistou metaforu. Popínavé růže zná zřejmě každý. Je to jejich kořen, ostny, trny, chcete-li, stonek, listy, květy... To všechno tvoří fascinující dokonalost, která sestává z jednotlivých částí. V případě této knihy, tohoto románu, vám zcela jistě neprozradíme pointu, ale dáme dvě vodítka. Až potom převyprávíme příběh. Nejprve je tu báseň. Protože za ni (na konci) překladatelka románu poděkovala Danielu Soukupovi, je důležité se na ni soustředit. Jedná se o Zpopelnění Sama McGee (The Cremation of Sam McGee), která u nás v minulosti vyšla (řekněme, že spíše ve volných překladech) dvakrát. Ačkoli má přes deset slok, zapamatujte si první verš, jehož jsou dva řádky. A pak je tu takzvaná double-pointa. Tento málo užívaný výraz ovládá jen hrstka autorů. Jedno zdali filmových (typickým příkladem je snímek Obvyklí podezřelí scénáristy Christophera McQuarrieho) či literárních nebo divadelních. Vždy se jedná o cestu, kterou autor vede diváka, aniž by ho nechal vydechnout. V okamžiku, kdy je cesta vykonána, se náhle objeví nová. Tedy to, co myslíte, že je závěrem, jím ve skutečnosti není. Což se stalo i nám. Dočetli jsme příběh a stále nám zbývalo několik desítek stran. Proto se podívejme, ideálně očima Knihy Zlín, o čem to vlastně je.

V rozmezí tří let se v hlubinách zmrzlé Aljašky ztratí dvě mladé ženy. Tváří v tvář nehostinné krajině je ruka zákona liknavá a nedůsledná, ale sewardský seržant Hamilton a Greg Martin, manžel první zmizelé, mezi oběma případy vidí jasnou spojitost. Společně jdou po stopách tajemného Grizzlyho Adamse, drsného zálesáka skrývajícího se v divočině. Mezitím se Nina, druhá žena násilím držená v pustině, připravuje na největší klání svého života, v němž zvítězit znamená přežít.

Z hlavního proudu žánrové literatury tento thriller podle nakladatele vyděluje prostředí Aljašky, v níž se snoubí nedotčenost přírody s extrémní izolovaností. Americký stát s nejnižší hustotou zalidnění se stává jedním z protagonistů příběhu a kromě zábavy tak čtenáři poskytuje i řadu fascinujících reálií. Toliko fakta, anotace, upoutávka.

Nyní náš pohled. Alan Russell evidentně na svém textu pracoval dlouhé měsíce, ne-li roky. Nejen kvůli zmíněným reáliím, troufneme si říci, že i pro vzájemné proniknutí obou hrdinek. Musíme, ač nechceme, prozradit kus děje, posunout se v čase do fascinující pasáže. Poté, co je jedna z žen zřejmě unesena (je to mladá dívka plná života), čtete, odhalujete zoufalství jejího partnera, posuzujete pravdivost jeho urputné cesty za vyšetřovatelem (zkrátka místním policistou), čekáte. Střih. O několik let později, někde jinde, v první třídě letadla cestou na Aljašku, začíná další story. A opakovaný scénář. Zmizení, únos, zoufalství. Zdá se to celé jako jednoduchá pointa, přímočarý děj. Jenomže pak přijde zvrat. Druhá unesená dívka nachází "deník" té první. Víme, že není vhodné naznačovat, ale tahle pasáž je pro děj a celkové pochopení knihy zásadní a odlišuje La Lobu od ostatních. V tom deníku jsou ostré detaily, hluboký pocit zoufalství dívky, která se během svého únosu stává ženou. Porodí. V pár minutách, na několika řádcích načrtne svůj osud, jako byste sledovali filmový pás. Obrovská láska k dítěti, změna, radost, štěstí. A? Nemoc, vroucné prosby, aby je únosce dovedl do nemocnice. A? Dítě umírá... Tam, kde je smrt, začíná najednou nový život. Vy jako čtenář v tu chvíli nevíte, čí příběh vlastně prožíváte. Zdali únosce, chcete znát jeho motiv. Zdali nově unesené ženy, víte o ní přeci víc, než o té předešlé. Anebo právě o té předešlé, která promlouvá díky obrázkům a svému tajně pořízenému deníku. A co ty detaily? Neuvěřitelné detaily, které předurčí váš případný konec v divočině, anebo naopak přežití. Je toho moc. Ovšem popis úmrtí a vnitřní boj, chvíle, kdy živá nazývá tu mrtvou "sestřičkou", je něco, o čem se těžko píše a co se musí prožít. V tomto dokázal autor svou neskutečnou velikost a dar empatie.

Posléze budete bojovat o ono přežití. Koho? To uvidíte.

A až do dočtete a oddechnete si, dojde vám, že jste teprve na začátku. Protože jste zapomněli na první dva řádky, na ten jeden verš v Americe slavné básně "The Cremation of Sam McGee". Text La Loba nemá chybu. Jako písek v přesýpacích hodinách zmizí za několik hodin, čte se totiž vážně rychle a sám. Jak hluboko zůstane ve vás, je otázka, na kterou musíte odpovědět sami. Není co vytknout. Double - pointa jen podtrhuje už tak velmi vysoko hodnocené dílo.

Přečetl jsem: Alan Russell – La Loba

Poslepu.cz, 23. září 2016

Severskou přírodu mám rád a když je volba místa pro dovolenou jen na mě, spíše než Chorvatsko nebo Itálii preferuji některou ze skandinávských zemí. Knihu, jejíž děj je situován na Aljašku, jsem si proto nemohl nechat ujít.

V rozmezí tří let se v hlubinách zmrzlé Aljašky ztratí dvě mladé ženy. Tváří v tvář nehostinné krajině je ruka zákona liknavá a nedůsledná, ale sewardský seržant Hamilton a Greg Martin, manžel první zmizelé, mezi oběma případy vidí jasnou spojitost. Společně jdou po stopách tajemného Grizzlyho Adamse, drsného zálesáka skrývajícího se v divočině. Mezitím se Nina, druhá žena násilím držená v pustině, připravuje na největší klání svého života, v němž zvítězit znamená přežít.

Vlastní příběh je surový, živočišný a hrubý – stejně, jako krajina, v niž se odehrává. Autor si dává práci s popisem prostředí i jednotlivých postav a vy postupně zjišťujete, jak že jsou vlastně karty rozdány, kdo je ten hodný a kdo zlý (přiznám se, že jsem zpočátku fandil tomu nesprávnému Detailní popis divoké přírody Aljašky i života v pustině se autorovi opravdu povedl. Cítíte všudypřítomný mráz, slyšíte štěkot psů, touláte se na obrovských liduprázdných zasněžených pláních, kde některé řeky, jezera či hory ani nemají jména. A zjišťujete, že k přežití v tomto nehostinném prostředí potřebujete to, co dnes každý bere jako samozřejmost a nad čím ani moc nepřemýšlí – mít co jíst, pít, nezmrznout… Kontrast s pohodlným životem v některém z amerických velkoměst na východním nebo západním pobřeží je zde opravdu hmatatelný.

Prvním dvěma třetinách knihy nemám co vytknout. Příběh má spád, detailní vykreslení postav i prostředí vás vtáhne do děje a vy s napětím a zájmem hltáte stránku za stránkou. S Ninou se bojíte i radujete z jejích úspěchů v jejím boji o přežití a snaze dostat se zpět ze zajetí. A pak najednou BUM. Ta detailní, pečlivě vystavěná část je u konce a najednou máte po pár stránkách pocit, jako byste četli úplně jinou knihu. Vše je rychlé, uspěchané. Skoro se nezdráhám použít slovo odbyté. Jako kdyby autorovi došla chuť psát a už to chtěl mít co nejrychleji za sebou. A přijde mi to škoda, protože s první částí knihy si opravdu vyhrál a je za ní vidět ta spousta práce. Pokud to byl umělecký záměr a snaha ukázat kontrast mezi životem v divočině, kde na nějaké minutě nesejde, a dnešním rychlým způsobem života, tak u mě bohužel moc nezafungoval.

I přes mírné zklamání ze zpracování závěrečné části knihy mohu La Lobu doporučit k přečtění. Obzvlášť v případě, kdy je vám blízká divoká severská příroda, máte chuť se aspoň virtuálně přenést do mrazivých končin Aljašky a sledovat a prožívat Ninin boj o přežití. V prostředí, kde se zdá, že nemá žádnou šanci.

RC: LA LOBA

Rachel-roo-books.blogspot.cz, 22. září 2016

Poslední dobou dost ujíždím na Zlíňáckých thrillerech a detektivkách. Nevybírají si k vydání úplně klasiky, vždycky to má něco trochu navíc, takže ve velkém očekávání jsem se pouštěla do této novinky s, pro mě hodně lákavou, pejskovou obálkou.

První pozitivum této knížky bylo, že jsem se začetla hned od začátku. Většinou mívám problém, než se to rozjede, každopádně tady to bylo napsané tak čtivě už zkraje, že jsem se chytla hned. Ne že by šlo o akci od prvních stran, ale napsané je to vážně dobře, takže není problém. Prvních pár kapitol jsem se trochu motala ve jménech, protože tam je jakési intro a já se divila, kam se ta postava ztratila, ale nebojte, dojde vám to.

Další, co mě hodně zajímalo, byl název. Je to dost netradiční a nejde to nijak vydedukovat (nebo alespoň myslím) a když se dočkáte pointy, je to vážně sladké. Asi ne pro každého, každopádně naprosto můj šálek, takže nadšení.

Asi budu především chválit, ale co mi také skvěle sedlo, příroda Aljašky a život tam. Není to vyloženě zálesácká kniha, ale dozvíme se, jak se tam žije, proč se tam žije, co se tam žije. A je to podáno tak, že byste se z fleku stěhovali, čert vem mínus padesát stupňů, vzhůru na Aljašku. Autor to samozřejmě podává tak, že to není vůbec jednoduché a chce nám předat hlavně tu nehostinnost a komplikace, ale nakonec to vyznívá téměř romanticky (jasně, až na únosce a zabíjení a nepohodlí apod. ).

Když došlo k prvnímu vyvrcholení díla, byla jsem trochu zklamaná a naštvaná, bylo to trochu narychlo, ale vzápětí si to Alan Russell vyžehlí, takže v klidu. Povedlo se mu taky skvěle nalomit mě v očekávání další stránky, pořád jsem čekala, odkud přijde ta pomyslná facka, čekala jsem ji a on mě pěkně pomalu týral a rozkládal.

Pak jsem byla ještě trochu zklamaná z posledních pár kapitol, ale opět, bylo to vyžehleno, takže radím, nedělejte si názor, dokud nedočtete poslední stránku, protože všechno se ještě může nějak nečekaně vyvrbit.

Vlčice ve studené válce

Spetlikova.blog.idnes.cz, 21. září 2016

Extrémní podmínky nehostinné Aljašky skýtají domov několika odolným druhům zvířat (nejčastěji šelmám) a jen nízkému množství lidí.

Jedná se o zemis nejnižší hustotou obyvatelv Americe (přibližně pouhého0,5 člověka na km2). Snad jen blázen by se rozhodl žít sám v těch nejodlehlejších částech světa, kde nejsou naprosto žádné známky lidské civilizace, zato však takovéřeky, jezera a hory, které se lidstvo ještě anineobtěžovalo pojmenovat.Ten blázen se ale našel, a ne nadarmo získal přezdívku Grizzly Adams.

Nina, zpočátku plná naivních nadějí a pak hořce plačící, se nakonec rozhodne nespáchat sebevraždu. V rukou silného, chladnokrevného muže, který ji drží jako divoké zvíře a stále sirecituje tu ohavnou báseň, ale nehodlá zůstat natrvalo. Pomáhají jí slova její nové sestry. Učí se, sílí - fyzicky i duševně - apřipravuje se na bojnejen se svým věznitelem, ale také s divou zvěří aobrovskou, strašlivou zimou. Ví, že májen jeden jediný pokus. Pokud to nezvládne, nezemře jen ona sama. Jakmile se tedy naskytne jakákoli, byť nedokonalá příležitost, musí to, prostěmusí, risknouta překonat velkou vzdálenost, zimě a pronásledovatelům navzdory. Dokáže to, nebo přijde o další svou část či celek?

La Lobaneboli vlčice je v příběhuAlana Russellapřítomna hned několikrát. Je symbolemosobní síly a bojovnosti, bez ohledu na vlastní ztráty. Je synonymemtouhy po svobodě, a to nikoli jen po té vlastní. V anglickém originálu se kniha jmenuje A Cold War neboli Studená válka. Ta se zde rovněž odehrává, a to nejen doslova – roli v příběhu hrají i pozůstatky po té skutečné, jež v zmrzlé krajině Aljašky zůstaly doposud (například v podobě protiatomových krytů). La Loba není jenpříběhem o únosu mladé ženy, jejích strastích a pokusu o návrat z pekla. Přináší také mnohé informace o Aljašce, pro nás exotické a ledové zemi, jejích obyvatelích a přírodě. Jak kniha, na níž autor pracoval přes 20 let, působí na čtenáře?

Surový, ale velmi silnýpříběh o nucené izolovanosti, držení v zajetí a znásilňování se obzvlášť ženě nečte snadno. Emoce lze těžko ovládat, a tak jsem po celou dobu, kdy jsem byla spolu s Ninou zavřená tam někde v divočině, byla trochu nesvá a sklíčená. Ačkoliv Nina alespoň zpočátku důvěřovala moci peněz a snad trochu i státnímu aparátu a věřila, že se z toho nakonec dostane „suchou nohou“, já, sledujíc i jejího snoubence a policii, jsem si tím už tak jistá nebyla. Ukázalo se ale, že Nina, ve volném čase maratonská běžkyně,má obrovskou vůli a je schopna potlačovat bolest. Navíc to, co se naučí, je následně schopná používat ve svém životě, a zachránit tak další trpící. Zpsychodramatuje tak nakonec ještě i inspirativní záležitost.

Já, jako milovník zimy a sněhu (tedy hlavně v teple za oknem, že), jsem si prostředí a popisů, jak v něm přežít, užila. Rovněž mě hodně bavily faktické informace o zde žijící zvěři (vlcích, medvědech, polární lišce, losech a drobných hlodavcích). Psychologická rovina příběhu byla náročná, ale skvělá a plně uvěřitelná. Ninina závěrečná dedukce a chytrost byla překvapivá. Postava místního zástupce zákona,sewardskéhoseržantaHamiltona, sympatická aGreg Martincoby manžel předchozí pohřešované ženy, jež zmizela ve stejný čas a pravděpodobně i díky stejnému únosci, se ukázal tajemný jako hrad v Karpatech.

Suma sumárum, je to skvělá kniha s posláním, kterou byste si, pokud máterádi zimu, psychothrillery a dobré konce, neměli nechat ujít. Je to zase trochu jiný vítr než ten, který vane z evropského severu.

95 %

Ve spárech mrazivé Aljašky

Neoluxor.cz, 16. září 2016, autorka: Jáchym Šidlák

Zatímco se na vzdáleném severu dny krátí a noci se prodlužují, v osamělé chatce se zde skrývá monstrum s nejedním tajemstvím.

Aljaška je nelítostný a zákeřný nepřítel. Nina Granvilleová, která zde měla strávit příjemnou dovolenou, o tom ví své – její pobyt se totiž ve zlomku vteřiny změní na boj o přežití, v němž se musí utkat nejen se svým krutým únoscem, Grizzly Adamsem, ale také s mrazivou, nehostinnou přírodou, jež ji obklopuje.

A je to právě prostředí Aljašky, čím si La Loba zachraňuje kůži a zaručuje, že se nestane jen další řadovou krimi napodobující Nesbøho, Larssona nebo Keplera. Všudypřítomný mráz, liduprázdné, sněhem zaváté pláně a oslňující polární záře mají své kouzlo a autorovi knihy, Alanu Russellovi, se popis prostředí opravdu povedl. Pokud se začtete, není těžké se ve všech těch nekonečných vánicích dočista ztratit.

Ačkoliv však můžu říct, že jsem se nenudil a La Loba mě dokázala místy napnout, mám s ní dva zásadní problémy.

Důvod, proč používám výraz „zachraňuje kůži“, je ten, že ať se snažím jak se snažím, na La Lobě nemůžu najít nic dalšího, co bych mohl opravdu vyzdvihnout. Jistě, Russellův styl psaní je čtivý a kniha utíká celkem rychle, ale mám pocit, že dlouhodobí fanoušci severské krimi si vypěstují jakési brnění a pokud mluvíme o zápletce, nemá je zde zkrátka co překvapit. Možná se s mnoha čtenáři neshodnu, ale ani hlavní hrdinka, ani hlavní záporák ve mně nevyvolali žádné silnější emoce a po celou dobu jsem si při čtení říkal, že tenhle příběh jsem už několikrát četl.

Druhé negativum pro mě tkví v naprosto nesmyslně natahovaném závěru knihy, kdy autor po napínavém finále oddaluje odhalení pointy do takové míry, že vás paradoxně už skoro nezajímá, když k ní dojdete. Samotné finále – pravděpodobně nejdůležitější a nejvypjatější část příběhu – se však zdá osekaná na minimum, což mě trochu zamrzelo.

Naproti tomu všemu dávám ale La Lobě nadprůměrné hodnocení, a to z jediného, těžko ospravedlnitelného důvodu – zkrátka jsem si ji užil. Nehledě na chyby, Russell je skvělý vyprávěč a dokáže vás u příběhu udržet.

Pokud vás tak čirou náhodou ještě nesmetla vlna detektivek a nemáte v tomto žánru zkušenosti, La Loba je skvělou vstupní bránou. Pokud však dokážete recitovat Sněhuláka nebo sérii Milénium nazapaměť, La Loba vás neurazí a nudit se rozhodně nebudete, ale také se upřímně nic nestane, když vám unikne.

Hodnocení: 70 %

La Loba

Holkamodrookata.blogspot.cz, 15. září 2016

Aljaška. Nevyzpytatelná, nezkrocená a nemilosrdná krajina, kde přežijí jen ti nejsilnější a nejodhodlanější. O této drsné zemi a nejen o ní je nejnovější kniha Alana Rusella La Loba.

Elese a Greg Martinovi tráví líbánky na výletní lodi na pobřeží Aljašky. Když se Elese ztratí na výletě v přístavním městě, je policie bezradná a kvůli nedostatku důkazů i lidí vyšumí případ do ztracena. O tři roky později se podobným způsobem ztratí Nina, snoubenka bohatého politika. Greg Martin v tom vidí spojitost s případem své ženy a donutí seržanta Hamiltona, aby společně s ním pátral po stopách hlavního podezřelého - tajemného samotáře Grizzlyho Adamse.

"Zdálo se jí, že něco zaslechla, nebo možná jen vycítila, ale náhle si byla jistá, že nad ní někdo stojí. Přestala chrčet, zadržela dokonce i dech, aby lépe slyšela.
"Kdybyste něco potřebovala," ozval se mužský hlas, "jsem tady."
"Vo- vo- "
Víc toho nesvedla, rty měla příliš okoralé a ústa příliš vyschlá, ale stačilo to. Ucítila dotek lahve na rtech. Zvedla hlavu,  aby se z ní napila a lačně hltala, doku jí ji nesebral.
"Nesmíte to přehnat," řekl. "Nechci, abyste zase zvracela."
Chvíli jí trvalo než si v hlavě uspořádala slova a vyslovila je: "Co se stalo?"
"Byla jste unesena. Vaše rodina obdržela žádost o výkupné."
Pokusila se tu informaci zpracovat. Byla příliš otupělá a dezorientovaná, než aby utrpěla šok. "Proč?"
"Pro peníze," odpověděl. "Pokud uděláte, co po vás budu chtít, budete ve zdraví propuštěna."
Pokusila se zaměřit pozornost, s námahou zkoncentrovala myšlenky a řekla: "Moje ruka." Bolestivě polkla a dokončila promluvu: "Bolí."
"Dám vám nějaké léky."
"Proč to - tak strašně - bolí?"
"Protože jsem k žádosti o výkupné přiložil váš prsteníček," odvětil. "Teď vaše rodina ví, že to myslím vážně."

Zatím co Greg a Hamilton rozjíždí pátrání, Nina bojuje o holý život a spřádá plány na útěk.

Nina ze začátku knihy může působit křehce, až naivně, přesto dokáže sebrat veškeré svoje odhodlání a čelit svému trýzniteli. Snáší jeho hrubosti, učí se základy přežití v divočině a postupně se připravuje na útěk. Bylo zajímavé pozorovat proměnu vyděšené slečinky z velkoměsta v tvrdou ženu, která dokáže prakticky cokoli.

Postava Grizzliho byla svým způsobem taky fascinující. Formoval ho těžký život v divočině. Má rozsáhlé zkušenosti co se týče lovu a života v nehostinné krajině vůbec. Každodenní boj v něm však zadusil veškerou empatii. Uvažuje a chová se jako zvíře, přesto místy dokáže, že není úplný hlupák a má i jistý společenský přehled.

Největší obdiv však u mě měla Elese, která v knize promlouvá jen formou tajného deníku. Svými poznámkami Nině hodně pomohla, dodala jí sílu a odvahu, takže v té hrůze nebyla tak sama. Elese však na svoje útrapy sama byla a přesto se nevzdala a bojovala do poslední chvilky.

Příběh o tom, jaké to je, když přestanou platit běžná pravidla a zůstane jen jedno - přežije nejsilnější, se vám dostane pod kůži. Napínavé, strhující, živočišné, hrubé. Zkušený zálesák proti odhodlané ženě. Silný příběh zasazený do prostředí nehostinné Aljašky. Celkový dojem pokazila až závěrečná část. Přišla mi trošku mimo mísu, ale přesto oceňuji autorovu snahu o originalitu.

La Loba je jednou z nejlépe napsaných knížek, která se mi v poslední době dostala do rukou. Má všechno co má správný thriller mít a po jejím přečtení se na pobyt v divočině a na Aljašku budete dívat úplně jinýma očima.

Kdy knihu La Loba rozhodně číst

 • jste fanda divoké přírody
 • zajímá vás Aljaška
 • boj o přežití je vaše parketa

Kdy knihu La Loba rozhodně nečíst

 • jste městský člověk a pobytu přírodě se vyhýbáte
 • zálesáci a divoká zvířata vás děsí
 • nesnášíte zimu

Podobné knihy

 • Vlčí ostrov
 • Planina
 • Půlnoční slunce

Recenze: Alan Russell – La Loba

Severskekrimi.cz, 10. září 2016

Americký novelista se na spisovatelskou dráhu dal během dlouhé léčby po úrazu zad, které jednou provždy utnulo jeho kariéru basketbalisty. Po ukončení studia pracoval dlouhá léta v oblasti turismu a své poznatky z tohoto období promítá do svých děl. Jeho konto čítá již dvanáct oceňovaných románů a Russell je považován za špičku žánru mystery novels. Román La Loba Russell připravoval přes dvacet let.

Greg Martin a jeho krásná mladá žena Elese tráví na Aljašce líbánky. Výlet nehostinnou krajinou a cukrování dvou hrdliček však náhle přeruší Elesino zmizení. Greg okamžitě alarmuje policii, avšak jak už to bývá, sám spadá do okruhu nejbližších podezřelých. Jeho situace je o to horší, že policie jiné podezřelé nemá a Elese navíc disponovala vysokou životní pojistkou, která po její smrti připadne právě Gregovi. Vyšetřování však nepřináší žádné důkazy o zločinu a Greg je tak sice zproštěn podezření, nicméně odsouzen k životu v nejistotě.

O tři roky později se Nina, snoubenka amerického politika, vydává na Aljašku na přátelskou návštěvu. Záhy po ubytování je však Nina unesena mužem, jehož považovala za bláznivého bezdomovce. Teď se však zdá, že je muž mnohem mazanější, než dává najevo, a utvrzuje Ninu v domněnce, že byla unesena za účelem výkupného. Po dlouhé cestě odlehlými pláněmi Aljašky však mladá žena začíná o jeho úmyslech pochybovat. Kdo je tajemný pobuda a co má ve skutečnosti v plánu? Dokáže Nina, zhýčkaná newyorčanka, uprchnout a přežít na vlastní pěst v zamrzlé pustině? A jak souvisí Ninin únos se zmizením Elese Martinové?

La Loba je především úžasným obrazem Aljašky tak, jak ji málokdo zná. Našinec nemá moc možností vycestovat do onoho nepřátelsky vyhlížejícího flíčku na mapě, proto čtenář jistě ocení Russellovy poznatky o této nehostinné krajině, tolik odlišné od ostatních států USA. Jedinou chybičkou je právě autorovo zapálení pro zeměpisné detaily, na jehož úkor jsou upozaděny charaktery hlavních postav a žánr thiller tak v tomto případě ztrácí svůj lesk.

Právě nedotaženost postav je malou překážkou v jinak skvělém zážitku z četby. Vzhledem k tomu, že zde nebyl ponechán dostatek prostoru pro nastínění rozdílu “před a po”, čtenář zůstává ochuzen o moment překvapení a automaticky je nucen podezřívat absolutně všechny. Rovněž závěr vznáší samé otázky, na druhou stranu tak dává čtenářovi možnost přebrat si konec podle svého.

La Loba rozhodně nepůsobí dojmem dvacet let připravované bomby. Je však zřejmé, že přesně tolik času je zapotřebí k sesbírání veškerých poznatků o krásné divočině, přestože ostatní aspekty kvalitního krimirománu pak jdou stranou. I když by v La Lobě mohlo někomu chybět napětí a promyšlenější zločin, popis krajiny a poučení, jak přežít a vyváznout, činí z románu skvělou oddechovku na sobotní odpoledne.

Alan Russell: La Loba

Naskokjinam.blogspot.cz, 9. září 2016

Thriller z prostředí nehostinné Aljašky. Dvě mladé ženy, které se ztratily v průběhu několika let. Mají tyto případy něco společného? Aneb severní vítr je krutý, počítej lásko má s tím…

La Loba začíná dramaticky – během svatební cesty na Aljašku se náhle ztratí novomanželka Elise. Seržant Hamilton, který případ vyšetřuje, podezřívá manžela Grega, ten ale jakoukoliv vinu odmítá a sám se snaží ze všech sil svou ztracenou ženu najít. O tři roky později na Aljašce zmizí Nina, mladá žena zasnoubená se zámožným a ambiciózním politikem. Greg má jasno, oba případy spolu souvisí. Přesvědčí o tom i policistu Hamiltona a společně rozjíždějí soukromé pátrání. Podaří se Ninu zachránit z rukou sadistického psychopata?  Dokáže Nina s pomocí Elisiných tajných zápisků přežít.

Tahle kniha mě nalákala svou anotací. Thriller? Drsná, ale krásná aljašská příroda?  Psychodrama? To si chci přečíst. Jenže ze samotné knihy jsem nakonec víc než rozpačitá.

První třetina knihy naprosto splnila má očekávání. Děj měl spád, autorovi se podařilo přiblížit tíživou atmosféru divoké zimní krajiny i vykreslit šíleného násilníka, který se nezastaví před ničím, navíc je tu i poměrně vtipný překlad Karolíny Ryvolové. Těšila jsem se na to, co se stane v další kapitole a vůbec se mi nechtělo knihu odložit. Zajímavé byly i reálie o Aljašce, zejména o tom, jakou hrála roli v době studené války (ostatně v originále se kniha jmenuje Cold War).  Opravdu napínavá pak byla druhá třetina knihy, kde jsou  líčeny veškeré strasti, které Nina ve svém vězení prožívá – fyzické trýznění, sexuální zneužívání i psychické útrapy, nehostinnost prostředí, zimu, špínu, hlad.  Nina trpí, zároveň se ale snaží co nejvíc ze situace vytěžit, získat maximum informací k přežití. Co mě v téhle části knihy trochu iritovalo, to byl způsob části vyprávění – forma fiktivního rozhovoru se „sestřičkou“ z minulosti. Nějak ty ženy společně běhající s vlky nemusím.  Chytrá, trénovaná žena, která se nenechá zlomit, to by mi stačilo. Útěk Niny je každopádně vyvrcholením celého příběhu. Pak se to ale zlomí… O poslední třetině knihy se už rozepisovat nebudu, nechci nic prozradit, musím jen konstatovat, že jsem to vlastně vůbec nepochopila. Kde se vzal, tu se vzal,  byl tu najednou konec úplně jiné knihy, než kterou jsem celou dobu četla…

Allan Russell je poměrně úspěšný americký romanopisec (nar. 1956), který má na svém kontě dvanáct knih, především detektivních povídek, mystery thrillerů a kriminálních románů.  Řada jeho knih byla nominována mezi nejlepší knihy roku v kategorii mystery, La Loba (v originále A Cold War) je první autorova kniha přeložená do češtiny. Nejsem si ale jistá, jestli byl výběr úplně správný. I když má kniha na goodreads.com velmi  slušné hodnocení (3,98 z 5 bodů), já téhle knize nemůžu dát víc než 60%.

Dotaz k produktu La Loba

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Sedmikrásky (paperback)

Sedmikrásky (paperback) (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #2)

V bytě na stockholmském náměstí Odenplan je nalezen zastřelený kněz s manželkou. Zdá se, že oba spáchali sebevraždu, nejprve muž a po něm i jeho žena. V dopise na rozloučenou kněz…

Stockholm DELETE

Stockholm DELETE (Teddy & Emelie #2)

Když se zničehonic na odlehlé samotě na ostrově Värmdö spustí alarm, vyráží hlídač zjistit, co se stalo. Nečekají ho tam však lupiči, ale oběť, zavražděná tak brutálně, že…

Pouze pro VIP

Pouze pro VIP (Teddy & Emelie #1)

Najdan, pro některé Teddy, se po osmi letech za mřížemi vrací zpátky na svobodu. Je odhodlaný, že se do ilegálních věcí už nikdy nezaplete. Jenže v kapse nemá ani floka, normální…

Hra se lvem

Hra se lvem (John Corey #2)

Duben 1986. Americké letouny bombardují sídlo plukovníka Kaddáfího v Libyi. 16-letý Asad – což v arabštině znamená lev – ztratí při náletu matku, dva bratry a obě sestry. Cítí se…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily