Kruté časy | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Letní čítanka
 • Náklaďáky Volvo
 • Kruté časy
 • Noční dravec

Kruté časy

Cena:
399 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-534-9
Překlad:
Jovanka Šotolová
Datum vydání:
24. 07. 2017
Počet stran / vazba:
484 / vázaná

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 229 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: Kruté časy

Step v mrazu a sněhu, tak ještě Mongolsko neznáme: Ian Manook navázal na úspěšný thriller, který se četl po celém světě. Jeho nová kniha přivádí už známé postavy – mezi nimiž nechybí komisař Jerúldelger, jeho kolegyně Ojún a částečně utajená milenka Solongo, ale také sympatický kluk Gantulga – do čerstvých, jistěže nečekaných, napínavých a nebezpečných situací. I v tomto díle děj osvěžují přesné popisy asijské stepi, tentokrát v zimní variantě, a vyšetřování se odehrává na pozadí politických intrik a korupce, v zemi, jež se pomalu vypořádá s dědictvím minulosti, kde krásné scenérie kazí silné znečištění a vstřícní a milí jsou především ti, kdo žijí v krutých a nuzných podmínkách. Podíváme se i do Ruska a do Číny a dokonce i do Francie… a s Jerúldelgerem sice budeme mrznout v minus třiceti, ale zase si pochutnáme na nových krajových specialitách. Snad svůj bezmocný vztek s pomocí mnichů a krásné Solongo dokáže zvládnout.

Úryvek: Kruté časy

Recenze: Kruté časy

Kruté časy

Holkamodrookata.blogspot.cz, 3. srpna 2017

Venku zuří léto. Vedro k zalknutí, po rozžhavených ulicích se plouží zpocené zombie. Ideální čas uchýlit se do stínu a s ledovým drinkem si číst o chladnokrevných vrazích. Já sáhla po Krutých časech a vůbec to nebyla špatná volba.

Opět se setkáváme s tvrdohlavým mongolským komisařem Jerúldelgerem, jeho kolegyní Ojún a patoložkou Solongo. Nechybí ani komisařova tvrdohlavá dcera Sará a sympatický kluk z ulice Gantulga. A o co jde tentokrát? Na komisaře se snaží hodit vraždu prostitutky, Ojún si našla chlapa a z nebe padají chajnačice a mrtvoly...

"Co je?" vyjela na něho, celá zadýchaná námahou.
Pod parkou se potila, zatímco plíce měla stažené z toho, jak nasávala mrazivý vzduch. Musela se ale vypořádat s tím, že voják jen nečinně a odevzdaně přihlíží.
"To není dobrý nápad," hlesl muž nesouhlasně.
"Aha? A proč ne?" zeptala se a dál usilovně tahala za nohu s nasazením, s jakým se galejník opírá do vesel.
"Protože mrzne."
"Ty si myslíš, že..."
Cosi povolilo, Ojún přepadla dozadu a zabořila se do hlubokého sněhu. Když se zvedla, nadskočila hrůzou a odhodila nohu daleko od sebe. Na obličeji jí zůstaly rudé pruhy tam, kde se pokožka dotkla ledové krusty."

Co mají společného mrtvý jezdec, zavražděná šlapka a ztracené děti? Kdo se snaží zahladit po sobě stopy a neváhá jít přes mrtvoly? Vyšetřování ztěžuje nejen obrovský mráz, ale i politické intriky a korupce. Jerúldelger si však jde tvrdě za svým a neštítí se použít jakékoli metody, aby zjistil pravdu.

Každý si exotiku představuje trošku jinak. Pro někoho to jsou palmy, pro někoho je to na kost zmrzlá step. Mongolsko je jedním z nejnehostinnějších koutů světa. Nelítostná příroda, smogem zamořená města, kdo ví, co je horší. I zde však žijí lidé, i zde se páchají zločiny a i zde musí být zlo odhaleno a potrestáno.

Knížka mi hodně připomínala příběhy Jo Nesba. Jerúldelger je stejně výrazná postava jako Harry Hole. Vraždy a násilí oba autoři popisují s ledovým klidem. Snaží se čtenáře nějaký způsobem poučit. Nesbø do svých románů vkládá odkazy na muzikanty a písničky, Manook si libuje v mongolské tradiční kultuře, jídle, a tentokrát jste se mohli dozvědět i něco o klasické francouzské literatuře.

Oba autoři navíc píší neskutečně čtivě. Stránky vám doslova mizí před očima. Krátké kapitoly nabyté dějem vás rychle táhnou kupředu. Postavy jsou výrazné a není těžké si je oblíbit. Líbila se mi i jistá spiritualita příběhu. Prastaré rituály, šaolinští mniši, zvyky a pověry. Jediné, co mi bylo při čtení trochu nepříjemné, byl způsob, jakým se jednotlivé postavy oslovují. Tykají si a vůbec spolu komunikují jinak než jsme běžně zvyklí. Inu jiný kraj, jiný mrav.

Pokud hledáte kvalitní detektivku a zároveň se toužíte dozvědět něco víc o životě mongolských kočovníků a jejich potomků, Manook je jasná volba. A nemějte strach. Vůbec nevadí, že jste nečetli jeho první román. Vše podstatné z předchozí knihy je hned na začátku vysvětleno, takže vám nic nebrání užít si chladivou jízdu ledovými pláněmi.

Kdy knihu Kruté časy rozhodně číst

 • chystáte se do Mongolskajste fanouškem Jo Nesba
 • potřebujete zchladit

Kdy knihu Kruté časy rozhodně nečíst

 • nesnášíte zimu
 • šaolinští mniši vás nezajímají
 • potrpíte si na vykání

Podobné tituly

 • Jerúldelger
 • Žízeň
 • Závěje

Za skvělý čtenářský zážitek děkuji nakladatelství Kniha Zlín, kde kromě titulu Kruté časy najdete i další super knížky.

Dotaz k produktu Kruté časy

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
 

Odkaz na články Kruté časy

Dále doporučujeme

Jerúldelger

Jerúldelger

Komisař Jerúldelger, rázný muž s minulostí poznamenanou krutým osobním dramatem, jehož v dětství vychovali a vycvičili v klášteře mniši ovládající bojová umění, se ujímá dvou…

Lotosové blues

Lotosové blues (Martin Benner #1)

Venku lije jako z konve a do advokátní kanceláře Martina Bennera přijde zoufalý muž, který tvrdí, že jeho sestra potřebuje pomoc. Má to ale jeden háček. Jeho sestra je totiž…

Syn (paperback)

Syn (paperback)

Sonny je ideální vězeň. V moderní, přísně střežené věznici Staten se těší značné oblibě, neboť slouží ostatním vězňům jako zpovědník – naslouchá jejich přiznáním a…

Oběti ráje

Oběti ráje (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #4)

Na palubě plně obsazeného Boeingu 747 letícího ze Stockholmu do New Yorku je krátce po startu nalezen výhružný dopis adresovaný švédské i americké vládě. Pokud v něm nadiktované…