Kruté časy | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Doufejme v to nejlepší
 • Než vystydne káva
 • Laila
 • Skleněný pokoj
 • Zůstaň se mnou

Kruté časy (Jerúldelger #2)

Cena:
399 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-534-9
Překlad:
Jovanka Šotolová
Datum vydání:
24. 07. 2017
Počet stran / vazba:
484 / vázaná

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 229 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: Kruté časy

Step v mrazu a sněhu, tak ještě Mongolsko neznáme: Ian Manook navázal na úspěšný thriller, který se četl po celém světě. Jeho nová kniha přivádí už známé postavy – mezi nimiž nechybí komisař Jerúldelger, jeho kolegyně Ojún a částečně utajená milenka Solongo, ale také sympatický kluk Gantulga – do čerstvých, jistěže nečekaných, napínavých a nebezpečných situací. I v tomto díle děj osvěžují přesné popisy asijské stepi, tentokrát v zimní variantě, a vyšetřování se odehrává na pozadí politických intrik a korupce, v zemi, jež se pomalu vypořádá s dědictvím minulosti, kde krásné scenérie kazí silné znečištění a vstřícní a milí jsou především ti, kdo žijí v krutých a nuzných podmínkách. Podíváme se i do Ruska a do Číny a dokonce i do Francie… a s Jerúldelgerem sice budeme mrznout v minus třiceti, ale zase si pochutnáme na nových krajových specialitách. Snad svůj bezmocný vztek s pomocí mnichů a krásné Solongo dokáže zvládnout.

...

Ocenění

Cena Tenebris, 2016
Cena sv. Pachonima, nejlepší detektivní román, 2015

...

„Ďábelský příběh zručně splétá hlas s vypravěčským nadáním, který rád poučuje, ale zlomyslně nás vyšetřováním provádí tak, abychom si s dobře vyprofilovanými hrdiny vše řádně protrpěli. Výsledkem je thrilller velikosti XXL, odehrávající se v horách, ve stepi i znečištěných mongolských velkoměstech, v radioaktivitou zamořených místech Číny a Sibiře, v Berlíně i ve francouzském přístavu Le Havre. Nečekejte, že by Manook cokoli začal rozplétat, či jen popustil očko před závěrečným gongem. Teprve až úplně v závěru pochopíte, jak si vás dovedl po celou dobu pěkně
vychutnávat.“
— Lire, francouzský literární měsíčník

„Máte rádi Harryho Holea a na naše poměry poněkud exotické prostředí? Baví vás inteligentní detektivní zápletky? Potrpíte si na ranaře se smyslem pro spravedlnost? Pak by ‚Jerúldelger‘ rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti. Tato kniha je skvělým koktejlem toho nejlepšího, co může
nabídnout žánr detektivky.“
— Veronika Černucká, severskedetektivky.cz

Úryvek: Kruté časy

Recenze: Kruté časy

RECENZE: Děti v kontejneru i vlci pomáhající lidem. To jsou Kruté časy

iDnes.cz, 2. září 2017, autorka: Alena Slezáková

Řečeno slovy jednoho z jeho nepřátel je policejní komisař Jerúldelger „blbec připravený bít se na život a na smrt pro nějaké ubohé morální zásady“.

Hrdina románu francouzského autora Iana Manooka Kruté časy žije v mongolském Ulánbátaru, druhém nejznečištěnějším městě světa, a sžírají ho pocity vzteku a zoufalství. Odchovanec šaolinských mnichů Sedmého kláštera cítí, jak se „jeho duše drolí“.

Navíc čelí absurdní situaci. Kdosi zavraždil jeho informátorku, bývalou prostitutku Colette, a policie ze zločinu obviní právě Jerúldelgera. Sice se mu podaří uniknout z vězení, ale zjistí, že zmizel Colettin adoptivní synek.

Při pátrání ho stopy zavedou do tajného sibiřského města, jehož ovzduší je prosyceno radioaktivitou a v němž věznili slavného Putinova nepřítele Michaila Chodorkovského.

Poté stopy pokračují až do francouzského přístavu Le Havre, kde je nalezen kontejner plný mrtvých dětí – a dvě těla v jednom místním jezírku. Mrtvých přibývá také v mongolské stepi, sužované třicetistupňovými mrazy.

Manookův román Kruté časy, ve kterém samice jaka může spadnout z nebe, je plný politických skandálů, nebezpečných her tajné policie i armády a korupce v postkomunistickém Mongolsku. Tradice se tady mísí s mobilními telefony a s vyhledáváním pomocí satelitních map a smečky vlků buďto lidi pronásledují, nebo jim naopak pomáhají.

Marné útěky

Knihu zalidňují nezapomenutelné postavy. Vedle Jerúldelgera knim patří například impulzivní inspektorka Ojún, kterou svého času znásilnila parta motorkářů a která se tehdy zařekla, že každého, kdo na ni sáhne, aniž by ji miloval, zabije – přesto se zblázní do jednoho vojáka.

Vystupuje tu rovněž francouzský policista Zarza, jakési Jerúldelgerovo druhé já. Nebo komisařova dcera Sará, blogerka, jež se svým přítelem upozorňuje na všechno, co Mongolsko ničí.

A je toho hodně.

I proto ze země utíkají děti, aby získaly šanci na lepší život. Namísto toho však končí v západních zemích jako zloději luxusního zboží, které se přes Mongolsko pašuje do Číny a do Ruska.

Za zaznamenání stojí i způsob, jímž Manook vylíčil kontrast mezi divukrásnou chudou východní zemí a Západem.

Použil k tomu jídlo. Na jedné straně se v románu podávají koňská játra na pepři s cibulí nebo vařená kozí hlava, jejíž popis žaludek jistého francouzského policisty nezvládne, na druhé straně třeba sofistikovaná zelená omáčka či taštičky plněné jablky a rebarborou ve francouzské hospůdce.

Kulinářství představuje takový malý bonus pro ty čtenáře Krutých časů, kterým by snad nestačil sám příběh nabitý napětím, láskou i nenávistí.

Ian Manook – Kruté časy

Schefikuvblog.eu, 22. srpna 2017

Jerúldelger – drsná kriminálka beroucí si to nejlepší od skandinávských kolegů, avšak zasazená do originálního a nespoutaného prostředí exotického Mongolska učarovala řadě čtenářů. Nyní se po více než roce můžeme do mongolských stepí opět vrátit, jelikož nám Kniha Zlín přináší další případ podmanivého Jerúldelgera a jeho kolegů v pokračování série, jenž vychází pod názvem Kruté časy.

Opět se tak můžeme přenést do opravdu originálního prostředí, se kterým se u nás v knihách moc nesetkáváme. Manook se navíc ve své druhé knize neomezuje pouze na Mongolsko. Svého hrdinu ale vysílá i do sousedního Ruska, do komunistické Číny a do konce i do Francie. To je rozhodně příjemným oživením, přesto si troufám tvrdit, že pro většinu čtenářů budou nejatraktivnější pasáže právě z Mongolska.

Již v úvodní knize bylo právě prostředí jedním z největších lákadel, kde samotná detektivní zápletka byla spíše povinným doplňkem. V podobném stylu pokračují i Kruté časy, i když zde má vyšetřování daleko zásadnější roli, než tomu bylo v první díle. I tak si ale autor neodpustil čtenářům přiblížit další zvyky i přírodu těchto nespoutaných částí daleké Asie. Jako malý bonus přináší třeskuté mrazy a sníh prohánějící se po stepích. Oproti tomu je zde hlavní město tonoucí v dusivém smogu. To je však jen pár z útrap, které na Jerúldelgera čekají, to pravé nebezpečí číhá někde jinde.

Aby toho nebylo málo začnou z nebe padat mrtvoly lidí i zvířat, Jerúldelger je obviněn z vraždy své bývalé spolupracovnice, prostitutky Colette a Gantulga zmizel neznámo kam. Je vůbec možné, aby toto zdánlivě zcela nesouvisející události spolu nějak souvisely? Kdo za nimi stojí a jaké nebezpečí na hrdiny tohoto románu ještě čeká? Jerúldelger tak bude muset jít opět takřka přes mrtvoly a ve svém pátrání se postavit daleko silnějším soupeřům, kteří zpovzdálí tahají za mocenské nitky…

A právě politika je vedle prostředí a samotné detektivní zápletky, jedním z ústředních motivů této knihy. Těšit se tak můžeme na příběh plný politických skandálů, mocenských bojů, korupce a zneužívání moci v postkomunistickém Mongolsku, zemi která se stále úplně nevyrovnala se svým “historickým komunistickým dědictvím”. Manook tak ve svém novém románu ukazuje i poněkud odvrácenou stranu této nespoutané asijské země a dává tušit, že na běžné obyvatele této země čeká ještě dlouhá cesta za úplnou svobodou a blahobytem.

Řada čtenářů vyčítala úvodní knize chabou detektivní zápletku, či lehké přitažení za vlasy. V tomto ohledu se Manook bezesporu zlepšil po všech stránkách. Vyšetřování případu se tak věnuje podstatná část knihy, zápletka je propracovanější a spletitější, ubylo i nejrůznějších berliček, kdy nám Jerúldelger bude připadat jako další Chuck Norris. Na druhou stranu určité rezervy zde stále jsou a ani Kruté časy rozhodně nejsou bez chybičky. Je však pravda, že tyto mezery lehce nahradí právě atraktivita prostředí, celková atmosféra a v neposlední řadě také charaktery, kolem kterých se celý příběh točí.

Kruté časy sice nejsou, stejně jako Jerúldelger, úplně bez chyb, přesto se jedná o svěží dílko, které by bylo velká škoda minout. Nabízí prakticky vše co běžný fanoušek detektivní literatury požaduje a navrch přidává atraktivní a originální prostředí, díky kterému působí tato série tak originálně a svěže.

Ian Manook: Kruté časy

Naskokjinam.blogspot.cz, 16. srpna 2017

Jerúldelger, aneb „ten, kterého vychovali šaolinští mniši“ a Ojún, „ta s jizvami na těle i na duši“, mají další případ. Z nebe padají mrtvoly lidí i zvířat, aby se zase vzápětí vypařily… A do toho je Jerúldelger obviněn z vraždy své bývalé spolupracovnice, prostitutky Colette. Podaří se mu sice vymanit se z narafičeného obvinění, ale stejně jsou mu v patách… Kdo? To se vlastně zatím neví….

Komisař se vydává hledat Colettina adoptivního syna, který i s kamarádem Gantulgou zmizel kdesi v Rusku. Cesta ho zavede do několika tajných měst na Sibiři, stopa ale vede dál – ve francouzského přístavu Le Havre je nalezen kontejner plný mrtvých dětí, jediným, který přežil, je Gantulga. Tady se do případu ovšem vkládá francouzský elitní policista Zarza, trochu Jerúledlerovo alter ego. Příběh plný politických skandálů, korupce a zneužívání moci v postkomunistickém Mongolsku, thriller odehrávající se v několika zemích, v několika časových rovinách. Připravte se na třeskutý mráz, smogem pokryté hlavní město, zvláštní mongolské pokrmy, uhrančivou přírodu, vlčí smečky i helikopterové honičky, to vše při teplotách -20 až -30 stupňů Celsia. Rozhodně Vás čekají paličatí vyšetřovatelé i jejich velmi tvrdí odpůrci, ať už patří ke kterékoliv straně – přes mrtvoly jdou všichni.
Ian Manook, francouzský novinář a spisovatel (vlastním jménem Patrick Manoukian) procestoval celý svět a hodně času strávil zejména v Asii. Své zkušenosti zúročil v detektivním románu z Mongolska Jerúldelger, který vydal v roce 2013 a který ho proslavil. Kruté časy jsou navazujícím dílem série a i když asi není nutné číst pro pochopení druhého dílu ten první, pokud zachováte posloupnost, budete se lépe se orientovat.
Já jsem první díl nečetla, ale knížka mě zaujala hned od začátku, zvlášť, když jsem zjistila, jak je to s pojmenováváním kapitol. Opravdu vtipné a škoda, že to nějaký nepozorný editor asi ve třech případech pokazil. Moc mě bavilo zasazení příběhu na Dálný Východ, zvlášť, když dnes je tak snadné si souběžně se čtením reálie googlovat. A tak jsem se dívala na obrázky The Blue Sky Hotelu, zatímco se v něm Ojún převlékala do sexy prádelka, vygooglila si fotky monumentálního rusko-mongolského památníku na vrchu Zaisan, kde Jerúldelger hazardoval v autě, našla jsem si ruské město Krasnokamensk, kde je nejvýznamnější ruský uranový důl a kde byl ve vězení Chodorovskij i tajné mongolské uranové město Mardaj. Moc mě bavily i mongolské reálie, třeba jak soudní patoložka Solongo bydlí v Ulánbátaru v jurtě, nebo popisy některých tradičních místních pokrmů (škoda, že hlava kozy je asi pochoutka, která mi zůstane utajená:-)).
Co se ovšem týče zápletky a rozplétání starých případů, to už mě tolik nebavilo. Politické thrillery snáším jen od Fredericka Forsytha. Chvílemi jsem se v mongolských jménech přestávala orientovat a nakonec i těch mrtvol na mě bylo trochu moc. V téhle knížce se rozhodně na nějakých detailech nelpí. Prostě naši hlavní hrdinové zabíjejí vždycky v sebeobraně, protože jinak by je snad alespoň občas někdo napomenul, ne? Anebo temnému ranaři se smyslem pro spravedlnost, kterým Jerúldelger bezesporu je, se tyhle věci nepočítají? Nebo prostě Mongolsko?! Harry Hole by koukal. Suma sumárum - stačil by mi mnohem jednodušší příběh, abych si tenhle mongolský román užila stejně dobře.
Kruté časy jsou ale i tak velmi čtivý a zajímavý román. Pokud se chcete něco dozvědět o tom, jak se v nehostinném a zároveň velice pohostinném Mongolsku žije, s knihami Iana Manooka určitě nešlápnete vedle.

Kruté Mongolsko

Orvokki.sk, 24. srpna 2017

Po roku vychádza v nakladateľstve Kniha Zlín pokračovanie krimirománu Jerúldelger s názvom Kruté časy. Prvý diel si ma získal už od začiatku a nie inak tomu je aj u novinky. Kruté časy sa jedničke veľmi podobajú, zároveň prichádzajú s niečím novým.

Tie isté postavy, nekonečné prostredie Mongolska, striedanie napínavého vyšetrovania s opismi nespútanej prírody, exotického jedla a miestnych zvykov. Kapitoly sú krátke, čo pridáva na dynamike, názov je opäť podľa poslednej vety v danej kapitole. Drobnosť, ktorá zvyšuje napätie, keď sa na to sústredite.

Príroda ukáže svoju nemilosrdnú tvár a čitateľ mrzne počas dzudu, krutej mongolskej zimy. Krajina ukáže nové škandály. Dej sa presunie aj za hranice Mongolska. Ulánbátar sa zahalí do nebezpečného smogu a Jerúldelgerovu dušu zahalí temnota ešte väčšia. Budú vlci, kozie oči a ďalšie pokrmy pre odvážnych, budú zvieratá i ľudia padajúci z neba. Jerúldelger stále niekam mizne, Ojún sa zamiluje, Gantulga sa stratí. Pôjde o život aj o moc a mŕtvych pribúda.

Príbeh je zamotaný, strhujúci a surový po celý čas. Ian Manook vie, ako na to.  Pospájať si všetko dohromady dá zabrať nie iba vyšetrovateľom, ale aj čitateľom. Nie je núdza o nepredvídateľné zvraty a nejedno eso v rukáve si autor nechal aj nakoniec. Musím priznať, že mi dalo zabrať sa na všetko sústrediť, ale neskutočne ma čítanie bavilo.

Rozhodne odporúčam vyhradiť si na knihu dostatok času a nenechať sa ničím rušiť. Ale to nebude nijak ťažké, kniha vás bezpochyby pohltí a len ťažko sa od nej odchádza. Má nejaké chyby? Možno áno. Možno príde dej niekomu príliš prehnaný, zápletka príliš komplikovaná, postavy príliš silné. Ale myslím, že práve to robí Kruté časy tak napínavé, naviac stále si zachovávajú reálnosť. Ian Manook sa nebál pridať aj trochu tajomna a nadprirodzena, to všetko v duchu tradícií. Skvelý ťah, po ktorom je Mongolsko v mojich očiach naozaj neobyčajnou krajinou.

Stále trvám na tom, že Jerúldelger je ako Harry Hole, ale lepší. A vzhľadom na záver verím, že u nás vyjde aj tretí diel. Toto je totiž presne ten typ kriminálky, aký ma baví a ktorý ma šancu zaujať aj fanúšikov severských krimi, ktorí by radi zmenili prostredie.

Ian Manook – Kruté časy

severskekrimi.cz, 3. ledna 2018, autorka: Monika Mudrová

Kdo si v předchozím díle série oblíbil svérázného komisaře Jerúldelgera a jeho kolegyni Ojun, ten bude Krutými časy opět nadšen. Netypické prostředí detektivky, které autor zvolil, odlišuje Kruté časy od ostatních severských detektivek jak jen to jde.

Snahu najít společného jmenovatele mezi smrtí jezdce, vraždou prostitutky a pohřešovanými dětmi komplikuje ukrutný mráz, v jehož ocelových kleštích se momentálně nachází celé Mongolsko.

Jerúldelgera do nehostinných končin přivádí syn prostitutky Colette, která bývala jeho věrnou spolupracovnicí. Na cestě jej provází „ta s jizvami na těle i duši“, Ojun, a vodítka ústřední dvojici provedou nejen pustou Sibiří, nýbrž jim pomohou odhalit kontejner plný mrtvých dětí v přístavu Le Havre. Jediným přeživším je chlapec Gantulga, kamarád Colettina adoptivního syna. Jerúldelger, na jehož hlavu padlo obvinění z Colettiny vraždy, si dobře uvědomuje skutečnost, že se stal obětí politicky motivovaného komplotu, což mu ovšem nijak nezjednodušuje pátrání po pravdě a skutečných pachatelích.

Kruté časy jsou thrillerem nabitým rozpory. Kuriozity že života mnichů, širé pláně Mongolska s oblaky smogu a místní speciality jsou zde postaveny naproti fádnímu politickému klišé, nicméně autor rozděluje obě komodity stejnou měrou, čímž uspokojuje oba čtenářské tábory.

Největší devízou románu jsou geniálně propracované charaktery hlavních postav. Jerúldelger je správně srdnatý chlapík, jehož ani obvinění z vraždy nerozloží na kousky a v Ojun musí každý čtenář vidět neobyčejně silnou ženu, byť jí útrapy, jimiž si prošla, značně oslabily ochrannou vrstvu. Společně s patoložkou Solongo vytvářejí zábavnou trojici, která dodává Krutým časům jiskru.

Navzdory mnoha jiným autorům, kteří ve svých románech touží naplnit čtenářovu duši krásnými scenériemi nebo naopak hnusem a špínou vyloučených lokalit, Manook zvolil jinou cestu a představuje v Krutých časech pro nás netypickou krajinu Mongolska. Lépe než kterákoli zážitková cestovka nás uvádí do tamějších zvyklostí a nutno podotknout, že se asi nenajde jedinec, který by při četbě pocítil neodbytnou touhu po mongolské kuchyni. Bužírovat kozí hlavu a zapíjet ji hojným množstvím slaného čaje s jačím máslem by jistě nikoho doposud ani ve snu nenapadlo, ovšem autor všechny zajímavosti líčí natolik poutavě a autenticky, že bychom se tomu nakonec ani nedivili.

Všeobecným tykáním, kterým se román vyznačuje, si autor rovněž zajišťuje, že Kruté časy v podvědomí člověka nějakou dobu zůstanou. Po poněkud tvrdém začátku, kdy tykání nepůsobí zrovna přirozeně, však zvolená forma oslovování nakonec sklouzne do hladkého plynutí a po chvíli se nad tím čtenář úplně přestane pozastavovat.

Fanoušky Joa Nesbøho jistě potěší Manookuv styl, který v mnohém připomíná právě tvorbu věhlasného norského autora. Za zmínku však stojí skutečnost, že Manook svého kolegu v branži rozhodně nevykrádá ani se nepokouší svůj vlastní sloh uzpůsobit jemu; znalý čtenář sám posoudí, že veškerá podobnost je čistě náhodná a že na literárním poli se zkrátka občas střetnou dvě autorská dvojčata.

Čím román u některých moc nezaboduje, je nepřehlédnutelné politické pozadí. Intriky a úskoky, které jdou ruku v ruce s komplotem ušitým na komisaře Jerúldelgera místy postrádají logiku a neudrží čtenářovu pozornost.Využití několika časových i zeměpisných rovin se autorovi v některých pasážích vymyká z kontroly a nastává neřízený zmatek. Započteme-li množství zainteresovaných postav, vznikají místy zbytečně komplikované uzly v ději. V tomto případě platí rčení, že méně znamená více a příště snad Manook děj následujícího románu trochu zpřehlední.

Přestože mají Kruté časy pár much, nad nimiž nelze jen tak mávnout, jedná se román, který můžeme čtenářům s klidem doporučit. Na své si v něm totiž přijdou jak ti, kteří preferují cestopisné zajímavosti a postřehy, tak čtenáři, co si libují v korupčních skandálech.

IAN MANOOK - KRUTÉ ČASY - RECENZE

z-kultury-i-nekultury.blogspot.cz, 18. září 2017, autorka: Jindřiška Mendozová

Komisař Jerúldelger se vrací a tento zvláštní detektiv vychovaný šaolinskými mnichy, který je ochotný bránit pro mnohé nepochopitelné morální zásady do roztrhání těla, se vrací v ještě lepší formě než v knize. Ne snad fyzicky, ale rozhodně příběhově, bez zbytečných odboček a těžko uvěřitelných situací.
Jerúldelger nemá život snadný tak jako tak, ale aby náhodou neměl ani chvíli klidu, začnou z nebe padat mrtvoly lidí a zvířat…a zase mizet… Do toho přichází obvinění z vraždy bývalé spolupracovnice, prostitutky Colette a i malý Gantulga zmizel a nikdo neví kam… Jerúldelger musí tohle všechno vysvětlit… pokud chce očistit své jméno.
Musí samozřejmě zjistit i to, jestli všechny tyto události mezi sebou souvisí a pokud ano, kdo za nimi stojí… A jak nebezpečný může být jemu samotnému. O co v této hře jde? Kdo proti němu vlastně stojí? Další důležitou linií knihy se tak stává politika a její zneužívání, mocenské boje, korupce i snaha Mongolska jako takového vyrovnat se s dědictvím své komunistické historie.
Příběh sám o sobě je velmi dobrý a čtenáře si podmaní, ale obrovskou roli v onom podmanění si hraje velkou roli i prostředí, v kterém se všechno odehrává. A přestože tentokrát hlavní hrdina odjíždí i do Ruska, do Číny a zavítá i do Francie, hlavním hrdinou – kromě Jerúldelgera – zůstává Mongolsko.
Tentokrát Mongolsko zimní, mrazivé, kdy stepi jsou zapadané sněhem a jejich obyvatelé bojují o přežití nejen se systémem, který chvílemi hrozí tím, že je semele, ale především s přírodou a neustále se tak cítí v sevření mezi moderní dobou a tím, co jim radí zvyky předků.
Na závěr bych ještě velmi ráda zmínila skvělý překlad Jovanky Šotolové, který nikde nedrhne a nenutí čtenáře ptát se, jakpak se asi chtěl autor vyjádřit v originále. Díky za to, protože i s takovými překlady se čtenář stále setkává.
Zdroj: http://z-kultury-i-nekultury.blogspot.cz/2017/09/ian-manook-krute-casy-recenze.html#.WmsrZ3kiGUk

Kruté časy

Holkamodrookata.blogspot.cz, 3. srpna 2017

Venku zuří léto. Vedro k zalknutí, po rozžhavených ulicích se plouží zpocené zombie. Ideální čas uchýlit se do stínu a s ledovým drinkem si číst o chladnokrevných vrazích. Já sáhla po Krutých časech a vůbec to nebyla špatná volba.

Opět se setkáváme s tvrdohlavým mongolským komisařem Jerúldelgerem, jeho kolegyní Ojún a patoložkou Solongo. Nechybí ani komisařova tvrdohlavá dcera Sará a sympatický kluk z ulice Gantulga. A o co jde tentokrát? Na komisaře se snaží hodit vraždu prostitutky, Ojún si našla chlapa a z nebe padají chajnačice a mrtvoly...

"Co je?" vyjela na něho, celá zadýchaná námahou.
Pod parkou se potila, zatímco plíce měla stažené z toho, jak nasávala mrazivý vzduch. Musela se ale vypořádat s tím, že voják jen nečinně a odevzdaně přihlíží.
"To není dobrý nápad," hlesl muž nesouhlasně.
"Aha? A proč ne?" zeptala se a dál usilovně tahala za nohu s nasazením, s jakým se galejník opírá do vesel.
"Protože mrzne."
"Ty si myslíš, že..."
Cosi povolilo, Ojún přepadla dozadu a zabořila se do hlubokého sněhu. Když se zvedla, nadskočila hrůzou a odhodila nohu daleko od sebe. Na obličeji jí zůstaly rudé pruhy tam, kde se pokožka dotkla ledové krusty."

Co mají společného mrtvý jezdec, zavražděná šlapka a ztracené děti? Kdo se snaží zahladit po sobě stopy a neváhá jít přes mrtvoly? Vyšetřování ztěžuje nejen obrovský mráz, ale i politické intriky a korupce. Jerúldelger si však jde tvrdě za svým a neštítí se použít jakékoli metody, aby zjistil pravdu.

Každý si exotiku představuje trošku jinak. Pro někoho to jsou palmy, pro někoho je to na kost zmrzlá step. Mongolsko je jedním z nejnehostinnějších koutů světa. Nelítostná příroda, smogem zamořená města, kdo ví, co je horší. I zde však žijí lidé, i zde se páchají zločiny a i zde musí být zlo odhaleno a potrestáno.

Knížka mi hodně připomínala příběhy Jo Nesba. Jerúldelger je stejně výrazná postava jako Harry Hole. Vraždy a násilí oba autoři popisují s ledovým klidem. Snaží se čtenáře nějaký způsobem poučit. Nesbø do svých románů vkládá odkazy na muzikanty a písničky, Manook si libuje v mongolské tradiční kultuře, jídle, a tentokrát jste se mohli dozvědět i něco o klasické francouzské literatuře.

Oba autoři navíc píší neskutečně čtivě. Stránky vám doslova mizí před očima. Krátké kapitoly nabyté dějem vás rychle táhnou kupředu. Postavy jsou výrazné a není těžké si je oblíbit. Líbila se mi i jistá spiritualita příběhu. Prastaré rituály, šaolinští mniši, zvyky a pověry. Jediné, co mi bylo při čtení trochu nepříjemné, byl způsob, jakým se jednotlivé postavy oslovují. Tykají si a vůbec spolu komunikují jinak než jsme běžně zvyklí. Inu jiný kraj, jiný mrav.

Pokud hledáte kvalitní detektivku a zároveň se toužíte dozvědět něco víc o životě mongolských kočovníků a jejich potomků, Manook je jasná volba. A nemějte strach. Vůbec nevadí, že jste nečetli jeho první román. Vše podstatné z předchozí knihy je hned na začátku vysvětleno, takže vám nic nebrání užít si chladivou jízdu ledovými pláněmi.

Kdy knihu Kruté časy rozhodně číst

 • chystáte se do Mongolskajste fanouškem Jo Nesba
 • potřebujete zchladit

Kdy knihu Kruté časy rozhodně nečíst

 • nesnášíte zimu
 • šaolinští mniši vás nezajímají
 • potrpíte si na vykání

Podobné tituly

 • Jerúldelger
 • Žízeň
 • Závěje

Za skvělý čtenářský zážitek děkuji nakladatelství Kniha Zlín, kde kromě titulu Kruté časy najdete i další super knížky.

Dotaz k produktu Kruté časy

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Jerúldelger

Jerúldelger

Komisař Jerúldelger, rázný muž s minulostí poznamenanou krutým osobním dramatem, jehož v dětství vychovali a vycvičili v klášteře mniši ovládající bojová umění, se ujímá dvou…

Pentagram

Pentagram (Harry Hole #5)

5. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná…

Krev na sněhu

Krev na sněhu (Krev na sněhu #1)

První část diptychu Krev na sněhu od krále severské krimi. Olav je měkký jako máslo, příliš snadno se zamilovává, ztrácí hlavu. K čemu se tedy hodí? Je skvělý zabiják.

Půlnoční slunce (paperback)

Půlnoční slunce (paperback) (Krev na sněhu #2)

Opět sedmdesátá léta minulého století, tentokrát však na dalekém severu Norska. Opuštěná vesnice Kåsund kdesi ve Finnmarce, jejíž obyvatelé jsou příslušníky laestadiánského…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily