Konec řetězce (paperback) | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Doufejme v to nejlepší
 • Než vystydne káva
 • Laila
 • Skleněný pokoj
 • Zůstaň se mnou

Konec řetězce (paperback)

Cena:
289 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-462-5
Překlad:
Jana Thomsen
Datum vydání:
17. 06. 2016
Počet stran / vazba:
584/brožovaná

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 199 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize

Popis: Konec řetězce (paperback)

Co když v sobě máme všichni zakódovanou zprávu o našem konci? William Sandberg, bývalý vojenský kryptolog, a Janine Haynesová, talentovaná mladá sumeroložka, jsou uneseni tajnou organizací, aby odhalili tajemství jedné tisíce let staré zprávy zakódované v nejcitlivějším médiu – lidské DNA. Zatímco si William a Janine lámou hlavu, jak zabránit důsledkům tajemného poselství, hrůzostrašný scénář se začíná naplňovat a lidstvo čelí událostem, které mohou ohrozit jeho buducnost.

Stopy tohoto příběhu vedou ze Stockholmu do dalších evropských měst i celého světa a zdánlivě samostatné dějové linie se v něm prolnou ve strhující pátrání po velkých životních záhadách a klíčových dějinných událostech lidstva. Konec řetězce je intenzivní, skvěle napsaný thriller připomínající stylem i širokým geografickým, historickým i technologickým záběrem bestsellery Michaela Crichtona a Dana Browna a filmy Den poté2012. Kniha zaznamenala velký úspěch po celém světě, postupně vyjde v 25 zemích a práva k filmové adaptaci koupilo studio Warner Bros.

„Vynikající román, který přečtete jedním dechem. Dal by se přirovnat k Šifře mistra Leonarda, ale je chytřejší a lépe napsaný.“ – Dagens Nyheter

„Tajemství jsou odhalována s úžasným smyslem pro tempo… Olsson dokáže strhnout stejně jako Michael Crichton. – The Sun

„Olssonův debut, thriller o světě v ohrožení, skóruje vysoko díky originálnímu konceptu a tempu napětí.“ – Publishers Weekly

„Pestrý, naprosto strhující thriller psaný ve filmových obrazech.“ – The Independent

„Neuvěřitelně dramatický děj, který vás strhne po přečtení prvních stránek a ve stejném tempu pokračuje až do konce. Mimořádně silný thriller, který bude pravděpodobně příštím švédským bestsellerem.“ – Torkel Lindquist, BTJ

Úryvek: Konec řetězce (paperback)

Recenze: Konec řetězce (paperback)

Konec řetězce (Fredrik T. Olsson)

Centrum-detektivky.cz, 1. září 2016, autorka: Michaela Turková

Bývalý vojenský kryptolog William Sandberg byl unesen. Kým? Co po něm chtějí? A na čí straně stojí? Williamova bývalá žena Christina pracuje jako šéfredaktorka a je zvyklá sbírat fakta a hledat odpovědi. Za zmizením svého exmanžela cítí velkou novinářskou příležitost a taky trochu starost o někoho, koho znala dvacet let. Rozjíždí své malé investigativní vyšetřování a čtenáři tak mohou paralelně sledovat dvě dějové linie, o kterých tuší, že se na konci sejdou. Ale než se sejdou, bude ještě veselo…

Kniha mě nadchla už svou geniální první větou:

„Muž, kterého v uličce zastřelili, zemřel příliš pozdě.“

Věta dostatečně záhadná a matoucí, že ji chcete okamžitě rozklíčovat, zjistit, co přesně to má znamenat. A i když je jasné, že to díky těm 580 hustě popsaným stránkám nebude hned, stejně si budete užívat každou kapitolu. Úderné věty, minimum balastu, kupící se záhady a skryté ohrožení, které probublává pod povrchem dění a hrozí svým vypuknutím… a také nepatrný nádech humoru, který tu velkou vážnost tváří v tvář katastrofě odlehčuje:

„Ze všech lekcí a cvičení, kterými musel ve své profesi projít a které ho měly připravit na únos nějakou cizí mocností a na život v zajetí, ho vůbec nikdo neupozornil na riziko, že bude muset jíst luxusní snídaně v zámeckém prostředí.“

Postupně se zápletka zvrhla naprosto nečekaným směrem a z původně konspiračního thrilleru volně přešla v katastrofický scénář, jen ten dramatický náboj zůstal pořád stejný. Jako by si k jednomu stolu sedli Dan Brown, A. G. Riddle a Robert Ludlum a v nějakém horečném brainstormingu házeli nápady jeden přes druhého, až vzniklo tohle. Je až těžké uvěřit, že Konec řetězce napsal „nějakej chlápek ze Švédska“ a ne James Rollins nebo jiný slavný autor strhujících bestsellerů, protože se jim naprosto vyrovná – jak zápletkou a rozmachem, tak i dynamikou a výbušným finišem.

Není divu, že po látce rychle hmátl i Hollywood a připravuje filmové zpracování s názvem Chain of Events – producenti poznají kvalitu. A teď si mohou pošmáknout i čtenáři po celém světě – literární práva se prodala do 25 zemí…

Konec řetězce

Vaseliteratura.cz, 23. srpna 2016, autorka: Slavka Čubanová

Myslíte si, že náš osud je dopředu určený a my sami máme jen minimální možnost ho změnit? Nebo je náš osud závislý jen a jen na nás samotných. Co byste si počali, kdybyste dopředu věděli, co se má stát? Jak byste se zachovali? Podobné úvahy vás určitě napadnou, pokud si přečtete knihuKonec řetězce Fredrika T.Olssena.

Lidstvo stojí na pokraji katastrofy. Pár zasvěcených jedinců ví, že budoucnost lidstva je neradostná, a rozhodnou se, že se to pokusí změnit. Všechno tomu podřídí, nezáleží na ničem jiném, jen na vyřešení záhady. Co je víc, pohodlí, svoboda a život několika jednotlivců, nebo prospěch celého lidstva? Co všechno jsme ochotní obětovat v zájmu celku?

Je potřeba rozluštit zašifrovaný text. Proto je unesen bývalý vojenský kryptolog William Sandberg. Je uvězněn na neznámém místě, kde má pracovat pro tajnou organizaci na rozluštění důležité šifry. Není jediný, kdo se na tajném projektu nedobrovolně podílí, ale nemá všechny informace, které by pro svou práci potřeboval. Všechno je tajné, záhadné a velmi nebezpečné.

Jediný, kdo si uvědomí, že není něco v pořádku, je Williamova bývalá žena Christina, která rozjede pátrání na vlastní pěst. Jako novinářka si umí zjistit informace a dokáže víc než policie.

Christina Sandbergová se vyjádřila stručně. Mobilním telefonem přejela celou pracovnu, do detailu zdokumentovala každý kout, a teď ukazovala fotky policistům, vnutila jim svou vizitku a bez sebemenšího náznaku pochyb v hlase objasnila, co to znamená. A než se kdokoli z nich zmohl na slovo protestu nebo nějakou otázku, podala trestní oznámení a spěšně z bytu odešla.

Williama Sandberga někdo unesl, a vzhledem k tomu, co dělal, je víc než pravděpodobné, že mu jde o život. (Str. 44)

Kniha je napínavá od začátku do konce. Během čtení dostáváte pořád nové a nové informace, takže dopředu určit, jak to všechno může dopadnout, se opravdu nedá. Nenajdete tu silná slova, divadelně hrané sebeobětování v zájmu lidstva ani superhrdinu, který dokáže vše vyřešit a všechny zachránit. Děj plyne přirozeně, postavy jsou realistické, jednotlivé události nepředvídatelné. Řešení, ke kterým se hlavní hrdinové uchylují, jsou logická a uvěřitelná.

Do děje jsou zapojeny tajné organizace, které mají téměř neomezenou moc. Do celého spiknutí je zatažena i armáda, děj se odehrává na tajné základně, kde jsou k dispozici moderní přístroje. Ke čtenáři se dostává mnoho informací a jen on sám si musí vytvářet jednotlivé teorie, které jsou více či méně shodné s autorem. Nic není jasné, většinou informace dostáváme jen pomocí náznaků. Je v pozadí mimozemská civilizace, Bůh, nebo jde o dílo přírody?

Autor si dokáže se čtenářem hrát. Když dojde k vyřešení nebo odhalení záhady, najednou je popis zdlouhavější a děj se zpomalí. Tím autor stupňuje napětí a dokáže udržet pozornost.

Hlavně popisné pasáže jsou autorovou silnou stránkou, díky nim je kniha napínavá a vše do sebe dokonale zapadá.

Podle popisu nepoznáte, která postava je ta nejdůležitější. Autor se věnuje všem stejně, vůbec nevadí, že má některá z postav v příběhu jen epizodní roli nebo za pár okamžiků zemře. Občas dopředu prozradí, co se s postavou stane, aby udržel pozornost, ale napětí děje to nesnižuje. Nejsympatičtější dvojicí knihy je William a jeho spoluvězeňkyně, numeroložka Janin. On je starší pán, ona mladá a energická dívka. Autor nesáhl po klasickém scénáři, kdy se do sebe dva hlavní hrdinové zamilují, nechal je spolu tvořit dokonale sehranou dvojici, která má možnost vyřešit tu největší záhadu.

Kniha Konec řetězce Fredrika T. Olssona  je napínavý příběh, který vás přinutí přemýšlet nejen nad osudem lidstva, ale i nad sebou samým.

Konec řetězce

Lucie Hadáčková v rámci Letní Giveaway, 22. srpna 2016

Autor Frederik T. Olsen je výborný vypravěč. Vytváří rostoucí vnější i vnitřní napětí, dovede připravit stále nová překvapení. Tento román je poutavý hlavně myšlenkou o neléčitelné chorobě obsažené v DNA lidí, kdy se hlavní hrdina stal pouze kolečkem v soukolí událostí. Díky svým schopnostem řeší zašifrované informace skryté komplikovaným klíčem. Zápletka vyústí v nejlepší možné řešení. Román je napínavý, není rozvláčný, dobře se čte. Chce-li se člověk bavit u knihy, vybral si tu pravou. Moc se mi to líbilo, jistě si přečtu další jeho knihu.

Konec řetězce

Pavlína Sluková v rámci Letní Giveaway, 22. srpna 2016

Kniha dělá čest slávě a pověsti severského spisovatelského umu. Děj je psán svižným tempem a čtenář tak velmi intenzivně prožívá každou větu, každý odstavec. Napětí střídá nonšalantně popsané chvilky "oddechu", ale i tak se kniha nedá téměř odložit. Konec řetězce se tak stává víc než slibným začátkem nového fenoménu s názvem: Fredrik T. Olson. Thriller pro náročné čtenáře i ty, kteří tomuto žánru příliš neholdují.

Fredrik T. Olsson: Konec řetězce

Knihcentrum.cz, 21. srpna 2016, autorka: Kateřina Chybová

Vysloužilý vojenský kryptolog William Sandberg se po letech užírání a téměř nulových pocitů štěstí pokusí o sebevraždu. Díky zásahu policie nakonec přežije, ale následně je z nemocnice unesen tajemnou organizací za účelem využití jeho rozsáhlých a jedinečných znalostí šifer a schopnosti rozlousknout téměř jakýkoli matematický kód. Několik měsíců před ním byla unesena i talentovaná mladá sumeroložka Janine Haynesová, kterou William záhy poznává. Oba mají za úkol rozluštit tajemný kód, o kterém jim tajemná organizace odmítá prozradit cokoli kromě toho, že jde o životně důležitou šifru, která by mohla změnit svět. Williamovi a Janine se však nelíbí pracovat pouze na základě části celkového obrazu. Jakmile však zjistí celou pravdu, začnou si přát, aby se po ní nikdy nepokoušeli pídit.

William již dlouho nebyl šťastný. Zcela ho zlomilo ztroskotané manželství a nešťastný osud jeho dcery. Teď má však možnost přivolat všechny ty pocity, které zažíval pouze při řešení složitých šifer a kódů zpět. Navíc jde o kód zašifrovaný v lidské DNA, tedy něco, co ještě nikdy ve svém životě neviděl a jako každého správného vědce ho podobné rarity fascinují. Musí se však vyrovnat s tím, že na jeho práci možná závisí osud celého lidstva. Unese tuto zodpovědnost? Janine je ještě mladá, ale její znalosti jsou hluboké a inteligencí si nezadá s největšími žijícími génii světa. S Williamem tvoří dynamické duo, a i když je jejich spolupráce nevyhnutelná, organizaci se moc nelíbí, když spolu komunikují bez jejich dozoru. Oba za sebou zanechali své bližní, kteří nevěří, že zmizení Williama a Janine z povrchu zemského je náhoda a rozhodnou se po nich pátrat na vlastní pěst. Mají však naději na opětovné shledání?

Moderním trendem v knižním světě, který má kořeny hluboko v minulosti, jsou knihy popisující život po apokalypse. Konec řetězce se však zabývá dobou počínaje těsně před ní a následně samotným koncem světa, který je v podání Fredrika Olssona svým způsobem vzrušující, skandální, děsivě realistický a v neposlední řadě nápaditý. I zde si za tragédii světového formátu může lidstvo samo – nebo ne? Dá se to tak vůbec nazvat, když apokalypsu zaviní samotná lidská podstata?

Nejlepším aspektem knihy je jednoznačně nápad a jeho zpracování. Knihy o tragédiích čtenáře vždycky fascinovaly, a když se jedná o dobře promyšlenou tragédii, jejíž reálnost, nebo spíš dopad není zas až tak nepředstavitelný, zájem je ještě urputnější.

Děj sledujeme nejen očima Williama a Janine, ale i řady dalších lidí z mnoha různých míst na světě a v různém časovém rozpětí. Skoky mezi jednotlivými liniemi jsou pro čtenáře trochu matoucí, ale naprosto účelně. Zápletky tak dostávají prudký spád a podporují návykovou čtivost.

Zapomeňte na zombíky, jaderné zbraně, nedostatek nerostných surovin a energetickou krizi. Tohle je mnohem rafinovanější, záhadnější, zásadnější a úzkostnější. Pocit beznaděje sálá z každého řádku a zlověstné odtikávání imaginárních hodin odpočítávajících minuty do katastrofy je slyšet čím dál hlasitěji. Věřím, že knihu si více užijete s aspoň základní znalostí genetiky a biochemie.

Velkou a neobvyklou výhodou je, že autor dává čtenáři spoustu prostoru pro vlastní fantazii a schopnost dedukce. Hrdinové jsou většinou s přemýšlením o krok napřed (jak by taky ne, vždyť jsou to géniové), ale neodhalí všechny karty okamžitě, nechávají čtenáře tápat a kniha se tím stává interaktivnější, poutavější, napínavější a čtivější.

Konec řetězce suverénně šlape na paty nejlepším knihám svého žánru. Olsson si vyhrál s motivem, literární hodnotou i rozsahem. I při bezmála šesti stech stránkách nesklouzává k nudě a šedi, či suchopárným popisům jen pro naplnění ambiciózní délky. Propletení zdánlivě nesouvisejících dějových linek má perfektně zvládnuté, logika nepokulhává a rozuzlení postupně krystalizuje čtenáři přímo před očima. Možná ne všechny teorie mají reálný základ, možná autor místy trochu přestřelil, ale jedno je jisté. Je skvělým vypravěčem, jehož schopnost kombinovat budete napjatě sledovat a rozhodně ve vás nejednou nepříjemně hrkne, jakmile se při čtení začnete drbat všude možně (však pochopíte proč).

Autor do svého díla mimoděk dostal i mnoho krásných pravd, jako třeba fakt, že někdy potíží není chybná odpověď, ale nesprávně položená otázka. Konec řetězce budete číst s otevřenými ústy a nebudete schopni přestat, dokud se neprolistujete až na konec. Kniha o apokalypse se může snadno zvrhnout. Konec řetězce si však stojí pevně a sebejistěna žebříčku nejlepších katastrofických knih letošního roku, jak potvrzují i pochvalné recenze přímo na obálce.

Hodnocení: 90%

Konec řetězce

Marta Odehnalová v rámci Letní Giveaway, 10. srpna 2016

Příběh knihy Fredrika T. Olssona Konec řetězce se odehrává především v atraktivním prostředí rozlehlého zámku v Alpách a jejími hlavními hrdiny jsou kryptolog William Sandberg a sumeroložka Janine Haynesová. Děj je strhující, má rychlý spád. Přestože katastrofické scénáře, kdy budoucnost lidstva je v ohrožení, v knihách nevyhledávám a superhrdinové s výjimečnými schopnostmi, kteří mohou zachránit svět, mne nechávají chladnou, dramatický vývoj událostí mě pohltil. Z textu je zřejmé, že autor je velmi zkušený filmový a televizní scenárista, scény v knize jsem četla i viděla – jako film. Na chystané filmové zpracování jsem velmi zvědavá.

Konec řetězce

Romana Mikyšková v rámci Letní Giveaway, 8. srpna 2016

Knížka se mi velice líbila, od začátku je napínavá, vtáhne čtenáře do děje a nutí ho představovat si prostředí, ve kterém se odehrává, tedy prostředí starého zámku. Člověk má chvílemi pocit, že je tam s hlavnímu hrdiny a řeší s nimi jejich problémy. Jednoznačně mohu všem doporučit, ač patřím hlavně mezi fandy severských detektivek, i tuto knihu jsem přečetla jedním dechem a byla to pro mě příjemná změna.

Hodnocení Konec Řetězce

Pavel Svoboda v rámci Letní Giveaway, 1. srpna 2016

Naprosto ojedinělá knížka, která měla spoustu zajímavých myšlenek a dějových zvratů. Líbil se mi jak děj obrácený na řešení kódů a sumerských textů, tak i linie útěků a boje o svobodu.

Lidská DNA zřejmě opravdu může skrývat nějaká tajemství, stejně jako stará písma objevující se v knize. Jistě zajímavá témata, která stojí za studium, a závidím těm, kteří se o tento obor studují, snad abych se přidal.

Dějová zápletka mi nedala oddychnout a doslova jsem se sžil s hlavním hrdinou. Uvěřitelné popisy krize a méněcennosti při nedostatku velkých cílů jako by vycházela ze zkušenosti autora. Pořád je to o tom jediném, mít velké cíle.

Jednoznačně se ale povedlo sepsat velice zajímavé dílo, které určitě stojí za přečtení, snad jen by takových knížek mohlo být více. Míním tím Techno-Thrillery, které psal tak dobře Michaell Crichton.

Dávám tedy tuto knížku vedle tohoto velikána a vedle nedávno čtené Mony od dalšího severského autora. Už se těším, co vyjde příště.

KONEC ŘETĚZCE, románová prvotina Fredrika T. Olssona

Lenka Minaříková v rámci Letní Giveaway, 11. července 2016

POZOR, do téhle knížky se zamilujete na první pohled! Mně stačilo prvních třináct řádků, kterými se otevírá, už jsem byla lapena. Ne, víc, byla jsem uchvácena.

Kdo je hlavní a dost málo typický hrdina příběhu ze současnosti? – padesátiletý Švéd, William Sandberg, rozvedený a předčasně penzionovaný vojenský specialista na šifry - kryptolog. Jeho bývalá žena o něm říká: „William je jako auto, kterého jsem se měla zbavit už před časem“. Přesto s ním udržuje pravidelné spojení, telefonují si a ona vytuší, že se William cítí mizerně. Ve skutečnosti je na tom její exmanžel tak zle, že se pokusí o sebevraždu. Jen díky ní, Christině, přichází zásah zdravotníků včas, Williama odvážejí do nemocnice a je více než jisté, že přežije.

Zdá se Vám, že se vzrušená situace jedním rázem zklidnila? – zdání klame: William je z nemocnice unesen. Kromě Christiny to ale vůbec nikoho nepřekvapí. Vypadá to totiž, že odešel dobrovolně. Z domu je pryč jeho oblečení i věci, které souvisely s jeho dřívější prací. William zmizel. Christina jediná ví, že to celé nedává žádný smysl, protože to, co by si docela určitě vzal s sebou, to v opuštěném domě zůstalo.

Leo je mladý stážista v redakci internetového časopisu, kterému šéfuje Christina. Leo ji obdivuje a zároveň je mu jí líto. Souhlasí proto s úkolem prověřit podivné zmizení jejího manžela. Studiem archivních novinových zpráv Leo zachytí zajímavý signál: před časem se z Amsterodamu náhle a nečekaně ztratila jistá vědecká pracovnice, s ní také veškeré materiály, kterými se zabývala.

„Myslíte, že bych se měl bát?“ – ptá se William jednoho ze svých únosců. Obklopili jej maximálním pohodlím, museli vynaložit hodně úsilí, aby se na tom bezejmenném zámku, kam jej v bezvědomí přemístili, cítil podobně jako ve své vlastní pracovně.

Únosci se Williamovi představují jako tajná organizace, která prý pracuje ve prospěch celého lidstva. William je nedůvěřivý, na své otázky nedostává skoro žádné odpovědi. Chtějí po něm, aby se začal věnovat číselným řadám ve čtyřkové soustavě, která nějak souvisí s texty zapsanými sumerským klínovým písmem.

 

Na zámku není William jediným vězněm. Je tady také archeoložka Janine. Unesli a vězní ji tu déle než šest měsíců. Mladá žena odvážně plánuje útěk. Při náhodném setkání s Williamem mu stihne povědět o tom, že klínopisy, které ji přinutili překládat, mají vztah se čtyřmi nukleovými kyselinami, jež tvoří DNA. Na zámku je vyhlášen poplach, hledají Janine a Williama. Těm se jen chvíli daří skrývat. Přitom objeví Helenu, předchůdkyni Williama, jak krvácí v jakémsi skleněném inkubátoru. Naznačuje jim z posledních sil: „Utečte!“ – pozdě, bohužel. Jejich věznitelé, oblečeni v ochranných oblecích, je objeví, dostihnou a zadrží.

Jsem celá zadýchaná a to jsem teprve na konci první kapitoly, další tři čtvrtiny knížky plné napětí jsou před námi! Dopřejte si čas a udělejte si kolem sebe dostatečný prostor, ať Vás naprosto nic nevyrušuje z četby. Užijte si velice uvěřitelné a barvité líčení akčních dějů, prožijte cestu hlavního hrdiny k porozumění důležitosti kontextu, poznání mnoha podob lásky i řetězení událostí. Knihu skutečně přečtete jedním dechem a půjčovat ji budete jen svým nejlepším přátelům.

Skvělé čtenářské zážitky Vám přeje Lenka z Brna!

Recenze: Konec řetězce - Fredrik T. Olsson

Anna Polok v rámci Letní Giveaway, 11. července 2016

Tajná organizace, vražedný virus a tajemství ukryté v našem DNA. Vstupte do světa, kde se nic neděje náhodou a staňte se součástí vražedného mechanismu, který se nedá zastavit. Svět se řítí do záhuby a vy společně s ním...

Konec řetězce je prvotinou filmového režiséra Fredrika T.Olssona a musím říct: Klobouk dolů. Kniha je napsaná opravdu velmi poutavě, už od první stránky vás naprosto vtáhne do děje. Všechny vaše povinnosti najednou zůstanou v pozadí. Uvařit oběd už nebude důležité, protože vy se ocitnete společně s hlavními hrdiny tak blízko zkázy lidstva, že blíž už to ani nejde. Za každou cenu se budete snažit rozluštit kód a zachránit svět. Kniha je napsaná opravdu skvěle, všechno, co se děje vidíte před sebou. Jako byste byli v kině a celý děj se vám promítal na plátně. Určitě to bude tím, že autor režíruje filmy a u této práce si musí přesně představit, jak každá scéna bude vypadat. A takhle to je i v knize. Přesně víte, kde kdo je, jak to tam vypadá.

V knize se setkáváme s Williamem Sandbergem, který se pokusí o sebevraždu. Následně se celý jeho dosavadní život obrací naruby. Je unesen z nemocnice tajnou organizací, ocitne se na zámku, má rozluštit podivný kód, který nedává smysl a napsat odpověď na otázku, kterou nezná. Nesmí se na nic ptát, všechno je totiž přísně tajné. Času je málo, smrt si našla svoji skulinku a vyrazila do světa hledat nové a nové oběti.

Jaká je souvislost mezi čísly a sumerskými obrázky? Kdo je tajná organizace? Proč lidé mizí beze stopy? - na tyto a mnoho dalších otázek si odpovíte, pokud sáhnete po tomto neodolatelném thrilleru.

Pokud bych měla zhodnotit postavy, rozhodně dávám jedničku. Není jich moc, představují se nám postupně, takže si je můžeme hezky zařadit. Každá z nich má dost prostoru na to, abychom se s ní dostatečně seznámili, poznali její život a charakter. Setkáváme se tady s lidmi jako jsme my. Lidmi, kteří touží po lásce, mají strach, žijí si spokojený život, když najednou se něco zvrtne.

Konec řetězce je kniha, která se opravdu čte jedním dechem. Na začátku je několik dějových linií, které se postupně proplétají, až nakonec se spojí v krásný celek a vy přesně víte, na čem jste. Celý nápad na knihu je podle mě geniální a od začátku do konce skvěle promyšlený.

Přesto tu je něco, co mě trochu zklamalo. Mám ráda Dana Browna. Jeho knihy jsou geniálně propracované a vždycky mě něčím překvapí. Jelikož jsem už četla všechny jeho knihy, postupně jsem získala představu o tom, že ten dobrý hrdina se vždycky nakonec ukáže jako špatný apod. Vím, že tohle můžu u Browna čekat. Když jsem ale četla Konec řetězce, asi v polovině knihy jsem si řekla, že kdybych to psala já konec by byl takový a takový. Měla jsem přesnou představu, jak by to mělo vypadat. A ono to tak opravdu skončilo. Abych pravdu řekla, celou dobu jsem čekala, že mě autor přeci jen překvapí, vymyslí něco, co by mě ohromilo a nenapadlo ani ve snu. To se bohužel nestalo. Neříkám, že je to špatně, protože i přes to kniha byla skvělá, ale bylo to pro mě malé zklamání.

Pokud pořád váháte, jestli číst nebo ne, zkusím to pro vás trochu shrnout. Konec řetězce se vám bude líbit, pokud máte rádi záhady, tajemné kódy, hádanky a konspirační teorie a pokud rádi přemýšlíte o osudu a konci světa.

Pokud pořád váháte, jestli číst nebo ne, zkusím to pro vás trochu shrnout. Konec řetězce se vám bude líbit, pokud máte rádi záhady, tajemné kódy, hádanky a konspirační teorie a pokud rádi přemýšlíte o osudu a konci světa.

HODNOCENÍ:

Kniha - 4,5/5 - půl bodu níž za ten konec
Obálka- 5/5 - líbí se mi moc, nemám co vytknout :)

Recenze: Fredrik T. Olsson - Konec řetězce

Severskedetektivky.cz, 6. července 2016, autorka: Veronika Černucká

„Konec řetězce“ je inteligentní a mistrně napsaný thriller koketující s myšlenkou konce světa a zániku lidstva. Kniha má filmový potenciál a umím si představit, že podle ní vznikne kasovní trhák. Román je plný akčních scén a zároveň hlubokých filozofických myšlenek.

„Konec řetězce“ je debutem švédského autora Fredrika T. Olssona (1969), který dlouhá léta působí jako filmový a televizní scénárista. Zkušenosti se nezapřou a na textu je znát, že ho vytvořil profík s vypsanou rukou. Olsson má smysl pro drama a cit pro vytváření scén, při kterých nebudete napětím dýchat. Zároveň s tím je hluboce lidský a vám nebude dělat problém ztotožnit se s jeho postavami.

Hlavním hrdinou je William Sandberg, bývalý vojenský specialista na šifry. William je z ranku severských hrdinů, což se projevuje trápením s ex manželkou, pesimismem a sebevražednými sklony. Naštěstí mu autor neposkytl prostor k sebelítosti, ale hned v první kapitole ho vrhl do dobrodružství, ve kterém půjde o přežití lidstva. William se proti své vůli ocitne v tajemném hradě v Alpách, kde má za úkol vyluštit tisíc let starou zprávu, kterou mají lidé zakódovanou ve své DNA.

Olsson zabrousil do politiky, špionáže, a jak to v podobných příbězích bývá, angažovat se bude i armáda. William se při svém nedobrovolném pobytu na hradě setkává s Janine, specialistkou na klínové písmo používané Sumery. William a Janine společně plní zadaný úkol a ani jeden z nich netuší, že lidstvu hrozí katastrofa. „Konec řetězce“ připomíná sci-fi thrillery o konci světa, ale bylo by chybou autora jakkoliv podceňovat. Jeho příběh se vám nepodbízí, není líbivý a nenajdete v něm téměř žádné klišé. Hoďte za hlavu všechna schémata žánru, protože jestli Olsson něco umí, tak překvapit.

Jeho kniha je poměrně střízlivá, a protože se příběh odehrává v Evropě, nenajdete tu manýry amerických filmů. Hrdinové působí reálně a vy jim uvěříte každé slovo a skutek. Nikdo tady nevede silácké řeči, ani se nevrhá vstříc smrti s úsměvem na rtech. Styl vyprávění odpovídá obsahu, proto je civilní a na první pohled obyčejný. Není tu patos, nejsou tu bombastická prohlášení a Olsson (naštěstí) šetří i s vykřičníky.

Tempo je rychlé, ale ne zběsilé. Když už se blíží vyvrcholení epizody nebo odhalení nějakého tajemství, autor zpomalí, a tím ve vás vyvolá zvědavost a touhu číst dál. Všem aktérům věnuje péči a píše o nich tak, jako by šlo o prominentní postavy. A to i v případě osob, které na další stránce zemřou. A tak nemáte šanci zjistit, kdo je pro příběh klíčový a kdo nikoliv. Dost věcí vás tu bude šokovat a možná se vám nebude zamlouvat, jak autor naložil s některými postavami.

Nejsilnější je autor v popisech, proto by byl „Konec řetězce“ čtivý i v případě, že by neobsahoval jediný dialog. Určitým bonusem jsou filozofické otázky týkající se lidského bytí a smyslu života. Olsson vám nic nevnucuje, ale nechá vás, abyste si poradili sami. Nic tu není striktní, hodně věcí je v náznacích, a i když se tu koketuje s Bohem, přírodou nebo mimozemskou civilizací, interpretace záleží jen na vás.

„Konec řetězce“ má hloubku a rozhodně nejde o povrchní čtení. Příběh se vám zaryje pod kůži a zaručuji vám, že na něj budete myslet ještě několik dní potom, co knihu odložíte.

Hodnocení: 90 %

Konec řetězce

Chrudimka.cz, 6. června 2016, autorka: Darina Krejčí

Strhující pátrání po velkých životních záhadách sleduje několik zdánlivě samostatných dějových linií, které se posléze protnou v neuvěřitelném a děsivém příběhu.

V Amsterdamu beze stopy zmizí mladá lingvistka, v zapadlé berlínské uličce dojde k vraždě neznámého muže, ze stockholmské nemocnice je po neúspěšném pokusu o sebevraždu unesen padesátiletý William Sandberg. Zprvu se zdá, že spolu podivné události nijak nesouvisí, postupně však vyplouvají na povrch hrůzné důsledky dávného, přísně střeženého tajemství. Bývalý vojenský špion William Sandberg se probere z bezvědomí na starobylém zámku, kam jej převezla tajná organizace, aby rozluštil obsáhlý šifrovaný text záhadného odesílatele.

Williamova bývalá manželka, novinářka Christina, se s mužovým zmizením odmítá smířit a společně se svým asistentem Leem postupně odhaluje stále strašnější pravdu. Williamův úkol má pouze zastřít sktečné plány jeho únosců, a zatímco si špion se svou spoluvězenkyní, sumeroložkou Janine, láme hlavu nad zprávou, čas nemilosrdně běží...

Konec řetězce je skvěle napsaný napínavý román, který kromě kriminální záplatky a širokého geografické záběru přináší i zajímavé otázky týkající se původu lidstva a skrytých hrozeb, jenž se mu v budoucnu mohou stát osudné.

Dlouho jsem přemýšlela nad tím, jak vám tuto knihu přiblížit. Co napsat, jak to napsat, hlavně aby to mělo hlavu a patu. A to je právě to, co vám nemůžu zaručit. Jak jsem zvyklá u nakladatelství Kniha Zlín, tak vím, že jejich knihy nejsou jednoduché, je zapotřebí trochu té inteligence, aby si člověk užil knihu, ale já měla pocit, že jsem tentokrát přestřelila. Což se, doufám, nepotvrdilo. Takže…

Téma příběhu pro mne bylo, ze začátku, docela složité. DNA, virus, klínové písmo, geny, matematické vzorce. Chvilku mi trvalo, než jsem všechno pobrala. Párkrát jsem musela dokonce knihu odložit a vrátit se k ní až po nějaké době, protože jsem stále pořádně nepochopila, o co jde, a bála jsem se, že stránky budou ubíhat a mi něco uteče.

Avšak ve třetině jsem začala cítit pevnou půdu pod nohama a příběh nabíral obrátky. Po první katastrofě (co tím myslím, se dozvíte až v knize) už byl děj tak strhující, že mi žádné kódy a vzorce nevadily, naopak jsem měla pocit, že tam sedím s hlavními hrdiny a snažím se jim pomoct najít řešení, které všem pomůže. Hrdinové byly velmi sympatičtí, sečtělí a hlavně, měli všech pět koleček. Dokázali najít takové východiska, které přišly naprosto logické.

Jak už je jasné z těchto dvou odstavců, mám z knihy rozporuplné pocity. Na začátku jsem měla strach, že to bude jedna z mála knih, které nedočtu a po dočtení jsem ráda, že jsem to s ní nevzdala. I když místy byla nudná, protože mi přišlo, že autor používá moc „omáčky“ kolem a kolem a tím pádem trochu stagnuje děj. Vůbec by nevadilo, kdyby kniha měla o 100 stránek méně, ba naopak, byl by to přínos pro příběh, protože by byl mnohem strhující a jistě, více záživnější.

No, a když to ale vezmu celkově, tak kniha se mi líbila. Téma bylo zajímavé, některé situace, které se vyvrbily v rámci jednání hrdinů, byly až tragické a mi přišly zbytečné, ovšem právě tohle dělalo příběh tím správným příběhem. Na druhou stranu, místy jsem měla pocit, že pan Olsson zachází až do takových krajností, kdy už to snad ani není reálné a náhody byly až moc veliké. „Simír a Gerchán“ v novém pojetí. I tak tu knihu hodnotím kladně, přes všechny negace, které zde zazněly, si zaslouží 75 %.

Až dojdeme k poslednímu verši…

Fototerarium.com, 18. května 2016

Severského autora poznáte hned – strohé vyjadřování, emoce žádné a přitom jich je celý pytel a zápletka, která svou brutalitou a promyšleností vyráží dech. Románová prvotina Fredrika T. Olssona je výjimkou potvrzující pravidlo. Strhující děj, nervy drásající emoce a příběh, po kterém by mohl skočit i Hollywood. A to chtěl být původně herec…

V Amsterdamu zmizí mladá lingvistka Janine, v Berlíně zemře podivný bezdomovec a ve Stockholmu se ztratí neúspěšný sebevrah William. Zdá se, že to nemá žádnou souvislost. Avšak dojem klame. A jak moc ošklivě, to se dozví mnohem později.

Když se pak William, zároveň bývalý vojenský špion a machr přes šifrování, objeví ve starobylém zámku, tuší, že to nebude jen tak. Informace veskrze žádné a úkol tak složitý, že se mu dá jen těžko věřit. Neúprosně je tlačí čas. A co se stane, až dojde? Postupně vyplývá na povrch hrůzné tajemství, s kterým se marně bojuje již několik desetiletí.

Na zmizelé nešťastníky však nikdo nezapomněl a jejich blízcí se za každou cenu snaží zjistit, co se s nimi stalo a jak je najít. Že to nebude snadný úkol, zjistí ve chvíli, kdy je na každém kroku sleduje černé Audi. A to je teprve začátek. Nikdo nic neví, vše vypadá věrohodně a strach se rozsévá do každé jejich buňky. O to větší je ale jejich odhodlání přijít tomu na kloub. Několik dějových linek se nakonec protne a sled náhodných i pečlivě naplánovaných událostí převrátí život vzhůru nohama nejednomu z nich. A kdyby jen jim.

Několika vrstevnatý příběh, který vezme dech každému, kdo mu to dovolí. A věřte, že dovolíte. Od první stránky vás chytne a nepustí. Skvěle dávkované napětí, perfektně rozehrané dějové linky, které se postupně propojují a ukazují zápletku v celé své děsivé kráse.

Autor mě překvapil především stylem, který se liší od “klasického” severského psaní. Je tak nabité emocemi a dojmy, až jsem se musela ujistit, že opravdu čtu román Seveřana. Způsob, jakým na čtenáře hrne informace, je naprosto dokonalý. Nenechá vás vydechnout. A i když máte dojem, že víc už nesnesete, věřte, že vás dorazí.  Jeho styl je lehký, bez zbytečné slovní vaty. Zároveň ale nevynechává ty detaily, které dotváří atmosféru míst i samotného příběhu. Pohrál si také s jednotlivými postavami. Do hloubky propracované charaktery se vyvíjejí přímo před očima. Moc toho nenamluví, a přece řeknou mnoho.

Kniha má sice kriminální zápletku, je ale upozaděna mnohem naléhavějším otázkám, které jsou zásadní a nadčasové. Perfektně je tu vyzdvižena otázka svědomí a vlastního uvědomění. Rozdělení na kladné a záporné hrdiny v tomto případě neexistuje. Jejich krása pro čtenáře tkví v tom, že jsou dokonale nepředvídatelní. Možná nakonec zjistíte, že rozumíte všem najednou.

Konec řetězce je perfektním zpestřením severských detektivních vod, které v sobě dokázalo skloubit vše, co si čtenář dokáže představit pod napínavým příběhem s dobře rozehranými dějovými linkami. Je možná trochu vyhnaný do krajnosti, ale od skvělého příběhu to ani nečekám. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout a to mluví za vše.

Ačkoliv jde o autorovu prvotinu, neotřelý námět a hrátky s časovou sousledností vás nenechají na pochybách, že opravdu ví, o čem píše. Aby ne – jako uznávaný autor filmových a televizních scénářů má perfektní průpravu. Doufejme tedy, že to nebude jeho poslední literární počin a budeme se moci těšit na další.

Tajemství ukrytá na konci řetězce

Neoluxor.cz, 12. května 2016, autor: Jáchym Šidlák

Stárnoucí kryptolog William Sandberg se v zajetí ocitá na místě, o kterém nic neví a o kterém mu jeho únosci nechtějí nic prozradit… postupně však zjišťuje, že úkol, který zde dostal, může být něčím víc než pouhým rozluštěním šifry, a s každým krokem se dostává o něco blíže pravdě, kterou možná ani nechce znát.

Charakterizovat knihu Konec řetězce je pořádně těžká práce. Když čtete, napadá vás mnoho jednoduchých nálepek: je to severská detektivka? Je to mysteriózní krimithriller? Je to sci-fi? Nebo nakonec ani jedno z toho? Odpověď pro vás bohužel nemám, protože si sám nejsem jistý. Ale upřímně, zase tolik se tím netrápím, protože Konec řetězce je zaprvé a především výborná kniha.

Příliš o ději vám také neprozradím, a to z jednoho prostého důvodu – hlavní silou tohoto románu je moment překvapení. Chystáte-li si ho tedy přečíst, doporučuji vám pouze zběžně prolétnout anotaci na zadní straně a možná ani to ne. Pokud chcete thriller, který ovšem žánrově hranice thrilleru dalece přesahuje, a nevadí vám trocha vědy, neměli byste mít s knihou problém.

Fredrik T. Olsson už poměrně dlouho působí ve Švédsku jako scénárista, ovšem Konec řetězce je jeho literárním debutem. A musím říct, že s tak skvělým vypravěčem jsem se už dlouho nesetkal. Olsson dokáže čtenáře do příběhu vtáhnout tak, aby ho už nechtěl opustit – velká tajemství odhaluje po malých kouscích, od čtení prostě nemůžete odejít, dokud se nedozvíte všechno, před zásadními momenty děje dokáže vytvořit pořádné dusno a postavy jsou napsané tak, že jim budete neustále fandit. Díky tomu je děj napínavý, přesně jak bych si od podobné knihy přál.

V příběhu se navíc ze začátku cítíte jako samotné hlavní postavy – přímo před očima vám roste obří záhada a vy se pomalu ale jistě dostáváte k jejímu řešení. Především v první polovině knihy autor sází jeden zvrat za druhým, takže někdy ani nemáte čas se vzpamatovat. Nutno dodat, že to nejsou žádné prostoduché, laciné kotrmelce, ale zápletky, které vás donutí přemýšlet a které naznačují, že se v příběhu odehrává něco opravdu závažného.

Za pochvalu stojí i to, že je děj i naproti své složitosti odvyprávěn zcela srozumitelně. I když se tedy námět točí okolo genetiky a kryptologie (dvou zdánlivě nesouvisejících věd, které se v Konci řetězce propojují), rozumíte všemu, co se odehrává. Na druhou stranu je však možné, že v prvních několika kapitolách budete zmateni z přebytečného množství informací a postav, které na vás autor vychrlí, takže je lepší nikam nepospíchat a nenechat se odradit.

Pro mě je tedy závěrečné hodnocení jasné: Konec řetězce jsem si užil daleko víc, než jsem čekal, a poJerúldelgerovi jde letos o další knihu z produkce KNIHY ZLIN, která mi místy brala dech. Znamená to tedy, že ji doporučuji každému, nehledě na jeho vkus? Bohužel, tentokrát tomu tak není – má totiž velmi zvláštní a neobvyklou zápletku, a pokud vám nesedne, můžete číst hodiny a hodiny a stejně si k ní cestu nenajdete. V opačném případě se vám ovšem dostane mimořádně strhujícího zážitku, při němž se vám možná několikrát na pár sekund zastaví srdeční tep.

Hodnocení: 90 %

Konec řetězce – Fredrik T. Olsson [RECENZE]

Wolfdraven.eu, 8. května 2016

Wow! To teda byla dechberoucí pecka! Ještě nějakou dobu budu muset tuhle lahůdku vydýchávat. Osobně už jsem na slovo „neotřelý“ alergická, protože se objevuje v téměř každé druhé recenzi na jakoukoliv knihu, ale právě u Konce řetězce mi přesně tohle slovo vyskočilo v mysli jako první. Nic podobného jsem totiž doposud nečetla!

Děj nás zavádí do Švédska za Christinou Sandbergovou, která zburcuje policii, protože má za to, že její bývalý muž chce spáchat sebevraždu. A nemýlí se. Ale díky její reakci se podaří zachránit mu život.

William Sandberg, 55 let, je odvezen do nemocnice, kde z něj dostanou všechny ty jedy z prášků, které si vzal a ošetří mu řezné rány. Později jej navštíví neznámý mladík a spolu s dalšími dvěma muži v oblecích jej z nemocnice unesou. Probere se nejdřív v letadle a následně v pokoji na nějakém starém zámku vysoko v Alpských horách.

Mezitím se jeho bývalá manželka dozví, že z Karolinské nemocnice zmizel. Má za to, že se vrátil domů a snaží se dokončit, co se mu na první pokus nepovedlo. Jaké je ale její překvapení, když zjistí, že nezmizel jen William, ale i veškeré jeho věci – oblečení, hygienické potřeby, počítač i se dvěma plochými monitory a datovým uložištěm, všechny šanony a tlusté knihy o statistice, kódech a další záležitosti. Policie si myslí, že se William prostě rozhodl odejít a vzal si s sebou všechny svoje věci. Christina je ovšem přesvědčena o tom, že byl unesen. William by neodešel bez jisté věci, která jediná v bytě zůstala.

Sandberg je dnes již vysloužilý a přebytečný, ale kdysi měl jedinečné schopnosti, byl to špičkový kryptolog pracující ve vojenském sektoru. Využíval svoje znalosti ve prospěch něčeho, čemu věřil. Chtěl zachraňovat lidi. Zbožňoval složité konstrukce, matematiku a řešení problémů. Dokázal rozšifrovat zprávy o hrozbě vůči švédským státním zájmům i vůči jednotlivcům.

Zpočátku mu vůbec nedává smysl, proč ho unesli. Pak mu ale generál Connors, jeden z jeho věznitelů, vysvětlí, že potřebují využít jeho znalosti. Stojí totiž před obrovským problémem, který sami nezvládnou. (Oni = jakási tajná organizace několika zemí, která v podstatě vůbec neexistuje, a tudíž nemá ani žádné jméno.)

Podařilo se jim zachytit číselnou frekvenci a v ní se nachází informace. Dobře ukrytá, zašifrovaná neskutečně komplikovanými klíči, které navíc odkazují k dřívějším klíčům, které zase staví na dalších, a to tak, že je téměř nemožné je dešifrovat. Z číslic dostali sumerské klínové písmo a překladatelé ze sumerštiny jej dokázali přeložit. Od Williama potřebují, aby jim zakódoval odpověď. V sázce jsou životy velkého počtu lidí, jde o celoplošnou hrozbu, víc ale nemohou (nebo nechtějí) prozradit.

Ve Williamovi se proti jeho vůli probouzí zájem. Tohle je přesně jeho parketa. Kdysi to byla jeho práce, přesně ten typ výzvy, který má rád. Spojení matematiky a intuice. Snaží se projít to nekonečné množství nesrozumitelných informací, ale je toho neskutečně mnoho a on neví, odkud začít, zvlášť když netuší, proti čemu vlastně přesně stojí. Když už toho má dost a nemůže dál přemýšlet, přemluví hlídače, který ho má na starosti, že se potřebuje projít. Stejně se nedokáže dostat přes žádné zavřené dveře, nemá k nim kartu ani nezná kód. Hlídač ho tedy bez problémů pustí.

William se prochází po dlouhých chodbách zámku, míjí mnoho zamčených dveří, když tu narazí na jedny, které nejsou zakódované a svítí na nich zelená kontrolka. Dlouho se nerozmýšlí a projde jimi. V tomto momentě se poprvé setkává s Janine Charlottou Haynesovou, americkou badatelkou a doktorandkou na Amsterdamské univerzitě v oboru archeologie, expertkou na klínové písmo, která je zde taktéž držena proti své vůli.

Janine byla unesena už před několika měsíci. Její přítel, profesor Albert van Dijk, taktéž neuvěřil, že by ho opustila. I ona zmizela se všemi svými věcmi, ale navíc „si zabalila“ i věci po Albertově matce, které se nacházely ve stejné skříni.

O zmizelé studentce, která se mimo jiné zabývala i studií kódů a skrytých poselství ve starověkých textech, se ze starých novin dozví stážista Leo Björk a upozorní na podivnou spojitost mezi ní a Williamem svoji nadřízenou, novinářku Christinu Sandbergovou. Společně se vydají za Albertem van Dijkem. Ten v mezičase obdrží zakódovaný dopis od Janine, který se jí podařilo tajně poslat ze zámku. Děsivé události se dávají do pohybu.

Čas se krátí. William musí spojit svoje síly s Janine a společně se pokusit rozlousknout děsivé tajemství a zachránit tak osud celého lidstva. Podaří se jim včas zastavit hrozící katastrofu? Jakou roli zde hraje lidská DNA a smrtící virus novodobého moru?
A co Christina a Albert, budou schopni najít své milované? Je to spousta otázek, na které třeba naleznete odpovědi uvnitř ;)

Začátek knihy může působit lehce zmateně, ale postupně si dáváte dohromady všechny dostupné/sdělené informace, až se vám před očima začne rýsovat celkový obraz a vy si začnete uvědomovat, jak geniální a originální příběh se vám to dostal do ruk.

Já jsem od začátku hltala naprosto každou stránku, příběh mě totálně pohltil a těch necelých šest set stránek uběhlo ani nevím jak! Trošku mě tedy znepokojovalo, když mě při čtení začaly svědit záda (po přečtení pochopíte), ale ani to mě od čtení neodtrhlo.
Jakmile se totiž jednou začtete, nebudete chtít knihu odložit, dokud neotočíte na poslední stranu a nedočtete závěrečnou větu. Takovou sílu nad vámi Konec řetězce bude mít.

Údajně se má již brzy točit film, tak ten si dozajista nenechám ujít! Ani vy si nenechte ujít tento dechberoucí příběh! Rozhodně stojí za to.

Konec řetězce doporučuji v podstatě naprosto všem, ale hlavně těm, kteří milují tajemstvím obestřené, napínavé thrillery, katastrofické příběhy s hrozícím koncem světa, smrtícím virem, tajnými organizacemi a agenty, inteligentními vědci či různými konspiračními teoriemi a spiknutími.

Přečetl jsem: Fredrik T. Olsson – Konec řetězce

Poslepu.cz, 8. května 2016, autor: Radek Pavlíček

Tajná organizace. Kryptolog. Zámek. Klínové písmo. Únos. Zpráva z Areciba. 1679. Virus. DNA. Sumeroložka. Konec. To vše – a mnohem více – nabízí thriller Konec řetězce, který vydalo nakladatelství Kniha Zlín.

V mládí jsem rád četl knihy Ericha von Dänikena a Indiana Jones mi také není neznámý. Když jsem si v popisu Konce řetězce přečetl, že se jedná o

Konec řetězce je skvěle napsaný napínavý román, který kromě kriminální zápletky a širokého geografické záběru přináší i zajímavé otázky týkající se původu lidstva a skrytých hrozeb, jenž se mu v budoucnu mohou stát osudné.

proč bych si jako už trochu starší nemohl přečíst i tuto knihu, že ano?

Hlavním hrdinou Konce řetězce je William Sandberg – bývalý špičkový kryptolog, který se hned na začátku knihy pokusí spáchat sebevraždu. To se mu nepodaří, a když je unesen z nemocnice, v níž byl po nevydařené sebevraždě hospitalizován, začíná příběh nabírat na obrátkách. William se ocitne na starém zámku, sloužícím jako základna mezinárodní tajné organizace, snažící se zachránit lidstvo. Williamův úkol je jasný – co nejrychleji rozluštit rozsáhlou šifru a zabránit tak konci. S pomocí mladé sumeroložky Janine se postupně dostává k výsledku, který je děsivější a děsivější. Ovšem pouze do chvíle, kdy se na šifru podívá jinou optikou a zjistí jednoduchou a překvapivou pravdu.

Pokud chcete do děje knihy nahlédnout o něco více, zkuste si proklikat interaktivní anotaci, kterou k této knize připravili ve vydavatelství Kniha Zlín.

Postav je v knize tak akorát, na scénu přicházejí postupně, každá má dostatek prostoru a je dostatečně představena. Čtenář se tedy může s postavami pozvolna seznámit, zasadit si je do kontextu knihy a zorientovat se v nich. V Konci řetězce se mi tedy nestalo to, s čím se občas potýkám u některých severských detektivek, obsahujících spoustu postav se složitými jmény, kde mi půl knihy trvá se v nich zorientovat.

Konec řetězce je postaven na několika dějových liniích, které se postupně proplétají, až se nakonec spojí v jedno finále. To nakonec dopadlo tak, jak už jsem asi od dvou třetin knihy tušil. Čímž rozhodně nechci říci, že by to bylo špatně. Osobně to nevnímám jako nedostatek, ale spíš jako autorovu pečlivost a respektování v knize nastavené logiky.

Suma sumárum: pokud máte rádi konspirační teorie, Konec řetězce je skvěle napsaný thriller, který určitě doporučuji k přečtení.

Konec řetězce

Holkamodrookata.blogspot.cz, 6. května 2016

Každý z nás si určitě někdy položil otázku, co ho v tom jeho malicherném a titěrném žití čeká. Najdu toho pravého/pravou? Dostanu se na vysokou školu? Kolik budu mít dětí? Vyhraji ve sportce? Dožiji se vysokého věku? Někdo věří, že naše budoucnost, náš osud, byl napsán dávno před tím, než jsme se narodili a že to, co se má stát neovlivníme, i kdyby jsme se tomu jakkoli snažili uniknout. Uvažujme ale víc globálně. Co byste dělali, kdyby vám někdo řekl, že našel zaručený klíč k rozlousknutí budoucnosti lidstva. A že ta budoucnost není nikterak růžová. Měli byste ho za blázna?

Hlavním hrdinou příběhu je William Sandberg. Vyhořelý bývalý vojenský špion, špičkový kryptolog, který neunese svoje životní prohry a pokusí se hned na začátku knihy spáchat sebevraždu. Nutno podotknout že neúspěšně. Ze stockholmské nemocnice je ještě ten večer unesen. Probudí se na starém zámku, kam ho nechala převézt tajná mezinárodní organizace, aby jí pomohl rozluštit obsáhlý zašifrovaný text. Jeho bývalá manželka, novinářka Christina, se však s jeho zmizením, které má vypadat jako běžná změna bydliště, odmítá smířit a pátrá po něm na vlastní pěst.

"Všechno bylo pryč," řekla nakonec. "Vzal si s sebou počítače, oblečení, dokonce kartáček na zuby. Všechno."
Tázavě se na ni podíval. No a co?
Vzala mobil a nalistovala v něm fotku. Byla z Williamova pokoje, jedna z těch, které vyfotila ten den odpoledne. Pohybem prstů po displeji přiblížila jednu stěnu.
Celou plochu pokrývaly rámečky, od nízké komody až po lištu, kde končila tapeta a začínal štuk. A rámečky byly plné fotek. Na všech byl stejný obličej, mladá dívka v různých situacích: smějící se do foťáku, někde naaranžovaný portrét, někde momentka.
"Kdo to je?" zeptal se.
"Sara," odpověděla. "Byla to naše dcera."
Zaregistroval její tón. Byla. Nic neříkal.
"Kdyby si balil sám, fotky by tam nezůstaly."

Na zámku se mezitím William snaží společně s mladou sumeroložkou Janine rozlousknout největší tajemství v dějinách a zvrátit tak neodvratný osud lidstva.

Jako malá jsem milovala filmy o Indianu Jonesovi. Neohrožený a fešný Harrison Ford s krásnou dámou po boku luští záhadné šifry na počkání a zachraňuje lidstvo před strašlivou zkázou. Svým stylem mi tyto příběhy Konec řetězce připomněl. Zkušený bývalý agent, mladá inteligentní jazykovědkyně, jejich partneři, kteří po nich nepřestávají pátrat a věří, že jejich náhlé zmizení není jen tak, spiknutí, tajné organizace, ohrožení lidstva....  Inu co dodat.

Příběh má všechny prvky klasických katastrofických trháků. Malá skupinka lidí má znalosti, které dokáží zvrátit osud lidstva. Některé teorie mi sice přišly lehce přitažené za vlasy (proč zrovna sumerština, proč zrovna klínové písmo), ale při troše dobré vůle by se dalo říct, že jisté reálné základy by se našly.

Přiznám se, že nevěřím slepě v osud. Uznávám, některé věci nejdou ovlivnit a náhody se dějí. Přesto si myslím, že všichni máme jistou možnost volby a šanci svůj život změnit. Hlavní myšlenka knihy - že lidé mají něco jako boží záměr vytetovaný pod kůži a nemůžou s tím nic udělat, mě přesto zaujala. Připomnělo mi to, že se někdy se tolik snažíme utéct vlastnímu osudu, že nevidíme, jak se mu řítíme přímo do náruče.

Knížka Konec řetězce v sobě ukrývá klasický konspirační příběh, který vás přenese do světa tajných agentů, krásných žen, inteligentních mužů, kteří se snaží s nasazením vlastního života zachránit lidstvo před neodvratnou katastrofou. Jedná se nenáročné, příjemně osvěžující čtení, které si lehce dovedu představit přibalené v baťůžku na dovolenou.

Kdy knihu Konec řetězce rozhodně číst

 • jste fanouškem Indiana Jonese
 • máte rádi tajné agenty a konspirační teorie
 • věříte na osud

Kdy knihu Konec řetězce rozhodně nečíst

 • jste od přírody "nevěřící Tomáš"
 • líbí se vám víc reálné příběhy
 • čtete raději zamilované románky

Podobné knihy

 • Bohové a stvůry
 • Vražedná aplikace
 • Silo

Dotaz k produktu Konec řetězce (paperback)

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Vševidoucí oko

Vševidoucí oko

Co když si umělá inteligence uvědomí sama sebe a začne nás ovládat?

Konec řetězce

Konec řetězce

Napínavý román, který kromě kriminální zápletky přináší i zajímavé otázky týkající se původu lidstva a skrytých hrozeb, jenž se mu v budoucnu mohou stát osudné.

Sněhulák (paperback)

Sněhulák (paperback) (Harry Hole #7)

7. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě…

Krev na sněhu

Krev na sněhu (Krev na sněhu #1)

První část diptychu Krev na sněhu od krále severské krimi. Olav je měkký jako máslo, příliš snadno se zamilovává, ztrácí hlavu. K čemu se tedy hodí? Je skvělý zabiják.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily