Index hrůzy | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Doufejme v to nejlepší
 • Než vystydne káva
 • Laila
 • Skleněný pokoj
 • Zůstaň se mnou

Index hrůzy

Cena:
369 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-163-1
Překlad:
Pavel Kaas
Datum vydání:
16. 06. 2014
Počet stran / vazba:
325/vázaná
3.44 / 9941

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 219 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize

Popis: Index hrůzy

Jeho jméno je před běžným občanem pečlivě střeženo, v tajnůstkářských, uzavřených kruzích nejbohatších lidí světa je však doktor Alex Hoffmann legendou – vizionářským vědcem, jehož počítačový software mění ve zlato vše, s čím přijde do kontaktu.

Společně se svým společníkem, investičním bankéřem, vyvinul Alex převratnou formu umělé inteligence, která sleduje lidské emoce, což jí umožňuje předvídat pohyby na finančních trzích se záhadnou přesností. Jeho výtvor generuje miliardy dolarů, libuje si v panice – a žije ze strachu.

Jednoho časného rána, zatímco Alex ještě spí, se zlověstnému vetřelci podaří narušit důmyslné zabezpečení jeho domu na břehu jezera. Tak začíná děsivá noční můra paranoie a násilí, během níž se Alex – s rostoucím zoufalstvím – snaží zjistit, kdo se ho pokouší zničit.

Než se na Ženevu snese noc, propadnou finanční trhy vřavě a zmatku a Alexův – i náš – svět se navždy změní.

Úryvek: Index hrůzy

Recenze: Index hrůzy

Hrátky se strachem

Neoluxor.cz, 19. srpna 2014, autorka: Veronika Háková

Když jste bohatí a úspěšní, může se zdát, že máte vše a váš život je nudný. Věci však mohou nabrat nečekané obrátky dříve, než se stačíte rozkoukat. Nejnovější román Roberta Harrise, Index hrůzy, vás o tom přesvědčí v neotřelé formě thrilleru s prvky sci-fi, zasazené do prostředí burzy.

Alexander Hoffman má život, po kterém mnozí touží. Vždy byl o krok napřed, dokázal vidět věci jinak a dokonce se v ženevském CERNu podílel na vývoji Velkého hadronového urychlovače. Samotář odsouvající vše intelektuálně nezajímavé na periferii zájmu, kterému to však zapaluje ve správnou chvíli. Po odchodu z CERNu založil s Hugem Quarrym algoritmický hendžový fond, pro který pracuje několik desítek největších mozků světa. Výsledkem snažení je pak algoritmus Vixal-4, který dokáže s neskutečnou spolehlivostí odhadovat trhy a jejich vývoj. Pro všechny zúčastněné to vypadá jako výhra a začátek blahobytu.

Čím více toho člověk má, tím více si začíná být vědom, kolik může ztratit. Alex i jeho žena Gabby žijí v novodobé pevnosti, kde je vše 24 hodin denně v plné režii elektroniky a nejmodernější zabezpečovací techniky. Také ve firmě převzala vládu digitální technologie, nikde nenajdete žádný papír. Ve zdánlivém bezpečí se však skrývá Achillova pata a Alex začíná pochybovat, čemu může věřit. Prvním podezřelým jevem je zásilka s hodnotným výtiskem knihy, který obdrží, ale neví od koho. Kolotoč se naplno roztáčí ve chvíli, kdy Alex zjistí, jak snadno se dá obejít zabezpečení domu a objeví v kuchyni nevítaného hosta. Na scénu nastupuje paranoia a všudypřítomný strach.

Kniha se čte překvapivě lehce. Uvítala jsem slovníček odborných pojmů na konci, který značně zjednodušuje orientaci. Robertu Harrisovi se nedá upřít, že narozdíl od jiných autorů nevyhledává rozvleklé začátky, děj se rozbíhá hned od prvních stránek a již po první kapitole cítíte mírné napětí, co se stane dál. Co mě však mírně zklamalo, byl fakt, že z velice zajímavého psychothrilleru děj místy zabíhal do otřepaných situací, jaké v knihách tohoto žánru vídáme častěji. Naštěstí jich nebylo příliš a vzhledem k povaze příběhu se dá pochopit, proč k nim autor přistoupil. Ve výsledku je Index hrůzy velice příjemným čtením. Třešničkou na dortu je pak fakt, že se děj odehrává v pouhých 48 hodinách. I přesto však můžeme sledovat u postav vývoj a nedostáváme se do těžce uvěřitelných vod.

Index hrůzy si oblíbí ti, kteří mají rádi napětí a trochu toho psychického tlaku na čtenáře. Díky přívětivému stylu autora si nebudete připadat jako hlupáci, i když burze nerozumíte, ba naopak si možná nějaké ty postřehy odnesete.

Když nás začne ovládat INDEX HRŮZY

Fantasya.cz, srpen 2014, autor: Petr Čapek

Úspěšný anglický spisovatel a novinář Robert Harris se do podvědomí čtenářů dostal hlavně díky vynikajícím románům Otčina a Enigma, které se dočkaly i zfilmování. Harris tentokrát vyměnil alternativní historii a Třetí říší s Hitlerem za makléře na burzách cenných papírů a přináší zajímavý pohled na využití umělé inteligence na finančních trzích.

Robert Harris se coby spisovatel již delší dobu zabýval hlavně alternativní historií a historickou fikcí. Krásným příkladem je jeho Otčina, na kterou navázal neméně úspěšnou Enigmou. Navíc se neomezoval pouze na druhou světovou válku, ale zavedl své čtenáře i do období Římské říše, kterou posléze vyměnil za politický román Duch, který je znám hlavně díky zfilmování pod názvem Muž ve stínu. Ve své poslední knize opouští Harris pro něj probádané vody a pouští se do světa burzovních makléřů a finančních trhů, které okořenil nádechem sci-fi.

Alex Hoffman, vizionář a jeden z největších vědců dnešní doby opouští výzkumný ústav CERN, aby se vydal vlastní cestou a vytvořil pokročilý počítačový software, kterému rozumí jen on. Spolu se svým společníkem tak vyvine ojedinělou a převratnou formu umělé inteligence, která se učí z lidských chyb a emocí a díky tomu dokáže předvídat pohyby na finančních trzích.

Robert Harris v pěti bodech

 1. Vystudoval anglickou literaturu na univerzitě v Cambridge.
 2. Jako novinář a sloupkař pracoval pro BBC a list Sunday Times.
 3. Spisovatelskou dráhu zahájil v oblasti literatury faktu.
 4. Autor knižních předloh úspěšných filmů Enigma a Muž ve stínu.
 5. Román Index Hrůzy je jeho zatím poslední napsanou knihou.

Jak, to je vskutku záhadou. Každopádně to funguje výborně a Alexova společnost vydělává na burzách díky tomuto software pohádkové peníze. Jeho bohatství je dozajista zajímavým lákadlem, a tak se není co divit, že do jeho zabezpečeného domu vnikne neznámý vetřelec. A právě tímto večerem se spouští nepředvídatelný koloběh událostí, které ovlivní nejen Alexe a jeho společnost, ale nakonec mohou změnit i celý svět.

Robert Harris zasadil zajímavý nápad a příběh do pro normální lidi naprosto nudného světa finančních trhů. Co běžnému smrtelníkovi řeknou zkraty NASDAQ, NYSE nebo DOW? Asi nic moc, že? Přesto se autor rozhodl napsat knihu právě z tohoto světa a zafungovalo mu to velmi dobře. Využití speciálního softwaru, který mapuje všechny burzy světa, zde zní naprosto uvěřitelně, možná až samozřejmě. Díky tomu čtenáři úplně ztratí pocit, že čtou vlastně sci-fi.

SPOLEČNOST BUDOUCNOSTI BUDE BEZ PAPÍRU
SPOLEČNOST BUDOUCNOSTI BUDE BEZ INVENTÁŘE
SPOLEČNOST BUDOUCNOSTI BUDE PLNĚ DIGITÁLNÍ
SPOLEČNOST BUDOUCNOSTI JE ZDE

A právě v tom se skrývá největší přednost Harrise. Dokázal dát dohromady příběh, který nejde tak úplně zaškatulkovat. Najdeme zde prvky ze sci-fi, napínavého thrilleru nebo detektivky, kterou navíc doplňují pasáže, při kterých vám bude běhat mráz po zádech, ale i takové, které potrápí vaši psychiku i mozkové závity.

Přesto, že je tato kniha úplně z jiného soudku než dnes již kultovní Otčina, rozhodně stojí za přečtení. Harris nelenil a zamyslel se nad důsledky neustálého posouvání hranic v oblasti umělé inteligence – jím nastínění scénář konec konců nemusí být úplná utopie. Naopak, tato budoucnost již klepe na dveře a je jen na nás, jak si s ní dokážeme poradit.

Jaký je váš Index hrůzy?

Fantasyplanet.cz, 12. srpna 2014, autorka: Kateřina Müllerová

Kde jsou ty doby, když se do kin po prvé dostal film Terminátor nebo Matrix. Všichni se smáli, že takové sci-fi v budoucnu není možné. A ejhle, po pár letech dnešní nanotechnologie už dokáže takové věci, o kterých se nám dříve ani nesnilo. Robertu Harrisovi se toto téma povedlo skvěle zpracovat do velmi reálného a děsivého příběhu.

Doktor Alexander Hoffmann obdrží opravdu nečekaný dárek. Je jím první vydání knihy od Charlese Darwina Výraz emocí u člověka a u zvířat, které je doplněno o fotografie chovanců z blázince v Surrey. Kniha se zaobírá emočními stavy, jako je smutek, zoufalství, radost, vzdor a strach. Ale proč někdo takto drahou knihu Alexovi poslal? Je možné, že to má spojitost s jeho novým projektem VIXAL-4? VIXAL je totiž algoritmus, který předpovídá pohyb financí na trzích pomocí strachu a paranoi.

Od té doby, co Alex knihu dostane, se začnou dít zvláštní věci. Ještě tu noc ho s manželkou přepadnou v jejich přísně střeženém domě. Je to jen shoda náhod? Alex se pouští do pátrání, a když odpovědi pomalu začínají vyplouvat na povrch, všichni v jeho okolí, ale i Alex sám, začínají mít pochybnosti o jeho duševním zdraví. Buď Alex začíná být schizofrenní, anebo si s ním někdo velmi krutě pohrává.

Kniha Index hrůzy se zaobírá třemi důležitými tématy. Tím prvním je strach a paranoia. Různé formy strachu nás provází po celou dobu, ať už jde o pohrávání si s Alexem, vysvětlení algoritmu VIXAL-4, který je na strachu postaven, až po různé citace na začátku každé kapitoly. Autor si se čtenáři pohrává a podsouvá jim různé informace tak, aby ani oni nevěděli, zda je to vše jen výplodem Alexovy fantazie, anebo to na něj opravdu někdo celé důmyslně nastražil.

„Zajímalo by mě, co si myslí, že se stane dál.“ „Nemyslí si nic,“ vyhrkl netrpělivě Rajamani. „Je to algritmus, Hugo. Nástroj. Není o nic víc živý než francouzský klíč nebo hever. A náš problém je, že se ten nástroj ukázal jako příliš nebezpečný, než aby se na něj dalo spoléhat.“ (Str. 223–224)

Kromě psychologie autor čerpá i z prostředí bankovnictví. U této knihy doporučuji mít aspoň nějaké základy ekonomie, aby si mohl čtenář Index hrůzy opravdu vychutnat, protože toto téma je zde až zbytečně složitě podané. Věřím, že to je jediná věc z celé knihy, která by nemusela každému čtenáři sednout. Autor tuto část mohl trochu zjednodušit, aby to vše bylo pochopitelné i pro čtenáře neznalé této problematiky. Ovšem pokud takové základy nemáte, a i přesto si knihu chcete přečíst, Robert Harris alespoň na konec knihy zařadil slovníček pojmů.

Poslední ze tří klíčových témat Indexu hrůzy představuje umělá inteligence. Člověk začal vyrábět stroje, aby se nemusel tolik namáhat a podřadné práce mohl nechat na nich. Jenže je to nakonec naopak, protože člověk poslouchá počítače a na podřadnou práci je najímána pomocná síla. Navíc je tady pořád hrozba toho, co může vzniknout v nějaké vládní laboratoři.

Postavu Alexandera Hoffmana si každý čtenář oblíbí, odpovídá totiž přesné představě „šíleného“ vědce. Myšlením je před každým napřed, a tak ho nikdo nemůže pochopit a zjistit, co se to teď s ním a okolo něj najednou děje. Jak je možné, aby Alex psal emaily, posílal platby a nevěděl o tom? Je snad možné, že se nervově zhroutil? Nebo je to z jeho strany špatný vtip? Alex se již brzy a na vlastní kůži přesvědčí, že s některými věcmi si není radno zahrávat. A rozhodně není dobré sestrojit něco, co je mnohem chytřejší než vy a živí se to strachem.

Robert Harris v pěti bodech
 1. Vystudoval anglickou literaturu na univerzitě v Cambridge.
 2. Jako novinář a sloupkař pracoval pro BBC a list Sunday Times.
 3. Spisovatelskou dráhu zahájil v oblasti literatury faktu.
 4. Autor knižních předloh úspěšných filmů Enigma a Muž ve stínu.
 5. Román Index hrůzy je jeho zatím poslední napsanou knihou.

Index hrůzy doporučuji všem, kteří mají rádi velmi čtivě napsané a reálně působící příběhy a sci-fi thrillery s psychologickým podtextem. Věřím, že zasazení příběhu do světa makléřů a burz, vyžadovalo od Roberta Harrise notnou dávku odvahy, ale jeho risk se mu vyplatil – téma je to velmi originální. Po dočtení knihy v nás zůstává důvod k zamyšlení, co když se najde nějaký Alex Hoffmann v naší realitě, který díky své vizi později může dopomoci ke zničení celého světa.

Oddechovka pro každé roční období, při níž čtenáře párkrát zamrazí v zádech

Databazeknih.cz, 24. července 2014, autor: Majdule

Robert Harris často balancuje na hranicích žánrů. Rád spojuje thillery s prvky sci-fi a nejinak je tomu i v jeho poslední knize. Vědec a obchodník Alex Hoffmann v ní stvoří systém schopný nejenom generovat peníze, ale schopný se sám učit a vyvíjet. Zisky, které slibuje, jsou neuvěřitelné. A zdá se, že někoho tato vize setsakra láká, protože v předvečer významné prezentace je Alex napaden ve svém domě. Cizí neznámý muž se ho pokouší zabít, ale co je ještě zvláštnější, někdo se ho ještě předtím pokoušel vyděsit. Nebo je to všechno jinak? Index hrůzy stoupá …

Tolik k ději napínavého příběhu, který autor navíc umí mistrně vygradovat. Čtenář je vtažen do 24 hodin významného a zejména velmi úspěšného muže, kterému se věci vymkly z rukou. Do chaosu, ve který se postupně proměnil jeho život, zaplétá i svoje okolí: manželku, která se realizuje v umění, obchodního partnera, který chce jenom nekomplikovaně vydělávat, lačné investory i inspektora ženevské policie, kterému boháči lezou na nervy a přesto musí jejich případy brát jako prioritní. Harrisovou silnou stránkou je dávkované napětí, které v žádném okamžiku nesklouzne do nudy, protože autor před čtenářem vždy odkryje do té doby netušenou možnost a zase obrazně přitáhne šrouby.

Zápletka sama snad není úplně originální, leckterý čtenář a dokonce i divák si připomene příběhy, které pracovaly s podobným narativem (jejich uvedení by ovšem bylo až příliš prozrazující). Přesto překvapí svým konečným odhalením, kdy se čtenář domnívá, že už ví … a autor to samozřejmě ví lépe. Autor také nikdy nepodlehne lacinosti zápletky, sotva to čtenáře napadne, již je pryč a vede příběh dalším nečekaným směrem. Silnou stránkou příběhu je i akce. Autor jimi neplýtvá, ale tři grandiózní akční scény bohatě vyváží sofistikovanější děj, který běží na pozadí.

Harris také umí úsporně a efektivně pracovat s postavami. Nepotřebuje dlouhé popisy, přesto před námi hlavní hrdinové vystupují věrohodně a plasticky. Plynoucí děj navíc prohlubuje i jejich uvěřitelnost. Autor se vyhnul zaplevelení postavami a de facto pracuje s ústřední čtveřicí, kterou doplňuje maximálně deset postav, jejich role je čistě dějová, není proto potřeba podrobný popis, ani vývoj.

Jazyk příběhu (byť se u překladu vždy musí počítat s vloženou osobností překladatele) je čtivý, lehký, příliš si nehraje s významy, což ale čtenář na druhou stránku ani neočekává. Harris se nevyhne některým klišé („znova otevřel oči a zamžoural do svého nového světa“), která jsou použita spíš jako manýra, než aby posunula či obohatila příběh. Někdy používá i motivy, aniž by je nakonec zúročil skutečně efektivně (snímkování mozku), celkově se mu ale daří udržet čistotu žánru, což se cení. Zpočátku se může zdát být problémem odborný finanční jazyk, který autor používá, ale není třeba se ho bát. Pro odborníky to může příběhu dodat šmrnc, pro laiky nic skutečně důležitého neuteče a alespoň se dokáže více ponořit do prostředí.

Celkově je Index hrůzy skutečně podařeným thillerem, který nenudí a podává žánr z té méně otřelé, ale o to zajímavější stránky.

INDEX HRŮZY

Rachel-roo.blogspot.cz, 27. července 2014

Alex Hoffmann je velmi bohatý vědec, věnující se vlastní firmě. Vydělává obrovské peníze, poté, co vytvořil a se svým kolegou rozběhl algoritmus, který předvídá pohyb financí na burze. Jednoho dne někdo Alexe a jeho ženu napadne ve vlastním domě. Na tom by nebylo nic divného, bohatá vlivná rodina, který zloděj by neměl chuť. Prapodivné ale je, že dům je malou pevností a vetřelec prošel všemi kódy a ochranami bez jediného spuštění systému či reakce čidel. Nic nehraje v Alexův prospěch, snaží se je někdo zničit?

Tato kniha měla hodně co nabídnout. Zaujala mě myšlenka umělé inteligence. Jak se může situace vymknout kontrole? Co všechno to obnáší? Umělá inteligence se dostala i tam, kde jsem to nečekala a vytvořila další skvělou scénu, občas téměř hororového žánru.

Další skvělý nápad: psychické problémy a psychóza. Jde někdo po hlavním hrdinovi? Je to celé spiknutí, obrovský komplot nebo narušení osobnosti a měl by se jít urychleně léčit? Chvílemi jsem byla přesvědčená o vlivu další strany, chvílemi jsem se bála, co zase Alex vymyslí, ale která z těchto variant to nakonec byla, si musíte zjistit sami, protože nic není tak, jak se zdá.

Chválím i na začátku každé kapitoly úryvek z Darwinových knih. Toto biologické téma, stejně tak i vysvětlení indexu hrůzy mě velmi mile překvapilo. Bylo to moc povedené propojení několika oborů přírodních věd. Úvodní citát nám základními pojmy jakéhosi výkladového slovníku představil o co v kapitole půjde. A pak už se autor věnoval příběhu svých hrdinů. Toto spojení se mi moc líbilo.

Co mě ale hodně zklamalo, byla složitost knihy co se týče finančního trhu, ve kterém naše postava podniká. Účty a ekonomie hrály i roli v celé zápletce, ale já jsem velkou část prostě nepochopila. Jsou použity odborné výrazy a to na dlouhých a dlouhých stránkách po sobě. U většiny je tedy i odkaz do slovníku, co najdeme na konci knihy, ale stejně si myslím, že je to zbytečně složité a poprvé po době jsem se donutila, že přeskočím celé odstavce tohoto popisu, což se mi normálně nestává.

Ve shrnutí, kniha měla mnoho potenciálu výborné zápletky a postranních příběhů, ale myslím, že ho bohužel hodně zazdila a odradila od dalšího čtení rozvleklými fakty.

Když strach vydělává

Book-lords.blogspot.cz, 24. července 2014

Index hrůzy patří mezi knihy, které mě nezaujaly na první pohled, ale můj zájem probudily až po několikerém přečtení anotace. Asi nejvíce mě ke čtení nalákalo prostředí Ženevy, do které bych se jednou moc ráda podívala. O Ženevě jsem se toho sice mnoho nedozvěděla, za to jsem si ale slovník rozšířila o spoustu nových pojmů z prostředí finančních trhů. A o čem vlastně kniha vypráví?

Alex Hoffman je geniální vědec, který díky svému počítačovému programu vydělává miliony dolarů v hedgeovém fondu. I přes tučné konto Alexův život plyne celkem poklidně. Až do dne, kdy přes zabezpečení jeho domu pronikne nebezpečně vypadající muž a život Alexe i jeho ženy se ocitne v ohrožení. A tím to zdaleka nekončí. Podivné události se na sebe nabalují jako sněhová koule a brzy se v nebezpečí ocitá nejen Alexův svět, ale i ten náš.

Index hrůzy mě pohltil již během prvních několika stránek. Jestli knize něco opravdu nelze vytknout, je to pomalý rozjezd. Autor čtenáře bez zbytečného otálení staví před jednu záhadu za druhou a už v první kapitole se dočkáte slušné dávky napětí.

Robert Harris je navíc velmi dobrý vypravěč a ví, jak dávkovat informace tak, aby čtenář nebyl příliš zahlcen a zároveň měl stále nad čím přemýšlet. A že se v knize otazníků objevuje opravdu hodně. I když jsem celkové směřování příběhu dokázala odhalit relativně brzy, příběh mě dokázal překvapit.

Dalším pozitivem knihy jsou celkem sympatické a dobře propracované postavy. Je sice pravda, že jsem občas měla dojem, že Alex má trochu delší vedení, ale i tak mi byl celkem sympatický. Líbilo se mi i to, že mě autor nezahlcoval hromadou zbytečných postav – snad každý, kdo se v knize objevil, měl pro děj nějaký význam.

Příběh se odehrává během pouhých 48 hodin, ale i přesto jsem u hlavních aktérů příběhu zaznamenala určitý vývoj. Asi nejvýrazněji se to týká hlavní postavy Alexe, kterého dokázal autor v relativně krátkém čase proměnit z celkem sebevědomého úspěšného muže na uzlíček nervů tak, aby to působilo věrohodně.

I přes předchozí chválu se ale v knize našly pasáže, které mě příliš nebavily. Jedná se zejména o části zaměřené na problematiku IT, finančních trhů a obchodování s akciemi. Tato oblast mi nikdy nebyla zrovna blízká, o pojmech jako například hedgeový fond jsem při čtení slyšela vůbec poprvé a držet krok s odbornými termíny pro mě bylo občas opravdu obtížné.

Kniha se ale i tak čte velmi lehce – částečně díky dobrému překladu, částečně proto, že touha nalézt odpovědi na otázky, které vás budou při čtení napadat, vás nenechá knihu odložit. Líbilo se mi i celkové zakončení příběhu – mám ráda konce, které nejsou definitivně uzavřené, a to se tady rozhodně podařilo.

Závěrem:

Index hrůzy je velmi příjemné čtení, které se hodí zejména pro ty, které baví číst thrillery o umělé inteligenci. Nenechte se ale zmást názvem – rozhodně se nejedná o horor, ze kterého by vám při čtení běhal mráz po zádech. Nejvíce si knihu nejspíš užijí čtenáři, kteří se alespoň trochu orientují v oblasti finančních trhů a informačních technologií, ale do čtení se můžete bez obav pustit i v případě, že o nich stejně jako já nevíte skoro nic. Jen se možná připravte na to, že některé pasáže pro vás budou o něco obtížnější.

Index hrůzy

Knihu-prosim.blogspot.cz, 24. července 2014

Něco málo o ději

Alex Hoffman je kvantový fyzik. Hugo Quarry je finančník. Oba dva dali hlavy dohromady, založili firmu Hoffman Investment Technologies a vymysleli program VIXAL-4. Tento program slouží k vydělávání peněz na finanční burze. Nastavený algoritmus prohledává celý internet, zjišťuje situaci na trhu a podle toho, co zjistí, akcie prodává či nakupuje a využívá tak index hrůzy.

Společnost v krátké době začíná vydělávat spoustu peněz. Jenže ve stejnou dobu Alex Hoffman zjišťuje, že někdo za něj provádí nepochopitelné věci - někdo mu koupí Darwinovu knihu, někdo za něj dělá milionové transakce. Alex ví, že on to není. Tak kdo to tedy je?

Těžká a komplikovaná otázka, na kterou si musí čtenář najít odpověď sám.

Hodnocení

Přiznám se, že jsem z právě dočtené knihy v rozpacích. Čekala jsem trochu více nervydrásající román z prostředí burzy. I anotace napovídala, že by to mohlo být velmi napínavé. Napínavé to sice bylo, ale ne tak, abych se mohla bát.

Alex Hoffman je vynikající fyzik, který pracoval v ženevském CERNu, ale byl propuštěn. Vyhlédl si ho Hugo Quarry, který se brilantně vyzná ve financích. Na světlo přišel Alexův vynález VIXAL-4. Jeho genialita spočívá v tom, že tento algoritmus sonduje v celém internetovém světě a na základě indexu hrůzy nakupuje či prodává akcie.

V momentě, kdy je algoritmus nejúspěšnější, dochází k přepadení v Alexově domě. Alex utrpí těžké zranění hlavy. A to není vše - veškeré indicie napovídají, že je tu někdo, kdo usiluje o jeho zničení.

Ani jedna z postav mi nepřirostla až tak moc k srdci. Alex byl tak trochu loutka ve své vlastní firmě, i přesto, že důležité kroky se bez něj neobejdou. Hugo mi připadal hodně sebejistý, nic ho nevyvede z míry. Stejně jako Gabby, Alexova žena, jsem ho moc nemusela, protože měl na Alexe velký vliv.

Co se mi však velmi líbilo a zároveň děsilo byl samotný VIXAL-4. Neživá věc, která se vymkne kontrole. Za tohle jsem dala hvězdičku navíc, protože Harris vás zahltí ekonomickými termíny, že nebudete vědět, kde vám stojí hlava. Naštěstí v závěru knihy jsou vysvětlivky, co který pojem znamená, ale občas jsem se v textu ztratila.

Další věc, která se mi opravdu líbila, byla ta, že děj se odehrává v jednom dni. Ale ten den byl tak nabitý akcí, že jsem měla pocit, jako kdyby se to odehrávalo během několika dní a ne jen během čtyřiadvaceti hodin. Za to také palec nahoru.

Když se ještě vrátím k algoritmu VIXAL-4, tak trochu mi to připomněla Hala 9000 z filmu 2001:Vesmírná odysea, ale pozor, připomíná ho opravdu jenom trochu. Harris z VIXALu udělal něco jiného. Přesto představa, že by něco takového mohlo vzniknout, je vcelku děsivá a obávám se, že by se tento program mohl velmi snadno zneužít.

Na závěr zbývá, komu knihu doporučit. Tento román bych označila jako burzovní thriller se špetkou sci-fi. Kdo má rád thrillery, přijde si na své, i když toho napětí tam mnoho nebylo. Na své si přijdou i ti, komu nevadí ekonomické termíny.

ROBERT HARRIS - INDEX HRŮZY (RECENZE)

Střípky z kultury i nekultury, 22. července 2014, autorka: Jindřiška Mendozová

Už před poměrně dlouhou dobou jsem redigovala překlad knížky, která se celá odehrávala ve světě burzovních makléřů a pochopení děje skutečně stálo na pochopení průběhu finančních transakcích... kniha nebyla špatná, ale dala mi zabrat, ekonom nejsem, burzu nijak nesleduji, takže redakce byla spíš dřina než potěšení. Dlouhou dobu jsem se pak knihám s podobnou tématikou vyhýbala... jako redaktorka i jako čtenářka.

Když se mi nyní naskytla možnost přečíst si a napsat recenzi ke knize Index hrůzy od Roberta Harrise moc jsem neváhala... podobné prostředí, i když tentokrát ne přímo burza sama, ale hedžový fond, jeho spravování a algoritmy vyvinuté k tomu, aby klienti fondu vydělávali víc a víc a víc... To všechno zabalené do lákavé formy psychothrilleru. Po dlouhé době... proč ne?

Začátek knihy člověka rychle pohltí. Doktor Alexander Hoffmann, excentrický fyzik, který dříve pracoval ve výzkumném středisku CERN (ano, v tom, kterým se v Andělech a démonech proháněl i Robert Langdon), aby se později vrhl na vytváření algoritmů generujících peníze a ještě více peněz, dostane od neznámého dárce první vydání knihy Charlese Darwina „Výraz emocí u člověka a zvířat“.

Hoffmann netuší, kdo a proč mu knihu poslal, má ale pocit, že neznámý dárce chce, aby se obzvlášť soustředil na jednu konkrétní emoci... na strach... Zvláštní, protože s faktorem strachu pracuje a počítá i Hoffmannův nejnovější algoritmus... Ještě té samé noci vnikne do Hoffmannova domu neznámý vetřelec, překoná bez problémů veškerá bezpečnostní opatření a fyzik i jeho žena jen zázrakem uniknou smrti...

Vše se postupně zamotává, čím dál tím víc se zdá, že všechno podivné, co se okolo Hoffmanna děje, je jeho vlastní práce. Navíc se zdánlivě splaší i nový systém. Ohrožuje zabezpečení, které je pro všechny hedžové fondy zcela zásadní, protože omezuje rizika... přesto ale firma vydělává stále víc a víc peněz a navíc zcela závratnou rychlostí...

Čím víc ale děj postupuje, tím víc se rozpíjí a rozkližuje, ze zpočátku působivého psychothrilleru se postupně stává nijak novátorský thriller s obehranými situacemi (např. dřívější utajované psychické problémy hlavního hrdiny) s prvky sci-fi (cosi kdesi dál funguje a zůstává tak pootevřená možnost, že by jednou možná přece jen mohlo dojít ke všem těm dramatickým situacím spojeným se světovými burzami, které jsou v knize naznačeny, ale nedospějí až do možných kritických stádií).

To samé, co se stane s dějem, se přihodí i postavám. Najednou nepřekvapují. Vědec je přesně tak excentrický, jak se očekává. Bohatý finančník má peníze rád přesně v oné odhadnutelné míře. Policista naopak nemá bohaté lidi příliš v lásce. A vědcova manželka sice miluje svého podivínského muže, ale současně postrádá život, kdy nebyli tak bohatí, ale snad si bývali bližší... Říkat více by už ale znamenalo začít prozrazovat to, co na knize přece jen může překvapit.

Zatímco u knihy, kterou jsem kdysi redigovala, mne příval ekonomických termínů a procesů spíš odrazoval, tady mne naopak exkurze do světa vysokých financí, do světa obchodování s akciemi, zaujala. Nejspíš proto, že tou autor čtenáře nezahltí, ale naopak s ním čtenáře poměrně jednoduchým a přehledným způsobem seznámí. A nejen s jeho fungováním, ale i s jeho riziky a záludnostmi, které by se v krajním případě mohly obrátit i proti společnosti jako takové.

Index hrůzy nepatří mezi knihy, které by mě osobně nadchly, ale nepochybuji, že svoje čtenáře a příznivce si najde. Jako oddechové čtení na prázdniny či dovolenou se ostatně docela dobře hodí, obzvlášť pokud čtenář neočekává víc než mu bude nabídnuto.

RECENZE: Robert Harris, Index hrůzy

Sarden.cz, 19. července 2014, autorka: Lucie Koucká

Geniální fyzik doktor Alex Hoffmann dříve pracoval v ženevském CERNu na vývoji Velkého hadronového urychlovače (skvěle popsáno v knize Flashforward R. J. Sawyera). Génius vnímá svět jinak než my, Alex po celý život vidí věci dřív než ostatní. Povahou je typický vědec: výstřední cvok, samotář z duše, lhostejný ke všemu, co ho intelektuálně nezaujme. Před osmi lety založil spolu s velice schopným finančníkem a manažerem Hugem Quarrym společnost Hoffmann Investmens Technologies, algoritmický hedžový fond. Hedge fond, to původně znamenalo zajištěný, dnes spekulativní až velmi rizikový. Pro společnost pracuje šedesát nejbrilantnějších mozků světa, vědců, kteří přešli na temnou stranu a stali se kvanty. Bez Alexe by však nebylo nic. Výsledkem jeho výzkumu je totiž Vixal-4, algoritmus, který to opravdu umí, učí se rychleji, než je schopen člověk, a trhy odhaduje také lépe než lidé. Rozvíjí se zatraceně rychle, ta mašinka na vydělávání peněz.

Alex ve své firmě zakázal papír, všechno je digitální, stejně jako špičkové zabezpečení jeho domu, o kterém si donedávna myslel, že ho ochrání. Jenže se zmýlil a při tom zjištění jde vědci i jeho ženě Gabby o život. Ne scénu nastupuje další hlavní hrdinka – paranoia. Kdo ho chce zničit? Strach se šíří. Nejen Alexův, ale i strach mezi finančníky. Můžeme skutečně věřit tomu, co se na počítačích zobrazuje? Jsou data pravá? Čelíme kyberútoku? Volně se vyvíjející umělé subjekty mohou být hrozbou pro organický život a zájmy digitálních organismů mohou být v rozporu s lidskými. Digitální nervový systém, tak ho nazval Bill Gates, je prostě nebezpečný a opatrnosti není nikdy dost.

Robert Harris vytvořil velice reálnou situaci a do ní poslal své hrdiny, jejichž charaktery jsou propracované, většina jejich pohnutek uvěřitelná až na občasnou naivitu. Možná kdyby viděli věci z větší perspektivy, jako má možnost čtenář, nedivili by se evidentnímu. Hlavní hrdina působí na špičkového vědce překvapivě lidsky, má dobrou kondici, běhá a posiluje, i když jen proto, že to slouží vyššímu cíli: zvýšená hladina endorfinů má vliv na lepší myšlení. A také je charismatický a milující, což u člověka, který se cele věnuje vědě a nic jiného okolo nevnímá, nebývá zvykem. Pohledný vědec sympaťák.

Index hrůzy je určen pro širokou čtenářskou základnu už jen tím, že si čtenář ve světě vysokých čísel inteligenčního kvocientu nepřipadá jako outsider, ba naopak. Příběh se totiž rozbíhá přesně podle očekávání. Bohužel nerozvíjí se plně potenciál, jaký dané téma má. Známou pravdou zůstává, že přežije jen paranoik, a jako paranoika mě napadá spousta věcí, které se v dané realitě mohly stát. Přesto zůstává Index hrůzy příjemným odpočinkovým čtením, které zase o kousek přiblíží čtenářům svět chytrých finančníků a ještě chytřejších strojů.

RC review | Index hrůzy

Imoox.blogspot.cz, 13. července 2014, autorka: Lenka

Nikdy by mě nenapadlo, že se pustím do něčeho, kde bude mít ekonomika jednu z hlavních rolí. A teď přišel anglický spisovatel Robert Harris s jeho Indexem hrůzy. I když mám k tomuto oboru opravdu daleko, kniha mě mile překvapila a byla by opravdu škoda, kdyby vás od četby odradilapouhá myšlenka na to, že vám ekonomika nic neříká a knize byste tak nerozuměli.

A knihou to teprve začíná..

Všechno to začíná Charlesem Darwinem. Konkrétně jeho knihou Výraz emocí u člověka a u zvířat, kterou kurýr doručil doktoru Hoffmannovi. Je to o to zvláštnější, že Alexander Hoffmann, prezident společnosti Hoffmann Investment Technologies, vůbec netuší, kdo by mu poslal tak drahé první vydání Darwina. Jako první se ujistil, že mu knihu nekoupila manželka Gabrielle ani jeho obchodní partner Hugo Quarry. I když se mu vůbec nelíbilo, že nezná odesílatele, do knihy se začetl a do ložnice se odebral až po půlnoci. Každopádně tohle nebyla noc jako každá jiná. Tahle mu změnila život..

Kniha jako taková

Jedná se o thriller s dávkou ekonomiky. Přesně tak, autor nás finančního světa rozhodně neušetřil. Hoffmann Investment Technologies je totiž firma, která je založena na algoritmickém obchodování. Naštěstí těm, kterým algoritmické obchodování nic neříká a v ekonomice se nevyznají, jistě pomůžou poznámky překladatele, kde jsou odborné výrazy vysvětleny. Samozřejmě se ihned nestanete odborníkem přes akcie, takže se klidně může stát, že v tom finančním světě budete i nadále trochu tápat.

Každopádně je kniha hlavně thriller, takže nám to Robert Harris vynahradil napínavým příběhem až do konce. Spisovatel má velmi čtivý styl, na který jsem si rychle zvykla a kniha se tak četla opravdu příjemně i přes veškerá neznámá slova z oboru finančnictví.

Hodnocení

I když má kniha celkem dobrý námět, konečné rozuzlení by podle mě mohlo být mnohem lepší. Po dočtení knihy jsem měla opravdu smíšené pocity a nevěděla jsem, co si o ní mám myslet. Proto bych knihu ohodnotila průměrem, tzn. 3 hvězdičky. Bez váhání bych knihu doporučila všem, komu něco říká ekonomika či obchodování na burze. Podle mého názoru by vás to mohlo bavit mnohem víc, když o tomto oboru budete sami už něco vědět.

Každopádně i já jsem ráda, že jsem si knihu mohla přečíst a kdo ví. Třeba se také jednou odstěhuji do Ženevy a budu vydělávat několik milionů dolarů denně!

Dotaz k produktu Index hrůzy

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Otčina

Otčina

Napínavý román, známý také díky stejnojmenné filmové adaptaci, se odehrává v imaginárním historickém panoramatu, ve kterém je Německo vítězem druhé světové války a chystá se na…

Náhodná smrt patriarchy

Náhodná smrt patriarchy

V průběhu jediného zasněženého dne dojde v Moskvě ke dvěma úmrtím. Ruský patriarcha zemře poklidně ve své posteli a chvíli poté je v zapadlém dvorku nalezen k smrti ubitý Dán…

Švábi

Švábi (Harry Hole #2)

2. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na…

Průzkumníci

Průzkumníci (Falzifikátoři #2)

Sliv, zvláštní agent KFR, se snaží zjistit, pro koho pracuje a proč. S jistotou ví jen to, že „Konsorcium pro falšování reality“ je tajná mezinárodní organizace, která se snaží…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily