Hush baby | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Zůstaň se mnou
 • Pražské jaro
 • Řeky
 • Agent orbulátoru
 • Skleněný pokoj

Hush baby

Cena:
389 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-463-2
Překlad:
Helena Matochová
Datum vydání:
24. 11. 2016
Počet stran / vazba:
366/vázaná
2.94 / 101

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 199 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

 • Popis
 • Recenze
 • Dotaz ke knize

Popis: Hush baby

Vråkören je vilová čtvrť na pobřeží, na půl cesty mezi Borgå a Helsinkami. O mnoho let později se sem Robin, dětská psycholožka, vrací, aby ochránila svou matku Henriku před šikanou ostatních obyvatel Vråkören, který se mezitím změnil v luxusní čtvrť pro společenskou smetánku. Architekti tu postavili nové domy s obřími panoramatickými okny a vysokými zdmi zabraňujícími zvědavým pohledům. Pod luxusním povrchem všechno vře. Všichni tu mají strach, děti i dospělí. Někdo zhanobil místní hřbitov, špitá se o obchodu s drogami, v minulosti tu došlo k záhadným úmrtím a čtvrtí se opět potuluje tajemný muž s kuší.

Místní matky na Robin naléhají, aby pomohla jejich dětem, které jsou ohroženy nejvíce. Robin však není připravena na to, že stopy míří přímo do její vlastní rodiny a charitativní organizace, které předsedá její matka. Jaké praktiky se skrývají pod zástěrkou organizace na pomoc sirotkům? A jak tato organizace souvisí s tajemstvími, která pečlivě skrývá každá z rodin ve Vråkören? Bude mít Robin dostatek sil čelit zdrcující pravdě?

Recenze: Hush baby

Knižní tip: HUSH BABY (recenze)

Chrudimka.cz, 2. března 2017, autorka: Darina Krejčí

„Často někdo spal na pohovce, někdy jich bylo i víc, a v místnosti to divně páchlo. Silně a cize. Později se Robin s tím pachem důvěrně seznámila u Henriky. Otupující kombinace chlastu a psychofarmak.“

V této knize se seznámíme s hlavní hrdinkou Robin, která je dětská psycholožka. Nebo psychiatrička. V tom já se nikdy nevyznám. Jednoduše pomáhá dětem k tomu, aby se dokázaly smířit s osudy, které je potkaly. Ať už je to nemoc, ztráta rodičů, špatné zacházení… Cokoliv. Robin je ve svém oboru tak dobrá, že se stane uznávanou. Ovšem, nebylo to tak vždycky.

Hodně důležitý je pohled na minulost, jak a s kým vyrůstala. Její otec se po rozvodu s matkou odstěhoval do USA a slehla se po něm zem. Jejich otčím, Olof, byl realitní magnát, který pro ně vybudoval nový, krásný dům, a ona se svou matkou Henrikou a bratrem Lucasem se do toho domu přestěhovali. V sedmnácti letech Lucas umře, Olof umře a její matka se z toho nervově zhroutí. Respektive, stane se z ní alkoholička. Robin se odstěhuje, začne žít svůj nový a lepší život… Po jednom telefonátu matce začne tušit nějaké špatnosti a rozhodne se tomu přijít na kloub. A tím začíná zběsilá detektivní zápletka a děj celé knihy.

Je pravda, že ze začátku byla kniha něco jako román. Detektivní náladu, zápletku či cokoliv, co by to jen zdálky připomínaly, byste tam nenašli. Pro mě se děj vlekl, nebyl nudný, to ne, ale nebylo to nic, co bych očekávala. Pak, něco za půlkou se to zlomilo a napětí začalo dostávat grády. Přesto nám ale autorka vše servírovala velmi pomalu, chod za chodem, abychom si náhodou neokousali nehty samou nervozitou. Jak se říká, házela po nás jedním bramborem za druhým, než aby na nás vysypala celý pytel.

„Jasně, až na pár těch nafoukaných šlechticů. Ale my ne. Náplavy ne. My jsme museli tvrdě pracovat, abysme se sem dostali. Když jsme se dozvěděli, že nám přidělili pozemek… to bylo nadšení!“

Hush baby má něco do sebe, ale já od toho očekávala mnohem více. Možná právě proto, že má očekávání byla vysoká jsem trochu zklamaná. Každopádně knihu doporučuji k přečtení, protože věřím, že si fanoušky najde a hodně z nich osloví. Jsem od severských autorů i autorek zvyklá na drama hned od začátku, proto to teď bylo pro mě jiné. Je to určitě opět něco nového, co nám severská literatura dává, ale pokud jste zvyklí na mrtvoly, vraždy a jejich řešení, tady to nenajdete. Zde půjdete krok za krokem k tomu, abyste našli zápletku a poté opět krok za krokem k jejímu vyřešení.

Velké plus je styl, jakým je kniha psaná, protože se četla snadno. Autorka, i přes málo se gradující děj mě dokázala udržet ve střehu a díky tomu, že jsem byla zvědavá, knihu dočíst. Tohle je na příběhu kladné. Chcete vědět, chcete znát, a proto čtete, dokud není poslední stránka.

RECENZE: Hush Baby-minulost vás vždycky dožene

Kukatko.cz, 4. února 2017, autorka: Monika Pospíšilová

Robin je odbornicí na porozumění dětské duši. Jakožto specializovaná psycholožka umí rozpoznat problém, pochopit jej a navrhnout efektivní řešení. Kéž by bývala dokázala stejně dobře pomoci i sama sobě – její vlastní mládí by totiž bylo možné popsat různě, rozhodně však ne jako idylické. Nezhojené rány prosakují až do současnosti, ať už v podobě odtažitého vztahu s matkou nebo neutuchající touhy po pomstě namířené proti muži, který vzal možnost prožít šťastné dětství nejen Robin samotné, ale především jejímu milovanému Lucasovi. Bratrovi, s jehož smrtí se mladá žena dosud nedokázala vyrovnat.

Jednou v pátek večer, když se vrací z běhání, si Robin všimne čerstvých stop ve sněhu. Vedou k pláži u Námořnické ulice a Robin se zastaví a dívá se, kdo to tam stojí tak sám na spoře osvětleném mole. Drobná postava v tmavém, ale s hlavou odhalenou. Robin potlačí chuť běžet dál a přemůže svůj strach. Je to dítě. Nebo to přinejmenším není dospělý. Robin jde opatrně dolů a dává pozor na kluzké kameny a trsy trávy. Dojde na molo a postaví se za toho člověka.

Román Hush Baby vycházející v nakladatelství Kniha Zlín nás zavádí na místo, kde Robin vyrůstala, a kam se také po letech vrací.

Vyprávění je hned od počátku velmi pomalé. Autorka klade velký důraz na detailní vykreslení severského městečka, včetně jeho obyvatel a přiléhající krajiny. Ovšem ani při popisu konání postav se neostýchá zaběhnout do nejmenších detailů. Výsledkem jsou opravdu velmi prokreslené obrazy, které mohou výrazně podpořit čtenářovu imaginaci. Na druhé straně si však nelze nevšimnout místy výrazné disproporce. Výjimkou totiž nejsou místa, kde je čtenáři předkládáno několik stran hustého popisu bez jediného dialogu a výraznějšího dějového posunu. O to větší je pak překvapení, když se v jednom souvislém odstavci bez většího upozornění stačí odehrát několik dnů až týdnů, aby tentýž odstavec mohl být opět zakončen detailním popisem všeho výše zmíněného.

Postavy je možné rozdělit do dvou skupin. Nehledě na jejich rozřazení se většina z nich čtenáři rychle vryje do paměti – i když možná ne tím způsobem, který spisovatelka zamýšlela. V severských detektivkách občas může být obtížné zapamatovat si jména. To zde rozhodně neplatí, jelikož jméno každé postavy na scéně je během odstavce o několika větách zmíněno hned několikrát. V kombinaci s detailním popisem situací (viz výše) by se pozorný čtenář místy možná mohl cítit až uražen. Takové vodění za ručičku je totiž obzvláště v detektivních příbězích, kde naopak očekáváme čtenářovu iniciativu v aktivním odhalování podezřelého chování a vyhledávání stop vedoucích k pachateli, poněkud kontraproduktivní.

Ovšem zpět k rozdělení postav. První pomyslnou skupinu tvoří charaktery, které jsou předvídatelné. Ne snad, že by byly přímo šablonovité U některých z nich se ovšem daří opravdu velmi brzy uhodnout, zda patří k těm „hodným“, nebo těm „zlým“. Druhá skupina postav (v čele s hlavní hrdinkou) se vyznačuje poněkud nelogickým chováním. Těžko říct, jestli zde bylo záměrem vykreslit postavy jako chybující, a tím pádem více lidské, nebo zda se jedná o nedostatečně promyšlené jednání charakteru ze strany autorky Nicméně například to, že si jde Robin po setmění zaběhat kolem temného lesa, ačkoliv se jí někdo nedávno pokusil zabít, je opravdu hodno poklepání na čelo.

Samostatnou kapitolou je forma vyprávění příběhu. To probíhá v přítomném čase. Nejspíš se najdou čtenáři, kterým takový styl psaní vyhovuje, osobně jsem však nejednou během čtení měla pocit, že v ruce držím spíše scénář k filmu či divadelní hře než knihu. Díky tomu se i akční scény zdály být poněkud mdlé a neenergické. Výjimku představují flashbacky zavádějící do Robinina dětství a mládí, které tak trochu paradoxně působí nejvíce živě.

Hush Baby je rozporuplné dílo. Ačkoliv je přítomen značný přesah a poselství knihy je velmi silné, samo o sobě k dobrému čtenářskému zážitku nestačí. Kniha se potýká se slabším zpracováním a příběhem nevymykajícím se lepšímu průměru.

Recenze: Johanna Holmströmová - Hush baby

Severskedetektivky.cz, 19. ledna 2017, autorka: Veronika Černucká

„Hush baby“ se odehrává na poklidném mírumilovném místě mezi smetánkou, kterou byste podezírali leda tak ze špatného parkování anebo pomluv. Opak je však pravdou. „Hush baby“ je strhující příběh na pomezí hororu a thrilleru. Nic tu není takové, jak to vypadá, a na vás čeká řada šokujících překvapení. Místní umírají za nevysvětlitelných okolností a na náladě nepřidá ani tajemný kušostřelec obcházející jejich luxusní sídla.

Finská autorka Johanna Holmströmová (1981) žije sice v Helsinkách, ale svá díla píše švédsky. Do světa literatury vstoupila v roce 2003 povídkovou knihou „Zamčená a další povídky“. Její knihy jsou vřele přijímány čtenáři i literárními kritiky a Holmströmová za ně získala řadu prestižních cen. Nakladatelství Kniha Zlín vydala již její román „Asfaltoví andělé“, aktuální „Hush baby“ je druhá autorčina kniha přeložená do češtiny. Holmströmová se psaním živí na plný úvazek jako spisovatelka a novinářka.

To, co začíná vcelku nevinně jako psychologický román o dětské psycholožce Robin, se postupně změní ve strhující thriller říznutý hororem. Holmströmová umí skvěle navodit atmosféru, dokáže vás ukolébat, takže si říkáte, že se vlastně nic moc neděje, ale o to větší šok později zažijete. „Hush baby“ je vystavěná jako klasická detektivka hádanka, a tak můžete už od začátku tipovat, o jaké zločiny zde půjde a kdo je jejich pachatelem. Robin působí jako sympatická mladá dáma, ale raději nesázejte na své pocity. Detektivní zápletka se odehrává mezi lidmi, kteří se důvěrně znají, a i když jich je pouze hrstka, nevěřím, že by se vám podařilo vydedukovat, jaké jsou mezi nimi vztahy, a kdo z nich je klaďas a kdo záporák.

V této knize je velmi důležitá minulost jednotlivých postav, a co se týče vraždění, to je rozprostřeno do delšího časového úseku. Když sečtete všechny mrtvé, nezbude než konstatovat, že „Hush baby“ je poměrně drsné čtení. Hlavní hrdinka přijíždí do míst svého dětství, aby se tady setkala se svou matkou, která si nerozumí se sousedy. Pokud čekáte nějakou vetchou stařenku, pak vězte, že Holmströmová udělá vždy přesný opak toho, co byste od ní čekali. Svůj příběh má promyšlený do nejmenších detailů, a protože je skvělá manipulátorka, bude vás mít tam, kde si vás přeje mít. Nejednou se vám stane, že vykřiknete překvapením, jak jste mohli být takoví tupci a neodhalit něco, co se přímo nabízelo.

Robin se postupně spřátelí s místními ženami, ačkoliv si začíná uvědomovat, že její přítomnost některým lidem vadí. Nic se bohužel neřekne přímo, všechno je jakoby zahalené v mlze a řečené pouze v náznacích. Vy můžete pouze hádat, proč je Robin na obtíž a proč si někdo dal takovou práci s tím, aby oprášil místní strašidelné historky. Robin se setkává se svou první láskou a na každém kroku ji pronásleduje její minulost, která je (upřímně řečeno) dost hrozná. Robin potřebuje vyřešit minulé záhady stejně jako ty současné a proti své vůli je vtahována do hry, ve které půjde o život.

Všechno, co se na tomto idylickém místě stalo a stane, se jí nějakým způsobem dotýká a vy správně tušíte, že právě Robin je hlavní postavou strašlivého dramatu. Celou dobu cítíte, že zlo je všude kolem vás, ale vaše svědomí vám nedovolí uhádnout, o co přesně tady jde. Všechna hrůza je závislá na lidech a věřte mi, že nic otřesnějšího si ani neumíte představit. Holmströmová přišla s originálním a uvěřitelným tématem, které je (doufám) pouhou fikcí. Co je na tom ale vůbec nejhorší, je to, že zločince dokážete pochopit a že si stejně jako já položíte otázku, co byste na jeho místě udělali vy.

„Hush baby“ je kvalitní a inteligentní thriller, který vám nastaví zrcadlo a donutí vás přemýšlet o smyslu života, o zlu a o spravedlnosti. Holmströmová píše čtivě, a i když se nebojí emocí, její román je spíše umělecká záležitost než komerční čtivo.

Hodnocení: 95 %

Přečetl jsem: Johanna Holmströmová – Hush baby

Poslepu.cz, 23. prosince 2016

Luxusní domy, obklopené lesem a močály na jedné straně, mořem na druhé. To je Vråkören – přepychová vilová čtvrť poblíž Helsinek, do které se po několika letech vrací dětská psycholožka Robin, která zde spolu se svým starším bratrem Lukasem a rodiči strávila dětství. Bratr i otec jsou po smrti a Robin přijíždí postarat se o svou matku Henriku – podivínskou náladovou alkoholičku, kterou místní dospělí nemají moc v lásce a děti z ní mají strach.

Robin si pamatuje podzimní večery, když byla ještě malá. Mlha visela mezi konci jako mléko, podobná moři, které tudy dřív proudilo.U jejich kousku pobřeží ležely dva vraky lodí, zbytky starého ráhnoví, které tu tlely pod vodou jen třicet metrů od břehu. Když se tehdy dávno potopily, muselo to být k břehu mnohem dál. Ale jak moře ustupovalo, vynořily se oba zpuchřelé vraky ze svých vodních hrobů jako připomínka toho, že čas odhalí i to, co považujeme za pohřbené.

Kniha plyne pomalým tempem a postupně čtenáři odhaluje spoustu špatností, které se dějí v na první pohled klidné a spořádané čtvrti. Pod nablýskaným povrchem ale bublá spousta zlých a špatných věcí a je jen otázkou času, kdy se dostanou ven a spustí nezastavitelný běh událostí.

Autorka si ale dává s odhalením pointy na čas, všechny indicie dovedně schovává a dlouho není jasné, kam příběh vlastně směřuje. Postupně jsou nám odkrývána jednotlivá tajemství, která ale – aspoň na první pohled – zdá se spolu nijak nesouvisí. Děti i dospělí se čehosi neznámého bojí. Došlo ke zhanobení místního hřbitova, v minulosti tu došlo k záhadným úmrtím a čtvrtí se opět potuluje „Kušostřelec“ – tajemný muž s kuší.

Tohle už je fakt dost absurdní. Všechno, co se stalo od chvíle, kdy jsem se tady objevila. Matilda Strömbergová náhodou přijde prodávat sušenky zrovna v den, kdy jsem tady, děti náhodou zrovna potřebujou pomoc, pak ten dopis na schodech… a v autě jsem měla pytlík s drogama! Víš ty to vůbec? A pak někdo rozešle pozvánky na můj večírek. Na večírek, kde pak náhodou uvidím Kušostřelce. To už je trochu moc náhod, ne?

Odhalování starých a skrytých křivd a vlastního já se nevyhne ani Robin. Ona i celá její rodina jsou stále více zatahováni do toho, co se na Vråkörenu děje. Ve středu všeho dění se zdá být dobročinná organizace, kterou tu před lety založili, a které předsedá Robinina matka Henrika. Ustojí Robin konfrontaci se skutečnostmi, které se bezprostředně týkají jí nejbližších lidí?

Hush baby byla moje první knížka od Johanny Holmströmové a netajím se tím, že autorka si získala mé sympatie. Sympatická hrdinka, logicky vystavěný, propracovaný a uvěřitelný příběh v mých oblíbených severských kulisách. Nečekejte ale žádné drastické a krvavé scény, síla této knihy je úplně v něčem jiném.

A za sebe ji mohu jen doporučit.

Tajomstvá vilovej štvrti Vråkören

Orvokki.sk, 3. prosince 2016

Myslím, že tieto Vianoce bude každý knihomoľ a obzvlášť Finofil nadšený. Vyšli totiž tri výborné fínske knihy, kedy každá z nich by mohla mať zaradenie severská krimi, ale zároveň zasahuje do ďalších žánrov a dotýka sa ďalších tém.

Či už je to Důl od Anttiho Tuomainena, Kolibřík Kati Hiekkapeltovej alebo najnovšia Hush Babyod Johanny Holmströmovej. A práve poslednú menovanú vám chcem dnes odporučiť.

Robin prichádza navštíviť svoju matku, ktorá žije v luxusnej vilovej štvrti Vråkören, medzi Helsinkami a Porvoo. Miesto bohatých, obklopené lesom a močiarmi z jednej strany a morom z druhej. Miesto, kde sa tajomstvá dajú schovať veľmi dobre. Aspoň do doby, než sa v nich začne hrabať niekto z vonka.

Presne to sa podarí Robin. Sama má vo svojej minulosti udalosti, na ktoré nerada spomína a ktoré ju doviedli k povolaniu detskej psychologičky. Ale podozrivé správanie matky a susedov jej nedá spávať a začne pátrať na vlastnú päsť, čo vlastne štvrť skrýva a kto sú jej obyvatelia. A to aj napriek tomu, že sa musí postaviť čelom vlastnej minulosti a strate milovaného brata.

Johanna Holmströmová sa po románe Asfaltoví andělé, ktorý rozpráva o sile patriarchátu, kultúrnych priepastiach a spletitých cestách medzi identitami, pustila do ďalšej náročnejšej témy. Hush Baby nie je detektívka v pravom slova zmysle, priradila by som to k spoločenskému thrilleru.

Ako to u Severanov býva, za jedným príbehom sa skrýva oveľa rozsiahlejší sociálny problém. Ten nie je v príbehu jasný od prvej chvíle, odhaľuje sa postupne a naberá až nečakaný rozsah. Ide si pomalým tempom, nechýba temná atmosféra, koniec koncov, blíži sa zima, do toho močiare, les, opustený dom a záhadné postavy.

Autorke sa veľmi dobre podarilo schovať všetky tajomstvá, pretože motív je skrytý pomerne dlho, alebo si čitateľ predstavuje iný. Rozprávanie hlavnej postavy a jej konanie v prítomnosti sa často a bez väčších odlišností strieda s jej spomienkami. Chce to trošku čas si na štýl zvyknúť. A celým dejom prestupuje pomerne veľa postáv, odporúčam čítať naozaj sústredene, inak sa budete musieť vraciať k predchádzajúcim riadkom.

Záver mi prišiel možno až moc náhly a dlho som sa nevedela zbaviť pocitu, že niektoré veci si zaslúžia ešte rozvinúť. Pritom by to vôbec nevadilo, román má síce 366 strán, ale keď sa zoznámite s úvodom, plynú rýchlo, pár strán naviac by som nepostrehla.

Skrátka, o niektorých úsekoch by som chcela, podobne ako v detektívke Důl, vedieť viac a mala som po dočítaní ešte niekoľko otázok. No ako celok funguje Hush Baby výborne, otvára spoločenské problémy súvisiace s deťmi, o ktorých sa veľa nepíše a na pár dlhých hodín vás ponorí do sveta bohatých, ktorí sa uzatvorili do svojho vlastného sveta. Ak sa nebojíte vykročiť do lesa a prejsť pred vysokými múrmi luxusných obydlí, za ktorými sa skrýva všeličo, čaká vás zaujímavý čitateľský zážitok.

4/5

Hush baby

Holkamodrookata.blogspot.cz, 1. prosince 2016

Říká se: malé děti, malé starosti, velké děti velké starosti. O dětech, o rodičích a rodinných tajemstvích, o kterých se ve slušné společnosti raději nemluví, je kniha finské spisovatelky Johanny Holmström Hush baby.

Hlavní postavou knihy je Robin. Uznávaná psycholožka pomáhající svým dětským pacientům vyrovnat se svými problémy. Dívka, které umírá maminka, zneužívané nebo týrané děti jsou pro ni denním chlebem. Robin však svoji práci miluje a je ráda, že může těmto malým bezbranným bytostem pomoci zvládnout jejich těžké situace. Avšak i Robin má svoje kostlivce ve skříni. Nebyla vždy tou vyrovnanou a chápavou ženou, jak ji zná její současné okolí. Kdysi si i ona prošla peklem. Její bratr Lukas v sedmnácti letech podlehl kouzlu drog a zemřel na předávkování. Krátce nato ji opustil i její otčím, Olof. Spáchal sebevraždu, a ona zůstala s matkou na všechno sama. Olof byl úspěšný realitní magnát a tak se na jejich neštěstí média celkem vyřádila. Podezřelý byl i Robinin biologický otec Hans. Ten však odjel do USA a jako by se po něm slehla zem. Z Henriky se stala podivínská osamělá alkoholička, která ve svém okolí vzbuzuje opovržení a zároveň i strach.

"Henrika se kolébá dopředu a dozadu. Ústa se jí třesou. Jazykem si olizuje rty. Pak otevře pusu, dlouze a hlasitě se nadechne a nečekaně se rozhovoří, skoro jako by mluvila sama k sobě.
"Ten večer jsem pila. Připadala jsem si tak sama. Paranoidně. A pak se o tom najednou všude psalo, ve všech novinách. Že ho pustili," říká Henrika.
Robin celá ztune. Zírá na svou matku a mozek jí jede na plné obrátky. Pustili ho? Co tím myslí? Ale než se stihne zeptat, Henrika se na ni podívá a pokračuje ještě tišeji.
"Nebo vlastně nepustili. Zdrhnul! Je na svobodě!: hlesne skoro šeptem.
Robin vydechne. Zavrtí hlavou.
"O čem to mluvíš? Kdo?"
Její matka se zatváří netrpělivě.
"Panebože! Copak žiješ v jeskyni?"
Henrika se k Robin nakloní.
"Kušostřelec!" sykne a obě ženy si hledí do očí v tichu, do nějž se ozývá jen praskání ohně."

Robin se vrací na místa svého mládí. Má starost o matku a chce jí pomoci a svým způsobem si potřebuje uspořádat i svůj vlastní život. Postupně to však vypadá, že bude mít v přepychové vilové čtvrti víc potencionálních zákazníků, než by jí bylo milo. A aby toho nebylo málo, po okolí se toulá záhadný "Kušostřelec"...

Kniha měla celkově velmi pomalé tempo. Autorka vycházkovým krokem vedla čtenáře k dramatickému závěru a jen jakoby mimochodem mu odhalovala celou bažinu špatností, které se děly a dějí v klidné luxusní čtvrti. Žádných extrémně drastických a krvavých scén, které jsou tolik charakteristické pro severské detektivky, se tentokrát nedočkáte. Napětí je dávkováno postupně, plíživě. Více než fyzického utrpení si užijete notnou dávku nejrůznějších psychických zrůdností, které páchají navenek bezúhonní lidé na svých nejbližších.

Hush baby není román, který lze číst jedním dechem. Osobně jsem měla tendence se po pár kapitolách zastavit a podumat, než jsem se odhodlala číst dál.  Občas jsem taky měla menší problém zorientovat se v jednotlivých postavách a trošku se mi pletla jména. Než mi došlo kdo s kým co měl, chvilku to trvalo. To je ale spíš můj soukromý problém se severskými jazyky.

Přesto si myslím, že kniha stojí za povšimnutí. Svojí propracovaností sociálního podtextu příběhu se odlišuje od středního proudu a činí ji to výjimečnou. Bez skrupulí ukazuje, jak se i za bezchybnou fasádou a vysokou zdí luxusního domu může skrývat hodně ošklivá pravda.

Kdy knihu Hush baby rozhodně číst

 • líbí se vám, když má kriminálka sociální přesah
 • máte rádi, když je hlavní postava psycholog
 • před krvavou smrští dáváte přednost pomalu dávkování napětí

Kdy knihu Hush baby rozhodně nečíst

 • cizí názvy a jména vám dělají problémy
 • vadí vám příběhy v kterých je ubližováno dětem
 • šílené matky alkoholičky kategoricky odsuzujete

Reading Time- Hush Baby

Janesmoments.com, 28. listopadu 2016

Tento měsíc jsem poprvé okusila přečtení  napínavějšího příběhu od severské autorky Johanny Holmströmové. Mladá, talentovaná spisovatelka má za sebou teprve pár děl, ale i tak už  stihla získat literární cenu švédského deníku Svenska Dagbladet.

Hush baby, panenka či hračka, kterou máte spojenu s dětstvím. Z názvu by se  člověk domníval, že půjde o relativně hezký příběh nějakého děvčátka, které si rádo hraje s panenkami.

Což o to, příběh tu je, ale rozhodně nejde o procházku růžovou zahradou. Ba naopak! Běh temným finským lesem, chladivé večery a napětí. Hrdinkou je dospělá žena, Robin, která pracuje jako dětská psycholožka a pomáhá druhým. Sama se však začíná, díky  návštěvě čtvrti, kde vyrůstala, dostávat do příběhu z dětství, jež ji pronásleduje.

Smrt staršího bratra je záhadou, která Robin doprovází. Neustále nachází indicie a vzkazy, které mohl znát jen on....., ale on je přece mrtev.

Objevuje se tu i muž, který před lety vraždil, Kušostřelec a Robin  má strach. Nevyjasněné události, záhady v bohaté  čtvrti a i lež od vlastní matky, Henriky. Robin objevuje tajemství a přichází na stopu organizace, která skrývá své poslání.

Napínavý příběh, jež plyne pomalejším tempem, tak, že jej v klidu "přežijete" a nemusíte se doslova schovávat pod peřinou.

Kniha je plná záhad, nutí Vás lehce přemýšlet a i když ji otevřete po několi dnech, nejste přitom ztraceni. Hush Baby ocení jak náročný čtenář, tak i ten, který s napínavými příběhy začíná, stejně jako já.

Opět jsem zvolila elektronickou knihu za 199 Kč.

PS: K četbě si dejte čaj či kávu a zapalte si svíčku, třeba tuto "Vánoční překvapení", kterou mám nejraději.

Recenze: Johanna Holmström – Hush Baby

Severskekrimi.cz, 22. listopadu 2016

Tato finská autorka a novinářka má vzhledem ke svému mladému věku na kontě už slušnou řádku románů. Její debut, sbírka povídek Zamčená a další povídky, vyšel už v roce 2003 a o čtyři roky později nakladatelství Söderström Förlag vydalo autorčin románový debut Z tvé touhy. Johanna Holmström je rovněž držitelkou Literární ceny deníku Svenska Dagbladet za sbírku povídek Camera Obscura z roku 2009.

Robin je dětská psycholožka. Pomáhá najít rovnováhu a klid dětem, kterým bylo úmyslně či neúmyslně ublíženo a dětem, které osud připravil o jednoho či oba rodiče. Robin její práce beze zbytku naplňuje a je ráda, že může bezbranným obětem podat pomocnou ruku. Ale kdo pomůže Robin?

Bývaly časy, kdy Robin nebyla uznávanou psycholožkou s přepychovou ordinací. Bývaly časy, kdy Robin byla také dítětem a spolu se svým starším bratrem Lukasem zažívala při bujarých dětských hrách spoustu dobrodružství.

Robin a Lukas vyrůstali s matkou Henrikou a otčímem Olofem ve čtvrti Vrakören. Ve vilové čtvrti nebyli jen prostými občany, díky Olofovi, úspěšnému realitnímu magnátovi, rodině patřila většina pozemků, byť se mezi sousedy netěšili velké popularitě.

Olof je nyní po smrti. Stejně jako Robinin starší bratr Lukas, jehož smrt v pouhých sedmnácti letech zůstává pro rodinu nadále záhadou. Robin se po letech vrací na místo, kde vyrostla a kde to všechno začalo. Vilová čtvrt za ten čas proměnila svou tvář, domky obývá společenská smetánka, která má na Robininu matku Henriku spadeno. Pod naleštěným povrchem a neupřímnými úsměvy však bují strach, který křiví charaktery i těch nejbezúhonnějších sousedů.

Hush baby je románem poněkud odlišným ve svém žánru. Od severských autorů, ženy nevyjímaje, jsme zvyklí dostávat stránku po stránce poctivou dávku mrtvol, záhadně nezvěstných osob a dechberoucích afér. Popřípadě tu mrtvolu jen jednu, zato pořádnou. Holmström však zvolila taktiku spící kobry, kdy dobrá polovina až třičtvrtina knihy plyne líným tempem fakírovy flétny. V závěru sice zápletka vygraduje a kobra zaútočí, avšak čtenář už dlouho nějaké rozuzlení očekává a tak není překvapen. Domnívám se, že Holmström na žádné nečekané zvraty ani nehraje, což právě dodává románu punc výjimečnosti.

2016-10-02_1335_001Jednoznačným kladem zde je nepatrný prvek nadpřirozena. Příběh je sice místy bohatě prošpikován postavou Kušostřelce alias Bažiňáka, pokud se tedy jedná o jednu a tutéž osobu či věc, avšak Holmström výrazně rozlišuje mezi chápáním Kušostřelce dospělými a pohledem na Bažiňáka dětskýma očima. Navzdory tomu poukazuje na to, že strach se projevuje u dětí i dospělých stejnou měrou a vytváří tak poutavé propojení mezi dvěma světy. Styl autorky je velmi příjemný, jako audiokniha by byl román vítaným pohlazením na duši.

2016-10-02_1408Zmiňovaný pomalu plynoucí děj je sice malým mínusem, nicméně je třeba občas mírnit napětí a adrenalin a k tomu je Hush baby jako stvořená.

Hush baby je románem, který si na nic nehraje, má se rád takový, jaký je a poslední, oč mu jde, je čtenáře překvapit. Mezi ostatními severskými detektivkami je trochu jako zlatá rybka mezi žraloky, rozhodně však neurazí ani náročného čtenáře.

Dotaz k produktu Hush baby

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Asfaltoví andělé

Asfaltoví andělé

Asfaltoví andělé, druhý román Johanny Holmströmové, vypráví o síle patriarchátu, o kulturních propastech a o spletitých cestách mezi identitami. Samira a její kamarádky mají strach…

Otčina

Otčina

Napínavý román, známý také díky stejnojmenné filmové adaptaci, se odehrává v imaginárním historickém panoramatu, ve kterém je Německo vítězem druhé světové války a chystá se na…

Vražda na Hallandovi

Vražda na Hallandovi

Stárnoucí spisovatelku Bess probudí jednou ráno výstřel. Její partner leží na náměstíčku před jejich idylickým domovem mrtvý. Zbloudilá střela? Úkladná vražda? Přitom Bess na…

Levhart (paperback)

Levhart (paperback) (Harry Hole #8)

Objednejte si ke knížce i tematickou magnetickou záložku. Krásně ladí! 8. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Norským hlavním městem otřásl nález dvou ženských těl i…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily