Hořící stromy | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Jo Nesbø - box
  • Purity
  • Ulice Zlodějů
  • Hořící stromy
  • Jak číst současné umění

Hořící stromy

Cena:
399 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-588-2
Překlad:
Viola Somogyi
Datum vydání:
20. 11. 2017
Počet stran / vazba:
344 / pevná

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 219 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Hořící stromy

Lukas záhadně zmizí několik dní před maturitou. O tři týdny později je nalezen těžce zraněný. Utrpěl také částečnou ztrátu paměti. Je už třetím člověkem, který podobným způsobem zmizel, ale on jediný se vrátil. Dcera souseda Gunnara Fanny takové štěstí neměla. Krátce před zmizením obou mladých lidí začal v zahradě domů, kde bydleli, záhadně hořet strom.

O deset let později se vrací do rodného města. Policii se stále nepodařilo odhalit, kdo stojí za únosy. Soused Gunnar se nedokáže smířit s pomyšlením, že záhada nebude možná nikdy rozluštěna, a je přesvědčen, že klíčem k ní je právě Lukas.

Ve stejnou dobu se na starodávnou faru s neblahou pověstí nastěhuje mladá dvojice Anna a David. Ovzduší domu Annu nesmírně zneklidňuje. Když najde v zahradě ukrytý železný kříž, je jí jasné, že jim někdo chce uškodit. Anna se navzdory nebezpečí, že ji všichni budou považovat za nepříčetnou, pokouší zachránit sebe i Davida. Zdá se, že už však je příliš pozdě... a pak v jejich zahradě vzplane strom.

...

Ocenění

Crime Writer of the Year — Readers’ Award, 2016

...

„Určitě je něco zvláštního na mladém páru, který se přestěhoval do staré fary. Jistě je něco podivného na starém železném kříži v zahradě. A nepochybně jsou divné ty hořící stromy. Rozhodně se jedná – tušili jste to – o horor, děsivě, skvěle napsaný horor!“
— M-Magasin, Švédsko

„Ohlssonová píše přesvědčivě jako vždycky, její zápletka vás zcela pohltí.“
— Mariestads-Tidningen, Švédsko

Úryvek: Hořící stromy

Recenze: Hořící stromy

Recenze: Kristina Ohlsson – Hořící stromy

severskekrimi.cz, 5. ledna 2018, autorka: Monika Mudrová

Švédská autorka špičkových thrillerů od svého původního povolání značně odbočila. Dříve se angažovala na politickém poli jako analytička na Ministerstvu i na policejním prezidiu, ale my ji nejvíce oceníme jako skvělou spisovatelku.

Román Hořící stromy pak přesahuje všechny naše fantazie. Až hororovou formou zachycuje každodenní strachy a knihu nelze po dočtení odložit bez pochybností a neklidného ohlédnutí se přes rameno.

Když bylo Lucasovi sedmnáct, za podivných okolností beze stopy zmizel. Jeho rodinu a přátele Lucasovo zmizení znepokojilo o to víc, neboť o rok dříve stejným způsobem zmizela Lucasova přítelkyně. A ještě o rok dříve žena ze sousedství. Lucas jako jediný přežil a přestože jeho vzpomínky na události onoho léta jsou potlačeny, nepříjemné pocity přetrvávají.

Nyní, o deset let později, se Lucas vrací ke svým rodičům do míst, kde si prošel traumatem. Sám si není sebou jistý a jeho důvěru bývalí přátelé a sousedé svým prozíravým chováním zrovna nepodporují.

David, Lucasův kamarád z dětství, se do městečka vrací se svou novomanželkou Annou. Koupili starou faru a nyní ji zvelebují k obrazu svému. Jejich představy o poklidném soužití však berou za své v okamžiku, kdy se jejich a Lucasovy cesty opět protnou. Zlo se totiž vrací a je silnější než dřív.

Hořící stromy strhujícím způsobem kombinují prvky tradiční krimi s nádechem nadpřirozena. Ohlsson tasí z rukávu nejsilnější kartu, která představuje hluboko zasunuté vzpomínky na prožité hrůzy, které se zlovolně kradou na povrch.

Atmosféra, kterou se autorce povedlo vytvořit, dokáže vyvolat iracionální strach i v nejotrlejších jedincích. Správná volba prostředí, temných historek z minulosti a nadávkování paranormálních artiklů apeluje na naše nejskrytější fobie a rozhazuje sítě, před nimiž není úniku.

Ohlsson zde dokazuje své kvality coby znalec lidských duší. Dokonale čtenáře zmate a přesvědčí o pravdě, která je jen převlečenou lží. Vkládá hlavním postavám do úst fráze, které svědčí o jejich hlubokém duševním rozvratu a hraje si se čtenářem jako kočka s myší. Kingovsky soustruží příběh do hororové formy a znejistí nás ve vlastním úsudku.

Tři jednotlivé dějové linie jsou konstruovány tak, aby čtenář neztrácel přehled v ději a aby jedna navazovala plynule na druhou a místy se vkusně protnuly. Dva páry, z nichž oba mají motiv, a osamělý jedinec, který svou amnézii možná jen předstírá, jsou delikátními ingrediencemi pro perfektní mrazivý thriller.

Ústřední motiv, čerpající částečně i z městských legend, je podtržen slunným prostředím maloměsta, které svou povahou v přímém rozporu se zvráceným zlem. Ohlsson tak v jedné míse pojí klasický žánr detektivky se skutečnými vrahy a lidovou slovesnost, přičemž jsou zde oba prvky zastoupeny v rovnováze.

Těžko v podobném díle hledat chyby a nesrovnalosti. Hořící stromy jsou propracované do nejmenšího detailu, nicméně místy se autorka trochu zapomíná a vytváří tak nechtěně skuliny, jimiž odhalení zápletky na čtenáře přímo pobleskuje. Takových neopatrností je v románu více, ovšem jedná se o kosmetické závady, nad nimiž lze přimhouřit oči.

Některé motivy románu nepřicházejí s ničím novým a pro sečtělého čtenáře můžou představovat otravné klišé. I s těmito prvky však Ohlsson pracuje neobvykle obratně a zážitek z četby tak zůstává snad neohrožen.

Hořící stromy patří k tomu nejlepšímu z autorčiny tvorby a byl by hřích nechávat si dojmy z románu jen pro sebe. Doporučujeme však v zájmu zachování klidného spánku číst Hořící stromy zásadně za denního světla.

Dotaz k produktu Hořící stromy

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
 

Dále doporučujeme

Sedmikrásky (paperback)

Sedmikrásky (paperback) (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #2)

V bytě na stockholmském náměstí Odenplan je nalezen zastřelený kněz s manželkou. Zdá se, že oba spáchali sebevraždu, nejprve muž a po něm i jeho žena. V dopise na rozloučenou kněz…

Nechtění (paperback)

Nechtění (paperback) (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #1)

Z rychlíku X-2000, který přijel na stockholmské hlavní nádraží, zmizela malá holčička. Policie začne brzy podezřívat jejího otce, na jehož dopadení vynaloží veškeré síly. Na…

Davidovy hvězdy

Davidovy hvězdy (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #5)

Podle jisté staré židovské pověsti se prý po západu slunce zjevuje Papírový chlapec a unáší děti, které nejsou včas v posteli. Dnes už si na něj nikdo ani nevzpomene, ovšem jen do…

Lotosové blues (paperback)

Lotosové blues (paperback) (Martin Benner #1)

Venku lije jako z konve a do advokátní kanceláře Martina Bennera přijde zoufalý muž, který tvrdí, že jeho sestra potřebuje pomoc. Má to ale jeden háček. Jeho sestra je totiž…