Honicí psi | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Důl
 • KZNV
 • Zloděj luridia

Honicí psi (William Wisting #8)

Cena:
369 Kč  332 Kč
Dostupnost:
není skladem
ISBN:
978-80-7473-502-8
Překlad:
Kateřina Krištůfková
Datum vydání:
18. 11. 2016
Počet stran / vazba:
379/vázaná
3.44 / 279

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 189 Kč)Přehled všech prodejců a našich e-knih

Palmknihy Kosmas eReading Martinus.cz eBux.cz iBookstore 

 • Popis
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: Honicí psi

Po sedmnácti letech je znovu otevřen případ vraždy mladé dívky s tím, že rozhodující důkaz, který vedl k usvědčení pachatele, byl zfalšován. Vrchní komisař William Wisting je jako šéf někdejšího vyšetřovacího týmu pohnán k zodpovědnosti a suspendován. Po celou svou policejní kariéru honil zločince, teď se však stává štvanou zvěří sám. Má na krku policejní inspekci i média a všichni mu kladou nepříjemné otázky. Na vlastní pěst se musí pokusit očistit své jméno a zjistit, kdo tehdy falešný důkaz vyrobil. Nechce se mu přitom věřit, že by to byl někdo z jeho týmu. Ale kdo tedy? A jaký k tomu měl důvod? Nabízí se také další otázka: Byl onen odsouzený člověk skutečně nevinný? Když zakrátko zmizí další děvče, mají nejen Wisting, ale i jeho kolegové o čem přemýšlet a hon se na všech stranách rozbíhá naplno.

„Lépe už to snad ani nejde. (…) Honicí psi obsahují vše, co si lze v tomto žánru přát: náboj, velmi propracovanou zápletku a hluboký psychologický popis jak ústřední postavy, tak pachatele. A to vše nám předkládá spisovatel, který umí děj dobře vystavět i posouvat vpřed a který dokáže dodat látce naprostou věrohodnost.“ — Tønsbergs Blad, Norsko

„Úžasná zápletka, skvěle napsaný román, komplexní a plný napětí.“ — Crime Time, Velká Británie

„Jeho novou knihu by si měli přečíst všichni milovníci detektivek. Je prostě výjimečně zdařilá.“ — Dagbladet, Norsko

Honicí psi jsou skvělý příběh. Mají výborně napsané postavy a chytrou zápletku s několika dějovými linkami a postupně narůstajícím napětím.“ — Örnsköldsviks Allehanda, Švédsko

Recenze: Honicí psi

Přečetl jsem: Jørn Lier Horst – Honicí psi

Poslepu.cz, 2. prosince 2016

Dva sympatické hlavní hrdiny. Uvěřitelný a logicky vystavěný příběh, který pěkně odsýpá a v němž do sebe zapadá vše, co zapadat má. Několik paralelně běžících dějových linek, které se průběžně proplétají, až se nakonec spojí v logický konec. Atmosféru Skandinávie. To vše přináší Honicí psi – krimi román z pera norského spisovatele Jørn Liera Horsta, bývalého vrchního vyšetřovatele vestfoldského policejního obvodu.

William Wisting je stárnoucí vrchní komisař, cele oddaný své práci. Z každodenní rutiny jej vytrhne telefonát jeho dcery Line – novinářky, která jej informuje o znovuotevření sedmnáct let starého případu vraždy Cecilie Lindové, jež vedl právě její otec. Rozhodující důkaz, vedoucí k usvědčení pachatele, byl dle nových zjištění zfalšován a William Wisting je jako šéf někdejšího vyšetřovacího týmu pohnán k zodpovědnosti a suspendován.

Šéfredaktorovy argumenty byly pokryteckou zástěrkou pro to, co pro něj mělo skutečně význam, a to byla výše nákladu. Jejich list si mohl zachovat čest i bez senzačního titulku s jejím otcem coby hlavím aktérem.

Williamovi nezbývá než se na vlastní pěst pokusit očistit své jméno a zjistit, kdo tehdy falešný důkaz vyrobil. Svému otci se pokouší pomoci i Line. V předvečer publikování informace dojde k vraždě a reportáží o ní se snaží Line získat prostor na titulní straně novin. Nezapře geny svého otce a vydá se po vrahově stopě. Ač si počíná velmi zdatně a zkušeně, sama je napadena pravděpodobným vrahem a situace se tak pro ni komplikuje.

Před Line a Williamem se kupí čím dál víc nezodpovězených otázek. Souvisí tato vražda s vraždou Cecilie Lindeové? Byl důkaz opravdu zfalšován a za mříže poslán nevinný člověk? Podrazil Williama někdo z jeho tehdejšího vyšetřovatelského týmu? A podaří se mu obhájit svou čest?

Když zakrátko zmizí další dívka a na potvrch vyplouvají nové a překvapivé skutečnosti, začíná pro všechny na straně dobra boj s časem, aby nedošlo k další zbytečné smrti.

Jako velmi zajímavý prvek mi přišlo zakomponování prolínání dovedností a postupů „staré“ školy, reprezentované Williamem, a „nové“ školy, kterou zastupuje Line. A tak zatímco William má radost z kvalitního sádrového odlitku podrážky boty, Line čerpá informace ze sociálních sítí a nejrůznější databází.

Kdes k té informaci přišla?
„Na Facebooku.“
„Na Facebooku?“
Line se na něj zadívala. „Copak ho u policie nepoužíváte?“ podivila se.

Na knize je velmi znát, že ji psal člověk „od fochu“. Jørn Lier Horst je díky své praxi detailně obeznámen s tím, o čem píše, a k tomu jako příjemný bonus využívá své skvělé vypravěčské schopnosti.

Možná ne hned, ale jednou svou kořist dostihnou

Hotcoffee.cz, 1. prosince 2016

Severská detektivka taková, na jakou jsme už zvyklí. Plná těžko vyslovitelných názvů měst a jmen, šedivé oblohy, studeného deště, který zamrazí na kůži stejně jako celý příběh. Přesto je jiná, psaná rukou bývalého vrchního vyšetřovatele a propracovaná léty policejní praxe.

Co může najednou někoho, koho pustili po sedmnácti letech na podmínku z vězení, motivovat k tomu, aby chtěl znovu obnovit řízení, otevřít svůj případ a dokázat tak svou naprostou nevinu? Rudolf Haglund byl před lety odsouzený za únos a vraždu dívky, o jeho vině nebylo téměř pochyb. Jisté je ale teď to, že drží v ruce důkaz o manipulaci s jeho genetickým materiálem, a to přímo někým od policie. Jako honicí psi jdou po tomto případu novináři a za toto selhání je předem označen tehdejší velitel vyšetřování William Wisting, zásadový a zkušený šéf, který má za sebou jedenatřicet let ve službě. Má i on důvod k pochybám o postupu v případu?

“Wisting našel Velký vůz a zbytek souhvězdí Velké medvědice. Za tímto mýty opředeným souhvězdím se štvali Canes Venatici. Honicí psi.”

Kromě toho se v knize odvíjí druhý, na první pohled oddělený, případ vraždy nevýznamného muže, který byl zajímavý snad jen tím, že sbíral modely autíček. Novinářka Line, dcera Williama Wistinga, se chopí tohoto článku a ve svém volném čase pomáhá otci s procházením starého případu. Je to právě ona, kdo jako první narazí na možnou vzájemnou souvislost. Honicími psy musí být hlavně policisté, neboť je nahlášena další zmizelá dívka a nikdo neví, kde by mohla být.

“Hleděli výhradně jedním směrem a nadále shromažďovali pouze takové informace, které odpovídaly jejich hlavní teorii. Proměnili se v honicí psy a hnali se za kořistí, jejíž stopu zachytili. Veškeré vedlejší stopy a možné odbočky opomíjeli. Šli po Rudolfu Haglundovi a v hlavách měli jen snahu ho obklíčit.”

Příliš mnoho otázek a zamotaných zápletek, ale o to zajímavější je jejich rozuzlení, které by bez mravenčí práce nebylo možné. Neuvidíte vrahovi do hlavy, neuslyšíte monology oběti, a i přes pomalejší nástup a popis policejní práce a procházení spisů k sedmnáct let starému případu budete příjemně napnutí a plní otázek, na které odpověď jen tak zadarmo nedostanete. Jsou detektivky, u kterých je jasný závěr hodně brzy, v tomto případě se toho bát opravdu nemusíte a budete muset číst dál a dál. Honicí psi od Jørn Lier Horsta vás dostanou.

Hodnocení: 90 %

Honící psi

Holkamodrookata.blogspot.cz, 30. listopadu 2016

Jsou chvíle, kdy jste o své pravdě natolik přesvědčeni, že přestanete poslouchat svůj rozum a intuici a přehlédnete očividné nesrovnalosti. Když se pak ohlédnete, máte tendence mlátit čelem o zeď a říkat si, jak jsem mohl být tak slepý....

Vrchní komisař William Wisting je suspendován kvůli obvinění z falšování rozhodujícího důkazu v případu zmizení a vraždy mladé dívky, který se stal před sedmnácti lety. I když je případ dávno promlčen, je pro novináře hodně zajímavý a tak jdou po komisaři jak honící psi po raněném kusu. Wistingovi nezbývá než se vrátit ve vlastních stopách a pátrat na vlastní pěst, aby očistil jméno. V pátrání mu pomáhá jeho dcera, která je sama novinářka. Když pak za velmi podobných okolností zmizí další dívka, začíná být ve hře daleko víc než jen pošramocená reputace.

"Prima, že jdeš," spustil, "mám tu něco, na co bychom se měli mrknout."
"Já už se..."
Hammer ho nenechal domluvit. "Hlášení o pohřešované dívce. Linnea Kaupangová. Sedmnáct let. Zmizela v pátek."
Pokusil se Wistingovi podat fotografii, ten na ni však jen hleděl a nevzal si ji. Usmívala se z ním mladá dívka s trochu křivými zuby. Měla jasné tmavé oči. Světlé vlasy jí v loknách spadaly na ramena a na jedné straně do nich měla vetknutou sponku s tmavě žlutou mašlí.
Cosi však nakonec Wistinga přece jen přimělo, aby si snímek vzal. Cosi čistého a nevinného v dívčiných rysek v něm při pomyšlení na to, že by se jí mohlo něco stát, vyvolalo přímo fyzickou bolest.
Už už chtěl něco říct, v hlavě se mu formulovaly myšlenky na to, jak by se k tomuto případu měli postavit, avšak nakonec ústa zase zavřel.
"Já už se...," zopakoval a vrátil snímek Hammerovi. "Musíš se do toho pustit sám."

Komisař Wisting je zásadový chlap, který má rád své povolání a je zvyklý odvádět kvalitní a poctivou práci. Muž na pravém místě, přirozený vůdčí tip, klaďas, na kterého bych se s důvěrou obrátila, kdybych se dostala do maléru. Ani na moment nevěříte, že by byl schopný nějaké zásadní levárny a jeho "kostlivce ve skříni" mu vždy nějak omluvíte.

Line je otci v mnohém podobná. Má dobrý postřeh, všímá si detailů a kdyby nebyla novinářka , byla by velmi schopnou policistkou. Vůči svému otci je velmi loajální a snaží se mu v rámci svého povolání pomoci. Ve stejné době, kdy je její otec pronásledován stíny minulosti, píše o neobvyklém případu zavražděného pejskaře a snaží se za každou cenu pozornost médií odklonit jiným směrem.

Kniha měla vše, co si od správné detektivky můžete přát. Neotřelou zápletku, psychicky narušeného vraha mladých dívek a zásadového policistu. Je vidět, že autor je "od fochu" a vyzkoušel si jak kariéru kriminalisty tak novináře. V románu kombinuje svoje pracovní zkušenosti a bylo velmi zajímavé sledovat tyto dva odlišné a přesto velmi podobné úhly pohledu. Díky tomu děj působí velmi uvěřitelně.

Honící psi na mě působili velmi vyváženým dojmem. Sehraný tým "otec x dcera", chytrá zápletka, postupně dávkované napětí. Děj je postaven hlavně na logických postřezích a detailech, takže žádné potoky krve nečekejte. Příjemně svižné čtení tak akorát na víkend, které vás jednoduše nemá čím zklamat.

Kdy knihu Honící psi rozhodně číst

 • líbí se vám "chytré" detektivky
 • dáváte přednost zásadovým policistům
 • máte rádi rodinné týmy

Kdy knihu Honící psi rozhodně nečíst

 • od správné detektivky očekáváte potoky krve
 • když hlavní hrdina není psychicky labilní policista, který fetuje, není to ono
 • nesnášíte novináře

Recenze: Jorn Lier Horst – Honicí psi

Severskekrimi.cz, 22. listopadu 2016

Jorn Lier Horst má k detektivkám rozhodně co mluvit. Norský autor je totiž bývalým vrchním vyšetřovatelem vestfoldského policejního obvodu a jeho debut Klíčový svědek z roku 2004 byl inspirován skutečným případem vraždy.

Stárnoucí vrchní komisař William Wisting je přesvědčen, že ve své branži už zažil ledacos a nic jej nemůže překvapit. Teprve telefonát jeho dcery Line, novinářky, jej vytrhne z iluze. Noviny chystají na základě argumentů vyšetřujícího advokáta rozmáznout sedmnáct let starou vraždu a únos teenagerky Cecilie Lindeové. Advokát tvrdí, že při procházení případu narazil na nové skutečnosti a že důkaz, který poslal domnělého vraha za mříže, byl zfalšován. Will Wisting, který před lety vyšetřování případu vedl, je nyní nucen opět vzít na svá bedra zodpovědnost za kauzu a postavit se starým strašákům čelem. Jeho dcera Line však krev svého otce nezapře a je rozhodnuta zjistit pravdu dříve, než noviny ráno článek otisknou. Dívka se svým jednáním dostává do pořádné šlamastyky, natož když je objevena mrtvola muže a Line je během pátrání napadena pravděpodobným vrahem. Souvisí tato čerstvá vražda s vraždou Cecilie Lindeové? Podaří se Wistingovi obhájit své počínání před sedmnácti lety a dokázat, že s důkazy nemanipuloval? Jak do všeho zapadá únos další dívky a byl tehdy před lety za mříže poslán skutečný vrah?

Honicí psi představují ve svém žánru menší raritu. Prošetřování staré kauzy tady sice bylo již mnohokrát, ale ne vždy máme možnost nahlédnout na problematiku očima zkušeného vyšetřovatele. Horst je unikátním ztělesněním neúnavného vyšetřovatele a skrytého spisovatelského talentu, který vyplul na povrch v pravou chvíli.

2016-10-02_1335_001Autorova detektivní minulost je tedy bezesporu největším kladem románu. Honicí psi tak nepostrádají autenticitu, nepůsobí přehnaným dojem a striktně se drží hlavní vyšetřovací linie. Díky tomu v románu nenarážíme na nesmyslné a nelogické odbočky, které zůstávají nevysvětleny, naopak vše má své místo a řád. Horst umožňuje čtenáři proniknout do zákulisí policejního vyšetřování tak, jak tomu ve skutečnosti je, a přes nesporně beletristickou formu jsou Honicí psi zároveň i kvalitním dokumentem. Charaktery postav jsou zpracovány na jedničku, dialogy jsou přehledné, románu nechybí ani špetka humoru na zpestření.

2016-10-02_1408Přes veškeré tyto klady zůstávají možné nepatrné mínusy dokonale skryty a patrně se čtenář ani žádných nedopídí.

Knihu Honicí psi ocení nejen ten, kdo si potrpí na zpracování skutečných případů a jejich volné interpretace a inspirace, ale i běžný čtenář řadových detektivek.

Jorn Lier Horst: Honící psi

Naskokjinam.blogspot.cz, 19. listopadu 2016

Před sedmnácti lety byla při běhání unesena dívka z bohaté rodiny. Policie ji nedokázala včas najít, ale její vrah byl odsouzen. Po letech byl podmínečně propuštěn na svobodu a začíná bojovat o obnovu řízení, tvrdí, že vyšetřování bylo podjaté a policisté manipulovali s důkazy. Vrchní komisař William Wisting, který tenkrát vedl vyšetřování, je postaven mimo službu a hrozí mu i odnětí svobody. Pouští se do náročné práce – chce očistit své jméno a přijít na to, kdo z jeho party selhal. Velmi nápomocná je mu v tom dcera Line, která jako novinářka pracuje na jiném kriminálním případě, který ale s tím prvním pojí slabé nitky. A do toho zmizí další dívka a hraje se o čas. Podaří se po tolika letech učinit spravedlnosti za dost? Zjistí Wisting, kdo zabil Cecílii a kdo z týmu kriminalistů a techniků profesionálně selhal?

Jørn Lier Horst je bývalým  policejním vyšetřovatelem a v současné době také velmi známým  norským autorem detektivek. První román s kriminalistou Williamem Wistingem mu v Norsku vyšel v roce 2004, v současné době má série 10 svazků.  Ve své literární dráze využívá cenné zkušenosti, které získal za dvacet let u policie, je ale i nadšeným čtenářem detektivek. Detektivky píše nejen pro dospělé, ale i pro děti. V češtině zatím Jørnu Lierovi Horstovi vyšla právě jedna taková dětská detektivka  (Záhada mloka) a pak jeden z dílů série o Williamu Wistingovi – Na zimu zavřeno. Honící psi patří k nejlépe hodnoceným dílům ságy s komisařem Wistingem v hlavní roli, tato kniha získala řadu norských a severských literárních cen, například Cenu Rivertonova klubu a Skleněný klíč, a to byl asi i důvod pro to, že se nakladatelství Kniha Zlín rozhodlo Honící psy vydat. Pro mě to bylo první setkání s tímto autorem a musím říci, že jsem si to docela užila.

Kniha má zajímavou a propracovanou zápletku, děj je uvěřitelný, navíc se rychle posouvá dopředu a kniha se velmi dobře čte. I rozsah je adekvátní – přečtete za večer či dva. Bavilo mě prolínání dvou světů – světa investigativní novinářky, který je plný technologií a komunikace a světa trpělivého starého policisty, který staví na tradičních metodách a puntičkářské práci. William Wisting je ostatně v porovnání s dalšími hrdiny severské krimi dost atypický hrdina – nepije, nefetuje, nemá psychické problémy, nepere se, je to úplně normální člověk, který se snaží co nejlépe dělat svou práci a ještě navíc funguje dobře v týmu. Docela osvěžující, i když tedy občas mi přišlo, že být takovým správňákem snad ani není normální. Objevují se tu i útržky z osobního života – tady by asi stálo za to znát předchozí díly série, ale není to nic, bez čeho by se čtenář neobešel.  Dcera Line je velmi sympatickou hrdinkou, je zajímavé vidět, jak funguje komunikace mezi policií a médii, tady by se asi mohli čeští novináři i policisté dost naučit…

Suma sumárum: Honící psi jsou napínavou knihou, nedalo mi to a přečetla jsem ji během několika hodin. Dobrý tip na dárek pod stromeček.

Dotaz k produktu Honicí psi

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
 

Odkaz na články Honicí psi

Dále doporučujeme

Nemesis

Nemesis (Harry Hole #4)

4. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a…

Lovci hlav (audiokniha)

Lovci hlav (audiokniha)

Lovci hlav v podání charismatického herce a dabéra Filipa Švarce, jehož hlas znáte mimo jiné z populární série britské BBC Top Gear. Příběh nás zavede do světa Rogera Browna, velmi…

Krkavci

Krkavci

V loterii padl více než třísetmilionový jackpot a Shaw McBride a Romeo Zderko mají pocit, že se na ně usmálo štěstí. Ne že by drželi v rukou správný tiket, ale osud je v pravou…

Vnitřní kruh

Vnitřní kruh (Anders Knutas #3)

Gotland uprostřed léta. Dvě malé dívky objeví v ohradě koně bez hlavy. Komisař Knutas se pouští do pátrání po pachateli odporného činu, brzy se ale s vyšetřováním ocitá ve slepé…