Falzifikátoři | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Doufejme v to nejlepší
 • Než vystydne káva
 • Laila
 • Skleněný pokoj
 • Zůstaň se mnou

Falzifikátoři (Falzifikátoři #1)

Cena:
369 Kč
Autor:
Dostupnost:
není skladem
ISBN:
978-80-7473-108-2
Překlad:
Alan Beguivin
Datum vydání:
11. 11. 2013
Počet stran / vazba:
417/vázaná
3.97 / 607

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 189 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize

Popis: Falzifikátoři

Román Falzifikátoři se odehrává v paranoidním světě tajné mezinárodní organizace. Jeho dezorientovaný hlavní hrdina – Islanďan Sliv – připomíná postavy z románů Jorgeho Luise Borgese, Philipa K. Dicka nebo Johna Le Carrého. V tomto trilleru se úvahy o moci informací, které formují naše představy o světě, spojují s magickou silou slov a literatury, která tento svět může změnit. Falzifikátoři jsou příběhem tajné mezinárodní organizace CFR (Konsorcium pro falzifikaci reality), která falšuje skutečnost, ale jejíž pohnutky nikdo nezná. Jsou příběhem některých z největších podvodů naší doby: Lajky, prvního psa ve vesmíru, který nikdy neexistoval, Kryštofa Kolumba, který Ameriku neobjevil nebo falešných archívu Stasi. Jsou hlavně příběhem Sliva Dartunghuvera, čerstvého absolventa, který se stane zaměstnancem kanceláře environmentálních studií v Reykjavíku. Velmi rychle ale pochopí, že jeho šéf Gunnar pracuje pro tajnou společnost CFR, které islandská firma jen poskytuje krytí. CFR falšuje realitu, doplňuje bílá místa v historii a vytváří mýty. Jaké jsou cíle konsorcia? Pro koho vlastně Sliv pracuje? Je falšování reality jen hrou? Anebo je to zoufalý pokus změnit minulost v zájmu lepší budoucnosti?

Book trailer:

Úryvek: Falzifikátoři

Recenze: Falzifikátoři

Falzifikátoři: Co když realita není taková, jak vypadá?

Fantasya.cz, 8. února 2014, autor: Petr Čapek

Konspirační teorie byly, jsou a budou v oblibě. Každý se s nějakou setkal, přistáním na měsíci počínaje a 11. zářím v New Yorku konče. Skutečnost má mnoho podob a je jen na nás, jak si ji uzpůsobíme. Antoine Bello dal všem pochybovačům a konspirátorům skvělý dárek. Jeho kniha Falzifikátoři ukazuje svět, jaký možná je, nebo jaký by alespoň mohl být.

Antoine Bello, francouzský spisovatel momentálně žijící v New Yorku, získal za svoji sbírku povídek a čtyři romány již řadu ocenění. Díky nakladatelství Kniha Zlín tak mohou i čeští čtenáři nahlédnout do mysli tohoto spisovatele. Falzifikátoři jsou jeho první knihou, která byla přeložena do češtiny. V květnu roku 2014 navíc Kniha Zlín chystá vydat pokračování s podtitulem Průzkumníci, za které autor získal cenu France Culture/Télérama.

Islandský mladík Slive nutně potřebuje práci. Po úpěnlivém hledání se na něj usměje štěstí a dostane nabídku z firmy, která se zabývá výzkumem v oblasti životního prostředí. Po úspěšném absolvování vstupního pohovoru a své první misi se Slive dozvídá zajímavé informace. Společnost, pro kterou pracuje, je ve skutečnosti zástěrka pro tajnou organizaci KFR, která se zabývá falšováním reality.

Antoine Bello v pěti bodech

 1. Francouzský autor žijící v New Yorku.
 2. Od roku 1996 vydal sbírku povídek a čtyři romány.
 3. Získal několik literárních ocenění.
 4. Falzifikátoři jsou první jeho česky vydanou knihou.
 5. V roce 2009 mu byla za román Průzkumníci udělena cena France Culture/Télérama.

Zvídavý Slive kvůli tomu zjišťuje, že svět tak, jak ho zná, z valné většiny nikdy neexistoval, a když, tak v jiné podobě. Vždyť podle těchto informací ani slavná psí kosmonautka Lajka nikdy do vesmíru neletěla. Po prvotním šoku Slive proniká do tajemství utajené organizace a přijímá ji za svou. Brzy začíná vytvářet své vlastní projekty a vdechuje život fiktivním osobnostem a událostem, jež nikdy neexistovaly. A byť některé věci nevypadají úplně košer, zjišťuje, že opustit KFR nemusí být tak snadné, jak by se mohlo zdát.

Autor se ve světě konspirací pohybuje velmi lehce, což dodává knize správný šmrnc. Přesto se tato vlastnost ukazuje jako dvousečná zbraň hlavně v pasážích, kde Antoine Bello spřádá alternativní dějiny. Zahlcuje čtenáře příliš velkým množstvím informací, až se stane, že se budou muset v určitých úsecích vracet, aby se zorientovali. Kdyby se Bello pustil do lehkých korekcí a některé pasáže proškrtal, četla by se celá kniha jedním dechem.

I přes tuto výtku se ale jedná o vynikající román, kterému nechybí nic, co by člověk v poutavém příběhu očekával. Autor splétá dokonalé konspirační teorie a vymýšlí nové dějiny. Naproti těmto pasážím stojí emocionální rozpolcenost hlavního hrdiny. A právě tento vnitřní boj se line celým příběhem a dodává knize sílu. Navíc jsou zde jednotlivé falzifikace vylíčeny tak reálným způsobem, že si čtenář nemůže být jistý, co je pravda a co ne.

Po dočtení Falzifikátorů tak bude řada čtenářů pohlížet na světové události trochu jiným způsobem. Co když opravdu někdo na pozadí světového dění hýbe neviditelnými nitkami a utváří svět k obrazu svému? Po dočtení knihy navíc zůstává spousta nezodpovězených otázek, které snad zodpoví pokračování.

Lekce falzifikace s Antoinem Bellem

Studentpoint.cz, 17. prosince 2013, autorka: Dominika Sladká

Je svět kolem nás takový, jaký se zdá, nebo nás obklopují samé lži a podvody?

Antoine Bello je francouzský spisovatel žijící v New Yorku, který se v zahraničí už dávno proslavil svými povídkami a čtyřmi romány, za něž získal několik ocenění. Nejvýznamnějšímu ocenění, ceně France Culture/Télérama, se mu ale dostalo za román s názvem Průzkumníci, která je pokračováním Falzifikátorů. Kniha Falzifikátoři z nakladatelství Kniha Zlín je ale pro české čtenáře naprostou novinkou.

Hlavní a nesmírně sympatickou postavou je Islanďan Sliv, kterého přijali do firmy zabývající se environmentálními studiemi. Brzy ale zjistí, že tato firma je jen zástěrkou pro jistou společnost KFR, která jej hodlá najmout. Jak Sliv brzo zjistí, KFR znamená Konsorcium pro falzifikaci reality. Po dlouhém váhání nabídku přijme, stále ale nezná odpovědi na základní otázky. Kdo stojí za vznikem KFR a jaké jsou jejich cíle?

Slivovi se práce s falzifikací nejdřív líbí a považuje ji za nevinnou, lákavou hru. Pak ale v jeho profesi nastane zlom, který překvapí jak jeho samotného, tak i všechny čtenáře.

Pravda, nebo lež?

Tím hlavním, čím pro vás kniha může být přitažlivá, je zajímavý příběh postavený na falzifikaci reality. O co se jedná? Společnost KFR se zabývá vymýšlením různých scénářů a falšováním zdrojů, čímž se snaží měnit svět, jak ho známe, k lepšímu.

První část knihy popisuje hlavně to, jak se Sliv k práci falzifikátora dostal, líčí sepisování scénářů a práci na nich. Tato část je nesmírně zajímavá a nutí čtenáře k zamyšlení, jestli takhle nefunguje i náš skutečný svět a nejen ten knižní. Dozvíte se také o zajímavém pohledu na příběhy, o kterých se stále diskutuje. Jak to bylo například s Lajkou, prvním psem ve vesmíru, který možná nikdy neexistoval? V druhé části příběhu nastane zvrat, který nečekali ani ti nejprozíravější z nás.

Dalším, čím mě Antoine Bello překvapil, je jednoduchý, ale krásný styl, kterým píše a vypráví příběhy. Kniha je díky němu velmi čtivá a nepřestane vás bavit až do úplného konce. Stejně tak i postavy v knize Falzifikátoři jsou perfektně promyšlené a uvěřitelné. Ať už hlavní hrdina Sliv s jeho osobitým šarmem nebo Thorsenová, která se i přes svůj dokonalý vzhled mnoha ctnostmi nepyšní. Záporné postavy ale patří jak k životu, tak i ke knize. Jediné, co mě mrzí je, že Slivův osobní život v příběhu nedostal moc velký prostor, což je podle mě škoda.

Falzifikátoři jsou ale zkrátka perfektní. A pokud se vám kniha zalíbí stejně jako mně, dobrou zprávou je, že má pokračování, které u nás vyjde v květnu příštího roku. Pokud stále nejste přesvědčení, podívejte se na trailer!

Ukázka z knihy

Pokušení byla příliš silná. Pokušení přidat se k nejtajemnější složce KFR, která mi prozradí některé z nejpřísněji střežených tajemství, ne-li cíl organizace. Pokušení shledat se s Kojulfazem. Stýkat se s ním dva roky, abych dokázal odpovědět na otázku, která mi od příchodu na Akademii nepřestala vrtat hlavou: jak je možné, že nejcitlivější orgán KFR může řídit neotesaná gorila? Něco mi muselo unikat. Pokušení zvolit opět tu nejtěžší cestu, jež hrozila, že mi způsobí nejvíc utrpení, ale jednoho dne možná přinese i největší hrdost.

Recenze: Falzifikátoři

The Zeitung, 10. listopadu 2013, autor: Rostislav Oboňa

Mladý Islanďan Sliv Dartunghuver nastupuje do firmy zabývající se enviromentálními studiemi, kde analyzuje ekologické dopady chystaných stavebních projektů. Zanedlouho ale zjistí, že firma pouze poskytuje krytí jakési organizaci KFR, do níž je také svým nadřízeným naverbován.

Jak postupně odhaluje, KFR (Konsorcium pro falzifikaci reality) je tajná celosvětová organizace, která se věnuje vytváření mýtů, manipulaci s historickými fakty a pozměňování historie. Svou práci “scénáristy” bere zpočátku jako zábavnou hru a postupuje v organizaci výše, časem jej však začne zajímat, čemu vlastně slouží. Co KFR všemi těmi falzy vlastně sleduje? Kdo ji financuje? Jaký je její cíl? Když Sliv následně svou chybou zřejmě zapříčiní smrt nepohodlného svědka, rozhodne se najít na všechny položené otázky odpověď a pokusí se proniknout až k jádru KFR.

Francouzský spisovatel Antoine Bello vystavěl Falzifikátorypředevším na zajímavém nápadu falšování historie ve prospěch/neprospěch budoucnosti a podrobně se věnuje samotné technologii tvorby či úpravy mýtů. V těchto částech je kniha velice zajímavá, zvláště když do poslední chvíle projektu vlastně netušíte, k čemu ta která akce a scénář vlastně mají sloužit. Někdy vám to bude připadat jako drbání pravou rukou za levým uchem, ale nakonec se ukáže, že bylo dosaženo žádoucího a často i globálního dopadu takové falzifikace. Nicméně neustále zůstáváte v nevědomosti, jaké jsou skutečné cíle KFR, netušíte, zda slouží dobru, zlu nebo jde jen o peníze.

Trochu slabší je Bello v dialozích, které občas šustí papírem i na kindlu, a v objasňování vnitřních pohnutek hlavního hrdiny, které se dle mého zbytečně okatě přizpůsobují potřebám autora. Tohle se ale dá ve výsledku celkem odpustit, nosný nápad tyto nedostatky zastíní. Uvidíme, jak se bude příběh vyvíjet dále, neboť kniha zdaleka nevyřeší všechny záhady a navíc končí slovy …pokračování příště, takže další díl s názvem Průzkumníci nebude daleko.

Pokud vás tedy zajímá, jak to bylo s ruským psem Lajkou ve vesmíru, objevením Ameriky nebo tajnými spisy východoněmecké STASI, mohla by vás tato kniha slušně zabavit. A třeba i přivést k zamyšlení, jak “snadno” se dá manipulovat s myšlením a názory lidí, což je v dnešní době médií a internetu docela zajímavá otázka.

7/10

Knižní Matrix – Antoine Bello a jeho Falzifikátoři

Bloxxter.info, 10. listopadu 2013, autor: Pavel Ungr

Představte si, že by existovala tajná společnost, která by dokázala měnit svět. Ne magií, ne penězi a ne korupcí. Tím, že mění kousek po kousku zdroje informací. Drobnými falzifikacemi. Tu změníme akademický dokument, tu vytvoříme tiskovou zprávu a uložíme ji do archívů nebo vytvoříme fiktivní osobu a přiřadíme jí dříve vytvořené spisy. Připomíná vám to něco? Ne, není řeč o NSA, ale o KFR - tajné organizaci kolem které se točí příběh Islanďana Sliva v knize Antoina Bello pod názvem Falzifikátoři.

Kniha má strhující začátek, který vás chytne a nepustí. Začátky Sliva ve firmě, seznamování s KFR a jeho ambice, díky kterým má nejlepší první spis a seznamuje se svými kolegy. Poté ale jakoby kniha ztrácela dech, utápí se v suchopárném popisování jednotlivých falzifikací a samolibém Slivově vymýšlení nových scénářů falzifikaci v Jižní Americe. Co platí ovšem do té doby, než se stane něco, co čtenáře i hlavního hrdinu Sliva dost vykolejí. Pýcha předchází pád a Sliv dopadá dost tvrdě. Je to zlom, který nečekáte. Podobně jako nečekáte většinu zvratů ve Hře o trůny. Dobrá zpráva je, že Sliv, narozdíl od většiny postav ve Hře o trůny, neumře. Sledujeme dál jeho fascinující příběh, který nás vede nejedním překvapením až na mrazivou Sibiř. Největším překvapením, které mě fakt naštvalo, je poslední věta celé knihy.Pokračování příště.

Knížka je psaná v prvé osobě, což celému paranoidnímu pozadí dodá lidský rozměr. Slivovi fandíte a jeho namyšlenou mentorku Thorsenovou nesnášíte, i když musí být sakra sexy. Jak už jsem zmínil, místy Bello zcela zbytečně zabíhá do přílišných detailů, takže mne místy tyto popisy nudily. Ale ne natolik, abych s chutí nepokračoval a nenechal se strhnout dalšími nečekanými zápletkami.

Kniha je moc příjemná s absencí jakýchkoliv drsných scén. V podstatě celý děj se obejde bez jediné mrtvoly, ale dramatických stránkám se Bello nevyhýbá. Rozhodně bych ji doporučil každému, koho baví hry na pozadí, sympatické manipulace a záhadné organizace, které hýbou celým světem.

A vlastně … není to možné? Že realita je trochu jiná než je nám ukazováno? Nejsou v pozadí nějací falzifikátoři, kteří nám ukazují jen to, co máme vidět?

Dotaz k produktu Falzifikátoři

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Průzkumníci

Průzkumníci (Falzifikátoři #2)

Sliv, zvláštní agent KFR, se snaží zjistit, pro koho pracuje a proč. S jistotou ví jen to, že „Konsorcium pro falšování reality“ je tajná mezinárodní organizace, která se snaží…

Davidovy hvězdy

Davidovy hvězdy (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #5)

Podle jisté staré židovské pověsti se prý po západu slunce zjevuje Papírový chlapec a unáší děti, které nejsou včas v posteli. Dnes už si na něj nikdo ani nevzpomene, ovšem jen do…

Léčitel

Léčitel

Děj románu se odehrává v Helsinkách blízké budoucnosti, kdy fatální změna klimatu přinesla do zdejších ulic kromě přívalů vody také chaos, utečence, narůstající zločinnost a…

Lovci hlav (paperback)

Lovci hlav (paperback)

Ve svém dalším románu autor bestselleru Nemesis uvádí na scénu nového hrdinu. Roger Brown je podle svého vlastního názoru nejlepší a nejhůře placený lovec hlav (headhunter) v Norsku…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily