Falešný agent | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Falešný agent

Cena:
369 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-229-4
Překlad:
Pavel Kaas
Datum vydání:
09. 03. 2015
3.98 / 3849

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 219 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Falešný agent

Do jednoho istanbulského hotelu dorazí varování, že íránské síly mají v úmyslu zabít tamního rezidenta CIA. K vyšetřování je přizván bývalý agent CIA John Wells, než však ve vyšetřování výrazněji pokročí, ukáže se, že tip byl pravdivý. Což znamená, že následující varování ze stejného zdroje bude bráno skutečně velice vážně. A varování to není ledajaké – na loď plující z Dubaje do Spojených států se měla podle něj dostat zásilka s radioaktivním materiálem.

Jak riziko vzrůstá a vláda mobilizuje síly, je Wells vyslán na privátní misi s cílem vypátrat pravdu. Jde po stopě od Guatemaly přes Thajsko a Hong Kong až po Istanbul a využívá přitom veškeré své znalosti i schopnost nenápadně se pohybovat v arabském světě. Bude to ale stačit k odvrácení války, nad jejíž propastí se Spojené státy ocitly?

Úryvek: Falešný agent

Recenze: Falešný agent

Alex Berenson – Falešný agent

Schefikuvblog.eu, 1. dubna 2015

Alex Berenson rozhodně není v našich končinách úplně neznámé jméno. Ostřílení čtenáři si možná vzpomenou na jeho tři knihy, které vyšly u nakladatelství Olympia. V současné době se jej ujala Kniha Zlín, která vydává další jeho špionážní thriller s hlavním hrdinou agentem CIA Johnem Wellsem, jenž vychází v překladu Pavla Kaase pod názvem Falešný agent.

Berenson působil řadu let jako reportér listu New York Times a nutno říci, že velmi úspěšně, mimo jiné i jako zahraniční korespondent v Iráku. Tento zážitek ho inspiroval k napsání jeho prvotiny Věrný špion, za který získal v roce 2007 prestižní Edgar Award. Úspěch jej bezpochyby navnadil k dalšímu psaní, a tak v roce 2010 opouští novinářskou praxi a začíná se naplno věnovat kariéře spisovatele. Jeho špionážní série s Johnem Wellsem čítá v současné době již devět dílů a bezpochyby se nebude jednat o číslo konečné.

Falešnému agentovi však v chronologickém vydávání nepatří místo první, jak by se mohlo zdát, ale až osmé. Jedná se tak o jednu z posledních knih, které autor napsal. Naštěstí jde o více méně uzavřený příběh a kromě pár detailů, především z osobního života, vás tak nebude nic rušit v samotné četbě.

Úspěch každé špionážní organizace více méně stojí a padá na kvalitní síti informátorů. Když se tedy istanbulské buňce CIA podaří získat nový zdroj, je třeba jej prověřit. Což se sice nepodaří, ovšem záhy se ukazuje, že jeho tipy se zakládají na pravdě. A tak když dorazí informace, že se chystá atentát na šéfa rezidentury, je potřeba, ji brát velice vážně. Otázkou zůstává, na koho a hlavně kde teroristé zaútočí?

Navíc ze stejného zdroje přichází varování, že z Dubaje míří do Spojených států zásilka radioaktivního materiálu. V tuto chvíli nejde jen o jednotlivce, ale je ohrožena suverenita USA, a to se vládě rozhodně líbit nemůže. Kdo se rozhodl ohrozit světovou supervelmoc a co tím sleduje? John Wells stojí před nelehkým úkolem, vypátrat pravdu a dopomoct tak k odvrácení války, na jejímž prahu se Spojené státy opět ocitly.

Autor na více než 400 stranách rozehrává složitou hru plnou úskoků, napětí a kvalitní špionážní práce. Navíc se nebojí ani kritiky vlastní vlády a více než naznačuje, že ani Spojené státy nemají úplně čistý štít, ať už co se týče manipulace osob, zkreslování informací, nebo dokonce vražd a jejich maskování. Vždy se ovšem jedná bezpodmínečně o dobro a práva občanů USA a tím je vše ospravedlnitelné.

Samotná kniha je rozdělena do třech částí, které by sice mohly jako kratší novelka fungovat i jednotlivě, ovšem teprve jako celek dávají dohromady složitou mozaiku osudů hlavních postav, jejichž putování sledujeme prakticky po celém světě. Kromě Turecka tak nahlédneme i do Jižní Ameriky, Thajska, či Hong Kongu. Vše navíc funguje opravdu skvěle, přestože se Berenson nebojí do jisté míry jít až na hranu, zůstává naštěstí na hranici uvěřitelnosti a čtenáři tak nemají problém představit si, jak asi zrovna někde taková špionáž probíhá.

Bezpochyby tomu napomáhají i autorovy zkušenosti, kterými si osobně prošel. Navíc jako zkušený novinář dbá i na nejmenší detaily, o čemž svědčí i velké množství vysvětlivek. Velkou výhodou je i to, že se nesnaží soudit a nepřiklání se pouze k jedné straně, to nechává plně na čtenářích. A i když je více méně jasné, kdo je tady ten dobrý a zlý, nesnaží se tento fakt dávat nikterak na odiv. Přeci jen, v této branži je dobrý a zlý dosti relativní pojem a každá strana ho vnímá jinak.

S klidným srdcem můžeme říct, že Alex Berenson patří mezi to nejlepší, co v tomto žánru můžeme najít. Bezproblému se tak vyrovná jménům jako Ludlum, Le Carré, nebo Forsyth a po dočtení tak nezbývá než doufat, že Kniha Zlín přinese i další romány z pera ostříleného autora, protože by byla škoda, zůstat jen u této vlaštovky.

Falešný agent zkušeného rutinéra nabídne nefalšovaný pohled na špióny

Krajskelisty.cz, 29. března 2015

Co čekat od vynikajícího novináře, který zřejmě jen z touhy pro psaní opustil nejprestižnější žurnalistické sídlo světa, aby se v klidu mohl věnovat románové tvorbě? Excelentní výsledky. Co jiného...

Alex Berenson působil v New York Timesech dlouhé roky. Odešel dobrovolně, o čemž svědčí i krátká noticka právě v tomto renomovaném médiu. Odešel proto, aby mohl psát své romány. Už první z nich, The Faithful Spy, který psal ještě v době, kdy byl zaměstnancem Timesů, získala Edgar Award za nejlepší prvotinu amerického autora. Pak to šlo ráz na ráz. A vždycky s puncem originality, jaký nabyl coby novinář. Právě jeho praxe mu umožnila získat nejen postupný vhled, ale také fakta a možnost ověřování. Berenson pro Timesy dělal zpočátku reportéra, vypravil se na místo, kde ničil hurikán Katrina, věnoval se drogovým kartelům, až nakonec "skončil" coby investigativec. Z pohledu branže jde o nejprestižnější post. To samo o sobě ukazuje, jak velký vliv a jakou důležitost svému psaní autor přikládá, když se z opakovaně zmiňovaných Timesů dokázal vyvázat a zůstal s manželkou, dcerou a dvěma psy na volné noze.

Falešný agent ve třech hutných částech popisuje symbolickou pointu. Hru na schovávanou a tahání nitek. Spolu s tím také naznačuje, že Spojené státy nešetří na vládních výdajích pro špionáž, nebojí se vražd a jejich maskování, ale vždy a za všech okolností se jedná o dobro pro vlast. Prý to tak doopravdy je.

Do jednoho istanbulského hotelu dorazí varování, že íránské síly mají v úmyslu zabít tamního rezidenta CIA. K vyšetřování je přizván bývalý agent CIA John Wells, než však ve vyšetřování výrazněji pokročí, ukáže se, že tip byl pravdivý. Což znamená, že následující varování ze stejného zdroje bude bráno skutečně velice vážně. A varování to není ledajaké – na loď plující z Dubaje do Spojených států se měla podle něj dostat zásilka s radioaktivním materiálem. Jak riziko vzrůstá a vláda mobilizuje síly, je Wells vyslán na privátní misi s cílem vypátrat pravdu. Jde po stopě od Guatemaly přes Thajsko a Hong Kong až po Istanbul a využívá přitom veškeré své znalosti i schopnost nenápadně se pohybovat v arabském světě. Bude to ale stačit k odvrácení války, nad jejíž propastí se Spojené státy ocitly?

Alex Berenson má hned dvě velká plus. Styl a řeč. V málokteré (nejsme s to srovnat ani jednu) knize je tolik cizích výrazů, doprovázených vysvětlivkami pod čarou. Málokdo se totiž bude pídit po tom, jak se v Arabských státech říká rozvědce anebo v Istanbulu těm nejlevnějším zbraním. Za jedna. Berenson je však silný i v dalších ohledech. On nesoudí. Na začátku čtení si představte rozsáhlou mapu vztahů a pojítek. Těmi mohou být ženy, společné zabíjení, kladení pastí, úniky nebo krytí právě popsaných jevů. Do toho si podtrhněte chytrost jednotlivých agentů a jejich šéfů, řekněte si, kdo by mohl tahat za pomyslné nitky a nechte se vést. Románu nelze vytknout snad vůbec nic. Je strhující, napínavý, reálný do té míry, že v něm byly jistě použity spousty Berensenových zážitků (z jeho novinářské praxe samozřejmě) a ve finále zjistíte, že těch čtyři sta stran je vlastně hrozně krátkých.

Berenson má na svém kontě doposud osm titulů a věřme, že se během půl roku dočkáme dalšího překladu. Pro úplnost: Tichý muž, Věrný špion a Válka stínů z uplynulých let nabízí archiv nakladatelství Olympia.

Dotaz k produktu Falešný agent

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Planina

Planina

Dva mladé páry z Reykjavíku se vypraví na cestu přes nehostinné planiny středního Islandu. Na písčitých pláních severně od ledovce Vatnajökull sjedou v mlze z cesty a narazí do domu v…

Alex

Alex (Verhœven #2)

Při únosu rozhoduje prvních několik hodin – už tak mizivá šance na přežití pak s postupujícím časem klesá prakticky k nule. Alex Prévostová, krásná, schopná a houževnatá…

Noční pád

Noční pád (John Corey #3)

Za soumraku na pláži na Long Islandu se Bud Mitchell a Jill Winslowová oddávají milostným radovánkám a vše si natáčejí na kameru postavenou tak, aby zachytila každý lechtivý detail…

Vytržení

Vytržení

Terapeutka Gabrielle Foxová zůstala po nehodě na vozíku, ale chce se co možná nejdříve zapojit do normálního života. A v léčebně pro psychicky narušené mladé delikventy je o…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily