Dobří sousedé | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Zůstaň se mnou
 • Pražské jaro
 • Řeky
 • Agent orbulátoru
 • Skleněný pokoj

Dobří sousedé

Cena:
339 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-522-6
Překlad:
Pavel Černovský
Datum vydání:
06. 03. 2017
Počet stran / vazba:
242 / vázaná
3.34 / 42980

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 179 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: Dobří sousedé

Shadow Cove je městečko, o kterém každý sní – má malebné uličky, bujné lesy a dobré sousedy. To si alespoň myslí Sarah, když se sem přistěhuje za svým čerstvým novomanželem doktorem Johnnym McDonaldem. Brzy však objeví spodní proud klamu. A pak ji jednoho říjnového večera, když je Johnny zrovna pryč, připraví náhlá tragédie o veškeré štěstí.

Sarah s Johnnym, otřeseni a zdrceni zármutkem, se pokouší znovu vybudovat roztříštěný život. Když se Sarah probírá kousky zničeného domova, odhalí šokující tajemství, které ji přiměje pochybovat o všem, co dosud považovala za skutečné – o svých sousedech, přátelích a dokonce i o svém manželství. S každým dalším odhalením se Sarah musí znovu a znovu ptát sama sebe: Můžeme vůbec kdy opravdu poznát ty, které milujeme?

Úryvek: Dobří sousedé

Recenze: Dobří sousedé

RECENZE: Dobří sousedé

Recenze-knih994.webnode.cz, 4. března 2017, autorka: Veronika Černucká

Začalo to naprosto nevinně. Sarah se s manželem přestěhovala do malebného domku v ospalém městečku, kde se záhy spřátelila se svými sousedy. Ale znáte to. Máloco je takové, jak to vypadá. Sarah si uvědomí, že je v jejím životě někdo, kdo se jí snaží ublížit. Ale kdo? Copak by jí chtěli ublížit ti sympaťáci odvedle, nebo dokonce manžel?

A. J. Bannerová se narodila v Indii, ale vyrostla v Severní Americe. Už od mládí hltala napínavé romány od Agathy Christie a Daphne du Maurier a toužila po tom psát jako ony. "Dobří sousedé" z nakladatelství Kniha Zlín jsou její prvotinou a nutno podotknout, že nadmíru zdařilou. Bannerová se svým vzorům přiblížila tak moc, že ji klidně můžeme považovat za jejich konkurentku. "Dobří sousedé" jsou napínavá a čtivá detektivka, kterou ocení zejména ženské čtenářky.

Láska a intimní vztahy jsou tu poměrně důležité, ale rozhodně neočekávejte sentimentální červenou knihovnu. Celý příběh působí reálně a vy se raději připravte na to, že ne všechno musí skončit šťastně. Knihu lze charakterizovat i jako psychologický či společenský román, protože se tu řeší řada věcí, které nemají nic společného s detektivní linií. Bannerová je poměrně stručná vypravěčka, která si nepotrpí na dlouhé popisy ani charakteristiky. Díky tomu, že jde přímo k jádru, si udrží váš zájem a vy jí budete doslova zobat z ruky.

Sarah svůj příběh vypráví v první osobě, což je na jednu stranu čtenářsky vděčné, ale zároveň velmi nepoctivé, co se týče hledání vodítek k vyřešení. Sarah vám bude připadat upřímná, ale raději buďte obezřetní. Nevěřte jí všechno, co říká, protože se může mýlit nebo záměrně lhát. Jako postavu si ji brzy oblíbíte a budete jí držet palce, aby vyřešila všechny problémy, které se na ni nahrnou téměř v jednom okamžiku. Příběh se rozeběhne ve chvíli, kdy v noci dojde k požáru, při kterém zemřou dva sousedé Sarah. Její dům lehne popelem a netrvá dlouho, než si Sarah uvědomí, že nešlo o nehodu.

Příběh se odehrává během krátkého časového úseku v úzkém kroužku lidí, kteří se vzájemně znají. Tísnivá atmosféra se změní v téměř dusivě klaustrofobickou a vy máte pocit, že jste se ocitli na stránkách detektivky od Agathy Christie. Bannerová využila postupy klasických detektivek, ale okořenila je prvky thrilleru a hororu. Záhada střídá záhadu a v příběhu nenarazíte na nikoho, kdo by neskrýval nějaké tajemství. Pokud si rádi hrajete na amatérské detektivy, pak vás nejspíš nepotěším. Kniha je plná falešných stop a vy budete každou chvíli podezírat někoho jiného.

Sarah je autorkou dětských knížek, proto je její vyprávění podmanivé a jistým způsobem naléhavé. Po několika stránkách propadnete jeho kouzlu a rádi se necháte klamat dvojsmyslnými výroky a nepřesnostmi. Přesto všechno jsou "Dobří sousedé" typickou detektivkou se vším, co v ní má být. Vodítka k vyřešení budete mít celou dobu před očima, a když si knihu přečtete podruhé, zasmějete se tomu, jak jste se nechali napálit.

Bannerová má všechny předpoklady pro to stát se úspěšnou autorkou. Píše čtivě, zaujme originálním námětem a nebojí se emocí. Tenhle příběh nebudete pouze číst, ale doslova prožívat. Jsem velmi ráda, že jsem měla čest ji poznat, a už se těším na její další knihu.

Znáte opravdu dobře své sousedy? Nebo si to jen myslíte?

Knihydobrovsky.cz, 3. března 2017, autorka: Markéta Michalová

Autorka, původem z Indie, jako malá milovala detektivky Agathy Christie. Snila o tom, že jednou sama napíše napínavý thriller. Svou prvotinou Dobří sousedé si tento sen plní.

Tragický požár nebyl náhoda

Mladá žena, Sarah Phoenixová, je opravdu šťastná. Žije s manželem v klidném městečku Shadow Cove v nádherném domě. Je spisovatelka a její manžel Johnny pracuje jako uznávaný dermatolog. Jedné noci, kdy je Johnny na konferenci, se stane tragédie, která převrátí život Sarah naruby. Spolu s manželem se musí vypořádat se ztrátou přátel i vlastního domova.

Sarah se ocitá v běhu zvláštních událostí. Při probírání zbylých věcí z domu objevuje zapadlou fotografii, na které je její manžel s cizí ženou. Nepřikládá tomu větší pozornost, ale Johnny se začíná chovat zvláštně.

Postupně Sarah odhaluje tajemství, kvůli kterému pochybuje o svém manželovi i o svých sousedech, které dosud považovala za přátele. Musí se ale brzo dovědět, kdo stojí proti ní, protože jí začíná jít o život.

Nic není tak, jak se zdá

Dobří sousedé udržují čtenáře v neustálém napětí a v příběhu je mnoho zvratů, které nás donutí přemýšlet o všem, co jsme se zatím dozvěděli. Ze začátku je nám nastíněno městečko, kde se pomalu ani nezamykají domy, všichni se znají a nikdo nemá s nikým problém.

Dalo by se říct, že vše je zalité sluncem. Najednou autorka vytrhne hlavní manželský pár a vhodí jej do místa, kde si lidé lžou, a dokonce se tu i vraždí. Přesto jsme stále na stejné adrese.

Autorka má skvěle propracované dialogy postav a příběh rozdělila do krátkých kapitol. Kniha nás tak vtáhne do děje a my se chceme dozvědět víc a víc.

Z Johnnyho kanceláře zbyly tři pobořené zdi. Klekla jsem si, abych smetla popel a sesbírala několik předmětů, které šlo rozpoznat - sešívačku, kapesní svítilnu, propisky - když v tom jsem si všimla, že zpod zohýbané kovové poličky vykukuje roh nějaké obálky.

Za vším hledej ženu?

Hlavní hrdinka mi byla moc sympatická. Obyčejná žena, která miluje svého manžela, ale nedokáže se zbavit pocitu, že se něco děje. Nejdřív jsem si říkala, že jí stačilo opravdu málo k tomu, aby podezřívala tak milujícího muže. O pár stránek dál byl už ale v mém hledáčku možného pachatele také.

Kniha se četla opravdu dobře a na prvotinu je thriller velmi povedený. Nechybí mu napětí, zajímavá zápletka a překvapivý konec. Pokud čekáte knihu ve stylu Larse Keplera, budete zklamaní menší propracovaností a jemnějším popisováním událostí. Jestli ale chcete napínavý psychologický příběh, jsou Dobří sousedé skvělá volba.

Niet nad dobrých susedov

Orvokki.sk, 26. února 2017

Na gymnáziu som milovala seriál Zúfale manželky. Navonok ideálne, malebné a bezchybné predmestie, ktoré ale skrývalo veľa tajomstiev. Susedia neboli vždy takí, za akých sme ich považovali, nie všetko, čo malo ostať skryté, naozaj skryté ostalo, intrigy sprevádzali každú sériu. A presne na tento seriál som si spomenula, keď som sa začítala do novinky Dobří sousedé.

Malebné mestečko Shadow Cove obklopené lesmi. Perfektné miesto na pokojný rodinný život pre mladý pár. Starostliví a milí susedia, kľudné ulice, atmosféra bezpečia. Aspoň tak sa to javilo hlavnej hrdinke Sarah do udalosti, ktorá navždy zmenila jej život. V jeden októbrový večer sa v noci náhle prebudí a všimne si, že susedný dom zachvátili plamene, dym zahaľoval celé okolie.

Z horiaceho domu sa jej podarí zachrániť iba malú Miu, rodičia dievčatka nemali také šťastie. Susedia považujú Sarah za hrdinku, no ona sa z tragédie nevie spamätať. Krátko po nešťastnej udalosti sa začínajú objavovať prvé správy o príčine požiaru a všetky naznačujú jediné. Požiar bol založený úmyselne. Lenže kto by chcel odstrániť obľúbenú rodinu, ktorá nemala s nikým konflikt? A prečo je tých záhad čoraz viac, zasahujúcich aj do života Sarah a minulosti jej manžela?

Dobří sousedé sú skvelá thrillerová jednohubka. Veľmi rýchlo si uvedomíte, že dej rýchlo odsýpa, stránky sa otáčajú samé a vy sa neviete dočkať, až odhalíte všetky zákutia príbehu. Knihu si najlepšie vychutnáte večer sami doma. Obzvlášť, ak bývate na tichej ulici s milými susedmi.

Hlavná hrdinka Sarah je veľmi sympatická. Kým u iných ženských postáv krútim hlavou nad ich správaním ohľadom podozrenia z partnerovej nevery alebo iných nevypovedaných tajomstiev minulosti, Sarah ide do všetkého napriamo. Manžela konfrontuje okamžite, síce si predstavuje rôzne negatívne scenáre, ale vždy sa snaží dopátrať pravdy a pýtať sa.

Výborne vykreslené sú aj ostatné postavy mestečka a za nimi nezaostáva ani prostredie, samotný príbeh, zápletka a celková atmosféra. Rýchlemu spádu nahráva aj pomerne malý počet strán. U thrilleru s podobným zameraním by som čakala viac ako 400 strán, no Dobří sousedé ich nepotrebujú ani 250.

Tých vecí, ktoré by sa dali príbehu vytknúť, je máličko. Sú to len drobnosti z celkového dojmu, ktoré si počas čítania takmer neuvedomíte. Pripísala by som ich skutočnosti, že ide o prvotinu a som si istá, že s druhou knihou sa z nich A. J. Bannerová vypíše úplne. Podľa anotácie vyzerá druhá kniha The Twilight Wife ešte pútavejšie, takže možno sa nám rysuje ďalšia skvelá thrillerová spisovateľka.

Keď budete najbližšie v kníhkupectve, v oddelení detektívok, thrillerov a napätia, hľadať dobrú knihu, siahnite napríklad po novinke Dobří sousedé. Som si istá, že si získajú aj vás.

Dobří sousedé

Holkamodrookata.blogspot.cz, 26. února 2017

Anglický renesanční básník John Donne kdysi napsal: "Žádný člověk není ostrovem sám pro sebe...". I my nejsme nikdy sami. (Tedy pokud nejste zarytý poustevník a nežijete někde na samotě v lese) Máme rodinu, přátele a také máme sousedy.  Při troše štěstí jsou sousedé příjemní a přátelští lidé. Pomůžou vám, když se něco pokazí, dojde cukr nebo potřebujete pohlídat děti či psa. Občas však můžete natrefit na výtečníky, které byste nepřáli ani nejhoršímu nepříteli....

Hlavní hrdinkou tohoto příběhu je autorka knížek pro děti Sarah. Společně s manželem Johnym, který je známý dermatolog, žije na předměstí poklidného městečka Shadow Cove. Jeden domek jako druhý, předzahrádky s grilem a bazény, opečovávané trávníky, prostě idylka jak z amerického snu 80. let. Všechno by bylo dokonalé, kdyby...

"Rozsvítila jsem lampičku a světlo v mžiku odhalilo celý pokoj" mou milovanou svatební fotografii na prádelníku, mikinu přehozenou přes židli, lahvičky krémů na toaletním stolku. Všechno bylo, jak má, ale mně se stejně divoce rozbušilo srdce. Vstala jsem a vykoukla z okna. Ospalému mozku chvilku trvalo, než venkovní výjev zpracoval. Z přízemních oken protějšího domu od Kimballových, stoupal dým a šlehaly plameny. V tu chvíli se spustil i vysoký zvuk požárního alarmu - pištění. Noc prořízly vyděšené dětské výkřiky. Mia. Zůstala uvězněná v pokojíčku v prvním patře, přímo nad běsnícím ohněm."

Obrovská tragédie, která postihne jinak bezpečnou čtvrť, během pár sekund převrátí vzhůru nohama nejeden osud a nejedno špinavé tajemství vyplave na povrch.

Hlavní postava, Sarah, je v knize vykreslena jako hodné a milé "děvče ze sousedství". Upřímná, důvěřivá, nepochybující. O to větší šok zažívá, když odhaluje tajemství svého muže a svých přátel. Najednou má pocit, že nic není skutečné a odlišit pravdu od lži je nesmírně obtížné. John proti ní byl ukázkový darebák, který si tak úžasnou holku ani nezaslouží.  Podezřívala jsem ho naprosto ze všeho. No a k tomu ještě ti sousedé...

Autorka nasadila hned ze začátku pekelné tempo a dokázala udržet moji plnou pozornost až do posledního řádku. Přečtenou jsem ji měla ani ne za dva večery. Zpočátku ideální vztah muže a ženy, Johna a Sarah, byl rozpitván na absolutní dřeň. Kniha je plná lží, přetvářek a dějových zvratů a není vůbec jisté, jak to s naším dokonalým párem vlastně dopadne. Vydrží jejich manželství tuto zkoušku? Zvládnou odpustit tomu druhému a přijmout ho i s jeho chybami a stíny minulosti?

Každý se v životě někdy spálil a věřil někomu, kdo si to vůbec nezasloužil. Zkušenosti nás činí nejen moudřejšími a silnějšími, ale také méně důvěřivými. Abychom se ubránili dalšímu zklamání, stavíme kolem sebe ještě vyšší zeď a občas dojdeme do fáze, kdy nevěříme naprosto nikomu. Tato knížka, ať chcete nebo nechcete, ve vás vyvolá pocit, že lžou naprosto všichni, kromě hlavní hrdinky, a paranoia se stane vaší trvalou kámoškou. Autorka si dala hodně záležet, aby vám nastínila ty nejhorší varianty a zahrála tak i na vaše nejtajnější obavy.

V průběhu čtení jsem zkoušela odhadnout, jak bude děj pokračovat, ale autorka mě vždycky překvapila. Podařilo se jí dokonale zkombinovat napětí s reálnou zápletkou a vystavět tak uvěřitelný příběh o kostlivcích čekajících ve skříni na to, až je někdo odhalí. I závěrečné rozuzlení bylo napínavé a i když to nebyl 100% happyend, byla jsem spokojená. Kniha Dobří sousedé je první knížkou, kterou A. J. Banner napsala a nutno dodat, že nasadila opravdu vysokou laťku. Nezbývá než doufat, že neusne na vavřínech a pokud její další kniha bude alespoň z poloviny tak dobrá, jako je tato, máme se na co těšit.

Kdy knihu Dobří sousedé rozhodně číst

 • líbí se vám pitvání mezilidských vztahů
 • nevěříte nikomu a ničemu
 • baví vás odhalovat lháře

Kdy knihu Dobří sousedé rozhodně nečíst

 • svému příteli/přítelkyni a sousedům bezmezně věříte
 • nedokážete odpouštět
 • věříte na čistou a dokonalou lásku

Podobné knihy

 • Důl
 • Když padne noc
 • Farma

RC: DOBŘÍ SOUSEDÉ

Rachel-roo-books.blogspot.cz, 24. února 2017

Kniha sice neslibuje anotací žádný extra zážitek, ve smyslu něco výjimečného, ale přece jen, hlodá červíček, co za pointu autorka vymyslí, jestli se bude držet při zemi a nebo to vezme jako něco velkého. Navíc nejde o žádnou bichli, takže jako napínavější oddechovka super volba. Tak jo, do toho musím jít.

Obálka vypadá trochu strašidelně. A vlastně se k dílu ani moc nehodí. Vypadá to jako dveře do státní věznice. Přitom příběh se odehrává na předměstí. Zámky na dveřích naopak nikdo nemá, skoro nikdo nezamyká, všichni znají své sousedy (a jejich sousedy a jejich ... naprosto všechny známé). Lidi si takzvaně koukají do talířů, pořádají páteční grilovačky a děti na zahradě zatím popíjí bublinkatou limču z orosené sklenice. Takový ten poklid, dovedete si to představit, že jo.

Jenže hned zkraje přijde tragédie a hlavní hrdinka se s ní musí vyrovnat. Není to jednoduché, ale je celkem rozhodnutá to zvládnout. Kdyby jí však někdo neustále neházel klacky pod nohy a neztěžoval jí cokoli, do čeho se pustí. Nebo si to dělá sama? Celou dobu je něco pod povrchem a nevíme, jestli ona začíná bláznit, my blázníme, jestli se to vážně děje nebo má/me jen bujnou fantazii. A to je na tom to napínavé, musíte číst dál, protože víte, že se něco stane. Přece jen, kdyby se nic nestalo, nevyjde o tom knížka, hmm.

A tak spolu s naší postavou spřádáme konspirační teorie, samozřejmě jiné než ona, protože kdyby to bylo tak jasné, tak to není žádná sranda přece. A pak se to blíží, blíží a vy pořád nevíte, ale knížka už sakra bude končit, tak kdo je ta černá duše?

Přečtěte a uvidíte ;)

Recenze: A. J. Banner – Dobří sousedé

Severskekrimi.cz, 19. února 2017

Autorka původem z Indie (dnes žije v Severní Americe) si psaním thrillerů plní svůj dávný sen. Už jako dítě rodičům tajně kradla z knihovny romány Agathy Christie a Daphne du Maier a musíme říct, že tato průprava se autorce rozhodně vyplatila!

Když se Sarah přistěhuje do Shadow Cove za svým manželem Johnnym, hodnotí městečko jako nadmíru malebné. Jako spisovatelka má spoustu času na velebení rozlehlého domu a život už nemůže být krásnější. I ze sebehezčího snu se však jednou musíme probudit a jednoho říjnového večera je učiněna přítrž i harmonickému životu Sarah.

Johnny je zrovna na lékařské konferenci a Sarah uprostřed noci budí kouř. Požár zachvátil dům jejich sousedů a přátel, Monique a Chada Kimballových, a díky Sarah přežije alespoň jejich čtyřletá dcerka. Tragédii neustál ani dům Sarah a Johnnyho, proto jsou nuceni svůj zármutek prožívat v pronajatém srubu na konci městečka. S novým bydlištěm přicházejí i noví sousedé a Sarah najednou začíná pochybovat nejen o svém manželovi, ale i o okolnostech požáru a staří i noví sousedé se najednou začínají projevovat i z jiné než přátelské stránky.

Dobří sousedé jsou skutečně dobráci od kosti. Hned na první stránce vás pozvou k sobě domů, vezmou kolem ramen, s přívětivým úsměvem usadí do křesla u okna s výhledem na všechny okolní domy a vy jen užasle sledujete ten cvrkot. A Dobří sousedé vás stále přátelsky drží kolem ramen. Stojí vám za zády, když spolu s hlavní hrdinkou nacházíte tajné deníky a s pocitem šmíráka obracíte jejich stránky a sedí na zadním sedadle auta, když se na vlastní pěst vydáváte zjistit, co předcházelo tragickému požáru a rozpohybovalo následující události. Dobří sousedé jsou celou dobu s vámi. Ale jejich přátelský stisk na vašem rameni už začíná trochu bolet.

 

V případě tohoto románu čtenář ani nemusí vědět, že autorka byla od mládí vášnivou čtenářkou Agathy Christie. Inspirace touto britskou velikánkou se krčí za každým řádkem, rozhodně však nepůsobí rušivě, Banner si stále zachovává originalitu a slavnou spisovatelku detektivek nevykrádá.

Velkým tahounem Dobrých sousedů jsou… dobří sousedé. Všechny postavy románu, byť jsou popisovány jako prachobyčejní obyvatelé malebného městečka s hustými borovicovými lesy, jsou něčím zvláštním přitažlivé a za svými přátelskými úsměvy skrývají temná tajemství. Jejich jednání ukolébává falešným pocitem bezpečí a skutečnost, že kdykoli mohou vycenit zuby a zaútočit ze zálohy, pěkně mává s nervy nejen hlavní hrdinky Sarah.

Dalším plusem je autorčina obdivuhodná schopnost vykřesat maximum děsu a násilí v městečku, kde si každý vidí do talíře a kde teenageři ochotně hlídají mrňousky paní od vedle. V místě, kde se temnota nemá kam schovat, neboť je vše prozářeno podzimními slunečními paprsky, autorka navzdory všemu dokázala nemožné a nasoukala čisté zlo i do spárů mezi prkny na terase pod stolkem s domácí citronádou.

Určitě by se v románu našly i mínusy. Jenže… ti sousedé vás stále drží kolem ramen a vyčkávavě se na vás usmívají. Opravdu byste měli odvahu nějaké mínusy hledat?

Dotaz k produktu Dobří sousedé

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Odkaz na články Dobří sousedé

Dále doporučujeme

Potopa

Potopa (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #6)

Tajemství ukrytá hluboko v minulosti vyplouvají na povrch v dalším pokračování úspěšné krimi série s vyšetřovateli Fredrikou Bergmanovou a Alexem Rechtem

Žízeň

Žízeň (Harry Hole #11)

11. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V Oslu dojde rychle po sobě k vraždám několika žen, které si domluvily schůzku prostřednictvím seznamky Tinder. Vyšetřovacímu týmu…

Krvavé svatební šaty

Krvavé svatební šaty

Neobyčejně drsný thriller o duševním i fyzickém zneužívání a pomstě.

Pod maskou

Pod maskou (Harry Svensson #2)

Do Harryho života vpadne jako blesk z čistého nebe vystrašená desetiletá Emma. Dramatické a netušené okolnosti jejího útěku odhaluje Mats Olsson v novém thrilleru s Harrym Svenssonem.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily