Davidovy hvězdy (paperback) | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Davidovy hvězdy (paperback) (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #5)

Cena:
249 Kč
Dostupnost:
není skladem
ISBN:
978-80-7473-341-3
Překlad:
Luisa Robovská
Datum vydání:
13. 07. 2015
Počet stran / vazba:
522/brožovaná

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 199 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Davidovy hvězdy (paperback)

Podle jisté staré židovské pověsti se prý po západu slunce zjevuje Papírový chlapec a unáší děti, které nejsou včas v posteli. Dnes už si na něj nikdo ani nevzpomene, ovšem jen do chvíle, kdy je ve Stockholmu za bílého dne před zraky rodičů a dětí zastřelena učitelka mateřské školy Šalamounovy obce. Vzápětí zmizí cestou na tenisový trénink dva židovští chlapci a později jsou nalezeni mrtví s pokreslenými papírovými pytli na hlavách.

Fredrika Bergmanová a Alex Recht, kteří po Fredričině návratu k policii opět vytvořili tým, stojí před velice složitým a propleteným případem. Tisk spekuluje o tom, že jde o rasově motivované činy, členové Šalamounovy obce se bojí o své děti. Ve Stockholmu navíc právě pobývá agent Mossadu Efraim Kiel, jehož činnost také vyvolává otázky. Stopy vyšetřování vedou nejen do Izraele, nýbrž i k Eden Lundellové, velitelce protiteroristické jednotky tajné policie, v jejíž minulosti se skrývá řada tajemství. Ve vyšetřování se neustále objevují zmínky o Papírovém chlapci, kriminalisté se však nemohou dopátrat toho, kdo to vlastně je. Je možné, že by legenda obživla a začala si hledat oběti? Nebo za hrůznými činy stojí někdo jiný?

Úryvek: Davidovy hvězdy (paperback)

Recenze: Davidovy hvězdy (paperback)

Kristina Ohlsson: Davidovy hvězdy

Knihcentrum.cz, 12. července 2015, autor: Jakub Hrbek

Je mrazivý leden, venku řádí sněhová vánice. Před školou v Šalamounově obci, židovské části Stockholmu, někdo zastřelí mladou učitelku. Ještě toho dne jsou uneseni dva desetiletí kluci. Mohla by mezi těmito velmi odlišnými případy, které se však udály ve stejné obci, existovat jistá spojitost? Tomu musí přijít na kloub Alex Recht a jeho vyšetřovatelský tým.

Druhého dne ráno jsou již chlapci mrtví. Na hlavu jim pachatel nasadil papírové pytle s nakreslenými obličeji. Policistka Fredrika věří, že by mohlo jít o jakýsi podpis vraha či vzkaz pro někoho z blízkých rodin obětí. Kolem případu se začne motat záhadný Izraelec Efraim Kiel. Jak moc je do případu zapletený?

Od doby, co Alexovi zahynula manželka, uplynulo už několik let. Se svou nynější přítelkyní Dianou zažívá pěkné chvíle a na stará kolena se učí novým věcem. Fredrika žije se starším mužem a mají spolu dvě malé děti. Po nějakém čase stráveném doma se znovu vrací do své funkce policistky. Práce ji začíná poněkud vyčerpávat.

Někde na internetu jsem se setkal se zajímavým označením autorky Kristiny Ohlsson jako „Stieg Larsson v sukni“. Zpočátku jsem si nechtěl připustit, že by se mohla mistrovi vyrovnat. Její styl mi připadl jaksi syrový. Stačilo si ale jen zvyknout na jazykové zvláštnosti a musím uznat, že toto přízvisko sedí. Kristina umně vede příběh a pohrává si se zápletkou.

Knihu doporučuji všem příznivcům severské detektivky. Román se jistě bude vyjímat jako skvělé čtení na léto.

Papírový chlapec si přišel pro své oběti

Neoluxor.cz, 11. června 2015, autorka: Michaela Doubravová

Ve Stockholmu je před zraky dětí a jejich rodičů zastřelena učitelka mateřské školy, která je součástí Šalamounovy obce, a tentýž den se cestou na tenisový trénink ztratí dva desetiletí kluci z židovských rodin. Policie během vyšetřování opakovaně naráží na tajemnou postavu Papírového chlapce, který podle staré židovské pověsti unáší po setmění neposlušné děti a trestá je smrtí. Že by obávaný chlapec ožil a přišel si pro své oběti? Švédská spisovatelka Kristina Ohlssonová ve svém pátém románu Davidovy hvězdy rozehrává mistrnou zápletku s překvapivým rozuzlením.

Dvojice kriminalistů Fredrika Bergmanová a Alex Recht, kterou čtenáři znají už z předchozích knih série, dostanou na starost zapeklitý případ unesených chlapců. Vražda učitelky podle dostupných stop s následným únosem nijak nesouvisí, až na to, že všechny tři oběti jsou Židé. Ačkoliv tato souvislost může být čistě náhodná, členové Šalamounovy obce mají každopádně důvod bát se o své životy a především životy svých dětí. O oba případy se zajímá nejen stockholmská kriminálka, ale i velitelka protiteroristické jednotky tajné policie Eden Lundellová a nový bezpečnostní šéf židovské obce Peder Rydh, který dříve patřil do Alexova týmu.

Ve Švédsku se tou dobou navíc pohybuje agent Mossadu Efraim Kiel, který rozhodně nemá čistou minulost. Ačkoliv vedení Šalamounovy obce mu důvěřuje, koneckonců na jeho pozvání přijel vybrat zmíněného bezpečnostního šéfa, policie si na něj dává pozor. Stop je málo, motiv je nejasný a rodiče chlapců před policisty zřejmě něco tají. Čas plyne a šance, že jsou Simon a Abraham stále naživu, se snižuje. Nakonec jsou nalezeni mrtví s pomalovanými papírovými pytli na hlavách, jako by chtěl Papírový chlapec zanechat na místě činu znamení. Proč by někdo zabíjel nevinné děti? Vyšetřování tří vražd Fredriku nakonec zavede až do Izraele.

Krátké, svižné kapitoly se střídavě zaměřují na různé postavy, jednou na Fredriku, podruhé na Pedera či Efraima, a odhalují jejich profesní i soukromý život. Postupně se začnou rozplétat nečekané vztahy mezi jednotlivými postavami, které nabývají na plastičnosti. Neklid a napětí posilují samostatně označené kapitoly, které časově spadají na konec příběhu, ale prolínají se od začátku celým románem a udržují čtenáře v očekávání tragického vyústění. Ohlssonová vybrousila nejen svůj styl, ale dokázala ozvláštnit i formu, což její dílo povyšuje nad průměr. Ošemetné, byť v literatuře oblíbené téma židovské kultury autorka podepřela svými letitými zkušenostmi z oblasti politologie a mezinárodních vztahů.

Román Davidovy hvězdy se vedle ostatních knih Kristiny Ohlssonové řadí mezi to nejlepší, co současný žánr severské krimi nabízí. Mrazivý thriller, v němž tři oběti nejsou dost, neúprosně vtáhne čtenáře do svého světa během několika málo stran a nedá mu spát až do nečekaného konce. Smyšlená legenda o Papírovém chlapci, která prostupuje celým příběhem, navíc dodá špetku mystiky.

Hodnocení: 95 %

Kristina Ohlsson – Davidovy hvězdy

Schefikuvblog.eu, 28. května 2015

Kristina Ohlsson patří bezesporu i v našich končinách mezi relativně oblíbené autory. Čtenáři si její knihy oblíbili především díky skvěle vystavěným příběhům, ve kterých nalezneme vše, co můžeme od dobré severské detektivky čekat. Její fanoušky tak jistě potěší fakt, že Kniha Zlín právě vydala již pátý díl oblíbené série s Fredrikou Bergmannovou a Alexem Rechtem, který vychází již tradičně v překladu Luisy Robovské pod názvem Davidovy hvězdy.

I ve své poslední knize se autorka opírá o originální námět, ve kterém zúročuje, stejně jako v předchozích knihách této série, své dlouholeté zkušenosti z oblasti práva a politologie. Čtenáři se tak opět mohou těšit na vcelku originální kulisy, které v severských detektivkách nejsou moc běžné. Po únosu letadla z předchozího dílu, ovšem tentokrát zavítáme mezi Stockholmskou židovskou komunitu a jejich staré pověsti.

A právě jedna polo zapomenutá pověst zde hraje důležitou roli. Podle ní se prý po západu slunce zjevuje Papírový chlapec, jenž unáší neposlušné děti, které nejsou včas v posteli. Na tuto starou povídačku si dnes už nikdo nevzpomene. Ovšem až do chvíle, kdy se ztratí dva židovští chlapci, kteří jsou později nalezeni mrtví s papírovými pytli na hlavách.

Navíc je za bílého dne zastřelena učitelka místní mateřské školy, která se nachází v Šalamounově obci. Jsou tyto dvě události pouze náhoda, nebo je znepokojení a strach místních židů na místě? Na Alexe a Fredriku, která se nedávno vrátila zpět k policii, tak čeká opravdu složitý případ, jehož vyšetřování je zavede až do dalekého Izraele. Některé stopy však vedou i k Eden Lundellové, která pomáhala vyšetřovatelům s předchozím případem únosu letadla. Jak je ovšem velitelka protiteroristické jednotky do těchto vražd zapletena, je záhadou. Dokáže sehraný tým vyšetřovatelů rozplést jednotlivé střípky případu v jeden celek, nebo stará pověst opět upadne v zapomnění?

Kristina Ohlsson se může po právu pyšnit svými hlavními postavami. Jednotlivé charaktery zde žijí svůj vlastní život a v žádném případě se nedají označit za ploché. V Davidových hvězdách se autorka navíc vrací k některým postavám, se kterými se mohli čtenáři již setkat v předchozích dílech. Jednou z nich je právě Eden Lundellová, kterou i v této knize stíhají temná tajemství z její minulosti. Dalším je bývalý Alexův kolega Peder, jenž byl před časem vyhozen od policie a nyní řeší otázku co dál se svým životem. I díky těmto dilematům je samotné pátrání mnohdy zdánlivě přesunuto na vedlejší kolej. Ovšem i díky těmto odbočkám a oklikám mají autorčiny knihy jedinečný náboj, který čtenáře rozhodně dokáže zaujmout.

Navíc jsou Davidovy hvězdy napsány stejným stylem jako předchozí díly série. Díky tomu je kniha úžasně čtivá a je velmi těžké se od ní odtrhnout. V tomto případě tedy rozhodně není problém zhltnout 520 stran za dva tři večery a okamžitě se dožadovat pokračování. Bohužel zde přichází kámen úrazu. Davidovy hvězdy jsou zatím poslední knihou s Alexem Rechtem a Fredrikou Bergmannovou, kterou autorka napsala. Můžeme tak jenom doufat, že se Kristina Ohlsson v dohledné době odhodlá napsat další díl, protože s touto sympatickou dvojicí se vám nebude chtít loučit.

Nejsou to ovšem jen postavy a příběh, který zde dokáže zaujmout. Nezanedbatelnou roli zde hrají i kulisy, ve kterých se kniha odehrává. Ty zatím dokázala autorka velmi dobře využívat a ani v této knize tomu není jinak. Vše navíc doplňují originální pohledy do budoucnosti, které odkrývají pár informací, co se asi na konci příběhu stane. I přes toto lehké prozrazení děje, je vše zahalené rouškou tajemna a čtenářům tak zůstane po celou dobu čtení více otázek, než odpovědí.

Davidovy hvězdy jsou bezesporu skvělou volbou pro všechny příznivce a milovníky severských detektivek. A přestože Ohlssonová asi ničím výrazně nepřekvapí, rozhodně dokáže pobavit a zaujmout. Prozatím poslední díl této série tak může být ideálním společníkem například na dovolenou, kdy chceme především relaxovat.

Ve Stockholmu vraždí Papírový chlapec

Vaseliteratura.cz, 25. května 2015, autorka: Sabina Huřťáková Hašková

Drsné a mrazivé Švédsko, horký a dusný Izrael. Dva protiklady, které provází čtenáře celou knihou, spolu s podivnou, příliš nerozšířenou legendou o Papírovém chlapci, který unáší zlobivé děti, aby je mohl potrestat smrtí. Byli dva unesení chlapci ze Stockholmu skutečně tak zlobiví, že kvůli tomu museli zemřít? Nebo zemřeli kvůli (zlo)činům někoho jiného?

Kristina Ohlssonová je autorka, kterou znají v Čechách především čtenáři nakladatelství Kniha Zlín. Davidovy hvězdy je pátou knihou v pořadí, kterou vydalo. Hlavními hrdiny jsou dva vyšetřovatelé – Alex Recht a Frederika Bergmanová. Spolu tvoří tým, který má za úkol objasnit nejprve vraždu učitelky z mateřské školy, která je střelena do zad za bílého dne, uprostřed dětí a rodičů. Školka je součástí Šalamounovy obce a tak je dost možné, že má vražda rasový motiv. Když se ze stejné obce ztratí dva desetiletí židovští chlapci, je případ učitelky Frederice a Alexovi odejmut. Mají především najít obě děti. Ale co když spolu oba případy souvisí?

Nastává hon na život a na smrt. Bude policie rychlejší, než únosce? Bude pachatel požadovat výkupné, nebo jde o něco jiného? Následující den ráno jsou slyšet dva výstřely, a záhy na to jsou objevena i těla dvou unesených chlapců. S průstřelem v zádech a papírovým pytlem na hlavě, na nichž je amatérsky namalován obličej. Alex s Frederikou nechápou, co to má znamenat, a zprvu netuší, kterým směrem pátrání vést. Když narazí na legendu o Papírovém chlapci, pátrání nabírá nový směr a zavede Frederiku až do Izraele.

Kniha je psána v krátkých svižných kapitolách, které přeskakují mezi jednotlivými postavami. Chvíli čtete, co dělá Frederika s Alexem, chvíli, kde jsou oběti… Čtenář je tak neustále udržován ve střehu a ani chvilku se nenudí. Poznává mnohem více postav, než jen Frederiku s Alexem. V pátrání se nepřímo angažují tajné služby, jejich agenti, kteří v případu hledají soukromé problémy, ale i Peder, který byl nedávno vyloučen od policie, rád by se vrátil a nyní pomáhá s vyhledáváním stop. Čtenář přitom netuší, zda některý z nich není vrah. Nebo snad vraždil některý z rodičů chlapců? Jaký by mohl mít motiv? A co když vrah nebyl jen jeden?

Je spousta otázek, které se čtenáři honí hlavou. Autorka výborně píše především proto, že rychlým sledem mnoha událostí umožňuje čtenáři, aby sám nad příběhem přemýšlel. Není to jen pasivní čtení, ale aktivní namáhání vlastní hlavy a hledání vraha. Při tom je k dispozici mnoho stop, ať už správných, nebo falešných, které ukazují určitým směrem. Pointu se samozřejmě dozvídáme až na samém konci, což je naprosto perfektní. Až do poslední řádky totiž kniha neztrácí své napětí.

Čím je výjimečná? Především skvěle napsaným příběhem, který vás naprosto pohltí a od kterého se nelze odtrhnout. Když se k tomu přičte prostředí drsného severu střídané s naprosto odlišným Izraelem, atraktivní a stále vyhledávané téma Židů a jejich problematiky a k tomu sice smyšlená, leč opravdu děsivá legenda, je na světě vynikající knižní práce, kterou stojí za to číst.

Pro milovníky severských detektivek nebudou Davidovy hvězdy jistě žádným překvapením a po novince od Kristiny Ohlssonové okamžitě sáhnou. Kdo čte raději klasické detektivky anglického typu, bude určitě překvapen stylem psaní, akčností některých scén i motivem. Určitě však nebude žádný čtenář zklamán, neboť stráví s touto knihou svůj čas velmi příjemně.

Dotaz k produktu Davidovy hvězdy (paperback)

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Miovo blues

Miovo blues (Martin Benner #2)

Miovo blues začíná tam, kde skončil dramatický thriller Lotosové blues. Martin Benner je proti své vůli zatažen do pátrání po čtyřletém zmizelém chlapci. Dokud ho nenajde, nenechá ho…

Hořící stromy

Hořící stromy

Detektivka s hororovým nádechem z pera jedné z nejlepších skandinávských autorek.

Miovo blues (paperback)

Miovo blues (paperback) (Martin Benner #2)

Miovo blues začíná tam, kde skončil dramatický thriller Lotosové blues. Martin Benner je proti své vůli zatažen do pátrání po čtyřletém zmizelém chlapci. Dokud ho nenajde, nenechá ho…

Sedmikrásky (paperback)

Sedmikrásky (paperback) (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #2)

V bytě na stockholmském náměstí Odenplan je nalezen zastřelený kněz s manželkou. Zdá se, že oba spáchali sebevraždu, nejprve muž a po něm i jeho žena. V dopise na rozloučenou kněz…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily