Červenka | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Doufejme v to nejlepší
 • Než vystydne káva
 • Laila
 • Skleněný pokoj
 • Zůstaň se mnou

Červenka (Harry Hole #3)

Cena:
369 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-153-2
Překlad:
Kateřina Krištůfková
Datum vydání:
20. 03. 2014
Počet stran / vazba:
vázaná
3.92 / 74407

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 199 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: Červenka

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson. Muž se zamiluje do ošetřovatelky Heleny. Když vojáka povolá wehrmacht na jistou smrt na jihovýchodní frontu, naplánují si milenci společný útěk.

A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí.

Ke knize jsme dodatečně vydali slovník. Prohlédnout a stáhnout si ho můžete na našem Issuu.

Úryvek: Červenka

Recenze: Červenka

Červenka nese smrt. A taky čtivý válečný příběh prodloužený až do 21. století – Jo Nesbø: Červenka

Sibiranka diktuje, 5. dubna 2014, autorka: Marie Šmehlík Grafová

Červenka, nově vydaná detektivka Joa Nesbøho, přivádí Harryho Holea poprvé do Norska a zahajuje tzv. osloskou trilogii o pašerácích zbraní. Bude vás bavit? To zjistíte hned v prvním odstavci této recenze! :)

Třetí díl holeovské série (pokud bychom je četli ve správném pořadí a ne napřeskáčku tak, jak u nás vycházely) přináší čtivý příběh, na jehož konci Harry Hole odhalí a dopadne toho, koho má odhalit a dopadnout, a zamiluje se do té, do které se má zamilovat. Pro sériové čtenáře je Červenka povinnost, pro nesbøvské novice ideální kniha, se kterou by měli začít. Pro ty ostatní, kteří už nějakého Nesbøho četli a nevystřelil je z trenek, to bude rande naslepo.

Máte číst Červenku?

Zvětšit obrázek

Červenka je 1) napínavá 2) detektivka, to nemohu říci. Je to technicky docela dobře napsaný román, ve kterém se odehraje pár vražd a pár dalších se plánuje, ale čtenář celou dobu ví, kdo za tím stojí. Jde o první díl trilogie uprostřed série (Červenka -> Nemesis -> Pentagram) o pašerácích zbraní. Pokud nejste hole-zelenáč, díky znalosti následujících dílů budete od první zmínky o uplilované hlavni tušit, kdo je hlavní pašerák a kdo to tady pěkně odskáče – což, upřímně, narušuje požitek z napínavého příběhu.

Abych mu detektivní lince úplně nekřivdila, „toho zlého“ sice čtenář odhalí nejpozději v polovině knihy, ale tradiční malý mindfuck v závěru si Nesbø neodpustí ani tentokrát.

Román se ostatním holeovkám vymyká

Mladí pozérští neonacisté se prolínají s tvrdým jádrem echt nácků, kteří za války oblékli v Norsku německou uniformu. K tomu poznáme pár pašeráků zbraní a lehce nakoukneme do zákulisí norské tajné služby. Vrah celou dobu kličkuje mezi kapitolami a vypráví svůj životní příběh, jež ho přivedl až na druhý konec lovecké pušky Marklin.

Ostatním holeovkám se Červenka vymyká tím, jak Nesbø postavil její příběh. Namísto typického scénáře Mrtvola! – Kdo je vrah? – Zahradník! jen tak sledujeme, jak se proplétají dvě linky, v nichž má náhodou někdo něco za lubem. Moderní děj (s detektivní linkou) je takový nemastný, zato „příběh lásky, přátelství a nenávisti za 2. světové války“ bych si klidně přečetla i samotný.

To, co na nesbøvkách tak miluju/eme, zůstalo stát za dveřmi. Vyeskalovaná pointa, promyšlené sériové vraždy a možnost hádat spolu s Harrym, kdo je zahradník, to se lehce mihlo Šváby a pak přijde v plné síle až o několik dílů později.

Proč dát Července šanci

 • Válečný příběh je postavený perfektně.
 • „Ten zlý“ má zajímavou motivaci.
 • Konečně jsme zjistili, jak se Harry seznámil se svou osudovou. HIMYM hadra.
 • Nový překlad knize prý velmi prospěl (to nemohu posoudit, ale překlad Kateřiny Kryštůfkové se čte dobře).

Co je na Července k vzteku

 • Není to čistokrevná detektivka (což vadí, pokud jste ji čekali).
 • Promenádují se zde postavy, které budou v příštích dílech spolehlivě mrtvé.
 • Začátek příběhu je zpomalený, na dějový tobogán naskočíme až po cca 1/5.
 • A jako vždycky – některá norská jména znějí dost podobně, takže v postavách je občas zmatek. Příště snad budu číst s notýskem s poznámkami, kdo je kdo.
 • Nemluvě o tom, že občas někdo dostane přezdívku, kterou použije až o padesát stránek dál a všichni (včetně čtenáře) už ji dávno zapomněli.

Jo Nesbo nadále vládne severské krimi

Informuj.cz, 30. března 2014, autor: Lukáš Louženský

Nejprodávanější knihou z březnového Velkého knižního čtvrtka se podle očekávání stal nový román Červenka od Jo Nesboa. Již 3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi opět ukazuje obrovský talent tohoto spisovatele. Vyšla u nakladatelství Kniha Zlín.

Píše se rok 1944 a po celém světě zuří druhá světová válka. V zákopech u Leningradu bojuje v německých uniformách i několik Norů. Jeden z nejodvážnějších, Daniel Gudeson, je zastřelen a uložen do masového hrobu. O něco později se ve vídeňském lazaretu objeví muž, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson. Zamiluje se do ošetřovatelky Heleny, ale následně dostává povolání od wehrmachtu. Nezbývá mu nic jiného, než utéct pryč.

O mnoho let později se po ulicích Osla prochází nemocný stařec. Lékař mu právě sdělil diagnózu, která ho odsuzuje k smrti. Ještě předtím musí splnit jednu misi.

V téže době Harry Hole nedopatřením postřelí agenta americké tajné služby během návštěvy prezidenta. V rámci uklidnění situace je přeložen (uklizen) k tajné službě. Dostává na starost bezvýznamný případ pašování zbraní v neonacistickém prostředí, který se promění ve velice závažnou situaci. A Harry Hole musí opět zasáhnout.

Knihy od největší ikony severského krimi Jo Nesboa jsou vždy velice očekávaným artiklem. I tentokrát se čtenáři dočkali velice zajímavé detektivky, která je nenechá ani na chvíli vydechnout.

Příběh se odehrává napříč minulostí i současností. Některé kapitoly popisují dění z roku 1944 a ostatní plynně přecházejí do současnosti. Toto spojení je pro děj velice důležité. Již jste určitě pochopili, že jedním z hlavních témat je druhá světová válka, nacisti i neonacisti.

Válečné období přitahuje stále pozornost mnoha lidí. Bohužel o něco více aktuální je i téma neonacismu. Po celém světě fungují většinou uzavřené neonacistické skupiny. Kniha přivádí čtenáře mezi tyto lidi a nechává je hlouběji proniknout do dané problematiky. V příběhu se spojují opravdoví nacisté, kteří se účastnili bojů a současní stoupenci hnutí. Toto spojení je pro knihu velice zajímavé. Harry Hole musí zjistit informace o norských frontových vojácích, aby mohl najít vraha. Zároveň se může jednat i o některého současného neonacistu. I tato skupina lidí se stává pro Harryho terčem průzkumu.

Hlavní postava je opět výborně vykreslena i se všemi svými neduhy. Jeho největším přítelem je alkohol, který mu může značně zkomplikovat život. Přesto zůstává jedním z nejlepších vyšetřovatelů v Oslu. Během příběhu dochází i k zamilování. I láska může ovlivnit kariéru policisty.

Největším kladem je propracovanost děje. Každou stránku a sebemenší detail si musí čtenář zapamatovat, aby neprošvihl geniální zakončení příběhu. Ale nebojte se. Autor nakonec vše důkladně vysvětlí. Celou knihu nebudete mít potuchy, kdo je skutečným záporným staříkem. Až na konci se celá věc rozuzlí a následně opět zjistíte, že je vše úplně jinak.

Pro některé čtenáře může být právě lehká komplikovanost negativem. V románu jsou desítky postav a musíte neustále sledovat jejich počiny. Ale právě díky tomu je tento autor na špici severské krimi.

Jo Nesbo opět nezklamal a Červenka se bezpečně zařadila mezi autorovy mimořádné knihy. Přečtete ji téměř jedním dechem, opravdu se díky své zajímavosti čte velice dobře. V současné době stále patří severní krimi mezi nejoblíbenější literaturu. V tomto žánru vychází velké množství knih. Ale jen velice těžko se některá z nich dostává na úroveň tohoto velmistra.

Poznámka: Kniha již jednou u nás vyšla, ale její autor tehdy nebyl příliš známý v našich končinách. Proto neměla příliš velký úspěch. Nového vydání se během tří dnů prodalo přes dvacet tisíc kusů.

Recenze: Nadžánrový a brilantní Jo Nesbø a jeho Červenka

Kukatko.cz, 29. března 2014

Svérázný detektiv z oddělení vražd Harry Hole je pověřen policejní ochranou americké návštěvy v Norsku. Shodou nešťastných okolností postřelí agenta, který je součástí ochranky a dostane se mu „odměny“ (jak dokonalá ochrana to byla! ) – je zařazen jako vrchní komisař tajných služeb. Tajné služby na podzim roku 1999 v Norsku monitorují chování neonacistů a jejich ozbrojování. Pro komisaře z oddělení vražd je to nudná a nic neříkající práce. Ale….Jeden z neonacistů zabije kolegyni a přítelkyni Holea Ellen Gjeltenovou , která zjistila, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Tady začíná souběžně kriminální a válečný příběh. Ty se v závěru sejdou jako projev nejtemnějších lidských instinktů, přecházejících z generace na generaci.

Dva příběhy se prolínají. Jeden kriminální, který se odehrává v roce 1999 a 2000 v Oslu, toho se ujímá náš starý známý Hole. Druhý, válečná sága z druhé světové války u Leningradu začátkem roku 1943. Ve válce bojují norští vojáci po boku německých nacistů a dojde k záměně identit při úmrtí jednoho z nich. To je základ příběhu lásky, nenávisti, krutosti i zrady. Časové roviny se střídají. Čtenář v napětí sleduje jednu rovinu, která je v nejnapínavějším okamžiku vystřídána druhou, tou současnou. Spojuje je také rovina politická – hrozba fašismu. Privátní příběhy navazují na politickou souslednost, aniž by utrpělo napětí a rytmus vyprávění. Válečné postavy jako Gudbrand, Mosken, Dale, Fauke jsou zážitky z války traumatizované a když přežijí, nesou se s nimi až do současnosti. A naučili se zabíjet. Perfektně střílet, perfektně používat nůž. Když nenávidí, zabíjejí. Takový je i vrah, stařec, se kterým čtenář postupně absolvuje připravené vraždy, aniž zná do posledního okamžiku jeho totožnost.

Komisař Harry Hole se činí. Je stále zasmušilý, nepokojný, alkoholik (chvíli ano, chvíli ne- tentokrát se drží). Je stejně tvrdý, ranař navenek, uvnitř plný pochyb a běsů. Nemá rád oficiality a pompéznost a snaží se přímo urputně přijít na kloub spáchaným zločinům. Tentokrát ale dojde i na něho. Zamiluje se. Jeho láska se jmenuje Ráchel, má syna Olega a bude to, jak jinak u Harryho Holea, láska osudová. V tomto případě půjde stranou i jeho věrný společník Jim Beam.

Čtenář musí být hodně pozorný. Střídají se tu dvě časové roviny. Desítky postav, z nichž každá může být velmi důležitá. Pro českého čtenáře navíc norská příjmení, která se mnohdy mohou jevit jako velmi podobná. Autor je mistr zápletek, které mají tempo a jsou brilantně popsané.

Představuji si Nesbøa, který má zcela zřejmé analytické myšlení (pracoval jako makléř a finanční analytik), jak přemýšlí nad další knihou. Sám říká, že je to dlouhý proces plánování a příprava delší (cesty a studia) než psaní samotné knihy. Vidím, jak si na zdi vytváří mapu setkání postav. Průsečíky důležitosti maluje různými barvami. Některé jsou zabity, některé přežívají a některé se téměř zblázní. A potom začne autor psát. Je to hra. Baví ho to a jak sám říká : „ Je velmi důležité probouzet se každé ráno a věřit svému příběhu. Mou jedinou úlohou při psaní je nezničit ho.“

Recenze, Červenka, Jo nesbo – 90%

Geekblind.cz, 20. března 2014, autor: Pavel Ondra

Tak jsem dostal do rukou další severskou detektivku, v tomhle případě spíš severský thriller.
Jmenuje se Červenka autorem je Jo Nesbo, vychází právě dnes v nakladatelství Kniha Zlín a já se v tomto textu pokusím popsat, jaké dojmy ve mě tohle dílko zanechalo.

STRUČNĚ K DĚJI

Harry Hole, policista z Osloského oddělení vražd se hrubě sekne a při akci na ochranu prezidenta USA nedopatřením postřelí tajného agenta. Aby se incident tak nějak zametl pod koberec a nerozmazal se tenhle hrubý přehmat v tisku, je Hole místo vyhazovu povýšen a převelen k Osloské tajné službě.

Po tomhle úvodu/prologu následuje již hlavní děj, do Osla je až z JAR vpašována strašně drahá a strašně nebezpečná zbraň, puška, kterou většina lidí používá buď na lov slonů a podobných velkých zvířat, nebo, což je poněkud děsivější, jako atentátnickou zbraň na dálku.

Hole se pustí do vyšetřování, brzy se objeví první mrtvola a tou to bohužel nekončí. Ukáže se, že člověk, co si nechal pušku do Osla propašovat rozhodně nezamýšlí střílet s ní zvěř.

A CO JÁ NA TO?

Tak hned na úvod bych rád podotkl, že po Levhartovi je tohle nejlepší kniha od Nesba, co jsem četl.
Je to akční, je to rychlé, má to spád hned od začátku a člověk se ani chvíli nenudí.

Nesbo opět nezapře svůj styl a pokud chce člověk děj opravdu pochopit, musí dávat pozor od první do poslední stránky.
Kniha se odehrává ve dvou časových linkách, v moderní době, přelom roků 1999 a 2000 a v době 2. světové války.
Historická linka slouží jako pozadí pro pochopení motivů některých postav v moderní době.
Čímž se to celé poněkud více zamotá.

Jediný malý problém, který s knihou já osobně mám, ale to asi se všemi severskými knihami, jsou opět ta jejich jména a příjmení. Přistihl jsem se, jak několikrát listuji o stránku zpět a hledám, kterýže ten …Sson nebo …Ssen řekl či udělal to nebo ono.

Postavy jsou opět zajímavé a dobře vymyšlené. Komisař Hole je, jak se říká, opět klasik. Alkoholik, svérázný, tvrdohlavý… a během knížky se taky stačí zamilovat až po uši.

Hlavní záporák je opět další netradiční postava, zhrzený, zrazený, vysloužilý nor, co bojoval pro nacisty a z toho všeho už to nemá v hlavě úplně v pořádku. Přiznám se, že mi ho bylo ve finále, kdy ho dopadli, spíš líto, což se mi u záporáků většinou nestává.

Pokud jde o styl děje, je to, jak jsem již psal, celé docela zamotané a propletené. Dost se skáče mezi historickou a moderní časovou linií a člověk až do vyvrcholení, které naštěstí téměř vše stoprocentně osvětlí občas dost tápe a přemýšlí, co, proč a jak.
Živě si pamatuji jednu část, kde jsem se v jedné chvíli zaradoval, že se záporákovi nepovedl jistý hanebný čin, abych v zápětí po pár stránkách zjistil, že to celé dopadlo opět trochu jinak, vše samozřejmě logicky odůvodněno.

Posledně, když jsem psal o knize Levhart, tak jsem si stěžoval, že se hrozně moc řeší vztahy mezi postavami a různé milostné pletky. To je tu také, ale ne až v takové míře jako v jiných Nesbových knihách. Což je dle mě dobře.

Kniha je třetí díl celé série, což znamená, že ne tak úplně vše je ve finále odhaleno a vyřešeno, Nesbo si nechává některé věci pro další díla a ty se vyřeší až později.

ZÁVĚR

Celkově mi tedy vychází Červenka jako další oddychovka na dlouhé večery, u které se opět musí trošku zapojit mozkové závity.

Je tam vše, co je pro Nesba typické. Humor, napětí, lovestory, trošku té krve, zajímavé postavy a dobře napsaný děj.
Takže kdybych to měl shrnout procentuálně, tak bych hodnotil knihu na 90%.

Těch 10% dolů je za přílišnou rozkouskovanost, kolem stovky kapitol je přece jen dosti, ale to je jen drobná technikálie.

Recenze knihy Červenka (Jo Nesbø)

Myšlenková stoka, 20. března 2014, autor: Michal Cemper

Je navýsost jasné, že s tímhle výrokem díru do světa neudělám a pravděpodobně si proti sobě popudím většinu fandů detektivek s Harrym Holem v hlavní roli, jenže severské detektivka, možná i novodobá detektivka obecně, nepatří ke kdovíjak čtenářsky náročným žánrům. A s touto premisou musí každý čtenář-kritik přistupovat i k nejnovější detektivce od Jo Nesboa vydané v České Republice, jež si nese nicneříkající název Červenka, který nakonec říká více než by chtěl.

Na příbězích s Harrym Holem mě baví sledovat proces proměny Harryho. V každé knížce se setkáváme s touž postavou, jejíž životní náhledy, filozofie a konání se markantně liší od ostatních dílů. Hole v Července je umírněný. Ostatně to největší rodeo ho čeká v dalších dílech. Občas chlastá, ale ne moc. Snaží se nevyčnívat. Po drobném incidentu na začátku knihy je povýšen k tajné službě, kde dostane místo vrchního komisaře a to vše jen pro to, aby nebyl na očích. A nebýt toho, že Harry je od přírody šťoural, a více než rozumu věří motýlkům v břiše a instinktům, začíná rozkrývat složitou síť pašeráků zbraní v Norsku.

Jenže v momentě, kdy to začne vypadat na parádní zápletku s pašeráky zbraní, se veškerá linka vytratí a Harry se začne věnovat úplně jinému příběhu. Nesbo je jako ženská, nakousne příběh, ale nedovypráví ho, protože ho najednou zaujalo něco jiného. A na rozčarování nic na tom nemění fakt, že pokud máte načtené všechny ostatní knížky, zvláště pak tzv. Osloskou trilogii, pravděpodobně víte, jak celá zápletka s pašováním zbraní končí). Nesbo se s hlavní záporákem snaží hrát na city, jenže vám ho nechce být ani trochu líto.

I tak je ale nutno ocenit hutnou a poutavou atmosféru knihy. Ačkoliv si Nesbo na sebe upletl bič, dokázal se vyrovnat s jeho nepříjemným dopadem a tradičně nám přináší kvalitní a strhující děj s parádním rozuzlením. Fanoušci celé ságy ocení i důležitou a výjimečnost Červenky v kontextu celé série – Harry se zde seznámí se svojí femme fatale, začátek zmiňované Osloské trilogie, smrt Harryho kolegyně, kvůli níž se v dalších dílech téměř uchlastá.

Celý děj protínají retrospektivní záblesky na počínání norských vojáků za druhé světové války. A zde si je třeba nasadit klobouk, abychom ho mohli záhy smeknout. Autor dokázal vylíčit výborný válečný román, ne nepodobný klasikám a la Petr a Lucie. Problém ovšem nastává v momentě, kdy se se sociálně-kritickým nádechem snaží Nesbo napasovat příběhy minulé na postavy žijící v době Harryho Holea. Jednak zde selhává premisa, že detektivka, zejména pak ta nesbovská, vždy byla jen oddechovým čtením, ve kterém není pro kritiku společnosti místo (byť ze série nejvíce vydařený Sněhulák k ní neměl daleko). Konflikty dobrých vojáků s těmi zlými, samotné hledání dobra a zla podle toho, zda stál člověk na straně nacistů či na straně norského odboje, vyznívá planě a téměř tupě. Nesbovi však patří palec nahoru za to, že se nesnaží pravdu rozkrýt a nestaví se ani na jednu, ani na druhou stranu.

Ke konci svého hodnocení bych vytkl jednu krátkou věc samotnému vydavateli – nakladatelství KNIHA ZLIN. Těžko říci, jaké důvody mohly za to, že sérii vydáváte takto zpřeházeně, pevně věřím, že však byly závažné a nevyvratitelné. Bohužel, dějové linky v Nesbových knihách jsou spletité a obsah mohutný, je tedy záhodno, že čtenář se začne brzy ztrácet v tom, co teprve bude a co již bylo (pro nezasvěcené dodávám, že zbytek Osloské trilogie je již přes rok vydaný).

Červenka neuchvátí. Je jako ten malý ptáček, který na zimu neodlétá do teplých krajin, zůstává a neví, jestli ji přežije. Prostě to zkusí. Její napsání je však lehce odůvodnitelné, její dopad na další díly je kruciální. Užijí si ji ti, kteří mají se sérií zkušenosti a vědí, co bude následovat po ději z této knihy. Ale to není dobře, protože i tak zde stále existuje spousta čtenářů, kteří nemají s Nesboem žádné zkušenosti. A co když tu bude právě Červenka, která se jim dostane do ruky jako první ze série? I tak se ale jedná o kvalitně napsanou detektivku, která sice neoplývá příliš vykreslenými postavami (i ten Hole jako by byl šedý a nevýrazný), ale dokáže zaujmout některými dramatickými momenty. Možná jsme od ní všichni prostě jenom čekali příliš…

Recenzia: Jo Nesbø – Červenka

The Zeitung, 19, března 2014, autor: Juraj Hladký

Červenka je treťou krimi od Jo Nesbøa s Harry Holeom. Prelínajú sa tu dve doby, súčasnosť roku 2000 a doba druhej svetovej. Nórsko je okupované nacistami a mnohí mladí muži sa nechajú presvedčiť k tomu, aby šli bojovať ako dobrovoľníci na východný front proti boľševikom. Ako Nesbø sám vraví, je to pre neho veľmi osobná kniha. Časť jeho rodiny bola pronemecká a ďalšia aktívne podporovala nórsky odboj.

Harry Hole je kvôli incidentu, keď pri zabezpečovaní ochrany amerického prezidenta postrelil bodyguarda na mieste, kde nemal byť, presunutý k nórskej tajnej službe. No ani takéto upratanie neprinúti Harryho k nečinnosti. Ako buldog sa chytí informácie, že v lesoch niekto cvične strieľal z pušky. Podľa nábojníc sa zistí, že sa jedná o jednu z najlepších ostreľovacích pušiek. Taká výkonná a nesmierne drahá zbraň sa do Nórska nemohla dostať legálne a daný človek s ňou iste má nejaké nekalé úmysly.

Súčasnosť je prekladaná udalosťami na východnom fronte, ktoré zažíva jednotka nórskych dobrovoľníkov, bojujúcich na strane nacistického Nemecka. Krutá vojna si vyberie daň nielen na životoch, ale aj na psychickom zdraví vojakov. Keď budete čítať úvodné pasáže z fronty, kde sa jednotlivé postavy predstavujú, odporúčam vám sa cielene zamerať na získanie prehľadu, kto je kto. Ja som tak nespravil, a ku koncu knihy sa mi postavy plietli. Mal som tak trochu problém dedukovať, kto je ten záhadný Urijáš.

Ďalším nosným motívom knihy je Princ, priekupník so zbraňami, napojený na nórsku neonacistickú scénu. Ak ste čítali Nemesis a Pentagram, dobre viete, koho mám na mysli. Spolu s Červenkou tak tieto krimi tvoria akoby samostatnú trilógiu v rámci série o Harry Holeovi. Je tu zabitá jeho kolegyňa, a to bude mať za následok jeho ťažké depresie a väčší príklon k alkoholizmu. Harry tu je zas bravúrne vykreslený ako cynik a macho, skrývajúci tak svoje citlivé ja. Cez ňu sa mu tu dostane Ráchel, jeho osudová láska.

V Červenke Nesbø bravúrne strieda motívy, udržiava tempo a napätie. Osudy sa nečakane preplietajú a dejové línie zbiehajú. Dočkáme sa aj viacerých vydarených zvratov. Samotné finále je síce mierne prestrelené, no napríklad v takom Snehulákovi to Nesbø prehnal podstatne viac, a pri tom aké dobré čítanie to bolo. Autor tu napĺňa aj ďalší aspekt severskej krimi, a to poukázanie na nejaký sociálny problém. V tomto prípade to je problém vyrovnania sa s hnedou minulosťou a prijatím vojakov z východného frontu späť do spoločnosti. Mnohí mali pocit, že bojovali za svoju zem a miesto vďaky za ochranu pred boľševikmi boli perzekvovaní.

O kvalitný preklad sa znovu postarala Kateřina Krištůfková. Vydaním Červenky Kniha Zlín zapĺňa chronologickú medzeru a noví čitatelia si tak môžu vychutnať celú sériu bez preskakovania, od Netopýra po Levharta. Deviaty diel, Přízrak, je už na ceste a bude vydaný ešte tento rok.

Červenka vychádza 20. 3. 2014, a to v troch podobách – kniha, e-book a ako audiokniha.

90 %

Na Velký knižní čtvrtek jedině Červenku! Aneb nejlepší díl série s Harry Holem.

Suport.cz, 19. března 2014, autor: Petr Macháček

20. března je Velký knižní čtvrtek, akce, kdy vstoupí do prodeje největší bestsellery sezóny. Která z uvedených knih by vám rozhodně neměla ujít? Tak určitě nejnovější detektivka Jo Nesboa – Červenka! Proč? Protože je to podle mého názoru nejlepší díl celé Holeovské série a navíc je to její poslední chybějící článek .

Červenka je vlastně v celé sérii tak trochu netypická. Najdete v ní spoustu retrospektivy, flashbacků, které vás ještě více zmatou a znejistí v odhadování, kdo je tady vlastně vrah. To zůstane až do poslední chvíle tajemství a vaše mozkové závity se budou opravdu zapalovat, během přemýšlení nad všemi indiciemi a stopami.

Mám ve zvyku neprozrazovat moc z děje. Zvlášť u detektivek je to dost kontraproduktivní. Ale tady se pokusím aspoň trochu naznačit. Harry je po incidentu během návštěvy amerického prezidenta přeložen na pozici v norské tajné službě. Tam má být pěkně uklizený, dokud se celá záležitost dostatečně neututlá. Nikdo nečeká, že bude odvádět nějakou práci, ale potom je mu přidělen případ pašování zbraní do Norska a objevuje spojení s jedním ze svých starších případů.

Každý název v sérii má svůj význam. Červenka je stěhovavý pták. Každou zimu odlétá z Norska do teplých krajin. Přesto se vždycky najdou nějaké červenky, které na zimu v Norsku zůstanou. Proč? Prostě to risknou. A pokud přežijí až do jara, mají výhodu oproti červenkám, které teprve přiletěly a získají si pro sebe to nejlepší místo na hnízdění.

Červenka se také říkalo muži, kterého Harry v tomto díle severské série zoufale hledá a který mu neustále uniká. Nejprve Červenka, potom Urijáš. Nakonec se zdá, jestli vlastně nehledá jenom přelud z minulosti. Kniha je úžasná kombinace napětí, zmatení a opětovného nacházení, jak se postupně prokousáváte do příběhu dál a dál.

Ta knížka je tak dobrá, že mám pocit, že ji dokážu popsat jedině snad stejně hloupě, jako píše E L James: „Byla vážně velice, velice, velice, ale opravdu velice dobrá.“ A tím bych svoji recenzi skončil.

Jo Nesbo: Červenka = 100%

Přečetl jsem: Jo Nesbø – Červenka

Poslepu.cz, 19. března 2014, autor: Radek Pavlíček

Červenka, třetí díl série knih s komisařem Harrym Holem v hlavní roli, nás střídavě zavede do současného Osla, německých zákopů u Leningradu za 2. světové války i nemocnice ve Vídni. I přes velký odstup v času i místu je vše provázáno víc, než si dovedeme představit, a jednotlivé příběhy, které jsou nám postupně odhalovány, se nakonec spojí v jeden celek.

Dozvíme se také o prvním setkání Harryho se svou osudovou láskou Ráchel, jejím synem Olegem, mihne se zde Tom Waaler a opět zde nechybí originální zbraň (vzpomínáte na Leopoldovo jablko?).

Tak jako doposud všechny knížky od Jo Nesba, i Červenku jsem přečetl na jeden zátah. Kniha je velmi čtivě napsána a hned od prvních stránek mě vtáhla do děje. Její styl se však liší od toho, jakým jsou napsány ostatní díly, které jsem doposud četl. Celý příběh je pojat přímočařeji a chybí zde v jiných dílech hojně používaná technika nenadálých dějových zvratů, Což mi ale nijak nevadilo a nevnímám to jako negativum. Stejně tak zde nenajdeme prvky thrilleru či hororu, zabíjení a umírání je až

S čím jsem ale měl trochu problém a v čem jsem se občas ztrácel, bylo množství postav, jejichž norská jména mi splývala a sem tam jsem měl problém si hned uvědomit, kdo je kdo. Ale ani tato drobná vada na kráse nijak nesnižuje mé hodnocení.

Nerad bych z děje prozrazoval více (informace tohoto charakteru najdou zájemci v anotaci ke knize či v dalších recenzích), skončím tedy tím, že Červenka se skvěle čte od začátku až do konce a pokud máte rádi severské detektivky a Harryho Holea, její koupí určitě chybu neuděláte.

Jo Nesbo – Červenka – Recenze

Blog.hubalek.net, 18. března 2014, autor: Tomáš Hubálek

Blíží se nám Velký knižní čtvrtek a Kniha Zlín na něj přichystala další překlad ze série o Harry Holem – díl nazvaný Červenka.

Tento díl je v pořadí třetí (hlavní dějová linie se odehrává kolem roku 2000) a jeho děj je rozložen do dvou časových os: jedné odehrávající se v Norské současnosti a jeden, odehrávající se v době druhé světové války. Obě linie jsou vyprávěny postupně, aby nakonec vyvrcholily ve společné finále.

Jo Nesbo (čti Ju Nesbe) opět prokazuje, že je mistrem vypravěčem a napínavě vystavěný příběh prostě umí.

Jedna dějová linie se odehrává v současnosti, kde je Harry díky určité smolné záležitosti kolem ochrany amerického prezidenta, odsunut z oddělení vražd k Tajné službě. Přesun není za odměnu, ale spíš je Harry tak trochu odkloněn. Protože je ale detektivem, který toho snad nikdy nedokáže nechat, začně šťourat do zdánlivě rutinních zpráv, které u Tajné služby dostává na stůl a tak přijde na stopu obchodu se zbraněmi.

Zbraň o niž se jedná, si objednává jistý norský válečný veterán, jenž ví, že mu už nezbývá mnoho týdnů života a chce ještě vyřídit určité staré resty. To ale samozřejmě Harry netuší a tak se připlete do historie staré více než šedesát let. A pátrání plné zvratů opět začíná.

Pro lidi jako já (kteří začali číst celou sérii o Hary Holovi od Pentagramu (tedy dílu čtvrtého)) má tenhle díl bohužel trochu problém: další díly právě na Červenku docela odkazují, takže z nich vím spoustu spoilerů. Takže od začátku vím která postava nepřežije, která bude mít na Harry v dalších dílech velký vliv atd. Někdo to má rád (protože si může všímat detailů, které by mu jinak nepřipadaly důležité), někomu to může trochu vadit.

Pokud jste ještě žádnou knihu s Harry Holem nečetli, začněte rozhodně od prvního dílu – od Netopýra. Pokud se nechcete pouštět hned do celé série, můžete zkusit výborné (a samostatné) Lovce hlav.

Shrnutí

Výborně napsaná kniha, která všechny příznivce Jo Nesboho v žádném případě nezklame. Opět výborně napsané (a přeložená) a opět trochu jinak, než ostatní díly.

Zajímavosti

Puška Märklin

 • (stejně jako Leopoldovo jablko z Levharta) ve skutečnosti nejspíš nikdy neexistovala
 • Jo Nesbo si trochu zažertoval na účet výrobce hraček Märklin (v knize je věta (“Jmenuje se jako ten výrobce vláčků”)
 • ač neexistovala, nic jí nebrání, aby se vyskytla i v dalších dílech (opět ve zde již jednou zmíněném Levhartovi)

Dva české překlady

 • Červenka je již druhým českým překladem knihy, která se v originále jmenuje Rødstrupe. První překlad se jmenoval Červenka nese smrt a knihu vydalo v roce 2005 nakladatelství MOBA. Nevím proč, ale na svých stránkách se o tom nezmiňují.

Harry Hole se vrací a spolu s ním i Červenka

Bastera.blogspot.cz, 17. března 2014, autorka: Barbora Obstová

Třetí díl série s oblíbeným, dosti svérázným a tak trošku zoufalým detektivem Harry Holem. Jestli si říkáte, že Vám to něco říká, máte pravdu. Tento díl u nás totiž již jednou vyšel a to v nakladatelství Moba v roce 2005 pod názvem Červenka nese smrt, avšak v té době se neujal, údajně také díky ne zrovna příliš povedenému překladu. O několik let později se nakladatelství Kniha Zlín rozhodlo vydávat Nesbøho knihy v novém překladu, ovšem až od čtvrtého dílu. Doplnění řady se tak dočkáme teprve nyní. Já se rozhodla sérii číst postupně, čili mě další díly teprve čekají a musím říct, že jestli je pravda, že je každým dílem lepší, tak jsem tedy silně zvědavá na další pokračování, protože Červenka mě opravdu chytla. Možná proto, že oproti novějším dílům, je Červenka spíš příkladem kvalitní a napínavé detektivky s historickým pozadím a na tom já jsem odchovaná.

88%

Harry Hole se má účastnit hlídání amerického prezidenta při návštěvě v Norsku, avšak, jak už to tak bývá, nešťastnou shodou okolností postřelí tajného agenta. Harry je povýšen na vrchního komisaře a přeložen do tajné norské služby. Jestli jste se chtěli začít radovat, že se konečně Harrymu něco povedlo, jste na omylu. Harry byl zkrátka jen odklizen do kanceláře a má pracovat na nepříliš atraktivním případu. Jenže to by nebyl Harry Hole, aby se nezačal zajímat o případ daleko zajímavější. Případ pašovaných zbraní, do kterého se zaplétají i norští neonacisté. Jeho zájem se rozpoutá ještě více poté, co je zavražděn někdo z jeho blízkého okolí. Poprvé se však Harry vyrovnává s průserem celkem se ctí.

Mezitím se průběžně přesouváme na východní frontu do období druhé světové války. Skupina vojáků tu bojuje pod fašisty v domnění, že tak bojují za svobodné Norsko. Smrt je všudypřítomná a nevyhne se ani jednomu z nejodvážnějších vojáků Danielovi Gudesonovi, který si říká Urijáš. O pár kapitol dále se ocitáme v nemocnici ve Vídni, kde se mladá ošetřovatelka zamiluje do pacienta, který si nechává říkat Urijáš. Kdo je ten muž? Kde se vzal ve Vídni? Jak to vše souvisí s jednou z nejzajímavějších zbraní, která musí stát obrovské jmění? A co s tím má společného nemocný stařec, který se právě dozvěděl, že mu zbývají poslední chvíle života? Všechny stopy Harryho Holea směrují zpět na východní frontu. Musí zjistit, co se tam stalo, proč někdo zabíjí lidi, kteří s tím mohou mít něco společného a proč musel zemřít člověk, který mu byl bližší víc než ostatní...

Kapitoly se střídají tak jako děj, jednu chvíli bojujete v zákopu, v druhé chvíli se hrabete v papírech v kanceláři spolu s Harry Holem a Elen. Právě Harry a Elen mě oba velice bavily. Harry byl kupodivu ve velice dobré formě, žádné alkoholové výlevy, byl vtipný a poznali jsme ho tak i z jiné stránky. A musím říct, že mě tenhle sice svérázný, ale vcelku v pohodě Harry, bavil opravdu hodně. Seznamujeme se také s Rachel, která nás a především Harryho provází i v dalších dílech.

Užívala jsem si i scény z války, byly opravdu zajímavé a odhalovaly spoustu věcí. Ze začátku jsem však měla problém se trochu orientovat. O tom, jak v Norsku probíhala válka, opravdu nemám žádné informace, takže jsem se trochu ztrácela v těch různých frontách, odbojích apod., ale postupně jsem se začala orientovat. Usnadňovaly mi to taky přehledně označené kapitoly. Co musím ocenit je také způsob, jakým autor přistupuje k vrahovi. Sledujeme ho celou dobu, vnímáme jeho myšlenky, ale nevíme, kdo vlastně je. Přiznám se, že jsem ho odhadla dříve než Harry, ale byla to spíš taková intuice a ani to mi nedovolilo se odtrhnout až do konce a užít si závěr a vyjasnění celé zápletky. Spoustu otázek však zůstalo bez odpovědi a nezbývá mi, než se brzy pustit do dalšího dílu. Nemusím snad ani zmiňovat, že jednou z autorových největších předností jsou postavy. Někomu se jich může zdát až příliš, ale i při tom množství jsou velice dobře propracované a to jak postavy hlavní, tak i vedlejší.

Shrnutí

Pokud čtete postupně jako já, budete si užívat dobře vystavěnou detektivku s válečným motivem a budete se nadšeně chtít pustit do dalšího přitvrzujícího pokračování. Pokud jste přečetli všechny ostatní díly, budete možná zklamáni tím, že Červenka je méně akční, ale o to více dedukční a rozhodně jí to neubírá na kvalitě. Nebo možná budete rádi, že se svět kolem Harryho na chvilku zpomalil a vy si tak konečně můžete užit Harryho v dobré formě. Pro fanoušky severské krimi a Nesba nutnost přečíst. Jenom si dávejte pozor, ať se jako já neztratíte v zákopech.

Celou dobu víte, kdo je vrah a přesto to nevíte

Neoluxor.cz, 17. března 2014, autorka: Olga Biernátová

Červenka je třetím dílem detektivní série s komisařem Harrym Holem a zároveň prvním dílem tzv. „Osloské trilogie“, která ve vedlejší dějové linii odkrývá Ellenin případ spojený s nelegálním pašováním zbraní do Norska, jenž se naplno rozjíždí v Nemesis a svého rozuzlení se dočká v Pentagramu.

Harry Hole je po nevydařené akci, kdy omylem postřelí amerického agenta, uklizen z oddělení vražd do kanceláře tajné služby na konci chodby. Papírování, které ho mělo na nějaký čas uklidit z očí veřejnosti, však Harrymu přihraje podezřelé hlášení – nalezení nábojů, které pasují do nejdražší a nejsmrtelnější zbraně nájemných vrahů. Bavíme se tady o pušce, kterou se střílí sloni a která vám udělá do těla takovou díru, že byste jí prostrčili i hlavu. Tak jaké s ní má nový majitel plány?

Harryho vyšetřování je v knize proloženo záblesky z doby 2. světové války, které sledují osudy norských vojáků, jenž bojovali za Hitlera. Jeden z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a uložen do masového hrobu. Jenomže později se ve vídeňském lazaretu objevuje zraněný voják, který tvrdí, že je právě Daniel. A další skok do současnosti. Válečný veterán si právě u svého lékaře vyslechl jasný rozsudek smrti, než ale zemře, musí splnit ještě jednu misi.

Červenka je fascinující, dobře vystavěná a komplexní detektivka, která postrádá slabé místo. Oproti pozdějším knihám autora spadá čistě do detektivního žánru a nenajdeme zde přesahy do thrilleru nebo hororu, jako je tomu např. ve Sněhulákovi. Neužijete si ani “kreativních” vražd (a že se ta kreativita s každým novým dílem pořádně stupňuje). Umírání je prosté, přímočaré a téměř obyčejné. Příběhy na pozadí tvoří dokonalou mozaiku událostí, které se nakonec spojí v jeden celek. Tak trochu jako impresionistický obraz. Vidíte všechny barvy, rozpoznáváte v tečkách všechny postavy, ale abyste si mohli prohlédnout celé dílo a opravdu vidět detaily, musíte si o pár kroků odstoupit. A právě ty drobné krůčky děláte s každou novou stránkou Červenky a není vám dovoleno vidět až do chvíle, než dočtete.

Osobně mě tentokrát nový díl neuchvátil ani tak osobností Harryho Holea, jako spíše jeho kolegyně Ellen. Ta s Harrym úzce spolupracuje i po jeho přeložení k tajné službě a sama zahraje důležitou úlohu ve vedlejší dějové linii, která se v rámci "Osloské trilogie" táhne dál k Nemesis a Pentagramu. Červenka je konečně nalezeným chybějícím dílem celé skládanky také proto, že se zde poprvé setkáme s Harryho osudovou láskou Ráchel, jejím synem Olegem a na scéně se navíc objevuje i Tom Waaler. Všichni fanoušci si tak po dočtení mohou konečně oddychnout, víme vše.

Po Netopýrovi a Švábech se Červenka více přibližuje typickým znakům severské detektivky, která si klade za úkol poukazovat na nejrůznější sociální problémy. A tak se Harry potýká nejen s rasovou nenávistí, černým trhem se zbraněmi, ale i s neutuchajícím nepřátelstvím mezi vojáky, kteří za 2. světové války bojovali za Německo a vojáky, kteří sloužili v odboji. Všechny tyto škraloupy na jinak dokonalé norské společnosti vám pak pomohou pochopit, že lidská bytost umí nenávidět velmi dlouho a s pomstou čeká na vhodný okamžik.

Harry zvažoval možná pro a proti. Poznal ten pocit, tu náhlou jistotu, že ví, kdo je pachatel. Teď věděl, že je ten pocit i nebezpečný. Nebezpečný, protože způsobuje, že si člověk přestane připouštět pochybnosti, ty tiché hlasy, které mu líčí to, co mluví proti, to, že obrázek přece jen není dokonalý. Pochyby jsou jako studená voda, a když cítíte, že jste na stopě vrahovi, o studenou vodu nestojíte. Ano, Harry si byl už několikrát v minulosti jistý. A mýlil se.

Hodnocení: 93 %

Nesbo ??? ANO, prosím !!!

Evelinsbook.blogspot.cz, 17. března 2014, autorka: Eva Weiserová

Příjemný pondělní večer,

o tom, že jsem velký fanda Jo Nesbo asi víte. Stejnou (ne-li větší náklonost) chovám k hlavnímu hrdinovi těchto severských knih, a to Harry Holovi. Hole je prostě borec. Sice trošku alkoholik, ale skoro 2 metry živé váhy a atletické postavy. Kdo by si nepřál ten pocit bezpečí a obejmutí od velkých rukou.

Troška teorie: Červenka je třetí díl knižní série s hlavním hrdinou Harrym, ale zároveň také prvním dílem tzv. "Oslovské trilogie", kde je popisován případ nelegálního pašování zbraní do Norska spojený s úmrtím Harryho kolegyně Ellen. Tato dějová linka je ústředním motivem v knize Nemesis a závěr nás čeká v Pentagramu. Je také třeba podotknout, že v originále tato kniha vyšla už v roce 2000, v českém překladu se poprvé na českých pultech objevila v roce 2005, pod názvem Červenka nese smrt (nakladatelství MOBA).

Oficiální termín prodeje této knihy byl stanoven na tzv. knižní čtvrtek, který bude teď - 20. 3. 2014. Budete moci sehnat Červenku nejen v tištěné formě, ale také e-knihu či audioknihu. A co to znamená? Že se jen 3x vyspíte a můžete utíkat do knihkupectví pro knihu, která rozhodně stojí za to! Já se přihlásila do konkurzu na reading copy a mohla si ji přečíst v předstihu ve své čtečce, za což moc děkuji!

Už od začátku knihy je to prostě Harry. Tvrďák a cynik se smyslem pro spravedlnost a citem pro řešení záhad. Jenže už na začátku se Harrymu nevydaří jedna policejní akce a omylem postřelí agenta americké bezpečnostní agentury. Za odměnu (nebo za trest) je převelen k tajné službě a papírování, kde by vše mělo být v poklidu. Jenže to by nebyl Nesbo, kdyby se Harrymu nedostalo do rukou hlášení o nábojnicích do nejnebezpečnější zbraně atentátníků.

V knize není jen jedna dějová linka, ale je jich rovnou několik. Hlavní linie jsou vlastně dvě. Jedna probíhá za války, píše se rok 1944. Střídá se prostředí fronty a také vojenské nemocnice. Dychtivě sledujeme osudy norských vojáků, kteří bojovali v zákopech. Jeden z hlavních postav - Daniel Gudeson je na frontě zastřelen a pohřben v masovém hrobu. Jenže jak potom vysvětlit fakt, že právě v lazaretu se poté zjeví zraněný voják, který tvrdí, že je právě Daniel? Druhá linie je současné Norsko na přelomu let 1999 a 2000. A válečný veterán, který od svého lékaře právě vyslechl konečný verdikt, ale před svým koncem musí ještě něco stihnout... je to onen Daniel? Daniel, jehož hebrejské jméno znamená "Bůh je můj soudce"? Člověk, který chce vyrovnat staré účty? Vždyť zrada je ústředním motivem celého příběhu, bez ohledu na rok, ve kterém se děj odehrává.

Červenka je naprosto dokonalá detektivka, která nepřekračuje hranice tohoto žánru (oproti pozdějším knihám, např. Sněhulák). Zápletky nejsou překombinované, ale přesto naprosto brilantně popsané a na konci knihy do sebe zapadnou dokonale jako poslední dílek puzzle. Malé nesrovnalosti mohou nastat s postavami, jelikož ta severská jména nejsou nic na mě :-) A jako bonus se v této knize poprvé setkáváme s Rachel a jejím synem Olegem,kteří nemalou měrou zasáhnou i v dalších dílech o detektivu Holeovi.

- nakladatelství: Kniha Zlín

- cena: 332 kč (nakladatelství ZDE)

- hodnocení: 10/10

Co vy, taky milujete Harryho? Nebo jen Nesba? A půjdete ve čtvrtek do knihkupectví?

JO NESBO - ČERVENKA (recenze)

Střípky z kultury i nekultury, 17. března 2014, autorka: Jindřiška Mendozová

Červenka je třetím románem, v kterém vystupuje Harry Hole. Je to ten Harry Hole - a tím pádem také ten Jo Nesbo - kterého jsem měla a stále mám ráda. Harry Hole - a Jo Nesbo - z prvních románů. Tedy těch, které jsou klasickými detektivkami a neodbíhají k žánrům thrilleru a hororu (v tomto směru byl pro mne největším zklamáním Leopard).

Harry je zde opět klasický detektiv - v míře, v jaké jí on se svými problémy, může být. Vyšetřuje vraždy a nestává se z něj místy téměř superman, který přežije cokoli lavinou počínaje a strašlivým mučícím nástrojem v ústech konče… S mnoha čtenáři se zde pravděpodobně názorově rozejdu, ale tato “detektivnější” poloha, kdy ani vraždy nejsou takspektakulární, “holeovkám” sluší lépe.

Červenka - na rozdíl od pozdějších románů, kdy je vždy nejprve třeba Harryho odněkud dopravit a k práci de facto přemluvit, což začátky poněkud rozmělňuje a zpomaluje - chytne čtenáře od první stránky a už nepustí.

Samo střídání časových rovin, kdy jsme chvíli v Oslu konce devadesátých let minulého století a chvíli ve válečném Norsku počátku čtyřicátých let, je nejen zajímavé, ale samozřejmě přímo vyzývá k otázce, jak mohou věci a události tak “dávné” mít spojitost se současností. Mohou… a princip odkrývání je napínavý od začátku do konce.

Kromě Harryho Holea se tentokrát v knize objevují hned dvě zajímavé ženské postavy - Harryho kolegyně Ellen a Harryho budoucí osudová láska Ráchel. Ta se poprvé objeví na místě a v pozici, na které by ji ti, kdo čtení “holeovek” zahájili až pozdějšími romány, nejspíš ani nečekali. V další nosné postavě, konkrétně v postavě ambiciózního policisty Toma Waalera, se objevuje téma korupce a “čehosi prohnilého” v policejních řadách… téma, které Nesbo zatím nevynechal snad ani v jediné ze svých knih.

U detektivek nerada prozrazuji cokoli z děje. Skončím tedy příslibem, že Červenka se čte výborně od samotného začátku do úplného konce. I když čtenář možná chvílemi tuší… přece je v závěru překvapený… a tak to má u správné detektivky být…

E-kniha Červenka – Jo Nesbø vám udělá radost se severskou detektivkou – recenze

Ebooky.cz, 17. března 2014, autor: Petr Vytlačil

Harry Hole je opět v akci. Nakladatelství Kniha Zlín připravila pro milovníky severských detektivek a thrillerů další díl ze série knih s detektivem Harrym Holem od světového bestselleristy Joa Nesbøha.

Jde o třetí díl z této série. V originále kniha vyšla již v roce 2000 a u nás byla poprvé vydána v roce 2005 s názvem Červenka nese smrt. Nyní přichází Červenka pod taktovkou nakladatelství Kniha Zlín, které se postaralo o znovuobjevení knih Joa Nesbøha u nás a na Slovensku.

Díky nakladatelství Kniha Zlín jsem měl tu čest, eknihu Červenka přečíst ve své čtečce Amazon Kindle Paperwhite ještě dříve než se začne oficiálně prodávat v ČR. Oficiální termín prodeje byl stanoven na 20. 3., což je tento čtvrtek. V tento den bude možné Červenku zakoupit v tištěné formě, jako eknihu, ale i jako audioknihu. Je to snad poprvé, kdy se začíná prodávat nová kniha ve všech těchto formách.

Ještě si pamatuji dobu, kdy majitelé čteček elektronických knih plakali nad malou nabídkou eknih. Nebo museli čekat několik měsíců, než se kniha uvolní do prodeje v elektronické formě a budou mít možnost tuto knihu číst ve své čtečce eknih.

Nyní, ale už k samotnému obsahu nové knihy Červenka. Milovníci knih autora Jo Nesbø nebo severských detektivek tuto recenzi knihy Červenka nemusí ani číst a rovnou jim doporučuji, ať si ji ve čtvrtek zakoupí, protože určitě nebudou zklamáni.

Děj Červenky se odehrává v několika časových rovinách, kdy vás autor vtáhne do roku kolem 2000, ale i minulosti dob druhé světové války. Při čtení se potácíte mezi přítomností/minulostí a najednou zjistíte, že se vám dějové linky pomalu, ale jistě spojují v jednu díky objevování souvislostí hlavní postavou Harrym Holem.

V Červenkovi probíhá návštěva amerického prezidenta, při které Harry Hole udělá botu, za niž je raději následně povýšen. Dále děj v minulosti, který poodkrývá další důvody a příčiny. Později se zapojí do pátrání důvodu a osobě, která pokouší sehnat odstřelovací pušku. Jak se knihou prokousáváte dále, zjišťujete hlavní motivy, které jsou založeny na zradě a vyrovnání se s minulostí.

577 stránkovou knihu Červenka doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst napínavou a propracovanou detektivku s velmi dobře vykreslenými postavami.

Když se Norsko začervená

Lukasgregor.cz, 16. března 2014, autor: Lukáš Gregor

Severské krimi představuje nálepku, která je na přebalu knihy pro potenciálního kupce mnohem podstatnější nežli jméno autora. U Jo Nesbø to ale už dávno neplatí. Norský rodák si vystačí sám.

Nutno přiznat, že číst tzv. Holeovky (rozuměj: knihy s hlavním hrdinou Harry Holem) v českém překladu, tak trochu připomíná škatule hejbejte se. Kniha ZLÍN, která Jo Nesbø v tuzemsku proslavila, neodstartovala sérii s Harrym od samého počátku. Důvody spočívaly i v tom, že u nás už dříve jiné nakladatelství s Holem začalo, mělo práva, ale také nízké prodeje, a tak jaksi ani nikdo pořádně nevěděl, že na knižních pultech leží zlato. My, kteří jsme si s Nesbem začali až díky Zlínu, jsme vpadli do vod bez přípravy. Bylo to topení se velmi příjemné. Harry měl charisma a schopnost vraha vystopovat a dopadnout (a měl také sklon pít více než malé množství alkoholu). Příběhy si sice občas upletly až moc hustou dějovou síť, autor se v ní ale neztratil a díky nejrůznějším indiciím ani my. Pak ale přišlo na řadu vrátit se v čase a dopřát nám nové české překlady prvních dílů. Cervenka je v pořadí třetí a díky ní se nám nyní v Knize ZLÍN zaplnila poslední mezírka. Což je naprosto ideální pro ty, kteří s Holem ještě nezačali. Doporučuji, zkuste si zkontrolovat sérii ne podle toho, jak ji české nakladatelství vypouštělo do světa, ale jak jdou příběhy po sobě.

Je to rada od toho, který toto ale už zrealizovat nemůže. Ne že by ale – díkyvšembohům –Cervenka trpěla znalostí věcí příštích. Ostatně, můžete ochutnat jakoukoliv Holeovku a způsobit si příjemný literární zážitek. Jako by lišák Nesbø počítal s tím, že nejen české, ale i britské nakladatelství bude s pořadím poněkud čachrovat. Přesto někteří z nás, co jsme si s Harrym už prožili jeho stavy opilosti z jistých důvodů, nyní při čtení třetího dílu vnímáme teprve samé počátky jeho cesty na odvrácenější stranu.

Chtělo by se mi také napsat, že si u Cervenky ještě nebyl Nesbø úplně jistý v pantoflích, čímž bych však popřel kvality první dvojice titulů. Zkrátka, zvolil trošku jinou strategii. Pro mě osobně jde o dva podstatné rozdíly. Až přílišný důraz na paralelní vyprávění, přičemž jeden z příběhů nás dostává až do válečných let (1943 a výš). A – asi na základě jiných dílů – poněkud upozaděné charisma hlavního detektiva.

Zůstanu-li chvíli u první výtky, sluší se dodat, že někomu se naopak minipříběhy odehrávající se na bitevním poli a mimo něj během Druhé světové války mohou hodně líbit. Už proto, že je Nesbø naplno zužitkuje v „holeovské“ přítomnosti. Navíc v nich nalezneme i do určité míry sebereflexivní pohled na norské dějiny a spolupráci s Německem, respektive na tendenci převlékat kabáty. Tím, že Nesbø vypráví až filmově (tedy velmi dobře umí „přestřihnout“ z příběhu na příběh, z postavy na postavu, z jednoho času na jiný), udržuje čtenáře ve hře, tedy jeho zájem. Dávkuje informace postupně, nebojí se nechat zabít někoho, ke komu si vybudujeme vztah (sakra, není tohle spoiler?), a na pomoc si vezme i duševní nemoc, která může věci/nitky řádně zkomplikovat/proplést. Přesto v samotném finále, kdy se jednotlivé dílky skládačky začnou spojovat do smysluplného obrazu (ještě že máme ta publicistická klišé), staly se pro mne časové reminiscence poněkud retardační, snad pro svoji přílišnou popisnost.

Ideální je tedy k Cervence přistupovat s o něco menším očekáváním. Spletitost křivd a chutí po pomstě se autorovi tak zalíbila, že si možná vzal větší sousto. Mnohem více mi sedí Nesbø, který tolik neřeší společenský/historický kontext, o to více drsný a potemnělý je. Cervence ona chladná severskost schází, zůstává „pouze“ kvalitně napsaná detektivkou se snahou být ještě něčím víc. To pro někoho může být dobrá zpráva, pro jiného mírně varující signál.

Hodnocení: 75 %

Červenka - Jo Nesbø potřetí

MyEgo.cz, 16. března 2014, autor: Radek Hulán

Zhruba před rokem nám KnihaZlín.cz naservírovala Šváby, tento rok na jaře přilétá Červenka. Třetí díl Harry Hole série vyšel v češtině už v roce 2005 v nakladatelství MOBA, ale pokud chcete mít vše v jedné kolekci od Knihy Zlín, neváhejte.

Kromě klasické (papírové) knihy bude od 20. března k dispozici i audiokniha a e-kniha.

Červenka je román odehrávající se v několika časových rovinách.

Začíná příjezdem amerického prezidenta do Norska. Harry Hole je jeden z lidí, kteří zajišťují jeho ochranu, ale bohužel v rámci akce postřelí jednoho pracovníka CIA. A aby tato událost byla zahlazena, udělají z něj hrdinu - je povýšen na místo komisaře norské tajné služby.

Poté se dostáváme o 50 let zpět, do období 2. světové války, kdy se řada norských dobrovolníků přidala k Němcům a byli převeleni na východní frontu v Rusku. Jeden z těchto vojáků, nyní stařec umírající na rakovinu, se rozhodne po 50 letech dotáhnout svůj boj do konce.

Zde se zpět dostává ke slovu Harry Hole, který se věnuje případu pašování speciální atentátnické pušky Märklin do Norska. A postupně objeví souvislosti, které obě historické roviny propojují.

Detektivka mě bavila, prolínání historických rovin je poutavé, Harry se zde seznámí se svou životní láskou Rachel, a poznáme i jeho úhlavního nepřítele, Toma Waalera.

Přečetl jsem ji na jeden zátah :-)

O něco zachovalejší Harry Hole

iLiteratura.cz, 14. března 2014, autor: Vojtěch Matocha

Je jasná noc, mrzne, na obloze planou hvězdy a jedna za druhou se zvolna loučí poslední minuty roku 1942. V zákopu, táhnoucím se jako dlouhý šrám ze severu na jih napříč ruskými pláněmi, se daleko od domova krčí skupinka norských vojáků. Na začátku války zradili svou zemi, slíbili věrnost Vůdci a odešli na východní frontu bojovat proti v jejich očích horšímu ďáblu Stalinovi. Jeden z nich si říká Urijáš. Té noci na dohled Leningradu Urijáš zemře a jeho druhové ho pohřbí. Jenže dalšího večera Urijáš vstane z mrtvých, aby se pomstil.

Od českého vydání Panserhjerte (Levhart) uplynulo sotva několik měsíců a nakladatelství Kniha Zlín se už chystá zaplavit knihkupectví dalším thrillerem veleúspěšného norského autora Jo Nesbøho. Červenka (Rødstruppe) ale není pokračováním Levharta. Děj Červenkyse odehrává před Levhartem (i předchozím Sněhulákem). Nesbø Červenku ostatně napsal skoro o deset let dřív a kniha už kdysi v češtině vyšla; pod názvem Červenka nese smrt ji v roce 2005 vydalo nakladatelství MOBA.

Komisaře Harryho Holea tak věrný čtenář Knihy Zlín nalezne ve výrazně lepším stavu, než v jakém ho opustil na konci Levharta: Harry má na rukou všech deset prstů, na čele méně vrásek a jeho čelisti ještě drží pohromadě. Od první kapitoly je to nicméně ten Harry Hole, jak ho známe: navenek cynik a tvrďák, který nakonec s bouchačkou v ruce vždycky srovná padouchy do latě, uvnitř ale křehký a nejistý, sužovaný přízraky a démony mysli, kteří mu v noci nedají spát. Čtenář tomu chlapíkovi prostě musí fandit a musí mu přát štěstí, i když ví, v jakém svrabu Harry v dalších knihách skončí.

Červenka se rozjíždí pomalu, zlo se nejprve odehrává jen kdesi bezpečně daleko v minulosti a je těžké ukázat prstem na jednu kapitolu se slovy „tady začíná zápletka“. Na prvních sto stránkách se hromadí temné náznaky: cosi zlověstného se děje, ale nikdo přesně neví co. Někdo se v Norsku snaží sehnat odstřelovací pušku, ale těžko říct, k čemu ji chce použít. Nesbø se nadechuje a dává si záležet, aby nás seznámil s postavami. Každá stránka úvodu, kterou postavám věnuje, se zúročí v druhé polovině knihy. O to silněji pak čtenář prožívá každé Harryho škrábnutí a v jedné vypjaté scéně by nejradši vstal z křesla a šel si to s vrahem vyřídit sám.

Než se jednotlivé dějové linie v polovině knihy spojí do jediné, odehrává se děj střídavě v Norsku roku 2000, na východní frontě 2. světové války a ve vídeňském lazaretu v době, kdy už se válka chýlí ke konci. Ústředním motivem celé knihy je zrada a vyrovnání se s minulostí. S válkou, která na mnoho let pošpinila svědomí norského národa. Se zradou tisíců norských vojáků ve službách Třetí říše na jedné straně a na druhé straně se zradou norského krále, který podobně jako náš Beneš v nejtěžším okamžiku uprchl do Anglie.

Nesbø v Července ukazuje, že se ve svém vyprávění dokáže obejít bez obvyklé brutality a přehnané akce; nejsilnějšími pasážemi jsou překvapivě dialogy mezi Harrym a jeho kolegyní Ellen. O něco více prostoru dostává také Harryho osobní život a knize to rozhodně prospívá – Nesbøho Harry Hole se definitivně zařadil po bok takových velikánů, jako jsou Mankellův Kurt Wallander nebo Peterssonův Harald Lindmark.

Škoda samotného závěru. Ne, nechápejte mě špatně. Velké fináleČervenky samozřejmě budete číst bez dechu až do posledního slova a v noci nebudete moci napětím usnout. Jenže… až vzrušení opadne a vy se s odstupem a všemi informacemi k zápletce v klidu vrátíte, začne ve vás možná hlodat pochybnost. Tak jako ve mně. Autor se nedopustil žádné vyložené boty, v knize není žádný nesmysl nebo očividná nesrovnalost, na to je Jo Nesbø příliš dobrý spisovatel. Rozuzlení ale i s benevolentním přihlédnutím k žánru balancuje na hraně uvěřitelnosti.

I proto Červenka za Levhartem o něco málo zaostává; ve srovnání s ostatními skandinávskými autory však stále zůstává vysoko nad průměrem a Červenku byste si neměli nechat ujít.

Recenze knihy Červenka

Knihy Dobrovský, 13. března 2014

Červenka se pod názvem Červenka nese smrt objevila na pultech českých knihkupectví už před čtrnácti lety. Tehdy nesklidila valný úspěch. 20. března vychází třetí díl o policejním komisaři Harrym Holeovi znovu. V novém překladu a přebalu. Což mu očividně prospělo. Červenka je prvotřídní detektivka.

Z Osla do Leningradu a zpět

Příběh je vystaven na dvou linkách – jedna se odehrává během druhé světové války u Leningradu, ta druhá,současná, v norském Oslu na konci devadesátých let. Obě dějové linie si jedou svým vlastním tempem, aby se ve finále spojily a přinesly nám rozuzlení celého případu.

Harry během návštěvy amerického prezidenta omylem postřelí člena jeho ochranky. Jelikož je v „nejvyšším zájmu“, aby se o tom veřejnost nedozvěděla, tak ho místo padáka čeká povýšení. Na oko. De facto je odsunut k druhořadým případům. Byla by to nuda. Kdyby náhodou nenarazil na náboje po pistoli, která vám dokáže do břicha udělat díru velikostí basketbalového míče. Harrymu a jeho parťačce Ellen se podaří zjistit, že pocházejí z neonacistického prostředí, které má své členy i v policejních řadách…

Paralelně se setkáváme s norskými vojáky bojujícími pod důstojníkem Quslingem v řadách SS u Leningradu. V partě vojáků dojde k podivnému zmizení vojína Faukeho a vraždě Daniela Gudesona, který se za pár měsíců objeví ve vídeňské nemocnici. Jakou nenávist musí vzbudit to, že z hrdinů se po válce stanou vlastizrádci, zatímco královská rodina odjela do Británie a zbytek společnosti si válku odkroutil doma. Pomsta a spravedlnost jsou dvě věci, po kterých řadu let touží dva lidé. A nebo ne?

Překvapivě střízlivá detektivka a střízlivý Harry

Červenka je zvláštní pták“, pokračovala Ellen a zašroubovala uzávěr termosky. „O tom nepochybuju“, odtušil Harry. „Devadesát procent červenek odlétá na zimu na jih a jenom pár jich to prostě riskne a zůstává tady.“

Tentokrát se nepodíváme do žádného exotického koutu světa. Harry musí prokázat maximum ze svého detektivního umu, aby případ vyřešil. Pokud vám Červenka přichází do ruky po knihách Sněhulák či Levhart, budete si muset zvyknout na trochu jiný způsob vyprávění.

Nebude vám tuhnout krev v žilách při líčení brutálních vražd, ale narazíte na precizní popis kriminalistických postupů. Taky vám bude líto, že sympaťák Halvorsen to má už dopředu spočítané. Trochu to kompenzuje fakt, že na krysu v policejním sboru a vraha Ellen se taky dostane.

Co je plus, že i když knihy na sebe volně navazují, lze je číst jako jednotlivé příběhy. Takže pokud je Červenka vaše první kniha od Joa Nesbøho, nemusíte se bát, že budete o něco ochuzeni.

Suma sumárum

Malý a nevýznamný kaz na kráse je podobnost jmen postav, které v příběhu hrají zásadní roli. Ale kdo ví. Snad se jedná o autorův záměr. Červenka je klasická detektivka založená na líčení poctivých detektivních metod a postupů. Zajímavé jsou odbočky od hlavní dějové linie. Jo Nesbø nepoužívá slovní vatu - v mezipasážích se můžeme dozvědět i něco nového nebo si oprášit znalosti o světě okolo nás. Autor drží laťku vysoko, a tak kromě „nesbøovců“ nebudou zklamáni ani ostatní čtenáři.

Hodnocení: 5/5

Není červenka jako Červenka

Martinus.cz, 10. března 2014, autorka: Dita Kristanova

O novém příběhu Harryho Holea, který vychází na velký knižní čtvrtek 20. března

„Červenka je zvláštní pták, devadesát procent jich na zimu odlétá na jih. A jenom pár to riskne a zůstává tady,“ říká kolegyně Ellen Harrymu Holeovi poté, co se musí v policejní hierarchii stát spíš úředníkem než poldou. Harry zůstává, Ellen taky. Oba jako červenky hájí svá teritoria.

Nejsou to však jediné červenky, které v další detektivce norského spisovatele Joa Nesbøho přistihneme – jedna totiž vězí daleko v minulosti, leží v hromadném hrobu na východní frontě.

Českému čtenáři se znovu dostává do rukou 3. díl série o detektivovi Harrym Holeovi Červenka, který vydává Kniha Zlín. Text už vyšel jednou pod názvem Červenka nosí smrt (nepřesný překlad titulu podtrhl rozuzlení celé knihy a de facto vyzradil hlavní zápletku), který je posledním dluhem vůči fanouškům norského detektiva. Dostávají zde poslední kamínek skládačky, jež osvětluje komplikovanou povahu hlavního hrdiny i jeho složitý vztah k Ráchel, která se právě v tomto díle objeví poprvé. Do mozaiky se zasadí i případ, který Harry vyšetří až v Pentagramu. Dosazení posledního článku do řádky by mělo vyzvat všechny zaryté holeovce, aby sedli do pohodlného křesla a znovu četli jednotlivé díly tak, jak mají jít za sebou. Možná před sebou objeví nečekaný smysl, jenž v posledních dvou dílech, které do češtiny ještě nebyly přeloženy, pravděpodobně vygraduje.

Červenka má zajímavou kompozici, část knihy se odehrává v roce 1944 v zákopech u Leningradu, kde bojují norští vojáci po boku německých. Druhá část už zobrazuje Harryho současnost.

Jenže jeden bývalý fašistický voják opět vstoupí do hry a události, které měly již dávno spát, se probouzejí. Nesbø velmi dobře prolíná oba děje a čtenář je svědkem velkého příběhu o lásce, která jediná může rozbít duševní poruchu. Vražda střídá vraždu a ne všechny mají stejného pachatele, svou roli sehraje i korupce a podpora fašismu.

Nesbø si zde nevybírá jednoduché téma, období druhé světové války je dodnes pro Nory sporné, část z nich se přiklonila k Hitlerovi bez jakéhokoli odporu; Vidkun Quisling se stal německou prodlouženou rukou na norském území. Nadšení Norů pro fašismus je v jejich historii obdobným bílým místem jako divoké odsuny sudetských Němců po válce v ČSR. Do detektivky toto ne vždy černobílé téma snad ani nepatří, Nesbø povyšuje žánr na něco víc, přitom ale neřeší otázku viny z hlediska kolektivu, ani jedince, ale pouze z hlediska toho, co má v hlavě. A že všechny jeho propracovanější charaktery (ať jde o ty kladné, či záporné) mají v hlavě pěkný zmatek, toho už si nejeden stoupenec norského detektivkáře všiml. Následují i otázky, proč a v jakých podobách se fašismus vrací, ale také hořké téma vydírání žen skrz jejich děti.

Kromě toho však víc než thrillerem, jako jsme tomu byli svědky u posledních dílů, je Červenka hlavně detektivkou s vynikajícím slídičem, který tentokrát skoro nepije, a proto lze sledovat jeho mistrné dedukce, které si rozhodně užijete. A nakonec je právě on tou nejlepší červenkou.

Červenka: Detektivka s kapkou historického románu

Kočičí košík, 7. března 2014, autorka: Kateřina Nová

O úspěšném severském autorovi detektivek, který má na konci jména to podivné přeškrtnuté o, slyšel snad každý. Já jsem se na nějakou tu "nesbovku" dlouho chystala a nakonec si prvenství odnesla právě Červenka, třetí z řady detektivek s Harrym Holem. A musím uznat, že jeho knihy se přeložily do 35 jazyků zcela oprávněně.

Z Osla na východní frontu a zase zpět

Detektiv Harry Hole má hlídat amerického prezidenta při jeho návštěvě v Norsku, nešťastnou náhodou ale postřelí amerického tajného agenta.Místo vyhazovu ho čeká povýšení a zdánlivě nevýznamný případ. Za pašeráky zbraní se ale skrývá mnohem víc než skupina nacistů.

Děj se střídavě odehrává v současnosti, střídavě za druhé světové války. Skupina vojáků bojuje na východní frontě za svobodné Norsko, kde může smrt potkat každého. Zastřelen je i jeden z nejstatečnějších Daniel Gudeson neboli Urijáš. Najednou se ale v nemocnici objevuje muž se jménem mrtvého vojáka a jeho historky si zamiluje mladá ošetřovatelka. Kdo je ale ve skutečnosti muž, se kterým se rozhodne utéct?Ze začátku jsem byla z částí z minulosti trochu zmatená a moc mě nebavily, když mi ale začaly docházet souvislosti, těšila jsem se na mnohem víc. Musím pochválit přehledné označení vždy na začátku kapitoly, jinak by mi asi zorientování trvalo trochu déle. Vraha známe. Nebo ne? Autor vám ale kromě milostného příběhu ze zákopů a vyšetřování detektiva Harryho Hola, poskytne ještě další pohled. Pohled samotného vraha. Přiznám se, že mám ráda příběhy vyprávěné z pohledu záporných postav. Neschovám vám si pod polštářem nůž, ani nevylupuji pro zábavu banky, ale myšlenky (nejen) vrahů si vždycky užívám. Jakmile jsem zjistila, že tajemný stařec bude zabíjet, kniha v mých očích ohromně stoupla. Nejvíce nadšená jsem ale byla ze způsobu, kterým jsou tyto části poddány. Jste sice s vrahem celou knihu, víte proč to dělá, ale ve skutečnosti ho neznáte a odhalení vás stejně překvapí.Nesbø mě ale překvapoval neustále. Většinou na místech, kde jsem to vůbec nečekala. Nejednou se mi stalo, že jsem přečetla větu a až po dočtení následující jsem se zarazila, protože mi došlo, co znamená. Sice to byly vždy jen drobnosti, malinké dílky skládačky, které vám spojily dvě zdánlivě nesouvisící věci. A mně nezbylo nic jiného než zůstat stát s otevřenou pusou. Což je něco, co by měla mít každá dobrá detektivka.
Alkoholik. Detektiv. Proč ne obojí? Nadšená jsem byla ze samotného detektiva. Četla jsem v recenzích na jiné Nesbovi knihy, že Harry Hole je alkoholik a spíše problémový policista. Což by mi v žádném případě nevadilo, jestli něco nemám ráda, tak černobílé postavy. Ale byla jsem zvědavá, jak funguje postava s mnoha chybami v tak kladné roli jako je detektiv. Ze začátku jsem ho možná trochu podceňovala, ale nakonec mě mile překvapil, protože případ vyřešil skvěle.Nejvíce se mi líbil v části po smrti jedné z hlavních postav. Způsob, kterým se s tím vypořádal, byl možná trochu děsivý, ale mně přišel opravdu zajímavý. Celkově to je určitě moje nejoblíbenější část knihy, ne proto, že bych byla ráda, že postava umřela (té mi naopak bylo moc líto), ale proto, že je to opravdu skvěle napsané. Postav tam bylo možná trochu moc a kdo nedával pozor, mohl někdy váhat, o koho se zrovna jedná, ale zvládnout se v nich zorientovat šlo. Částečně to bylo asi způsobeno tím, že mi jich hodně znělo podobně. Nějaké ty nejasnosti mi pak bohatě vynahradilo dokonalé propracování všech postav. O nikom byste nemohli říct, že je vyloženě kladný nebo záporný.

Červenka je úžasná detektivka s kapkou historického románu, které se nedá prakticky nic vytknout. Napínavá, zajímavě vystavená, plná překvapení, s opravdovými postavami. Nechybí ani krásná obálka. Nezbývá mi nic jiného, než hodnotit nejvyšší desítkou.

Jo Nesbø - Červenka

Schefikuv blog, 6. března 2014, autor: Petr Čapek

Třetí díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson. Muž se zamiluje do ošetřovatelky Heleny. Když vojáka povolá wehrmacht na jistou smrt na jihovýchodní frontu, naplánují si milenci společný útěk.
A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí.

Fanouškové Harryho Holea si mohou pořádně oddechnout. Po Levhartovi, který byl osmým dílem ze série, se vracíme o pár let zpět, abychom doplnili chybějící střípky příběhu o svérázném vyšetřovateli Harry Holeovi. Kniha Zlín tak konečně doplňuje chybějící díl ze série o tomto norském policistovi a díky tomu si čtenáři mohou vychutnat všechny Holeovky pěkně popořadě, jak na sebe jednotlivé díly navazují.
Jo Nesbø je u nás již opravdu zavedený pojem a každá jeho další kniha je u fanoušků vyhlížena s velkým očekáváním. Navíc samotné prodeje mluví za vše. Jen mezi elektronickými knihami figuruje jeho jméno v první desítce prodávaných titulů prakticky nepřetržitě od počátku sledování prodejů eknih. Troufám si tvrdit, že ani u tohoto dílu, který vychází na Velký knižní čtvrtek tomu nebude jinak.

Červenka poprvé vyšla v originále již v roce 2000. O pět let později se s ní mohli setkat i čeští čtenáři díky nakladatelství Moba, u kterého kniha vyšla pod názvem Červenka nese smrt. Dnes se třetího případu Harryho Holea ujímá Kniha Zlín, která novým překladem od Kateřiny Kryštůfkové kompletuje doposavad vydané knihy od Joa Nesbøho.

Po úvodních výletech po světě se Harry vrací do rodného Norska, aby se podílel na ochraně amerického prezidenta, který se zde zúčastní summitu. Jak to tak bývá na Harryho se lepí problémy a tak se není co divit, že když postřelí člena americké ochranky očekává zasloužený trest. Místo toho je povýšen a přeložen k tajné službě. Brzy ovšem zjišťuje, že vše není tak jednoduché a jeho povýšení je jen úřednická hra.

Mezitím se na Harryho stole objevuje nový zajímavý případ, který má něco společného s nezákonným pašováním zbraní do Norska. Harry neváhá a vrhá se do případu s vervou sobě vlastní. Navíc mu cosi říká, že v rámci tohoto případu může očekávat něco víc. Protože nejdražší zbraň nájemných vrahů si lidé nepořizují pro nic za nic. Co s ní chystá neznámý člověk provést a kam až zavede Holea pátrání?

Nesbø provádí čtenáře dvěma dějovými liniemi. První nás zavádí do období druhé světové války, kdy drtivá většina Norů bojovala na straně hitlerovského Německa, a provádí tak čtenáře životním příběhem vojáka, který je známý jako Urijáš. Ta druhá se klasicky odehrává v současnosti a sleduje Harryho pátrání po zabijácké zbrani.

Autor umě střídá jednotlivé linie a předkládá čtenářům jednotlivé střípky informací, které dávají dohromady celkovou mozaiku. Oproti pozdějším dílům, jako je Levhart, nebo Sněhulák, se Červenka posouvá od thrilleru zpět k čistokrevné detektivce. Nečekejte akční hody, jako ve zmíněných dílech. Červenka vsází na klasickou policejní práci a skládání jednotlivých střípků dohromady.

Kdo se těší na klasické Harryho alkoholové dýchánky a stavy bude možná poněkud zklamán. Tento notorický alkoholik se v tomto díle popasoval se svou slabostí více než důstojně a Nesbø ho tak nechal celou dobu relativně střízlivého. Fanoušky jistě potěší provázanost s ostatními díly a doplnění tak doposud chybějících informací, které známe z ostatních knih.

Nesbø drží laťku standardně vysoko. Ani Července nechybí napínavost a čtivost ostatních dílů, přesto pokud se vám líbí akčnější pojetí Harryho příběhů budete se možná trochu nudit. Ovšem nesmíme zapomenout, že tato kniha patří na začátek této úchvatné série a je zde znát jak se postupně Nesbø vyvíjí. Přesto je Červenka povinností pro všechny fanoušky, protože právě díky ní je celá série zatím kompletní. Aspoň do doby než vyjde další díl.

Červenka: Nový Hole nezklame ani nenadchne

Mmargareta.blogspot.cz, 5. března 2014, autorka: Jana Benešová

Tak jsem přečetla nového Harryho Holea. Nějak jsem si ty detektivky oblíbila. Nejen severské, tak nějak všeobecně. Baví mě ta jejich čtivost, to napětí, přemýšlení nad tím, kdo je pachatel.

Nejprve něco málo k celé té holeovské sérii detektivek od nakladatelství Kniha Zlín. Protože jsem Harrym Holem takřka nepolíbená, četla jsem jen Šváby, musela jsem sáhnout po znalostech někoho, kdo toho o těchto severských knihách ví o trochu víc, než já. V internetových zákoutích jsem se dozvěděla, že Červenka je třetím dílem po Netopýrovi a právě Švábech a poprvé vyšla v roce 2000. O pět let později ji vydalo MOBY a za pár dní se Červenka objeví na pultech knihkupectví znovu právě pod záštitou Knihy Zlín a v úplně novém kabátku.

Norský spisovatel Jo Nesbo je svými detektivními příběhy proslulý. Se jménem Nesbo se už dnes každému, kdo hltá napínavé příběhy, automaticky vybaví i jeho hlavní hrdina: detektiv Harry Hole. Je to zvláštní míchanice podmanivého, nebezpečně inteligentního chlapáka a opilecké odpudivé trosky. Tak trochu mi teď, po přečtení Volání kukačky od Rowlingové, připomínal jejíhoCormorana Strikea. Taky jeden workoholik, co trousí jízlivé poznámky, čas od času překračuje pravidla a jsou jím nečekaně přitahovány velice krásné ženy.

Harry Hole své "přešlapy" ale vždycky obhájí tím, že chytí pachatele zločinu. Nejinak je tomu samozřejmě i v Nesboho nejnovější knize Červenka. Harry se dopustí fatální chyby, když omylem postřelí člena ochranky. Čeká vyhazov a přijde povýšení. Jako nový vrchní komisař ale brzy zjistí, že je jen úřednická loutka. Když se mu na stole nečekaně objeví nový, zajímavý případ týkající se pašování nelegálních zbraní, neváhá a okamžitě se do něj vrhne po hlavě. Paralelně s tímto dějem, který se odehrává na přelomu nového tisíciletí, sleduje čtenář příběhy čtyř vojáků ležících v zákopech nedaleko Stalingradu. Píše se rok 1943, válka je v plném proudu, někdo bojuje za Hitlera, někdo za Stalina, někdo prostě za svobodné Norsko. Současnost a minulost se v Července prolínají, až se postupně slijí v jeden příběh.

Tak já vám nevím. Jsem z té Červenky trochu rozčarovaná. V prvé řadě jsem nečekala takový akčňák; nějaká ta honička nebo přestřelka mi nevadí, ale nejsem zrovna milovník detailního popisování toho, co se zrovna odehrává na bitevním poli. No a za druhé mám dojem, že toho Nesbo chtěl čtenářům sdělit strašně moc, a tak nějak to celé hrozně uspěchal. Knížka je neuspořádaná a nedotažená do konce tak, jak bych si představovala. Ačkoliv jednotlivé příběhy a osudy lidí jsou zajímavé a zcela nečekanými způsoby se protínají, je jich prostě až příliš na jednu knihu.

Mé požadavky na detektivku ovšem Nesbo splňuje do puntíku. Je to čtivé, dramatické, napínavé, s neuzavřeným koncem. Dokonce se tam objeví i románek, Harryho osudová žena Ráchel byla jednou z mých nejoblíbenějších postav. Chválím zejména čtivost (přesně ten typ musím-číst-dokud-to-neskončí) a postavy, jenž jsou přitažlivé a jaksepatří záhadné. Ani ten Harry mi nijak zvlášť nevadil, i když musím přiznat, že pro jeho rivala Cormorana Strikea od Rowlingové mám větší slabost. Zamilovala jsem si ovšem zejména Harryho kolegyni Ellen, jejíž linie příběhu mě rozesmutnila nejvíc. A pěkně naštvala, protože tohle je přesně ten nejtypičtější případ části, ve které Nesbo už zkrátka neměl dostatečný prostor na to, aby ji vyšperkoval k dokonalosti. Škoda.

Jo Nesbo si podle mě tentokrát ukousl až příliš velké sousto. Hlavní zápletka je jistě přitažlivá, ale Července toho k dokonalosti hodně chybí. Nicméně pro fanoušky "nesbovek" je i tahle knížka povinná četba, stejně tak i pro všechny milovníky detektivek, thrillerů a akčních dramat. Ti, co si dosud v severských detektivkách nelibovali, mohou Červenku odsunout až na dobu, kdy budou potřebovat něco čtivého na letní dovolenou.

Jo Nesbø – Červenka

Blog.enti.cz, 1. března 2014, autor: Miloslav Ondilla

Příznivci Harryho Holea, zvolejte třikrát hurá. Nakladatelství Kniha Zlín vydáním Červenky doplní sérii detektivních románů se svérázným detektivem. Pro fanoušky je koupě povinnost a pro ostatní tip na kvalitní kriminální román s přesahem do válečné historie Evropy.

Abychom si srovnali znalosti o mistrovské krimisérii Jo Nesbøho. Červenka je po Netopýrovi a Švábech třetím dílem. V originále vyšla již v roce 2000, poprvé česky v “zapomenutém” vydání MOBY o pět let později a až v roce 2014 ji vydává Kniha Zlín jako svůj osmý titul s Harrym Holem. Většina čtenářů tak bude číst Červenku třeba po Sněhulákovi, nebo Levhartovi, kteří se v žánru blíží spíše thrillerům. Červenka je čistá detektivka s dramatickým rozuzlením.

Zatímco v prvním díle vyšetřuje Harry Hole vraždu norské občanky v Austrálii a ve Švábech ho policejní osud zavane až do jihovýchodní Asie, Červenka ho zaměstná převážně v rodném Norsku. Pozorný čtenář a znalec novějších dílů nebude překvapen existencí Harryho kolegyně Ellen, která je bohužel zabita těsně poté, kdy zjistí, kdo z kriminalistů osloské policie je zapleten do obchodů se zbraněmi. Vyřešení této větve případu Červenka si však Nesbø nechal až na Pentagram.

Co má společného válečný veterán s norskými neonacisty?

Děj románu se drží dvou vypravěčských linií. Ta historická se odehrává na východní frontě druhé světové války a sleduje životní příběh vojáka s pseudonymem Urijáš (na jména se v knize obzvlášť soustřeďte, českému čtenáři mohou znít podobně a v závěru se přehled o hlavních postavách vyplatí).

Neuškodí se podívat na válečnou historii Norska.
Zatímco za první světové války bylo Norsko neutrální, ve druhé světové válce bylo obsazeno hitlerovským Německem a vládu převzal vůdce norských fašistů Vidkun Quisling, v románu také několikrát jmenovaný. Několik stovek norských dobrovolníků se zapojilo do bojů v řadách SS a většina z nich na východní frontě padla.

A právě mezi norskými vojáky v uniformách SS musí najít Harry Hole vraha. Vraha, který má dost peněz na to, aby si pořídil jednu z nejdražších zbraní nájemných zabijáků, vraha, který ví, kde takovou zbraň získat, vraha, který má motiv několikanásobnou vraždu provést, vraha, který na jednom z míst činu zanechá vzkaz „Bůh je mým soudcem“. A konečně vraha, kterého něco spojuje s Ráchel. Ano, právě s tou osudovou Ráchel, ženou, která provází Harryho v následujících dílech série.

Harry kriminalista a jen trochu opilec

V Července Nesbø ušetřil Harryho dlouhých dnů v alkoholovém deliriu, ušetřil ho i nervydrásajících bojů o holý život, zato nechal vyniknout jeho schopnosti kombinace a dedukce.

I tak se ovšem nabízí srovnání s Harryho alkoholickými stavy v ostatních dílech. V Července vyšel se ctí a takto okomentoval svou neúčast na pohřbu kolegyně.
„Jsem si jistý, že jsem tam měl namířeno. Když jsem vzhlédl a zaznamenal kolem sebe to pochmurné shromáždění, na okamžik jsem si pomyslel, že jsem tam došel. Dokud jsem před sebou neuviděl Maju v zástěře, jak čeká na objednávku.“

V Července je vůbec Hole vtipný a zvlášť jeho rozhovory s nováčkem ve sboru Halvorsenem (ano, s tím Halvorsenem tak dobře známým z dalších dílů a tragicky zesnulým ve Spasiteli) rozehrají úsměv na čtenářových rtech.

Červenka je zkrátka detektivní román, jak má být, pro mě po akčním Levhartovi a Sněhulákovi příjemným překvapením. Bude se dobře číst i vám.

Dotaz k produktu Červenka

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Lovci hlav

Lovci hlav

Ve svém dalším románu autor bestselleru Nemesis uvádí na scénu nového hrdinu. Roger Brown je podle svého vlastního názoru nejlepší a nejhůře placený lovec hlav (headhunter) v Norsku…

Policie (paperback)

Policie (paperback) (Harry Hole #10)

10. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Na místech, kde bylo v minulosti spácháno několik vražd, jež nebyly objasněny, jsou nalezeni mrtví policisté, kteří tyto zločiny tehdy…

Zachrání doktor Proktor Vánoce?

Zachrání doktor Proktor Vánoce? (Doktor Proktor #5)

Pátý díl oblíbené dětské série, ve které to srší humorem i originálními nápady.

Půlnoční slunce

Půlnoční slunce (Krev na sněhu #2)

Opět sedmdesátá léta minulého století, tentokrát však na dalekém severu Norska. Opuštěná vesnice Kåsund kdesi ve Finnmarce, jejíž obyvatelé jsou příslušníky laestadiánského…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily