Camille | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Camille (Verhœven #3)

Cena:
299 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-321-5
Překlad:
Helena Beguivinová
Datum vydání:
01. 06. 2015
Počet stran / vazba:
291/vázaná
3.82 / 2719

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 169 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Camille

Anne, přítelkyně komisaře Verhoevena, je v nákupním centru na Champs-Élysées svědkyní loupeže. Jen zázrakem přežije lupičovo řádění pouze s těžkým zraněním. Pachatel je surový recidivista, který chce Anne najít a zlikvidovat. Začíná souboj obou mužů, v němž jde o Annin život. Komisaře záležitost zasáhne velmi osobně a sám začíná být neúprosný natolik, že obětuje nejednu ze svých zásad. Podobně jako v románu Alex i zde se role lovce a kořisti povážlivě proplétají a představa, jakou si čtenář (i komisař) zpočátku udělá, se brzy naprosto změní.

Úryvek: Camille

Recenze: Camille

Recenze: Nositel Goncourtovy ceny Lemaitre nechává malého detektiva vyrůst

Art.ihned.cz, 16. listopadu 2015, autorka: Jovanka Šotolová

Kolibřík mezi komisaři, Camille Verhoeven, dorostl pouhých 145 centimetrů. Zato jeho mozek je neobyčejně výkonný a dokáže vyřešit i nejkomplikovanější případy. Francouzský spisovatel Pierre Lemaitre, držitel Goncourtovy ceny za román Na shledanou tam nahoře, v právě vydaném českém překladu detektivky Camille nechává Verhoevena vyšetřovat případ, jenž se komisaře osobně dotýká.

Verhoevenovu partnerku přizabijí lupiči během přepadení klenotnictví. Komisař bojuje doslova proti všem: případ získá a udrží si ho jen v důsledku vršících se lží, během pátrání se zpochybňují i jeho nejniternější pocity a chvílemi není jasné, jestli on stíhá padoucha, nebo padouch jde po něm.

Camille Verhoeven nemá život složitý jen proto, že pořádně nevyrostl, a kamkoliv přijde, místo úcty a strachu, jež obyčejně průkaz kriminalisty vyvolává, se dočká udivených pohledů, ne-li posměchu. Na druhé straně svou přítomnost těžko utají, každý si ho zapamatuje jednou provždy.

Také jeho soukromí je zapeklité. Ačkoliv se diví, co na něm ženy vidí, nezůstane nikdy dlouho sám. Tím spíš, že je to milý a pozorný člověk a v ženách možná probouzí cosi jako pečovatelský instinkt. Anebo naopak: druhé pohlaví může mít dojem, že soužití s policistou je zárukou bezpečí. Ale tak to není. První manželku Verhoevenovi zabili před očima a on nemohl než poraženecky přihlížet.

Nápadně podobná historie se najednou odvíjí také s komisařovou nynější partnerkou Anne Forestierovou. Zpočátku to sice vypadá jako náhoda, ale něco tady neklape.

V próze Camille s komisařem strávíme tři dny: Lemaitre příběh vypráví hodinu po hodině. Anne jde po ránu kolem klenotnictví, a protože viděla, co neměla, lupiči jí hodně ublíží. Pak se s nimi střetne znovu a opět ji takřka zabijí.

Fakt, že měla štěstí a vyvázla, se zprvu zdá jako milé řízení osudu, ale Verhoevenovi to postupně začíná připadat podezřelé. Jde jen o další ze série loupeží, anebo se vykrádačka stala pouze záminkou k tomu, aby někdo zasáhl komisaře na jeho slabém místě?

Lemaitre umí příběh vyprávět svižně, napětí graduje zkušeně, ale občas si dovolí vše odlehčit nečekaným vtípkem, jako by říkal: pořád jsme jen v románu. Jeho hrdinové procházejí horkými chvilkami, ovšem nejednou se stává, že i oni reflektují události s pobaveným nadhledem. Výsledkem je, že celé té historii nejen věříme, ale stáváme se takřka její součástí.

Problematický osobní život je vlastní mnoha detektivům z kriminálních sérií, u komisaře Verhoevena se autorovi daří míchat obdivuhodné i neslavné vlastnosti tak šikovně, že má komisař daleko do čistě papírové postavy. Je popudlivý, vzpouzí se příkazům a jedná proti nadřízeným, vyšetřování vede zčásti tajně, nadržuje svým blízkým, ale je schopný je i tajně špehovat. Zamlčuje, trochu lže, snad začíná být i mstivý.

Ačkoliv všechny důkazy mluví jasně, stejně si Verhoeven stojí za svým a drží se spíše tušení než argumentů. Také křivka jeho partnerského vztahu kolísá mezi soucitem, láskou, důvěrou i nedůvěrou, chvilkovým prohlédnutím a pak zase schopností zapomenout na všechno zlé.

V Lemaitrově detektivce si tak každý čtenář najde něco: napětí, násilí, ale i nečekanou romantiku. A chvílemi spíš instinktivní, zdánlivě až zmatené jednání maličkého komisaře možná leckomu připomene vlastní přístup k řešení problémů. I když to zrovna nemusí být vyšetřování vražd.

RECENZE: Camille potěší fanoušky francouzské detektivky

Kukatko.cz, 6. července 2015

Francouzský spisovatel Pierre Lemaitre je zpět a společně s ním i Camille. To je nejen jméno komisaře Verhoevena, ale i název nedávno česky vydané knihy.

Tentokrát se hned od začátku zaměříme na Anne, přítelkyni hlavní postavy. Jednoho rána se vypraví do nákupního centra a je svědkem jeho přepadení. Zloděj ji surově zbije a pošle s těžkými zraněními do nemocnice. Následně se rozhodne, že nechce nechat svědkyni své krádeže naživu. Musí ji zlikvidovat. Její přítel komisař Verhoeven je samozřejmě proti. Přichází souboj dvou velkých osobností.

Camille je již druhou knihou od tohoto autora, kterého na české literární scéně vydává nakladatelství Kniha Zlín. Ve skutečnosti se ovšem jedná již o třetí díl. První se k nám prozatím nedostal. Ovšem nemusíte se obávat přílišné návaznosti. Můžete začít číst klidně od tohoto dílu.

Již jsem zmínil hlavního hrdinu Camilla Verhoevena, ke kterému se nyní trochu obšírněji vrátím. V případě, že jste se s ním ještě neseznámili, rozhodně nečekejte žádného svalnatého hezouna. Jedná se o padesátiletého plešatícího chlápka, který se narodil s vadou růstu. Díky tomu má téměř trpasličí rozměry, proto na něj nikdo jen tak nezapomene. Jeho osobnost se vyznačuje poměrně velkou vzteklostí, rozhodností i dostatečným sebevědomím. Jen díky tomu se může přenést přes svou malou výšku, kterou mu ostatní lidé často připomínají. Právě jeho silná osobnost má vliv na celý obsah knihy. Vytvoření nepříliš krásného (přecijenom na velikosti záleží) chlápka dodává ději trochu jiný rozměr. Čtenář se soustředí především na jeho vlastnosti. Ty občas nejsou úplně ideální, ale přidávají mu na velké charisma.

Tentokrát dostane velice silného protivníka, který jedná chladnokrevně a velice promyšleně. V průběhu čtení se střídají jednotlivé kapitoly zaměřené na kladnou a zápornou postavu. Díky tomu můžete sledovat kroky násilníka, který se snaží popravit svědkyni svého zločinu. Ale zároveň sledujete i postupy vyšetřujícího policisty. Vlastně policistů.

I tentokrát se totiž nejedná o jediné postavy. Opět se máte možnost potkat i s Louisem, krásným a bohatým policistou. Nebude chybět ani přísný soudce, šéfové či další menší zločinci. Tyto postavy nejsou vykresleny tak výborně, jako dvě hlavní, ale přesto mají svou důležitou roli.

Nejzajímavějším dějovým bodem je souboj dvou ústředních postav. Sledujeme téměř každý jejich krok. Verhoeven se nebojí porušit téměř všechny předpisy, aby dopadl pachatele. Už získání tohoto případu nejde přesně podle pravidel a jeho pokračování se vyvíjí obdobně. Velice zajímavou scénou je šťára, kterou podnikne proti určité skupině zločinců. Pro její uskutečnění si musí opět trochu nekompetentním způsobem sehnat velkou řadu kolegů. Poté se již můžete těšit na několik stránek zatýkání a vyslýchání za účelem získání informací. Popis těchto úkonů působí velice přesvědčivě a realisticky.

Zastoupení si získala i láska, přestože v trochu jiné formě. Komisaři před lety zemřela přítelkyně, jak už čtenáři tohoto autora jistě vědí. Tato skutečnost jeho život neustále ovlivňuje, přestože má již jinou přítelkyni. Anne si sice získala určitou pozici v jeho srdci, ale nejedná se o klasický vztah. Na začátku si řekli, že je to pouze přechodná záležitost. Přesto se mají rádi a její přepadeni způsobí v policistovi velkou bouři.

Samozřejmě se můžete těšit i na velké dějové zvraty. Již v minulém dílu této série jsme valili bulvy, jak se dokázal příběh neskutečně změnit. Ani tentokrát není vše tak, jak to na první pohled vypadá. Přesto se mi zápletka předchozího Alexe zamlouvala o kousíček více.

Ještě se lehce zmíním o prostředí. Děj se odehrává v romantické Paříži. Tato maličkost mi dokázala ještě více zpříjemnit prožívání románu. Kdo by neměl rád hlavní město Francie? Jeho krásy jsou vyhlášené po celém světě, přestože se tentokrát podíváme i na jeho temnější stránky. Ty jsou pro tento žánr přeci jenom charakterističtější.

Francouzská detektivka není tak populární jako severská, jejíž autory toto nakladatelství rovněž velice rádo vydává. Přesto se najdou tvůrci, kteří se mohou minimálně svými kvalitami srovnávat s toutou odnoží krimi. Dobře, na Nesba moc lidí nemá. Ovšem Pierre Lemaitre si zejména díky výtečně promyšleným zvratům a silné ústřední osobnosti rovněž získá mnoho fanoušků. Jeho knihy jsou velice čtivé a obsahují všechny důležité detektivní základy.

Dotaz k produktu Camille

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Krvavé svatební šaty

Krvavé svatební šaty

Neobyčejně drsný thriller o duševním i fyzickém zneužívání a pomstě.

Alex

Alex (Verhœven #2)

Při únosu rozhoduje prvních několik hodin – už tak mizivá šance na přežití pak s postupujícím časem klesá prakticky k nule. Alex Prévostová, krásná, schopná a houževnatá…

Dobří sousedé

Dobří sousedé

Shadow Cove je městečko, o kterém každý sní – má malebné uličky, bujné lesy a dobré sousedy. To si alespoň myslí Sarah, když se sem přistěhuje za svým čerstvým novomanželem…

Červenka

Červenka (Harry Hole #3)

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily