Boží prst | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Doufejme v to nejlepší
 • Než vystydne káva
 • Laila
 • Skleněný pokoj
 • Zůstaň se mnou

Boží prst

Cena:
369 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-468-7
Překlad:
Kateřina Krištůfková
Datum vydání:
02. 10. 2017
Počet stran / vazba:
328/ pevná

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 209 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: Boží prst

Policejní vyšetřovatel Verner Jacobsen se chystá na pohřeb svého jediného syna. Zvoní telefon – u velkého obelisku v Lieru byla nalezena mrtvá čtrnáctiletá Idunn Olsenová. Zatímco Verner ohledává okolí místa, dostane zprávu, že pohřební auto s rakví jeho syna bylo ukradeno. Přesto pokračuje se svou kolegyní Bitte Røedovou ve vyšetřování. Ukazuje se, že Idunn byla osudného večera se spolužáky na divokém mejdanu, kde musela zasahovat policie. Mládež však zarytě mlčí a nikdo nechce přiznat, co přesně se na večírku odehrálo. V blízkosti místa nálezu navíc shoří dům a v jeho troskách je objevena mrtvá stařena. Souvisí spolu všechny tři události? A kam zmizel přívěsek ve tvaru srdce, který Idunn nosila na krku?

...

Ocenění

Rivertonprisen, 2015, nominace

...

„Marit Reiersgårdová je po jazykové stránce silná a elegantní. Skvěle dokáže popisovat místo činu, Tranby [Lier], své vlastní bydliště. Také motivy vražd má v celé knize nadmíru dobře vystavěné. Všechno do sebe zapadá. Mělo mi dojít, kdo je pachatelem. Ale nedošlo.“
— Gunnar Gran, Stavanger Aftenblad

Úryvek: Boží prst

Recenze: Boží prst

Boží prst

medziknihami.dennikn.sk, 13. prosince 2017, autor: Ján Blažovský

Škandinávske krajiny bývajú často mediálne ukazované ako idealizované typy spoločností s rozvinutým štátom blahobytu, v literatúre ale tento obraz vôbec neplatí. Na prvý pohľad zaistený a luxusný život ukrýva drámy a rozpad vzťahov, existenčnú neistotu a priepasť medzi generáciami.

Žánrovo môžeme zaradiť Boží prst ku detektívkam, ale prostredníctvom vraždy mladej dievčiny sa do popredia dostáva sociálny a psychologický rozmer knihy. Druhý diel voľne prepojenej série nórskej spisovateľky Marit Reiersgårdovej znovu pred čitateľov predkladá mrazivý príbeh vyšetrovania dvojice detektívov Bitte Røedovú a Vernera Jacobsena, známych už z knihy Závěje. Takmer v tom istom čase došlo k dvom navzájom nesúvisiacim vraždám: stará žena bola dobodaná v svojom dome, ktorý neskôr zhorel a telo mladého dievčaťa Idunn bolo nájdené v blízkosti mohyly v lese za mestom. Idunn sa predtým zúčastnila na párty s divokým priebehom a všetci jej kamaráti mlčia o tom, čo sa tam dialo. Vyšetrovanie komplikuje fakt, že aj Bitte má dcéru v rovnakom veku ako obeť a navzájom sa všetci poznali.

Detektívny príbeh sám o sebe spĺňa všetky štandardy vyžadované čitateľmi: napätie, dejové zvraty, viacero podozrivých s motiváciou aj príležitosťou, rozuzlenie a logické vysvetlenie. Čo však robí knihu Boží prst pozoruhodnou sú témy, s ktorými sa musia vyrovnávať hlavné postavy a ide o pomerne temné javy. Vernerovi zomrel syn, ktorého existenciu zatajoval pred manželkou, trpí úzkostnými stavmi a záplavou výčitiek. Bitte má dcéru žijúcu v úplne odlišnom svete: mladí ľudia s ich sociálnymi médiami objavili nový rozmer šikanovania založený na jemných jazykových nuansách elektronickej komunikácie. Sú značne inovatívni v spôsoboch, ako si robiť zle. Na ich rodičov je pritom vyvíjaný obrovský ekonomický tlak, obzvlášť ak musia žiť oddelene a starať sa o viacero domácností. Osobitnú pozornosť si zaslúži aj meniaca sa rola otca v takto atomizovanej spoločnosti a schopnosť, prípadne neschopnosť mužov akceptovať tieto premeny.

Nájsť vraha Idunn znamená vstúpiť do značne odlišného prostredia dospievajúcich, než aký poznajú ich rodičia. Viacerí z dospelých sú v románe konfrontovaní so znateľnou medzigeneračnou priepasťou a perfektnou schopnosť mladých zakrývať svoje problémy. Viackrát sa tiež opakujem motív životnej prázdnoty, hoci ju sprevádza vedomie komfortu a pohodlia. Psychologický ponor do emócií postáv je však primeraný a neuberá na napínavosti samotnej kriminálnej zápletky. Marit Reiersgårdová pripravila silnú dávku pochmúrneho čítania a ukazuje aj odvrátenú tvár nórskej spoločnosti.

Zdroj: https://medziknihami.dennikn.sk/clanky/bozi-prst/

Boží prst

holkamodrookata.blogspot.cz, 26. listopadu 2017, autorka: Jitka Kadlecová

Pokaždé, když nás někdo opustí, je to bolestivá zkušenost. Obzvlášť, když jde o mladého člověka, který navíc zemřel násilnou smrtí. A právě o tomto neštěstí a nejen o něm je nejnovější kniha norské autorky Marit Reiersgård Boží prst.

Teprve čtrnáctiletá Idunn Olsenová je nalezena u velkého obelisku, "božího prstu", v Lieru mrtvá. Policejní vyšetřovatel Verner Jacobsen se společně se svojí kolegyní Bitte Røedovou pouští do vyšetřování.
"Zadívala se na Vernera, který se automaticky posunul blíž ke středu pohovky.
"Není v předsíni," pokračovala paní Olsenová. "Její boty tam marně čekají na její nohy. Měla je tak malé! A její oblečení... zeje prázdnotou. zmizela odevšad. A současně je intenzivně přítomná. Ve všem. V lednici leží kostka hnědého kozího sýra, který odkrajovala do tvaru skokanského můstku. Co s ním teď udělám? Nemůžu ho přece dál jíst, ale nemůžu ho ani vyhodit. Pořád tam je. Jen se podívejte!
Verner ji následoval do kuchyně. Idunnina matka ukázala na talíř.
"Drobky! Nic víc po ní nezbylo. Nikdy po sobě neuklízela nádobí do myčky. A já teď netuším, co mám s tím vším dělat."
Zavrávorala a musela se opřít o linku. Její manžel, stojící ve dveřích, k ní přiskočil, chytil ji za paži, dovedl ji zpátky do obývacího pokoje a přiměl ji, aby se posadila. Klesla na pohovku a apaticky hleděla před sebe."
Do případu je zapletena i Bittina dcera, která byla s Idunn kritický večer na stejném mejdanu. Co se na večírku stalo? Co temného se místní puberťáci snaží před dospělými ututlat? Stala se dívka obětí šikany nebo se jednalo spíš o pomstu?
Tak tentokrát musím s potěšením konstatovat, že autorka nám zraje jak víno a je knížku od knížky lepší. Opět se setkáváme s neobvyklou, přesto sympatickou, dvojicí vyšetřovatelů. Zádumčivý Verner nosí culík, miluje poesii a mezi jeho zvláštní schopnosti patří pletení a vyhýbání se svojí manželce. Bitte je proti němu štěbetavá, čerstvě rozvedená a žensky oblá mamča, která ujíždí na sladkostech a kromě vražd řeší hlavně problémy se svými dospívajícími dětmi.
Po prvním případu, který řešili v knize Závěje, jsou naši vyšetřovatelé už více sehraní. Bitte se navíc Vernerovi evidentně líbí a tak se snaží být co nejvíc v její přítomnosti a udělat na ni dojem. Trošku mu to však kazí Bittin nový přítel, novinář, který objevil tělo mrtvé dívky a kvůli němuž musí být Bitte stažena z vyšetřování.

Je nasazena na případ uneseného pohřebního vozu a stařeny, která uhořela ve svém domě. Zdánlivě nesouvisející události mají však pár věcí společného a tak bude mít Verner několikrát šanci zahrát si na hrdinu a ohromit tak svoji kolegyni. Jak se k tomu Bitte postaví a jestli pokročí jejich vztah někam dál, to už si musíte přečíst sami.

Stejně jako u předchozí knihy nečekejte žádná krvavá jatka. Vyprávění je postaveno především na poctivé policejní práci a schopných vyšetřovatelích, kteří dokáží správně spojit příčinu s následky. Najde se však i pár pěkně našponovaných scén, které vám zaručeně přivodí pořádnou husí kůži.
Kniha byla příjemným osvěžením. Překvapila mě svojí rafinovaností a osobním přístupem. Autorce se podařilo napsat uvěřitelný příběh o obyčejném lidském neštěstí, s relativně normálními hrdiny, s kterými jsem se dokázala snadno ztotožnit.

Ještě malé upozornění pro všechny knižní Ježíšky. Boží prst se dá číst i bez znalosti předchozího dílu, ale pokud chcete udělat opravdu pořádnou radost, hodťe do košíčku i první díl, Závěje. Určitě neprohloupíte ;-)

Kdy knihu Boží prst rozhodně číst
 • jste fanoušky severských kriminálek
 • dáváte přednost komorním, psychologicky laděným příběhům
 • rádi pletete a jíte sladkosti
Kdy knihu Boží prst rozhodně nečíst
 • máte doma puberťáky a bojíte se o ně
 • nemáte rádi poměry na malých městech
 • dáváte přednost akčním detektivkám

Podobné knihy
 • Závěje
 • Manželé odvedle
 • Dobří sousedé

Zdroj: http://holkamodrookata.blogspot.cz/2017/11/bozi-prst.html

Dotaz k produktu Boží prst

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Závěje

Závěje

Je 25. ledna, hustě sněží. Úzké silnice v městečku Lier nedaleko Drammen protahují sněžné pluhy. Odhrnovaný sníh se vrší na krajnici do vysokých závějí. Pětiletá Oda se doma…

Jacobova obhajoba

Jacobova obhajoba

Andy Barber je respektovaným žalobcem v kanceláři okresní návladní. Zvrat v jeho dvacetileté kariéře – a nejen v ní – přinese případ vraždy čtrnáctiletého chlapce, jehož…

Pláč

Pláč

Mezinárodně uznávaný psychologický thriller přenáší nejhorší noční můru všech rodičů do skutečného života.

Syn (paperback)

Syn (paperback)

Sonny je ideální vězeň. V moderní, přísně střežené věznici Staten se těší značné oblibě, neboť slouží ostatním vězňům jako zpovědník – naslouchá jejich přiznáním a…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily