Andělé strážní | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Andělé strážní (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #3)

Cena:
359 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-154-9
Překlad:
Luisa Robovská
Datum vydání:
10. 04. 2014
Počet stran / vazba:
506/vázaná
3.92 / 3864

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 219 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Andělé strážní

V lesíku na stockholmském předměstí Midsommarkransen je nalezeno rozřezané a zahrabanétělo mladé ženy, kterou se podaří identifikovat jako studentku Rebecku Trolleovou, která už je dva roky pohřešovaná. Zatímco vyšetřovací tým Alexe Rydha pátrá po tom, proč Rebeckupotkal tak hrozný osud, dojde na místě činu k dalším nálezům odhalujícím několik desíteklet stará tajemství. Kdosi se opakovaně vracel do lesa, aby tu před okolním světem ukryl své oběti.

V domově důchodců sedí němá spisovatelka dětských knížek. Její jméno se opakovaně objevuje v policejním vyšetřování vražd v Midsommarkransenu, ale ona se uzavřela do svého ticha. Stopy vedou k té nejtemnější pravdě a Fredrika Bergmanová s Pederem Rydhemjsou neúprosně vtaženi do událostí kolem hrobu a smrti mladé studentky. Fredrika je navíc postavena před těžké dilema, když se ve vyšetřování objeví i jméno jejího milence Spencera. Může být Spencer opravdu součástí řešení této hádanky? A jakou roli tu vlastně hraje němá spisovatelka? Případ je stále temnější a rozřešení případu se blíží, až nakonec zbývá pouze jedna otázka: Kdo se tentokrát stane vrahovou obětí, až se opět vrátí do Midsommarkransenu?

Úryvek: Andělé strážní

Recenze: Andělé strážní

Stala se mladá dívka obětí masového vraha?

Vaseliteratura.cz, 1. července 2015, autorka: Sabina Huřťáková Hašková

Třetí kniha oblíbené švédské autorky thrillerů Kristiny Ohlssonové – Andělé strážní - nás zavádí opět do Stockholmu. Jednoho dne je v místním lese nalezen podivný pytel, obsahující tělesné ostatky mladé ženy. Alexander Recht, který dostane případ na starost, ví okamžitě, o koho se jedná. Piercing v pupíku s textem Svoboda patří dívce, kterou hledali před dvěma roky. Bezúspěšně.

Alex Recht dává dohromady nový vyšetřovací tým. Přestože je stále ještě zlomený ze smrti své manželky Leny, stojí v jeho vedení. Vedle Pedera Rydha se k vyšetřování přidává Frederika Bergmanová, která se ze dne na den vrací z mateřské dovolené. Zdá se, že vyšetřování s těmito zkušenými kolegy bude probíhat bez problémů. Nikdo předem netuší, jak se jich všech dotkne a jak moc pronikne do jejich soukromí.

Čtenář vedle této dějové linie sleduje také starou paní v domově důchodců, která již 30 let nepromluvila a která v sobě uchovává děsivé tajemství. Kdyby ho vyzradila, vyšetřování by to hodně pomohlo, ale stará paní je příliš tvrdohlavá. Autorka postupně odkrývá karty a čtenář zjišťuje, že dříve oblíbená autorka dětských knih byla odsouzená za vraždu manžela, a poté, co ji ranila mrtvice, byla přesunuta do pohodlí domova důchodců. Ve stejném komplexu bydlí v chráněném domově i Pederův postižený bratr, který sehraje důležitou roli v příběhu a především v Pederově dalším životě.

Frederika se vcelku úspěšně adaptuje ve svém staronovém zaměstnání a stává se silnou oporou týmu. Ovšem do doby, než v materiálech zemřelé Rebecy Trolleové narazí na jméno svého partnera a otce jejich dcery. Jak Spencer do tohoto případu zapadá? Znal se s mrtvou dívkou? A proč tedy nepromluvil a nepomohl vyšetřování? Situace se ještě více zkomplikuje, když Frederika zjistí, že Spencer byl kdysi členem podivného klubu Andělé strážní, jejichž historii se zemřelá dívka věnovala ve své bakalářské práci. Jak to souvisí s odsouzenou autorkou dětských knih a kdo jsou další mrtví, nalezení ve stejném hrobě jako Rebeca?

Ani Alex nezůstane tentokrát stát v soukromé sféře nečinně stranou. Jelikož je téměř v každodenním kontaktu s matkou mrtvé Rebecy, poznává, že mají společného více, než jen smutek po zemřelé (Alexander truchlí pro manželku, paní Trolleová pro dceru Rebecu). Máme tak možnost proniknout hluboko nejen do psychologie vraha, podezřelých či pozůstalých, ale především z blízka poznáváme naše hrdiny – vyšetřovatele. Více, než ve všech dosavadních knihách Kristiny Ohlssonové.

Abych však nepsala jen o postavách... Andělé strážní přinášejí velice napínavý příběh se silnými emocemi. Ty cloumají nejen našimi hrdiny, ale i čtenářem. Autorka dokáže vyvolat strach, vztek i bezmoc. Postupně spolu s našimi vyšetřovateli rozkrýváme příběh, který se sice odehrál přede dvěma lety, zlo, které studentku Rebecu zasáhlo, se však zrodilo mnohem dříve. Připravte se proto na strhující příběh plný mateřské lásky a obětavosti, stejně jako zvrácenosti, nenávisti a pomsty.

Recenze: Kristina Ohlssonová - Andělé strážní

Severskedetektivky.cz, 4. června 2014, autor: Petr Čapek

Vyznat se v dnešní záplavě severských detektivek není rozhodně jednoduchý úkol. Ovšem i tak zde najdeme autory, kteří jsou takřka sázkou na jistotu, a kteří se těší neutuchajícímu zájmu čtenářů. Mezi ně bezesporu můžeme zařadit i švédskou spisovatelku Kristinu Ohlssonovou, která ve své domovině patří mezi nejuznávanější autory žánru. Mimo jiné o tom svědčí i řada cen a nominací, které Kristina již stihla za své knihy posbírat.

Kristina Ohlssonová patří mezi autory, kteří se mohou pyšnit bohatými zkušenostmi z oblasti práva a politologie. Tento obor mimo jiné i vystudovala, aby posléze pracovala jako analytička v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, na švédském Ministerstvu zahraničních věcí a na švédském Policejním prezidiu. Tato bohatá praxe ji bezesporu postkytla velkou inspiraci pro její kriminální příběhy.

Svou kariéru na literárním poli zahájila v roce 2009 detektivním románem Nechtění, který je mimo jiné i první knihou, ve které se objevuje policejní vyšetřovatelka Fredrika Bergmanová. Její druhý román Sedmikrásky získal cenu Stabilopriset a byl v roce 2010 nominován na nejlepší švédský detektivní román roku. V současné době v Česku vychází již třetí kniha od této autorky Andělé strážní. O vydání jejích knih se u nás stará Kniha Zlín, která si pod svá křídla vzala i největší hvězdu tohoto žánru Joa Nesbøho.

Když je v lesíku na stockholmském předměstí náhodou objeveno rozřezané tělo mladé ženy, začíná stockholmské policii težké období. Vyšetřovací tým kolem Alexe Rydha ovšem netuší co si pro ně osud přichystal. V době, kdy se podaří identifikovat mrtvou jako studentku Rebecku Trolleovou, která je už dva roky pohřešovaná, se na místě činu rozjíždí pátrání po dalších stopách. Ovšem místo indicií, které by jim pomohli v pátrání narazí vyšetřovatelé na další mrtvá těla. Je jasné, že Alex bude potřebovat posily a tak se z mateřské dovolené vrací Fredrika Bergmanová, aby svým kolegům pomohla v pátrání po pravdě.

Čtenáři si mohli již z předchozích knih Kristiny Ohlssonové zvyknout, že tato autorka vyniká především skvěle propracovanými charaktery. Jednotlivé postavy jejích knih žijí vlastní život s nelehkými situacemi každého dne. Díky tomu si Fredrika a její kolegové čtenáře naprosto získají a ti budou napjatě sledovat jejich další životní i profesní osudy. A právě díky vztahům jednotlivých postav získává kniha na jedinečné atmosféře, která na čtenáře dýchá z každé strany. Právě v těchto aspektech je Ohlssonová skutečným mistrem a dokáže jimi zakrýt i slabší stránky knihy.

Drobné klopýtnutí nalezneme prakticky u každého autora, či knihy a Kristina Ohlssonová na tom není jinak. Jako „největší“, přesto určitě ne zásadní výtku lze brát fakt, že hledání vraha je místy dost průhledné a nelze se ubránit pocitu, že autorka něco opomněla, nebo že na druhou stranu zbytečně odvádí pozornost jinam. Jedná se o detaily, které přímo nebijí do očí, ale pozorný čtenář si jich dozajista všimne. Ovšem na druhou stranu Ohlssonová staví svůj příběh především na vztazích a osobních dilematech jednotlivých postav a zde vše funguje více než skvěle.

Čtenáři, kteří si tuto sympatickou vyšetřovatelku oblíbili již v předchozích knihách, rozhodně nemusí moc dlouho váhat nad tím zda si i toto pokračování pořídit. Pro ostatní čtenáře se jedná o velmi zajímavou alternativu ke všem těm mužským kolegům, kteří se tomuto žánru věnují a skvělý důkaz toho, že seveřané prostě umí a nemusí to být nutně Jo Nesbø.

Hodnocení: 85 %

Kristina Ohlssonová: Andělé strážní

52knih.cz, 31. května 2014, autor: Jan Kadlec

To si tak jdete na procházku se psem, který vaši autoritu zrovna dvakrát neuznává. Zatímco tedy odevzdaně čekáte, pes hrabe a hrabe… až vyhrabe mrtvolu dva roky pohřešované dívky. A když poté na stejném místě začnou hrabat policisté… no, asi by se to už dalo označit za masový hrob.

Andělé strážní od Kristiny Ohlssonové jsou napsáni podobně: odkrýváte jednu vrstvu příběhu za druhou.

Existují strážní andělé?

Pro mladou Rebecku Trolleovou asi ne. To její tělo našel onen neposlušný pes. Před dvěma roky to byla aktivní, nadaná a pilná studentka. Ve své diplomce se zabývala autorkou kdysi populárních dětských příběhů – než vyšlo najevo, že tato nyní na slovo více než skoupá žena zabila svého muže a přiřklo se jí autorství mimořádně nechutných knih žánru snuff – o (snad) fingovaných vraždách.

Zdálo by se, že by to mohl být ojedinělý, ale nikoli vzácný případ. Mladé dívky jsou snadnými oběťmi. A jako případ únosu či znásilnění se její smrt zdála být do doby, než policisté na stejném místě vykopali kostru právníka, který své služby poskytoval stejné autorce dětských knih. A případ nabírá na obrátkách.

Zdá se, že andělé strážní v tomto příběhu chybí spoustě postav. Kniha ale mate názvem; nečekejte duchovno ani nadpřirozeno. Název odkazuje na uskupení mladých intelektuálů a sžíravých filmových kritiků – kteří se točili okolo stejné autorky dětských knih.

Mlčeti zlato

Naráží to ale na jeden problém. Autorka kdysi populárních dětských knížek žije – ale odmítá se svým okolím mluvit. Doslova. Od svého zatčení za vraždu před mnoha lety nepromluvila ani slovo. Rozhodně ji nikdo mluvit už neslyšel.

Takto postavený příběh by mohl vést k prvoplánovému Euréka! momentu, kdy se nakonec tajemná postava rozpovídá a s nadhledem vyžvaní celou zápletku najednou. Ohlssonová naštěstí této berličce odolala a příběh slušně vystavěla na důkladné policejní práci a poskytnutí mnoha indicií, jejichž správnost pak mlčící spisovatelka víceméně pouze potvrdila či vyvrátila.

Příběh se vrství jak listové těsto

Nečekejte však logickou detektivku ve stylu Agathy Christie. Ač je indicií mnoho, velkou část musí rozkrýt postavy samy a čtenáři nenechávají velký prostor k vlastním dedukcím. Není to ale na škodu, kniha je čtivá a za mě jsou Andělé strážní asi nejlepší severská detektivka, jakou jsem v poslední době četl.

Příběh se totiž postupně vrství – postavy mají i své životy a vztahy, které Ohlssonová naznačuje a rozebírá. Dají se tak vysledovat motivace postav, ve čtenáři bují emoce. Postavy jsou opravdové, živé, plastické. Bohužel jsem si jich většinu oblíbil a nezahořel „spravedlivým hněvem“ – ale jen málokomu se podaří vytvořit postavu tak živou a nenáviděníhodnou, jako je třeba mladý král Joffrey z Hry o trůny.

Ohlssonové se podařilo napsat opravdový detektivní román, ne jen přerostlou novelu. Mnoho postav, mnoho zápletek, mnoho vztahů. Vše dobře kočírovala a napsala dílo, kteréčtenáře udrží v napětí až do konce. A tak to má být.

Recenze: Andělé strážní – (Kristina Ohlssonová)

Eknihyzdarma.cz, 8. června 2014, autorka: Veronika Fenclová

„Filmové vraždy vypadají vždy velmi čistě. Já se snažím ukázat, jak obtížnou a špinavou práci ve skutečnosti zabití člověka představuje.“

Alfred Hitchcock

Tak touto citací začíná celá kniha. Autorka vybrala absolutně skvěle, protože to sedí k celému jejímu dílu. Autorka popisuje velice realisticky práci vyšetřovacího týmu proloženého jeho výslechy. Tento tým řeší vraždu Rebecy Trolleové, která se před dvěma roky ztratila, a kterou po dvou letech našel pes v Midsommarkranském lese. V igelitových pytlích, rozřezanou motorovou pilou, bez rukou a hlavy. Tento tým tvoří především tři postavy. Fredrika Bergmanová, která se zrovna vrátila z mateřské dovolené, kterou místo ní nastoupil její druh Spencer Lagergen. Peder Rydh, labilní vyšetřovatel, který hledá cestu zpět ke své ženě a vedoucí týmu Alex Recht, kterému nedávno zemřela žena a byl už při vyšetřování zmizení Rebecy. Co se stane, když Fredrika zjistí, že jméno jejího druha a otce jejího dítěte figuruje v jejich novém „hrůzném“ případě?! Kde najde nové zázemí Alex Recht? Co udělá s labilním Pederem zjištění, že jejich hlavní podezřelý zavraždil jeho bratra?! A co má vůbec s tím vším společného kontroverzní spisovatelka Thea Aldrinová, která navíc už více než třicet let nepromluvila?

RECENZE| Andělé strážní

Literóza, 29. května 2014

Ve stockholmském lesíku je nalezena rozřezaná mrtvola mladé ženy, kterou se podaří identifikovat jako Rebecu Trolleovou a která je už dva roky pohřešovaná. Případu se ujímá komisař Alex Rydh a jeho tým, nicméně vyšetřování stěžuje fakt, že hledat stopy po dvou letech není žádná sranda. Tomu nepřispívá ani odhalování dalších nálezů na místě činu, které nás zavedou do dob dřívějších, než pouhé dva roky a nutí nás se ptát, kdo ono místo využíval po desítky let jako úložiště obětí.

Při jízdě po jezdících schodech v metru většinou pokukuju po reklamách, protože co zajímavějšího tam člověk může dělat, pokud nechce očumovat spolujedoucí. Ale pokud na vás ze zdi kouká plakát s děsně zajímavou obálkou a vy z ní tušíte, že jde o váš oblíbený žánr, určitě se pochválíte, že tu jízdu trávíte zrovna takto. Andělé strážní mě zaujaly ihned. Jednoduchá, ale poutavá obálka s výrazně červeným orámováním jména slavné spisovatelky. Od nakladatelství Kniha Zlín. Bomba. Jakmile to bylo možné, přečetla jsem si anotaci a bylo jasno - bude moje.

Knížka je už třetí v pořadí od této autorky, avšak moje první. Informace z knih na sebe navazují, ale neměla jsem vůbec žádný problém s orientací, když jsem nečetla předchozí knihy (což ale musím brzo napravit). Kniha se zaměřuje hodně na vztahy mezi lidmi, hlavně na vztah mezi mladou policistkou Fredrikou a jejím starším přítelem Spencerem, který kvůli Fredrice a jejich dceři opustil manželku. Propracované vztahy jsou to nejlepší, co tato kniha může nabídnout. Postavy ožijí, vnímáte je jako skutečné, každá má svou vlastní povahu, své problémy a svá přání.

Nejsou to pouze policisté, co řeší případ, jsou to hlavně lidé, kteří musí řešit jak práci, tak i svůj osobní život. A to nenajdeme v každém detektivním příběhu, právě naopak. Kolikrát mám dojem, že postava detektiva je pouze k tomu, aby pracoval, ale už nemůže žít jako normální člověk a to mu na uvěřitelnosti moc nepřidává. A co si budeme povídat, konečně je tu také v policejním týmu ženská postava . K tomu všemu připočtěte švédské prostředí a máte z toho skvělou knihu.

Ačkoliv má kniha pět set stran, četla se skoro sama. Čtení mi ubíhalo neuvěřitelně rychle, nikde jsem se nezasekávala, nemusela jsem se nutit, abych v příběhu pokračovala, ale spíš jsem se od čtení odháněla, abych plnila jiné povinnosti. Odhalení vraha ke konci knihy není až tak překvapivé, protože dostáváte spoustu indícií, ze kterých si každý dokáže pachatele domyslet sám. Trochu jsem doufala, že nás třeba autorka ještě překvapí, ale ačkoliv se tak nestalo, nebyla jsem zklamaná. Bavily mě vztahy lidí v knize, nebylo mi jedno, kdo jak skončí a trpěla jsem s nimi a to je hlavní přínos tohoto příběhu.

Námět mi přijde skvělý, během čtení jsem si říkala, jak někdo může být tak zvrácený. Příběhu dodal na originalitě i starý film zachycující vraždu a u kterého nevíte, jedná-li se o skutečnost, nebo ne. Kniha mi utekla jako nic a já se těším, až si přečtu další knížky od této spisovatelky, protože píše skvěle, čtivě a děj má spád. Kdo má rád podobný žánr, určitě se po této knížce podívejte a přečtěte si ji, protože stojí za to.

Dávám 4/5.

RECENZE: Andělé strážní aneb Spolek vraždících úchylů

Kukatko.cz, 11. května 2014

V nepřeberném množství severských spisovatelů detektivek můžete narazit i na takový klenot jako jeKristina Ohlssonová. Tato sympatická švédská politoložka pracovala jako analytička pro Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, u Ministerstva zahraničí a pro Policejní prezidium. Odtud také zřejmě čerpala své nápady pro kriminální příběhy.

Její knihy vydává v Česku výhradně nakladatelství Kniha Zlín. Právě letos v dubnu vyšla v češtině v pořadí už třetí kniha Andělé strážní, která navazuje na předchozí tituly. Ve všech se objevuje policejní vyšetřovatelka Fredrika Bergmanová a její poněkud pohnutý milostný osud, který ji však dělá pro čtenáře o to skutečnější.

Jsou pětisetstránkové knížky, které začnou být zajímavé až od první přelouskané třetiny. Tato kniha se čte naopak jedním dechem od začátku do konce. Je to hlavně tím, že se Ohlssonová nezdržuje dlouhými popisy, děj odsýpá a čtenáře už zaujme jen to, jak myslí a reagují hlavní hrdinové s ohledem na svůj osobní život.

U Fredriky Bergmanové budete mít pocit, jako by byla vytržená z reálného světa. Není těžké si představit, jak kdesi na severu na nejmenovaném policejním oddělení pracuje žena, která udržuje dlouholetý milenecký vztah s o dost starším mužem, který se k ní nakonec nastěhuje a mají spolu dítě. Je to zkrátka pohádka ze života. A i valná část ostatních postav je jak vystřižená z dnešní sociální reality.

Kniha má své silné a slabé stránky. Mezi slabé patří průhlednost některých stop při hledání vraha. Takže už z vodítek na obálce poznáte, kdo vrah asi nebude, i když se Ohlssonová mermomocí snaží, aby to tak na chvíli vypadalo a odvedla pozornost jinam. Do toho jí uteče v jedné kapitolce jediné slůvko, jediná lidská vlastnost dosud neznámé postavy, kterou spolehlivě zachytíte a dáte si do spojitosti s jinou postavou, která je taky taková, a bum, máte jasno v tom, kdo ta rádobyneznámá postava je. A nemusíte proto ani nalistovat další kapitolu, kde dojde k „šokujícímu“ odhalení, a u které si akorát řeknete: „Hm, já to věděl.“ Závěr knihy a dopadení vraha také leckterého čtenáře úplně neuspokojí.

Ale na druhou stranu, o to v knize ani tak nejde. Je to spíš taková vztahová detektivka, ve které se řeší osobní morální dilemata v průběhu vyšetřování. A je velice zábavné, jak se na začátku tak sebevědomý tým vyšetřovatelů začne pod vlivem osobních katastrof rozpadat. Fredrika Bergmanová a její postarší přítel si projdou krizí v jejich dosud bezstarostném vztahu, kdy se scházeli potají. A to všechno kvůli vyšetřování jedné vraždy natočené na video.

Mezi silné stránky patří do detailu propracovaná psychologie postav, není možné si jednu postavu splést s druhou. Dalším kladem je očividná znalost policejních procedur a toho, jak lze snadno a rychle vyšetřování zbabrat.

Dále Ohlssonová úplně na začátku uvozuje knihu citátem Alfreda Hitchcocka.

„Filmové vraždy vypadají vždy velmi čistě. Já se snažím ukázat, jak obtížnou a špinavou práci ve skutečnosti zabití člověka představuje.“

Tak jako Hitchcock ona sama přistupuje ke svým detektivkám.

Dotaz k produktu Andělé strážní

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Potopa

Potopa (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #6)

Tajemství ukrytá hluboko v minulosti vyplouvají na povrch v dalším pokračování úspěšné krimi série s vyšetřovateli Fredrikou Bergmanovou a Alexem Rechtem

Davidovy hvězdy

Davidovy hvězdy (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #5)

Podle jisté staré židovské pověsti se prý po západu slunce zjevuje Papírový chlapec a unáší děti, které nejsou včas v posteli. Dnes už si na něj nikdo ani nevzpomene, ovšem jen do…

Nechtění

Nechtění (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #1)

Z rychlíku X-2000, který přijel na stockholmské hlavní nádraží, zmizela malá holčička. Policie začne brzy podezřívat jejího otce, na jehož dopadení vynaloží veškeré síly. Na…

Andělé strážní (paperback)

Andělé strážní (paperback) (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #3)

V lesíku na stockholmském předměstí Midsommarkransen je nalezeno rozřezané a zahrabanétělo mladé ženy, kterou se podaří identifikovat jako studentku Rebecku Trolleovou, která už je dva…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily