Zloděj luridia | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Doufejme v to nejlepší
 • Než vystydne káva
 • Laila
 • Skleněný pokoj
 • Zůstaň se mnou

Zloděj luridia (William Wenton #1)

Cena:
299 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-425-0
Překlad:
Marie Voslářová
Datum vydání:
03. 11. 2016
Žánr:
Počet stran / vazba:
244/vázaná
3.81 / 663

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 149 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: Zloděj luridia

williamwenton.cz

William Wenton si uvědomuje, že není jako všichni ostatní. Nikdo mu nikdy neprozradil, proč jeho rodina používá krycí jméno. A proč je tak neuvěřitelně dobrý v luštění šifer. A proč jeho dědeček před osmi lety beze stopy zmizel v londýnském metru.

Když teď vyluští Nemožnost, nejsložitější šifru na světě, rodiče ho pošlou do londýnského Centra posthumánního výzkumu a jeho život nabere nový a nečekaný směr. Pomalu, ale jistě začne odhalovat rodinná tajemství. A najednou je potřeba rychle najít ztraceného dědečka...

...

Ocenění

Parents’ Choice Award recommended title US, 2017
The Bokslukerprisen Award Norway, 2017
Children’s Book Award Norway, 2016
Book of the Year Norway, 2016

...

„Fantastický hrdina mezinárodních proporcí (…) Jestliže norský svět dětských knih něco potřebuje, je to mezinárodní bestseller. A tady je. Zloděj luridia Bobbieho Peerse má všechen potenciál stát se novým Percym Jacksonem.“ — Dagbladet, Norsko

„Filmový režisér Bobbie Peers stvořil svět, který by se dobře hodil pro hollywoodský film se spektakulárními počítačovými efekty.“ — Verdens Gang, Norsko

 

Book trailer:

Úryvek: Zloděj luridia

Recenze: Zloděj luridia

Šifry, roboti a záhadné luridium

Iliteratura.cz, 19. ledna 2017, autorka: Jitka Jindřišková

Seznamte se s Williamem Wentonem, dvanáctiletým klukem, který je opravdu dobrý v luštění šifer. Pokud budou i pokračování Zloděje luridia stejně vynalézavá, napínavá a zábavná, rýsuje se na obzoru nadmíru úspěšná série pro děti.

Severské literatury jsou kromě detektivek proslulé také knihami pro děti. Pokud pomineme Astrid Lindgrenovou a jiné klasiky, čeští dětští čtenáři se v posledních letech měli možnost setkat s řadou knih pro všechny věkové kategorie. Z nejvýraznějších tvůrců jmenujme Fridu Nilssonovou (Gorila a jáPiráti z Ledového moře), Erlenda Loea (série o Kurtovi), Bjørna Runa Lieho (Lyžníci z Plískanic), Joa Nesbøho (série o doktoru Proktorovi), Åsu LarssonovouIngele Korsellovou (série PAX) či A. Audhild Solbergovou (Válka proti superkrávám).

Po bok výše uvedených knih můžeme směle zařadit i Zloděje luridia (Luridiumstyven) od norského filmaře a vcelku nově i spisovatele Bobbieho Peerse (nar. 1974). Tomu se, jak se zdá, daří vše, na co sáhne. V roce 2006 získal za svůj krátký film Sniffer (Čichač) jako první Nor vůbec Zlatou palmu na festivalu v Cannes a po několika dalších krátkometrážních počinech natočil v roce 2015 celovečerní mysteriózní drama Dirk Ohm – Illusjonisten som forsvant (Mizející kouzelník Dirk Ohm). Peersův pozitivní vztah k tajemnu, fantastice a technice vyústil v první knihu z chystané série o Williamu Wentonovi, dvanáctiletém klukovi, který je opravdu dobrý v luštění šifer. Peers podle svých slov rukopis poslal do pěti největších norských nakladatelství a do týdne se mu ze všech ozvali, že mají zájem Zloděje luridia vydat. Který spisovatel tohle o svém debutu může říct? Nejrychleji zareagovalo nakladatelství Aschehoug, na českém trhu zase Kniha Zlín.

Peers jako by předvídal mezinárodní úspěch svého díla, a tak do provinčně laděného Norska zasadil jen začátek knihy. Právě do Norska se totiž před osmi lety pod novou identitou uchýlila rodina Wentonových poté, co Williamův dědeček, přední světový kryptolog, záhadně zmizel. Rodiče o jeho minulosti ovšem mlčí, a sám William tak dlouho netuší, jaký talent v něm dřímá. Až když do Norska doputuje Nemožnost, nejtěžší šifra na světě, vyplavou Williamovy schopnosti na povrch. Po takřka náhodném rozluštění Nemožnosti jsou rodiče nuceni odhalit svému synovi pravdu a pošlou ho do londýnského Centra posthumánního výzkumu, kde doufají, že bude v bezpečí. A tak začíná cesta plná dobrodružství…

Dobrodružství si William i jeho nová kamarádka Iscia užijí opravdu vrchovatě. Vyprávění má rychlé tempo, srší napětím a akcí. I přes rychlý posun děje vpřed nezaostává ani popis prostředí, zejména Centra posthumánního výzkumu a londýnského metra, a přátelského vztahu mezi dvěma hlavními hrdiny. Autentičnosti autor dosahuje zejména díky nápaditým detailům: mechanickému broučkovi, který se tu a tam nečekaně vynoří, chápavým mluvícím dveřím, umělým masožravým rostlinám s vypínačem, nejrůznějším typům robotů – k obzvlášť povedeným patří robot s rozpolcenou osobností a dohadobot –, svérázným schůdkům v archivu a samozřejmě tajuplnému luridiu. Tyto prvky do příběhu vnášejí humor, jindy navozují lehce strašidelnou atmosféru. Líčení postav a prostředí by jistě mohlo být i propracovanější – k tomu ale bude mít autor prostor v pokračování.

Hlavní předností Zloděje luridia je jeho nenásilné propojení techniky a fantastického světa a vystavění příběhu natolik svěže a napínavě, že bude nepochybně bavit svou cílovou skupinu – děti od 8 do 13 let. Oproti norskému originálu je české vydání doplněné o ilustrace, které ale vzhledem k černobílému provedení zůstaly na půl cesty. Kniha také asi úplně neuspokojí milovníky šifer – jelikož William šifru vždy rozřeší v jakémsi transu, děti se nedočkají žádného konkrétního zadání, do kterého by se spolu s ním mohly ponořit a zároveň tak trénovaly své mozkové závity. A to je u tak nápadité knihy trochu škoda. Přesto si troufám říct, že se pro danou věkovou skupinu jedná o sázku na jistotu.

Zloděj luridia

podlavici.blogspot.cz, 7. února 2018, autor: Kája

Vítejte ve světě Williama Wentona, nejlepšího luštitele šifer na světě!
Tak tohle je naprostá bomba na poli knih pro děti! Bobbie Peers propojil svět techniky s fantastikou a troufám si říct, že se mu neskutečně povedlo! A to jakože vážně. Vždyť jsem tento první díl z plánované série přečetla během odpoledne a nutně jsem potřebovala další díl, který už, naštěstí pro mě, vyšel.
William Wenton je dvanáctiletý chlapec, jemuž jde luštění šifer, ovšem z nějakého důvodu se mu v tom rodiče snaží bránit. A z toho nějakého důvodu žije celá rodina v utajení v Norsku. William vůbec netuší proč. Jediné, co ví, je, že to nějak souvisí se zmizením jeho dědečka.
Jednoho dne však jede na školní výlet do muzea, kde rozluští nejsložitější šifru na světě, Nemožnost. To odstartuje lavinu událostí a Williamovo dobrodružství ve světě, o němž neměl ani potuchy - ve světě londýnského Centra posthumánního výzkumu.
Pokud se rozhodnete do této knihy pustit, připravte se na to, že to bude neuvěřitelná jízda. Autor knihy, Bobbie Peers, je filmový režisér, což se na knize podepsalo (v dobrém slova smyslu). Jdete totiž z akce do akce, máte pocit, jako byste byli součástí akčního filmu. Každá kapitola končí tak, že prostě potřebujete číst další.
Přestože je kniha plná akce, stíhá se autor věnovat popisu nového světa, který je plný všelijakých typů robotů (můj nejoblíbenější je asi dohadobot, tedy robot, který se dohaduje), mluvících dveří, umělých masožravých rostlin, orbů a v neposlední řadě tajemného luridia, kolem něhož se velká část dobrodružství točí. Bobbie Peers s těmito prvky skvěle pracuje. Vytváří skrze ně nejen zábavné situace, ale i napětí.
„Vezměte si například tohohle,“ pokračoval Madorjomus. „Ten je ze všech nejnepoužitelnější. Je to dohadobot,“ prohlásil s opovržením v hlase.
„To jsou jen pusté lži a zlomyslné pomluvy,“ odsekl dohadobot.
„Co umí dohadobot?“ zeptal se William.
„Dohadovat se, pochopitelně,“ utrousil Madorjomus a chystal se pokračovat v cestě.
„Pořád lepší než nosit frak jako nějaká laciná kopie tučňáka,“ bleskově se ozval dohadobot.
Madorjomus se zastavil a otočil se. „Cos to říkal?“
„Nic,“ odpověděl dohadobot. „Jenom to, že na to, jak jsi malý, jsi docela tlustý!“
Madorjomus došel až těsně k dohadobotovi a zavrčel se zaťatými zuby: „Jednoho dne, až to nebudeš čekat, ti vyrvu kabel!“ Zle se zašklebil.
„Já jsem na baterii,“ odpověděl robot.

Co mě možná trochu mrzí je, že žádná z šifer nám není k dispozici jako například v Alchymistově šifře. Ale to je u téhle knihy jen malá vada na kráse, protože svým příběhem nám to vynahradí.

Zloděj luridia je snad ta nejakčnější kniha, jakou jsem kdy četla, a dobrodružství, které William zažívá se svou kamarádkou Iscií, je něco, co by vám rozhodně nemělo uniknout. Takže pokud hledáte knihu pro čtenáře okolo deseti let, tahle bude určitě trefou do černého! A navíc, nedávno vyšel druhý díl.

Zdroj: https://podlavici.blogspot.cz/2018/02/zlodej-luridia.html

Recenze: Bobbie Peers - Zloděj luridia

Severskedetektivky.cz, 13. prosince 2016, autorka: Veronika Černucká

William je osmiletý rozumbrada a introvert. Šťastný je, když si pročítá dědečkovy encyklopedie nebo když provádí amatérské pokusy. Jednoho dne se přihodí něco, co obrátí jeho život vzhůru nohama. „Zloděj luridia“ trochu připomíná Harryho Pottera a trochu Indiana Jonese. Tenhle norský thriller uspokojí malé i velké čtenáře.

Nor Bobbie Peers (1974) je známý režisér a scénárista, jehož filmy získaly řadu ocenění. „Zloděj luridia“ je jeho literárním debutem a prvním dílem zamýšlené série o chlapci Williamu Wentonovi. Tuhle dětskou detektivku u nás vydalo nakladatelství Kniha Zlín a norští čtenáři měli již možnost přečíst si i volné pokračování. „Zloděj luridia“ je akční thriller plný záhad a šifer, se kterými si neví rady ani nejchytřejší dospěláci. Ačkoliv je kniha prioritně určená dětem, na své si přijdou i starší čtenáři. Autorovi se podařilo najít tu správnou míru, aby neodradil nejmenší a zároveň nenudil starší ročníky.

Pokud milujete detektivky stejně jako já, nejspíš se budete pokoušet vyřešit záhady, kterých je tady hned několik. Upřímně řečeno, byla jsem vedle jak ta jedle. Peers využil některé známé motivy ze sci-fi románů nebo filmů a tak nějak předpokládá, že tato klišé všichni známe. Čtenáře to ukolébá, příběh podcení a potom se nestačí divit. Ano, jsou tady padouchové stejně jako klaďasové, jenomže mně dělalo problém určit, kdo je kdo. Podezírala jsem nesprávné lidi, a když se na scéně objevil největší záporák, vůbec mi to nedošlo.

Každá věková skupina si tu najde své a řekla bych, že děti ocení i to, jak Peers dokáže zesměšnit protivné a arogantní týpky. Dospělý čtenář se bude shovívavě usmívat, ale děti dostanou zaručeně záchvat smíchu. Typickou směšnou figurkou je tady Williamův učitel, pan Humburger. Ten si na našeho hrdinu zasedl, protože mu nemůže odpustit, že je sečtělejší a vzdělanější než on. To, co se učiteli přihodí a co rozesměje každé dítě, nemá nic společného s Williamem, ale podle pohádkového principu si za to může učitel sám.

William není zrovna typický školák a vy můžete postupně odkrývat jeho tajemství. Příběh začíná ve chvíli, kdy se chlapci podaří před zraky veřejnosti vyluštit šifru, která se zdá jako neřešitelná. Rodiče jej varují, aby nikde nepředváděl svoje výjimečné schopnosti, ale znáte to. Média šílí a William netuší, co provedl. V domě jeho rodičů se objeví zločinci a Wiliam má co dělat, aby si zachránil holý život. Z Norska prchá do Anglie, kde se stává jedním z kryptologů v instituci, která je plná robotů a svérázných vědců. William se spřátelí s některými studenty i kantory, ale radím vám, nepolevujte v detektivní ostražitosti a buďte ve střehu.

William se postupně dozvídá, jak instituce funguje a co je jejím smyslem. Profesoři si před ním šeptají o nejlepším kryptologovi všech dob a Wiliamovi dochází, že ho vlastně zná. Velkou roli tu má luridium, což je kov s neuvěřitelnými vlastnostmi. Detektivní záhady jsou logicky vysvětlené a vy budete žasnout, jak do sebe všechno zapadá. Předvídat vývoj příběhu je zhola nemožné a jediné, co uhádnete, je závěr knihy. Protože jde o dětský příběh, Peers si (naštěstí) musel odpustit dvojznačnosti a otevřený konec. Ve finiši vás čeká parádní happy and, ale to k žánru patří a má to tak být.

Pokud si vaše ratolesti s oblibou hrají na amatérské detektivy, pak je vaší povinností jim „Zloděje luridia“ koupit. Příběh se bude líbit všem, kdo mají rádi akci, napětí a inteligentní zápletky. William je na první pohled zakřiknutý chlapec bez přátel a kniha je skvělým poselstvím pro všechny Williamy, kteří se trápí tím, že nezapadají mezi své vrstevníky.

Hodnocení: 90 %

Severská literatura, tentokrát pro děti

Malyclovicek.cz, 22. listopadu 2016

Obyčejný dvanáctiletý kluk s běžnými zálibami jako je fotbal a hudba. Takový popis na Williama rozhodně nesedí. Čas tráví nejraději o samotě s knihami a za zavřenými dveřmi svého pokoje studuje, jak rodiče říkají, klikyháky po dědečkovi. Miluje šifry a má mimořádné nadání jejich luštění, hádanky se mu řeší samy jako by přímo před očima. V jeho očích by  vlastně cokoliv mohlo být šifra.

Osm let uběhlo od chvíle, kdy musel uprchnout s rodiči z Anglie a kdy zmizel v podzemí londýnského metra jeho děda, zkušený kryptolog a archeolog. Od té doby žije William inkognito na tajné adrese a pod novým jménem v Norsku. Po světě putuje Nemožnost, kovový váleček a zároveň nejsložitější šifra na světě, která čeká na toho prvního, kdo ji rozluští. Nyní dorazila do Norska a William má jediný úkol - držet od ní ruce pryč. Není překvapením, že je to právě on, kdo ji shodou okolností vyluští a spustí dobrodružnou jízdu.

William se dostane do institutu, kde místo jmenovky a žákovské knížky má orb, mechanický hlavolam a přístupový klíč, a v pokoji mu spolubydlícího nahrazují mluvící dveře. Tohle místo je domovem Schodobotů, Svislobotů, Scvrkomatů, Dohadobotů, Stresostrojů, Degenerátorů a jiných divných nepoužitelných věcí a experimentů, ale také lidožravých rostlin a má skrývat i tajemstvím opředené luridium, nejúžasnější a nejnebezpečnější technologii na světě, velmi inteligentní kov. Jenže to před osmi lety také zmizelo. William v tomto zvláštním neznámém prostředí vědeckého institutu začíná pátrat po dědovi, po luridiu, ale i po svém původu.

“Vezměte si například tohohle,” pokračoval Madorjomus. “Ten je ze všech nejnepoužitelnější. Je to dohadobot,” prohlásil s opovržením v hlase.

“To jsou jen pusté lži a zlomyslné pomluvy,” odsekl dohadobot.

”Co umí dohadobot?” zeptal se William.

“Dohadovat se, pochopitelně,” utrousil Madorjomus a chystal se pokračovat v cestě.

“Zloděj luridia” je kniha pro děti, ale nebojím se ji doporučit i těm, kteří už ze školních lavic odrostli. Má větší spád než kdejaká detektivka pro dospělé. Jedno dobrodružství v ní střídá druhé a často si scény představíte jako filmový trhák, kterým se kniha může nakonec brzy stát. Při čtení možná zatoužíte být Williamem, který má svůj orb, který si budete luštit a který Vás bude chránit, i když nebudete tušit, co to je. A když přivřete oči nad tím, že je to kniha pro děti a nedostanete odpověď na všechny otázky, které Vás při čtení napadnou, budete se dobře bavit.

Hodnocení: 90%

Recenze: Zloděj luridia ukradne i srdce malých čtenářů

Kukatko.cz, 20. listopadu 2016, autorka: Kristina Doubravová

William Wenton je osmiletý kluk, který miluje šifry a je tak trochu jiný než jeho vrstevníci. To mu způsobuje trable ve škole. Poslední kapkou je rozluštění nejsložitější šifry světa během školní exkurze v muzeu. Průšvih ve škole se odkládá na neurčito. Rozlousknutí téhle hádanky totiž roztáčí smršť neuvěřitelných událostí, které Williamovi převrátí život naruby. Bobbie Peers stvořil bestseller Zloděj luridia, který má velké ambice ukrást i srdce malých čtenářů.

William ví, že se s rodiči museli přestěhovat z rodného Londýna, aby se ukryli před hrozícím nebezpečím. Netuší však, co jim hrozí. Ví jen, že to souvisí se zmizením jeho dědečka. Rozluštěním Nemožnosti během školní exkurze se dostává do víru událostí, které mu pomohou odhalit pravdu o dědečkovi i o nebezpečí, před kterým se musí skrývat.

Klíčem ke všemu je Williamovo nadání pro šifry a hádanky všeho druhu. Rozluštění šifry Nemožnost spustí poprask a všeobecný veřejný zájem. Hrozí, že Williama a jeho rodinu najdou. Ale kdo? Ještě tu noc je za dramatických okolností unesen do institutu. Zde se setkává s roztodivnými roboty a hodně zvláštními květinami. A také s Iscií. Dívka mu pomáhá v hledání pravdy a dědečka. To jim připraví mnohé horké chvilky a překvapení, protože nic není tak, jak se zprvu zdá.

Děj oba malé hrdiny zavede zpět do Londýna, kde v podzemních chodbách metra hledají tajný bunkr ukrývající tajemství. Už vědí, že Williamův dědeček je zapleten do krádeže luridia – inteligentního kovu, který se umí přeměnit dle potřeby na cokoliv.

Autor nasadil svižné tempo vyprávění hned od začátku. Nenechává malého čtenáře ani na okamžik nudit se nebo tápat v souvislostech. I ve svižném tempu příběhu čtenáři neuniká žádná souvislost ani podstatný detail.  Atraktivita knihy je rozdělena rovným dílem mezi dynamický příběh a fantaskní svět plný roztodivných strojů s vlastní inteligencí a manýry.

Kniha je rozdělena do kratších kapitol, což ji přidává na stravitelnosti a dynamice. Groteskní situace s inteligentními roboty v institutu odlehčují příběh, aniž by ho shazovaly. Kniha je napínavá, ale neděsí. S malým hrdinou se čtenář snadno ztotožní.

Kniha je doplněna jednoduchými černobílými ilustracemi, které rozhodně knize neubírají. Autor vede čtenáře bezpečně po stezkách jeho fantazie, takže bohatých barevných kreseb není třeba.

Napětí se autorovi daří držet až do konce. Happy end nečpí klišovitostí. Zavání pouze volným pokračováním. A to je dobře. Zloděj luridia se zkrátka povedl a umím si ho dobře představit i na filmovém plátně. Po delší době mám pocit, že žánr dětské knihy má malým čtenářům stále co nabídnout, aniž by donekonečna vykrádal  dobře zavedené lukrativní modely.

Přečetl jsem: Bobbie Peers – Zloděj luridia

Poslepu.cz, 16. listopadu 2016

Nikdo z cestujících nezpozoroval, že starší pán skočil na koleje. To už se ozývalo rachocení přijíždějícího vlaku a proud vzduchu z tunelu zesiloval. Muž se naposledl ohlédl k nástupištu, otočil se a zmizel v temném podzemí.

Ten starší pán byl dědeček Williama Wentona – kluka, který je neuvěřitelně dobrý v luštění šifer a jenž se od chvíle, co jeho dědeček beze stopy zmizel v londýnském metru, už osm let společně s rodiči skrývá v Norsku.

Když William vyluští Nemožnost, nejsložitější šifru na světě, spustí tím nevratný řetěz událostí. Aby se vyhnul bezprostředně hrozícímu nebezpečí, musí se co nejrychleji dostat do londýnského Centra posthumánního výzkumu, kde eho život zde nabírá nový a nečekaný směr. Svět, do kterého se dostal, je totiž plný překvapení, robotů a šifer.William se rychle seznamuje s novým prostředím a pomalu začíná odhalovat stará rodinná tajemství. A zjišťuje, že bez dědečka, po němž zdědil zálibu a nadání v luštění šifer, se dál nedostane. Dědeček je totiž jediný, kdo mu může pomoci celou tu motanici rozplést a odhalit zloděje tajemného luridia. Naštěstí na to není sám a spolehlivou parťačku najde ve spolužačce Iscii.

I když je z knihy cítit lehká analogie s příběhy Harry Pottera (propojení reálného a fantasy světa, místo Bradavic zde máme Centrum postuhumánního výzkumu, místo hůlek orby, místo Hermiony Isciu), jeden velký rozdíl zde je – svět, v nemž se William ocitá, totiž není postaven na magii, ale na vědě. A tak možná ty věci, s nimiž se v knize dnešní malí čtenáři setkají a o kterých si zatím jen přečtou, pro ně budou za několik (desítek) let běžnou realitou. Vzpomínám si, že když jsem jako dítě četl Neználka ve Slunečním městě, bral jsem auto bez řidiče jako nereálnou fantazii autora. A dnes?

Ačkoliv je Zloděj luridia kniha určená pro děti, bavila i mě. Autor vsadil na jednoduchý a přímočarý příběh, nepostrádající vtip a napětí, a moc se „nezdržuje“ popisem prostředí, ani nám cestu k cíli nekomplikuje nějakým filozofováním nad nesmrtelností chrousta. Za mě se mu napsání knihy pro děti podařilo na sto procent. A pevně věřím, že to tak vyhodnotí i mé děti.

Zařazení knihy do série William Wenton a její označení pořadovým číslem 1 dává tušit, že by setkání s Williamem nemuselo být poslední.

A když už jsme u toho snění, filmové zpracování by také nebylo na škodu. A od něj už by pak mohl být jen krůček k „Wentonmánii“ – už teď se těším na to, jak pak budu doma místo po neuklizených kostičkách Lega šlapat po neuklizených orbech a s dětmi po večerech luštit šifry.

Bobbie Peers: Zloděj luridia

Naskokjinam.blogspot.cz, 15. listopadu 2016

Jestlipak víte, co je to luridium? Nevíte? Zkuste se zeptat svých dětí. A jestli ani ty nebudou vědět, pak jim pod stromeček nadělte knihu Zloděj luridia. Je to zaručený trik: děti se od knížky nebudou moci odtrhnout a Vy si užijete svátečního klidu.

William Olsen je skoro dvanáctiletý kluk. Vlastně se jmenuje William Wenton, ale nesmí to nikomu prozradit, je totiž se svou rodinou na útěku. Před osmi lety, po tatínkově autonehodě a těsně před tím, než záhadně zmizel dědeček, uprchli s rodiči do Norska.

Norsko je totiž malá, dlouhá a úzká země, o které skoro nikdo ve zbytku světa neslyšel, a proto byla dokonalým místem, kam se vypařit – alespoň prozatím.

Williamův dědeček byl nejlepší kryptolog na světě a stejnou vášeň sdílí i William, i on miluje šifry  a v jejich luštění je nepředstavitelně dobrý. I když mamince slíbil, že se bude držet zpátky, podaří se mu na školním výletě vyřešit nejtěžší šifru na světě, Nemožnost. A právě to nastartuje nedozírné změny ve Williamově životě, tajný úkryt je prozrazen a on sám je po dramatickém únosu přepraven do Institutu posthumánního výzkumu. Institut každý rok přijímá skupinu kandidátů, kteří prokázali výjimečné schopnosti v oblasti řešení šifer a hlavolamů, skupinu budoucích kryptologů. William se stane jedním z nich a má tak možnost navštěvovat přednášky nejchytřejších lidí na světě, pohybovat se v prostředí plném experimentů a originálních robotů a v neposlední řadě i navázat přátelství s Iscií. Pátrání po ztraceném dědečkovi ho záhy přivede na stopu tajemství jeho vlastního života. Držte si klobouky, bude to jízda…

Zloděj luridia je originální kniha plná zábavy a fantazie. V lecčem se podobá prvnímu dílu Harryho Pottera, i tady se hlavní hrdina ocitá v nekonečně zábavné škole, v místních Bradavicích se ale nekouzlí, místo magie tu vládne věda a lidský mozek. Zdejší žáci nemají kouzelné hůlky, ale orby, na míru naprogramované mechanické hlavolamy, každá vyluštěná úroveň přináší svému řešiteli přístup do dalších prostor institutu, třeba do zahrady plné kybernetických robo-rostlin (pozor, nekrmit, rostliny mohou být nebezpečné). Velmi zábavní jsou místní roboti – jsou sice většinou jednoúčeloví a tím pádem zcela nepoužitelní, na druhou stranu – kdo by nechtěl mít doma schodobota, dohadobota nebo mluvící dveře?

„Vy jste mluvící dveře?“ zeptal se.
„Nejsou dveře jako dveře. Jak se to vezme,“ odpověděly dveře. „Tohle je jenom brigáda. Za rok, za dva už budeme někde úplně jinde. Máme ambice.“
„Ambice?“ zopakoval William.
„Ano. Ambice,“ prohlásily dveře rozhodně. „Fantasticky vaříme. Děláme nejlepší lasagne na světě. Stoprocentně. Budeme mít vlastní pořad o vaření v televizi.“

Nečekejte ale žádné dlouhé popisy prostředí, nadmíru propracovaný děj nebo nějaké jiné zdržování. Příběh se velmi rychle rozběhne a rychlé tempo si drží po celou dobu knihy. Občas jsem měla pocit, že bych se přece jen potřebovala na chvíli zastavit a všechny informace strávit. Na to ale není čas, dnešní doba už je prostě taková. Dětem ale tohle určitě vadit nebude, zápletka je dostatečně originální a děj napínavý, co víc si u knihy pro cca desetileté čtenáře přát? I já, i když je mi několikrát více, jsem si čtení dost užila.

Román pro děti Zloděj luridia je literárním prvotinou norského režiséra Bobbieho Peera (ročník 1974), vyšel loni v září a už stihl získat řadu literárních cen - stal se Nejlepší norskou knihou roku 2016 a získal i cenu Ark, kterou vybírá deset tisíc norských dětí. I česká podoba knihy je vydařená, Marii Voslářové se dost povedl  překlad do češtiny a velmi mile a osobitě knihu dotvářejí i ilustrace Filipa Hříby. Jsem přesvědčená, že Zloděj luridia se stane jedním z předvánočních knižních hitů, a tím pádem nebudeme muset na druhý díl, který v Norsku vyšel letošní září, dlouho čekat:-)

Zloděj luridia

Holkamodrookata.blogspot.cz, 15. listopadu 2016

Na tom, že jsem maminka, si asi nejvíc užívám toho, že můžu chodit do kina na pohádky, fandit Harrymu Potterovi nebo číst příběhy o Percym Jacksonovi a nikomu to nepřijde divné. A když má přece jen někdo nemístné poznámky, lehce to svedu na svoje děti, protože jako matka prostě potřebuji mít přehled co frčí, to je zkrátka bez debat. Proto nikoho ani moc nepřekvapilo, když jsem se začetla do knihy Zloděj luridia, která je určená právě dětem.

Zloděj luridia je příběhem výjimečného chlapce, Williama Wentona, který je, stejně jako jeho dědeček Tobias Wenton, neuvěřitelně dobrý v luštění šifer. Tobias však po záhadné automobilové nehodě před osmi lety, kdy William málem přišel o život a jeho tatínek ochrnul, někam zmizel. William se pak přesunul s rodiči a dědečkovou objemnou knihovnou do Finska. Změnili si jméno a skrývají před světem. Zvrat nastane, když William rozluští nejsložitější šifru na světě, Nemožnost.

"Žádný ze symbolů na válečku dosud nikdy neviděl. Nebyla to písmena ani číslice. Ale pak se začalo něco dít. Jako vždycky. Nejdřív v břiše ucítil jakési hřejivé vrnění. Potom se to rozšířilo do hrudníku, do rukou a do hlavy. Jako by se věci začaly dít samy od sebe. William se to pokusil zarazit. Ale bylo už pozdě.
Malé části válečku mu náhle ožily v rukou. některé se zmenšily, další změnily barvu. Několik z nich začalo svítit, jiné ztmavly, až skoro zmizely. Znaky se oddělily od válce. Vznášely se Williamovi okolo hlavy jako hejno motýlů. Sledoval je očima. Pak se ruce daly do práce. Otáčely, převracely a kroutily malými dílky. Jeho prsty se pohybovaly čím dál rychleji. Cvak... cvak... cvak..., ozývalo se.
A čas i prostor zmizely."

Williama s celou jeho rodinu přesunou do Centra posthumánního výzkumu v Anglii, kde William začne odhalovat rodinná tajemství a pustí se do pátrání po ztraceném dědečkovi.

Znáte Harryho Pottera? Tak si představte prostředí podobné Bradavicím, ale bez kouzel.Institut uspořádaný podle logiky plný nejmodernějších technických udělátek. Mluvící dveře, roboti, věčně hladové masožravé květiny nebo syntetické jídlo. Samozřejmě nechybí ani potrhlí vědci a hlavně kamarádi, kteří vás nenechají ve štychu.

Knížka byla napínavá od začátku do konce. Každá kapitola končila tak, že se vám chtělo číst dál a doslova jste tak byli vtahováni do děje, což je u knížek pro děti nesmírně důležité.Taky jsem ocenila, že autor vynechal sáhodlouhé popisy prostředí a soustředil se co nejvíc na akci. Williamova dobrodružství popisoval jednoduchým, lehce srozumitelným jazykem, takže ani moje šestiletá holčička neměla problém s pochopením textu.

Musím uznat, že grafika knížky se moc povedla. Jednoduché a lehce rozpoznatelné obrázky, které dobře korespondovaly s technickým zaměřením příběhu mají v sobě i jistou dávku vtipu a dětské hravosti. Navíc Kniha Zlín ke knížce vypustila i zajímavou logickou hru, kterou si můžete vyzkoušet tady http://www.williamwenton.cz/.

Protože mám doma dva malé fandy do robotů, četli jsme knížku společně a hrozně si to všichni užívali. Já se přenesla do dětských let a oni se bavil světem plným záhadných šifer, ultramoderních robotů a šílených experimentů. Pokud máte doma malé vědátory, Zloděj luridia je žhavý tip na "tvrdý" dárek pod stromeček.

Kdy knihu Zloděj luridia číst

 • jste fanda do robotů
 • líbily se vám příběhy Harryho Pottera
 • věk v občance je pro vás jen číslo, které neodpovídá tomu, jak se cítíte
Kdy knihu Zloděj luridia nečíst
 • máte pocit, že jste na pohádky staří
 • nerozumíte si s technikou
 • dáváte přednost reálným příběhům ze života

Bobbie Peers – Zloděj luridia

Schefikuvblog.eu, 15. listopadu 2016

Jak by vypadal Harry Potter, kdyby nebyl čarodějem a měl zálibu v nejrůznějších šifrách a hlavolamech? Bezpochyby jako William Wenton, který je patrně nejlepším kryptologem na světě, před kterým žádná šifra neobstojí moc dlouho. Ponořme se tak společně s našimi dětmi do napínavého dobrodružství plného hádanek, robotů a šifer v nové knize Bobbieho Peerse Zloděj Luridia, jenž právě vychází v nakladatelství Kniha Zlín.

Will by byl docela obyčejný hoch, kdyby se už osm let neskrýval s rodiči v Norsku, pod falešným jménem. Společně utekli  z Londýna před velkým nebezpečím, které má prý co do činění s jeho dědečkem. Geniálním kryptologem a archeologem, který za záhadných okolností zmizel v útrobách londýnského metra. Ostatně právě po něm zdědil Will svou zálibu v šifrách, které jsou jeho osudem a zcela mu změní život…

Jednoho dne se Will vydává se svou školní třídou, do muzea, kde je vystavena nejsložitější šifra na světě – Nemožnost. I přes upozorňování rodičů, aby nechal šifru být Will neodolá a rozhodne se jí podívat na zoubek. A právě tímto okamžikem se spouští velký kolotoč událostí, během kterého půjde celé jeho rodině o život a Will se ocitne v prapodivné škole šifer. Je jasné, že zde začíná jedno velké dobrodružství…

Bobbie Peers, norský  režisér, scénárista, ilustrátor a spisovatel, vytvořil ve své knižní prvotině opravdu originální a napínavý příběh, který rozhodně dokáže zaujmout. Některé čtenáře možná uhodí do očí lehká inspirace právě Harry Potterem, ostatně i William nastoupí na neobvyklou školu a parťačkou mu bude druhá “Hermiona” a společně pak budou čelit řadě nebezpečí, tím však veškerá podobnost končí.

Peers naopak ukazuje, že na fantastický příběh nepotřebujeme nutně draky, fantastické světy a magii, ale zcela si vystačíme s tím co známe. I když v tomto případě v nutně upravené podobě, ostatně kdo z vás má doma infobota, dohadobota, či odpadobota. Ale kdo ví, třeba se dočkáme za pár let.

V porovnání s Harrym Potterem však nečekejte tak propracovaný svět a prostředí, ve kterém se náš hrdina pohybuje. Ostatně na podrobnější popisy zde není moc prostoru, kniha má 244 stran a příběh plyne mílovými kroky kupředu. Když k tomu připočteme i bohaté ilustrace, které v knize najdeme prostoru opravdu moc nezbývá. Vlastně si vystačíme s naprostým minimem. Stačí sympatický hrdina, “správný parťák”, pár robotů, trocha těch hlavolamů a londýnské metro.

Je si však potřeba uvědomit, že Zloděj luridia je kniha určená pro děti. Neočekávejte tedy, žádnou složitější zápletku, či hlubokomyslné myšlenky. V tomto případě jde především o zábavu a napětí a to autor splnil na sto procent. Ve Williamu Wentonovi tak dostáváme další zajímavou knižní sérii, která má rozhodně šanci na úspěch, ostatně údajně se již jedná i o filmové adaptaci, která, pokud se povede, bude rozhodně hitem sezóny.

Jestli máte fantazii, superschopnosti nepotřebujete

Neoluxor.cz, 30. října 2016, autorka: Jana Sklenářová

Každý chce být výjimečný, mít superschopnost, která ho odliší. Ale třeba v nás někde je a čeká na svou chvíli. A není to jen o síle, rychlosti nebo létání.

William Wenton se vlastně nejmenuje Wenton. Jeho rodina používá v Norsku cizí jméno, aby se skryla před minulostí. To je vše, co William ví. Nikdo mu nikdy neprozradil, proč a před kým se schovávají ani jak dlouho to bude ještě trvat. Má jediný úkol: nevyčnívat. Nic složitého, říkáte si. Nikoli pro Williama. Už od malička miluje luštění šifer. Neexistuje taková, kterou by dosud nevyřešil, a teď před ním stojí ta největší výzva. Součástí výstavy místního muzea se na krátkou dobu stala i Nemožnost, neřešitelná šifra, které zatím nikdo nepřišel na kloub. A je to právě William, hnaný svou největší vášní, který hádanku rozlouskne, čímž odstartuje řetězec neuvěřitelných událostí.

Rodinné tajemství už nezůstane dlouho skryto. William brzy zjistí, že není úplně obyčejný, že ho někdo už dlouho hledá a že on sám může pomoci najít svého dlouho ztraceného dědečka, po kterém zdědil nadání a lásku k šifrám. Dědeček je totiž jediný, kdo může tuhle zamotanou situaci opět rozmotat a odhalit zloděje tajemného luridia.

„Celou desku stolu pokrývaly podivuhodné znaky. William si představoval, že jsou to tajné vzkazy od dědečka, který byl koneckonců jedním z nejlepších kryptologů světa. Ale William je zatím nedokázal rozluštit. Doufal, že jednoho dne jim porozumí. Že pochopí, co dědeček napsal a proč.“

Zloděj luridia je důkazem toho, že neokoukané a chytlavé náměty a příběhy tu pořád jsou. Nepotřebujeme nutně nové vesmíry, fantaskní postavy a superschopnosti. Když se to umí, bohatě stačí londýnské metro, pár robotů a jedna neřešitelná šifra. A voilà! Zloděj luridia je na světě. Svižný, sympatický a zábavný společník, který se bude líbit dětem i dospělým.

Zbývá už jen jediné: doufat ve filmové zpracování. Až si knihu přečtete, pochopíte proč. Tolik prostoru pro velkolepé počítačové efekty by si užili nejen malí a velcí diváci, ale i samotní tvůrci.

Věřím, že si – stejně jako malý William – zamilujete svět infobotů, filozofobotů, odpadobotů a orbů. Je plný fantazie a úsměvných analogií, díky kterým po knize rádi sáhnou i dospěláci. Prostě jen počkejte, až budou vaše děti spat, a směle do čtení!

Hodnocení: 95 %

William Wenton, jeho šifry a gadgety

Blog.nofreeusernames.cz, 8. května 2016, autorka: Olga Zbranek Biernátová

Seznamte se s Williamem Wentonem, nejlepším kryptologem na světě. Je mu dvanáct a už osm let se s rodiči skrývá v Norsku. Má nové příjmení, barák plný knih o astrologii, pyramidách a šifrách a snaží se nevyčnívat. Nebezpečí, před kterým utekli z Londýna, je stále ve střehu.

Před osmi lety zmizel Williamům dědeček, geniální kryptolog a archeolog, v útrobách londýnského metra. Zůstaly po něm jen knihy a psací stůl počmáraný tajemnými znaky. Jednoho dne se Will se třídou vydává do muzea, kde je vystavena nejsložitější šifra na světě – Nemožnost (dokonce ani Vektor Hansen, muž s nejvyšším IQ v Norsku, ji nedokázal zdolat). Rodiče na Williama naléhají, aby ji nechal být, ale on si prostě nemůže pomoct. Šifru vyluští a změní tím celý svůj život.

Zloděj luridia je debut norského režiséra a scénáristy Bobbieho Peerse. Fantasy příběh plný šifer, robotů a tajemství. Pro malé čtenáře kolem 10 let to bude objev srovnatelný s Harrym Potterem a Kamenem mudrců. Ostatně i Will nastoupí do prazvláštní školy, jen místo magie jsou všude kolem roboti a hůlku studenti vyměnili za zašifrovaný orb (a Hermiona se tady jmenuje Iscia :-D). S Williamem si povídají dveře do jeho pokoje, vysavač, na chodbě otravuje dohadobot, ve skleníku mají žravý mechanický kaktus, schůdky v knihovně bojují o to, kdo sveze dalšího návštěvníka.

„Ťuk… ťuk… ŤUK!“
William sebou trhl a seskočil ze stolu.
„Kdo je tam?“ zeptal se.
„ŤUK… ŤUK… ŤUK!“ zaječely dveře ještě hlasitěji. „Pardon. Jsme naprogramované, abychom dělaly rámus úměrně klepání tam venku. To je zaručeně Harriet. V jednom kuse někam pospíchá a buší do nás takovým způsobem, že z toho pak vždycky několik hodin máme migrénu. Rychle, otevři, nebo toho nenechá.“

A to jsme si ještě nepovídali o předmětech jako je kosmologické řešení problémů s profesorkou Margotovou, které se vyučuje v Kosmotoriu. A počkejte, až zjistíte, co je to Scvrkomat, Generátor antihmoty a Časová turbína. Ale ne, víc už neprozradím. Nechte se fantazií Bobbieho Peerse okouzlit sami.

Zloděj luridia je jednoznačně kniha pro starší děti, odpovídá tomu i lehká naivita a nekomplexnost příběhu a svižný styl vyprávění, které se nikde nezastavuje, občas přeskakuje a dokáže malé čtenáře udržet až do konce. Fajn ale je, že neotráví ani dospělé. Všechny ty výmysly, mechaničtí broučci, šifry a hlavně ono tajuplné luridium… nádhera. A teď mě omluvte, mám chuť vytáhnout ježka z klece, vyluštit pár sudoku a rychle si někde na netu koupit další hlavolam.

Kniha vyjde v nakladatelství KNIHA ZLIN letos na podzim.

Hodnocení: 90 %

P. S. Zloděj luridia byl na posledním knižním veletrhu ve Frankfurtu hlavním hitem Salomonsson Agency, která zastupuje velká severská jména včetně Joa Nesbøho. Přímo na veletrhu už se začalo šuškat i o prodeji filmových práv. Adaptace by se rád ujal Morten Tyldum, který získal nominaci na Oscara za The Imitation Game.

Dotaz k produktu Zloděj luridia

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Kryptoportál

Kryptoportál (William Wenton #2)

Dobrodružná jízda světem tajemných sil pokračuje! Tentokrát William s Iscií musí odhalit tajemství záhadného kryptoportálu.

Agent orbulátoru

Agent orbulátoru (William Wenton #3)

Nová tajemství a zdánlivě neřešitelné šifry zavedou Williama Wentona nejen zpět do Institutu posthumáního výzkumu, ale i do mořských hlubin až na samé dno Mariánského příkopu!

Senzační sbírka zvířat doktora Proktora

Senzační sbírka zvířat doktora Proktora

Z.J.E.V.N. Zvířata, jejichž existence vás nepotěší

Záhada mořského dna

Záhada mořského dna (CLUE #3)

Detektivní příběh pro děti od bestselerového autora, bývalého kriminalisty. Třetí díl série CLUE.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily