Záhada maltézských hodin | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Záhada maltézských hodin (CLUE #2)

Cena:
229 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-612-4
Překlad:
Pavla Nejedlá
Datum vydání:
27. 11. 2017
Žánr:
Počet stran / vazba:
160 / pevná
  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Záhada maltézských hodin

CLUE znamená v angličtině stopu v policejním vyšetřování. Je to také název detektivní série pro mladé čtenáře ve věku 9–14 let. A konečně je to i složenina z počátečních písmen jmen hlavních hrdinů série: Cecílie, Lea, Une a psa Egona.

Jedno z nejluxusnějších zlatnictví v Norsku bylo vykradeno. Kromě zlata a drahocenných šperků zmizely i vzácné maltézské hodiny. Zloději byli dopadeni, ale cenné hodiny se nenašly. Pak jeden z lupičů uprchne z vězení a jeho stopy vedou až do Škunerové zátoky. Cecílie, Leo, Une a Egon musejí společně rozmotat případ plný otazníků. Nechybí ukrytý deník, tajemný klíč, záhadná mapa, podivná noční návštěva a podzemní labyrint chodeb. Celým příběhem se, jako ostatně v celé sérii, proplétá filozofické téma podané zajímavým a lehce přístupným stylem. V tomto díle si autor jako leitmotiv zvolil téma času. Hlavní hrdinové budou během svého pátrání po vzácných hodinách přemýšlet a debatovat o tom, co to čas vlastně je, proč je tak neuchopitelný a jak ho lze promarnit či naopak využít co nejsmysluplněji.

...

„Právem zasloužených 5 hvězdiček pro Jørna Liera Horsta. (…) Za prvé a především vzrušující a půvabná próza, a navíc se jako bonus přečtením Záhady maltézských hodin něco nového naučíte.“
— Art Desk

Úryvek: Záhada maltézských hodin

Recenze: Záhada maltézských hodin

Jørn Lier Horst: Záhada maltézských hodin

Naskokjinam.blogspot.cz, 11. prosince 2017, autorka: Hana Kubíková

Přesně před rokem jsem četla detektivku Jørna Liera Horsta s názvem Honící psi. Docela mě tenkrát příběh s komisařem Wistingem a jeho dcerou novinářkou zaujal, stejně zajímavá pak byla skutečnost, že autor čerpá ze své vlastní zkušenosti u policejního sboru. Krom knih pro dospělé píše ale Jørn Lier Horst také detektivky pro děti – proslavily ho dvě série, které už vycházejí i u nás. První se jmenuje Případy pro Detektivní kancelář č. 2, druhá CLUE, což v angličtině znamená stopu ve vyšetřování, zároveň je to ale složenina z počátečních písmen jmen hlavních hrdinů Cecílie, Leo, Une a pes Egon.

A právě druhá kniha ze série CLUE, Záhada maltézských hodin, se mi díky AlbatrosMédia dostala letos před vánoci do rukou.

Přesně před rokem se v Oslu odehrála velká loupež, kdy z renomovaného klenotnictví lupiči odnesli zlato, šperky a velmi vzácné zlaté maltézské hodiny. Po nějaké době byli zloději dopadeni, ale část lupu, včetně hodin, se najít nepodařilo. Jednomu z kriminálníků se  povedlo z vězení uprchnout a jeho stopy vedou do Škunerové zátoky, ve které prožil dětství. A právě tady bydlí i naše dětská trojka detektivů – Cecílie, Leo a Une (+ pes Egon). Souvisí loupež s tím, že ve stejné době před rokem zmizela Cecíliina maminka? Co vyčte Cecílie z tajného deníku, který se našel ve starých hodinách? Do jakého zámku patří klíč s tajemnou mapkou nalezený ve skrýši pod stolem? Co všechno se může stát ve starých německých válečných bunkrech? Těšit se můžete na dobrodružný a napínavý příběh, navíc kořeněný i další vrstvou – Jørn Lier Horst se ve svých dětských knihách snaží naťuknout i lehce filozofická témata. V Záhadě maltézských hodin se tak hrdinové kromě pátrání zabývají i časem – tím, jak rychle či pomalu utíká, zda je možné ho promarnit, smysluplně využít, či zda má čas zuby. Překvapivě ani tahle část knihy není nijak nudná či nezapadající.

Záhada maltézských hodin by se mi v určitém věku asi hodně líbila. Vždycky jsem měla ráda knihy, ve kterých vystupuje parta dětí řešící nějakou záhadu. Detektivní série CLUE je určena pro mladé čtenáře ve věku 9–14 let, byť já bych to viděla spíš v té dolní hranici. Je to čtení docela jednoduché, přehledné, kniha dokonce obsahuje na předsádce náčrtky a mapky, což je pro orientaci v terénu Škunerové zátoky super. Jediné, co mohu vytknout, je délka – přišlo mi to nějak krátké a hrozně rychle vyřešené, takové čtení na jedno odpoledne. Ale tak už dnes knihy pro děti asi vypadají.

Záhada maltézských hodin je druhou knihou ze série CLUE – první s názvem Záhada mloka vyšla v roce 2014 v nakladatelství JOTA, tento druhý díl se na předvánoční trh dostává prostřednictvím Knihy ZLÍN. Díky Albatros Média za rozšíření obzorů v oblasti dětské literatury.
Hodnocení: 80%
Zdroj: http://naskokjinam.blogspot.cz/2017/12/jrn-lier-horst-zahada-maltezskych-hodin.html

Recenze: Jørn Lier Horst - Záhada maltézských hodin

severskedetektivky.cz, 13. února 2018, autorka: Veronika Černucká

V luxusním norském zlatnictví došlo ke krádeži. Kromě zlata a šperků zmizely i vzácné maltézské hodiny. Jeden ze zlodějů je dopaden, ale hodiny se nikde nenajdou. Potom lupič uprchne a jeho stopy vedou do Škunerové zátoky. Tedy do míst, kde žije partička kamarádů a zároveň amatérských detektivů.

Autorem této detektivky pro děti je norský spisovatel Jørn Lier Horst (1970). Předpokládám, že jeho jméno vám není neznámé, protože mu i u nás vyšlo už několik detektivních románů. Horst vystudoval kriminalistiku a psychologii a dlouhá léta pracoval jako policista. Díky tomu působí jeho knihy velmi reálně a rozhodně o nich nelze říci, že by byly odtržené od skutečného života a vyšetřování. „Záhada maltézských hodin“, kterou právě vydalo nakladatelství Kniha Zlín, je druhým dílem série „CLUE“. CLUE znamená v angličtině stopu v policejním pátrání a zároveň je to zkratka prvních písmen hlavních hrdinů.

Těmi jsou tři děti a jeden pes. Cecilie je dcerou majitele penzionu Perla a dosud se nevyrovnala se záhadnou smrtí své maminky. K té došlo před rokem ve Škunerové zátoce, a protože tělo bylo objeveno až po týdnu, dospělí čtenáři pravděpodobně zbystří a napadne je, že tu pár věcí nesedí. Leo se do Škunerové zátoky přistěhoval nedávno, když jeho maminka získala v Perle místo hotelové provozní. Une je jejich společná kamarádka žijící s rodiči a dvěma bratry ve staré kapitánské vile. Do týmu patří ještě Egon, což je Unin voříšek.

Egon je naštěstí opravdovým psem, a i když má určitý podíl na vyřešení případů, nemusíte se obávat, že by disponoval nadpřirozenými schopnostmi. Autor zná své publikum, a tak má skvělý odhad pro to, co jeho čtenáři vyžadují a co zvládnou. V knize nechybí ilustrace, plánky i různé vysvětlivky přizpůsobené nejmenším čtenářům. Kapitoly jsou krátké a po vzoru thrillerů končí vždy v tom nejnapínavějším místě, takže i jako dospělák máte problém knihu odložit s tím, že budete pokračovat až zítra.

Ostatně, „Záhada maltézských hodin“ má tolik komplikovaných zápletek a falešných stop, že trumfne i řadu detektivek určených dospělým. Dějištěm příběhu je hotel Perla, ve kterém se náhle sejde několik podezřelých týpků. Jeden je divnější než druhý a vy můžete tipovat, co je kdo zač a co má za lubem. Ačkoliv se detektivní zápletka točí kolem loupeže ve zlatnictví, díky různým náznakům pochopíte, že v dalších dílech by se mohla řešit smrt maminky Cecilie. Padouchové a záporáci jsou tady dospělí a naše partička pouze fušuje do řemesla policistům. Zločiny mají na svých bedrech dospělí, a protože nechybí ani vraždy, připravte se na to, že půjde o poměrně drsné čtení. Ačkoliv tu je několik vodítek k vyřešení, pravděpodobnější je, že na konci vás bude pár věcí pěkně šokovat.

Co se týče stylu a slovní zásoby, je „Záhada maltézských hodin“ typická dětská kniha. Autor si dal záležet na rozmanitosti výrazů, neobvyklých slovech, originálních slovesech i množství citoslovcí. V příběhu převažují přímé řeči, díky čemuž je text živý a čtivý. Nemusíte se bát žádných dlouhých souvětí ani nezapamatovatelných severských jmen. Děj je natřískaný akcí a klidně se s vámi vsadím, že vám bude běhat mráz po zádech i v případě, že už nějakou dobu nejste cílovou skupinou. Pokud máte doma malého detektiva nebo vás baví netuctové chytré příběhy založené na pátrání a vyšetřování, pak si tuto knihu rozhodně pořiďte. Věřte mi, že nadchne vaše ratolesti i vás.

Hodnocení: 90 %

Veronika Černucká

Dotaz k produktu Záhada maltézských hodin

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Na dně

Na dně (William Wisting #11)

Detektivka psaná detektivem. Další díl série s vrchním komisařem Williamem Wistingem.

Honicí psi

Honicí psi (William Wisting #8)

Nová detektivka od autora, který má na kontě více než milion a půl prodaných knih. Jeho detektivky čte norský ministr spravedlnosti a doporučuje i Jo Nesbø.

Záhada mořského dna

Záhada mořského dna (CLUE #3)

Detektivní příběh pro děti od bestselerového autora, bývalého kriminalisty. Třetí díl série CLUE.

Poustevník

Poustevník (William Wisting #9)

Ukradená identita, sériový vrah a Wistingova dcera v ohrožení. Dokáže ji komisař Wisting zachránit?

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily