Zachrání doktor Proktor Vánoce? | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Doufejme v to nejlepší
 • Než vystydne káva
 • Laila
 • Skleněný pokoj
 • Zůstaň se mnou

Zachrání doktor Proktor Vánoce? (Doktor Proktor #5)

Cena:
299 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-613-1
Překlad:
Kateřina Krištůfková
Datum vydání:
27. 11. 2017
Žánr:
Počet stran / vazba:
256 / pevná
 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: Zachrání doktor Proktor Vánoce?

Víte, co potřebujete ke zničení Vánoc? Stačí k tomu jeden chamtivý obchodník, který k nim skoupí veškerá práva. A teď je nikdo nesmí slavit. Tedy pokud nejdřív neutratí slušnou sumičku v jeho obchodech. Líza, Bulík a doktor Proktor to tak nenechají. Před tím, než ale Vánoce zachrání, se musí vypořádat i s vánočním skřítkem, který nadělování dárků dávno pověsil na hřebík. Do Štědrého dne přitom zbývá jen pár dní a čas letí jako splašený…

...

„Jen se podívejte, jak je všechno propojené, jak se i drobné přihlouplé komentáře o mnoho stránek dál mění v prvky posouvající děj a jak všechno zapadá na místo a skládá se v  dokonalý a jen  lehoučce sentimentální závěr. Takhle vypadají dobré příběhy.“
— Marie Kleveová, Dagbladet

„Zachrání doktor Proktor Vánoce? není nejdramatičtější kniha celé série. Dodává jí snad mírnější charakter vánoční tematika? Napětí je tu však přesto přítomné a ještě zřetelnější je humor:  projevuje se jak v situační komice, tak v jazykové vynalézavosti – nejen v podobě okatě se nabízejících přesmyček jmen, ale často také v použití rytmu, asociací a subtilnějších náznaků. Jo Nesbø se vrací ve staré dobré formě, když nechává doktora Proktora zachránit Vánoce před komercí a chamtivostí. Splétá napětí, humor a přiměřenou dávku sociálního svědomí.“
— Anne Cathrine Straumeová, NRK

Úryvek: Zachrání doktor Proktor Vánoce?

Recenze: Zachrání doktor Proktor Vánoce?

Jo Nesbø – Zachrání Doktor Proktor vánoce?

schefikuvblog.eu, 2. prosince 2017

Když se řekne Jo Nesbø drtivé většině čtenářů se vybaví mrazivé příběhy plné násilí a věčný alkoholik Harry Hole. Nesbø ovšem nepíše jen kriminální příběhy, za sebou má také veleúspěšnou řadu knih pro malé čtenáře.  Ostatně jeho Doktor Proktor se těší více než slušnému zájmu čtenářů i u nás. O tom svědčí i fakt, že právě vychází v pořadí již pátá kniha této ztřeštěné série. Podaří se tentokrát zachránit doktorovi Proktorovi Vánoce?

Pokud jste se až doposud s doktorem Proktorem, malou Lízou a svérázným Bulíkem nesetkali rozhodně to napravte. Nesbømu se podařilo vytvořit vskutku originální dílka, u kterých se budou bavit jak děti, pro které je tato série primárně určena, tak bezesporu i jejich rodiče. Skoro po čtyřech letech se tak budeme moci opět vydat do norského Osla a užít si další ztřeštěné dobrodružství této potrhlé trojice. Vyplatilo se však čekání, nebo se nám začíná norská superstar pomalu, ale jistě opakovat?

Pátý díl doktora Proktora je vskutku tématický. Do Štědrého dne zbývá jenom pár dní a vánoční shon nabírá na obrátkách. Když tu vystoupí před svůj lid Norský král s prohlášením, že prodal veškerá práva týkající se Vánoc panu Tránovi. Ten rozhodně nelení a zakazuje Vánoce všem, kteří neutratili v některém z jeho obchodů za vánoční dárky alespoň deset tisíc korun. Pro velkou část lidí, to znamená prakticky zničené Vánoce. Naštěstí je zde ještě Líza, Bulík a doktor Proktor, jenž to tak rozhodně nenechají. Čas ale neúprosně kvapí, podaří se jim zachránit Vánoce včas?

Nesbø se v této sérii rozhodně nenechal nijak ovlivnit svými předchozími knihami a přináší tak malým čtenářům jedinečné dobrodružství, které je naprosto odlišné od jeho předchozí produkce. Přesto si zachovává úžasnou čtivost a především pak jedinečné kouzlo, díky kterému vás “doktor Proktor” opět naprosto pohltí. Ostatně, pokud již máte některého “doktora Proktora” za sebou, patrně již přesně víte co od nejnovějšího přírůstku do série očekávat.

Celý příběh tak opět provází jedinečný humor, který nadchne malé i odrostlejší čtenáře. Byť se jedná o vcelku jednoduchý příběh, který je koncipován samozřejmě primárně pro děti, tak starší čtenáři ocení jedinečnost všech postav, ale i jistý ironický přístup autora k norskému národu a problémům dnešní doby. V případě této knihy, je to pak kritika dnešního pojetí Vánoc, kdy se primárně honíme za dárky a pomalu nám tak uniká původní smysl těchto svátku. Tento pohled však ocení především dospělí, dětem tato “vsuvka” zase tolik neřekne. Díky těmto detailům si doktor Proktor získá své čtenáře napříč všemi věkovými kategoriemi.

Jediný problém, který bychom mohli u této knihy najít bude fakt, že autor pracuje s tím dárky zde kupují lidé. Ano i na vánoční skřítky dojde, i když patrně ne tak jak si představujete. Pokud tedy vaše dítko ještě v dnešní době nějakým zázrakem věří na Ježíška, Santa Klause, dědu Mráze, vánoční skřítky, či jinou podobnou bytost, která nosí o Vánocích dárky a vy ho chcete ještě nějaký čas udržet v nevědomosti, nebude patrně nový “doktor Proktor” tím nejvhodnějším čtením…

Jinak se Proktorovi opravdu moc vytknout nedá. Nesbø tak boduje mezi dětskými knihami a napopáté. Hledáte-li příběh, který vaše ratolesti zabaví a královsky pobaví, veřte, že právě příběhy doktora Proktora, Lízy a Bulíka jsou ideálními adepty. Díky jedinečnému mixu zábavy, atraktivního příběhu a originálních postav je navíc dost pravděpodobné, že po ztřeštěných dobrodružstvích této potrhlé dvojice sáhneme rádi i my starší.

Jo Nesbo: Zachrání doktor Proktor Vánoce?

Naskokjinam.blogspot.cz, 12. prosince 2017, autorka: Hana Kubíková

Když se řekne Jo Nesbo, vytanou mi jako první na mysli brutální thrillery s drsným Harry Holem v hlavní roli. Občas mívám při čtení pocit, že člověk, který něco takového dokáže napsat, nemůže být psychicky úplně v pořádku. Pak se ale objeví nová knížka ze série Doktor Proktor a já roztaju a vše odpuštěno.
Pokud neznáte Dr. Proktora, tak asi nemáte děti, tohle je totiž série knížek určená právě jim. Autor ale při psaní nezapomněl ani na rodiče, kteří budou knížku se svými dětmi číst, takže se nebojte, nudit se nebudete. Hlavními hrdiny jsou dvě děti - Bulík a Líza, kteří se svým dospělým kamarádem, geniálním vynálezcem doktorem Proktorem, zažívají neskutečná dobrodružství. Společně cestovali časem, poradili si s velkou loupeží zlata, dokázali i odvrátit konec světa a ještě si k tomu prdí prdícím práškem. Příběhy založené na přátelství, odvaze, na pomoci slabším, na absurdním humoru. Je to legrace a člověk by ani neřekl, že tohle napsal stejný autor, který má na svědomí třeba Sněhuláka....
Tentokrát před Bulíkem, Lízou a doktorem Proktorem stojí opravdu velmi vážný problém. Vánoce jsou v ohrožení! A jen Bulík, Líza a doktor Proktor je mohou zachránit. Ano, je to tak. Norský král byl podveden a prodal vánoce chamtivému obchodníkovi panu Tránovi. Vánoce teď budou moci slavit jen ti, kteří si mohou dovolit utratit za dárky 10 tisíc norských korun v jeho obchodním domě. Ti ostatní mají smůlu. Po ulicích dokonce chodí speciální oddíl Vánoční policie a kontroluje, jestli si náhodou někdo neoprávněně nezpívá koledy nebo nepije vánoční punč. Jenže ne každý má tolik peněz, aby mohl za Vánoce zaplatit, a tak se do celé záležitosti vloží doktor Proktor s Bulíkem a Lízou. Čeká je spousta práce, spousta vyjednávání a zase jedno velké dobrodružství. Nechci moc prozrazovat, ale snad mohu jen naznačit, že tentokrát se dočkáme i řady podivných tvorů, které Bulík zná z knihy svého dědečka "Zvířata, jejichž existence vás nepotěší" - patří mezi ně třeba  žirafa vampýří, nebo pesopýr, kříženec psa a netopýra, nejhorší zvířecí hrozba od řádění slonů tse-tse na africkém kontinentu. Dozvíte se také, jak to dopadlo se sobem Rudolfem, naučíte se počítat finsky a zjistíte, proč má vánoční skřítek Stanislaw deprese. Vše v reáliích zasněženého předvánočního Osla.
Doktor Proktor je jako vždy poměrně vtipná kniha, kde si užijí jak děti, tak i rodiče:
Jakmile Líza odešla po schodech nahoru do pokoje, usadila se matka opět s pletením. "Líza projevuje enormní zájem o svět, životní prostředí, bídu, mír a tak," pronesla.
"Hm," opáčil velitel a dál listoval novinami. "Možná ten plně automatický kulomet, který pro ni mám k Vánocům, nebyl až taková trefa do černého."

Knížku je možné brát i jako úvod do vyprávění o rozdílnosti kultura a národů.  Norská vánoční tradice se od té naší středoevropské přece jen liší, takže pokud si budete chtít s dětmi tuhle knihu společně číst, měli byste si předem nastudovat, jak to s těmi vánočními skřítky, lezením do komínů, sobími spřeženími a vánočními dny vlastně v Norsku je:-)
Tenhle díl doktora Proktora vychází naprosto tematicky před vánocemi a hodí se tak jako ideální dárek pro děti tak od šesti let. Děti kromě dětského humoru ocení i legrační jednoduché ilustrace od Pera Dybviga. Jako vždy jsem se u Joa Nesbøho docela dobře bavila, jsem ráda, že vánoce jsou zachráněny, že válka mezi Norskem a Finskem o vánoce byla zažehnána a že snad i nám letos vánoční dárky někdo přinese, a vůbec to nemusí být Slanislawův potomek, klidně si vystačíme s Ježíškem.
Díky nakladatelství AlbatrosMédia za příjemné vánoční čtení.
Hodnocení: 85%
Zdroj: http://naskokjinam.blogspot.cz/2017/12/jo-nesbo-zachrani-doktor-proktor-vanoce.html

Zachrání Doktor Proktor Vánoce? (Jo Nesbø)

nakavusterezou.blogspot.cz, 18. ledna 2018

Tak já mám konečně po zkouškovém a musím říct, že tohle byl sakra těžký semestr .. ale teď už to mám za sebou a můžu se celých 18 dní válet doma, číst si (konečně!!!) a dohánět resty, které se mi za poslední měsíce nakupily.
Tato kniha je jedním z nich. Původně jsem si ji chtěla přečíst už během vánočního období, ale bohužel škola je škola a kniha musela jít stranou.
Každopádně! Dneska jsem knihu dočetla a jsem tu zde, abych se podělila o své poznámky, nářky, připomínky a tak dále.
Jak už asi všichni moc dobře víte, Jo Nesbø je můj úplně nejvíc nejmilovanější autor a nedám na něj dopustit .. no a když jsem viděla, že v prosinci vychází jeho další pohádka s praštěným Doktorem Proktorem, neodolala jsem.

Když jsem tak vzpomínala, kdy jsem četla první knihu s Doktorem Proktorem - už je nějaký ten pátek - tak jsem si říkala, že je ten správný čas na to, abych se pustila do dalšího jeho dobrodružství.

Tentokrát se dobrodružství bude odehrávat ve vánočním čase. Jeden zlý muž koupil od norského krále Vánoce (i když Vánoce patří Finsku) a řekne, že ten, kdo si nekoupí v jeho obchodech dárky za částku 10 000,-, tak ten nebude členem Vánoc a nebude moc slavit Vánoce, péct vánoční cukroví, koukat na vánoční pohádky .. zkrátka nesmí dělat nic, co je spojeno s Vánoci!
Jenže to se samozřejmě nelíbí jak Bulíkovi s Lízou, tak ani samotnému Doktorovi. Chtějí Vánoce spasit a jsou schopni pro to udělat fakticky cokoliv! Já pohádky od Joa Nesbøho naprosto miluju! Hrozně se mi líbí, jak dokáže do pohádky dát historický fakt a dokáže to tak dobře, že to prostě zaujme i totálního nesnášence do historie (je slovo nesnášenec vůbec slovo?! mám na mysli člověka, který opravdu nesnáší historii, aby bylo jasno!).
Také miluju to, jak je pohádka dobrodružná, že i dospělí člověk při čtení bude napjatý jak malé dítě. Dále také miluju ilustrace, kterých je v knize hromada! ♥
Kniha se čte opravdu sama, děj má spád, nejsou tam žádné zbytečné věci, které by děj akorát prodlužovaly. Pohádka je zajímavá a já si neustále stojím za názorem, že autorovi pohádky nejsou psány jen pro děti .. kdo si to myslí taky?!
Já nevím no, mně by asi měl někdo zakázat psát recenze na knihy, které jsou od Joa, protože ode mě nejsou opravdu objektivní - i když se opravdu snažím! On prostě umí tak skvěle psát - i když chápu, že někomu jeho styl psaní nesedne - že i pohádka, která se určená pro malé děti, dokáže okouzlit dospěláka! (tím samozřejmě nechci říct, že já se za dospěláka už považuje, to zas nebudeme přehánět!).

Já se marně snažím najít nějaké negativum, abych knihu aspoň trochu zkritizovala ale bez šance ... no počkat! Teď mě něco napadlo! Trochu mě štve, že obálka se trochu odchyluje od předchozích dílů, takže v knihovně to nevypadá tak supr čurp, jak by v jiném případě mohlo!
Zdroj: http://nakavusterezou.blogspot.cz/2018/01/zachrani-doktor-proktor-vanoce-jo-nesb.html

Zachrání doktor Proktor Vánoce?

holkamodrookata.blogspot.cz, 22. prosince 2017, autorka: Jitka Kadlecová

Letošní Vánoce jsem se zařekla, že nechám krváky a thrillery spát a budu si víc číst s dětmi pohádky. Joa Nesbøho znám jako krále severských detektivek a jeho tvorbu pro malé čtenáře jsem objevila celkem nedávno, když mě prckové donutili koukat se na film Doktor Proktor a prdící prášek. Popravdě - moc mě to nenadchlo. Postavy byly takové nemastné neslané a příběh postavený na prdění.... no budiž, bylo to originální, místy i vtipné, ale celkově slabota. Děti z toho ale byly kupodivu nadšené a tak jsem si na vánoční večerní čtení vybrala právě Joa Nesbøho a jeho novinku -  Zachrání doktor Proktor Vánoce?

Abych vás uvedla ve stručnosti do děje. Doktor Viktor Proktor je podivínský norský vědec, který se proslavil především svým prdícím práškem. Sníte ho a začnete prdět tak mocně, až z toho můžete i létat. To vše bez obtěžujícího zápachu. Dalšími hrdiny příběhu je malý zrzavý kluk Bulík a holčička Líza. No a tato trojka se snaží zachránit Vánoce. Právo na Vánoce totiž od norského krále koupil obchodník pan Tráne a kdo je chce slavit, musí utratit minimálně 10 000 korun v jeho obchodě. Kdo není účastníkem Vánoc nesmí zdobit stromeček, zpívat koledy, jíst vánoční kaši, přát někomu šťastné a veselé... no zkrátka vůbec nesmí dělat nic vánočního. Poslední nadějí na záchranu Vánoc je Vánoční skřítek....

"U stolu v nejzazším temném koutě seděl úplně sám muž, který nemluvil ani se nesmál. Byl zpola ukrytý za obrovským korbelem ve tvaru holínky, avšak když se naši přátelé dostali blíž, zjistili, že je muž vysoký, má dlouhé černé rozčepýřené vlasy a kůže mu pod bradou a pod očima visí jako ještěrce. Okolo očí měl navíc velké modré kruhy, jako by si někde přivodil monokly, které ne a ne zmizet.
Doktor Proktor si odkašlal. "Zhubl jsi, Stanislawe."
Muž ospale vzhlédl od korbele. A když odpověděl, zněl jeho hlas celkem naštvaně: "Co za nohatce si takhle za předvánoční noci dovoluje sypat tady z rukávu takové drzosti? Chceš na kokos nebo na lískáč? Kopanec do zadku, facana nebo pecku čenichovku? Mám tě převázat mašlí a udělat z tebe nadílku?"

Podaří se jim přesvědčit vyhořelého skřítka alkoholika, aby jim pomohl zachránit svátky? Dostanou všechny děti svůj dárek?
První, co vás na knížce zaujme, je obálka. Plastické obrázky, metalický povrch, no prostě nádhera, z které oči přecházejí (ty dětské obzvlášť). U knížek pro nejmenší jsou také důležité obrázky. Uvnitř najdete bláznivé kresbičky, které doplňují text. Proporce jednotlivých postav jsou hodně mimo mísu a výrazy mají taky pěkně šílené, ale kupodivu, děti je milují. Co se tedy týče grafického zpracování, mě z toho šly očka trošku šejdrem, ale drobotina byla naprosto spokojena a udělila deset bodů z deseti. 

U některých knížek, které si čteme s dětmi před spaním, mám problém s rytmem. Tak nějak mi text nejde přes pusu. Některá slova se špatně vyslovují, nebo slovosled pokulhává. Příběh o ohrožených Vánocích mi však ze rtů plynul skoro sám a já se po chvíli přistihla, že jsem sama napnutá, jak to všechno dopadne.

I když film Doktor Proktor a prdící prášek mi přišel jako naprostá slátanina, kupodivu tahle knížka mě bavila. Kromě legrácek okolo prdění v ní byla spousta dalších vtipných prvků, které jsem ocenila i jako dospělák. Díky této knížce jsem se mohla vrátit do dětských let a příjemně si s dětmi užít chvilky společného čtení.

Takže pokud si chcete užít s dětmi neobvyklé vánoční čtení a dozvědět se třeba něco o žirafách vampířích, létajících sobech a norském vánočním skřítkovi, zkuste ještě rychle napsat Ježíškovi ;-)
Kdy knihu Zachrání doktor Proktor Vánoce? rozhodně číst
 • jste fanoušky doktora Proktora
 • máte rádi bláznivé vánoční příběhy
 • nevadí vám prdění a vtípky na toto téma
Kdy knihu Zachrání doktor Proktor Vánoce? rozhodně nečíst
 • nemáte vůbec žádný smysl pro hmor
 • nesnášíte děti
 • nenávidíte Vánoce

Zdroj: http://holkamodrookata.blogspot.cz/2017/12/zachrani-doktor-proktor-vanoce.html

Pátý případ Doktora Proktora

databazeknih.cz, 4. ledna 2018

Doktor Proktor už dokázal mnoho - vynalezl prdící prášek, vanu času, neviditelný bumerang, ale teď je před ním úkol obzvláště zapeklitý. Dokáže zařídit, aby byly Vánoce opět pro všechny? Tak na rovinu: je to pohádka ... takže jak by to mohlo asi dopadnout?
Byl jednou jeden král a ten prodal Vánoce za velmi slušnou cenu, sto padesát milionů norských korun. Slavit je mohou nyní jen “členové Vánoc”, kteří utratí v obchodech pana Trána, nového majitele Vánoc, přes deset tisíc. Ostatní, kteří si nemohou dovolit slavit Vánoce, nesmějí dodržovat zvyky, ani si přát krásné svátky. Na světě tak budou děti, které nedostanou žádný dárek. Naši tři přátelé, Líza, Bulík a doktor Proktor, to tak nechtějí ale nechat.

Podívejme se na to blíže ... Může král jen tak vlastnit a prodat Vánoce? V tom mají Jeho Výsost a pan Tráne jasno: patří mu, dokonce to tak prostě musí být: “Naše země leží nejblíž severnímu pólu a já jsem její král. Nedokážu si představit, že by mohl Vánoce vlastnit někdo jiný než já. Tedy pokud ovšem nevěříte na vánočního skřítka, samozřejmě!”

Ať už na vánočního skřítka věříte, nebo ne, ten, kterého potkáte v knize, trpí syndromem vyhoření. Vánoce, které vždycky tolik miloval, se mu změnily v noční můru (a nemůže za to nikdo jiný než mikrovlnka). Doktor Proktor se ale s ním potřebuje domluvit na záchraně Vánoc (tedy na záchraně zaměstnání, které ho zahnalo do nálevny).

Kniha je totálně moderní pohádka - obchodní dům se jmenuje Národní divadlo, král hraje Battlefield na playstationu a nakupuje na internetu (naposledy to byly polštářky, na kterých se mu potí zadek, protože jsou z umělotiny, ale aspoň je na trůnu výš). Moderní také znamená, že se autor nebojí drobných sprosťáren. Seznámíte se s pesopýry, žirafami vampýřími a dalšími kousky z knihy Zvířata, jejichž existence vás nepotěší.

“Óóóbří rafani s netopýřími křídly … A tihle pesopýři tam tedy sáli lidem krev? ... Proč by měli sát krev? Mluvíme o křížencích psa. Kadili! … Lidem do vlasů, na klobouky, na pleš, do zahrad, na terasy i do bazénů. A přitom nešlo o žádné domácí čoklíky, po kterých by páníčkové hned všechno posbírali do igelitových pytlíčků. Výkaly se leckde vršily do metrové výšky.”

Knihy s doktorem Proktorem jsou určené pro děti a zároveň i pro jejich rodiče, kteří se u předčítání budou smát a ukážou tak dětem, jak může být literatura zajímavá. Takže v sobě má kniha i lehce výchovný charakter. Za děti mluvit nemohu, ale já jsem se u čtení bavila. Byla to pro mě nová stránka Joa Nesbøho.

Zdroj: https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/paty-pripad-doktora-proktora-9333

Doktor Proktor je zpět!

podlavici.blogspot.cz, 6. ledna 2018, autor: Kája

Všichni určitě znáte doktora Proktora (pokud ne, rychle to napravte). To je ten pán, co vynalezl prdicí prášek, vanu času či odvrátil konec světa. Ovšem tentokrát stojí před doposud největším oříškem, musí totiž se svým přáteli zachránit Vánoce!
Přesně tak. Doktor Proktor, hubený čahoun s plaveckými brýlemi, nejhodnější holčička Líza a snad ten nejmenší pihovatý chlapec Bulík musí nějak zařídit, aby Vánoce mohli opět slavit všichni. Došlo totiž k tomu, že pan Tráne, který je mimochodem velmi bohatý, ale také pořádně chamtivý, koupil Vánoce a veškerá práva k nim od norského krále. Krále, který je velmi naivní, důvěřivý, nakupuje na internetu a jeho největší starostí je zahrát si nejnovější hru na playstationu (ano, na playstationu). Ptáte-li se, jestli může král prodat Vánoce, tak může. Nabyl totiž dojmu, že je nejblíže severnímu pólu, proto mu Vánoce patří a může si s nimi tedy nakládat, jak se mu zachce. A zpeněžil je za celých sto padesát milionů korun.
Od té chvíle mohou slavit Vánoce jen ti, kteří utratí deset tisíc v obchodech pana Trána, nového majitele Vánoc. Ostatní nesmějí slavit, zpívat koledy, ani si přát krásné svátky, a to bez výjimky. Nemáte dostatek peněz? Bohužel. Pro vás Vánoce neexistují. A pozor, na vše dohlíží vánoční policie.
Doktor Proktor, Líza a Bulík se s tím však odmítají smířit. Rozhodnou se, že musí nějak zařídit, aby Vánoce mohli slavit všichni. Vydávají se proto za Stanislawem, vánočním skřítkem, od něhož očekávají pomoc. Neočekávejte však vánočního skřítka, jak ho znáte z jiných příběhů. Stanislaw vyhořel. Vánoce, které tolik miloval, se pro něj staly noční můrou. A vše způsobily před pětadvaceti lety mikrovlnky. Své deprese zahání večer co večer u piva v hostinci U osamělého náhrobku. Je vám tedy jasné, že naši přátelé stojí před nelehkým úkolem.
Jakmile Líza odešla po schodech nahoru do pokoje, usadila se matka opět s pletením. „Líza projevuje enormní zájem o svět, životní prostředí, bídu, mír a tak,“ pronesla.
„Hm,“ opáčil velitel a dál listoval novinami. „Možná ten plně automatický kulomet, který pro ni mám k Vánocům, nebyl až taková trefa do černého.“
Matka složila pletení do klína. „Arnolde! Snad jsi jí vážně nekoupil plně auto…“ Zastavila se, když si všimla, že manžel noviny sklonil a zadíval se na ni. „Aha… on to byl vtip,“ vykoktala.

Jo Nesbo je znám svými drsným krimi, ovšem prostřednictvím příběhů o doktoru Proktorovi nám ukazuje svou druhou stránku – to, jak se umí přiblížit dětskému čtenáři. Vytváří totiž příběhy plné dětské fantazie, humoru, který se dospělým někdy nemusí moc zamlouvat, ale děti ho milují. Skutečně. Smějí se, když hrdinové musí použít prdicí prášek, když jsou Bulíkem popisováni pesopýři či žirafy vampýří a to již nezmiňuji salvy smíchu v pasážích se Stanislawem.
„A tihle pesopýři tam tedy sáli lidem krev?“
„Krev?“ svraštil Bulík čelo. „Proč by měli sát krev? Mluvíme o křížencích psa. Kadili!“
„Ehm… kadili?“ obrátila se Julieta tázavě k doktorovi Proktorovi. „Viktore, můžeš mi to přeložit do francouzštiny?“
„Později, miláčku.“
„A všechno to padalo pěkně dolů,“ dodal Bulík a položil ruce na hlavu. „Lidem do vlasů, na klobouky, na pleš, do zahrad, na terasy i do bazénů. A přitom nešlo o žádné domácí čoklíky, po kterých by páníčkové hned všechno posbírali do igelitových pytlíčků. Výkaly se leckde vršily do metrové výšky. Lidem na té hnědé mazlavé hmotě ujížděly nohy, brodili se jí a někdy se v ní i utopili. A ten smrad! Mimochodem, dá si ještě někdo trochu rýžové kaše?“

Přestože celý příběh stojí na osobitém humoru a práci s dětskou fantazií, má kniha i hlubší význam. Nenápadně poukazuje na to, jak se Vánoce změnily. Lidé si již neužívají pohodu a klid, ale neustále se za něčím honí, nakupují hromady (mnohdy zbytečných a drahých) dárků. Zkrátka se nám vytrácí ten pravý duch Vánoc.
„Ano, byl jsem zkrátka šťastný,“ pokračoval Stanislaw. „Protože tehdy být vánočním skřítkem bylo fajn, chápete? Lidé se radovali i ze sebemenších drobností a vánočního skřítka milovali, děti i dospělí, muži i ženy.“

Příběhy doktora Proktora jsou sice určeny pro děti, ale věřím, že své si v nich najdou i dospělí. Kromě toho, že se u knihy skutečně pobavíte, vás kniha donutí se zamyslet nad svým posláním. Zvláštní, kolik moudra nalézáme v dětských knihách, nemyslíte?

Zdroj: https://podlavici.blogspot.cz/2018/01/zachrani-doktor-proktor-vanoce.html

Pátý případ Doktora Proktora - Nesbø Jo - Zachrání Doktor Proktor Vánoce?

hotcoffee.cz, 3. ledna 2018

Doktor Proktor už dokázal mnoho - vynalezl prdící prášek, vanu času, neviditelný bumerang, ale teď je před ním úkol obzvláště zapeklitý. Dokáže zařídit, aby byly Vánoce opět pro všechny? Tak na rovinu: je to pohádka ... takže jak by to mohlo asi dopadnout?

Byl jednou jeden král a ten prodal Vánoce za velmi slušnou cenu, sto padesát milionů norských korun. Slavit je mohou nyní jen “členové Vánoc”, kteří utratí v obchodech pana Trána, nového majitele Vánoc, přes deset tisíc. Ostatní, kteří si nemohou dovolit slavit Vánoce, nesmějí dodržovat zvyky, ani si přát krásné svátky. Na světě tak budou děti, které nedostanou žádný dárek. Naši tři přátelé, Líza, Bulík a doktor Proktor, to tak nechtějí ale nechat.

Podívejme se na to blíže ... Může král jen tak vlastnit a prodat Vánoce? V tom mají Jeho Výsost a pan Tráne jasno: patří mu, dokonce to tak prostě musí být: “Naše země leží nejblíž severnímu pólu a já jsem její král. Nedokážu si představit, že by mohl Vánoce vlastnit někdo jiný než já. Tedy pokud ovšem nevěříte na vánočního skřítka, samozřejmě!”

Ať už na vánočního skřítka věříte, nebo ne, ten, kterého potkáte v knize, trpí syndromem vyhoření. Vánoce, které vždycky tolik miloval, se mu změnily v noční můru (a nemůže za to nikdo jiný než mikrovlnka). Doktor Proktor se ale s ním potřebuje domluvit na záchraně Vánoc (tedy na záchraně zaměstnání, které ho zahnalo do nálevny).

Kniha je totálně moderní pohádka - obchodní dům se jmenuje Národní divadlo, král hraje Battlefield na playstationu a nakupuje na internetu (naposledy to byly polštářky, na kterých se mu potí zadek, protože jsou z umělotiny, ale aspoň je na trůnu výš). Moderní také znamená, že se autor nebojí drobných sprosťáren. Seznámíte se s pesopýry, žirafami vampýřími a dalšími kousky z knihy Zvířata, jejichž existence vás nepotěší.

“Óóóbří rafani s netopýřími křídly … A tihle pesopýři tam tedy sáli lidem krev? ... Proč by měli sát krev? Mluvíme o křížencích psa. Kadili! … Lidem do vlasů, na klobouky, na pleš, do zahrad, na terasy i do bazénů. A přitom nešlo o žádné domácí čoklíky, po kterých by páníčkové hned všechno posbírali do igelitových pytlíčků. Výkaly se leckde vršily do metrové výšky.”

Knihy s doktorem Proktorem jsou určené pro děti a zároveň i pro jejich rodiče, kteří se u předčítání budou smát a ukážou tak dětem, jak může být literatura zajímavá. Takže v sobě má kniha i lehce výchovný charakter. Za děti mluvit nemohu, ale já jsem se u čtení bavila. Byla to pro mě nová stránka Joa Nesbøho. "Zachrání doktor Proktor Vánoce?" splnila moje očekávání a vyplnila část vánočních svátků.

Hodnocení: 90%

Zdroj: http://www.hotcoffee.cz/blog-ke-kave/cteni-ke-kave/paty-pripad-doktora-proktora-nesb-jo-zachrani-doktor-proktor-vanoce/

Recenze: Zachrání doktor Proktor Vánoce?

kukatko.cz, 24. prosince 2017, autorka: Kristina Doubravová

Zachrání doktor Proktor Vánoce? Tak na tuhle otázku se snaží najít odpověď Jo Nesbø ve své nejnovější knize věnované dětem. Stejně jako v předchozích dílech se malí čtenáři setkají se všemi známými a oblíbenými postavami.

Tentokrát musí naši hrdinové vyřešit problém s Vánocemi. Pan Trán koupil veškerá práva na tyhle nejkrásnější svátky v roce. Kdo je chce slavit, musí nakoupit v jeho obchodě za horentní sumu. Jinak je mu zakázáno vše, co k Vánocům patří. I za vaření vánoční kaše hrozí vysoké tresty. Je potřeba zachránit Vánoce.

Kdo zná předchozí díly, ví, do čeho jde. Své fanoušky Jo Nesbø rozhodně nezklame. Drží svou laťku a nepřestává překvapovat nečekanými zvraty a skutečně originálními zápletkami.

Pokud jste ještě s doktorem Proktorem neměli tu čest, musíte počítat se vším. Knihy Jo Nesbøho jsou dospělými čtenáři milovány a vyhledávány pro jeho temnou syrovost a umění, s kterým dokáže vztyčit husí kůži na zátylku i otrlého čtenáře. Nepočítejte tedy s tím, že by jakkoliv šetřil děti.

I přes fantaskní svět se knihy s doktorem Proktorem vyznačují poměrně syrovými reáliemi. Pro leckoho může být překvapením poměrně pohnutá minulost vánočního skřítka, který propadne  alkoholu a děti ho nalézají v putyce čtvrté cenové kategorie. Tam ostatně popíjí i víc pohádkových bytostí s nezvládnutou závislostí na alkoholu.

Autor si libuje místy ve fekálním humoru, který nemusí sednout zkrátka každému. Prdící prášek, jako hlavní zbraň doktora Proktora, je poměrně úsměvnou relikvií, ovšem navozuje spoustu asociací, nad kterými trne úsměv na rtech.

Při čtení knih s doktorem Proktorem nemohu z hlavy vytěsnit vizuál animovaných figurek Tima Burtona. Jeho goticky pitoreskní postavičky uprostřed Burtonovské mystérie jsou přesně tím, co vystihuje i doktora Proktora a jeho příběhy.

Výsledek je v každém ohledu originální. Na některé aspekty si budete muset zvyknout. Když je ale nebudeme hodnotit okem vychovávajícího rodiče, ale malého rošťáka, mohou být přesně tím, co v jeho očích zaboduje. Pokud ne, nepokoušejte se ho do knih Jo Nesbøho jakkoliv uvrtat jen proto, že milujete Harryho Holea.

Nesbø je samorost. Krom toho má speciální šestý smysl pro mapování lidské duše, který mu umožňuje se svým vyprávěním zavrtat do jejich nejtemnějších koutů a vitálně se tam usídlit.

Za co osobně dávám body dolů, jsou především ilustrace, které mne ani na okamžik nenadchly. Nějakým kouzlem nedokáží vyvolat pozitivní emoce ani nad ztvárněním kladných postav.

Důvod k nákupu vánočního příběhu doktora Proktora je dvojí.

Pokud znáte jeho knihy a netrpělivě nejnovější díl očekáváte, určitě pro něj jděte. Nebudete zklamáni. Autor zachovává ústřední postavy a zasazuje je opět do originálních dějových kulis. Příběh má spád, dobře se čte a čtenář se v něm nikterak neztrácí. Nechybí ani napínavé finále a pohádkový konec.

Pokud jej neznáte a zkrátka jenom tápete, co děťátku nadělit pod stromeček, buďte připraveni skutečně na všechno. Vám se možná bude nevěřícně vrtět hlava na krku, co všechno lze nacpat do moderní dětské knihy. Ale věřte, že i přes autorovy temné myšlenky, kniha dítko nijak defektně nepoznamená. Pokud nebude nadšeno, nebude rozhodně zklamáno. A vy zapomeňte, že kniha nemusí vždy vychovávat, někdy může zkrátka jen bavit.

A to je přesně doktor Proktor.

Zdroj: http://www.kukatko.cz/recenze-zachrani-doktor-proktor-vanoce/

Dotaz k produktu Zachrání doktor Proktor Vánoce?

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Přízrak (paperback)

Přízrak (paperback) (Harry Hole #9)

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu…

Sněhulák

Sněhulák (Harry Hole #7)

7. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě…

Krev na sněhu (paperback)

Krev na sněhu (paperback) (Krev na sněhu #1)

První část diptychu Krev na sněhu od krále severské krimi. Olav je měkký jako máslo, příliš snadno se zamilovává, ztrácí hlavu. K čemu se tedy hodí? Je skvělý zabiják.

Policie (paperback)

Policie (paperback) (Harry Hole #10)

10. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Na místech, kde bylo v minulosti spácháno několik vražd, jež nebyly objasněny, jsou nalezeni mrtví policisté, kteří tyto zločiny tehdy…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily