Řeky | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Řeky

Cena:
499 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-677-3
Překlad:
Veronika ter Harmsel Havlíková
Datum vydání:
17. 09. 2018
Žánr:
Počet stran / vazba:
80 / vázaná
  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Řeky

Voda je od nepaměti tajemným živlem. V podobě životodárných řek utváří krajinu a dává vzniknout civilizacím. Lidé ji nezbytně potřebují. Díky tokům řek si mnohdy zkrátili své cesty, objevili jejich sílu k pohonu strojů a výrobě energie. Graficky poutavá kniha ilustrátora Petera Goese provede čtenáře vodstvem všech světadílů, poskytne mu stěžejní faktografické údaje a poodhalí historii i dobrodružné příběhy světových řek, moří a oceánů.

Úryvek: Řeky

Recenze: Řeky

Goes, Peter: Řeky

iLiteratura.cz, 29. listopadu 2018, autorka: Jitka Nešporová

Řeky si na mapách obvykle spojujeme s modrou barvou. Žlutozelená obálka velkoformátové obrazové encyklopedie vlámského ilustrátora Petera Goese tak upoutá na první pohled. A nekonvenčním přístupem k tématu si čtenáře nepochybně získá i její obsah.

S odstupem pouhého roku od bestselleru Cesta časem vydala Kniha Zlín další velkoryse pojatou obrazovou encyklopedii z autorské dílny vlámského spisovatele a ilustrátora Petera Goese (nar. 1968). Novinka se jmenuje Řeky a zdá se, že bude úspěšná také, práva na překlad již byla prodána do devíti zemí. Název by mohl svádět k domněnce, že školáci, kteří si knihu přečtou, budou excelovat zejména v zeměpise. Peter Goes však i tentokrát vlastně vypráví dějiny civilizace, zmiňuje důležité historické milníky, vypichuje z mapy světa významné metropole, odkazuje na mytologii, blýskne se literárními reminiscencemi (namátkou: Poslední mohykán, Srdce temnoty, Bílá velryba). Na rozdíl od předchozího titulu však nepostupuje lineárně po časové ose, ale opírá se o místopis – v centru stojí titulní životodárné řeky. Jejich meandry Goes osázel četnými ilustracemi, které nepostrádají vtip a nadhled, a přitom v kombinaci se stručnými komentáři nabídnou slušné penzum srozumitelných faktografických informací, jež nezřídka překvapí i dospělého.

Řeky se na první pohled hlásí ke své předchůdkyni, Cestě časem. Stejný nadstandardní formát, tematické dvojstrany, scelené jednotnou barvou pozadí v tlumených odstínech, černé kresby a několik kolorovaných detailů, obvykle s humorným akcentem (jeden příklad za všechny: na „zelené amazonské dvojstraně“ odvážná surfařka v jasně žlutém neoprenu na čtyřmetrové přílivové vlně pororoca). I textová část Řek odkazuje k předchozímu Goesovu titulu: větším písmem vysázený odstavec se základní charakteristikou konkrétní řeky a „obloučky“ se slovním komentářem ilustrací.

Při výkladu Goes postupuje systematicky, od celku k detailům. Na úvod se stručně zmiňuje o pěti oceánech, následuje souhrnný pohled na kontinent s hlavními toky, kterým jsou následně věnovány jednotlivé kapitoly, rozuměj dvojstrany. Světadíly tu defilují v pořadí Evropa, Severní Amerika, Jižní Amerika, Asie, Afrika, Oceánie a toto řazení (možná nezáměrně?) odráží i jistou informační disproporčnost – na evropské řeky připadá třetina rozsahu celé knihy, směrem ke konci ubývá společensko-historických fakt a pozornost se upíná spíš k rekordům ze světa zvířat.

Českou stopu do knihy otiskly Labe a Krakonoš, vypodobený jako obr s dlouhým vousem, kterému na hlavě roste les, v náručí třímá asi čtyři stromy a pátý zřejmě sází – anebo ho právě vytrhl ze země, výklad už je na čtenáři. Silueta mostu s věží pak upomíná na Prahu, o které sice nepadne explicitní zmínka, zastupuje ji však také golem a doprovází vysvětlivka k jeho původu.

Řeky ohromí šíří informací: Goes nešetří čísly, superlativy, rekordy a detaily. Časové rozpětí prezentovaných faktů je dechberoucí – od mytologického bezčasí přes prehistorické vyhynulé živočichy po nedávnou současnost (pokud jsem četla pozorně, nejmladší událost zaznamenanou v knize představuje nouzové přistání letadla na řece Hudson v roce 2009). Mapa skvěle umožňuje srovnávat minulost s dneškem, ať už jde o lokalizaci historických bitev či ukázky různých typů lodí. Úchvatná je rozmanitost živočišné říše, kterou kniha prezentuje, a překvapí množství slov, která člověk slyší (čte) poprvé v životě (ohuokhai, oloncho, ciluba, zarděnice). To všechno nakonec navádí k otázce, jaký status vlastně mají moderní obrazové encyklopedie – jakkoli jsou rozsáhlé a podrobné, nemohou pokrýt celé lidské vědění; aby mohly zacházet do detailů, musí nejdříve zprostředkovat i základní znalosti. S touto skutečností musí počítat také čtenář a raději nepátrat, proč se třeba o Žluté řece dovídá to, a nikoli ono. Zábavné je hrát si na detektiva a pokoušet se interpretovat nekomentované scény nápaditých ilustrací. Klobouk dolů, kolik toho Peter Goes o naší zeměkouli ví!

Dotaz k produktu Řeky

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Cesta časem: Světové dějiny v obrazech (dotisk)

Cesta časem: Světové dějiny v obrazech (dotisk)

Vydejte se na cestu časem a poznejte světové dějiny od okamžiku velkého třesku až do současnosti.

Cesta časem: Světové dějiny v obrazech

Cesta časem: Světové dějiny v obrazech

Příběh světových dějin pro malé i velké čtenáře, který vás vezme na cestu časem od okamžiku velkého třesku přes období dinosaurů, prvních velkých civilizací, středověku až k…

Erik

Erik

Zahraniční student Erik není jen tak obyčejný kluk. Erik je maličký, zabydlel se ve spíži a místo zoologické zahrady nebo výletů do města ho zajímají ty nejobyčejnější předměty…

Senzační sbírka zvířat doktora Proktora

Senzační sbírka zvířat doktora Proktora

Z.J.E.V.N. Zvířata, jejichž existence vás nepotěší

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily