Senzační sbírka zvířat doktora Proktora | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Zůstaň se mnou
 • Pražské jaro
 • Řeky
 • Agent orbulátoru
 • Skleněný pokoj

Senzační sbírka zvířat doktora Proktora

Cena:
249 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-656-8
Překlad:
Kateřina Krištůfková
Datum vydání:
23. 05. 2018
Žánr:
Počet stran / vazba:
56 / vázaná
 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: Senzační sbírka zvířat doktora Proktora

Z.J.E.V.N.
Zvířata, jejichž existence vás nepotěší

Existují tajemství tak strašlivá, ale zároveň důležitá, že je nelze dál skrývat. Kolem nás žijí záhadné bytosti, o nichž jste nikdy neslyšeli! Odhalení přináší senzační sbírka doktora Viktora Proktora! Ten shromáždil informace o děsivých zvířatech, jejichž existenci se před vámi policie a úřady snaží utajit. Seznamte se s těmito fascinujícími tvory, abyste věděli, čemu budete čelit, až se jednoho dne ocitnete v nesprávný čas na nesprávném místě.

...

„Kniha o prapodivných zvířatech čtenáře pobaví a kromě toho mu pomůže přijít na kloub lecčemu, nad čím možná dosud marně dumal. Víte například, proč má váš dědeček žluté nehty na nohou? Samozřejmě proto, že se mu k nim přisál nehtolosos žlutý - a po takovém útoku si je teď už jinak než pořádnými nůžkami vážně neostříhá. […] Tahle knížka vás zkrátka potěší. Přijde vám vhod, když se akutně potřebujete zabavit a nemáte náladu na žádnou z nekonečné záplavy her na telefonu. Některé podivné tvory už znáte z příběhů o doktoru Proktorovi, jehož svět tato novinka báječně prohlubuje a rozšiřuje."

Weekendavisen, Dánsko

Úryvek: Senzační sbírka zvířat doktora Proktora

Recenze: Senzační sbírka zvířat doktora Proktora

Zvířata děsuplná, odporná, ale i zranitelná

iLiteratura.cz, 26. července 2018, autorka: Petra Zikmundová

Proč v Norsku dochází tak často k výpadkům proudu? Proč jsou trička ze skříně zase rozžvýkaná? Proč se lidé hádají kvůli nesmyslům? Senzační sbírka zvířat doktora Proktora konečně nabízí vysvětlení řady záhad, nad kterými si jistě kdekdo lámal hlavu. Ovšem pozor – k odpovědím na tyto otázky, stejně jako k mnoha užitečným varováním, se prokoušou pouze ti, kdo mají pro strach uděláno a jsou obdařeni štědrou dávkou smyslu pro humor.

Zvířata děsuplná, odporná, ale i zranitelná
Jo Nesbø
: Senzační sbírka zvířat doktora Proktora. Přel. Kateřina Krištůfková, Kniha Zlín, Zlín, 2018, 64 s.

Mnozí fanoušci doktora Proktora bezpochyby s napětím vyhlíželi den, kdy se jim do rukou dostane výtisk oněch stále zmiňovaných ZJEVN – tedy Zvířat, jejichž existence vás nepotěší. Objemný svazek sice zůstává nadále ukryt před zrakem veřejnosti, doktor Proktor se však rozhodl prolomit alespoň některá z tajemství, která před námi policie a úřady skrývají. Českým čekatelům se to sice splnilo o osm let později než jejich norským kolegům (Norové se před pěti lety dokonce dočkali putovní výstavy exemplářů ZJEVN), ale hlavní je, že Senzační sbírka zvířat doktora Proktora letos konečně vychází i u nás.

Tento netradiční atlas zvířat je určen dětem starším osmi let a doplňuje Nesbøho úspěšnou knižní řadu o bláznivém vynálezci doktoru Proktorovi a jeho malém příteli Bulíkovi. Přestože Senzační sbírka zvířat nejspíš udělá největší radost právě těm, kteří již Proktora znají (v předmluvě se dočteme, že doktor Proktor vycházel z výše uvedené knihy sepsané Bulíkovým dědečkem, kterou protagonisté v jednotlivých dílech série opakovaně zmiňují), na ostatních příbězích je nezávislá. Lze ji tedy číst i samostatně, bez předchozí znalosti Proktorových a hlavně Bulíkových dobrodružství. V takovém případě možná přivede nejedno dítě (a nejednoho rodiče) k četbě celé série.

U všech třiadvaceti tajemných, ne-li strašidelných tvorů je uveden český a latinský název, zařazení, rozšíření a popis. Dočteme se také o jejich výskytu v Norsku, což bohužel českým čtenářům v některých případech nic moc neřekne. Je ale pochopitelné, že norský rodák doktor Proktor do své knihy tyto informace zahrnul, přizpůsobení českému prostředí by postrádalo smysl. Nejobsažnější část každé dvoustránky věnované jednomu zvířeti tvoří vysvětlivka, proč nás jeho existence nepotěší. Text doplňuje řada nákresů, poznámek a fotografií.

Pro začátek je na místě upozornění, že v případě českého vydání Senzační sbírky zvířat se opravdu vyplatí nesoudit titul podle obalu, ten totiž vyhlíží nevinněji než obsah. Kresby Pera Dybviga, již tradičně spojené s doktorem Proktorem, v Senzační sbírce doplňují ilustrace Taylora Whitea: o poznání děsivější, kombinované s fotografií, skoro by se chtělo říct realistické. Ty však na rozdíl od norského originálu na obálce nespatříme a slabším povahám tedy mohou po neuváženém otevření knihy způsobit šok. Znalci však vědí, s jakou sortou zvířat budou mít tu čest, proto by takovou konfrontaci měli ustát bez vážnějších následků. Titulní strana českého vydání navíc barvami nápadně (či záměrně?) přípomíná Fantastická zvířata a kde je najít, titul podobného ražení z dílny J. K. Rowlingové – tedy vlastně Mloka Scamandera –, což může být zavádějící.

V souvislosti s tím některé zlé jazyky napadne, že doplňkové tituly k dětským knižním sériím jsou pro autora způsobem, jak si s co nejmenším úsilím přihřát polívčičku komerčního úspěchu, a že Nesbø tak trochu kopíruje svou veleúspěšnou ostrovní kolegyni. Srovnání se zřejmě ubránit nelze. Nesbø ale vytvořil svébytné dílo s vlastními pravidly, prošpikované seversky drsným humorem, které si nálepku kopie rozhodně nezaslouží. A co se týče doplňkových knih, ať už je původní impuls k jejich vydání jakýkoliv, nikdo jim nemůže upřít jednu krásnou vlastnost: umožňují nahlížet do magického světa nezávisle na konečnosti příběhů či celé série. V případě Senzační sbírky zvířat to platí dvojnásob. Nesbø různými způsoby provazuje fantazii s realitou, tvoří mezi nimi pomyslné můstky, po kterých mohou zejména děti v určitých momentech běžného života snadno přecházet. U dospělých, jak už to tak bývá, to platí spíš naopak.

Schopnosti některých zvířat mohou dětem objasnit záhady, které kolem sebe spatřují, vlastnosti jiných pro změnu pobaví rodiče, pokud jim dokonce neposlouží jako výchovný prostředek. Do první skupiny by se dal zařadit třeba nehtolosos žlutý (Salmoides suga suga, s. 28), který „disponuje enormními ústními svaly“ a má „slabost pro mužské palce u nohou“. Nejeden malý čtenář už jistě někdy dumal, proč má jeho děda takové podivně zažloutlé nehty na prstech u nohou. Že by ho snad v mládí napadl právě nehtolosos? A proč to vlastně v neděli ráno na ulicích ve městě tak smrdí? A kde se tam pořád berou ty hromádky nedopalků? Na tyto a jim podobné otázky nabízí Senzační sbírka zvířat vskutku nevšední odpovědi.

Nesbø ale myslí i na čtenářský doprovod, dospělí tedy mohou kromě hravého humoru a nápaditých hyperbol ocenit i vtipné narážky na (historicko-)společenské souvislosti: nejspíš nebude náhoda, že populace bankosupa islandského (Vultura leskyrus, s. 42) se v Norsku rozrůstala především v Oslu až do podzimu 2008 nebo že slunéčko hroší (Hippo agressus, s. 50) vylučuje páchnoucí sekret, který v lidech podněcuje agresivitu, například na fotbalových stadionech či v televizních diskusních pořadech.

Narazíme samozřejmě i na zvířata, jejichž existence by potěšila vážně málokoho. Například takový bazidiobolus noční (Basidiobolus tyrannus domesticus, s. 46) nahání opravdovou hrůzu. Skrývá se pod postelemi a v přítmí dalších temných koutů domácností, s rostoucím nepořádkem sílí jeho apetit a je schopný pozřít i celého člověka. Musím přiznat, že při pohledu na jeho děsivou tlamu jsem pocítila vděk, že na mou čurbesajdu kdysi postačila paní Láryfáry. Na druhou stranu dnešní moderní děti, zocelené neúprosnou grafikou počítačových her a speciálními efekty akčních filmů, snesou čím dál tím drastičtější výjevy – a jsou na ně tedy potřeba čím dál tím silnější páky. Hrozby typu pojídání lidí jsou pro děti poměrně abstraktní a na zastrašení bazidiobola navíc kromě uklízení zabírá hned několik jednoduchých triků: rozsvícená lampička, důrazná domluva či hlasitá četba.

Obecně vzato jsou ale zvířata v Proktorově sbírce povětšinou roztomilá nebo nechutná (nejlépe obojí zároveň). Jejich odpudivost nutně nemusí být nežádoucí, vždyť – ruku na srdce – kdo z nás se v nějakých těch nechutnostech jako dítě alespoň trochu nevyžíval? V neposlední řadě si Senzační sbírka zvířat zaslouží pozornost díky jedné své na první pohled nepříliš nápadné rovině. I přes drsný háv má kniha totiž neobyčejně křehkou stránku: najdeme v ní zvířata, kterým činí potíže říkat „ne“, která se ráda nechávají hladit, potřebují neustále o všem ujišťovat nebo se straní lidí, které moc neznají nebo nikdy neviděla. Nesbø apeluje na nejistoty, s nimiž se patrně potýká i spousta jeho malých čtenářů. Podivná zvířata pro ně mohou být připomínkou, že v tom nejsou sami, že zvláštní chování má většinou nějaký důvod a že i zdánlivě hroziví tvorové si možná zaslouží pochopení.

Zdroj

Senzační sbírka zvířat doktora Proktora

holkamodrookata.blogspot.com, 11. června 2018, autorka: Jitka Kadlecová

Jako druhou knížku ze zásilky z Knihozemě si moji drahoušci vyprosili Senzační sbírku zvířat doktora Proktora. Jo Nesbø u nás celkem frčí a já nejsem vůbec proti, protože jeho knížky pro děti baví jak mě, tak i tu moji drobotinu.

Abych vás uvedla do obrazu, o co se v jeho knížkách jedná. Hlavním hrdinou je doktor Proktor, norský vědec, který se proslavil především díky svému prdícímu prášku a vaně času. Pomocníky mu dělají kluk Bulík a holčička Líza.

V jejich posledním dobrodružství, Zachrání doktor Proktor Vánoce?, je zmiňovaná kniha Bulíkova dědečka s názvem Z.J.E.V.N. aneb Zvířata, jejichž existence vás nepotěší. Najdete v ní tajemné tvory, jejichž výskyt je odborníky popírán a státními orgány přísně tajen. Přesto je jistá šance, že je potkáte a abyste byli náležitě informování, vznikla tato kniha.

V knize najdete 23 podrobných popisů těchto zvířat včetně jejich fotografií. Například Ropuchu nosorožčí (Quak rhinosaurus), která vám může vysát oko, Škrtiliška obecná (Vulpes constrictor), která útočí především na starší dámy, omotává se jim kolem krku a pomalu je dusí nebo Lumík norský typu A (Norvegicus temperamentus), který vzteky vybuchuje a může tak způsobit škodu na stromech, budovách i lidech v okruhu nejméně 30 metrů.

Proč si tuto knihu pořídit? V první řadě pro jistotu. Nikdy nevíte, kdy nějakou takovou potvoru potkáte. Pokud jste poučeni a připraveni, máte 99 % šanci, že takové setkání ve zdraví přežijete.

Taky se u ní určitě hodně nasmějete a pokud ji budou číst i vaše děti s bujnou fantazií, připravte se, že budete muset hodně hodně vysvětlovat. Velice snadno se totiž může stát, že budou prstíkem ukazovat na sousedčin liščí límec, vykřikovat něco o Škrtilišce obecné a nutit vás, abyste tu postarší dámu zachránili ze smrtících spárů tohoto zákeřného tvora.

Jo Nesbø je nejen králem severských detektivek, ale jeho příběhy pro děti mají šťávu a svérázný humor. Obyčejným věcem přikládá naprosto speciální význam, až jste sami na vážkách, zda na tom přeci jenom nebude krapet pravdy. Přestože tato knížka není nijak zásadním literárním dílem, fanoušky příběhů doktora Proktora určitě potěší a pobaví jak děti, tak dospělé. Takže pokud chcete mít sbírku příběhů komplet, neměla by ve vaší knihovničce chybět.

Kdy knihu Senzační sbírka zvířat doktora Proktora rozhodně číst

 • jste fanoušky doktora Proktora
 • máte rádi bláznivé příběhy
 • jste rádi informování o všech podivných tvorech, které můžete potkat
Kdy knihu Senzační sbírka zvířat doktora Proktora rozhodně nečíst
 • nemáte vůbec žádný smysl pro hmor
 • nesnášíte děti
 • myslíte si, že úřady nikomu nic netají a o všech nebezpečných zvířatech poctivě informují
Za vánoční čtenářský zážitek děkuji Knize Zlín, na jejichž stránkách najdete kromě knihy Senzační sbírka zvířat doktora Proktora i ostatní pecky od Jo Nesba.

Dotaz k produktu Senzační sbírka zvířat doktora Proktora

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Krev na sněhu (paperback)

Krev na sněhu (paperback) (Krev na sněhu #1)

První část diptychu Krev na sněhu od krále severské krimi. Olav je měkký jako máslo, příliš snadno se zamilovává, ztrácí hlavu. K čemu se tedy hodí? Je skvělý zabiják.

Netopýr (paperback)

Netopýr (paperback) (Harry Hole #1)

1. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního…

Pentagram (paperback)

Pentagram (paperback) (Harry Hole #5)

5. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná…

Sněhulák

Sněhulák (Harry Hole #7)

7. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily