Kryptoportál | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Kryptoportál (William Wenton #2)

Cena:
299 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-626-1
Překlad:
Marie Voslářová
Datum vydání:
29. 01. 2018
Žánr:
Počet stran / vazba:
272 / brožovaná
  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Kryptoportál

William Wenton – kluk, který umí luštit šifry jako nikdo jiný na světě – se znovu vrací do Institutu. Všechno je tu ale vzhůru nohama a platí přísná bezpečností opatření. Příčinou všeho je Abraham Talley. Muž, který už dříve Williama málem připravil o život. Něco tu však nehraje. Komu může William věřit a proč ho trápí podivné záchvaty? A co je vůbec zač ten kryptoportál? Najde v sobě William sílu, aby zachránil ty, které má rád?

 

...
Ocenění
Ark’s Book of the Year Award Norway, 2016, nominace

 

...

„Filmový režisér Bobbie Peers stvořil svět, který by se dobře hodil pro hollywoodský film se spektakulárními počítačovými efekty.“
— Verdens Gang, Norsko

Úryvek: Kryptoportál

Recenze: Kryptoportál

Recenze: Bobbie Peers - Kryptoportál

severskedetektivky.cz, 25. února 2018, autorka: Veronika Černucká

William je osmiletý rozumbrada a introvert. Šťastný je, když si pročítá dědečkovy encyklopedie nebo když provádí amatérské pokusy. V předchozím díle svět objevil jeho schopnosti a chlapec si musí dávat pozor na zločince, kteří ho chtějí ovládnout. Kromě toho musí odhalit tajemství kryptoportálu a zachránit ty, na kterých mu záleží.

Nor Bobbie Peers (1974) je známý režisér a scénárista, jehož filmy získaly řadu ocenění. Předchozí díl série „Zloděj luridia“ byl jeho literárním debutem a my se v něm seznámili s podivuhodným chlapcem Williamem Wentonem. Aktuální „Kryptoportál“ je volné pokračování a opět ho vydalo nakladatelství Kniha Zlín. „Kryptoportál“ je akční thriller plný záhad, který ocení fanoušci Harryho Pottera stejně jako fanoušci Indiana Jonese.

Ačkoliv je kniha prioritně určená dětem, na své si přijdou i starší čtenáři. Autorovi se podařilo najít správnou míru, aby neodradil nejmenší a zároveň nenudil starší ročníky. Peers si vypůjčil motivy a postupy z detektivek pro dospělé a na své si přijdou i milovníci sci-fi. Tenhle příběh je dobrodružný i vědecký a rozhodně vás donutí lámat si nad ním hlavu. Čtenáře detektivek potěší několik záhad a falešných stop a nejtěžší bude odpovědět na otázku, kdože je tady vlastně klaďas a kdo záporák.

Williama budete téměř litovat, protože si hned na začátku prožije pernou chvilku v přímém přenosu. Po celostátní ostudě se úchýlí ke svým rodičům, ale znáte to. Osud dokáže být mrcha, a tak na chlapce čeká několik úkolů, ve kterých půjde o život. Každá věková skupina si tu najde to své a děti zaručeně pobaví například epizoda s arogantním učitelem panem Humburgerem. Peers nezapomněl, že děti touží po pohádkách a šťastných koncích, a toho jim dopřál vrchovatě. A to dokonce i v případech, kdy se to na první pohled jeví jako nemožné.

Ve „Zloději luridia“ se William dozvěděl, proč je takový, jaký je, a nyní půjde o to, aby dokázal čelit zločincům toužícím po luridiu v jeho těle. Chlapec se znovu vrací do Institutu, kde je ale všechno vzhůru nohama a kde platí přísná bezpečnostní opatření. Důvodem je Abraham Talley, muž, který se dříve snažil připravit našeho hrdinu o život. William brzy zjišťuje, že tady něco nehraje a že věci nejsou takové, jak mu ostatní tvrdí. Komu může důvěřovat? Kdo to s ním myslí dobře? A proč má pořád pocit, že ho někdo pronásleduje na každém kroku?

William bude v „Kryptoportálu“ hodně cestovat a ještě více přemýšlet. Jeho úkolem bude rozluštit množství šifer a zachránit ty, na kterých mu záleží. Až příliš často bude pochybovat o sobě i o druhých a my mu budete držet palce, aby se rozhodl správně a zůstal na straně dobra. Detektivní záhady jsou logicky vysvětlené a vy oceníte, jak do sebe všechno zapadá. Předvídat vývoj příběhu je zhola nemožné a to samé se týká i samotného závěru. Všechno je tu vysvětlené, a protože jde o knihu pro děti, není tu prostor pro dvojznačnosti a dvojsmysly.

Bobbie Peers kapitolu kryptoportálu čestně uzavřel, ale i přesto naťuknul něco, co se týká Williamova dědečka a co by ještě potřebovalo dořešit. Každopádně, „Kryptoportál“ je skvěle napsaný thriller pro malé i velké detektivy a amatérské vědce. Bude se líbit všem, kteří mají rádi akci, napětí a inteligentní zápletky. William je na první pohled zakřiknutý chlapec bez přátel a kniha je skvělým poselstvím pro všechny Williamy trápící se tím, že vybočují z řady.

Hodnocení: 90 %

Veronika Černucká

Bobbie Peers – Kryptoportál

schefikuvblog.eu, 9. února 2018

Nakladatelství Kniha Zlín sice nepatří mezi tradiční vydavatele dětské literatury, přesto v jejich portfoliu najdeme pár vlaštovek pro mladší čtenáře. Po nedávno vydaném pátém dílu Doktora Proktora opěvovaného Joa Nesboho, či nádhérně ilustrované Cestě časem, nyní přichází na řadu pokračování série Bobbieho Peerse. V ní se opět ponoříme do fantastického příběhu plného šifer a hlavolamů. William Wenton je zpět a spolu s ním i Kryptoportál!

Will býval docela obyčejný hoch, kdyby se dlouhých pár let neskrýval s rodiči v Norsku, pod falešným jménem. Společně utekli z Londýna před velkým nebezpečím, které mělo co do činění s jeho dědečkem. To je však již historie. V předešlé knize se z Williama stal pravděpodobně nejlepší kryptolog na celém světě, když se mu podařilo vyřešit nejsložitější šifru světa – Nemožnost. Od této chvíle se roztočil divoký sled událostí, během kterého zažil Will prožil celou řadu horkých chvilek.

Po kratším odpočinku po napínavých událostech ze Zlodějů Luridia se Will vrací zpět do Institutu – kryptografické školy.Bohužel od jeho posledního pobytu je vše jinak, celý institut je vzhůru nohama a může za to Abraham Talley. Muž, který Williama málem připravil o život. Podivných věcí však přibývá a aby toho nebylo málo, na scéně se objevuje záhadná osoba, která má s Willem “své vlastní” plány…

Bobbie Peers, norský  režisér, scénárista, ilustrátor a spisovatel rozhodně dokázal zaujmout již prvním dílem této povedené série. V ní se rozhodl jít tak trochu proti proudu. Fantastické světy plné čar a kouzel nechal odpočívat a rozhodl se využít moderních technologií a logických hádanek. Podobný systém využívá například domácí dvojice autorů Jiří Procházka a Klára Smolíková ve své sérii Tajná dvojka A + B, a stejně jako jim, i Peersovi toto zaměření náramně sedí. Oproti klasickému YA a fantasy se jedná i o příjemné oživení, které má rozhodně šanci malé čtenáře zaujmout.

Vzhledem k délce knihy opět nemůžeme očekávat nikterak složitý příběh. I tak se autorovi podařilo 272 stran napěchovat napětím, zvraty a akčními scénámi, při kterých budete (tedy především mladší čtenáři) se zatajeným dechem čekat, jak se situace pro Willa vyvine. Moc oddychových pasáží zde opravdu nenajdeme a je velmi dobře vidět, že autor moc dobře ví co na malé čtenáře platí.

Stejně jako u první knihy, i v případě Kryptoportálu se dočkáme bohatých ilustrací, která nás budou doprovázet během celého příběhu a budou dotvářet “správnou” atmosféru. Sice neočekávejte rozmáchlý příběh, ve stylu Harryho Pottera, Bobbie Peers však ukazuje, že si můžeme vystačit i s málem. O tom nás ostatně přesvědčil již minule, i když tentokrát vyměnil londýnské metro za Himaláje…

Kryptoportál

podlavici.blogspot.cz, 7. února 2018, autor: Kája

William Wenton se vrací!

Vy, kdož jste četli mou předchozí recenzi na Zloděje luridia (první díl této série), víte, že jsem byla z knihy naprosto nadšená a musela jsem se okamžitě pustit do dalšího dílu. Ale znáte to… Všichni se po nadšení z první knihy bojíme té následující. Jsme nahlodávání tím, jestli se autorovi podaří udržet vysokou laťku. A nejinak tomu bylo ve chvíli, kdy jsem se pouštěla do Kryptoportálu, tedy dalšího dobrodružství Williama Wentona.
Do příběhu se vracíme v podstatě tam, kde jsme ho opustili. William je zpět v Norsku u svých rodičů, opět chodí do školy s protivným obtloustlým učitelem Humburgerem, ale tentokrát již nemusí skrývat svou identitu. Všichni vědí, že je to ten slavný William, ten, který rozluštil Nemožnost.
Problém nastane ve chvíli, kdy začne dostávat podivné záchvaty, jejichž příčinu nikdo nezná. William se tedy musí vrátit zpět do institutu, kde je však všechno jinak, než si pamatoval. V institutu byla totiž nařízena přísná bezpečnostní pravidla kvůli Abrahamu Talleyovi a podivným událostem, které se k jeho osobě pojí.
Bezpečnostní pravidla Williamovi sice ztrpčují život, ale nejsou jeho největším problémem. To, s čím se musí vypořádat především, je, komu může věřit a kdo mu naopak lže. A co je vlastně ten kryptoportál? A kde je zase dědeček?
A já vám právě můžu slavnostně sdělit, že Bobbie Peers nezklamal a vytvořil snad ještě lepší příběh (pokud to je vůbec možné)!
Bobbie Peers je vskutku mistr akce. Svým vyprávěním vás vtáhne na horskou dráhu událostí a nepustí, dokud vše neskončí. Během téhle akční jízdy ani nemáte čas se nadechnout, prostě jen hltáte každou stránku a nemůžete přestat.
Opakují se prvky a prostředí z předchozího dílu, které jsou však tentokrát více rozvinuté a troufám si říci, že i lépe propracované. Samozřejmě se není čeho bát, opět se setkáváme se starými dobrými známými – upovídanými dveřmi, nebojácnou Iscií, roztržitým Benjaminem Slappertonem, Fritzem Goffmanem, otravným Freddym i podezřelými zrzavými řidiči. Všechny však poznáváme v nových situacích a můžeme si tak o nich udělat lepší obrázek. Objevují se však i zcela nové postavy, doposud neznámé typy robotů, přístrojů a také se dostáváme do nových prostředí.
„Ticho!“ křikl otrahobot. „A narovnat se!“ William sice nechápal, jak se situací souvisí jeho držení těla, ale napřímil se.
„Fajn,“ řekl ostrahobot a přijel blíž. „A teďka budeš skákat, plácat se do břicha a zpívat – Pal, chlapec švarný, slípky své vyhnal…“
William zaváhal. A ostrahobotem nebylo něco v pořádku. Způsob, jakým mluvil, William poznával. „Dveře?“ zeptal se nejistě.
Ostrahobot neodpověděl. Chvíli na Williama hleděl.
„Co nás prozradilo?“ ozval se nakonec a znělo to trochu zklamaně. „To – Pal, chlapec švarný?“
„Taky,“ přikývl Willia. „Co děláte uvnitř ostrahobota?“
„Zařídily jsme si přesčasy,“ odpověděly dveře. „Potřebovaly jsme si trochu přivydělat a dát si do pořádku účty.“

To, že nás autor umí pořádně napínat, už zřejmě nikoho nepřekvapí, ale nesmím opomenout i laskavý humor, který používá tak akorát.
Co mě v Kryptoportálu oproti Zloději luridia mile překvapilo, byly ilustrace. V předchozím dílu sice nějaké byly (slovo nějaké je, myslím, velmi výstižné), tentokrát si s nimi však Kniha Zlín více pohrála, za což jsem velmi ráda.

Jak už jste jistě pochopili, jsem z této série naprosto nadšená a cpu ji každému na potkání, protože příběhy Williama Wentona skutečně stojí za to. A pokud jste se do ní ještě nepustili, neváhejte, v opačném případě byste o hodně přišli. A mimochodem, viděli jste ty úžasné obálky?

Zdroj: https://podlavici.blogspot.cz/2018/02/kryptoportal.html

Dotaz k produktu Kryptoportál

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Agent orbulátoru

Agent orbulátoru (William Wenton #3)

Nová tajemství a zdánlivě neřešitelné šifry zavedou Williama Wentona nejen zpět do Institutu posthumáního výzkumu, ale i do mořských hlubin až na samé dno Mariánského příkopu!

Zloděj luridia

Zloděj luridia (William Wenton #1)

William Wenton si uvědomuje, že není jako všichni ostatní. Nikdo mu nikdy neprozradil, proč jeho rodina používá krycí jméno. A proč je tak neuvěřitelně dobrý v luštění šifer. A…

Zachrání doktor Proktor Vánoce?

Zachrání doktor Proktor Vánoce? (Doktor Proktor #5)

Pátý díl oblíbené dětské série, ve které to srší humorem i originálními nápady.

Záhada maltézských hodin

Záhada maltézských hodin (CLUE #2)

CLUE: Cecílie, Leo, Une a pes Egon. Správná čtverka, která rozluští každou záhadu.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily