Cesta časem: Světové dějiny v obrazech | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Cesta časem: Světové dějiny v obrazech

Cena:
399 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-524-0
Překlad:
Veronika ter Harmsel Havlíková
Datum vydání:
13. 03. 2017
Žánr:
Počet stran / vazba:
80 / vázaná
4.31 / 252
Cesta časem: Světové dějiny v obrazech
Cesta časem: Světové dějiny v obrazech
Cesta časem: Světové dějiny v obrazech
  • Popis
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Cesta časem: Světové dějiny v obrazech

Příběh světových dějin pro malé i velké čtenáře, který vás vezme na cestu časem od okamžiku velkého třesku přes období dinosaurů, prvních velkých civilizací, středověku až k turbulentnímu dvacátému století, vesmírným objevům a současnosti. Na osmdesáti stranách zachycuje nejen stěžejní historické okamžiky, války a katastrofy, ale představuje také umělce, důležité myslitele i vládce.

Cesta časem není jen sumou historických faktů, ale ukazuje především život a kulturu v jednotlivých obdobích. Nevyhýbá se ani drakům, bájným hrdinům a televizním postavám, ani převratným objevům a vynálezům. Každá ze scén zasazuje historické okamžiky do globální perspektivy, prostoru a času.

Pro starší děti a dospělé čtenáře může být kniha kromě zábavy také podnětem k dalšímu studiu nebo otestování vlastních znalostí. Mladší děti ocení především ucelený přehled, který jim lépe umožní pochopit příběh světových dějin.

Recenze: Cesta časem: Světové dějiny v obrazech

Stručná historie lidského neštěstí

iLiteratura.cz, 13. července 2017, autor: Vojtěch Matocha

Cesta časem je souhrnná zpráva o dějinách světa od vzniku vesmíru až po současnost. Spisovatel a ilustrátor Peter Goes na působivých celostránkových ilustracích vypráví stovky drobných příběhů ze světa vědy, kultury, politiky i každodenního života. Vedle sebe se tak objevují William Shakespeare, Che Guevara, první maratonský běžec, Konfucius, Harry Potter i irský bůh Dagda. Oproti veleúspěšným Mapám, které se Cestě časem v mnohém podobají, je však dílo vlámského autora vážnější a pochmurnější.

Od velkého třesku přes vznik života, zlatou éru dinosaurů a starověké civilizace až po song Happy od Pharrella Williamse a heslo Je suis Charlie – takový je záběr pozoruhodné dětské knihy Cesta časem (v originále TijdlijnPetera Goese, rodáka z belgického Gentu, kterou na jaře letošního roku vydalo nakladatelství Kniha Zlín.

Motivaci pro vydání Cesty časem netřeba složitě hledat: po loňském fenomenálním úspěchu, kterého se dočkaly Mapy od manželů Mizielińských, vzniklo podobných velkoformátových, bohatě ilustrovaných publikací pro děti hned několik. Kromě Cesty časem, která ve zhruba čtyřiceti celostránkových ilustracích zachycuje historii planety a lidstva od počátku vesmíru po současnost, se brzy dočkáme i dvojice Pod zemíPod vodou z brněnského nakladatelství Host.

Peter Goes si dal za cíl v Cestě časem představit historii světa jako jeden velký, možná trochu chaotický příběh. Rozhodl se, že do něj zapojí všechno, co patří k lidstvu: politiku, vědu, kulturu, osobnosti, sport, společenské fenomény i katastrofy, zkrátka že vytvoří jakési souhrnné zpravodajství z uplynulých několika miliard let. Vedle sebe se tak objevují William Shakespeare, Che Guevara, první maratonský běžec, Konfucius, Harry Potter a irský bůh Dagda. Renesance a selfie, mamuti a projekt Apollo, Béowulf a Beatles. Výsledný mix je působivý a mimořádně čtivý; na každého čtenáře, i toho s historií ze školy dobře obeznámeného, čeká obrovské množství drobností, o kterých neměl tušení.

Nutno říci, že autor Cesty časem měl ve srovnání s Mapami svou úlohu výrazně obtížnější: zatímco se Mapy mohly některým zemím a souvisejícím vážným tématům úplně vyhnout, Cesta časem si přerušení časové osy nemůže dovolit; prázdné místo by v lineárně ubíhajícím čase působilo nepatřičně. Oproti hravým, barevným Mapám je proto vyznění Cesty časem temnější a dramatičtější: lidské dějiny jsou, bohužel, v první řadě dějiny válek a násilí. Kromě umění a vědy tak dojde i na to nejtemnější: Kongo, Rwandu, Rudé Khmery i Osvětim.

Aby Peter Goes svou knihu alespoň trochu odlehčil, vkládá do ilustrací drobné zcizující prvky: anglický král Karel I. má před popravou na krku nakreslenou přerušovanou čáru a symbol „zde odstřihněte“, Putin rybaří v typické póze „alfa samec nahoře bez“, v zákopu světové války se dva vojáci líbají, zatímco nedaleko vybuchuje yperitová nálož. Efekt je však spíše opačný: odlehčené ilustrace činí hrůzné okamžiky historie ještě tíživějšími.

Cesta časem je proto laděna do méně výrazných, melancholičtějších odstínů. Každá dvojstrana má svou hlavní barvu, která určuje vyznění celého období; zpravidla matnější odstín zelené, modré nebo béžové. Samotné ilustrace jsou pak vždy černé až na několik zvýrazněných barevných detailů: chocholy římských vojáků, střechy středověkých paláců, květy vlčích máků, límec Mao Ce-tunga. Jednotlivé kapitoly zpravidla doprovází několikařádkové textové shrnutí.

S tím, jak se blíží současnost a přibývá událostí, které ji přímo ovlivnily, zkracují se období zachycená v jedné kapitole: zatímco celý středověk se vešel do šesti kapitol, dvacáté století jich má deset a dvacáté první zatím dvě. Ve výběru témat se pak projevuje obvyklý paradox mediálního obrazu dnešního světa. Přestože žijeme v nejmírumilovnějším období dějin, ze shrnutí posledních sedmi let podle Cesty časem by se mohlo zdát, že svět se řítí do záhuby: uprchlická krize, válka na Ukrajině, letadlo MH17, Fukušima, Islámský stát, Charlie Hebdo a Costa Concordia (mimochodem, kdo si na ni vzpomene za dvacet let?). Mezi „pozitivními zprávami“ převládá technický pokrok: nástup cloudu, 3D tiskáren, elektromobilů a větrných elektráren. Naproti tomu taková starověká Mezopotámie je líčena jako pohodička na březích Eufratu.

Je zajímavé sledovat, kdy se s velkými, globálními dějinami protínají ty malé, české, respektive československé. V celé knize se tak děje právě dvakrát: poprvé při německé invazi, podruhé při sovětské. Jinak bohužel nic. Mnohem větší prostor dostávají autorovi blízcí Vlámové a Nizozemci: velkolepě je líčena u nás méně známá bitva u Kortrijku, přírodovědec Antoni van Leeuwenhoek nebo 541 dnů, kdy Belgičané čekali na novou vládu. Škoda, že Kniha Zlín nedokázala zařídit lokalizaci do českého prostředí alespoň na úrovni textů, jako se Hostu podařilo do českých Mapzařadit Slovensko.

Cesta časem si nepochybně zaslouží pozornost. Po vizuální stránce je úchvatná a čtenáři předkládá historii včetně té nedávné jako jeden celek. Pravdivě, bez příkras a bez zbytečných faktografických údajů. Pro zvídavé dítě bude poutavým zdrojem vědomostí, které mu školní dějepis nedokáže poskytnout, a dospělý snad díky ní nahlédne lidské dějiny z nového, neobvyklého úhlu.

Peter Goes: Cesta časem v obrazech

Spetlikova.blog.idnes.cz, 18. dubna 2017

Velkoformátová, krásně, originálně ilustrovaná a voňavá kniha, která vás letem světem provede naší historií, vhodná pro malé, ale rozhodně i velké čtenáře? Tou „hledanou“ je Cesta časem od Knihy Zlín.

Od velkého třesku přes dinosaury, starověké civilizace a středověk až k novodobé historii uteklo mnoho času. Na trhu existují tisíce publikací, které mapují různé éry, i obsažné encyklopedie, jež si, stejně jako tato kniha, kladou za cíl pojmout celou historii v kostce. V tomto případě se však nejedná o vysoce sofistikovanou a údaji „nabušenou“ knihu. Jak je nejspíš zřejmé i z toho, jak kniha vypadá, i jejím primárním určením (pro dětské čtenáře), cílem je seznámit čtenáře s těmi nejdůležitějšími událostmi a obdobími zábavnou a hravou formou.

Na osmdesáti stranách vám tak autor Peter Goes, jenž má na svědomí texty i ilustrace, představí stěžejní historické okamžiky našich dějin, války a katastrofy, ale také umělce, důležité vládce i myslitele, ale především život a kulturu jednotlivých období, což je myslím zvlášť přínosné. Právě zachycením kultury doby se tyto světové dějiny odlišují od mnoha jiných. Nejvýraznější plusové body si kniha samozřejmě zaslouží za bohatou, neotřelou a velmi působivou grafickou úpravu. Každá dvojstrana je laděna do jedné hlavní barvy a doplněna kontrastními prvky. Až na posledních stranách, v posledních desetiletích, barviček, stejně jako snad i v životě, přibývá

Díky knize si tak například připomenete, jak vypadala stavba Čínské zdi za dynastie Ming, jakou hrůzu budilo Testudo neboli formace želvy za doby Římské říše, že k prvním ochočeným zvířatům patřilz vlka pocházejícípes, jenž dnes si tak hojně ochočuje člověka, že runy byly nejstarším písmem severských Germánů (rozuměj Vikingů), proč se v 16. století všude v Evropěv kostelech a klášterech ničily umělecká díla i sochy nebo jak vypadaly zákopyza první světové války. Jakým sexsymbolem byla Marylin Monroev padesátých letech, jak železnou rukou vládla v sedmdesátých letech Spojenému království premiérka Margaret Thatcherová nebo že v roce 1997 vyšla první kniha o Harry Potterovi, které se od té doby prodalo přes 430 milionů výtisků, má jistě mnoho z nás ještě v čerstvé paměti. Postarejme se o to, aby to věděly i naše děti.

100 %

Peter Goes: Cesta časem

Naskokjinam.blogspot.cz, 13. dubna 2017

Baví vás prohlížet si knížky spolu se svými ratolestmi a povídat si o tom, co vidíte či společně čtete? Mám pro vás tip na knihu, kterou můžete listovat i s trochu odrostlejšími dětmi. Výborný úvod do historie, knížka na opakování školního dějepisu i na získání hlubšího všeobecného přehledu – Cesta časem od belgického ilustrátora Petera Goese.

Možná jste před vánoci zaznamenali bestseller, který vydalo nakladatelství Host: Mapy, aneb Atlas světa, jaký svět ještě neviděl. Hit loňského podzimu přivedl děti a jejich rodiče k zeměpisu a putování po zeměkouli.

Z podobné kategorie je novinka nakladatelství KNIHA ZLÍN, jen se tentokrát nevydáme za geografické hranice, nýbrž proti proudu času. Velkoformátová knížka představuje souhrn dějin od Velkého třesku, přes první organismy, dinosaury, k prvním lidem a jejich historii. Zastavíme se v Mezopotámii, Egyptě, navštívíme Řecko, Řím i starověkou Čínu, seznámíme se s Kelty, Huny i Vikingy. Zajímat nás budou nejen dobyvatelé a panovníci, ale i umělci té doby, písmo, náboženství či objevy. Čím se budeme blížit současnosti, tím se tempo čtení zpomalí: nejprve to vezmeme po jednotlivých stoletích a zastavíme se u největších událostí a objevů, dvacáté století a začátek toho našeho, jednadvacátého, pak probereme pěkně podrobně. Nejen všechny diktátory, války a ozbrojené konflikty, ale i nejvýznamnější hudební skupiny, filmy, herce a herečky, kosmonauty i astronauty, počítačové hry i sociální sítě. Dojde i na ekologii, terorismus a uprchlíky. Vše je ale popsáno a nakresleno velmi vtipně a zábavně.

Cesta časem představuje osmdesát barevných stran, které vás i vaše děti budou určitě bavit. Každá dvoustrana se věnuje jednomu tématu, je tu krátký odstavec shrnující to nejdůležitější, vybrané části hlavní ilustrace mají své vlastní popisky, krom toho jsou tu ale i další obrázky, které čekají na objevení a interpretaci (např. dvojice se selfie tyčí dokumentující svět po roce 2010). Trochu mě mrzí, že se v dějinách světa moc nepromítají dějiny české, ani na Karla IV. či Václava Havla nezbylo místo, nakonec tu naši zemi reprezentuje jen Pražské jaro 1968, ale jak se píše v závěru knihy - Cesta časem představuje světové dějiny a výběr témat podléhá osobnímu výběru autora.

Cesta časem není knížka, nad kterou by bylo potřeba příliš mluvit, tuhle knížku je prostě potřeba si prohlížet, prozkoumávat jednotlivé ilustrace, hledat ukryté vtípky a legrace. Ostatně, jednotlivé dvoustrany na sebe i navazují, kdyby nebyly svázané v knize, tak by tvořily jednu dlouhou časovou osu – mrknout se na tuhle skrytou vlastnost se můžete na tomhle videu:

Tahle knížka prostě není nějaký nudný souhrn letopočtů a historických faktů, je to originální výběr toho nejdůležitějšího, co bychom o historii světa a lidského druhu měli vědět. Podle anotace by měla být určena hlavně dětem, ale já jsem přesvědčena o tom, že by si ji měli prohlížet i dospělí. I my bychom se měli k historii vracet a učit se z ní. Znáte to: „Kdo zapomíná na své dějiny, je odsouzen je opakovat“. Prostě Cesta časem do každé rodiny a do každé školní třídy!:-)

Hravá a barevná historie

Hotcoffee.cz, 25. března 2017

Obrázková kniha, která není zdaleka jenom pro děti. Peter Goes, belgický umělec na volné noze, neprožije den, ve kterém by nemaloval, nekreslil nebo jen tak nečmáral. Na svém kontě má knihy a ilustrace pro děti, plánky měst, tematicky laděné cestopisy. Jeho osobitý styl můžete na vlastní oči poznat v nové knize Cesta časem. Garantuji Vám, že i když ji koupíte Vašim dětem, pořádně se do ní s nadšením začtete sami.

Historii nebo spíš dějepis ze školních lavic mám spojený s nezapamatovatelnou kupou dat a nekončícím proudem bitev. Učebnice mě dokázaly nejen přenést do jiného světa, ale hlavně v minutách přenést do říše snů. To ale s Cestou časem vůbec nehrozí. Po prvním otevření jsem od ní na dlouho nemohla odtrhnout oči a zkoumala jsem a četla, otáčela dál a pak zase na začátek. Kdokoliv se k ní u nás doma dostal, zůstal v ní na nějakou dobu ztracen a pohlcen. Startuje se pěkně rovnou Velkým třeskem a érou dinosaurů, podíváte se na světovou Římskou říši, na Divoký západ a dojdete až k aktuálním událostem jako třeba útoky na redakci Charlie Hebdo, a rozhodně to není styl datum - událost.

Několikrát jsem zavrávorala nad otázkou mého zvídavého dítěte, když chtělo vědět, co na daném obrázku je. Na některé z nich už byla má fantazie ve srovnání s autorovou krátká. Drobné mínus si získává kniha za velikost písmen v kombinaci s častým kroucením hlavy (čtení textu zapsaného do ulity nebo do vln moře mi dělalo fakt problém). Každopádně uznávám, že bez hledání detailů zapsaných/zakreslených na stránkách knihy, by to nebylo ono.

Hledáte dárek pro mladého nadšence historie, nebo chcete svému dítku ukázat, že historie nemusí být jen běžná školní nuda, sáhněte bez váhání po Cestě časem.

Hodnocení: 95%

Ilustrovaná cesta naprieč históriou

Orvokki.sk, 22. března 2017

Nedávno som sa rozplývala nad tenkou, no formátom veľkou a obsahom zaujímavou knihou Mapy. Dnes tu mám podobný počin a neviem sa naň vynadívať. Cestu časem som prečítala, prelistovala trikrát a je mi jasné, že sa k nej ešte niekoľkokrát vrátim, no to už spoločne s malým-veľkým čitateľom. Úprimne mu trošku závidím, že sa o histórií svetových dejín dozvie tak pútavou formou. A ja by som si dovtedy mala dejiny naštudovať, pretože mi je jasné, koľko otázok pritom padne.

Cesta časem začína Veľkým treskom a postupne sa cez prvé osídlenia a civilizácie dostáva k rôznym ríšam i národnostiam, nevynechá najdôležitejšie udalosti významných storočí, veľký priestor dostane 20. storočie a skončí v súčasnosti.

Dozviete sa, čo boli pterosaury, kedy vzniklo klinové písmo, ako sa volal meč, ktorý priniesol jeden starec Attilovi, ako to bolo z Inkmi a Aztékmi, ktoré storočie bolo storočím veľkých skladateľov, kedy sa objavil na plátne Mickey Mouse i kto vytvoril prvý animovaný zvukový film. Tých udalostí je tam naozaj veľa, kniha sa dá čítať opakovane a som si istá, že niečo nové prinesie aj dospelákom, ktorí už majú čo to načítané.

Cesta časem je nielen pre najmenších čitateľov, ale svoje si nájdu aj tí starší. Ideálna mi príde kombinácia, kedy si rodič číta s dieťaťom a spoločne spoznávajú históriu. Veľkoformátové ilustrácie zaujmú na prvý pohľad, texty nie sú dlhé ani nudné.

Jediné, čo by som knižke trošku vytkla, vzhľadom k tomu, že má osloviť aj deti, sú malé písmenká. Texty nie sú vyrovnané do riadkov, ale kopírujú jednotlivé obrázky. K tomu striedavo tmavé a svetlé pozadie, a čítanie môže drobcom robiť problém.

Inak je ale Cesta časem jedinečnou a originálne spracovanou knihou, ktorá by nemala chýbať v žiadnej knižnici. Dokonalé mi príde, ako na seba jednotlivé ilustrácie naväzujú, takže tvoria časovú os. Skvelý je výber historických okamihov, skvelé sú aj obrázky, ktoré fungujú samostatne k textu i ako celok. No skrátka nádhera.

Marec je mesiac kníh, takže ak by každé dieťa vo vašej rodine malo dostať jedinú knihu, táto je ideálna voľba.

5/5

Peter Goes – Cesta časem: Světové dějiny v obrazech

Schefikuvblog.eu, 24. března 2017

Dětských knih není nikdy dost, ovšem o to těžší je mezi nimi zaujmout. V poslední době se to bezpochyby podařilo velkoformátovým Mapám z nakladatelství Host. Avšak ani další nakladatelství nehodlají zůstat stranou a tak Kniha Zlín přichází s podobně zaměřenou knihou. Zapomeňte však na zeměpis, tentokrát se vydáváme společně Peterem Goesem na fantastickou Cestu časem.

Tento ilustrovaný skvost má na svědomí belgický umělec Peter Goes. A i když si Cesta časem ještě nevydobyla tak ikonický status, jako již zmíněné Mapy, má k němu více než slušně nakročeno. Na osmdesáti plně barevných stranách se tak můžeme těšit na úžasnou ilustrovanou cestu do naší historie.

A kde jinde začít, než u zrodu všeho bytí. Začínáme tedy Velkým třeskem a postupně procházíme všemi nejdůležitějšími obdobími planety Země a lidských dějin. Postupně se tak seznámíme s dinosaury, prvními velkými národy tohoto světa, či velkými historickými milníky našich dějin. Autor však nezapomněl ani na nejrůznější perličky z naší mytologie, či takové informace jako kdy vznikly počítačové hry včele s Pac-manem, či kdy byl uspořádán legendární koncert Live AID.

Pro české čtenáře bohužel kniha moc informací z našich (tím myslím českých) dějin nenabízí. Můžeme však kvitovat s povděkem, že alespoň jednu podstatnou zmínku zde najdeme. Tou je nechvalně proslulá okupace z roku 68. Je tedy vidět, že Peter Goes se skutečně snažil zachytit vše nejpodstatnější z naší historie a neopomenul ani tak malý národ, jakým Češi jsou.

Každému období dějin je věnována jedna dvojstrana v knize, na kterých najdeme originální velkoformátové ilustrace, které vás budou nutit knihou neustále listovat. Ty jsou pak doplněný krátkými popisky nejdůležitějších událostí daného období. Nečekejte tedy žádné popisy jako z učebnice dějepisu. Ostatně autor se rozhodl jít zcela jiným směrem.

I když je kniha určena především pro nejmenší čtenáře, ani jim bych knihu úplně nedoporučil. Ideální kombinací tak budou chvíle, kdy budou rodiče listovat knihou společně se svými ratolestmi. Popisky u ilustrací tak slouží spíše jako osnova pro rozvinutější vyprávění, které však autor nechává již plně v našich rukou. Společně s Cestou časem tak dostávají rodiče do rukou jedinečný nástroj, jak nenásilnou formou naučit své děti pár nejdůležitějších bodů z naší historie.

Cesta časem je bezpochyby další jedinečnou knihou, která by rozhodně neměla chybět v žádné dětské knihovničce. Vytknout se jí dá opravdu jen málo co a pevně věřím, že se k ní budete společně se svými dětmi stále a znovu vracet. Já to totiž mám rozhodně v plánu…

Teprve březen a já už mám první knihu za 100

Blog.nofreeusernames.cz, 13. března 2017

V dnešní recenzi se vyhnu zbytečnému tlachání a budeme se koukat na obrázky – stejně jako v Cestě časem, ilustrované výpravě do historie světa od belgického umělce Petera Goese. Když držím v ruce knížku jako je tahle (Mapy z Hostu patří do stejné kategorie), skoro lituju, že jsem se dávno nerozmnožila a nelistuju stránkami s čerstvě školou povinným dítkem. To by už první stránka (co první stránka, už obálka!) proměnila ve vášnivého historika a zapáleného badatele po tajích minulosti.

Od Velkého třesku až po Facebook, každé otočení strany je skokem na jiný kontinent, do jiné doby, plným historických událostí, ale i popkultury a perliček. Od Vikingů k Osmanské říši, dynastii Ming, pod severní pól na palubě Nautilu a rychle na oběžnou dráhu, na Měsíc, na Mars… Goesovy kapitoly z historie na sebe navazují nejen na časové ose, ale také ilustracemi. Kdybyste vytrhali stránky (nedělejte to!), můžete si sestavit celý příběh z nekonečné řady obrázků.

Nejenže si vzpomenete na občas zdlouhavé a nudné hodiny dějepisu a budete si přát, abyste se mohli vrátit do školní lavice s Cestou časem v aktovce, bude vás bavit prozkoumávání ilustrací a hledání skrytých vtípků a detailů. I při opakovaném čtení najdete něco nového, ostatně není v lidských silách všechnu tu krásu absorbovat najednou. Ano, Goes si vybírá a jeho historie světa rozhodně není kompletní (to na 80 stranách ani nejde), ale každý obrázek a popisek vám může sloužit jako odrazový můstek pro další vyprávění – a tak, pokud čtete s dětmi, fungujete vy sami jako vyplňovači mezer. Boží, ne? Neříkala jsem, že ta recenze bude stručná? Tak už jen důrazné zvolání nakonec: Cestu časem si hned kupte, je nádherná, je velikánská a bude bavit malé i velké. Není nic, co bych jí vytkla, fakt. Dneska to bude za všechny bludišťáky.

Hodnocení: 100 %

Dotaz k produktu Cesta časem: Světové dějiny v obrazech

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Cesta časem: Světové dějiny v obrazech (dotisk)

Cesta časem: Světové dějiny v obrazech (dotisk)

Vydejte se na cestu časem a poznejte světové dějiny od okamžiku velkého třesku až do současnosti.

Řeky

Řeky

Vydejte na vzrušující plavbu po životodárných řekách, mořích a oceánech naší planety

Zachrání doktor Proktor Vánoce?

Zachrání doktor Proktor Vánoce? (Doktor Proktor #5)

Pátý díl oblíbené dětské série, ve které to srší humorem i originálními nápady.

Příběhy z konce předměstí

Příběhy z konce předměstí

Příběhy z konce předměstí (2008) jsou antologií patnácti velmi krátkých ilustrovaných povídek – humorných, poetických, dojemných, vážných, lehce děsivých, melancholických či…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily