Zdravím, světe | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Zdravím, světe

Cena:
339 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-226-3
Překlad:
Petr Eliáš
Datum vydání:
20. 10. 2014
Žánr:
Počet stran / vazba:
331/brožovaná
3.86 / 115

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 199 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Zdravím, světe

Design je jedním z nejmocnějších hybatelů našich životů. Když se užívá moudře, přináší člověku potěšení, možnost volby, sílu, důstojnost a mnoho dalšího. Ale když se jeho moc zneužije, výsledky mohou být matoucí, ponižující, příliš nákladné a někdy i nebezpečné. Nikdo z nás se účinkům designu neubrání. Je natolik všudypřítomný, že ovlivňuje naše pocity i jednání, často aniž bychom si to uvědomili.

Kniha Zdravím, světe zkoumá vliv designu na náš život. Od strašidelného symbolu, jímž piráti v osmnáctém století nutili své oběti, aby se vzdaly, přes tažení jedné ženy za nejlepšími možnými protézami nohou až po vývoj míče, s nímž se hraje mistrovství světa ve fotbale, popisuje, jak v průběhu historie vojenští diktátoři, vědci, zemědělci, hackeři, aktivisté a profesionální designéři využívali komplexní a často těžko postižitelný proces designu k nejrůznějším účelům.

V době, kdy stojíme před kolosálními změnami, probíhajícími s nebývalou rychlostí a intenzitou a v neslýchaném rozsahu – od prohlubující se krize životního prostředí po obrovské pokroky ve vědě a technologii – vysvětluje kniha Zdravím, světe, jak nám design může pomoci se s nimi vyrovnat a využít je k našemu prospěchu.

Úryvek: Zdravím, světe

Recenze: Zdravím, světe

Design není potrhlá židlička, na které se nedá sedět

Neoluxor.cz, 4. listopadu 2014, autorka: Anežka Adamíková

Design… Slovo, které používají všichni. Je trendy. Často říkáme, že je něco „vydesignové“ nebo „designovka“, i když úplně nevíme, o co jde. Seznamte se s knihou, která vás provede světem designu a odpoví na otázky, o kterých ani nevíte, že s designem souvisí. Designový zážitek zaručen.

Hybatel změn

Kniha Zdravím, světe je vlastně taková informační smršť. Ve třinácti kapitolách představuje design od základů, odpovídá na fundamentální otázky Co to je design?, Kdo je designér?, Jak se pozná dobrý design?, Proč je design důležitý? Nejde jen o nějaké kecy v kleci – kniha je nabitá informacemi, jmény, fakty, výzkumy, příběhy. Alice Rawsthornová rozebírá aktuální témata jako ekologie a dlouhodobá udržitelnost, proč všichni touží být „novým Apple“ a osvětluje i vztah mezi designem a uměním. Podobně jako Malcom Gladwell nebo Dan Ariely řeší problematiku komplexně a doplňuje ji poutavými příběhy a historkami. Ať jde o příběhy velkých značek jako Apple, Braun, 3M, Wedgewood, nebo osobní příběhy jako ten Aimee Mullinsové, americké herečky, modelky a atletky, o vývoji protéz dolních končetin. Neměli bychom však nabýt dojmu, že design je všelék na problémy světa. I přesto je však jedním z nejmocnějších nástrojů k jejich řešení, pokud se ovšem použije inteligentně.

Všechno, co nás obklopuje, je výsledkem nějakého designového procesu. Design nám může dodat, nebo sebrat sílu i v kterékoliv oblasti našeho života. Co víc, designové myšlení může pomoci zlepšit životy i nám samotným, našemu okolí a můžeme je aplikovat v každé oblasti lidské činnosti – ačkoli designu jinak vůbec nerozumíme.

Pro laiky nebo odborníky?

Laici se dovtípí, co to ten design vlastně je, proč o něm všichni mluví a že nejde jen o nějakou nepraktickou potrhlou židličku, na které se nedá sedět. Pro studenty designu a podobných oborů je to povinná literatura, která jim dá pevný základ pro tvorbu a studium. Designéři se mohou díky knize konfrontovat sami se sebou a svou prací.

Autorka v závěru knihy poukazuje na to, že nikdo z nás se vlivu designu nevyhne, protože je to natolik všudypřítomná součást našeho světa, že určuje, jak se cítíme, co děláme a jak vypadáme. Ani si to často neuvědomujeme. Právě protože nás nemůže minout, platí, že čím lépe mu porozumíme, tím spíš ho dokážeme využít ke svému prospěchu.

O tom, že je design velké téma, kterým stojí za to se zabývat, se můžete přesvědčit třeba i ve dvaceti minutové přednášce o významu designu v naší společnosti. Pro zapálenější zájemce tu mám hodinovou diskuzi Alice Rawsthornové a Charlese Saumareze Smitha na téma design versus art.

Už tedy na nic nečekejte a vstupte do světa designu, prozkoumejte ho, pak se vraťte zpátky do svého života a aplikujte do něj nové nápady a myšlenky. Buďte kritičtí a otevření. A myslete designově.

Hodnocení: 87 %

Dotaz k produktu Zdravím, světe

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Supermodelka a krabice Brillo

Supermodelka a krabice Brillo

Jak je možné, že se vosková figurína bývalé supermodelky prodala bezmála za dva a půl milionu dolarů? Jak se mění postavení aukčních síní a galerií v době pokračující…

Deníky

Deníky

Svazek nabízí čtenáři sebrané deníky amerického výtvarníka Keitha Haringa. Časově deníky pokrývají období od roku 1977 až do podzimu 1989, tedy do doby několika měsíců před…

Oranžový Balonkový pejsek

Oranžový Balonkový pejsek

Nahlédněte do zákulisí trhu s uměním! Provede vás autor bestsellerového titulu Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů.

Umění falzifikace: myšlení, motivy a metody padělatelských mistrů

Umění falzifikace: myšlení, motivy a metody padělatelských mistrů

Kniha popisuje úspěchy i pády mistrů falzifikace od antiky až po dnešek, pátrá v hlubinách uvažování falzifikátorů vedeného výbušnou směsicí zločinu, geniality, pýchy…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily