Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd. | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd.

Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd.
Cena:
229 Kč
Dostupnost:
není skladem
ISBN:
978-80-87497-25-8
Překlad:
Petr Eliáš
Datum vydání:
12. 09. 2011
Žánr:
Počet stran / vazba:
144/brožovaná
3.88 / 1331
Významné artefakty. Kdo z nás je nevlastní? My se těch našich však zatím zbavovat nehodláme... LENKA
Vzrušující, smutné, cituplné, dojemné, romantické, laskavé, zoufalé a sofistikované. Vztah jako aukční katalog? Může to fungovat? Dokonale! Dějiny jedné lásky komentované na dárcích, drobnostech a vzkazích mne chytly za srdce víc, než jsem si připouštěla. A navíc má 1. vyhraná KNÍŽKA! ZUZKA
  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd.

Aukční katalog toho o člověku dokáže říct hodně – o jeho vášních a marnivosti, poklescích i cítění. O tom lepším i horším, čím prochází. Leanne Shaptonová s úžasnou vynalézavostí sestavila katalog věcí, které zbyly po vztahu Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Mezi fotografiemi předmětů, které jsou na dražbách běžně k vidění (šperky, umělecká díla nebo vzácný nábytek), ale i zdánlivě bezcenných věcí (pyžamo, vzkazy, ohmatané knihy) se vynořuje příběh lásky jednoho fotografa a jedné novinářky. Filmová práva drží Paramount pictures, v hlavních rolích by se měl objevit Brad Pitt s Natalii Portmanovou.

Rozhovor s autorkou:

Úryvek: Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd.

Recenze: Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd.

VEŘEJNÁ DRAŽBA JEDNÉ ZKRACHOVALÉ LÁSKY

Tvar 06/2012, autorka: Marika Kimatraiová

Recenzi si můžete přečíst zde.

Milostný příběh... z aukčního katalogu?

Brabikate.blog.cz, 12. prosince 2011, autorka: Kateřina Brabcová

Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd. Ano, takto zní celý název knihy, na kterou zde dnes píši recenzi. Kromě názvu aukce se na přední obálce této zelené brožury nachází ještě datum aukce (na sv. Valentýna roku 2009) a jméno pořadatele, tedy Aukční síň Strachan & Quinn. A pochopitelně nemohu opomenout ani dvě figurky pudlíků, jakožto malou ochutnávku obsahu.

Ehm, něco nám tu nehraje, že?

Máme tady před sebou brožuru o sto pětatřiceti stranách, které jsou zaplněné fotografiemi položek již proběhlé aukce. Při zběžném prolistování na nás z knihy vykukují nejrůznější fotky knih, oblečení, váziček, cédéček, usušených květin, osobních fotografií, popsaných papírů, starých vstupenek… Dokonce je tu každá položka i předběžně ohodnocena příslušným počtem USD. Jednoznačně se jedná o aukční katalog, o tom nemůže být pochyb.

Co ale může kohokoli vést k tomu, aby si dobrovolně pořídil a pročítal nějaký starý aukční katalog? V tom musí být něco víc! A po přečtení říkám ano, něco víc v tom opravdu je.

Celý tento netradiční výtvor má na svědomí Leanne Shaptonová, americká ilustrátorka a spisovatelka. Rozhodla se vyprávět milostný příběh, ale zvolila si netradiční a neokoukanou formu - aukční katalog. Prohlížíte si jednotlivé obrázky, pročítáte vysvětlivky a popisky, otáčíte stránku za stránkou a najednou před vašima očima začíná vystupovat příběh. Romantická zápletka o začátku, průběhu a i postupném rozpadu jednoho mladého newyorkského páru, novinářky Lenore a fotografa Harolda.

Jejich příběh nám ale není servírován polopaticky a doslovně, jak jsme zvyklí z románů a filmů. Je to, jako kdyby před nás postavili krabici plnou předmětů, které po těch dvou zbyly, a my se jí prohrabávali a postupně se tak díky všem těm fragmentům dobrali k tomu, jak to s těmi dvěma vlastně bylo. Příběh nám tu nevyprávějí slova seskládaná do vět a odstavců, ale fotografie rozbitých hrníčků, Lenořiny nikdy neodeslaná psaníčka pro Harolda zapomenutá v jednom z jejích kabátů, či kýčovité figurky psů, které dostávala od Haroldovy matky.

Ač se to na první pohled možná nezdá, tak všechny tyhle věci seskládané za sebou spolu vytvářejí poměrně zajímavou koláž, která sama o sobě dokáže říci víc než hustě popsané stránky jiných knih.

Forma aukčního katalogu je zajímavá i v tom, že spoustu toho nechává na čtenářově fantazii, protože právě tam se příběh odehrává. Fotografie a popisky k nim připsané jsou jen jakýmisi vodítky a berličkami, o které se čtenář opírá.

Příběh sám o sobě není ničím zvláštní, je v podstatě banální a tisíckrát napsaný i prožitý. Je to především forma, co může čtenáře okouzlit a navíc i nutit k zamyšlení… Jak by vypadal náš vlastní aukční katalog? A nakolik o nás dokáží mluvit věci, kterými se ve svém životě obklopujeme? Přesně tyhle a další myšlenky mi při čtení probleskly hlavou.

Je až překvapivé, jak celá tahle netradiční věc dobře funguje. Je to originální a osvěžující, zvlášť pro někoho, kdo hodně čte a je těžké pro něj objevit něco neotřelého a zajímavého. Nejsem si jistá, jestli bych v knihkupectví tuto knížku koupila jen tak sama pro sebe, ale právě jako osobitý dárek pro náročnějšího čtenáře je to víc než dobrá alternativa, která určitě potěší.

A pro zájemce zde mám ještě jeden zákulisní drb - je dost možné, že se kniha dočká i svého filmového zpracování, přičemž v hlavních rolích by neměl být nikdo jiný než Brad Pitt a Natalia Portman.

Mé hodnocení: 70%

Knihu vydalo nakladatelství Kniha Zlín v roce 2011, 135 stran, překlad Petr Eliáš.Ilustrace: www.knihazlin.cz

Leanne Shapton - Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd.

Ourdeadradio.blogspot.com, 11. prosince 2011, autorka: Shirley Santini

Priznám sa, že nie som milovníčkou klasických lovestory medzi mužom a ženou. Nad touto svojou charakterovou črtou som sa nedávno zamýšľala vážnejšie, pretože som vo Facebookovej ankete o najkrajší knižný milostný príbeh musela uviesť Bieleho Tesáka, keďže som si na nič iné nedokázala spomenúť. Kniha "Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd." mi však okamžite padla do oka z dvoch dôvodov:

Prvým z nich je trojriadkový a na prvý pohľad neatraktívny titul, ktorý v dobe úderných a stručných sloganov a názvov pôsobí ako päsť na oko. Prekvapenie sa však nekončí, naopak - autorka knihy, Leanne Shapton, sa totiž rozhodla popísať príbeh jednej lásky ako katalóg predmetov z aukcie. Celá kniha preto vyzerá takto:Byť filozofickejšieho založenia, asi sa na tomto mieste zamyslím nad tým, aká že to geniálna symbolika, zredukovať v dnešnej konzumnej dobe ľúbostný vzťah na predmety na predaj. Našťastie nie som a preto sa vrátim späť k deju knihy.

Lenore Doolanová je mladá novinárka, ktorá sa živí písaním okienka o varení do novín, Harold Morris je o niečo starší fotograf, ktorý je neustále na cestách. Kniha popisuje celý priebeh ich (neúspešného) vzťahu - nenápadné začiatky, úvodnú zamilovanosť, neskôr prvé hádky a úvahy, či je ten druhý tým pravým, vrcholy a pády vzťahu a nakoniec definitívnu (?) rozluku. Vďaka "doukumentárnej" forme v knihe nenájdete žiadny zbytočný sentiment, nevnucuje vám názor na jedného ani druhého aktéra a je až nebezpečne realistická.

Nebezpečne preto, že sa vám, rovnako ako mne, môže stať, že pri čítaní zažijete mnohokrát déjà vu a nebude to práve v najpríjemnejších pasážach. Pôvab tejto knihy totiž nie je v netradičnom príbehu. Naopak, jej sila tkvie v netradičnom vyrozprávaní toho najobyčajnejšieho príbehu, ktorý pozná väčšina z nás. (Preto sa trochu obávam filmového spracovania, ktoré už pripravujú súdruhovia z Hollywoodu.)

Spôsob rozprávania príbehu víťazstiev a prehier vzťahu, ktoré stoja najmä na emóciách, strohou a chladnou formou fotografií artefaktov spoločného života dvojice považujem za mimoriadny nápad. Autorka naviac prejavila veľký cit pri výbere samotných predmetov aj ich fotografií a po dočítaní knihy a vyhľadaní jej životopisu ma neprekvapilo, že sa živí ako ilustrátorka. "Významné artefakty" tak nie sú iba literárnou, ale aj vizuálnou chuťovkou.

Za seba teda môžem knihu rozhodne odporučiť (a to už niečo znamená, pretože sa v nej nevyskytoval pes ani iné zviera) - ak zaujala aj vás, pozrite sa na web Knihy Zlín, kde nájdete rozhovor s jej autorkou a úryvok z knihy v elektronickej podobe, ktorý si môžete prelistovať.

Girl was so kind; kind of love I’d never seen

Atomn.cz, 10. prosince 2011, autor: Adam Hencze

Barrettova Wined and Dined načmáraná Haroldovým plnícím perem ve Fordově Nejsmutnějším příběhu, jednom z artefaktů ze sbírky Lenore Doolan a Harolda Morrise. Co zbylých 330?

Už na začátek vysypu, že Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd. je jedna z nejoriginálnějších knížek, jakou jsem kdy držel v ruce. Leanne Shapton v ní totiž realizuje vskutku nevšední nápad, něco, co by mě ani ve snu nenapadlo— zobrazit a popsat milostnej vztah dvou lidí jako jakýsi katalog, seznam všemožnejch věcí, knih, oblečení, mailů, ukradených slánek, sušených květů, slunečních brýlí, dárků, kalhot a svršků, dopisů, hotelových karet (v případě Harolda), deníků (to zase u Lenore), který se dražil po tom, co se ti dva dost nehezky rozešli. Takže de facto indie román.

Harold Morris, fotograf, cestuje, jezdí za prací po světě, zajímá se o umění, knížky. Harold potkal Lenore na halloweenský party, na 104 Argyll Street 2R v New Yorku, na podzim roku 2002. On jako Harry Houdini a Lenore v kostýmu Lizzie Borden.

Lenore Doolan píše do nytimes o vaření, později hlavně o dortech, kde si mnohdy ventiluje osobní životní trable (jak je to šikovně v úryvcích popsáno, za vše mluví “Macatá, temná a nahořklá. To jsou vlastnosti, které mohou u žen trochu odstrašovat, u dortu naopak přitahovat” po setkání s Haroldovou matkou). Taky fotí obsahy ledniček svých známých.

Celkovej dojem je vysoce intimní a přece pozitivní, od skvělých, úsměvbudících popsaných lístků do divadla (němý dialogy během představení typu “mám hrozný hlad” “na co?” “na cheesburger” “s cibulí a žampiony?” “fuj” “a koktejl?” “vanilkový” “hranolky nebo salát?” “že se ptáš” “o přestávce půjdem?” “neva?” “ne” “miluju tě“) po všemožný poznámky, přepsaný názvy knížek a třeba i mixy cédéček (i když Joni Mitchell, ew, to radši Morrisův vkus— standartní Radiohead a nadstandartní Syd Barrett (i když co řešit když Lenořin oblíbenej Beatle je Ringo..). Obyčejnej vztah dvou celkem obyčejnejch lidí je touhle cestou vyzdviženej v něco úžasnýho, něco, co má tu největší hloubku právě v těch nejmenších detailech, v romantickejch dopisech z hotelů po celym světě (včetně Prahy), v popsanejch knižních listech. Dílo a příběh pak působivě dotváří úvod, prolog, jehož váhu oceníte asi až na posledních stránkách. Neodpustil jsem si ho sem nenapsat. Je text z pohledu od Harolda, kterej napsal Lenore někdy v roce 2008

Milá Lenore,
příští měsíc budu pracovně několik dní v New Yorku. Moc rád bych Tě viděl. Napsal jsem Ti několik dopisů, ale mám je pořád tady v šuplíku.
Pamatuješ, jak jsme na sebe před rokem narazili u Oyster Baru a ty ses mě cestou domů zeptala, jestli lituji konce některého ze svých vztahů? Nic jsem Ti na to neodpověděl, ale měl jsem říct, že ano. Toho našeho. To by byla má odpověď.

Díky Knize Zlín, která má teď před Vánoci všemožný slevy na spoustu kvalitního čtiva— doporučuju sledovat jejich stránky nebo facebook, kde zveřejňují recenze, postřehy a soutěže.

Román se maskuje jako aukční katalog

Lidové noviny, 4. prosince 2011, autor: Tomáš Pospiszyl

Podobných příběhů ženy a muže, kteří se sejdou a zase rozejdou, můžeme najít miliony. Tento je ovšem odvyprávěn přece jen trochu jinak.

Na první pohled se kniha Leanne Shamptonové na mém redakčním stole úplně ztrácela. Ležela vedle katalogů výstav a starých aukčních katalogů, které po konání aukce většinou vyhazuji.

U tohoto mne však zarazil název: Aukční síň Strachan & Quinn? A kde se na mém stole najednou vzal katalog z aukce konané 14. února 2009 v New Yorku, navíc v češtině?
Tato kniha dokonale klame tělem. Uvnitř opravdu nenajdeme víc než co v běžném katalogu aukce: očíslované položky z čísi pozůstalosti, osobní fotografie, pohlednice, zápisky, suvenýry z cest, oblečení. Vše je vyfotografované, doplněné o stručný popis a předpokládanou hodnotu. Ta většinou nepřesahuje pár desítek dolarů. Všechny tyto obyčejné položky skládají historii vztahu Lenore Doolanové a Harolda Morrise.

Lenore je 26 let a píše pro The New York Times o jídle. Fotograf Harold je o třináct let starší. Seznámili se na halloweenské party v roce 2002. Románek trval skoro čtyři roky. Jeho peripetie můžeme vyčíst ze série lístků do divadla, diářů, prádla, dopisů, vytištěných e-mailů nebo klasických aukčních položek, jako jsou „konvoluty pohlednic“ nebo „kosmetické kufříky s obsahem“.

Jako kdyby osoby, kterým toto vše patřilo, najednou zmizely ze světa a současně se staly natolik slavnými, aby stálo za to jejich pozůstalost ze vzájemného vztahu dražit. Lenore a Harold nejsou Andy Warhol nebo Jacqueline Kennedyová, ale obyčejní Američané. Předměty a vzkazy dokládají jejich vzájemné okouzlení, společnou cestu do Evropy, ale také první hádky. On jako fotograf cestuje po světě - navštíví i Prahu - a je tak autorem velké části „autentických“ fotografií. Ona píše sloupek o pečení a je schopná pomocí receptů vyjádřit své pocity. Se společně strávenými měsíci přichází odcizení, nevěry, návraty a konečný rozchod.

Stotřicetistránkový román v aukčním katalogu přečtete za hodinu. Jde o zvláštní dílo na pomezí literatury a výtvarného umění. Podobná konceptuální literatura není novinkou a v knize samotné autorka odkazuje na své oblíbené tvůrce, kteří v různých uměleckých žánrech pracovali s podobnými formálními postupy, jež bychom snad mohli označit za postmoderní: Raymond Queneau a jeho Stylistická cvičení, spisovatel Alain RobbeGrillet, režisér Jean-Luc Godard, fotograf Duane Michals. Leanne Shamptonová je nejen autorkou textu, ale i obrazovou redaktorkou, ilustrátorkou a grafickou designérkou, která knize dala její unikátní podobu. Vedle své volné tvorby pracuje v The New York Times. Kdo ví, jestli se mezi předměty fiktivní aukce nedostaly i některé předměty skutečné, odrážející vlastní autorčin příběh.

Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, obečení, šperky atd.

Novinářské štěně, 4. prosince 2011, autorka: Marie Grafová

Lovestories jsou out.

Nikdo už nechce číst: „…a pak jeho oči spatřily ji. Vysokou, krásnou, blonďatou. Zamiloval se do ní na první pohled.“ Klasické vyprávění o klasické lásce už je nuuudaaa.

Lovestories jsou klišé, které ničím nepřekvapí (a mezi námi, nic nikdy nepřekoná Jih proti Severu). Když nevymyslíte nic nového v obsahu, můžete zkusit novou formu. Před dvěma měsíci mě dostal do kolen Dobrý proti severáku, příběh o zamilování zachycený skrze e-maily. A pak přišly Artefakty. WOW. Příběh pojatý jako aukční katalog, isn’t it fabulous?

Máte před sebou fotografie věcí a jejich popisky. Předměty jsou seřazeny tak, jak navazují na dění kolem hlavních postav. Jediným vodítkem pro čtenáře je chronologie předmětů a jejich popis. Příběh za nimi už si musí domyslet každý sám. (Nebojte, není to těžké.)

1105
Rukou psaný seznam
Seznam napsaný rukopisem Doolanové na žlutém kancelářském papíře. Text: „Pro: zábavný, dobrý v posteli, jiný svět, cestování, umění / Proti: depresivní – alkohol?, posedlost celebritami, pach z úst, pořád cestuje, nezajímá ho jídlo, odporuje.“ Papír je pětkrát přeložen. 35,6 × 21,6 cm.
10-15 USD

Můžete si prohlédnout také několik prvních stránek.

Baví mě: odtažitý tón vyprávění, nepodsouvání autorova názoru na dění, hravost, nutnost domyslet si příčiny a následky, vědomí, že za každou drobností se může skrývat dlouhý příběh.

A vás to bude bavit taky.

PS: Děkuji Knize Zlín za recenzní výtisk.

Dražíme zbytky jednoho výjimečného vztahu, nebojte se přihodit!

Kultura21.cz, 2. prosince 2011, autorka: Veronika Jurčová

Poprvé, podruhé, potřetí… Prodáno! Z katalogu aukční síně Strachan & Quinn výmluvně nazvaného Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd. není vůbec těžké přisvojit si kteroukoli položku. Drobné šperky, pár lampiček k posteli, programy z divadla, fotky, propadlé lístky na promítání Annie Hall, ohmatané knihy, cédéčka s hudbou, hromádky pohlednic, vzkazy na ubrouscích… Předměty, které zbyly z výjimečného vztahu dvou lidí, mohla autorka Leanne Shaptonová s trochou štěstí (vašeho štěstí) posbírat i u vás doma. A když se k fotografiím zmíněných věcí přidají vynalézavé popisky vytvořené s obdivuhodným citem pro detail, je na světě úchvatný a neskutečně skutečný milostný příběh, který pod stromečkem jistě potěší každého, kdo ocení originalitu. Titul po zásluze patří mezi největší hity sklonku letošního roku východomoravského nakladatelství Kniha Zlín.

Věcem zdánlivě bezcenným i těm, za které se ve skutečných aukcích utrácejí nemalé peníze, přikládá autorka stejnou váhu. Ať se jedná o dárky od rodiny či přátel, nebo si je Lenore a Harold pořídili sami, o svých majitelích a jejich životě toho mnohé prozrazují:

Lenore, 26 let. Novinářka. Ráda nosí proužkované oblečení, ráda peče, občas fotí na návštěvách u známých interiéry ledniček. Od Halovy matky neustále dostává kuchyňské potřeby se psími motivy…

Harold, 39 let. Fotograf. Nikdo mu nikdy nekupuje oblečení. Doma nosí červené dřeváky, velikost 11. Miluje „žalmy“ od Radiohead. Pro zábavu krade občas po hospodách slánky. Kvůli svému povolání hodně cestuje a své milé posílá štosy pohlednic – zprvu zaláskovaných (klidně i dvě denně), později nazlobených, omluvných i provinilých.

Z předmětů, které se staly tichými svědky opatrného seznamování milenců, jejich pozdějších hádek a usmiřování, ale také rozchodu, se Shaptonové, aniž by sklouzla k nepříjemnému patosu, podařilo namíchat perfektní koktejl romantiky (výtisky oblíbených knih vlastnili Lenore a Hal dvakrát, aby je mohli číst zároveň - 1204), nostalgie (kolekce zátek od šampusu - 1330, sbírka sušených květin a čtyřlístků – 1331 a 1332), intimity (pramínek Lenořiných vlasů uschovaný v jedné za Halových krabiček - 1137), hravosti („děkuju ti“ z písmenek ze hry Scrabble - 1009) a v neposlední řadě také vtipu (vycpaná veverka z bazaru - 1303, vytahané „fiktriko“ - kdo ho má na sobě, dává najevo, že je svolný k sexu – 1143, vzorky barev v odstínu „Trubka“ nebo „Mrtvý losos“ - 1293). Vznikla tak mimořádně osvěžující záležitost, ke které se každý čtenář bude s potěšením vracet. A to i přesto, že jej hned na několika místech knihy bude znovu a znovu drásat neutišitelná zvědavost: copak to bylo za položky (příhody, momenty), které byly z katalogu na poslední chvíli vyňaty?

Vztah Lenore a Hala po čtyřech letech končí. Slepit, co se rozpadlo, je však někdy překvapivě snadné. Morrisův hnědý glazovaný hrnek - 1232 by o tom mohl vyprávět…

„Milá Lenore, příští měsíc budu pracovně několik dní v New Yorku. Moc rád bych Tě viděl. Napsal jsem Ti několik dopisů, ale mám je pořád tady v šuplíku. Pamatuješ, jak jsme na sebe před rokem narazili u Oyster Baru a ty ses mě cestou domů zeptala, jestli lituji konce některého ze svých vztahů? Nic jsem Ti na to neodpověděl, ale měl jsem říct, že ano. Toho našeho. To by byla má odpověď. Nevím, jak jsi na tom teď ty. My s Jaclyn máme pauzu. Jsem zase sám! Tvůj Hal“

Leanne Shaptonová (1973) je americká ilustrátorka, spisovatelka a vydavatelka. Pochází z Toronta, ale v současnosti žije a působí v New Yorku. Jejím knižním debutem byl v roce 2003 soubor kreseb nazvaný Toronto. Její kniha Was She Pretty? z roku 2007 byla nominována na Doug Wright Award, kanadské ocenění pro komiks a výtvarné romány. V letech 2008 a 2009 pracovala v redakci deníku New York Times jako umělecká vedoucí, v současné době přispívá pravidelným sloupkem do jeho magazínu zaměřeného na módu, design, jídlo a cestování. Je zakladatelkou neziskového nakladatelství J&L Books, které se specializuje na současnou fotografii, umění a beletrii.

Pokud jste zvědaví, jak kniha vypadá, a nevydržíte to do nejbližšího knihkupectví, můžete si prohlédnout ukázku zde: http://www.knihazlin.cz/walt/vyznamne-artefakty-a-osobni-predmety-ze-sbirky-lenore-doolanove-a-harolda-morrise-knihy-obleceni-sperky-atd

Titul vydalo nakladatelství Kniha Zlín v roce 2011, 135 stran, překlad Petr Eliáš.
Foto: www.knihazlin.cz, Carlos Serrao
Hodnocení: 100%

Významné artefakty: Netuctové prerozprávanie bežného príbehu

The Zeitung, 1. prosince 2011, autor: Juraj Hladký

Láska a vzťahy sú vďačným námetom pre mnohých spisovateľov. Sú to témy, ktoré sa dotýkajú snáď každého. Čitateľ si ich žiada. A spisovateľ, duša citlivá, má potrebu vypísať sa zo svojich emočných bolestí. Takže sa toho o láske napísalo veľa. Vymyslieť originálny príbeh je pomaly nemožné. Keď originalita nemá priestor v obsahu, ešte sa môže realizovať vo forme.

A to je prípad knižky Leanne Shapton “Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd.”, čerstvo vydanej progresívnym nakladateľstvom Kniha Zlín. Už siahodlhý názov je nezvyklý. Experimentálnou formou aukčného katalógu je prerozprávaný príbeh lásky dvoch profesne úspešných ľudí. Harold je rozcestovaný reklamný fotograf v strednom veku. O trinásť rokov mladšia novinárka Lenore má rubriku o pečení v NY Times.

Skrz predmety, ktoré táto dvojica nazhromaždila alebo vytvorila počas ich vzťahu, sa dozvedáme, ako sa zoznámili, spoznávali sa, užívali si spoločné šťastie. Vidíme prvé pochybnosti, trhliny, pokusy o nápravu a konečný rozpad páru. Artefakty sú zoradené chronologicky, ako sa objavovali v ich živote. Nie všetko je nimi povedané doslova. Rozprávanie príbehu funguje napríklad takto:

1091 Novinový výstřižek Výstřižek sloupku Doolanové Je to v troubě z 1. července 2003 o panpepatu. Titulek: “Nahořklý, žvýkavý a kořenený dezert ze Sieny”. Začátek textu: “Dezert nemusí být vždycky jen sladký...” 21,6 x 6,3 cm. Bez ilustrační fotografie 5-10 USD”

Čitateľ je takýmto spôsobom vtiahnutý do hry a skladá si čriepky do mozaiky. Je to zábavné a s nadšeným obraciate každú stránku. Vďaka 2-3 predmetom prídete na to, že Lenore a Harold práve renovujú byt a podobne. Dej sa posúva aj krátkymi poznámkami, pohľadnicami z pracovných ciest alebo odkazmi, napísanými cez divadelné predstavenie či vloženými do knihy. Atmosféru dotvárajú hravé a nápadité fotografie dvojice z ich archívov.

Samotný príbeh je jednoduchý. Touto formou by bolo zložité vytvoriť dej plný nečakaných zvratov a point. Priestor dostávajú emócie zhmotnené v predmetoch. Zachytávajú pocity generácie mestských singles, hľadajúcich a pochybujúcich. Svetaznalých, scestovaných, moderných. No stále túžiacich po dobách minulých, keď všetko bolo jednoduchšie, poctivejšie a istejšie. Veď preto s nostalgiou zbierame starožitnosti a retro predmety.

Forma je dotiahnutá skoro k dokonalosti. Podriaďuje sa jej aj knižka samotná. Je to paperback vytlačený na štandardnom papieri, tlač a fotky sú kvalitou priemerné, všetko v záujme autentickosti. Máte pocit, že v ruke držíte skutočný aukčný katalóg. Tu nastáva možno jediný rozpor. Áno, máte v ruke katalóg, ale prečo by niekto organizoval aukciu predmetov páru z veľkomestskej strednej vrstvy? Ľudí síce zaujímavých, sympatických, no nijak zvlášť výnimočných?

V knihe je výrazný ženský aspekt. Autorkou je Leanne Shapton, ilustrátorka, spisovateľka a nakladateľka. Rovnako, ako postava Lenore, je aj ona Kanaďanka žijúca v New Yorku. Predpokladám, že takýchto autobiografických prvkov je tu viac. Filmové práva zakúpil Paramount Pictures, v hlavných úlohách by sa mali objaviť Brad Pitt a Natalie Portman.

Ak neviete, čo dať pod stromček sestre či single kamarátke, “Významné artefakty“ sú iste vhodný darček. A kľudne to podarujte aj sebe. Poetičnosť dielka je lahodná. Odporúčam podávať v kresle, s brandy.

Originál: Important Artifacts and Personal Property from the Collection of Lenore Doolan and Harold Morris, Including Books, Street Fashion, and Jewelry (2009)

Preklad: Petr Eliáš
Edícia: Walt
Kniha Zlín, Zlín 2011
129 strán

www.knihazlin.cz
@KnihaZlin

Leanne Shapton - Významné artefakty

Lisarahk.blogspot.com, 27. listopadu 2011, autorka: Kateřina Samková

Dámy a pánové pozor!

Tato knížka není obyčejná knížka. Vztah dvou lidí, muž a žena. Poznají se, zamilují se, žijí spolu, a jak se často stává, jejich cesty se zase rozejdou. Kolik knih bylo napsáno na toto téma? Kolik takových milostných příběhů už jsme přečetli? Strašně moc. Takže proč sáhnout po této knize? Protože je úplně jiná, protože tomu dodává jiný rozměr.

Je to obyčejný příběh, překásně zajímavě vyprávěný, ideálně se hodící do dnešních dnů. On je devětatřicetiletý fotograf, ona o třináct let mladší redaktorka, která píše do NY Times o dortech. Oba jsou poměrně úspěšní, potkají se na večírku a příběh může začít. Tahle knížka se vymyká už od začátku. Od samotného předlouhého názvu - Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd. - a napsala ji Leanne Shapton.

Není to kniha psaná klasicky, vlastně není psaná vůbec. Jedná se o aukční katalog, který vám představuje předměty dvou lidí, které je spojovaly. Stovky položek, do detailu popsaných a doplněných fotografií. Nakonec vždy uvedena částka, na kterou byla daná věc oceněna. Pohlednice, pyžama, lístky z bistra, knihy, chňapky, nákupní seznamy. Maličkosti, které se během běhu času mezi dvěma osobama nenápadně objevují a vrství - a pokud se na ně takto s odstupem podíváme, vidíme jak hodně dovedou o vztahu mezi ním a ní vypovědět.

Tahle knížka je úžasná v tom, že při jejím čtení, když si prohlížíte jednotlivé položky katalogu a pronikáte hloub a dál do vztahu dvou lidí, vlastně vstupujete do jejich soukromí, protože vidíte věci, které denně používali, v kterých žili, které pro ně byly podstatné.

Přiznám se, že jsem nevěřila, že tato kniha může zaujmout až do té míry, že vás tak vtáhne a zapůsobí víc než klasický román. Možná je to tím, že vás donutí vzpomínat a prohrabat se ve svých krabicích, kde máte ukryty lístečky a fotky svých vlastních minulých vztahů. Tahle knížka vás dostane, zapůsobí na vaši citlivou stranu.

Nevím, jak autorka přišla na ten úžasný nápad takhle vyprávět příběh, ale je to dokonalé a dobře, že se tak stalo. Muselo dát dost práce vše promyslet a nafotit. Nechápu, jak se jí do těch položek dokázalo dostat kouzlo vztahu, jeho sílu, lásku, ten vztah s celým jeho vývojem. U některých položek se usmějete, u některých dojmete.

Na mne nejvíce zapůsobily vzkazy na pohlednicích a dialogy, které spolu vedl pár na programech divadelních představení. A proto, když si zde dovolím uvést na ukázku alespoň jednu z položek, které jsem si oblíbila, vybrala jsem tuto:

1017

Divadelní program ke hře Večeře o osmé
Program k představení hry Večeře o osmé v divadle Vivian Beaumont Theater. Okraje jsou popsány střídavě rukopisem Doolanové a Morisse: "Ty pláčeš?/ Ne, to je alergie./ Pláčeš!" 21,3 x 14x4 cm.
10 - 15 USD

Pokud hledáte něco netradičního, něco originálního a dobrého tak zkuste tuhle knížku, myslím, že nebudete zklamáni.

Verdikt: Doporučuji. Významné artefakty je kniha, která v knihovně nezapadne, budete se k ní vracet, listovat a vzpomínat.

Kniha: Leanne Shapton - Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd.

Rok vydání: 2009, česky: 2011. Vydala Kniha Zlín

položka 1333 Recenze na aukční lásku Lenore a Harolda 5–10 USD

Nofreeusernames.posterous.com, 11. listopadu, autorka: Olga Biernátová

1334
Úryvek z recenze knihy, část 1.
Část textu recenze. Celý dokument rozstříhán na 5 kusů. Jednotlivé kusy se draží zvlášť. Mírně pomačkané se skvrnou od čokolády. "Na knihu Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd. jsem se těšila od chvíle, kdy se objedvila v edičním plánu a dvojnásobně pak po zveřejnění ukázky. Příběh lásky jedné novinářky a jednoho fotografa vyprávěný formou aukčního katalogu, který připravila síň Strachan & Quinn na aukci předmětů, vzpomínek a přání, které zůstaly po rozpadlém vztahu Lenore Doolanové a Harolda Morrise."
Část linkovaného papíru vytrženého z denního diáře značky Moleskine, 13 x 5,3 cm.
Bez ilustrační fotografie.
1-5 USD

1335
Úryvek z recenze knihy, část 2.
Druhá část textu navazující na položku č. 1334. "Tohle není kniha o obyčejném milostném vztahu, která na sobě nese nálepku "moderní Jane Austenová". Tohle je kniha, která vás donutí se usmívat a snít, užít si každou novou stránku, domýšlet si, co se stalo mezi položkou 1216 a 1217, velmi hladce vstřebat výjimečný milostný příběh, aniž by na vás ulpěl jakýkoliv romantický sliz. Tohle je kniha, kterou by si měli přečíst především muži. A to nejen ti, kteří se marně snaží k někomu chovat opravdu výjimečně."
Část linkovaného papíru vytrženého z denního diáře značky Moleskine, 7 x 6,1 cm.
Bez ilustrační fotografie.
1-3 USD

Položka č. 1336 byla z aukce vyňata.

1337
Úryvek z recenze knihy, část 4.
"Autorka vám nenabízí příběh na stříbrném podnose určený k přímé konzumaci, naopak vás nechá jeho jednotlivé části hledat mezi položkami v katalogu. Přemýšlíte, jaký význam mají kostýmy na halloweenský večírek, jestli byl výběr motivů na pohlednicích z Londýna pouze náhodný, proč nosí Doolanová v kosmetické taštičce lahvičku kečupu, jaký byl pravdý důvod toho, že Morris sebou nechtěl vozit cestovní budík značky Elgin, jak se jejich láska vykresluje výběrem knih nebo divadelních představení, jejichž popsané programy jsou v dražbě. Dokonce se ani přímo nedozvíte, jak jejich vztah nakonec skončil. Bylo to proto, že Morris nadmíru pil a Doolanová příliš pekla? A co vás napadne, když na 15. straně zjistíte, že Morris sebou stále nosí lístek z čínského koláčku štěstí s textem 'Není dobré se v životě příliš zabydlovat.' a že růže, které věnoval Morris Doolanové se nakonec nerozvinuly?"
Část linkovaného papíru vytrženého z denního diáře značky Moleskine, 8,7 x 3,4 cm.
Bez ilustrační fotografie.
1-5 USD

1338
Úryvek z recenze knihy, část 5.
"Občas si některou položku přečtete několikrát, občas do detailu zkoumáte ilustrační fotografii, občas máte chuť si něco podtrhnout. Já budu svůj katalog jednou dražit se spoustou samolepících neonových proužků, které jsem si nalepila třeba u fiktrika, které dotyčný nosil aby dal najevo, že je svolný k sexu, u série fotografií interiérů ledniček, které Doolanová pořizovala u svých přátel, u barvy na stěnu v odstínu "Mrtvý losos", konvolutu samolepících štítků, které Morris lepil Doolanové na monitor vždy, když ji bral na oběd (Vrátím se pro tvou duši ve 21.00. / Služko, ukliďte prosím můj pokoj. / Stávka!), u hudebních výběrů, které si musím poslechnout a nakonec i u textu pohlednice, kterou v roce 2008 napsal Harold Morris."
Část linkovaného papíru vytrženého z denního diáře značky Moleskine, 8,7 x 9,6 cm.
Bez ilustrační fotografie.
5-8 USD

Milá Lenore,
příští měsíc budu pracovně několik dní v New Yorku. Moc rád bych Tě viděl. Napsal jsem Ti několik dopisů, ale mám je pořád tady v šuplíku.
Pamatuješ, jak jsme na sebe před rokem narazili u Oyster Baru a ty ses mě cestou domů zeptala, jestli lituji konce některého ze svých vztahů? Nic jsem Ti na to neodpověděl, ale měj jsem říct, že ano. Toho našeho. To by byla má odpověď.
Nevím, jak jsi na tom teď Ty. My s Jaclyn máme pauzu. Jsem zase sám!

Tvůj
Hal

Knihu Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd. autorky Leanne Shapton v překladu Petra Eliáše vydalo včera nakladatelství Kniha Zlín. TIP NA SKVĚLÝ VÁNOČNÍ DÁREK.

Dotaz k produktu Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd.

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Odkaz na články Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd.

Dále doporučujeme

Oranžový Balonkový pejsek

Oranžový Balonkový pejsek

Nahlédněte do zákulisí trhu s uměním! Provede vás autor bestsellerového titulu Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů.

Zdravím, světe

Zdravím, světe

Design je jedním z nejmocnějších hybatelů našich životů. Když se užívá moudře, přináší člověku potěšení, možnost volby, sílu, důstojnost a mnoho dalšího. Ale když se jeho…

Snídaně u Sothebyho. Svět umění od A do Z

Snídaně u Sothebyho. Svět umění od A do Z

Jestliže stojíte před uměleckým dílem v muzeu nebo ve výstavní síni, obvykle si pokládáte dvě otázky: 1) Líbí se mi to? A následně 2) Kdo je autorem? Jestliže stojíte před…

Deníky

Deníky

Svazek nabízí čtenáři sebrané deníky amerického výtvarníka Keitha Haringa. Časově deníky pokrývají období od roku 1977 až do podzimu 1989, tedy do doby několika měsíců před…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily