…nejlepší nápady přicházely většinou někdy k ránu | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

…nejlepší nápady přicházely většinou někdy k ránu

23. 4. 2018

Rozhovor s Norou Eckhardtovou

Nora Eckhardtová

Noře Eckhardtové vychází v dubnu v KNIZE ZLIN debutová kniha Sen letící želvy, román o filmech, snech, lásce, kočkách a psech, a o vrahovi mladých žen. Nora Eckhardtová řadu let působila v marketingu různých kulturních institucí, mimo jiné i v pražských kinech Aero, Světozor a Bio Oko. A právě práce v kině a vášeň pro filmy ovlivnily i téma její knižní prvotiny. Ústřední postava příběhu, Viktor, pracuje v kině Obzor, má na starost jeho dramaturgii, a po nocích, protože trpí nespavostí, sní o tom, že natočí velký film.

 

Trápí Vás nespavost, Noro, podobně jako Viktora?

Ano, tohle je pro mě velké téma. J Myslím, že jen ten, kdo to opravdu zažil (nebo zažívá), může pochopit to zoufalství a bezmoc, kdy se ještě v 5 ráno převalujete a víte, že za pár hodin vstáváte do práce. A taky to, jak nevyspání ovlivní člověka na celý den. Já nespavostí trpím od mládí – knihu Sen letící želvy jsem psala s malým dítětem, což je zas taková vynucená nespavost. Myslím, že ty dvě hodiny spánku za noc po dobu circa jednoho roku knihu dost ovlivnily – mám pocit, že to v mozku spustilo nějaké zcela nové pochody, které snad knize prospěly. A nejlepší nápady přicházely většinou někdy k ránu.

A když už se Vám podaří usnout, zapisujete si sny do notýsku stejně jako Viktor?

To jsem dělala dřív – ne že bych v těch zápiscích našla vyloženě inspiraci k nějaké tvorbě, ale je to zábava. Čím víc si toho člověk napíše, tím víc si další noc pamatuje (dá se to opravdu trénovat, že si ráno vybavíte dokonce dva až tři sny). Sny obecně jsou ostatně moc zajímavé téma – a ne úplně prozkoumané – možná se tomu budu věnovat v některé z dalších knih ještě hlouběji.  Nicméně si, stejně jako Viktor, zapisuji ty noční nápady nebo myšlenky, které se dají v knize zužitkovat. Když je mozek unavený a uvolněný, vymýšlí zajímavé věci.

Přiblížíte nám začátky příběhu Viktora, Eleny a Egona, Oskara a Štístka, Žvejka, tajemného Pana Z.?

Příběh vznikal tak nějak spontánně během práce. Měla jsem na začátku hrubou osu příběhu, ale téměř celá ta kostra se postupně změnila, nacházela jsem nové souvislosti a vznikaly nové dílčí pointy, příběh se tvořil sám. I postavy se proměňovaly – jasno jsem měla od začátku jen o Panu Z. Nicméně ráda si nalajnuji práci předem, rozvrhnu kapitoly, abych měla aspoň zhruba čeho se při psaní držet.

Snila jste vlastně o tom, že napíšete knihu? Nebo o tom, že natočíte film?

Nene, to vůbec ne. Upřímně řečeno, psát jsem začala během těhotenství jen tak zkusmo a opravdu pravidelně (denně) až když bylo malému tak půl roku. Živě si vybavuju dlouhé procházky ve Stromovce s kočárkem, kdy jsem přemýšlela o příběhu a postavách, i ty krátké chvilky u počítače, když syn zrovna spal doma. Psaní pro mě byla relaxace – odpočinek od vyčerpávající péče o dítě a také způsob jak si zachovat zdravý rozumJ.  Až později, když se mi povedlo rukopis dokončit, jsem začala uvažovat, že zkusím oslovit některé nakladatelství.

O natočení filmu jsem neuvažovala nikdy – přestože jsem dlouhá léta pracovala v kině a pro filmovou distribuční společnost a filmy jsou moje velká láska. Neříkám, že by mě to nelákalo, ale raději tvořím sama (s dítětem to ostatně ani jinak nejde).  Film je velmi komplexní forma umění – možná tak napsat nějaký scénář…

Jaké filmy jsou Vaší srdeční záležitostí? A knihy?

Filmy miluju už od mládí, knih jsem také přečetla stovky, je těžké vybrat favority, až jsem z toho trochu ve stresu J. Ale dobře – z filmů jmenuji třeba Kill Bill od Tarantina, Život pod vodou od Wese Andersona, Zvětšeninu od Antonioniho, Arizona Dream od Kusturici. Nesmím opominout Lynche, Allena, Jarmusche, Burtona… A knihy? Třeba Mannův Kouzelný vrch, Londýnská pole od Martina Amise, Milá páně od Alberta Cohena nebo z nejnovějších třeba Nebeská tělesa od Eleanor Cattonové. Čtu ale vše od Zoly nebo Daphne du Maurier přes Umberta Ecca až po Jo Nesba.

Sníte o něčem, co byste chtěla napsat?

Ano ano, dokonce jsem už s novou knihou začala – nechci prozrazovat detaily, jen že se příběh bude částečně odehrávat v minulosti (circa konec devatenáctého století). Téma mě napadlo už před lety, když jsem bydlela v Praze na Výtoni - řeka bude mít v knize velkou úlohu.

Uvedení knihy Nory Eckhardtové Sen letící želvy se uskuteční 25. dubna od 19 hodin v pražském kině Bio Oko. Jste srdečně zváni.

Uvedení knihy Sen letící želvy

Sen letící želvy

Sen letící želvy

Román o filmech, snech, lásce, kočkách a psech, a o vrahovi mladých žen.

Zpět na výpis »

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily