Nahlédněte do kuchyně mistrům detektivního žánru | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Nahlédněte do kuchyně mistrům detektivního žánru

29. 1. 2016

Jste fanoušky švédského detektivkáře Jense Lapiduse? A zajímalo by vás, jak odlišné jsou světy na opačné straně zákona ve Stockholmu a Los Angeles? Poslechněte si rozhovor dvou výborných detektivkářů, Jense Lapiduse a jeho amerického kolegy Ryana Gattise o tom, jak postupně klíčí jejich příběhy, jak realitu a své profesní zkušenosti pasírují přes síto představivosti a jakými ingrediencemi koření svou inspiraci. Stačí kliknout na tento odkaz acast.com/sostories/1.jenslapidus-ryangattis a více než půl hodiny můžete otálet se dvěma skvělými průvodci ve světe temného zločinu. A při poslechu se nenechejte odradit prvními deseti vteřinami v ne-angličtině!

Jens Lapidus (1974) se doma ve Švédsku i v zahraničí proslavil trilogií Snabba cash (2006, česky Snadný prachy 2011), Aldrig fucka upp (2008) a Livet deluxe (2011). V této úspěšné trilogii Lapidus vytvořil po vzoru Jamese Ellroye vlastní žánr: Stockholm noir. Dal tak severskému kriminálnímu románu zcela nový rozměr. Kritici i čtenáři vyzdvihují kromě chytrého napětí především originální práci s jazykem i věrné vykreslení světa organizovaného zločinu. Laidusovy knihy popisují Stockholm a jeho obyvatele z odvrácené, temné strany, s níž má autor, původní profesí advokát, bohaté zkušenosti. Detailní znalost advokátního prostředí využil i při psaní románu Pouze pro VIP, v němž Lapidus s lehkostí proplétá čtyři dějové linie do napínavého příběhu o únosu mladého finančníka z prominentní rodiny stockholmských zbohatlíků a jeho temné minulosti.

Světově proslulý autor detektivních románů James Ellroy knihy Jense Lapiduse označuje za „epický evropský thriller, který konkuruje knihám Stiega Larssona.“ Podobně hodnotí jeho knihy i recenzent dánského týdeníku Politiken – „Díky napínavé důmyslnosti tohoto románu se mu daří udržet vysokou laťku nastavenou Stiegem Larssonem, ačkoliv Jens v současnosti už píše lépe než Stieg.“ Recenzent dánského serveru DBC označuje Pouze pro VIP za „chytrý, břitký a napsaný ve svižném tempu. Postavy jsou propracované a uvěřitelné, výjevy jsou zachyceny temným a přesným způsobem bez prostoru pro příkrasy a idylické popisy. Jazyk je téměř filmový a příběh si udržuje švih až do akcí nabitého finále, v němž je mimochodem naznačeno možné pokračování.

Pouze pro VIP je prvním dílem trilogie, pokračování s názvem Stockholm Delete, které se v roce 2015 objevilo v užším výběru při udělování Ceny švédské akademie autorů detektivních románů a jehož práva byla prozatím prodána do sedmnácti evropských zemí, vyjde v KNIHA ZLIN pravděpodobně na podzim.

Foto: Anna-Lena Ahlström

Pouze pro VIP

Pouze pro VIP

Najdan, pro některé Teddy, se po osmi letech za mřížemi vrací zpátky na svobodu. Je odhodlaný, že se do ilegálních věcí už nikdy nezaplete. Jenže v kapse nemá ani floka, normální…

Zpět na výpis »

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily