Fenomén Králíček! Půjde v jeho stopách i pohádka o slonovi? | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Fenomén Králíček! Půjde v jeho stopách i pohádka o slonovi?

29. 6. 2016

Zapomeňte na počítání oveček nebo relaxační čaje, nejnovější zbraň v pradávné bitvě mezi rodiči a dětmi při uspávání je kniha O králíčkovi, který chtěl usnout! Pomůže vám díky účinným psychologickým trikům zdolat nekonečné potíže s usínáním dětí a ukládání do postýlek proměnit v láskyplný a zklidňující rituál. A brzy vyjde podobně laděný příběh se slonem. Už jsme vám představili první skeče ilustrací, dnes se podívejte na čerstvě zveřejněnou obálku.

Tyto knihy švédského psychoterapeuta Carla-Johana Forsséna Ehrlina představují nový způsob uspávání dětí. Tento způsob je založený na kombinaci relaxačních technik a pečlivě zvolených slov a sestavených vět. Ještě před čtením příběhu je v úvodu rodiči vysvětleno, jakým způsobem má číst jednotlivé části textu, kdy má ztišit hlas, zvolnit tempo, kdy vyprávění proložit zívnutím. Nejen samotný příběh, ale i způsob čtení pak funguje jako zaklínadlo, jak se shodují mnozí psychoterapeuti i rodiče v internetových diskuzích.

Na začátku je však potřeba opustit představu, že dítěti čtete klasickou pohádku. Kniha sice obsahuje jednoduchý příběh, ale zápletka je úmyslně tak jednoduchá, aby dítě příliš nerušila od usnutí. Při čtení je třeba pominout i to, že si chvíli budete připadat, jako byste svou ratolest hypnotizovali. Tato jemná forma hypnózy je však velmi účinná, jak poukazuje Umakanth Khatwa, ředitel spánkové laboratoře při bostonské dětské klinice, protože má všechny klíčové prvky, které usínání usnadňují.  V prvé řadě je to jednoduchý příběh, který si batolata a děti předškolního věku, pro které je kniha určena, dokážou velmi dobře představit a pochopit ho. Dále se děti mohou snadno ztotožnit s hrdinou příběhu a pomalu s ním společně usínat (dítě je totiž od začátku do příběhu zapojeno a oslovováno jménem). Nejdůležitější ingrediencí je však podle Khatwy účelné použití všech jazykových prostředků takovým způsobem, aby se dítě dokázalo oprostit od všech vjemů a klidně usnout.

Je jasné, že čtení před spaním probíhá v každé rodině jinak a rodiče čtecímu rituálu přikládají různý význam a mají různá očekávání. Tyto knihy však mohou být neocenitelným pomocníkem v obdobích, kdy je dítě vystaveno větší zátěži, nemocné nebo zpracovává příliš vjemů. Knihy děti totiž dokáží zklidnit a uvolnit tak, aby se jim lépe usínalo. Spousta maminek dodává, že tato uspávací pomůcka je neocenitelná v obdobích, kdy dětem rostou zoubky, vyrovnávají s přechodem do jeslí či školky, strachem nebo zkrátka jen s velkou spoustou prožitků.

S vydáním první knížky jsme se chtěli přesvědčit, jestli bude příběh O králíčkovi, který chtěl usnout fungovat i na malé české nespavce. Proto jsme uspořádali velký čtenářský test, kterého se zúčastnilo 87 rodičů a 126 dětí od 3 měsíců do 8 let. Výsledky testu byly velmi příznivé: 87% rodičů by knihu doporučilo ostatním a u nadpoloviční většiny dětí se usínání zrychlilo. Aby kniha správně fungovala, je nesmírně důležité, aby rodič dokázal dobře pracovat s hlasem, tempem řeči a do čtení vhodně zakomponoval techniky, které autor hned v úvodu knihy doporučuje. Na to, jak klíčová je práce s hlasem, upozorňuje i Andrea Tögel Kalivodová, operní pěvkyně, maminka a patronka knihy. Kalivodová zdůrazňuje, že úspěch „záleží na vypravěčském umu maminky. Lidský hlas totiž dokáže uklidnit, navodit příjemnou atmosféru a pohladit. Kniha rozhodně funguje a čtení je pro dítě takové velmi zajímavé divadelní představení.“

Díky této téměř kouzelné moci se tato kniha stala spásou pro mnoho unavených a zoufalých rodičů na celém světě. Kniha se krátce po svém vydání ocitla na vrcholu žebříčků v USA i Velké Británii, v Dánsku byl na trh puštěn stotisícový náklad a fenoménem se kniha stává i v zemích, kde postupně vychází. Je jasné, že Carlu-Johanu Forssénovi Ehrlinovi se podařilo objevit revoluční metodu, která zachrání duševní zdraví nejednomu zoufalému rodiči.

O králíčkovi, který chtěl usnout

O králíčkovi, který chtěl usnout

Nová cesta jak uspávat vaše děti (vyzkoušeno českými rodiči – výsledky čtenářského testu) Také se vám nedaří, aby vaše dítě v klidu usnulo? Připojte se k rodičům po celém…

Zpět na výpis »

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily