Na stránkách KNIHY ZLIN – 3 | leden 2018 | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Na stránkách KNIHY ZLIN – 3 | leden 2018

17. 1. 2018

Co je nového?

Umění má narozeniny! Právě dnes, 17. ledna, a je mu (údajně) úplně přesně 1 000 055 let. S nápadem slavit zrození umění přišel před 55 lety francouzský umělec Robert Filliou z hnutí Fluxus. Prostě vyhlásil, že umění se zrodilo před milionem let ve chvíli, kdy pravěký umělec vhodil suchou houbu do nádoby s vodou;) Mimochodem, o hnutí Fluxus si něco málo můžete přečíst v naší knize Mistrovské dílo náhody. Ke slavení svátku umění se rádi připojujeme 20% slevou knih o umění, která potrvá do konce ledna, a výběrem několika úryvků z knih o umění vydaných v Knize Zlin.

Knihy o umění z KNIHY ZLIN

„Uměleckým dílem, se totiž může stát i lidský život. To byl ostatně i jeden z nejradikálnějších požadavků moderního umění. Walt Whitman s prozíravostí sobě vlastní už v polovině devatenáctého století prohlásil: ‚Vše, co člověk dělá, má nějaký význam.‘“ Michael Kimmelman, Mistrovské dílo náhody (s. 86).

„‚Vím, co se mi líbí.‘ Samozřejmě, že ano! Ale vy i umění se měníte. Váš kompas vás směřuje k umění či spíše k malému zlomku umění, k němuž si vytvoříte smysluplný vztah.“ Alistar Hicks, Průvodce světem umění (s. 205).

„Mýtická představa umělce v podobě osamělého génia odříznutého od vnějšího světa a pracujícího bez možnosti provádět průzkum, vést dialog nebo spolupracovat, byla dávno otřesena. Současný angažovaný umělec je naopak téměř bez výjimky součástí sítě kurátorů, kritiků, akademiků, obchodníků, sběratelů, nadšenců a samozřejmě dalších umělců. A třebaže ne všichni ve své tvorbě uplatňují nové technologie, většina je využívá jako administrativní nástroj.“ Michael Wilson, Jak číst současné umění (s. 6).

Nová kniha

Novinkou umělecké edice Artberry, kterou plánujeme vydat letos na podzim, bude Balonkový pes:  Hrabivost, bubliny a narušování trhu se současným uměním ekonoma a sběratele Dona Thompsona. Autora netřeba představovat, obě jeho knihy – Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů i Supermodelka a krabice Brillo – jsou u nás i ve světě hodně populární. Témata předchozích knih nová kniha dále rozvíjí, zkoumá zákonitosti trhu s uměním i z pohledu behaviorální ekonomie. Dává ale také nahlédnout do světa obchodníků s uměním a aukčních domů a vypráví historky někdejších vedoucích pracovníků z New Yorku, Londýna, Lucemburku a Pekingu odpovědných za nákup a prodej uměleckých děl. (Foto Corkin Gallery).

Oranžový balonový pes

Recenze týdne

Jak jinak než s knihou o umění:) „Při čtení Průvodce světem současného umění máte pocit, jako kdybyste se procházeli obrovskou galerií s nadšený majitelem, který se u každého kousku s vámi zastaví a než půjdete dál, poví vám k němu nějakou zajímavou osobní historku. Tuto publikaci můžete číst poctivě kapitolu za kapitolou nebo ji náhodně otevřít a nechat se inspirovat nebo jen nevěřícně kroutit hlavou nad výstřední tvorbou některých současných umělců. No napadlo by vás například vytvořit mapu tak, že nakrmíte šneky papírem a necháte je ‚kreslit‘?“ Doporučujeme recenzi Jitky Kadlecové na blogu holkamodrookata.cz.

Závěrem

Soutěž z minulého blogového příspěvku o knihu Záhada maltézských hodin vzbudila velký zájem, což nás moc těší. Děkujeme všem, kdo se zapojili:) Kniha tentokrát putuje Kateřině do Hrádku nad Nisou a také Mirkovi. Příští týden si opět zasoutěžíme.

Krásný týden z KNIHY ZLIN

Jak prodat vycpaného žraloka (za 12 milionů dolarů)

Jak prodat vycpaného žraloka (za 12 milionů dolarů)

Ojedinělý a v češtině unikátní pohled na světový trh se současným uměním. Nesmírně čtivou a zábavnou formou identifikuje ekonomické zákony a marketingové strategie, které vedou…

Supermodelka a krabice Brillo

Supermodelka a krabice Brillo

Jak je možné, že se vosková figurína bývalé supermodelky prodala bezmála za dva a půl milionu dolarů? Jak se mění postavení aukčních síní a galerií v době pokračující…

Jak číst současné umění

Jak číst současné umění

Působivý a nově pojatý přehled děl současných výtvarných umělců, jehož prostřednictvím autor zkoumá proměnlivý a často zarážející svět umění jednadvacátého století.

Mistrovské dílo náhody. Ars vitae & vice versa

Mistrovské dílo náhody. Ars vitae & vice versa

Kniha představuje soubor deseti samostatných esejů, v nichž se Michael Kimmelman, americkýteoretik a kritik umění, zamýšlí nad rolí umění v lidském životě, a to nejen z perspektivy…

Průvodce světem současného umění

Průvodce světem současného umění

Průvodce pro každého, kdo chce získat přehled o nejrůznějších trendech současného světa umění.

Záhada maltézských hodin

Záhada maltézských hodin

CLUE: Cecílie, Leo, Une a pes Egon. Správná čtverka, která rozluští každou záhadu.

Zpět na výpis »

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily