Na stránkách KNIHY ZLIN – 2 | říjen 2018 | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Na stránkách KNIHY ZLIN – 2 | říjen 2018

17. 10. 2018

Co je nového?

V pondělí jsme pokřtili Hodinu vlků. Knihu do „života“ uvedli překladatel Zbyněk Černík a Jan Holmberg, švédský filmový historik a ředitel Nadace Ingmara Bergmana, který přijel knihu pokřtít ze Stockholmu a má velký podíl na akcích, které se ke 100. výročí narození Bergmana konají.

Čerstvou novinkou je zpráva z agentury o udělení Ceny Raymonda Chandlera pro rok 2018 Joovi Nesbømu. Gratulujeme! Norský autor se tak zařadil po bok slavných spisovatelů, kteří ocenění získali v předešlých letech: Margaret Atwoodová, John Le Carré, John Grisham, P. D. James, Henning Mankell.

Právě vyšlo

HODINA VLKŮ

Čtyři povídky fenomenálního režiséra poprvé v českém překladu.

Existenciálně psychologické povídky, kterým dominuje téma mezilidských vztahů, zejména partnerských, vycházejí z Bergmanových stejnojmenných filmů. Hodina vlků, Hanba, Náruživost patří k ostrovní trilogii označované podle místa natáčení, kde slavný režisér strávil podstatnou část svého života. Poslední povídka Ze života loutek rozpracovává téma manželského života a je považována za pendant ke slavným Scénám z manželského života.

Hodina vlků

ZÁHADA OTEVŘENÝCH HROBŮ

Cecílie, Leo a Une a pes Egon na stopě záhadného pokladu!

Škunerovou zátoku halí podzimní mlha a v ní se dějí mrazivé věci. Na starém hřbitově někdo vykopává hroby. Zřejmě v nich něco hledá. Ale co? Cecílie, Leo a Une se tentokrát budou muset vypořádat se strachem. Zdá se totiž, že kamarádi nejsou na stopě ukrytému zlatu sami. Zároveň se přiblíží i odhalení toho, kdo zabil Cecíliinu maminku. Po objevení nahrávky z Ptáčníkovy kamery už totiž ani policie nevěří, že šlo o nešťastnou náhodu.

Záhada otevřených hrobů

Soutěž

Vyhrajte jednu z aktuálních novinek: Hodina vlků nebo Záhadu otevřených hrobů. Napište nám, kterou z těchto dvou knih byste chtěli vyhrát a proč právě ji. Pište na mailovou adresu info@knihazlin.cz do středy 23. října do 23:10. Pravidla soutěže najdete na blogu v sekci Soutěže.

Výročí

Letošní rok si připomínáme 100. výročí vzniku samostatného Československa. Pokud jste si už načetli oficiální historická fakta a zajímaly by vás i osudy konkrétních lidí žijících v této době, určitě si přečtěte knihu českého rodáka, rakouského spisovatele Milana Ráčka, jehož biografický román Na jeden život až příliš toto období popisuje. Hlavní hrdina narukuje do rakousko-uherské armády, účastní se bojů na východní frontě, ale záhy se stává se legionářem, bojujícím proti nastupující sovětské moci.

Atmosféru knihy vám pomůže navodit krátká ukázka:

„Čím více se blížili k Ufě, tím napjatější bylo jejich spolužití. Oba věděli, že během několika dnů bude muset padnout rozhodnutí o jejich společné budoucnosti. Rozloučení už v té době nepřicházelo v úvahu, setrvání v Rusku bylo vzhledem k politické situaci v zemi nereálné, naproti tomu alternativa společné cesty na západ se jevila jako nejrozumnější varianta. Jednoznačné řešení ztěžovala především Alexandřina silná vazba na rodinu a tradiční rusofilství; z jeho pohledu to bylo spíš nebezpečí ozbrojených střetů s ‚rudými‘, které však toto rozumové rozhodnutí spíš ospravedlňovalo. Samozřejmě se k tomu všemu přidávala i léty odloučení vypěstovaná touha po domově bez válečných konfliktů a s tím spojený klid.
Odpovědnost, kterou převzal, jej evidentně tížila. Projížděli oblastmi, v nichž získal převahu protivník. Vlaky byly opakovaně ostřelovány. Útoky na strategicky důležitá místa, jako byla nádraží nebo mosty, komunistické útvary prakticky zastavily, protože se soustředily na vlastní vojenské transporty ze západu.
Stále častěji byly vidět stopy řádění revoluční armády. Vypálené statky, kostely, panská sídla, ale i celé vesnice srovnané se zemí naháněly Alexandře oprávněný strach.“

Na jeden život až příliš

Recenze

„Pokud máte rádi děsivé příběhy a důmyslné komplikované zápletky plné falešných stop a nervy drásajících scén, potom by Potopa neměla uniknout vaší pozornosti. Na své si přijdou i milovníci románů zabývajících se filozofickými a etickými otázkami, které jsou staré jako lidstvo samo. Potopa je chytrá, napínavá a myslet na ni budete ještě dlouho poté, co ji dočtete.“ Recenzi Potopy Kristiny Ohlssonové s vysokým 90% hodnocením pro web severskedetektivky.cz napsala Veronika Černucká.

Krásné podzimní dny z KNIHY ZLIN

Na jeden život až příliš

Na jeden život až příliš

Historie tohoto biografického románu je zasazena do první poloviny 20. století. Hlavní hrdina, voják, legionář a pedagog František Kreps, pochází z ekonomicky zajištěné rodiny…

Potopa

Potopa

Tajemství ukrytá hluboko v minulosti vyplouvají na povrch v dalším pokračování úspěšné krimi série s vyšetřovateli Fredrikou Bergmanovou a Alexem Rechtem

Hodina vlků

Hodina vlků

Čtyři povídky fenomenálního režiséra poprvé v českém překladu

Záhada otevřených hrobů

Záhada otevřených hrobů

Cecílie, Leo, Une a pes Egon na stopě záhadného pokladu!

Zpět na výpis »

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily