Dny severu 2017 | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doktor Proktor
  • Ediční plán
  • Globální katastrofy a trendy
  • Sněhulák
  • Jo Nesbø - box
  • Purity

Dny severu 2017

10. 11. 2017

V Praze a Brně na konci listopadu proběhne 8. ročník multižánrového festivalu Dny Severu. Zaměří se na severské podoby žánrů jako fantasy, sci-fi, dystopie, magický realismus či horor, souhrnně nazývané Nordic Weird.

Z pestrého festivalového dění doporučujeme zejména pořad V zajetí severského podivna (úterý 28. listopadu od 19 hodin, Studio Paměť). Na besedě spolu s dalšími hosty vystoupí i překladatelka Lada Halounová a bude mluvit o ekonomické dystopii Dánská občanská válka 2018-24 dánského autora Kaspara Collinga Nielsena.

Program festivalu a podrobnější informace najdete na webových stránkách Skandinávského domu.

 

Kaspar Colling Nielsen (1974) je považován za jednoho z nejoriginálnějších současných dánských spisovatelů. Jeho styl se vyznačuje nápaditými příběhy s tragikomickým nádechem. Často popisuje život v  těžkých existenčních podmínkách nebo složitá dilemata. Narodil se v Kodani, kde také vyrůstal. Na Syddansk Universitet v Odense vystudoval filozofii a ve studiu pokračoval v Kodani na Copenhagen Business School. V roce 2010 vydal svoji prvotinu Mount København (Mount Kodaň), která mu okamžitě vynesla cenu za nejlepší debutový román roku Årets Debutantpris spolu s oceněním Statens Kunstfond (Cena Státního fondu umění). Jeho druhý román Den danske borgerkrig 2018–24 (Dánská občanská válka 2018–24) vyšel v roce 2013 a dočkal se nadšených kritik, velkými dánskými deníky Berlingske a Politiken byl označen za jednu z nejlepších knih roku.

Vedle psaní knih vyučuje Nielsen na Copenhagen Business School a pracuje jako scenárista pro film a televizi. V současné době připravuje režisér Janus Metz zfilmování jeho druhého románu, Dánské občanské války 2018–24.

KNIHA ZLIN na příští rok připravuje vydání titulu Mount Kodaň. V něm Kaspar Colling Nielsen bravurně mísí tradici a smysluplnost s naprostou absurditou. Nejnověji KNIHA ZLIN získala práva k vydání i dosud posledního Nielsenova romána Evropské jaro.

Foto: Linda Kastrup

Dánská občanská válka 2018 – 2024

Dánská občanská válka 2018 – 2024

Na počátku 21. století vypukne v Evropě válka, finanční krize z roku 2008 vede ke zhroucení evropského modelu státu blahobytu. Nedlouho poté je v Dánsku v letech 2018-2024 občanská…

Zpět na výpis »