Panáček | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Panáček

Cena:
199 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-380-2
Datum vydání:
27. 11. 2015
Počet stran / vazba:
128/brožovaná
3.00 / 3
  • Popis
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Panáček

Kniha Panáček je svéráznou autobiografickou výpovědí o celoživotním boji se závislostí na alkoholu. Autor v ní věrně popisuje, jak alkohol plíživě začal ovládat jeho život a jak z mladické revolty přerostl nejprve v životní styl a poté v temného démona, který z něj udělal loutku a vzal mu nejen zdraví, ale i touhu žít. Vypráví o složité cestě zpět do všedního života, o nahrazování jedné závislosti druhou a v neposlední řadě také o síle rodinných pout. Text doprovází fotografická reportáž i reprinty nestylizovaného textu, umocňující autentičnost a expresivitu tohoto jedinečného životního příběhu.

Recenze: Panáček

Když je životem alkohol

Klubknihomolu.cz, 26. února 2016, autorka: Radka Bauerová

Kniha Tomáše Němčíka je autobiografickou výpovědí člověka závislého na alkoholu a střídavě i dalších omamných látkách. Popisuje autorovu nelehkou cestu k prozření a snaze se své závislosti zbavit, která dorazila mnohem později, než by čtenář očekával.

 

Tomáš Němčík se narodil v roce 1975. Vyučil se zámečníkem, vystřídal několik profesí a nyní je v invalidním důchodu. V roce 2013 vydal na své náklady dvě básnické sbírky. Je abstinujícím alkoholikem a toxikomanem, který teprve nedávno překonal závislost na návykových látkách. Napsal svůj vlastní příběh, který se snaží popsat co nejvěrohodněji, tak, jak si ho pamatuje. Zaznamenává ale i mnoho z toho, co mu sdělili jeho blízcí, protože si kvůli alkoholu na některé pasáže svého života vůbec nevzpomíná. KnihouPanáček se snaží varovat všechny, kteří mají problém se závislostí, ale i ty, kteří pijí a neuvědomují si, jak moc alkohol dokáže ublížit. On sám několikrát bojoval o vlastní život, než si uvědomil, jak ničí sebe i své blízké. Doufá, že jeho kniha alespoň někomu otevře oči.

Panáček je útlou knihou doplněnou fotografiemi panáčka na různých místech tak, jak se postupně odvíjí autorův příběh. Kniha je psána hovorově, nejspíš proto nikoho nepřekvapí, že autor používá i vulgarismy.

Život Tomáše Němčíka byl jedním velkým kolotočem. Alespoň tak jeho kniha může na čtenáře působit. Pokud se zrovna nenacházel ve své oblíbené hospůdce, nejčastěji byl v léčebně. Po návratu z léčby následovalo několik týdnů normálního žití a pak vše začalo nanovo. Je neuvěřitelné, že autorova přítelkyně měla tak dlouho silnou vůli a neutekla od něho. A bylo by určitě zajímavé, kdyby se kniha zmínila i o tom, jak celou situaci vnímala ona. Nelze se ubránit pocitu, že v každé části knihy čtenář ví, co autor zrovna pil a kolik, aby si udržel „hladinku“, ale chybí vylíčení pocitů, jaké u toho měl a jestli vůbec nějaké měl.

Podobně nedostatečné je i autorovo vyprávění o mnoha pobytech v protialkoholní léčebně. Je patrné, že nejprve autor se svou závislostí vlastně vůbec přestat nechtěl, jen se do léčebny vždy na měsíc dva vypravil, aby jej dali lékaři dohromady a mohl zase pít. Ani v těch pasážích, z nichž je zřejmé, že do léčebny odcházel s tím, že by skutečně rád přestal a žil se svou přítelkyní Gábinou obyčejný prostý život, nikde podrobněji nevypráví, jaké bylo jeho přesvědčení, nebo čeho chtěl dosáhnout.

Asi nejsmutnější částí knihy je ta, v níž autor popisuje halucinace a velké zdravotní potíže, které provázely každé odvykání. Troufám si však říci, že současně jde o pasáž pro čtenáře nejzajímavější. Tomáš Němčík popisuje své vidiny a nejhorší zážitky ze svého střízlivění. Hodiny, které trvaly snad věčnost, než zcela vystřízlivěl a mohl dostat nějaké léky. Dny, kdy o sobě vůbec nevěděl.

Kniha Tomáše Němčíka Panáček je velmi poutavým vhledem do života silného alkoholika, který se svou závislostí bojuje dlouho s poměrně malou vervou. Teprve se vzrůstajícími zdravotními problémy a s uvědoměním si skutečnosti, že nezmění-li radikálně svůj přístup, pak během několika dní nejspíše zemře, se jeho postoj k celé situaci mění. Je zajímavé sledovat tuto proměnu a procházet s autorem jednotlivé fáze života. Přesto se na konci knihy náročnější čtenář nejspíš neubrání pocitu, že byl o něco ochuzen. Že kniha nejde do hloubky a neodkrývá více pocitovou stránku autora. Ani po dočtení knihy čtenář přesně neví, díky čemu dokázal autor svou závislost porazit a v současné době abstinovat. Nejraději by se ho okamžitě zeptal, jak to tedy vlastně všechno bylo.  Kniha proto velmi dobře poslouží jako odrazový můstek pro další diskuze a besedy na téma alkoholismu.

Dotaz k produktu Panáček

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Flying foxes

Flying foxes

Flying foxes je niternou, lehce ironickou zpovědí mladé ženy, která se po zhroucení osobního i profesního života pokouší nalézt ztracenou rovnováhu. Děj novely se odehrává na trase…

Cena facky

Cena facky

Příběhy o průběhu a následích kolonizace a komunistické zvůle na vesnici očima pamětníků. Četl jsem ty příběhy jedním dechem. Mnohokrát jsem se přitom ptal (sám sebe), co…

Sen letící želvy

Sen letící želvy

Román o filmech, snech, lásce, kočkách a psech, a o vrahovi mladých žen.

Denní menu

Denní menu

Poprask na valašském maloměstě způsobí jeden trýzněný, bezmocný holub. Reakce na jeho bezeslovné utrpení ostře nasvítí povahy protagonistů příběhu, lidí, které dnes a denně…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily