Flying foxes | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Flying foxes

Flying foxes
Cena:
189 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-87497-12-8
Datum vydání:
12. 04. 2012
Počet stran / vazba:
160/brožovaná
3.00 / 7

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 99 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Flying foxes

Flying foxes je niternou, lehce ironickou zpovědí mladé ženy, která se po zhroucení osobního i profesního života pokouší nalézt ztracenou rovnováhu. Děj novely se odehrává na trase Toronto – Praha – Sydney. Když létající lišky, jak se říká australským netopýrům, v hejnech vzlétnou nad Sydney, zdá se, že na svých křídlech přináší první odstíny noci… Kdysi úspěšná, emancipovaná Karin, která do Austrálie odletěla před bolestnou minulostí, si však z Prahy přivezla svou vlastní noc: Postupně se seznamujeme s okolnostmi, které vedly ke kolapsujejího života – sexuální obtěžování lesbickou nadřízenou, vydírání, rozpad mladého manželství, ztráta zaměstnání a hospitalizace na psychiatrii. Kolik krizových situací může během pár týdnů prožít lidská bytost, aniž by to na ní zanechalo trvalé následky? Čtivá mozaika příběhů a postav přináší neotřelý pohled na věčné téma rozpadajících se mezilidských vztahů.

Rozhovor s autorkou na Rádiu Wave v pořadu Liberatura

Úryvek: Flying foxes

Recenze: Flying foxes

Vorlíčková, Kristýna: Flying foxes

iLiteratura.cz, 22. května 2012, autorka: Martina Macáková

V nakladatelství Kniha Zlín vyšla v edici Track, zasvěcené mladým nadějným (zejména zahraničním) autorům, novela Flying foxesKristýny Vorlíčkové, rodačky z Českých Budějovic. Jednatřicetiletá spisovatelka je rovněž autorkou novely Nahá Godotka a povídkyZasekni se, jež je součástí čítanky současné české ženské povídky Ty, která píšeš. Každá z knižně publikovaných próz je přitom podepsaná jiným příjmením. Ženský úděl společensky řízené změny identity se podepsal na trojjedinosti Kristýny Vorlíčkové, rozené Duškové, v mezičase Janouchové. Škoda, je trošku problém si v knihovním fondu sestaveném abecedně postavit publikace vedle sebe.

Svou prózou se autorka zařadila do zahraniční linie současné české prózy. Nalezneme zde styčné body s proudem autorů na cestách či tzv. generace útěkářů, kam spadají např. autoři Martin Ryšavý, Petra Hůlová nebo Markéta Pilátová. Spisovatelé „utečou“ do zahraničí a nabyté inspirace pak probleskují v jejich tvorbě. Novela Flying foxesvznikla na území Austrálie, kde se také zčásti odehrává. Hlavní hrdinka Karin utíká do cizí země za sebepoznáním, očistit duši od traumat navršených v České republice – tam se odehrává hlavní linie příběhu, psychologické až detektivní drama o pronásledování mafií a psychickém týrání ze strany Karinina manžela. Text je koncipován jako emocionální zpověď, která je adresována jejímu dítěti.

V mezičase mezi Prahou a Sydney vypráví Karin o studijním pobytu na Torontské univerzitě – opět útěk od rozpadajícího se vztahu v duchu hesla: odloučení vztah oživí. Metodou filmového střihu jsou od sebe jednotlivé prostory odděleny kapitolami, jejichž názvy napovídají, ve kterém místě se budou převážně odehrávat.

Naopak překvapivě a drobet násilně působí vsunuté kapitoly, které vypráví jiný ich-formový vypravěč a kde názvy kapitol neposkytují dostatečné vodítko pro čtenářovu orientaci. Poněkud uměle vytvořenou formální soudržnost zajišťuje jméno hlavní hrdinky, které se objeví ve dvou textech mužského a ženského vypravěče. Tematickou nadstavbou spojující tyto texty se zbytkem knihy je motiv mezilidských vztahů řízených povrchností, odkoukaných z receptů na šťastný život, které diktuje reklama.

Nejméně zdařilá je předposlední kapitola, vyprávěná něčím abstraktním, co je pojmenováno jako „anděl kolektivní imaginace“. Má poskytovat kontext Karinina života skrze vhled do jejího dětství, ale z větší části se přelije do povrchních lyrismů. Chce zbytečně dodat utrpení hlavní hrdinky nějaký vyšší smysl tím, že ji zařadí mezi vyvolené. Mezi lišky, které pro ostatní odhalují pravdy o pravých pohnutkách lidských zástupných bojů o něco, co vlastně nechceme. Nemotorně tak odkazuje na archetyp ženy-lišky, která je v čínské mytologii tvorem noci a nese s sebou démonické asociace. V knize se konkrétně jedná o létající lišky, tedy kaloně, žijící v Austrálii. Ty byly autorčiným prvotním impulsem k napsání novely pojmenované podle jejich přízviska v angličtině, jak Vorlíčková přiznala v rozhovoru pro Liberaturu, pořad Radia Wave. Liška ovšem vzbuzuje spíše negativní konotace lstivosti a lživosti.

Kniha Flying foxes je generační výpověd o mezilidských vztazích. Zachycuje intimní dějiny, nakupené v příbězích o osobních trápeních. Karin má pozici hlavního narátora, ale i její promluvou se prolínají cizí příběhy – nejvíce historie úspěšného krasobruslaře Elvise, který zasvětil život kariéře a žije v samotě obklopen luxusem. Autorka k tomu využila schopnost hlavní hrdinky vsakovat a prociťovat lidské příběhy. Objevuje pro českého čtenáře dosud nové a kontroverzní téma asexuality a sexuálního obtěžování lesbickou nadřízenou. V tom je kniha nejsilnější – v lidských příbězích, které autorka někde slyšela nebo sama zažila. Jedním z rysů knihy je totiž silná autobiografičnost.

Vedle této vztahové linie Vorlíčková odhaluje aktuální téma korupce a bojů ve vysoké státní politice v České republice (nutno dodat, že se pohybovala jako právnička v soukromé i státní sféře). A zvolila pro to dobrý způsob, který má za následek až bizarní vyznění událostí. Zdařile propojuje zhroucení pracovního života s životem osobním. Do pozice psychicky vyšinuté staví hrdinku její manžel, i ona sama váhá, zda je normální, když tvrdí, že je sledována. Vyvozuje z běžných věcí symbolická sdělení, k čemuž je nadána svou povahou, nebo dělá z komára velblouda? Je stihomam důsledkem destruktivního vztahu s manželem, nebo se něco takového může opravdu dít? Text tady osciluje na pomezí skutečnosti a výmyslů, „pravda“ zůstává otevřená.

Kniha představuje niternou sondu do trpící lidské duše, která se topí v povrchnostech, a je čtivým příspěvkem k tématu současných rozpadajících se mezilidských vztahů.

Dotaz k produktu Flying foxes

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Best of Vol I.

Best of Vol I.

Prózy Zdeňka Zapletala (1951) seřazené do tohoto svazku přinášejí odpověď těm, kdo se ptají, co se to s nimi za posledních zhruba třicet let v naší společnosti vlastně stalo. Sen na…

Pátý rozměr

Pátý rozměr

Nejnovější román Pátý rozměr česky píšícího autora židovského původu Martina Vopěnky přináší překvapivé a filozoficky objevné názory. Nepostrádá ani napětí a hluboký…

Denní menu

Denní menu

Poprask na valašském maloměstě způsobí jeden trýzněný, bezmocný holub. Reakce na jeho bezeslovné utrpení ostře nasvítí povahy protagonistů příběhu, lidí, které dnes a denně…

IMAGO. Ty trubko!

IMAGO. Ty trubko!

Nepraktická křehká svobodná matka Houžvička jde do světa. Do loktovačky o životní pohodlí, o práci, o úspěch, o peníze, o virtuální komunikaci, o kariéru. Stop! FUCK SEX! Ani…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily