Kader Abdolah | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Kniha Zlín » Autoři » Kader Abdolah

Kader Abdolah

Kader Abdolah

Kader Abdolah (*1954) pochází z Íránu, odkud po nastolení islámské republiky musel kvůli svému působení v levicovém podzemním hnutí emigrovat. Od roku 1988 žije v Nizozemí a píše v nizozemštině.

V roce 1993 upoutal pozornost souborem povídek Orli, za nějž získal významné ocenění Het Gouden Ezelsoor pro nejlepší debut roku. Poté vydal knihu próz Děvčata a partyzáni (1995) a romány Cesta prázdných lahví (1997), Klínové písmo (2000) a Portréty a jeden starý sen (2003).

Od poloviny devadesátých letech publikuje sloupky v nizozemském deníku De Volkskrant, které vyšly v souborech Mirza (1998), Zahrada v moři (2001) a Karavana (2003). Starými perskými příběhy je inspirován román Kelilé a Demmé (2002). Velké čtenářské přízni se těší zatím jeho poslední román Dům u mešity (2006), který obsadil druhé místo v anketě o nejlepší nizozemský román všech dob. V roce 2008 vydal životopis proroka Mohameda a svůj vlastní překlad koránu do nizozemštiny. Za své dílo získal Kader Abdolah hned několik literárních ocenění a jeho knihy byly přeloženy do několika jazyků.

Kader Abdolah je autorem těchto knih:

Dům u mešity

Dům u mešity

V domě u mešity žije už po osm století rodina vlivných obchodníků s koberci a duchovních vůdců. Po staletí obchodníci s koberci udávali směr dění na bazaru a imámové vládli městu…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily