Jerzy Pilch | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Kniha Zlín » Autoři » Jerzy Pilch

Jerzy Pilch

Jerzy Pilch

Ironický pábitel Jerzy Pilch (1952, Wisla, Polsko) je nepochybně fenoménem současné polské literatury. Fejetonista a spisovatel, který si první čtenáře získal během stanného práva v Polsku na počátku 80. let, a sice skrze „čtený“ magazín Na Głos (Nahlas), jehož veřejná čtení organizoval opoziční Klub Inteligenci Katolickiej. Nositel ocenění Paszport Polityki (1998).

Pilchův literární styl je kritiky často přirovnáván k Witoldu Gombrowiczovi, či Bohumilu Hrabalovi. Na námět jeho knihy Spis cudzoloznic (1993, Seznam cizoložnic) natočil známý polský režisér a herec Jerzy Stuhr stejnojmenný film. Zatím nejúspěšnější je jeho čtvrtá kniha, román s pijáckou tématikou Pod mocnym aniołem (2000), který také získal prestižní polskou literární cenu Nike (2001).

Dále vydal: Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej (1988) – ocenění Nadace Kościelskich (1989), Rozpacz z powodu utraty furmanki (1994), Tezy o głupocie, piciu i umieraniu (1995), Inne rozkosze (1995), Tysiąc spokojnych miast (1997), Bezpowrotnie utracona leworęczność (1998), Narty Ojca Ṡwiętego (2004), Moje pierwsze samobójstwo (2006, Moje první sebevražda, Kniha Zlín 2009), Marsz Polonia (2008).

Jerzy Pilch je autorem těchto knih:

Moje první sebevražda

Moje první sebevražda

Román, či spíše soubor deseti povídek, Moje první sebevražda (2006) je kniha o touhách a přáních, o zapomenuté chuti dětství a mládí, o výchově, která má sílu ovlivnit celý…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily