Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe

Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe
Cena:
289 Kč
Dostupnost:
není skladem
ISBN:
978-80-87162-86-6
Překlad:
Markéta Jansová
Datum vydání:
25. 05. 2011
Počet stran / vazba:
276/vázaná
2.77 / 624
  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe

Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe je pikareskní román, jehož rozšafným vypravěčem je maltézský psík Maf, věrný druh Marilyn Monroe. Spolu s Mafem doprovázíme Marilyn na večírky do newoyrských VIP klubů, na sezení k psychoanalytičce, na hodiny herectví do Actors'Studio i na mexickou pláž. Maf zasvěceně i sarkasticky komentuje vše kolem sebe, od dobových závodů v dobývání vesmíru až po kreslené seriály, pop art a jen zdánlivě nepodstatné detaily všedního života. Na rozdíl od aristokratických koček, které v románu promlouvají zásadně v řeči vázané, totiž psi podle Mafa hovoří „hřejivou řečí prózy“ a jejich největší talent spočívá ve „schopnosti absorbovat vše potencionálně zajímavé, bez zbytečného a ošidného rozlišování mezi skutečností a fantazií“.

Book trailer:

Úryvek: Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe

Recenze: Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe

Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe

Nofreeusernames.posterous.com, 2. srpna 2011, autor: Olga Biernátová

Maf Honey je pečlivě vyšlechtěný skotský maltézský psíček, který vypráví příběh svého života. Ten začíná u chovatele v Anglii, pokračuje krátkým pobytem u ruské mamičky v LA a jejího opilého manžela Nicka, který se dívá na televizi s puškou v ruce, a nakonec se skrze Franka Sinatru dostává k Marilyn Monroe.

Pohled na svět očima Mafa je fascinující. Nabízí nejen notnou dávku humoru, ale také pozoruhodných detailů, kterých si může všimnout pouze tvoreček, před kterým se nikdo nebojí mluvit a myslet, tvoreček, který se na vše dívá pěkně zespodu od základu. Lidé ke psům hovoří, jako by to byli lidé, a říkají jim to, co by od nich sami rádi slyšeli. Povídají si s vámi. Říkají samé nesmysly, Mluví s vámi a za vás. Přiřknou vám osobnost podle toho, jak vás hrají oni sami. Maf jako všichni psi mluví a rozumí lidem, dokonce slyší, co si v duchu říkáte a o čem sníte. Pak se jí zdálo o Chruščovovi. Ve snu vypadal jako producent Joe Schenck. Sověti si strašně přáli navštívit Disneyland. Řekl, že odpálí jaderné hlavice, když mu budou bránit v setkání s myšákem Mickeym a psem Plutem. Maf je socialista, ale ne vyloženě marxista, je mu líto, že nemůže kouřit nebo na někoho hezky lidsky vypláznout jazyk, ačkoliv je velmi roztomilý a často je oslovován jako zlatíčko, miláček nebo sněhuláček, oplývá vrozenou krutostí, díky níž s takovou rozkoší dokáže rvát na kusy vola nebo uštvat prasátko, a nemá potom nejmenší výčitky svědomí, zbožňuje Mexiko a poznámky pod čarou. Psi mají logicky slabost pro poznámky pod čarou. Vždyť trávíme své životy dole. A kočky? Kočky jsou divné, opovrhují hřejivou řečí prózy a vyjadřují se výhradně ve veřších. Kvalita verše se pak odvíjí od společenské úrovně kočky.

V knize je svět zvířat mnohem více fascinující než svět lidí. Postupně se setkáte s krysou s brooklynským přízvukem, mouchou, co cituje Schopenhauera, mravenci mluvící jako kritik Clement Grenberg putující donekonečna po okenním rámu, ruskými štěnicemi, které dokážou pochybovat naprosto o všem nebo newyorským pavoučím beatnikem s hladkými nožkami a línýma očima kuřáka marihuany. Ti všichni jsou pro Mafa důležitými společníky, neboť pouze zvířata mohou reagovat na Mafovy chytré poznámky, opravdu vést dialog na téma "který filozof uznal řeč zvířat" nebo "jak to bylo s Freudem a jeho fenkou čau-čau".

Maf provází Marilyn poslední dva roky jejího života, od rozchodu s Arthurem Millerem po narozeninovou oslavu prezidenta Kennedyho. Navštěvuje s ní VIP večírky, sezení u psychoanalytičky, chodí s ní do kadeřnictví, na hodiny herectví, na procházky do Central Parku, na natáčení, prožije s ní cestu do Mexika a stráví s ní několik dní v léčebně.Marilyn, kterou jsem znal, byla voňavá a zábavná a umělkyně až po konečky prstů.

Kniha je napsaná úžasným a barvitým jazykem, je plná vtipu i zajímavých myšlenek. Obvzlášť vydařené jsou pak popisy postav. Maf dokáže jednou větou dokonale zprostředkovat charakter nebo vzhled postavy. Je to mimořádný čtenářský zážitek.

Jako hold pustošivému americkému mateřství si nanášela příliš silnou vrtsvu make-upu. Byla přesvědčená, že mateřství je druh mučednictví a make-up ostentativní známka, že to zvládá. (Mamička)

… s Joyce, která neměla žádný stud, a Margie, která byla tak trochu vymaštěná, se Scottem, který byl vymaštěný a nadržený, a Hintzem, který byl nadržený a vědecky založený, a s Eddiem Kimblem, který byl v podstatě magor.

Samozřejmě byl naprosto bezcitný a teplý jako týden v Riu. (George Cukor)

Maf vám nabídne nejen zajímavý pohled na život Marilyn Monroe, ale také kontroverzní názory na studenou válku, dobývání vesmíru, umění nebo černou služku v kresleném seriálu Tom a Jerry. Maf vám řekne, která slavná místa nejraději očůrává, komu se kdy zakousl do nohy a proč, kdo je jeho oblíbený filozof, jak hodnotí herecký výkon Lassie a proč si Frank Sinatra zasloužil, aby byl pomočen jeho odporně oranžový koberec (a to je Maf barvoslepý).

Knihu si asi více užijí ženy (ale nechci vás, pánové, vůbec odrazovat). Ostatně i book trailer je spíše "ženský". Maf se skvěle hodí pro četbu na zahradě nebo na pláži, kde se můžete válet na lehátku, něžně pohupovat nožkou a růžová obálka dokonale doplní vaši image.

Sex a pes: Pohlédněte na Marilyn Monroe psíma očima

Reflex, 18. července 2011, autor: Martina Macáková

O idolu 50. let, americké herečce Marilyn Monroe, toho bylo publikováno spousta. Ocitala se v roli bohyně, oběti i skandalistky, psali o ní muži i ženy. Nyní se objevil román Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe, ve kterém Andrew O´Hagan blonďatou hvězdu nahlíží skrz Marylinina psího mazlíčka a společníka. V překladu Markéty Jansové vydala zábavnou prózu Kniha Zlín.

Psí filuta Prskavka, Maltézáček, Mafia honey alias Maf cestuje od jednoho pána k druhému, až skončí u Marilyn Monroe – daroval jí ho Frank Sinatra poté, co se rozvedla s dramatikem Arthurem Millerem. Maltézský psík se hrdě hlásí ke Skotsku, kde vyrostl v domě malířky Vanessy Bellové, starší sestry spisovatelky Virginie Wolfové. Odtud si do Ameriky přivezl zejména lásku k Trockému, pro kterého je ochoten kousnout na literárním večírku i americkou dramatičku Lillian Hellmanovou.

V roli přistěhovalce a dobrodruha, který dlouho nesetrvá na jednom místě, líčí věrný přítel blonďatého sexsymbolu poslední dva roky životní cesty slavné hvězdy po New Yorku, Los Angeles a Mexiku (mimochodem psí mekky, kterou by měl každý pes jednou za život navštívit). Popisuje hereččino putování po večírcích, návštěvy kadeřníka, psychoanalytičky i slavných přátel, při kterých odposlouchával intelektuální rozhovory a štěkáním dával najevo své vytříbené psí názory.

Zachycuje také Marilynino soukromí, a to v tom nejdoslovnějším smyslu. Protože psi nasávají myšlenky svých páníčků, zná psí vypravěč i Marilyniny nejniternější pocity. Ze svého psího pohledu, tedy zespoda, líčí celebritu dvacátého století především jako lidskou bytost, myslící a cítící, přičemž platinovému andělu samozřejmě ponechává kouzlo nedosažitelnosti.

Okouzlený vypravěč hází bonmoty a postřehy o Marilynině otálení dovedeném k dokonalosti nebo o jejím tlustém ruském románu, který tahala všude s sebou, zachycuje její strach ze ztráty identity... Maf se vyjadřuje i k otázce vztahu Marilyn Monroe a prezidenta Kennedyho a popírá jakékoliv konspirační teorie.

Pes slavné majitelky navazuje na tradici známých psích osobností kinematografie, výtvarného umění a literárních děl. Jako bonus Maf přidává žebříček deseti „nej“ psů, ve kterém nechybí Lassie, Snoopy nebo Lajka.

Tématem společným všem pracím skotského spisovatele, novináře a redaktora Andrewa O´Hagana je především idealismus. Prostřednictvím Marilyn se odráží i v jeho čtvrtém románu. Je to kniha kousavá a hravá, vystihující atmosféru Ameriky 60. let v nekonečných debatách a názorech všech na všechno; zejména na přistěhovalectví, politiku, umění, život. Psi sice podle vypravěče mluví v próze oproti alexandrínům koček, ovšem je to próza silně lyrizovaná, obrušující jakýkoliv náznak děje. Nečekejte bulvár ani dějovou smršť, jen povídání pejska „o jeho děvčeti“, psí i lidské smetánce a především o duchu doby.

Dotaz k produktu Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Buď se mnou

Buď se mnou

Příběh faráře, jenž vzpomíná na ideály svého mládí, které jsou nenávratně pryč, zatímco se v jeho blízkosti začíná strhávat náboženská válka. Je to román o umění a…

Mendelův trpaslík (nová sazba)

Mendelův trpaslík (nová sazba)

Zatím poslední autorovo prozaické dílo, Skleněný pokoj (The Glass Room), se v roce 2009 dostalo do užšího výběru knih nominovaných na prestižní Man Bookerovu cenu a zaslouženě…

Ostuda ostudná

Ostuda ostudná

Tragikomický román Ostuda ostudná je studie dokonale průměrného života, který se dokonale otřásl v základech. Pětatřicetiletá Rosa Lane má zdánlivě všechno – atraktivní práci…

Havran

Havran

V roce 2001 se legendární rocker Lou Reed ponořil do pochmurného světa jednoho ze svých duchovních předchůdců, Edgara Allena Poea, aby posléze vytvořil podnětné a originální dílo:…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily