Všechno zpustošené, všechno spálené | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Všechno zpustošené, všechno spálené

Všechno zpustošené, všechno spálené
Cena:
249 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-87162-68-2
Překlad:
Eva Dejmková
Datum vydání:
28. 01. 2010
Počet stran / vazba:
216/brožovaná
3.86 / 7782
  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Všechno zpustošené, všechno spálené

Hrdinové knihy jsou muži – všichni takoví, jací by ve skutečnosti opravdu byli – osamělí, frustrovaní, vzteklí, zneklidňující. Všichni se ze všech sil snaží dosáhnout budoucnosti podle svých představ, což se jim nedaří. Budoucnost je nejistá, stejně jako konce těchto povídek. Žádné jednoduché rozřešení, žádné žili šťastně až do smrti. Jak sám autor o svých postavách říká „Myslím, že mě lákají lidé, kteří poráží sami sebe, lidé, kteří touží po spojení, po bezpečném přístavu, kterého ale nikdy nedosáhnou, nebo, když ho mají, zničí ho... Snažím se zobrazit tápající postavy, které hledají vykoupení, tak, aby to bylo uvěřitelné a ne hloupé.“

Úryvek: Všechno zpustošené, všechno spálené

Recenze: Všechno zpustošené, všechno spálené

Radost na spáleništi

Lidové noviny, 10. března 2010, autor: Jáchym Topol

„Být člověkem neznamená jen beznaděj, ale i spoustu radosti. A literatura by to měla vyjadřovat,“ říká Wells Tower.

Číst knihu s názvem Všechno zpustošené, všechno spálené od Wellse Towera (1973) je radost. Navíc Kniha Zlín vydává útlý soubor povídek ve výborném překladu Evy Dejmkové s miniaturním zpožděním jednoho roku po originálu. Přináší tedy vhled do současné americké literatury, vysoce ceněné kritikou i čtenáři. A setkání je to občerstvující.

Bývalý punkový kytarista kapely Hellbender, což je prý odrůda mloka, a novinář Wells Tower byl po vydání prvotiny nadšenými kritiky přiřazován tu k Faulknerovi, tu k Hemingwayovi. Je to zřejmě kvůli realistickému, klidnému toku jeho vyprávění.

V devíti Towerových povídkách jsou lidské bytosti vystaveny ponížení, trápí se samotou a smutkem či soptí vzteky, nejde ale o efektní přehlídku nočních můr či snad drtivé rekviem za ztracené naděje. Ani o bůhví kolikátou slzavou sondu do středního věku.

Kdepak, Tower vyráží dech schopností zachytit obyčejnou lidskou situaci, popisuje všem známé zhupy i propady, náhodné průšvihy, které se mohou přihodit každému a kde může dojít i ke zbytečným úderům pěstí, jako třeba v povídce Dolů údolím. Spoustu energie ale také bere z prachobyčejných okamžiků radosti.

Obyčejná magie „Být člověkem neznamená jen mizérii a beznaděj. Je tu spousta radosti, i když ji zrovna nevnímáme. Myslím, že literatura by mohla vyjadřovat právě tohle,“ svěřil svoje krédo bývalý pankáč a dnes slavný autor New York Times.

Z našich krajů lze bez uzardění k Towerovi přirovnat snad dva roky starý povídkový soubor Prázdniny od „ostravsky“ o něco pochmurnějšího Jana Balabána. Také tady jsou nejdůležitější, jak by ne, city a vztahy. Magie a závrať okamžiku, který už se nevrátí. Podle Towera i Balabána se to nejdůležitější - a zřejmě nejobyčejnější - děje právě u vás v obýváku. Kdo jsou ti héroové Towerova obyčejného světa? Drsní chlapíci po rozvodu, dívka s příliš hezkou kamarádkou, jedenáctiletý kluk drcený otčímem, stařík toužící ještě alespoň po jednom ženském objetí, tátové a synové a manželky a také bratři a kamarádi. Tihle všichni se milují, nenávidí či jsou k sobě lhostejní ve Vermontu nebo v Maine, ale mohli by žít klidně třeba v Benešově či v Kotěhůlkách.

Muži se tu řítí po dálnicích, štípou dříví, loví jeleny, flákají se nebo skládají vážnou hudbu. Ženy a dívky sní, kupčí s drogami, prodávají hamburgery, s muži se mazlí nebo na ně nevraží, nikdo tu není vyloženě geniální či naprosto odporný, pití a drog je tu též tak nějak „normálně“. Na dvě stě stran tak dvě tři rvačky, sex je sice důležitý, ale spíše tušený někde za dějem. Autor váží každé slovo, mimo jednu otřesnou příhodu se spíše můžeme nadát jakési obezřetné cudnosti. Účinek povídek, třeba Dveře ve tvém oku, popisující stárnoucího muže, rajče a ženu s udivujícím povoláním, či cirkusácké Na štaci, je ale okamžitý - jsou jako fotografie, kterými ještě tepe snímaný život.

K tomu, že Towerova obyčejnost vůbec nenudí, ale naopak překvapuje, snad přispívá fakt, že autor se chopil komputeru právě po desetiletích skutečných či domnělých výbojů postmoderny. Sám neexperimentuje, neprovozuje žádnou „hru se čtenářem“, nevymýšlí složité aluze, neoslňuje primitivností ani sečtělostí, píše jaksi poctivě v té nejlepší tradici realistické povídky. Mimo jmenovaných gigantů je nutné mezi jeho učiteli zmínit i Raymonda Carvera.

Když svět klepe na dveře Američtí, ale i třeba ruští spisovatelé bývali tradičně vojáky, tuláky, barmany, nádeníky, novináři, námořníky a tak dál. Tower jako by šel v jejich stopách. Lidské typy poznával jako muzikant na nekonečných turné. Dívat se a zaznamenávat se učil pět let jako reportér, naposledy ve Washington Post. Staromilec to ale není. V závěrečné povídce, po které pojmenoval celý soubor, jako by se své pověsti realisty vysmál. Nebem tu prolétávají hydry a draci, hrdinové šílí a krvelačně blábolí. Tower totiž nečekaně rozdivočil svůj soubor skokem do doby vikingů. Jeho hrdina seká hlavy, jen to hvízdá, účastní se zabijáckých kořistnických výprav, pak se ale s dívkou Pilou usadí. A svět mu klepe na dveře. Vždyť k pobřeží mohou kdykoli přirazit cizí lodě.

„Založili jsme rodinu a já zjistil, jak strašná může bejt láska. Přejete si, abyste ty lidi nenáviděli, svoje děti a ženu, protože víte, co s nima svět udělá, protože ste sami něco z toho dělali.“ Tady jde vážně o krk. U těch vikingů stejně jako doma v obýváku. A úplně obyčejně.

Dotaz k produktu Všechno zpustošené, všechno spálené

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Gloverův omyl

Gloverův omyl

Druhý román mladého britského prozaika a básníka Nicka Lairda je brilantní sondou do psychiky outsidera, který je svědkem, cynickým glosátorem a ve finále sabotérem milostného vztahu…

Modrá pole

Modrá pole

Do domu mrtvého kněze se nastěhuje neznámá žena s dlouhými nečesanými vlasy a začne pálit jeho nábytek. Farmář zadluží rodinný statek a jede si na taneční zábavu hledat ženu…

V kuchyni

V kuchyni

Román V kuchyni je ódou na pomíjivost. A nikde není pocit pomíjivosti intenzivnější než v prostředí velkoměstského hotelu, v tomto případě hotelu Imperial na londýnském náměstí…

De Nirova hra

De Nirova hra

Válkou zmítaný Libanon, kde zbraně jsou dostupnější než pitná voda a padající bomby dělají každý den ještě pochmurnější než ten předešlý, na počátku 80. let… Bassam a…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily